لطفا راهنماییم کنید...برای اولین بار میخوام روزه بگیرم!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لطفا راهنماییم کنید...برای اولین بار میخوام روزه بگیرم!

با سلام
من 21 سالمه و هنوز روزه نگرفتم:Ghamgin:
اگه خدا توفیق بده امسال میخوام روزه بگیرم ببینم میتونم یا نه؟
:ok:
میخواستم از کاربران فهیمی که در این سایت روزه گرفته اند و تجربه دارند که چیکار باید بکنم و چیکار نباید بکنم تا از تشنگی و گرسنگی از کوره در نروم و اینکه موقع افطار چی بخورم و موقع سحری چی بخورم بهتره با من در میون بذارن...خواهشا کمکم کنید
ممنونم
:Gol:

هیچ مومنی پیدا نمیشه جواب منو بده؟

سلام
مهمون خدا دارید می شوید پس حواستان به رفتارتونم باشه
من خودم هر ماه رمضون یه خصلت بدم را سعی کردم از بین ببرم ! مثلا سالهای قبل عهد بستم دیگه هرگز دروغ نگم حتی دروغ مصلحتی و بهشم تمام تلاشم کردم که پایبند باشم
وقتی روزه هستی ی حال عجیبی داری ی جوری یاد میگری مقامت کنی پس اولین پیشنهاد من به شما این بود
خیلی وقت ها انقدر خدای مهربون نزدیک می شی که راحت خیلی از آدمهای که توزندگی بهت بد کردن و نمی توانی ازشون بگذری را می بخشی
ماه رمضان من اعتقاد دارم ماه خودسازی هست
خب سر غذا
سحری سعی کن مواد غنی و پر انرژی بخوری ، ماد غذایی که پختنی هست را کمتر استفاده کنی من خودم خامه و عسل ، ارده و شیره ، و ماست و خرما و ....
افطارم که کردی بلافاصله شام نخور یکم صبر کن تا عطشت بشینه آب جوش و زعفران و گلاب خیلی خوبه ( من استفاده می کنم ) ی تکه نباتم باشه چون بدنت گرم نگه می داره
حموم وسط روز و موقعی که روزه هستی بدن و سست و بی حیال می کنه ! (برای من که اینجوری هس)
بعد از افطار تا سحر مقدار آب مورد نیاز بدنت تامین کن میوه های آبدار مثل هندونه و خربزه و طالبی و... را هم از قلم ننداز

دعا یادتون نره ! انشا... جز روزه دارن حقیقی باشید

سلام
بهتون تبریک میگم که راه حق رو پیدا کردید.خیلی قشنگه که می خواین اولین تجربه ی روزه داریتون رو با سخت ترین روزهای روزه داری شروع کنید.
میشه به این سوال جواب بدید تا دیگران هم از تجربه ی شما استفاده کنن؟!
چی شد تصمیم گرفتین روزه بگیرین؟

باغ بهشت;363085 نوشت:
میشه به این سوال جواب بدید تا دیگران هم از تجربه ی شما استفاده کنن؟! چی شد تصمیم گرفتین روزه بگیرین؟

ممنون از شما
بله چشم
چون روزه هم مثل نماز خوندن میمونه و واجب هست...
چون از لحاضی من ضعیف هستم و کم خون (تا اندازه ای که در یک آزمایشی 2 سی سی ازم خون گرفتن و میخواستم از هوش برم تا اینکه رسوندنم به خونه و آب قند دادن بهم و پاهام رو گرفتند بالاو....بماند!) از همون بعد از سالهای بلوغم هم به فکر روزه بودم ولی میترسیدم بگیرم به خاطر همین ماجراها!
تا اینکه الان به فکر افتادم گفتم من که روزه نگرفتم ببینم چطورم میشه،شاید خدا یاری کنه و طوریم نشه...این هستش داستان من!

خدا کند که بتونم...فقط میخوام بدونم که از نظر غذایی چه چیزایی موقع سحر و افطار بخورم که کم نیارم
ممنون

دوست گرامی اگه موبایل دارید و نوع گوشیتون سیستم اندروید است پیشنهاد میکنم این نرم افزارو توش بریزید اونجا به هرچی میخواید جواب داده:
http://www.askdin.com/thread21084-2.html

روزه اولی ها

[h=2]حداقل 8 ساعت در شبانه‌روز بخوابید[/h] مهم‌ترین نکته‌ای که باید در تغذیه ماه رمضان نوجوانان مدنظر قرار گیرد مصرف سحری است. وعده سحری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چون در صورت عدم مصرف این وعده غذایی به خصوص در روزهای بلند تابستان، طول مدت ناشتایی بسیار زیاد شده و عوارضی چون سردرد، افت فشار خون و ضعف شدید را به همراه خواهد داشت. برای آنکه بتوانید نوجوان خود را به خوردن سحری ترغیب کنید، مهم‌ترین نکته این است که تلاش نمایید حداقل 8 ساعت در شبانه‌روز بخوابد. این کار باعث می‌گردد که با کمبود خواب مواجه نشده و با رغبت در هنگام سحر بیدار شود.

[h=2]کمی زودتر بیدار شوید[/h] سحری نباید با عجله خورده شود. کمی زودتر بیدار شدن و مصرف یک میوه یا کمی سالاد می‌تواند باعث تحریک اشتهای فرد گردد. یک وعده سحری مناسب بهتر است شبیه ناهار باشد. البته این موضوعی است که بر حسب اشتها و ذائقه افراد متفاوت خواهد بود، ولی از آنجا که دریافت کالری و پروتئین نوجوانان نباید در طول ماه رمضان تغییر نماید، بهترین راه این است که وعده ناهار در سحر و صبحانه در افطار میل شود و بعد از حدود 2-1 ساعت پس از افطار نیز شام سبکی مصرف شود.

[h=2]برای پیشگیری از تشنگی[/h] در وعده سحری بهتر است از خوردن غذاهای سرخ‌شده پرهیز گردد تا از تشنگی در طول روز جلوگیری شود. ضمناً به خاطر داشته باشید پروتئین‌های حیوانی نظیر گوشت به صورت اوره دفع می‌شوند و دفع اوره مستلزم وجود مقادیر زیاد آب است. به بیان دیگر بدن برای دفع مواد زائد حاصل از هضم پروتئین‌های حیوانی مقدار زیادی آب مصرف می‌کند و بدین ترتیب بدن با تشنگی و کمبود آب مواجه می‌شود. برای پیشگیری از این مشکل می‌توان از مخلوط پروتئین‌های حیوانی و گیاهی (گوشت و حبوبات مختلف) استفاده کرد تا میزان گوشت مصرفی کاهش یافته و در عین حال پروتئین مورد نیاز بدن نوجوان فراهم گردد. از سوی دیگر باید به خاطر داشت که حتماً در وعده سحری به همراه غذا از سالاد و سبزیجات (البته بدون سس) استفاده شود. از آنجا که مواد تشکیل دهنده سالاد به خصوص کاهو مقادیر زیادی آب دارد باعث تأخیر در ایجاد حس تشنگی خواهند شد. سوپ نیز گزینه مناسبی برای وعده سحری می‌باشد. مصرف غذاهای پر نمک و شور در هنگام سحر باعث تشدید احساس تشنگی در طول روز خواهد شد.
به خاطر داشته باشید مصرف آب زیاد در هنگام سحر نه تنها از تشنگی شما در طول روز نمی‌کاهد، بلکه می‌تواند با رقیق نمودن آنزیم‌های گوارشی، باعث بروز مشکلات گوارشی فراوان گردد.

[h=2]منابع کلسیم را فراموش نکنید[/h] از آنجا که نوجوانان در سن رشد هستند و استخوان‌های آن‌ها در حال طویل شدن است، کلسیم یکی از املاح حیاتی برای آن‌ها بشمار می‌رود، بنابراین در طول ماه مبارک رمضان نیز، مصرف منابع غنی کلسیم نظیر شیر، ماست و کشک باید به عنوان جزو جدایی‌ناپذیر رژیم غذایی در نظر گرفته شود.

در مورد نوجوانانی که اشتهای کمی دارند یا کمی ضعیف به نظر می‌رسند، مصرف مغزها توصیه می‌شود. مادران عزیز می‌توانند مغزهای مختلف (نظیر پسته، بادام، فندق و نخودچی) را همراه کمی شکر آسیاب کرده و در هنگام سحر یا افطار به فرزندان خود بدهند و یا با مخلوط آن‌ها با شیر، یک حریره مغذی و سرشار از پروتئین برای آن‌ها تهیه نمایند

[h=2]روزه اولی‌ها و ورزش[/h] در طول روز بهتر است از فعالیت‌هایی که باعث خستگی و تشنگی نوجوان می‌گردند جلوگیری شود. هر چند پیاده‌روی و فعالیت‌های سبک می‌توانند در طول ماه مبارک ادامه یابند، اما به دلیل تقارن ماه رمضان امسال با گرم‌ترین ماه سال (مرداد) احتمال تشنگی، کمبود آب و ضعف زیاد می‌باشد، بنابراین در صورتی که نوجوان تمایل به انجام فعالیت ورزشی دارد بهتر است آن را به بعد از ساعات افطار موکول نماید.

[h=2]زمان افطار[/h] برای افطار، بهتر است از یک نوشیدنی گرم مانند چای، آب جوش و شیر گرم به همراه یک شیرینی طبیعی نظیر خرما و کشمش استفاده شود و پس از آن افطار که باید در واقع مشابه صبحانه باشد مصرف گردد.
مصرف نان، پنیر، سبزی و گردو گزینه مناسبی برای وعده افطار است. مصرف غذاهایی مانند آش رشته که حاوی مقادیر زیادی رشته و حبوبات است و یا حلیم‌های چرب فشار زیادی را به دستگاه گوارش که ساعت‌های زیادی خالی از غذا بوده است وارد می‌نماید و مشکلات گوارشی ایجاد می‌شود. در صورتی که نوجوان تمایل زیادی به این‌گونه مواد غذایی دارد بهتر است به مقدار کم بسنده گردد.

[h=2]فاصله کوتاه بین افطار و سحر[/h] شام را می‌توان یک تا دو ساعت پس از افطار مصرف کرد. اما از آنجا که امسال ساعت افطار دیر هنگام می‌باشد و در نتیجه فاصله بین افطار و سحر نسبتاً کوتاه است، در صورتی که بین افطار و شام فاصله باشد، نوجوان دیرتر خوابیده و میل کمتری به مصرف سحری خواهد داشت، بنابراین بهتر است شام به همراه افطار مصرف شود، اما باید غذا را به آرامی میل کرد، چون مصرف سریع مقادیر زیاد غذا و اشباع شدن ناگهانی معده باعث اختلال در جریان خون شده و باعث بروز ناراحتی گوارشی می‌گردد. شام می‌تواند مشابه شام شب‌های غیر از ماه رمضان باشد. در فاصله افطار تا سحر مصرف میوه، آب‌میوه و چای کمرنگ توصیه می‌شود.

[h=2]روزه اولی‌های کم اشتها[/h] در مورد نوجوانانی که اشتهای کمی دارند یا کمی ضعیف به نظر می‌رسند، مصرف مغزها توصیه می‌شود. مادران عزیز می‌توانند مغزهای مختلف (نظیر پسته، بادام، فندق و نخودچی) را همراه کمی شکر آسیاب کرده و در هنگام سحر یا افطار به فرزندان خود بدهند و یا با مخلوط آن‌ها با شیر، یک حریره مغذی و سرشار از پروتئین برای آن‌ها تهیه نمایند. ضمناً ممکن است برخی از نوجوانان روزه‌دار نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامین یا املاح داشته باشند که بهتر است با مشورت متخصص تغذیه در این خصوص اقدام نمایید.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان
[/HR]
منبع: زندگی آنلاین - دکتر آزاده نجارزاده
موضوع قفل شده است