جمع بندی لغات قرآن همراه معنی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لغات قرآن همراه معنی

سلام

چگونه تمام لغات به کار رفته در قرآن (همراه با معانی شان) را تهیه کنم؟

باتشکر
:Rose:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد میقات

@li.;362785 نوشت:
سلام

باتشکر
:Rose:

با سلام و درود

طبیعی است که باید به کتب لغت مراجعه کنید اما کتب لغت معمولا به زبان عربی است، افزون بر این که غالبا مختص لغات قرآنی هم نیست.

در این میان کتاب «قاموس قرآن‏» از سيد على اكبر قرشى، برای این منظور مناسب به نظر می رسد.

این کتاب در هفت جلد و به زبان فارسی است که به توضيح واژگان قرآن پرداخته است.

با استفاده از نرم افزار "جامع التفاسیر" که از تولیدات مرکز کامپیوتری اسلامی نور است می توانید علاوه بر این کتاب، به بسیاری از کتب تفسیری و نیز روایات و چند کتاب لغت دیگر در این زمینه دسترسی داشته باشید.

کتاب دیگری که در این زمینه مفید است کتاب «المفردات فی غریب القرآن» از راغب اصفهانی است.

این کتاب به زبان عربی و تک جلدی است ولی تحت عنوان «ترجمه و تحقيق مفردات الفاظ قرآن‏» توسط غلامرضا خسروی حسینی، در چهار جلد به زبان فارسی ترجمه و ارائه شده است.

در این کتاب نیز به توضيح واژگان عربى با استفاده از قرآن و به زبان فارسى‏ پرداخته شده است.

با استفاده از نرم افزار "جامع التفاسیر"، این دو کتاب نیز در دسترس شما است.

سلام علیکم و رحمه الله

یک کتاب دیگر هم بنده سراغ دارم که مناسب است با احازه استاد میقات معرفی میکنم

کتاب تراجم الاعاجم فرهنگنامه لغات قرآنی است که در سده 6 هجری بوسیله ابوالمعالی احمدبن محمد الغزنوی نوشته شده که شامل 4000 لغت قرآنی است
که بوسیله استاد قاسمی و مدبری ترجمه شده و در موسسه انتشاراتی اطلاعات ( 021- 66460734 ) در یک مجلد نشر و به چاپ دوم 1389 و احتمالا سوم هم رسیده.

موفق باشید

جمع بندی

پرسش:

پاسخ:

طبیعی است که باید به کتب لغت مراجعه کنید اما کتب لغت معمولا به زبان عربی است، افزون بر این که غالبا مختص لغات قرآنی هم نیست.
در این میان کتاب «قاموس قرآن‏» از سيد على اكبر قرشى، مناسب تر است.
این کتاب در هفت جلد و به زبان فارسی است که به توضيح واژگان قرآن پرداخته است.
با استفاده از نرم افزار "جامع التفاسیر" که از تولیدات مرکز کامپیوتری اسلامی نور است می توانید علاوه بر این کتاب، به بسیاری از کتب تفسیری و نیز روایات و چند کتاب لغت دیگر در این زمینه دسترسی داشته باشید.

کتاب دیگری که در این زمینه مفید است کتاب «المفردات فی غریب القرآن» از راغب اصفهانی است.
این کتاب به زبان عربی و تک جلدی است ولی تحت عنوان «ترجمه و تحقيق مفردات الفاظ قرآن‏» توسط غلامرضا خسروی حسینی در چهار جلد به زبان فارسی ترجمه و ارائه شده است.
در این کتاب نیز به توضيح واژگان عربى با استفاده از قرآن و به زبان فارسى‏ پرداخته شده است.
با استفاده از نرم افزار "جامع التفاسیر"، این دو کتاب نیز در دستری شما است.
کتاب های دیگر:
"تراجم الاعاجم، فرهنگ کهن واژه های قرآن"، مؤلف ناشناس، ترجمه محمود مدیری و مسعود قاسمی.
"شرح و تفسیر لغات قرآن بر مبنای تفسیر نمونه"، از جعفر شریعتمداری، در چهار جلد.
"دائره المعارف لغات قرآن مجید (نثر طوبی)"، تألیف حاج میرزا ابوالحسن شعرانی و دکتر محمد قریب، به زبان فارسی.
"فرهنگ آماری کلمات قرآن"، از دکتر محمود روحانی در سه جلد به صورت الفبایی.

موضوع قفل شده است