جمع بندی آیا دعا برای افزایش روزی اشکال داره؟؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا دعا برای افزایش روزی اشکال داره؟؟

سلام این سوال مدتی که ذهن منو بدجووور به خودش مشغول کرده . که آیا دعا وذکر گفتن برای افزایش روزی اشکال داره یانه؟؟

هرموقع که می خوام برای رزق و روزی دعا کنم از خودم میپرسم توقع من از خدا داره زیاد میشه واین درحالیکه بندگی من نسبت

بخدا فرقی نمیکنه و همین باعث میشه که فکر کنم دعا برای افزایش رزق و روزی گناهه! یعنی حس گناه بهم دست میده.

البته گاهی باخودم فکر میکنم که اگه رزق و روزیم زیاد بشه شایدخدا یه چیزی دیگروازم بگیره. همیشه گفتم اگه وسعم زیاد بشه

کمک میکنم و اصلا تا الان فرد خسیسی نبودم .

توی این شرایط سخت زندگی و اقتصادِ ... خب هرکسی هم جای من باشه دعا میکنه .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

DARYA69;362209 نوشت:
[=arial]سلام این سوال مدتی که ذهن منو بدجووور به خودش مشغول کرده . که آیا دعا وذکر گفتن برای افزایش روزی اشکال داره یانه؟؟

هرموقع که می خوام برای رزق و روزی دعا کنم از خودم میپرسم توقع من از خدا داره زیاد میشه واین درحالیکه بندگی من نسبت

بخدا فرقی نمیکنه و همین باعث میشه که فکر کنم دعا برای افزایش رزق و روزی گناهه! یعنی حس گناه بهم دست میده.

البته گاهی باخودم فکر میکنم که اگه رزق و روزیم زیاد بشه شایدخدا یه چیزی دیگروازم بگیره. همیشه گفتم اگه وسعم زیاد بشه

باسمه تعالی
با سلام:
با تشکر از سوالی که مطرح فرمودید، باید در جواب شما عرض کنم دعا برای افزایش رزق و روزی قطعا اشکالی ندارد به دلیل اینکه در شریعت و بیانات دینی به این امر توصیه شده است.

چنانچه در کتاب کافی در بَابُ الدُّعَاءِ لِلرِّزْقِ، دعاهایی برای زیادی رزق ذکر شده است، از جمله امام باقر (ع) به زید شحام فرمود: «برای زیاد شدن روزی، در سجده های نماز واجب این دعا را بخوان:

یَا خَیْرَ الْمَسْئُولِینَ وَ یَا خَیْرَ الْمُعْطِینَ ارْزُقْنِی وَ ارْزُقْ عِیَالِی مِنْ فَضْلِکَ الْوَاسِعِ فَإِنَّکَ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیم؛
اى بهترین پناه سائلان و اى بهترین بخشایش گران. به من و خانواده ام

از فضل وافرت روزى بخش که تو صاحب فضلى عظیم هستى(1)

و یا این روایت شریف:

مُعَاوِيَةَ بْنِ عَمَّارٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع أَنْ يُعَلِّمَنِي دُعَاءً لِلرِّزْقِ‏ فَعَلَّمَنِي دُعَاءً مَا رَأَيْتُ أَجْلَبَ مِنْهُ لِلرِّزْقِ‏ قَالَ قُلِ:

[اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي مِنْ فَضْلِكَ الْوَاسِعِ الْحَلَالِ الطَّيِّبِ رِزْقاً وَاسِعاً حَلَالًا طَيِّباً بَلَاغاً لِلدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ صَبّاً صَبّاً هَنِيئاً مَرِيئاً مِنْ غَيْرِ كَدٍّ وَ لَا مَنٍّ مِنْ أَحَد] (2)

همان‌ طور که ملاحظه می فرمایید امام صادق علیه السلام در جواب شخصی به نام معاویة بن عمار که از حضرت، درخواست دعایی برای طلب روزی نمودند، نه تنها حضرت ایرادی از این درخواست نگرفتند بلکه دعای فوق را به او تعلیم دادند.

بنابراین می توانید برای افزایش رزق و روزی دعا نمود.

موفق باشید.

پی نوشت:
1-کافی، ج2، ص551

2-کافی، ج2، ص550

DARYA69;362209 نوشت:
سلام این سوال مدتی که ذهن منو بدجووور به خودش مشغول کرده . که آیا دعا وذکر گفتن برای افزایش روزی اشکال داره یانه؟؟

سلام
در تعالیم دینی ما هست که مومن باید برای رزقش دعا کنه و اگه نکنه ممکنه دچار تنگی رزق و مشقت بشه
دیگه نگفتن مومن چقدر بنده است
خدای متعال هم قربونش برم لطف هم که بخواد بکنه باز از فیلتر حکمت رد میکنه
شما غصه نخور برادر او خودش بلده چطور خدایی کنه
دعا کن دعا
دعا یعنی اینکه تو فقیر درگاهش هستی
افزایش این باور خودش نوعی بندگی بلکه برترین بندگیهاست
والله الموفق

سلام من آیه شهد الله وقل اللهم رو خوندم معجزه است خیلی سریع عجابت میشه
آل عمران آیه 19،18و27،26

دعا به تنهایی برای افزایش رزق و روزی کافی نیست و هیچ فایده ای هم نداره

دعا باید همراه عمل و ایمان باشه

برای تحقق هر امری سه مرحله لازمه

ابتدا نیت یا همان دعا
دوم عمل
و سوم ایمان

هر سه این موارد باهم باعث خلق و براورده شدن دعا می شه

جواب اون پست رو بدين كه ميگه گدا به كداييش راضي باشه!!!!
يا نه به اون ها بگم بيان حواب شما رو بگن

[="Tahoma"][="#4169e1"]سلام علیکم
اگه زنده ایم که زندگی کنیم پس باید برای کسب روزی که خدا مقرر کرده برامون تلاش کنیم.

استادمون تو دانشگاه می گفت موحد حتی تلاش روزمره اش تو زندگی رو هم دعا می دونه چون فرد تنها چیزی که داره اراده اس! اون اراده می کنه برخیزه (انگار که در ناخودآگاهش از خدا طلب می کنه برمی خیزه و خدا اجابت می کنه) و این خداس که ارادشو به انجام می رسونه و اذن میده تا برخیزه
پس وقتی همه ی زندگی ما دعاس چرا ازدعای زبانی مضایقه کنیم؟

دوستی داشتم کفش هم میخواست بخره قبلش دعا می کرد و از خدامیخواست حتی اون جزئی ترین خواسته شو.
خود منم برای خریدهای مهم که میرم قبلش صلوات میفرستم ومیسپرم به خدا تا کمکم کنه خرید خوبی داشته باشم!
دیگه افزایش رزقی که اساساً خودش بر حسب صلاحدید خودش به آدمها میده، باید از موضوعات اصلی دعای ما باشه.

اونچه مذمت شده اس احساس متوقع بودن از خداس که وقتی دعایی می کنیم انتظار نداشته باشیم سریعاً عین خواستمون اجابت بشه.[/]

سلام دوستان

یه pdf برا شما دوستان اپلود کردم امید وارم خوشتون بیاد
من این دعاهای رزق و روزی رو از توی اینترنت و بعضی کتابها جمع اوری کردم

برای دانلود کلیک کنید

پرسش:
آیا دعا کردن برای افزایش روزی اشکال دارد؟
پاسخ:
دعا برای افزایش رزق و روزی قطعا اشکالی ندارد به دلیل اینکه در شریعت و بیانات دینی به این امر توصیه شده است.

چنانچه در کتاب کافی در بَابُ الدُّعَاءِ لِلرِّزْقِ، دعاهایی برای زیادی رزق ذکر شده است، از جمله امام باقر (علیه السلام) به زید شحام فرمود: «برای زیاد شدن روزی، در سجده های نماز واجب این دعا را بخوان:

«یَا خَیْرَ الْمَسْئُولِینَ وَ یَا خَیْرَ الْمُعْطِینَ ارْزُقْنِی وَ ارْزُقْ عِیَالِی مِنْ فَضْلِکَ الْوَاسِعِ فَإِنَّکَ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیم (1) اى بهترین پناه سائلان و اى بهترین بخشایش گران. به من و خانواده ام از فضل وافرت روزى بخش که تو صاحب فضلى عظیم هستى.»

یا این روایت شریف:

«مُعَاوِيَةَ بْنِ عَمَّارٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ (علیه السلام) أَنْ يُعَلِّمَنِي دُعَاءً لِلرِّزْقِ‏ فَعَلَّمَنِي دُعَاءً مَا رَأَيْتُ أَجْلَبَ مِنْهُ لِلرِّزْقِ‏ قَالَ قُلِ:[اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي مِنْ فَضْلِكَ الْوَاسِعِ الْحَلَالِ الطَّيِّبِ رِزْقاً وَاسِعاً حَلَالًا طَيِّباً بَلَاغاً لِلدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ صَبّاً صَبّاً هَنِيئاً مَرِيئاً مِنْ غَيْرِ كَدٍّ وَ لَا مَنٍّ مِنْ أَحَد] »(2)

همان‌ طور که ملاحظه می فرمایید امام صادق (علیه السلام) در جواب شخصی به نام معاویة بن عمار که از حضرت، درخواست دعایی برای طلب روزی نمودند، نه تنها حضرت ایرادی از این درخواست نگرفتند بلکه دعای فوق را به او تعلیم دادند.
بنابراین می توانید برای افزایش رزق و روزی دعا نمود.
البته فقط به دعا نباید اکتفا کرد، بلکه در کنار دعا حتما باید سعی و تلاش هم ضمیمه شود.
پی نوشت:
1.كلينى، محمد بن يعقوب‏،
الكافي(ط- الإسلامية)،ج2،ص551،دار الكتب الإسلامية، تهران‏[=Traditional Arabic]،1407 ق‏.
2.همان،ص550.
موضوع قفل شده است