صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کتابای پدرم! (پدرم چند کتاب دینی داره میخوام ازشون اطلاعات کامل کسب کنم بااجازتون)

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  268
  حضور
  4 روز 12 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4
  صلوات
  549

  اشاره کتابای پدرم! (پدرم چند کتاب دینی داره میخوام ازشون اطلاعات کامل کسب کنم بااجازتون)
  مکاسب
  عبقات الانوار
  حاشیة السوقی
  تحفة الزئر
  الذواریات کلینی
  ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۵/۰۸/۲۶ در ساعت ۱۹:۲۰

 2. صلوات ها 2


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  4,062
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11165

  با نام الله  کتابای پدرم! (پدرم چند کتاب دینی داره میخوام ازشون اطلاعات کامل کسب کنم بااجازتون)
  کارشناس بحث: استاد مجید


  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 5. صلوات ها 2


 6. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,166
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9019  نقل قول نوشته اصلی توسط CELLAR نمایش پست ها
  مکاسب
  ___________________________________________
  با صلوات بر محمد وآل محمد
  كتاب المكاسب
  ‌مؤلف‌
  شيخ الفقهاء و المجتهدين، شيخ اعظم مرتضى بن محمد امين تسترى نجفى انصارى( م 1281 ق).
  اهميت كتاب‌
  كتاب المكاسب يكى از مهم‌ترين كتب فقهى استدلالى و از بهترين و معروف‌ترين تأليفات شيخ اعظم انصارى( قده) و حاصل عمر و خلاصۀ افكار اين فقيه الهى مى‌باشد.
  از زمان نگارش اين كتاب به دليل نحوۀ ورود به مباحث فقهى و كيفيت استدلال بى‌نظيرش مدار دروس در دورۀ سطح و محور بحث درس خارج فقه تجارت بوده و به همين دليل شروح و حواشى متعددى بر آن زده شده است كه مهم‌ترين آنها حواشى:
  - آخوند خراسانى( م 1329 ق)،
  - سيد محمد كاظم يزدى( م 1337 ق)،
  - ميرزا على ايروانى( م 1354 ق)،
  - آقا رضا همدانى( م 1322 ق)،
  - شيخ محمد حسين اصفهانى( م 1361 ق)،
  - ميرزا محمد تقى شيرازى( م 1338 ق)،
  - آقا ضياء الدين عراقى( م 1361 ق)،
  و محقق نائينى( م 6355 ق) است.
  اهميت اين حواشى به قدرى است كه محققين در زمينۀ فقه معاملات از مراجعه به كتب اين بزرگان بى‌نياز نيستند.
  بر كسى كه از تاريخچۀ ادوار مباحث فقهى اطلاع داشته باشد پوشيده نيست كه تأليفات شيخ اعظم از نظر عمق مطالب و دقت بى‌نظير و وسعت تتبع و تحقيق در عين قلمى روان و بيانى سهل، در تاريخ فقه ديده نشده است، بخصوص كتاب المكاسب در بين تأليفات وى سرآمد آنان است.
  احاطۀ وى به اقوال متقدمين و متأخرين موجب اين شده كه آراء مختلف را در موضوعات و مسائل معين جمع‌آورى نموده و با اجتهاد عميق و اسلوب جديدى كه مطابق با روح شريعت و مقتضيات زمان است كتابى را كه مباحث آن جامع و مانع و دور از انحرافات و لغزش‌هاى فكرى است تأليف نمايد.
  تاريخ تأليف و انتشار‌
  از اتمام نگارش كتاب المكاسب اطلاع دقيقى در دسترس نيست اما با قرائن موجود اين كتاب در اواخر عمر شريف ايشان تأليف شده و از آخرين تأليفاتش مى‌باشد.
  نسخه‌ها‌
  در الذريعة به نسخه‌اى اشاره شده كه در زمان زندگانى مؤلف در سال 1280 ق با اشراف حاج محمد باقر چاپ شده است. يكى از اين نسخه‌هاى چاپ شده كه در اختيار شيخ على كاشف الغطاء است بر اين نسخه تعليقاتى و حواشى از فرزندان شيخ على بنام‌هاى شيخ احمد و شيخ محمد حسين وجود دارد كه تعليقات شيخ احمد پس از جمع‌آورى به نام« نيل المطالب لتحصيل المكاسب» و تعليقات شيخ محمد حسين به نام« النظر الثاقب في كتاب المكاسب» نام‌گذارى شده است.( الذريعة 22/ 151).
  نسخه‌هايى كه در انتشار كتاب موجود مورد استفاده واقع شده است در مقدمۀ ناشر ذكر نشده است اگر چه در چاپ جديد و تحقيق شده كتاب المكاسب بوسيلۀ گروه تحقيق تراث الشيخ الأعظم آمده است:
  إننا لم نعثر مع الأسف إلى الآن على مخطوطة المؤلف في المكاسب إلا على قسم الخيارات منه.( صفحۀ 29 مقدمۀ ناشر تراث شيخ اعظم، جلد 14).
  در چاپ موجود كتاب در ابتداى دو كتاب تحريم من جهة المصاهرة و كتاب المواريث كه از ملحقات به كتاب مى‌باشد آمده است: هذا ما وجد بخطه الشريف رحمه اللّه.( صفحات 406 و 444، جلد سوم المكاسب).
  تقسيم‌بندى مطالب‌
  كتاب المكاسب شامل كتاب‌هاى مكاسب محرمه، بيع و خيارات است كه بعدها 9 كتاب ديگر به آنها ملحق شده‌اند كه عبارتند از: كتاب تقيه، رسالة في العدالة، رسالة في القضاء عن الميت، رسالة في المواسعة و المضايقة، رسالة في قاعدة من ملك شيئا ملك الإقرار به، رسالة في قاعدة لا ضرر، رسالة في المصاهرة، و در آخر هم كتاب مواريث كه بسيار مختصر مى‌باشد.
  ويژگى‌ها‌
  از مهم‌ترين ويژگى‌هاى كتاب، ساختار منطقى و نظام تعليمى به منظور تدريس حوزه‌هاى علميه مى‌باشد. اگر چه بسيارى از مباحث بيع و خيارات و حتى مكاسب محرمه در كتب پيشينيان مورد توجه بوده است اما اين نظم و ترتيب قبلا وجود نداشته است.
  به عنوان مثال در مبحث عقد فضولى، مؤلف ابتدا مطلق عقد فضولى و نه صرفا خصوص بيع را، مورد بحث قرار داده و پس از تعريف عقد فضولى، آن را به سه قسم تقسيم مى‌نمايد. سپس به طرح روايات عام و طرح نظريات مخالفين و رد آنها مى‌پردازد.
  پس از اين مرحله ابتدا در مورد حكم اجازه و سپس مجيز و پس از آن مجاز پرداخته و در انتها به مبحث شرايط آن مى‌پردازد.
  از ديگر ويژگى‌هاى كتاب حجم جستجو و وسعت تتبع در انديشه‌هاى فقهى بزرگان و ارزش‌يابى و پژوهش‌ها و تحقيقات در اين نظريه‌هاست، به عنوان نمونه در رسالۀ مواسعه و مضايقه، نزديك به 50 نفر از فقها را نام مى‌برد و در بيع وقف به 22 كتاب فقهى اشاره دارند.
  از ديگر خصوصيات كتاب احاطۀ وى بر تمام ابواب فقه است كه باعث مى‌شود تا مؤلف وقتى كه از بعضى از مسائل باب بيع بحث مى‌كند از ديگر ابواب معاملات شواهدى را ذكر نموده كه در نتيجه‌گيرى از مباحث فقهى بسيار مؤثر است.
  از ديگر ويژگى‌ها اين كه شيخ اعظم به بحث‌هاى رجالى كمتر پرداخته است اگر چه دقت و تتبع وى در علم رجال و شرح حال روات بر كسى پوشيده نيست هم‌چنانكه گاهى در مباحثى مثل سند روايت تحف العقول يا در مباحث رسالۀ رضاع به تحقيق و كنكاش رجالى پرداخته است اما در هر حال مؤلف در اين كتاب به مباحث رجالى كمتر متعرض شده است.
  از ديگر خصوصيات كتاب، تأمل محققانه و موشكافانه در روايات و فقه الحديث آنان است كه نشان از ذهن نقاد و دقيق مؤلف و مطالعه و تحقيقات وسيع وى دارد.
  از ديگر ويژگى‌هاى كتاب، احترام فوق العادۀ وى به فقهاى عظام است مثلا در عبارات مكاسب اين گونه ديده مى‌شود، المحقق الثاني مع كمال تبحره في الفقه، يا المولى الأعظم وحيد عصره في شرح المفاتيح.
  البته بايد توجه داشت احترام به بزرگان هرگز با حريت و آزادانديشى منافاتى ندارد. لذا شيخ با وجود خضوع فراوان در برابر اساتيد خود و پايبند بودن به شهرت، مكررا مى‌گويد: المتبع هو الدليل و إن لم يذهب إليه الاّ قليل.
  از ديگر ويژگى‌هاى كتاب اين كه مؤلف، حوزه‌هاى علوم و معارف را كاملا محفوظ مى‌دارد. فقه را با فلسفه درنمى‌آميزد. از بحث‌هاى فلسفى و دقت‌هاى عقلى در استخراج احكام خوددارى مى‌نمايد.
  نكتۀ ديگر اين كه شيخ اعظم طبق شيوۀ شناخته شده و پسنديدۀ تحقيقات امروزى در نقل اقوال نهايت دقت و حفظ امانت را به كار مى‌برد. او بسيار تلاش مى‌كند كه هر كلامى را از منبع اصلى آن نقل كند و تنها در مواردى كه منبع اصلى يافت نمى‌شود به حافظه يا منابع دست دوم اعتماد مى‌كند. و در اين موارد نيز مكررا مى‌فرموده است كه منبع اصلى را ندارم كه به آن رجوع كنم.
  نكتۀ مهم ديگر انصاف در نقل گفتار بزرگان و پرهيز از ساده‌انگارى است.
  از ديگر ويژگى‌ها نقد آراى بزرگان، گريز از حجاب معاصرت( شيخ اعظم توجه فراوانى به معاصران خود همچون صاحب جواهر دارد و از آنان به احترام ياد مى‌كند و به نقد نظر آنان مى‌پردازد)، حريت در تتبع و طرح نظرات اهل تسنن و بررسى آنان مى‌باشد.
  اما با اين حال كتاب داراى نواقصى نيز هست كه به بعضى از آنها اشاره مى‌شود.
  در كتاب موجود به استخراج مآخذ و منابع اقوال و نظريات فقهى و تعيين آنها كم توجهى شده است كه اين موجب سردرگمى خواننده و ايجاد مشكل در بدست آوردن آنان است.
  مباحث زائد و استطرادى در كتاب مكاسب شيخ اعظم زياد به چشم مى‌خورد كه اگر چه اين مباحث في حد نفسه ارزنده و مفيد است اما براى استفاده از اين كتاب به عنوان يك كتاب درسى ضرورت دارد كه مباحث زائد و استطرادى آن حذف شود.
  در أعيان الشيعة دربارۀ تأليفات شيخ انصارى اين چنين آمده است: أما مؤلفاته فمحتاجة إلى التهذيب و التنقيح كثيرا.( أعيان الشيعة 10/ 177).
  روش بحث‌
  يكى از اساسى‌ترين و مهم‌ترين ويژگى‌هاى كتاب مكاسب كه كمتر به آن پرداخته شده است، نحوه ورود و خروج در مباحث فقهى است كه در اين نوشتار سعى مى‌شود به صورت مختصر مورد بررسى واقع گردد.
  شيخ انصارى( قده) در كتاب المكاسب بيش از شروع هر مسأله به تأسيس اصل اوليه و قاعدۀ كلى مى‌پردازد تا در موارد شك و ابهام از آن اصل استفاده كند. اين اصل را گاه از عمومات آيات و روايات و گاه از اصول عمليه استفاده مى‌كند.
  پس از آن شيخ اعظم- كه در كتاب‌هاى خود بسيار از علامۀ حلى متأثر است- بيشترين تلاش خود را صرف دقت در طرح مسأله مى‌كند. در آغاز طرح هر مسأله اولين چيزى كه براى او مهم است، توجه به نحوۀ طرح آن مسأله در كلمات فقها و قدماست.
  در نقل قول فقها معمولا از قديم‌ترين فقيهانى كه آراء آنان در دست بوده شروع مى‌كند و به ترتيب تاريخ صدور و طرح آن مسأله را نقل مى‌كند. در نتيجه نقل اين اقوال هم از ابتكارات آنان آگاه مى‌شود و هم از وجود اجماع يا شهرت قدماء يا متأخران در مسأله آگاهى مى‌يابد.
  به عنوان نمونه در رسالۀ مواسعه و مضايقه نزديك به 50 نفر از فقها را نام مى‌برد. در ابتداى رساله من ملك شيئا ملك الإقرار به مى‌فرمايد: ينبغي أولا ذكر كلمات من ذكرها بعينها....
  در باب بيع وقف كلمات فقها را از 22 كتاب فقهى به ترتيب زمان تأليف ذكر مى‌كند.
  در باب معاطاة مى‌فرمايد: و لننقل أولا كلمات جماعة ممن ظفرنا على كلماتهم ليظهر منه، در باب خيار حيوان در يك سطر از مكاسب نظر بيش از 20 نفر از فقها را نقل مى‌كند.
  براى بيان نظريات عامه نيز به كتاب تذكرۀ علامه حلى توجه داشته و از طريق آنان به نظريات آنان اشاره دارد.
  آنچه كه از همه در نظر شيخ اعظم مهم‌تر بوده است تفسير صحيح عبارات اصحاب و فقها و تحليل و بررسى و بيان نقاط ضعف و نقاط قوت آنها است.
  پس از نقل اقوال فقها به سراغ ادله مى‌رود و به تقسيم‌بندى آنان مى‌پردازد در اين قسمت مطالعۀ دقيق روايات و توجه كامل به فقه الحديث آن بسيار مورد نياز است و پس از تجزيه و تحليل آنان و بيان احتمالات موجود در آن به جرح و تعديل آنان مى‌پردازد.
  تقريب استدلال در روايات و اشكالات وارد بر آنها و پاسخ به آنان از مهم‌ترين كارهاى شيخ اعظم در مكاسب است پس از نقل ادله و روايات وى به تأمل محققانه و موشكافانۀ خود در روايات مى‌پردازد.
  پس از آنكه شيخ اعظم با تأمل بسيار در روايات و ساير ادله، نظريه‌اى را انتخاب مى‌كند دوباره به كلمات فقها برگشته و نهايت تلاش خود را بكار مى‌گيرد كه كلام آنان را به هر طريق ممكن توجيه كند تا مبادا اشكالى به آنان وارد شود.
  پس از اتمام هر بحثى به فروع متفرع بر آن مى‌پردازد و گاهى با عنوان( ينبغي التنبيه على أمور) و گاهى با عنوان( فروع) و ساير عناوين، در هر مسأله‌اى بر اساس همۀ مبانى آن را مورد بحث قرار مى‌دهد.
  اگر چه ورود و طرح مباحث مكاسب بسيار عالى و كم نظير است اما با اين حال در طرح بعضى از مباحث كوتاهى شده است.
  از نقايص كتاب مكاسب اين است كه بحث بيع كلب صيد و ماشيه را مثلا بطور مفصل مورد بررسى واقع شده است اما بحث ربا به صورت مستقل و مفصّل مطرح نشده است.
  همين‌طور بحث بسيار مهم ولايت فقيه در باب شرايط متعاقدين و در بحث بيع فضولى قرار داده شده است در حالى كه شايد بهتر بود كه در باب قضاء و حدود مورد بررسى وسيع‌ترى واقع شود. و نظريات فقهاى عظام بصورت مبسوط مورد بررسى قرار گيرد.
  نظريات جديد‌
  كتاب المكاسب دايرة المعارف نظريات فقهى جديد و مملو از ابتكارات شيخ انصارى( قده) مى‌باشد.
  اگر چه در اين نوشتار حتى به صورت مختصر نمى‌توان به آنها اشاره كرد امّا بعضى از مهم‌ترين آنها را يادآور مى‌شويم. وى در باب معاطاة در حالى كه آن را بيع محسوب مى‌نمايد اما آن را بيع غير لازم دانسته و نظريۀ اباحۀ جميع تصرفات را رد مى‌نمايد.
  از ديگر مباحث ابتكارى وى طرح و بررسى بيع فضولى و طرح نظريات كشف و نقل حقيقى و حكمى در مفهوم اجازه است كه در كمتر كتاب فقهى اين گونه جمع‌آورى شده است.
  وى در باب عدالت، بسيار واقع بينانه و بدور از افراط و تفريط عدالت را معنى كرده است و آن را حالت نفسانى كه موجب تقوا و مروت مى‌گردد دانسته است.
  شيخ اعظم در موارد زيادى سيرۀ متشرعه را حجت نمى‌داند و اين سيره را از كم توجهى مردم لاابالى و بى‌توجه بر احكام خداوند دانسته و در صورتى احتجاج فقها به اين سيره را صحيح مى‌داند كه مردم كاملا مقيد بوده و دقيقا به مقررات اسلامى عمل كنند.
  حواشى و شروح‌
  كتاب المكاسب از بدو تأليف مورد توجه فقهاى عظام واقع شده و شروح متعددى بر آن زده شده است در الذريعة جلد 6 صفحۀ 216 تا 221 به 30 شرح اشاره نموده است كه به مهم‌ترين آنان اشاره مى‌شود:
  1- حاشيۀ ميرزا حبيب اللّه رشتى( م 1312 ق)،
  2- حاشيۀ ميرزا محمد تقى بن محب على شيرازى( م 1338 ق)( ذ/ 6/ 218، أعيان/ 9/ 192)،
  3- حاشيۀ حاج آقا رضا بن محمد هادى همدانى( م 1322 ق)( ذ/ 6/ 219، أعيان/ 7/ 23)،
  4- حاشيۀ محمد كاظم بن حسين خراسانى، صاحب كفاية الأصول( م 1329 ق)( ذ/ 6/ 220)،
  5- حاشيۀ سيد محمد كاظم بن عبد العظيم طباطبائى يزدى( م 1337 ق)( ذ/ 6/ 220)،
  6- حاشيۀ آقا ضياء الدين عراقى( م 1361 ق)،
  7- منية الطالب، تقرير درس خارج محقق نائينى( م 1355 ق)، تأليف شيخ موسى خوانسارى نجفى( م 1363 ق)( ذ/ 4/ 386)،
  8- غاية الآمال، تأليف فاضل مامقانى،( شيخ محمد حسن بن عبد اللّه( م 1323 ق)( ذ/ ج 16/ صفحۀ(] 5 ذ/ 6/ 219)،
  9- حاشيۀ شيخ محمد حسين بن محمد حسن اصفهانى( م 1361 ق)، فقط كتاب خيارات و بيع،
  10- حاشيۀ ميرزا على بن عبد الحسين ايروانى( م 1354 ق)( ذ/ 6/ 220)،
  11- حاشيۀ سيد محسن بن سيد مهدى حكيم( ذ/ 6/)،
  12- حاشيۀ ميرزا محمد تقى آملى،
  13- حاشيۀ شيخ محمد حسين بن على كاشف الغطاء( م 1373 ق)، يا النظر الثاقب في كتاب المكاسب( ذ/ 22/ 151)،
  14- حاشيۀ شيخ احمد بن على كاشف الغطاء يا نيل المطالب لتحصيل المكاسب( ذ/ 22/ 151)،
  15- هداية الطالب إلى شرح المكاسب، تأليف شيخ فتاح شهيدى( ذ/ 25/ 179)،
  16- مجمع المطالب و فوق مراد الطالب في شرح المكاسب، تأليف شيخ محمد بن نجم الدين زنجانى( ذ/ 20/ 44).
  كتاب‌هاى ملحق به المكاسب‌
  1- كتاب التقية( ذ/ 4/ 405)
  2- كتاب الخمس( ذ/ 7/ 256)
  3- كتاب الزكاة( ذ/ 12/ 44)
  4- رسالة في العدالة( ذ/ 15/ 226)
  5- رسالة في قاعدة من ملك( ذ/ 17/ 12)
  گفتار بزرگان‌
  أعيان الشيعة: و لقد اكتسبت مصنفاته خطا عظيما فرسائله و مكاسبه مضافا إلى انّ عليها مدار التدريس منه من لم يعلّق عليها من مشاهير العلماء بعده.
  چند سطر بعد: صنف المكاسب و هو عند بعض تلاميذه أحسن ما صنف، راجع غاية الآمال مامقانى.( أعيان الشيعة 10/ 118).
  الذريعة: المكاسب أى المتاجر و المعاملات، هو من أجزاء الفقه و قد استقل بالتدوين كثيرا، منها ما ألّفه الشيخ الأنصاري المرتضى بن محمد أمين التستري المتوفى 1281، و هو إلى اليوم متداول التدريس.( الذريعة 6/ 216).
  الذريعة: و هو كتاب جليل لم يكتب مثله في التحقيق و الدقة، و عكف عليه عامّة من تأخر عنه من تلاميذه و تلاميذهم و علّقوا عليه الحواشي و التعليقات كما مرت في محالها.( الذريعة 19/ 61).


 7. صلوات ها 4


 8. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,166
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9019  نقل قول نوشته اصلی توسط CELLAR نمایش پست ها
  عبقات الانوار
  _______________________________________________
  با صلوات بر محمد وآل محمد

  کتابای پدرم! (پدرم چند کتاب دینی داره میخوام ازشون اطلاعات کامل کسب کنم بااجازتون)


 9. صلوات ها 3


 10. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  611
  حضور
  6 روز 17 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1951  کتاب عقبات الانوار خیلی کتاب خوبی هست ولی کاش برای دانلود روی سایت قرار میگرفت تا ما هم استفاده میکردیم . کتاب ولایه المتقین رو هم من به همه دوستان و سروران ولایی توصیه میکنم فوق العادست این هم لینک دانلود
  http://www.329.ir/images/download/velayat-mottaghin.exe

 11. صلوات ها 3


 12. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,166
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9019  نقل قول نوشته اصلی توسط CELLAR نمایش پست ها
  حاشیة السوقی
  پ
  __________________________________________
  با صلوات برمحمد وآل محمد
  برای کتاب حاشیه الدسوقی دو عنوان کتاب نوشته شده است یکی در بحث فقه ویکی در بحث ادبیات عرب که در زیر به هر دو عنوان اشاره می گردد:
  1- حاشية الدسوقى

  حاشية الدسوقي على الشرح الكبير للعالم العلامة شمس الدين الشيخ محمد عرفه الدسوقي على الشرح الكبير لابي البركات سيدى أحمد الدردير وبهامشه الشرح المذكور مع تقريرات للعلامة المحقق سيدى الشيد محمد عليسش شيخ السادة المالكية رحمه الله ( تنبيه : قد وضعفا التقريرات المذكورة على الحاشية وعلى الشرح ) ( بأسفل الصحيفة مفصولة بجدول ) ( روجعت هذه الطبعة على النسخة الاميرية وعدة نسخ أخرى ) ( وإنما للفائدة قد ضبطنا المتن بالشكل الجزء الاول طبع بدار إحياء الكتب العربية عيسى البابى الحلبي وشركاه
  فهرست عناوين
  [TABLE="align: center"]

  باب أحكام الطهارة

  فصل الطاهر ميت مالا دم له الخ

  فصل في ازالة النجاسة

  فصل يذكر فيه أحكام الوضوء

  فصل ندب لقاضي الحاجة جلوس الخ

  فصل نقض الوضوء بحدث الخ

  فصل يجب غسل ظاهر الجسد الخ
  فصل رخص لرجل وامرأة وان مستحاضة بحضر أو سفر مسح جورب الخ
  فصل في التيمم
  ]فصل في مسح الجرح أو الجبيرة
  فصل في بيان الحيض
  باب الوقت المختار
  فصل في الاذان
  فصل شرط الصلاة
  فصل في ستر العورة
  فصل في استقبال القبلة
  فصل فرائض الصلاة
  فصل يجب بفرض قيام الخ
  فصل وجب قضاء فاءتة الخ
  فصل في سن سجود السهو
  فصل في سجود التلاوة
  فصل في بيان حكم النافلة
  فصل في بيان حكم صلاة الجماعة
  فصل في الاستخلاف
  فصل في أحكام صلاة السفر
  فصل في الجمعة
  فصل في حكم صلاة الخوف
  فصل في أحكام صلاة العيد
  فصل في صلاة الكسوف والخسوف
  فصل في حكم صلاة الاستسقاء
  فصل ذكر فيه أحكام الجنائز
  باب الزكاة
  فصل ومصرفها فقير ومسكين الخ
  فصل في زكاة الفطر
  باب في الصيام
  باب في الاعتكاف


  حاشیة الدسوقی علی الشرح الكبیر
  پديدآورنده
  دسوقی، محمد بن احمد، -ق۱۲۳۰
  جلد
  ۱ = ۲ = ۳ = ۴
  زبان :عربی
  سال نشر = ۱۴۱۹ = ۱۹۹۸
  شرح پديدآور:للعالم العلامة شمس الدین الشیخ محمد عرفه الدسوقی علی الشرح لابی البركات سیدی احمد الدردیر؛ بهامشه الشرح المذكور مع تقریرات للعلامة المحقق سید الشیخ محمد علیش شیخ السادة المالكیة

  مابقي پديدآورندگان:مقرر = علیش، محمد بن احمد، ۱۲۱۷-ق۱۲۹۹
  محل نشر:بیروت، شهر
  موضوع:فقه مالكی - قرن ق۱۴. = فقه اهل سنت - قرن ق۱۴
  ناشر:دارالفكر، بیروت، لبنان
  نوع:شرح كبیر احمد الدردیر = دردیر خلوتی، احمد بن محمد، ۱۱۲۷-ق۱۲۰۱
  _____________
  2-عنوان حاشیه الدسوقی
  عنوان روی جلد: حاشیه الدسوقی علی كتاب مغنی البیب

  پديدآورنده:مصطفی محمد عرفه الدسوقی ؛ و بهامشه متن مغنی اللبیب ؛ لقدوه ابن هشام الانصاری
  موضوع:زبان عربی - نحو
  الدسوقی، محمدبن احمد = - ق۱۲۳۰
  محل انتشار:اصفهان = مكتبه الشفیعی = ۱۳-
  توضيحات:این كتاب از روی طبع و نشر عبدالحمید احمد حنفی مصر افست شده است
  شناسه ها:ابن هشام، عبدالله بن یوسف = مغنی اللبیب من كتاب الاعاریب = ۷۰۸ - ق۷۶۱ = عنوان = عنوان : مغنی البیب من كتب العاریب = عنوان : حاشیه الدسوقی علی كتاب مغنی البیب
  ویرایش توسط مجید : ۱۳۹۲/۰۴/۱۳ در ساعت ۱۵:۴۶

 13. صلوات ها 3


 14. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,166
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9019  نقل قول نوشته اصلی توسط CELLAR نمایش پست ها
  تحفة الزائر
  __________________________________________
  با صلوات بر محمد وآل محمد
  معرفی کتاب تحفه الزائر
  این کتاب یکی از آثار و تالیفات علامه ملا محمد باقر مجلسی است که به زبان فارسی می باشد.
  این اثر در بیان سفر و آداب آن می باشد. این کتاب یکی از تألیفات فارسی علامه محمد باقر مجلسی است که به گفته ی خودشان خواست رساله ای تألیف نماید که مقصود باشد بر ذکر زیارات و ادعیه و آدابی که به اسانید معتبره از ائمه دین (ع) منقول گردیده است و فضایل و آداب هر یک را به لغت فارسی ترجمه نماید تا اکثر شیعیان این دیار از این رساله ی وافیه بهره مند گردند و اطلاع بر فضایل زیارات موجب مزید رغبات ایشان گردد.
  معرفی اجمالی نویسنده:
  علامه ملا محمد باقر مجلسی در دار السلطنه اصفهان متولد شد. تولد ایشان در خانواده ی علم و فضیلت و در عصر مرجعیت میرداماد فقیه و فیلسوف نامی اتفاق افتاد. علامه مجلسی در اواسط نیمه دوم سده ی یازدهم هجری و ده سال اول سده ی دوازدهم مشهورترین دانشمند فقیه و محدث نامی شیعه امامی، و شیخ الاسلام اصفهان و سرآمد علمای آن شهر عالم پرور بوده است. علامه سومین پسر ملا محمد تقی مجلسی است که او نیز از مفاخر علمای شیعه است و در اواخر حکومت صفویه با پشت کار فوق العاده و حوصله پر توانش توفیق یافت از راه تألیف و تصنیف کتابها و تدریس علوم و فنون اسلامی و تعلیم و تربیت شاگردان بسیار و اداره امور دینی شیعیان عصر خویش، آن چنان خدمت مثبت و سازنده ای به مردم مسلمان و شیعه ایران کند که هیچ مرجع روحانی دیگری چنین توفیقی نیافته است. بیشتر تحصیلات او در علوم دینی در خدمت پدر بزرگوارش بود و از دیگر استادان او می توان به ملا محمد صالح مازندرانی که شوهر خواهرش بود، ملا حسنعلی شوشتری، میرزا رفیع الدین طباطبائی نائینی، شیخ عبدالله بن شیخ جابر عاملی، ملا محسن فیض کاشانی، سید میرزای جزائری و ... اشاره کرد و از شاگردان علامه مجلسی می توان به سید نعمت الله جزایری – میر محمد صالح خاتون آبادی – حاج محمد اردبیل – میر محمد حسین خاتون آبادی – ملا محمد مجلسی ( پسر عموی علامه ) و ... اشاره کرد. علامه در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان سال 1110 هـ.ق در اصفهان شهر خود به جهان باقی شتافت. ایشان را در کنار مسجد جامع، پایگاهش و نزدیک خانه اش، جنب پدر علامه اش ملا محمد تقی مجلسی مدفون کردند. آرامگاه او در کنار مسجد جامع اصفهان واقع است.

  ساختاربندی کتاب:
  این کتاب شامل یک مقدمه و 12 باب و یک خاتمه و ملحقات است به شرح زیر:
  مقدمه: در سفر و بیان آداب آن
  1. باب اول: در بیان ثواب تعمیر قبور حضرت رسول (ص) و ائمه (ع) و ثواب زیارت ایشان و آداب آن مشتمل بر دو فصل:
  فصل اول: در ثواب زیارت بر هر یک از چهارده معصوم
  فصل دوم: در آداب زیارت هر یک از چهارده معصوم
  2. باب دوم: در فضیلت و کیفیت زیارت حضرت رسول (ص) و فاطمه (س) و ائمه (ع)، بقیع مشتمل بر 8 فصل
  3. باب سوم: در فضیلت و کیفیت زیارت امیر المومنین مشتمل بر 4 فصل
  4. باب چهارم: در بیان فضیلت نجف و کوفه و مساجد کوفه و آب فرات مشتمل بر 4 فصل
  5. باب پنجم: در بیان فضایل زیارت حضرت سید الشهدا و مشتمل بر 7 فصل
  6. باب ششم: در بیان فضیلت حایر و کربلای معلی و تربت امام حسین (ع) و آداب به داشتن آن و مشتمل بر 3 فصل
  7. باب هفتم: در بیان زیارات مطلقه آن حضرت که مخصوص بوقتی نیست و آداب آنها و مشتمل بر 6 فصل
  8. باب هشتم: در بیان فضیلت و کیفیت زیارت آن حضرت که مخصوص است به ایام و اوقات معلوم مشتمل بر 5 فصل
  9. باب نهم: در بیان فضیلت و کیفیت زیارت امام موسی کاظم (ع) و امام رضا (ع) و امام محمد تقی (ع) مشتمل بر 5 فصل
  10. باب دهم: در بیان فضیلت و کیفیت زیارت امام علی نقی و امام حسن عسگری (ع) و صاحب الامر (ع) مشتمل بر 2 فصل
  11. باب یازدهم: در بیان زیارت جامعه است که هر امامی را به آن زیارت می توان کرد و استغاثه به ایشان نمودن و عرایض به خدمت ایشان نوشتن مشتمل بر 3 فصل
  12. باب دوازدهم: در آداب زیارت به نیابت و زیارت اولاد ائمه (ع) و اصحاب ایشان و فضیلت زیارت سایر بقاع شریفه مشتمل بر 4 فصل است.
  خاتمه در بیان آداب ملاقات زائرین ائمه است.
  ملحقات: در زیارات مخصوصه حضرت امیر (ع) و امام حسین (ع) مشتمل بر 2 فصل است.


 15. صلوات ها 3


 16. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  268
  حضور
  4 روز 12 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4
  صلوات
  549  نقل قول نوشته اصلی توسط مجید نمایش پست ها
  حاشیه الدسوقی
  خدا خیرتان دهد برادر

  یه سوال: آیا حاشیة الدسوقی، واسه سنی هاست؟

 17. صلوات ها 2


 18. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,166
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9019  نقل قول نوشته اصلی توسط CELLAR نمایش پست ها
  الذواریات کلینی
  __________________________________
  با صلوات بر محمد وآل محمد
  آثار و تأليفات مرحوم کلینی عبارتند از:
  1- كتاب كافى، معروف‏ ترين تأليف كلينى كتاب با عظمت و گرانقدر و نفيس« كافى» است كه نه تنها بزرگترين كار اوست, بلكه در جامعه اسلامى كتاب معتبرى در حديث چون كافى تأليف نشده است. كافى نخستين كتاب از كتب اربعه است.
  2- كتاب رجال
  3- كتاب ردّ بر قرامطه
  4- كتاب رسائل ائمه عليهم السلام
  5- كتاب تعبير الرؤيا
  6- مجموعه شعر، مشتمل بر قصايدى كه شعرا در مناقب و فضايل اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام سروده‏ اند. اگر این کتاب متعلق به دیگری باشد اطلاعی (بنده )ندارم.
  التماس دعا

 19. صلوات


 20. #10

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,166
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9019  نقل قول نوشته اصلی توسط CELLAR نمایش پست ها
  یه سوال: آیا حاشیة الدسوقی، واسه سنی هاست؟
  _________________________________________________
  با صلوات بر محمد وآل محمد
  هر دو کتاب متعلق به اهل سنت است،یکی در فقه ودیگری در ادبیات عرب،البته در متن اشاره گردید.

 21. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود