با اين گرمي هوا مي شه روزم وبخورم زمستان قضاش وبگيرم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با اين گرمي هوا مي شه روزم وبخورم زمستان قضاش وبگيرم؟

سلام
داداشم پيش با بام كار مكن بعضي وقتا كه با ر زياد مي اد مي تونه روزش بخور چون اصلا مثل مردها تا افطار مي افتد وفرداشم سر كار نمي تونه بره؟با اين گرمي هوا مي شه روزم وبخورم زمستان قضاش وبگيرم؟

[=impact]
با نام الله

[=impact]
کارشناس بحث: استاد شفا

محدثه83;363274 نوشت:
سلام
داداشم پيش با بام كار مكن بعضي وقتا كه با ر زياد مي اد مي تونه روزش بخور چون اصلا مثل مردها تا افطار مي افتد وفرداشم سر كار نمي تونه بره؟با اين گرمي هوا مي شه روزم وبخورم زمستان قضاش وبگيرم؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

برادرتان باید روزه هایش را بگیرد ونمی تواند به این علتی که شما بیان کردید روزه را بخورد مگر اینکه ضعف اوبه قدری باشد که معمولا نمی شود آن را تحمل کرد ،خوردن روزه اشکالی نداردالبته باید بقیه روز راامساک کند.

البته برادر شما می تواند روز های که برای پدر شما قرار است بار بیاید به خارج از شهر به مقدار مسافت شرعی (22.5رفت و22.5برگشت که مجموعا 45 کیلومتر می شود)برود و روزه اش را بخورد ،تا روزه اش باطل شود و برگردد که در این صورت گناه نکرده است و فقط قضا روزه رادر زمستان بگیرد.

منبع:توضیح المسائل،احکام روزه ،مبطلات

سلام

بازهم از شما استاد شفا متشكرم

راهنمايي خوبي بود ولي خودم هم مي دونستم هنوز مشكلم حل نشده شما بگيد اين :«
ضعف اوبه قدری باشد که معمولا نمی شود آن را تحمل کرد:اين چه قدر اين قدر بي حالي كه گفتم كافي نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ماه رمضون به اين خوبي نمي دونم ماها چرا اين طوري هستيم اگر يه توصيه خوبي هم براي ماه رمضون بهم ارائه بديد ممنون ميشم؟

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی سروران عزیز و گرامی :Gol:

نقل قول:
ماه رمضون به اين خوبي نمي دونم ماها چرا اين طوري هستيم اگر يه توصيه خوبي هم براي ماه رمضون بهم ارائه بديد ممنون ميشم؟

از پرخوری در سحر خودداری کنید. شاید عجیب به نظر برسد، ولی تجربۀ شخصی حقیر نشان می دهد هرچه در سحر بیشتر غذا خورده شود، دم افطار و در طول روز گرسنگی بیشتری احساس می شود...

همچنین، توصیه می کنم دو یا سه روزی افطار خود را به تأخیر بیاندازید (تا حدود ساعت 11 شب). هرچند تحملش می تواند دشوار باشد، ولی مطمئن باشید از آن پس دیگر روزه در تابستان به نظرتان سخت نخواهد رسید. نکتۀ دیگر اینکه تا نماز مغربِ مفصلی نخوانده اید سر سفرۀ افطار نروید. برکات معنوی عظیمی در این کار نهفته است.

لازم به ذکر است، یک انسان سالم بدون آب و غذا خیلی بیشتر از این حرفها می تواند زنده بماند. روزۀ ماه رمضان حتی در فصل گرما و حتی در کار و فعالیت «کسی را نخواهد کشت». [="#0000FF"]بسیاری از احوالات روزه داران تلقینی است.[/]

چه بسا با قرص نانی همۀ روز بتوان بیل زد. :Sham:

با تشکر فراوان
یا حق

بینام;363813 نوشت:
شاید عجیب به نظر برسد

سلام
اصلا عجیب نیست ... همین گونه است که می فرمایید.
من خودم زمانی که سحری میخورم هنوز ساعت به نیمروز نرسیده آثار گرسنگی و تشنگی در من پدیدار میشه اما وقتی بدون سحری روزه می گیرم نهایتش 1 ساعت قبل اذان مغرب ضعف بر من غالب میشه...حالا علتش چیه نمی دونم .

بینام;363813 نوشت:
لازم به ذکر است، یک انسان سالم بدون آب و غذا خیلی بیشتر از این حرفها می تواند زنده بماند

خیلی بیشتر نه،نهایتش 3 روز .بماند استثنائاتی که اگه خدا بخواد تا n روز هم بودن افرادی که بدون غذا و آب زندگی کردند،در حالت عادی 3 روز می باشد.

بینام;363813 نوشت:
نکتۀ دیگر اینکه تا نماز مغربِ مفصلی نخوانده اید سر سفرۀ افطار نروید. برکات معنوی عظیمی در این کار نهفته است.

البته این هم در همگان صدق نمیکنه.افرادی که توانش را دارن بهتره اینگونه که جناب بینام فرمودن عمل کنن و افرادی که ضعف بر اونها غلبه کرده بهتره ابتدا افطار کوچیکی کنن تا اصطلاحا قند خونشون بره بالا و موقع نماز نشاط داشته باشن.

محدثه83;363691 نوشت:

سلام

بازهم از شما استاد شفا متشكرم

راهنمايي خوبي بود ولي خودم هم مي دونستم هنوز مشكلم حل نشده شما بگيد اين

ضعف اوبه قدری باشد که معمولا نمی شود آن را تحمل کرد:اين چه قدر اين قدر بي حالي كه گفتم كافي نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام

با اين مطلبي كه شما مطرح كرديد وضعيت برادرتان براي ادامه روزه روشن نمي شود اگر با اين حالتي كه براي برادرتان پيش آمد كرده است ديگر ادامه دادن روزه برايش مشقت زيادي دارد (مثلا اگر ادامه بدهد مثلا نياز به سرم و....پيدا مي كند-البته قبل از اينكه به اين حالت برسد عرفا صدق مشقت زياد مي كند-)مي تواند براي برطرف شدن اين حالت چيزي بخورد وبقيه روز را بايد امساك كند وبعد از رمضان قضايش را مي گيردوكفاره ندارد.

اما بنده كه قابل نيستم دوستان ر ا توصيه اي بكنم:

وفقط يك جمله مي توانم درباره رمضان بگويم ماه خوب خدا كه، هركه، هرچي ،بخواهد مي تواند در اين ماه بدست بياوردوهر كه، كوتاهي كند از دستش رفته . اي كاش قدر بدانيم وبه تعبير بهترين خلق عالم هستي ، حبيبه قلوب مومنين ،خاتم المرسلين در مورد اين ماه فرمودند: يا ايها الناس قد اقبل اليكم شهرالله بالبركة والرحمة والمغفرة.....
.

سلام عليكم

جمع بندي موضوع:ا اين گرمي هوا مي شه روزم وبخورم زمستان قضاش وبگيرم؟

1-داداشم پيش با بام كار مكن بعضي وقتا كه با ر زياد مي اد مي تونه روزش بخور چون اصلا مثل مردها تا افطار مي افتد وفرداشم سر كار نمي تونه بره؟با اين گرمي هوا مي شه روزم وبخورم زمستان قضاش وبگيرم؟

جواب:
طبق نظر رهبری:برادرتان باید روزه هایش را بگیرد ونمی تواند به این علتی که شما بیان کردید روزه را بخورد مگر اینکه ضعف اوبه قدری باشد که معمولا نمی شود آن را تحمل کرد ،خوردن روزه اشکالی نداردالبته باید بقیه روز راامساک کند.البته برادر شما می تواند روز های که برای پدر شما قرار است بار بیاید به خارج از شهر به مقدار مسافت شرعی (22.5رفت و22.5برگشت که مجموعا 45 کیلومتر می شود)برود و روزه اش را بخورد ،تا روزه اش باطل شود و برگردد که در این صورت گناه نکرده است و فقط قضا روزه رادر زمستان بگیرد.

2-راهنمايي خوبي بود ولي خودم هم مي دونستم هنوز مشكلم حل نشده شما بگيد اين
ضعف اوبه قدری باشد که معمولا نمی شود آن را تحمل کرد:اين چه قدر اين قدر بي حالي كه گفتم كافي نيست؟

جواب:
با اين مطلبي كه شما مطرح كرديد وضعيت برادرتان براي ادامه روزه روشن نمي شود اگر با اين حالتي كه براي برادرتان پيش آمد كرده است ديگر ادامه دادن روزه برايش مشقت زيادي دارد (مثلا اگر ادامه بدهد مثلا نياز به سرم و....پيدا مي كند-البته قبل از اينكه به اين حالت برسد عرفا صدق مشقت زياد مي كند-)مي تواند براي برطرف شدن اين حالت چيزي بخورد وبقيه روز را بايد امساك كند وبعد از رمضان قضايش را مي گيردوكفاره ندارد.

منبع:توضیح المسائل،احکام روزه ،مبطلات

موضوع قفل شده است