جمع بندی حضرت یونس (ع) در شکم ماهی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حضرت یونس (ع) در شکم ماهی

فَالْتَقَمَهُ الْحُوتُ وَهُوَ مُلِيمٌ(الصافات/142)
(او را به دريا افکندند) و ماهي عظيمي او را بلعيد، در حالي که مستحق سرزنش بود!

سلام در مورد داستان حضرت یونس و امکان بلعیده شدن ایشون توسط ماهی بزرگ (احتمالا نهنگ) توضیح می خوام

البته با توجه به اتفاق افتادن داستان در خلیج فارس احتمالا ماهی یا نهنگ قاتل بوده یا نهنگ گوژپشت

نهنگ گوژپشت هیکل درشتی و معده ی حجیمی داره ولی خوراکش موجودات ریزه و نهنگ قاتل هم معده اش گنجایش 200 کیلو بیشتر را داره و طعمه را می بلعه

حالا سوال اینه حضرت یونس چه مدت در معده ی ماهی بودند و شرایط حیات ایشون توی این مدت چطور بوده؟( غلظت اسید معده ی نهنگ و مشکل اکسیژن )

البته به اینکه خدایی که ابراهیم را در آتش حفظ کرد حضرت یونس را هم در شکم ماهی حفظ کرد باور دارم اما این مسئله موردی است که کسانی که در قرآن تشکیک کردند (از جمله اکبر گنجی معلوم الحال) مطرح کردند .

نظر کارشناسان را در این زمینه می خواستم و می خواستم بدونم آیا کسی از علما پاسخی به این افراد داده؟/ با تشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد یاسین

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

" التقمه" از ماده" التقام" به معنى" بلعيدن" است.

"
مليم" در اصل از ماده" لوم" به معنى ملامت است (و هنگامى كه به باب افعال مى‏رود معنى استحقاق ملامت را مى‏دهد).

مسلم است اين ملامت و سرزنش به خاطر ارتكاب گناه كبيره يا صغيره ‏اى نبود، بلكه علت آن تنها ترك اولايى بود كه از او سر زد، و آن عجله در ترك قوم خويش و هجرت از آنان بود.

اما خدايى كه آتش را در دل آب، و شيشه را در كنار سنگ سالم نگه مى‏دارد، به اين حيوان عظيم فرمان تكوينى داد كه كمترين آزارى به بنده‏ اش" يونس" نرساند، او بايد يك دوران زندان بى‏ سابقه را طى كند و متوجه ترك اولاى خود شود و در مقام جبران بر آيد.

در روايتى آمده است

اوحى اللَّه الى الحوت لا تكسر منه عظما و لا تقطع له وصلا

:" خداوند به آن ماهى وحى فرستاد كه هيچ استخوانى را از او مشكن، و هيچ پيوندى را از او قطع مكن"!

يونس(علیه السلام) خيلى زود متوجه ماجرا شد، و با تمام وجودش رو به درگاه خدا آورد، و از ترك اولى خويش استغفار كرد، و از پيشگاه مقدسش تقاضاى عفو نمود.

در اينجا ذكر معروف و پرمحتوايى از قول يونس
(علیه السلام) نقل شده كه در آيه 87 سوره انبياء آمده، و در ميان اهل عرفان به ذكر" يونسيه" معروف است:

فَنادى‏ فِي الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ:

" او در ميان ظلمتهاى متراكم فرياد زد كه معبودى جز تو نيست، منزهى تو، من از ظالمان و ستمكاران بودم"!

بر خويشتن ستم كردم و از درگاهت دور افتادم، و به عتاب و سرزنش تو كه جهنم آتش سوزانى براى من است گرفتار شدم.

اين اعتراف خالصانه و اين تسبيح توأم با ندامت كار خود را كرد و همانگونه كه در آيه 88 سوره انبياء آمده فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّيْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ كَذلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ:

" ما دعاى او را اجابت كرديم و از غم و اندوه نجاتش داديم و اينگونه مؤمنان را نجات مى‏دهيم".[1]

يونس(علیه السلام) چه مدتى در شكم ماهى ماند؟

بیانات مختلفی ذکر شد؛ چند ساعت، يا چند روز، و يا چند هفته، در بعضى از روايات نه ساعت، و بعضى سه روز، و بعضى بيشتر، و حتى تا چهل روز گفته‏ اند، ولى مدرك مسلمى بر هيچيك از اين اقوال وجود ندارد، تنها در تفسير على بن ابراهيم در حديثى از امير مؤمنان على (علیه السلام) توقف يونس(علیه السلام) در شكم ماهى 9 ساعت ذكر شده است.[2]

[/HR]
[1] - تفسير نمونه، ج‏19، ص 156-157.

[2] - تفسير نمونه، ج‏19، ص: 164

موضوع قفل شده است