صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کار کردن خانم خارج از منزل پس از ازدواج - موافق یا مخالف

علاقه
    خدا، اهل بیت، خانواده
    نوشته
    493
    حضور
    7 روز 17 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3447

کار کردن خانم خارج از منزل پس از ازدواج - موافق یا مخالف

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام دوستای خوبم

حدود چهار سال است که برای برادرم به دنبال همسری مناسب میگردیم. اما تاکنون برادرم گزینه مناسبی را انتخاب نکرده است.
    ملاک های برادرم برای انتخاب همسر:
    ـ مومن واقعی و نه ظاهری
    ـ خانواده با اصل و نسب و مذهبی نه متحجر
    ـ تجملاتی نبودن
    ـ زیبایی نسبی
    ـ پایبندی به حرف هایی که گفته میشود
    ـ اجتناب از کار کردن خانم در خارج از منزل

در مورد اولین ملاک و در مواردی که از نظر اعتقادی با هم فاصله داشته اند آن چنان حرف نیست
    ....
    ....
    ....
    اما در مورد چهارمین ملاک. اکثر خانم هایی که در بقیه موارد با برادرم به توافق می رسیدند پس از عنوان شدن مسئله کار نکردن در خارج از خانه پس از ازدواج جواب منفی میدادند.

به نظر شما علت این امر چیست و چرا خانم ها تنها راه مستقل بودن را در کار کردن خارج از خانه می دانند.
    هر روز با هم دعوا داشتند ولی زورش به او نمی رسید.

نمی دانست چه کند، با خودش گفت می روم شکایت می کنم...

کتاب مفاتیح را برداشت و آن را باز کرد:

«الهی الیک اشکو نفساْ بالسوء اماره...»

خدایا به تو شکایت می کنم از نفسم
    ....

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58300

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط ورود ممنوع نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام دوستای خوبم

حدود چهار سال است که برای برادرم به دنبال همسری مناسب میگردیم. اما تاکنون برادرم گزینه مناسبی را انتخاب نکرده است.
    ملاک های برادرم برای انتخاب همسر:
    ـ مومن واقعی و نه ظاهری
    ـ خانواده با اصل و نسب و مذهبی نه متحجر
    ـ تجملاتی نبودن
    ـ زیبایی نسبی
    ـ پایبندی به حرف هایی که گفته میشود
    ـ اجتناب از کار کردن خانم در خارج از منزل

در مورد اولین ملاک و در مواردی که از نظر اعتقادی با هم فاصله داشته اند آن چنان حرف نیست
    ....
    ....
    ....
    اما در مورد چهارمین ملاک. اکثر خانم هایی که در بقیه موارد با برادرم به توافق می رسیدند پس از عنوان شدن مسئله کار نکردن در خارج از خانه پس از ازدواج جواب منفی میدادند.

به نظر شما علت این امر چیست و چرا خانم ها تنها راه مستقل بودن را در کار کردن خارج از خانه می دانند.
    بسمه‌تعالي
    با عرض سلام و تحيت
    ضمن پوزش به خاطر تاخير، اميدوارم كه برادر بزرگوار حضرتعالي و همه جوانان عزيز هر چه سريعتر مقدمات ازدواجشان فراهم آيد. انشاءالله
    اما اينكه چرا برخي از خانمها جنين نظري دارند، موضوعي است كه خود ايشان بايد پاسخ دهند و هر فردي دلائل خاص خود را دارد.
    اما به صورت كلي و با لحاظ اين نكته كه اسلام مخالفتي با اصل اشتغال بانوان ندارد ، در اين خصوص مي‌توان به برخي از ادله احتمالي زير
    اشاره نمود.
    1- غلبه فضاي فرهنگي
    2- احساس رقابت با دوستان و آشنايان همسطح خود
    3- رشد تحصيلات عاليه در قشر بانوان
    4- اين احساس كه اگر سر كار نروند، زحمات و تلاشهاي چندين ساله خود وخانواده‌شان به هدر مي‌رود.
    5- رشد طلاق و ترس از دست دادن فرصت
    6- احساس خود ارزشمندي
    7- هدف گزاري از دوره كودكي و يا نوجواني. مثلا خانمي از ابتدا آرزوي اين را داشته است كه يك معلم باشد.
    و...

بديهي است كه اشتغال بانوان در كنار معايب داراي مزاياي غيرقابل كتماني هم هست. اما اينكه كدام گزينه اختيار شود؛ به نظر مي‌رسد تجويز نسخه واحد عمل سنجيده‌اي نباشد بلكه لازم است شرايط منحصر به فرد هر شخص در اين خصوص مورد لحاظ واقع گردد. ضمن اينكه با شرايط فعلي به نظر مي‌رسد حضور بانوان در برخي مشاغل مانند طبابت، معلمي، پرستاري و... يك ضرورت است.
    با تشكر

مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 16

علاقه
    کتاب خوندن
    نوشته
    2,888
    حضور
    56 روز 18 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    253
    صلوات
    19647

همه ی دلایلی که جناب امیدوار فرمودند صحیحه
    من با کار کردن خانوم ها در بیرون از منزل 50 درصد موافقم
    50 درصد مخالفم
    موافقم برای اینکه ..یه خانوم کلی زحمت کشیده و درس خونده ......و دلش میخوادنتایج زجمتاش و ببینه ...شایدم نیاز مالی داره
    مخالفم
    چون یعضی از کار ها برای یه خانوم خیلی سنگینه
    برای یه خانوم خیلی سخته هم بیرون از خونه مثل یه مرد کار کنه و توی خونه یه مادر نمونه و برای همسرش یه خانوم خونه دار باشن
    بالاخره خسته میشن
    و شاید نتونن به خوبی وظایفشون و انجام بدن

اینطوری بنیان خانواده سست میشه
    شاید بهتر باشه برادرتون همسری رو انتخاب کنن که تحصیلات دانشگاهی نداشته باشن

پدرم تنها کسیه که باعث میشه بدون شک باورکنم که فرشته ها هم میتونن مرد باشن..

9. صلوات ها 15

علاقه
    حق، افزایش آگاهی
    نوشته
    1,248
    حضور
    140 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    66
    صلوات
    6260

سلام
    اتفاقا موضوعی بود که برای من هم جزو اولویت هام مطرح میشه وخوشحالم که قراره راجع بهش بحث بشه.
    به نظرم اول از همه باید هدف از کار کردن مشخص بشه. موارد زیر میتونه از اهداف کار کردن باشه
    1- استقلال مالی
    2- سرگرم شدن
    3- احساس مفید بودن
    4- سر و کله زدن با نامحرم
    و...
    بنابراین علت مخالفت مردان هم میتونه دلایلی داشته باشه

1- ایجاد وابستگی مالی و کنترل همسر
    2- کم گذاشتن همسر شاغل در زندگی مشترک
    3- خود کم بینی شوهر در مقابل همسر خود
    4- وضعیت نا مناسب جامعه

اگه سه دلیل اول علت کار کردن خانومه به نظرم حق با خانوم هست (به شرط مدیریت زمان) ولی اگه علت چهارمه که مشکل از خانومه. پس راه حل این مشکل اینه که محل اشتغال خانوم جایی باشه که به لحاظ ارتباطات اجتماعی مراعات بشه.
    این که در خواستگاری به طور کلی بگی من با کار کردن همسرم مخالفم اشتباهه (البته اگه خودش نخواد کار کنه که فبهاالمراد) و دختر احساس محدودیت میکنه . انسان هم کلا از محدودیت بدش میاد. ولی اگه منطقی بهش بگید که من خوشم نمیاد همسرم هر جایی کار بکنه و محل اشتغال شما باید جایی باشه که مورد رضایت منم باشه اگه هدفش گزینه 4 نباشه و انسان لجبازی نباشه فکر کنم کوتاه بیاد.

ویرایش توسط حق دوست : ۱۳۹۲/۰۴/۱۵ در ساعت ۱۶:۱۲

11. صلوات ها 11

علاقه
    خدا، اهل بیت، خانواده
    نوشته
    493
    حضور
    7 روز 17 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3447

نقل قول نوشته اصلی توسط مهر... نمایش پست ها
    شاید بهتر باشه برادرتون همسری رو انتخاب کنن که تحصیلات دانشگاهی نداشته باشن
    اول اینکه بییشتر خانواده ها ترجیح می دهند دخترشان بعد از اتمام تحصیل در مدرسه، در دانشگاه شرکت کنند و تحصیلات عالیه کسب نماید و برادر من هم با تحصیل علم چه به طور آکادمیک و چه به طور کلاس های متفرقه و آزاد مشکلی ندارد حتی اعتقاد دارد یک همسر و مادر باسواد خواهد توانست فرزندانش را بهتر بزرگ کند و حتی اگر خانم میخواهد تا مقطع دکترا هم تحصیل کند برای او مطلوب میباشد.

ویرایش توسط ورود ممنوع : ۱۳۹۲/۰۴/۱۵ در ساعت ۰۷:۴۶

....

13. صلوات ها 8

علاقه
    خدا، اهل بیت، خانواده
    نوشته
    493
    حضور
    7 روز 17 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3447

نقل قول نوشته اصلی توسط حق دوست نمایش پست ها
    سلام
    1- استقلال مالی
    2- سرگرم شدن
    3- احساس مفید بودن
    4- سر و کله زدن با نامحرم

چند وقت پیش مقام معظم رهبری در صحبتهایشان خطاب به بانوان جامعه این طور اذعان میداشتند که خانه داری برای خانمها یک جهاد بزرگ است و همسرداری و تربیت فرزندان در اولویت فعالیت های زن دارد.
    اما واقعیت این است که خانمها امروز در کشور ما فعالیت های بیرون را اولویت قرار داده اند و از آنجا که بیشتر انرژی خود را در بیرون از خانه خرج میکنن بخش کوچکی از توانشان برای اولویت اصلی آنها که همسرداری و تربیت فرزندان است باقی میماند.
    مخالفت برادر من با کار کردن زن در خارج از منزل به خاطر محدود کردن زن نیست و از نظر مالی نیز بر این اعتقاد است که مرد باید تمام تلاش خود را بکند تا نهایت آسایش زنی که تمام هم خود را برای انجام وظایف خطیر خانواده قرار داده، فراهم کند و هیچ منتی بر سر همسر خود نخواهد داشت. از طرفی برادرم با فعالیت های اجتماعی و تحصیل علم به صورت کلاس های متفرقه نیز مخالفتی ندارد.
    من در حال حاضر به عنوان شخصی که در بیرون از خانه کار میکنم، گاهی که فکر میکنم و شرایط موجود را در نظر میگیرم با خود میگویم اگر فرزندانی داشته باشم آن فرزند بیشتر نیاز به حضور فیزیکی من خواهد داشت یا پولی که در ازای چند ساعت تنهایی او حاصل میشود؟؟؟ مخصوصا در حال حاضر که اکثر خانواده ها به تک فرزندی روی آورده اند. مادران کار میکنند و این همه تلاش میکنند بعد فرزندان خود را در مهد کودک ها قرار میدهند و همان پولی را که ساعت ها خارج از منزل کار کرده اند به مهد کودک میدهند. این چه منطقی است واقعاً!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    گاهی که چند روزی را مرخصی میگرم و در خانه میمانم، می بینم که به همه کارهای خانه میرسم و به خودم و به همسرم بیشتر میرسم و احساس خستگی کمتری میکنم.

من خواهش دارم از خانم هایی که در خارج از منزل کار میکنند هم نظر خود را درباره این موضوع و علت اصلی کار کردنشان بگویند و خانمهایی که کار نمیکنند ولی علاقه دارند که کار کنند نیز در موضوع این بحث شرکت نمایند

....

15. صلوات ها 9

نوشته
    1
    حضور
    28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8

به نظر من مطرح کردن یک قانون کلی قبل از ازدواج به عنوان یک شرط باعث طرد افراد می شه. اینطور که شما توضیح می دین چیزی که برای برادرتان مهم است این است که همسرش خانواده را اولویت قرار بده و در هر شرایطی کار نکنه و .... می شه به جای مطرح کردن کار نکردن به عنوان یک شرط، این موارد را با شخص مقابل بررسی کرد و شرایط فرضی زندگی را مطرح کرد و از شخص مقابل خواست که نظرش را بگه .مثلا اینکه اگر بچه زیر 3 سال داشته باشن خانوم چه انتخابی را درست می داند و .... اگر دو نفر خطوط اصلی فکرشان درست باشد و حرف خدا را معیار قرار بدن در زندگی مشکلی پیش نمی آید. البته اول و آخر باید به خدا توکل کرد.

17. صلوات ها 8

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    اغلب مخالفت می کنند ولی اگر خانم سازگار و زیرکی باشد و در عین حال برادر شما در تامین مالی خانواده هیچ مشکلی نداشته باشد بعد ازدواج حد اقل 80 درصد انگیزه خانم برای کار کاهش می یابد
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

19. صلوات ها 8

نوشته
    268
    حضور
    4 روز 12 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    549

مقام معظم رهبری در صحبتهایشان خطاب به بانوان جامعه این طور اذعان میداشتند که خانه داری برای خانمها یک جهاد بزرگ است و همسرداری و تربیت فرزندان در اولویت فعالیت های زن دارد.
    در راستای فرمایشات ایشون در شارع مقدس اسلام بهیچ وجه کار کردن زن در بیرون خانه توصیه نشده.

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری