"برای خدا" یعنی چه ؟؟؟

تب‌های اولیه

31 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
"برای خدا" یعنی چه ؟؟؟

سلام
قل ان صلاتی و نسکی و محیای و مماتی لله رب العالمین ( انعام 62)
بگو نماز و عباداتم و زندگی و مرگم برای خدای پروردگار عالمیان است

یک اصطلاح دینی معروف در بین اهل ایمان هست و آن اینکه همه کارهای انسان باید
برای خدا باشد
این برای خدا بودن یعنی چه ؟
ارکان برای خدا بودن فعل چیست ؟

وهو الله الموفق

سلام
یعنی حسن فاعلی علاوه بر حسن فعلی. بدنه عمل اهمیت کمی داره چیزی که مهمه نیته که با نفس متحد میشه و نیت هم به میزان ایمان و اعتقادات شخص برمیگرده البته رابطه ایمان و عمل دوطرفه است. لذا ایمان قوی به نیت و عمل خالص منتهی میشه طوری که یک ضربت شمشیر افضل از عبادت جن و انس تا قیامت میشه. میشه شعر عارف رومی رو اینطوری هم گفت:

ای برادر تو همان نیتی
مابقی را استخوان و ریشه ای

سلام
گام اول
همان است که جناب سید فرمودند .
صلاح عملی و عاملی
صلاح عملی یعنی مطابقت فعل با دستور شرع مقدس و عقل
صلاح عاملی یعنی نیت صالحه نیت تقرب نیت کسب رضایت حق نیت انجام فرمان الهی
در صلاح عملی مساله فرمان خدای متعال تا حدود زیادی روشن است اما مساله مطابقت با عقل شاید نیاز به توضیحی داشته باشد
منظور از مطابقت با عقل این است که برای تطبیق مصداق و موضوع بر حکم الهی و همچنین در نظر گرفتن جوانب ، شرایط و زمان و مکان عقل حاکم باشد
مثلا اگر فرمودند نماز شب بخوان نماز شب خواندنت موجب بیدار شدن و بدخوابی دیگران نشود اگر فرمودند به نیازمند کمک کن جوری کمک نکنی که آبرویش پیش دیگران برود یا اگر فرمودند بجنگ بدانی کی و کجا بجنگی اگر گفتند ذکر بگو بدانی چطور بگویی ووو
والله الموفق

سلام
گام دوم
این برای خدا بودن چطوری است ؟
یک وقت میگویی این جنس مال فلانی است یک وقت میگویی این سفارش مال فلان آقاست یک وقت میگویی این کار از آن فلان هنرمند است
و یک وقت می گویی این کار من برای خشنودی آن آقاست ووو
شاید از تعبیر برای خدا بودن همان مورد آخر یعنی برای رضایت خدا بودن بیشتر به ذهن بیاید اما تنها این نیست بلکه قرار است نزدیکتر از این باشد یعنی اگر هم باشد برای رضایت بودن اول راه است
قدم دوم در برای خدا بودن یک کار این است که تو جانشین خدا باشی در انجام آن
یعنی چه ؟
یعنی اینکه خدای متعال تورا خلیفه خود ساخت جانشین خود ساخت در زمین تا بجای او حرف بزنی بجای او کار کنی و بجای او آباد کنی بجای او بجنگی یا صلح کنی بجای او تسبیحش را بگویی و شعار توحید بدهی
یک مثال :
میری اتاق دوستت می بینی یک نفرپشت میز کامپیوتر دوستت نشسته و داره مطلبی را تایپ می کنه میگی سلام چیکار میکنی ؟ میگه سلام جانم دارم مطلب آقای فلانی ( دوست شما ) را براشون تایپ میکنم
یعنی این آقا جانشین دوست شما شده پشت او میز کامپیوتر در تایپ کردن اون متنی که خودش نوشته
من و شما هم در انجام فرامین الهی جانشین او در به انجام رساندنیم
این برای خدا بودن یعنی جانشین خدا در انجام فعل او
یا بگو ظهور فعل الهی در دایره وجود انسانی
پس بگو :
دین تعیین حدود اخلاق و افعال الهی در حوزه وجود انسانی است
چه اینکه انسان خلیفه خداست
ساده بگم :
وقتی داری کاری انجام میدی تو داری بجای خدا انجام میدی
حالا ببین چطوری انجامش میدی
اگه خدا بود چطور انجام میداد؟
همونطوری انجام بده
اشاره :
شنیدی این آیه رو که میفرماید:
الذی خلق الموت والحیاه لیبلوکم ایکم احسن عملا
یعنی اینکه زندگی و مرگ برای اینه که ما نشون بدیم کدومامون کار رو قشنگتر انجام میدیم
کدوم این فعل الهی رو قشنگتر جلوه گر میسازیم
پس :
فراموش نکن من و تو جانشین خدا در انجام افعال او در دایره وجودی خودمون هستیم
چه ماموریت بزرگی !
والله الموفق

سلام
گام سوم
تا اینجا خلیفه بودی و حالا باید کم کم پاشی ، نه بشین ، از خود برخیز خودت رو حذف کن روی خودت خط بکش و بنویس ...
چی ؟
خدا
و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی
تو کار رو انجام ندادی خدا انجام داد
وقتی خلیفه گری رو درست انجام بدی یعنی با باور تام به اینکه جانشینی سر خود نیستی در تمام شوونت حتی در قلبت حتی در نگاهت جانشین او هستی یک وقت می بینی که شاه جهان به مملکتش برگشته و تو دیگر نیستی
از این به بعد او همه کارها رو انجام میده
تو خلیفه او بودی در وجود خودت حالا او مملکت وجود تو رو اداره میکنه
بجای تو حرف میزنه راه میره دوست میشه دشمن میشه سوال میکنه و جواب میده ووو
اگه به اینجا رسیدی تو انسان خدایی هستی
تو برای خدایی
یعنی
تمام تو مال خداست
همانطور که تمام او مال توست
( حلوای تن تنانی تا نخوریم ندانیم )
و هوالله الموفق

سلام
جناب حامد گام دوم و سوم که با تصور و تخیل و مسائل ذهنی حل نمیشه نیاز به سلوک داره اینکه تصور کنی اراده خدا جانشین اراده خودت شده خوبه ولی مشکل اینه که کار با تصور و صور ذهنی حل نمیشه باید حقیقتا نفس این مسئله رو با خرق حجب ادراک کنه و خرق حجب نیاز به سلوک و استاد داره بعیده با تصور موضوع محقق بشه.

Seyyed*;363235 نوشت:
جناب حامد گام دوم و سوم که با تصور و تخیل و مسائل ذهنی حل نمیشه نیاز به سلوک داره اینکه تصور کنی اراده خدا جانشین اراده خودت شده خوبه ولی مشکل اینه که کار با تصور و صور ذهنی حل نمیشه باید حقیقتا نفس این مسئله رو با خرق حجب ادراک کنه و خرق حجب نیاز به سلوک و استاد داره بعیده با تصور موضوع محقق بشه.

سلام برادر
بنده فقط نحوه خدایی بودن را ذکر کردم و نه راه رسیدن به آنرا
بله رسیدن سلوک علمی و عملی در تحت تربیت ولی الهی می خواهد
والله الموفق

سلام

و تشکر از اینکه مطلب خیلی جالبی بود درباره تفاوت کار برای خدا و برای خود

سوالی اینجا برام مطرح است البته شاید خارج از تاپیک باشه عذر می خوام

حامد;363199 نوشت:
ساده بگم :
وقتی داری کاری انجام میدی تو داری بجای خدا انجام میدی
حالا ببین چطوری انجامش میدی
اگه خدا بود چطور انجام میداد؟
همونطوری انجام بده
اشاره :

اگر من نوعی کاری انجام بدم غیر خدایی
در حالی که خدا شرایط انجام اون کارو در اختیار من قرار داده و یعنی اراده به انجام اون کرده
چه اگه اینکه اراده به انجام ان کار نمی کرد ان کار اصلا وجود نداشت و انجام نمی شد
حال چرا خدایی که اراده به انجام کار غیر خدایی کرده و وسایلشم با اراده خودش فراهم کرده
ان وقت برای همان کار مجازات قرار دهد ؟

مثلا من شکلاتی را جلوی بچه ای می گذارم و می گویم این شکلات برات ضرر داره ولی تو ازادی بخوری یا نخوری
ان وقت اگر ان بچه شکلات را خورد من مجازاتش کنم ؟

با تشکر

بی نظیر;364176 نوشت:
سلام

و تشکر از اینکه مطلب خیلی جالبی بود درباره تفاوت کار برای خدا و برای خود

سوالی اینجا برام مطرح است البته شاید خارج از تاپیک باشه عذر می خوام

در حالی که خدا شرایط انجام اون کارو در اختیار من قرار داده و یعنی اراده به انجام اون کرده
چه اگه اینکه اراده به انجام ان کار نمی کرد ان کار اصلا وجود نداشت و انجام نمی شد
حال چرا خدایی که اراده به انجام کار غیر خدایی کرده و وسایلشم با اراده خودش فراهم کرده

مثلا من شکلاتی را جلوی بچه ای می گذارم و می گویم این شکلات برات ضرر داره ولی تو ازادی بخوری یا نخوری

با تشکر

دوست عزیز بحث اختیار که وسط باشه قطعا پاداش و جزا هم میاد وسط.
چون اختیار ما کاملا به دست خودمونه پس نتیجه اعمالمون رو باید بدیم.
اگر کار نیک کنیم پاداش و اگر کاری بد و غیر انسانی انجام دهیم جزا یا همون مجازات اعمالمون رو دریافت میکنیم نه بیشتر نه کمتر.
دوست عزیز به صورت کلی انسان تمایل داره به سمت خوبی بره ولی این وسط چون اختیار وجود داره ممکنه که ما به سمت بدی و تاریکی یا هر چه که بگویید برویم
وقتی اختیار وسط باشه نمیتوانیم بگوییم کار های انسان ها خواست خداست ولی میتوانیم بگوییم این اختیار رو خدا به ما عطا کرده که ما با انتخاب هایمان میتوانیم سرنوشتمان را رقم بزنیم.

reza_i7;364306 نوشت:
اگر کار نیک کنیم پاداش و اگر کاری بد و غیر انسانی انجام دهیم جزا یا همون مجازات اعمالمون رو دریافت میکنیم نه بیشتر نه کمتر.
دوست عزیز به صورت کلی انسان تمایل داره به سمت خوبی بره ولی این وسط چون اختیار وجود داره ممکنه که ما به سمت بدی و تاریکی یا هر چه که بگویید برویم
وقتی اختیار وسط باشه نمیتوانیم بگوییم کار های انسان ها خواست خداست ولی میتوانیم بگوییم این اختیار رو خدا به ما عطا کرده که ما با انتخاب هایمان میتوانیم سرنوشتمان را رقم بزنیم.

سلام و تشکر

یک جورایی شما هم سوال و منو تکرار کردید
و علت و نگفتید
به قول خود شما خدا خودش اختیار داده و وسایلشم فراهم کرده و اذن هم صادر کرده
خوب در چنین شرایطییگه مجازات بی معناست ؟ ایا غیر از این است ؟

بی نظیر;364176 نوشت:

با تشکر

سلام
همانطور که خودتان اشاره فرمودید
این بحث خارج از موضوع تاپیک است لذا خیلی خلاصه جواب میدهیم و ادامه آنرا به جای مناسبش موکول می نماییم
اول اینکه ارتباط بحث ما با بحث اختیار به این نحو است که
وقتی کسی می خواهد در انجام فعلی جانشین خدا شود قاعدتا باید اختیا الهی را نیز جایگزین اختیار خود کند و از آنجا که در اختیار الهی گناه اراده نمی شود پس موضوع مد نظر شما منتفی است
اما اینکه چرا خدای متعال بخاطر انجام فعلی که ما را در آن مختار ساخته عقاب می کند :
اول اینکه
اختیار امری تکوینی است یعنی ما در مقام عمل ( تکوین ) مختاریم نه در مقام تشریع وگرنه مارا امر و نهی نمی کردند یعنی برای اینکه ما امر و نهی شویم باید اختیار تکوینی واقعی داشته باشیم در غیر اینصورت مفهومی نداشت امر و نهیی به ما تعلق بگیرد
از طرف دیگر با صدور امر تشریعا ما اختیار نداریم به این معنا که از نظر شرع ما موظف به انجام فرمان و ترک تخلف از آن هستیم

نکته حساس این بحث آنستکه بدانیم : رابطه پاداش و عقاب با عمل چیست ؟

رابطه عمل با پاداش و عقاب رابطه عینیت است یعنی پاداش و عقاب عین عمل است لذا دلیلی ندارد به دریافت عین عملی که به اختیار خود انجام داده ایم اشکال یا اعتراض کنیم .
قرآن کریم در مورد اهل جهنم می فرماید : هل تجزون الا ما کنتم تعملون ( آیا چیزی جز آنچه انجام اده اید پاداش داده شده اید ؟ ) این به آن معناست که در فرهنگ قرآن کریم پاداش عین عمل است البته در مورد اهل بهشت مثلا تعبیر "بما کانوا یکسبون" را دارد که از محوریت عمل در پاداش سخن می گوید علتش اینستکه پاداش اهل بهشت فراتر از عمل آنهاست اما در حقیقت پاداش بهشتی همان عمل رشد یافته و متعالی تر شده است بر خلاف عمل جهنمی که عینا خود آن است .
لازم به توضیح است که منظور از عینیت عینیت معنوی است و نه ظاهری . به این معنا که هر فعل صواب یا ناصوابی که از ما سر می زند یک بعد معنوی در روح ما دارد که باقی و جاودانه است . این بعد معنوی در آخرت جلوه گر می شود که یا بصورت عقاب جهنمی همچنان ظلمانی و تاریک مانده همانطور که بود یا بصورت پاداش بهشتی نورانی تر و برتر شده است و البته این افزایش نوریت فعل بهشتی از ناحیه استعداد تعالی در خود فعل است .
امید است با دقت در این اصول مشکل حل شود .
والله الموفق

reza_i7;364306 نوشت:

سلام
متشکرم
چون بحث اختیار خارج از موضوع است لطفا ادامه پیدا نکند
والله الموفق

حامد;363199 نوشت:
انسان خلیفه خداست

با سلام.

یکی از اساتید فاضل حوزه و دانشگاه (اگر خواستید نام ایشان را هم عرض می کنم) می فرمودند این تصور که انسان خلیفه و جانشین خدا بر روی زمین است تصور اشتباهی است و اگر خیلی بخواهیم تخفیف بدهیم فقط انسان کامل می تواند خلیفه خداوند متعال باشد.

ایشان با اشاره به «انی جاعل فی الارض خلیفه» می فرمودند اینجا هم منظور از خلیفه جانشین خداوند نیست. ...

نهایت انسان بندگی حقیقی برای خداست و انسان نه قرار است و نه می تواند جانشین خداوند باشد.

ظاهراً با توضیحات ایشان دیگر نیازی به استدلال زیر نیست:

حامد;364515 نوشت:
وقتی کسی می خواهد در انجام فعلی جانشین خدا شود قاعدتا باید اختیا الهی را نیز جایگزین اختیار خود کند

یعنی انسان در نهایت قرار است بنده واقعی خداوند باشد و هرچه او خواست همان بشود. اما این هرچه لزوماً خلیفه خداوند نیست.

نظر حضرتعالی در این باره چیست؟

مؤمن;364671 نوشت:
کی از اساتید فاضل حوزه و دانشگاه (اگر خواستید نام ایشان را هم عرض می کنم) می فرمودند این تصور که انسان خلیفه و جانشین خدا بر روی زمین است تصور اشتباهی است و اگر خیلی بخواهیم تخفیف بدهیم فقط انسان کامل می تواند خلیفه خداوند متعال باشد.

ایشان با اشاره به «انی جاعل فی الارض خلیفه» می فرمودند اینجا هم منظور از خلیفه جانشین خداوند نیست. ...

نهایت انسان بندگی حقیقی برای خداست و انسان نه قرار است و نه می تواند جانشین خداوند باشد.

ظاهراً با توضیحات ایشان دیگر نیازی به استدلال زیر نیست:

سلام
از ذکر وحیی که بی استدلال قبولش فرمودید متشکرم
خدای متعال میفرماید : انی جاعل فی الارض خلیفه ، آقای استاد دانشگاه می فرماید خلیفه بودن معنا ندارد
خوب اگر معنا ندارد پس خدای متعال اینجا چی فرموده ؟ نکنه کلمه خلیفه در عربی معنایی نداره ؟ یا در قرآن ؟
برادر جان
خلیفه یعنی جانشین
این بهترین تعبیر برای عبودیت است
چه اینکه عبد جایگاه تحقق اراده الهی است
پس او جانشین خداست در تحقق اراده
هرچه این خلیفه گری کاملتر باشد عبد در خلافتش برتر و بالاتر است
و اتم مراتب خلافت در انسان کامل است که عبد محض است
پس دقت در حقیقت عبودیت همان خلافت را نتیجه می دهد
این به حسب تشریع است
اما به حسب تکوین که مساله خیلی خیلی روشنتر است
البته در منظر کسی که هستی را تجلی حق می داند و نه مباین و جدا از او

والله الموفق

با سلام و عرض ادب

حامد;364928 نوشت:
از ذکر وحیی که بی استدلال قبولش فرمودید متشکرم

متأسفانه منظورتان را از این جمله متوجه نشدم.

حامد;364928 نوشت:
آقای استاد دانشگاه می فرماید خلیفه بودن معنا ندارد
خوب اگر معنا ندارد پس خدای متعال اینجا چی فرموده ؟ نکنه کلمه خلیفه در عربی معنایی نداره ؟ یا در قرآن ؟

خیر ایشان نفرمودند معنایی ندارد. فرمودند معنای «جانشینی خداوند» را ندارد. بلکه با توجه به تنوین نصب خلیفه و سیاق آیات مربوطه منظور جانشین موجوداتی است که قبل از انسان بر روی زمین زندگی می کردند.

موفق باشید و التماس دعا.:Hedye:

مؤمن;366151 نوشت:
خیر ایشان نفرمودند معنایی ندارد. فرمودند معنای «جانشینی خداوند» را ندارد. بلکه با توجه به تنوین نصب خلیفه و سیاق آیات مربوطه منظور جانشین موجوداتی است که قبل از انسان بر روی زمین زندگی می کردند.

سلام
خیلی جالب است
صدر و ذیل آیات مربوط به این موضوع شکی باقی نمی گذارد که منظور از خلیفه آدم ع بوده است
ایشان برچه مبنایی این نظر را داده اند ؟
یعنی هرجا که تنوین آمد یعنی موجود کاملا ناشناخته است ؟
سیاق آیات هم دقیقا روشن می سازد که منظور از خلیفه آدم ع است
ضمن اینکه این تعبیر باز هم در قرآن آمده است :
یا داوود انا جعلناک خلیفه فی الارض ( ص 26)
این که صراحتش بیشتر است
والله الموفق

حامد;366872 نوشت:
سلام
خیلی جالب است
صدر و ذیل آیات مربوط به این موضوع شکی باقی نمی گذارد که منظور از خلیفه آدم ع بوده است
این که صراحتش بیشتر است
والله الموفق

بله حق با شماست.
این استادی که بنده عرض کردم حجت الاسلام دکتر احمد عابدی بودند که در تلویزیون این مطلب را فرمودند و متأسفانه بدلیل سؤالات پراکنده مجری برنامه بحثشان ادامه پیدا نکرد. بنده هم به ایشان دسترسی نداشتم. گفتم شاید مبنایی یا سابقه ای در مطالعات شما داشته باشد. این شد که از شما پرسیدم.
ممنون از توضیحات خوبتان.

ولی خودمانیم، بالاخره نفرمودید منظورتان از آن جمله کنایه آمیز چه بود! :ok:

با سلام خدمت جناب حامد و مومن بزرگوار. سه بخش اول کتاب مبانی شریعت احمد قابل دقیقا در همین مورد اخیر مورد بحث شماست که می توانید آن را از اینجا دانلود کنید.

شریعت عقلانی;367493 نوشت:
با سلام خدمت جناب حامد و مومن بزرگوار. سه بخش اول کتاب مبانی شریعت احمد قابل دقیقا در همین مورد اخیر مورد بحث شماست که می توانید آن را از اینجا دانلود کنید.

سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیزم جناب شریعت عقلانی.

تشکر از شما بخاطر معرفی این اثر ارزشمند.:Gol:

جهت اطلاع سایر دوستان عرض می شود که در این اثر ابتدا دلایل موافقان و مخالفان نظریه رایج «خلیفة‌الله بودن انسان» مورد بررسی قرار گرفته است. نویسنده پس از تحلیل آیات مربوط به خلافت انسان چنین نتیجه گیری می کند:
نتیجه‌ی این بررسی، نه تنها امکان ترجیح نظریه‌ی رایج در خصوص «خلیفة‌الله بودن انسان» را منتفی می‌سازد، بلکه ترجیح علمی نظریه‌ی مخالف را آشکار می‌گرداند.

چنان که در این تحقیق آمده است، در تفسیر معنای خلافت در آیه 30 سوره مبارکه بقره و آیات مشابه، شیخ طوسی و سید مصطفی خمینی و برخی دیگر از عالمان شیعی به معنای «جایگزینی انسان برای موجوداتی که پیش از او در زمین ساکن بوده‌اند» گرایش داشته و یا قاطعانه آن را برگزیده‌اند.

نویسنده در خلال بحث خود آورده است:
به نظر می‌آید که «تفکر جانشینی انسان برای خدا، ریشه در باور یهودیان دارد».

همچنین در ادامه به برتری انسان در خلقت پرداخته شده و دو دیدگاه مطرح شده است: دیدگاه رایج که در آن «انسان اشرف مخلوقات» معرفی می شود و دیدگاه دوم که از «تساوی ذاتی مخلوقات الهی» دفاع می کند. نویسنده این اثر منتقد دیدگاه نخست و مدافع دیدگاه دوم است.

وی در انتهای این بخش چنین نتیجه گیری می کند:
بنابراین، باید از نظریه‌ی «أشرف مخلوقات بودن انسان» یا «جانشین خدا بودن آدمی» پرهیز کرد و این «برتری‌جویی‌های مطلق» را کناری نهاد و از شر آن به خدا پناه برد. این تصورات غیرطبیعی، سبب شکل گیری «زندگی غیرطبیعی آدمی» در طول تاریخ بوده و منجر به «فسادها، سرکشی‌ها و طغیان‌ها»‌ی بی‌شماری شده است که نوع «فرعونی» آن از شناخته‌شده‌ترین انواع «طغیان»‌ها است.

موفق و مؤید باشید.:Hedye:

حامد;366872 نوشت:
خیلی جالب است

با سلام و احترام.

بله همان طور که قبلاً عرض شد ایشان فرمودند نهایتاً می توانیم خلیفة الله بودن معصومین و پیامبران (از جمله حضرت آدم و نه هم انسان ها) را با احتیاط بپذیریم. البته به عقیده ایشان سیاق آیات تناسبی با این برداشت نیز ندارد. در اثری که جناب شریعت عقلانی معرفی کردند نیز در مورد این برداشت آمده است:

برخی از مفسران معتقدند که «صرفاً حضرت آدم و انبیاء و اولیاء الهی جانشین خدا در زمین‌اند و این موضوع، درباره‌ی سایر آدمیان مطرح نیست». ... باید پرسید اگر مقصود در «انی جاعل فی الأرض خلیفة» صرفا حضرت آدم (یا سایر اولیاء الهی) بوده، چرا ملائکة الله معترضانه می‌گویند: «أتجعل فیها من یفسد فیها و یسفک الدماء»؟! آیا حضرت آدم و یا سایر انبیاء و اولیاء، مفسد فی الأرض و خونریز اند؟!!

حامد;366872 نوشت:
این که صراحتش بیشتر است

قبول دارم که صراحت این آیه بیشتر است. اما باز هم ثابت نمی کند منظور از خلیفه، جانشین چه کسی است.

به قول جناب قابل قرآن کریم به «لسان عربیّ مبین = زبان عربی آشکار و بدون ابهام» نازل شده است و اگر مقصود خدای سبحان «خلیفة الله» بودن انسان بود، با عباراتی چون «خلیفتی فی الأرض» و یا «خلیفة الله فی الأرض» آن را بیان می‌کرد. تکرار «خلیفة» که لفظی «نکره» است و تنوین مخصوص اسماء «نکره» را باخود دارد (که فارسی آن نیز با «ی» نکره می آید)، نشانگر آن است که در این واقعه عمداً «موجودی که انسان جانشین وی شده» را معرفی نکرده است.

حداقل می توان گفت که معنای خلیفة الله بودن انسان نص آیات قرآن کریم نیست بلکه ظاهر آنهاست و چه بسا منظور اصلی و ظهور غالب آیات همان معنای واژگانی خلیفه باشد (جانشین و خلیفه، کسی است که پس از دیگری و به جای او می‌آید).

موفق و مؤید باشید.:Hedye:

مؤمن;368923 نوشت:
با سلام و احترام.

بله همان طور که قبلاً عرض شد ایشان فرمودند نهایتاً می توانیم خلیفة الله بودن معصومین و پیامبران (از جمله حضرت آدم و نه هم انسان ها) را با احتیاط بپذیریم. البته به عقیده ایشان سیاق آیات تناسبی با این برداشت نیز ندارد. در اثری که جناب شریعت عقلانی معرفی کردند نیز در مورد این برداشت آمده است:

برخی از مفسران معتقدند که «صرفاً حضرت آدم و انبیاء و اولیاء الهی جانشین خدا در زمین‌اند و این موضوع، درباره‌ی سایر آدمیان مطرح نیست». ... باید پرسید اگر مقصود در «انی جاعل فی الأرض خلیفة» صرفا حضرت آدم (یا سایر اولیاء الهی) بوده، چرا ملائکة الله معترضانه می‌گویند: «أتجعل فیها من یفسد فیها و یسفک الدماء»؟! آیا حضرت آدم و یا سایر انبیاء و اولیاء، مفسد فی الأرض و خونریز اند؟!!

سلام
ما قائل به مراتب در خلافت الهی هستیم چه اینکه خدای متعال در قرآن کریم خطاباتی دارد که از آن عمومیت خلافت را می توان برداشت کرد و البته
اگر انبیاء و رسل به معیار و میزانی خلافت را دارا هستند دیگران نیز به همان میزان مراتب نازلتر را می توانند حائز باشند

مؤمن;368923 نوشت:
قبول دارم که صراحت این آیه بیشتر است. اما باز هم ثابت نمی کند منظور از خلیفه، جانشین چه کسی است.

به قول جناب قابل قرآن کریم به «لسان عربیّ مبین = زبان عربی آشکار و بدون ابهام» نازل شده است و اگر مقصود خدای سبحان «خلیفة الله» بودن انسان بود، با عباراتی چون «خلیفتی فی الأرض» و یا «خلیفة الله فی الأرض» آن را بیان می‌کرد. تکرار «خلیفة» که لفظی «نکره» است و تنوین مخصوص اسماء «نکره» را باخود دارد (که فارسی آن نیز با «ی» نکره می آید)، نشانگر آن است که در این واقعه عمداً «موجودی که انسان جانشین وی شده» را معرفی نکرده است.

حداقل می توان گفت که معنای خلیفة الله بودن انسان نص آیات قرآن کریم نیست بلکه ظاهر آنهاست و چه بسا منظور اصلی و ظهور غالب آیات همان معنای واژگانی خلیفه باشد (جانشین و خلیفه، کسی است که پس از دیگری و به جای او می‌آید).

اگر منظور از خلیفه جایگزین افراد یا موجودات دیگر است آن موجودات و افراد کیانند ؟ و چرا از تعبیر معمولی دیگر که قرآن در مورد بردن و آوردن استعمال می کند استعمال نکرده است مثل اینجا :
ان یشا یذهبکم ایها الناس و یات بآخرین ( نساء 133)
این تعبیر سه بار دیگر در قرآن تکرار شده است و هیچ اشاره ای در آن نیست که انسانها بجای موجودات دیگری آمده باشند و اگر منظور جایگزینی انسان بجای جن است چگونه ممکن است در عین حضور مستخلف عنه خلیفه ای باشد ؟ اگر جنیان از میان می رفتند شاید حرف ایشان درست بود .
و هوالله الموفق

[=Times New Roman]

[="Arial"]

به نام خدا:

[=Times New Roman]

[="Arial"]برای خدا"یعنی چه ؟؟؟[=B Lotus] [="Arial"]
[=Times New Roman]
[="Arial"]سلام
[=Times New Roman]
[=B Lotus] [="Arial"]قل ان صلاتی ونسکی و محیای و مماتی لله رب العالمین انعام 62
[=Times New Roman]
[=B Lotus] [="Arial"]بگو نماز وعباداتم و زندگی و مرگم برای خدای پروردگار عالمیان است[=B Lotus]
[=Times New Roman]
[="Arial"]یک اصطلاح دینیمعروف در بین اهل ایمان هست و آن اینکه همه کارهای انسان باید برای خدا باشد[=B Lotus]
[=Times New Roman]
[="Arial"]این برای خدابودن یعنی چه ؟[=B Lotus]
[=Times New Roman]
[="Arial"]ارکان برای خدابودن فعل چیست ؟
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]

[="Arial"]به نام خدا : [="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]خدای متعال بهپیامبرش دستور می دهد که این آیه را تلاوت کند [="Arial"]

[=B Lotus] [=B Lotus][="Arial"][=Times New Roman]

[="Arial"]"قُلْإِنَّ صَلاتي‏ وَ نُسُكي‏ وَ مَحْيايَ وَ مَماتي‏ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ"(1) [="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]بگو: نماز من وقربانى من و زندگى من و مرگ من براى خدا آن پروردگار جهانيان است.[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]جدای از شان نزول آیه شریفه و این که چگونهو به چه دلیلی پیامبر صلوات الله علیه مامور به بیان این جملات قرآنی شد،با کمیدقت می توان فهمید که در میان این جملات به موارد مهمی اشاره شده است که علاوه برنماز می توان به زندگی و مرگی اشاره کردکه رسول گرامی اسلام مالکیت آن را از خدا می داند .خدای متعال به پیامبرش می گویدکه بگو نماز و مناسک حج و زنده و مرده بودنم فقط برای خداوند است وموجود دیگری ایناختیار را ندارد .[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]وقتی می بینیم که حیات و مرگ موجودات ازجمله انسان ها در دست خدای متعال است یعنی همه چیز زیر چتر حیات یا مرگی است کهضامن آن در دست خدای بزرگ است.در این صورت حتی نفسی هم که اختیار کشیدن آن رانداریم نیز باید برای خدا باشد.[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]برای خدا بودن یعنی این که من در عملم غیراز خدا شریک نگیرم و هر کاری را انجام می دهم بدانم اگر بنا باشد آن کار فایده وثوابی داشته باشد باید برای خدا باشد چون اوست حساب رس واقعی همه عالمیان و اوستکه هیچ کار پنهانی نمی تواند نزدش صورت گیرد و همه چیز نزدش آشکار است.[="Arial"]

[=Times New Roman][=Times New Roman]

[="Arial"]"يابُنَيَّ إِنَّها إِنْ تَكُ مِثْقالَ حَبَّةٍ مِنْ خَرْدَلٍ فَتَكُنْ في‏ صَخْرَةٍأَوْ فِي السَّماواتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَلَطيفٌ خَبيرٌ" (2) [="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]پسرم! اگر بهاندازه سنگينى دانه خردلى (كار نيك يا بد) باشد، و در دل سنگى يا در (گوشه‏اى از)آسمان ها و زمين قرار گيرد، خداوند آن را (در قيامت براى حساب) مى‏آورد خداونددقيق و آگاه است.[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]کار برای خدا باشد یعنی این که اگر خدایناکرده برای او نباشد به روزی محاسبه خواهد شد.[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]مولای متقیان سلام الله علیه در دعای کمیلبیان کرد :[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]"قوّعلی خدمتک جوارحی" یعنی درمسیر خدمتت اعضا و جوارح و ارکانم را قویو کار آمد گردان که بتوانم با آن، تو را با بهترین کیفیت عبادت کنم.[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]این ارکان فعل عابد است که باید خدا همهکارهایش برای او باشد زیرا او مالک مطلق است.[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]این توصیف قیامت است، در آن روز همگان درپیشگاه حق جمع خواهند شد و خواهند فهمیدکه مالکیت مطلق الهی یعنی چی!در آن روز وقتی همه موجودات در ذلت مرگ و خاموشی اندو حتی صدای نفسی کوچک هم به گوش نمی رسد این آیه تابناک می شود: [="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]"يَوْمَهُمْ بارِزُونَ لا يَخْفى‏ عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَيْ‏ءٌ لِمَنِ الْمُلْكُالْيَوْمَ لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّارِ" (3) [="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]روزى كه همهآنان آشكار مى‏شوند و چيزى از آن ها بر خدا پنهان نخواهد ماند (و گفته مى‏شود:)حكومت امروز براى كيست؟ براى خداوند يكتاى قهّار است.[="Arial"]

[="Arial"]بعضی از مفسرین در این باره تحلیل کرده اندکه :[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]1.[="Arial"] در اين آيهشريفه خداى تعالى براى بار دوم رسول گرامى خود را دستور مى‏دهد كه به مردم بگويد[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]كه من نماز وتمامى عبادات و زندگيم و جميع شؤون آن از قبيل اعمال، اوصاف، فعل‏ها و ترك‏ها كه مربوطبه من است، و هم چنين مرگم را با هر چه كه از امور آن مربوط به من است- و آن امورپس از مرگ است كه از زندگى دنيا سرچشمه مى‏گيرد چنان كه رسول خدا (ص)فرموده:" آن چنان كه زندگى مى‏كنيد خواهيد مرد"- همه را براى خدا قراردادم، بدون اينكه كسى را در آنها شريك او بدانم. و خلاصه من در جميع شؤون حيات ومماتم بنده‏اى هستم تنها براى خدا، و روى خود را تنها متوجه او نمودم. چيزى را قصدنمى‏كنم و از چيزى روى‏گردان نيستم مگر براى او، در مسير زندگيم قدمى برنمى‏دارم وبه سوى مرگ قدم نمى‏گذارم مگر براى او، چون او پروردگار همه عالميان و مالك همه ومدبر همه است...[="Arial"]

[="Arial"]از اينجا معلوممى‏شود كه منظور از جمله" إِنَّ صَلاتِي وَ نُسُكِي وَ مَحْيايَ وَ مَماتِيلِلَّهِ" اين است كه آن جناب اخلاص بندگى خود را در نماز و عبادات ديگر وزندگى و مرگ اظهار كند.(4)

[=Times New Roman]

[="Arial"]2.[="Arial"] بگو نه تنهااز نظر عقيده من موحد و يكتاپرستم بلكه از نظر عمل، هر كار نيكى كه مى‏كنم،"نماز من و تمام عبادات من و حتى مرگ و حيات من همه براى پروردگار جهانياناست" براى او زنده‏ام، به خاطر او مى‏ميرم و در راه او هر چه دارم فدامى‏كنم، تمام هدف من و تمام عشق من و تمام هستى من او است (قُلْ إِنَّ صَلاتِي وَنُسُكِي وَ مَحْيايَ وَ مَماتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ)(5) [="Arial"]

[="Arial"]پی نوشت ها:[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]1.[="Arial"] سورهانعام،آیه 162

[=Times New Roman]

[="Arial"]2.[="Arial"] سورهلقمان،آیه 26[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]3.[="Arial"] سوره غافر،آیه16[="Arial"]

[=Times New Roman]

[="Arial"]4.علامه طباطبایی تفسیر المیزان،[="Arial"] ترجمه موسویهمدانی سید محمد باقر،قم،انتشارات اسلامی،سال 1374 هجری خورشیدی،چاپ پنجم، ج‏7، ص544[="Arial"]

[=Times New Roman][="Arial"]5.آیت الله مکارم شیرازی،[="Arial"] تفسير نمونه،تهران،انتشارات اسلامیه،سال 1374هجری خورشیدی،چاپ اول، ج‏6، ص 62

حامد;369865 نوشت:
اگر منظور از خلیفه جایگزین افراد یا موجودات دیگر است آن موجودات و افراد کیانند ؟ و چرا از تعبیر معمولی دیگر که قرآن در مورد بردن و آوردن استعمال می کند استعمال نکرده است مثل اینجا :
ان یشا یذهبکم ایها الناس و یات بآخرین ( نساء 133)
این تعبیر سه بار دیگر در قرآن تکرار شده است و هیچ اشاره ای در آن نیست که انسانها بجای موجودات دیگری آمده باشند و اگر منظور جایگزینی انسان بجای جن است چگونه ممکن است در عین حضور مستخلف عنه خلیفه ای باشد ؟ اگر جنیان از میان می رفتند شاید حرف ایشان درست بود .

با سلام و احترام.

البته همان طور که عرض شد برای دیدگاه رایج نیز دلایلی وجود دارد که آن دلایل از منظری قابل قبول و برخی نیز قابل نقدند.
لذا به نظر حقیر نمی توان گفت که تنها یک دیدگاه صراحت دارد. بلکه هر دو کمابیش محتمل اند.

در مورد سؤال حضرتعالی این که آن موجودات چه بوده اند مشخص نشده است. مثل خیلی از مصادیق که در قرآن کریم به مصالحی معین نشدند. نکره بودن خلیفه شاید به همین دلیل بوده است که نگوید جانشین چه کسانی. اما این که چرا جای دیگری از بیان متفاوتی برای جانشینی امت ها استفاده شده است نیز به نظرم انحصاری برای معنای خلیفه (جانشین خداوند بودن) ایجاد نمی کند. چرا که ظاهراً معنای جانشینی بجای اقوام گذشته نیز با مشتقات «خلف» در آیات فراوانی آمده است (مانند آیات 59 مریم، 74 اعراف، 69 اعراف، 169 اعراف و 55 نور).

ضمن این که ممکن است (و چه بسا) جانشینی مکانی بجای جنیان زمینی مطرح نباشد بلکه جانشینی در مقام عبودیت یا موجود قوی تر بر روی زمین یا جانشینی بجای انسان نماها مد نظر باشد (که لزوماً به معنای جانشینی خداوند نیست).

در مجموع احساس بنده تا بدینجا این است که خداوند نیازی به جانشین بر روی زمین ندارد. همچنان که نیازی به جانشین در آسمان ها ندارد! هرچند انسان احتمالاً بهترین موجودی است که می تواند جلوه گر برخی صفات الهی باشد.

اگر اشتباهی در عرایضم بود ممنون می شوم تصحیح بفرمایید.:Gol:

مؤمن;370347 نوشت:
در مجموع احساس بنده تا بدینجا این است که خداوند نیازی به جانشین بر روی زمین ندارد. همچنان که نیازی به جانشین در آسمان ها ندارد! هرچند انسان احتمالاً بهترین موجودی است که می تواند جلوه گر برخی صفات الهی باشد.

سلام
خلافت از خدای متعال تابع نیاز ذات حق تعالی نیست همچنانکه تجلی ، نشان از نیاز ذاتی او نیست بلکه اقتضای جلوه گری حقیقت صرف بسیط این است که در مخلوقات جلوه گری کند و به همین وزان اقتضای ظهور اسماءوصفات علیای او در تجلیاتش و بخصوص انسان که اعظم تجلیات اوست خلافت است چه اینکه انسان در مرتبه خودش جانشین حق تعالی در برخورداری از صفات کمالیه است ( دقت فرمایید )
والله الموفق

حامد;370363 نوشت:
انسان در مرتبه خودش جانشین حق تعالی در برخورداری از صفات کمالیه است ( دقت فرمایید )

سلام.

با این وصف آیا اشکالی دارد که تمام موجودات را خلیفه خداوند بدانیم؟ چون هر یک در مرتبه خودشان از برخی صفات الهی برخوردارند.

مؤمن;370654 نوشت:
سلام.

با این وصف آیا اشکالی دارد که تمام موجودات را خلیفه خداوند بدانیم؟ چون هر یک در مرتبه خودشان از برخی صفات الهی برخوردارند.

سلام
انسان خلیفه الله است یعنی جانشین تجلی جامع الهی چه اینکه الله اسم جامع است و همه اسماء را داراست لذا نمی توان هرچیزی را خلیفه الله دانست بلکه موجودی خلیفه اسم جامع الهی است که در مظهریت اسماء جامع باشد و انسان چنین است
و هوالله الموفق

حامد;370777 نوشت:
انسان خلیفه الله است یعنی جانشین تجلی جامع الهی چه اینکه الله اسم جامع است و همه اسماء را داراست لذا نمی توان هرچیزی را خلیفه الله دانست بلکه موجودی خلیفه اسم جامع الهی است که در مظهریت اسماء جامع باشد و انسان چنین است

سلام.

بابت مزاحمت های پی در پی پوزش می طلبم.
در این که انسان احتمالاً قابلیت بیشترین جلوه گری صفات الهی را دارد بحثی نیست. اما به نظر می رسد این جلوه گری نمی تواند جامع باشد. زیرا برخی صفات الهی مختص خداوند است. اگر اشتباه نکنم مثل متکبر، رحمن، ملک، بارئ، غفور، رزاق، ودود، مبدئ، محیی، ممیت، حی، قیوم، صمد، اول، آخر، متعال، مالک الملک، غنی، مغنی، بدیع، باقی، ...
و اگر جامع نباشد هر موجودی به فراخور قابلیت خود جلوه گر صفات الهی خواهد بود. پس با تعبیر شما هر موجودی می تواند در سطحی خلیفه خدا باشد.

سلام.
فکر می کنم شما در ارائه مثالتان دچار اشتباه شدید. اگر من به بچه بگویم که این شکلات ضرر دارد و تو آزادی بخوری یا نخوری، دیگر مجازات من جایگاهی نداشته و همان اثر وضعی شکلات که در بدن بچه بوجود می آید مجازات حقیقی او است.
خداوند متعال نیز اگر به ما آزادی و اختیار داده، عاقبت هر کدام از راه ها را فرموده. حالا اگر ما با اختیار خود راه شقاوت را برگزینیم نتیجه عمل خود را می بینیم نه اینکه مجازاتی خارج از محدوده عمل و عکس العمل باشد.

مؤمن;371639 نوشت:
سلام.

بابت مزاحمت های پی در پی پوزش می طلبم.
در این که انسان احتمالاً قابلیت بیشترین جلوه گری صفات الهی را دارد بحثی نیست. اما به نظر می رسد این جلوه گری نمی تواند جامع باشد. زیرا برخی صفات الهی مختص خداوند است. اگر اشتباه نکنم مثل متکبر، رحمن، ملک، بارئ، غفور، رزاق، ودود، مبدئ، محیی، ممیت، حی، قیوم، صمد، اول، آخر، متعال، مالک الملک، غنی، مغنی، بدیع، باقی، ...
و اگر جامع نباشد هر موجودی به فراخور قابلیت خود جلوه گر صفات الهی خواهد بود. پس با تعبیر شما هر موجودی می تواند در سطحی خلیفه خدا باشد.

سلام
انسان مظهر جامع است و همه صفات را جلوه گری می کند بلکه ذات او هم ذات الهی را نشان می دهد

یا قدیم الاحسان;371640 نوشت:
فکر می کنم شما در ارائه مثالتان دچار اشتباه شدید. اگر من به بچه بگویم که این شکلات ضرر دارد و تو آزادی بخوری یا نخوری، دیگر مجازات من جایگاهی نداشته و همان اثر وضعی شکلات که در بدن بچه بوجود می آید مجازات حقیقی او است.
خداوند متعال نیز اگر به ما آزادی و اختیار داده، عاقبت هر کدام از راه ها را فرموده. حالا اگر ما با اختیار خود راه شقاوت را برگزینیم نتیجه عمل خود را می بینیم نه اینکه مجازاتی خارج از محدوده عمل و عکس العمل باشد.

سلام خواهر
این مطلب شما اشکال به کدام مطلب مطرح شده در این تاپیک است ؟
والله الموفق

حامد;371663 نوشت:
انسان مظهر جامع است و همه صفات را جلوه گری می کند بلکه ذات او هم ذات الهی را نشان می دهد

سلام.

مطلب شما به نظرم به طور قطعی از قرآن کریم به دست نمی آید. احتمالاً از روایاتی همچون «عبدی اطعنی حتی اجعلک مثلی ...» برداشت شده است. ولی به نظرم این برداشت یا خیلی سنگین است یا قابل خدشه است. بنده تابحال ندیده و حتی نشنیده ام که انسانی چیزی را از عدم به وجود آورده باشد و به نظرم این فقط کار خداست. با این تفکر به نظرم یا اصلاً جانشینی خداوند معنایی ندارد یا اگر دارد هر موجودی در سطحی از خلقت جانشین خداست.

تشکر از توجه شما.:Gol:

مؤمن;371828 نوشت:
سلام.

مطلب شما به نظرم به طور قطعی از قرآن کریم به دست نمی آید. احتمالاً از روایاتی همچون «عبدی اطعنی حتی اجعلک مثلی ...» برداشت شده است. ولی به نظرم این برداشت یا خیلی سنگین است یا قابل خدشه است. بنده تابحال ندیده و حتی نشنیده ام که انسانی چیزی را از عدم به وجود آورده باشد و به نظرم این فقط کار خداست. با این تفکر به نظرم یا اصلاً جانشینی خداوند معنایی ندارد یا اگر دارد هر موجودی در سطحی از خلقت جانشین خداست.

سلام
اثبات مطلب بماند در تاپیک مناسب
و اما بنده گفتم انسان مظهر الله است که اسم جامع است وگرنه بله همه چیز به نوعی مظهر و خلیفه خدا هستند
به کتاب مصباح الهدایه امام ره مراجعه فرمایید
والله الموفق
:Gol::Gol:
موضوع قفل شده است