صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ذوالفقار شناسی نقد کلیه مطالبی که تا حالا شنیدید

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ذوالفقار شناسی نقد کلیه مطالبی که تا حالا شنیدید
  برخي به خطا تصور مي كنند كه ذوالفقار يعني شمشيري كه دو تيغه دارد و بر همين اساس در نقاشي ها و حتي فيلمها آنرا دو تيغه نشان مي دهند و اين خطاي آشكار است .
  ذوالفقار: يعني چيزي كه داراي مهره ها . شيارها و حفره ها است .
  فقار (به كسر يا فتح فاء) جمع فقره ، فقره ، فقاره و فقره است وفقره : يعني مهره هاي كمر و فقر : يعني شيارها و حفره ها .
  شمشير مفقره : يعني شمشيري كه شيارهاي با ريك با عمقي اندك يا حفره هايي در وسط تيغه دارد و شيارها از وسط تيغه به سمت بيرون كشيده شده است . به شمشير امام علي (ع) ذوالفقار مي گفتند چون روي تيغه آن حفره هايي (گودي هايي) كوچك و زيبا داشت كه گويا جهت تزئين ايجاد شده بود . نيز گفته اند روي تيغه آن ازكنار دسته تا نوك آن شياري باريك و بلند بود كه شيارهاي باريك از آن شيار بلند به سمت دم و پشت ( 18 شيار ) در دو طرف ايجاد شده بود . بنابر اين فقار يعني بريدگيها ، شيارها ، گوديها و به معنايي گوديهاي كمر .
  اين معنا هيچ شباهتي به دو تيغه داشتن ندارد . تنها اين شهر آشوب در كتاب مناقب آل ابي طالب ( ج 3 ، ص 290 ) گفته است « و كان ذوالفقار ذا شعبتين = ذوالفقار دو تيغه داشت » كه به نظر مي لآيد كه برداشت او از ذوالفقار است .
  در روايتي منسوب به امام صادق (ع) آمده است كه ذوالفقار بدين جهت نام گرفت كه در وسط تيغه ، در طول آن شياري بود كه آن را به مهره هاي كمر تشبيه كرده بودند . ( علل الشرايع ، ج 1 ، ص 160 ؛ مناقب ، ج 3 ، ص 340 ) . نيز در روايتي ديگر منسوب به امام صادق (ع) آمده است كه بدان علت به شمشير علي (ع) ذوالفقار مي گفتند كه آن را به هر كسي مي زد ، در دنيا از زندگي و در آخرت از بهشت محروم مي شد . ( مناقب ، ج 3 ، ص 339 ) ، همچنين صدوق در « من لا يحضره الفقيه ، ج 4 ، ص 178 » گويد ‹‹ ذوالفقار شمشيري بود كه پيامبر (ص) به علي (ع) داد و بدين جهت اين نام گرفت كه در
  پشت آن مهره هايي چون مهره هاي كمر انسان وجود داشت يا بدين جهت كه كمر كفار را قطع مي كرد . به نوشته يعقوبي ( تاريخ ، ج 2 ، ص 88 ) درازاي ذوالفقار هفت وجب و عرض آن يك وجب بود و در وسط آن شياري بود در تمام طول آن . به گفته اصمعي ذوالفقار هجده شيار (فقره) داشت ( طبري ، ج 7 ، ص 596 ؛ مناقب ، ج 3 ، ص 340 ) .


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ذو الفقار
  «ذوالفقار» شمشیری شگرف است که ابتدا متعلق به رسول اکرم(ص) بود و آن حضرت در جنگ احد وقتی که شمشیر علی بن ابی طالب(ع) در گرماگرم نبرد شکست، آن را به او بخشید و از همان زمان این شمشیر وجهه‌ای مقدس یافت. در وجه تسمیه این شمشیر گفته اند: پشت آن خارهای پست و بلندی مانند ستون فقرات آدمی داشته است. 1
  علامه مجلسی(ره) از مناقب ابن شهر آشوب نقل می کند که آیه 25 سوره حدید «وَاَنْزَلنا الحَدِید فِیهِ بَأسٌ شَدِید وَمَنافِع لِلناسِ» اشاره به ذوالفقار دارد که از آسمان برای پیامبر(ص) نازل شد2 و ایشان آن را به حضرت علی (ع) بخشید. در مورد منشأ ذوالفقار اقوال دیگری هم هست؛ از جمله آن‌که در جنگ بدر حضرت علی (ع) آن را پس از کشتن صاحبش «عاص بن منبه سهمی» به دست آورد3، یا جزو هدایای بلقیس به حضرت سلیمان (ع) بود، 4و یا ذوالفقار در روز بدر به دست پیامبر (ص) رسید وآن را به حضرت علی (ع) بخشید. این شمشیر سپس به امام حسن(ع) و بعد از او به امام حسین (ع) و سرانجام به حضرت مهدی (عج) به ارث رسید. 5
  از حضرت صادق (ع) درباره علت نامیده شدن آن به ذوالفقار پرسیدند، حضرت صادق(ع) فرمود: زیرا ضربتی با آن به هیچ کس نزد، مگر آن‌که در دنیا از حیات و در آخرت از بهشت محرومیت یافت. 6
  در کتاب‌های الارشاد شیخ مفید والأمالی شیخ طوسی با ذکر سند از حضرت صادق (ع) آمده است: در روز جنگ احد فرشته ای که نامش رضوان بود، از آسمان ندا در داد که « لا سَیْفَ اِلاَّ ذُوالفَقار وَلا فَتی اِلاَّ عَلی7همین حدیث را «سمعانی» در کتاب فضایل الصحابه، وابن بطّه در کتاب الابانه نقل کرده اند، با این تفاوت که به جای غزوه «احد»، غزوه «بدر» گفته اند. 8
  درروایتی ازامام صادق(ع) نقل شده است «و شمشیر آن حضرت هنگام ظهور، همان شمشیر پیامبر «ذوالفقار» است».9
  پی‌نوشت‌ها: 1. ر.ک: علل‌الشرایع، ج 1، ص 160
  2. الکافی، ج 1، ص 235؛ ر.ک: مستدرک، ج 3، ص 309
  3. ر.ک: ابن ابی الحدید، شرح نهج‌البلاغه، ج 14، ص 169
  4. بحارالانوار، ج 42، ص 57
  5. ر.ک: من لایحضره الفقیه. ج 4، ص 418
  6. المناقب،ج 3، ص 592، بحارالانوار، 42، ص 58
  7. الارشاد، ج 1، ص 82 و 68، 78: الأمالی طوسی، ص 547
  8. المناقب، ج 3، ص 296
  9. الغیبه. ج 307، ح 2 4. #3

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  منابع اسلامي در اين باب سخنهاي گوناگون گفته اند . به روايت سدي از مفسران بزرگ و معتبر اهل سنت در تفسير آيه « و انزلنا الحديد فيه بأس شديد و منافع للناس ، حضرت آدم وقتي از بهشت بيرون آمد ، ذوالفقار را كه از برگ اس بهشتي ساخته شده بود با خود به اين دنيا آورد و با آن با دشمنان ( جن و شياطين ) مي جنگيد . پس از او به ترتيب به پيامبران بعد رسيد تا سرانجام به پيامبر اسلام (ص) رسيد و آن حضرت آن را به علي (ع) داد ( مناقب ، ج 3 ، ص 339 ، نقل از تفسير سدي ) .
  به گزارش ديگر ، روز جنگ احد امام علي (ع) سخت جنگيد تا آنكه شمشيرش شكست و نزد پيامبر (ص) آمد و شمشير خواست . ( مناقب ، ج 3 ، ص 339 ؛ علل الشرايع ، جزء 1 ، ص 7 ) ، نيز گويند : بتي آهنين در يمن بود كه علي (ع) آن را شكست و بفرمود تا از آن ، دو شمشير ساختند . يكي از آن دو ذوالفقار بود . ( مناقب ، ج 3 ، ص 339 )
  همچنين گويند هنگامي كه بلقيس به ديدن سليمان رفت ، شش شمشير از جمله ذوالفقار را برايش به هديه برد . سرانجام به دست عاص بن منبه رسيد و او كه در پيكار بدر ، در سپاه مشركان بود ، كشته شد و شمشيرش به دست پيامبر (ص) و دست آخر به دست علي (ع) رسيد ( مناقب ، ج 3 ، ص 315، پاورقي ).
  نيز گويند حجاج بن علاطه يكي از مردم مكه آن را به پيامبر (ص) هديه داد و آن حضرت آن را روز احد به علي (ع) بخشيد ( تاج العروس ، ج 7 ، ص 357، ماده فقره )
  نيز گويند برگ نخلي در دست پيامبر (ص) بود ، وقتي علي (ع) شمشير خواست ، پيامبر (ص) بر آن برگ نخل دميد و به قدرت خدا شمشيري شد كه بعدا ذوالفقار نام گرفت . ( مناقب ، ج 3 ، ص 339 ).
  همچنين گويند به سال هشتم هجري كه پيامبر (ص) براي فتح مكه مي رفت در ميان راه علي (ع) را فرستاد تا بت و بتخانه منات را ويران كند . آن حضرت در خزانه منات دو شمشير به نام رسوب و مخذم يافت كه « حارث بن ابي شمر شاه غساني شام » به منات هديه كرده بود و علي (ع) آن دو شمشير را نزد پيامبر (ص) برد و آن حضرت شمشيرها را به علي (ع) بخشيد ؛ ذوالفقار يكي از آن دو بود ( طبري ، تاريخ ، ج 3 ، ص 17 ؛ اصنام كلبي ، ص 14 ـ 15 ؛ معجم البلدان ، ج 5 ، ص 205 ) اين خبر درست نيست ، زيرا در جنگ احد به سال سوم هجرت ذوالفقار در دست علي (ع) بود و با آن مي جنگيد . ( سيره ابن هشام ، جلد 3 ، ص 4 ـ 77 ) .
  همچنين گويند كه علي (ع) در سال نهم هجرت بت فلس را شكست و بتخانه اش را ويران كرد و دو شمشير رسوب و مخذم را ( كه يكي از آن دو ذوالفقار بود ) در آنجا يافت و آنها را به پيامبر (ص) داد و سپس پيامبر (ص) آنها را به علي (ع) بخشيد . اين خبر نيز به دليل اينكه ذوالفقار در سال 3 هجري دست علي (ع) بود ، درست نيست . همچنين گويند به پيكار بدر به سال دوم هجرت عاص بن منبه و پدر و عمويش كه از سران مشرك بود كشته شدند . علي (ع) عاص بن منبه را كشت و شمشيرش ، ذوالفقار را به پيامبر (ص) داد . سال بعد در جنگ احد هنگامي كه از شدت جنگ شمشير علي (ع) شكست و از پيامبر (ص) شمشير خواست ، پيامبر اكرم (ص) در گرماگرم پيكار احد به علي (ع)داد و علي (ع) شجاعانه از پيامبر (ص) دفاع كرد و دشمن را عقب راند . در اين هنگام ندايي شنيده شد كه مي گفت « لا فتي الا علي لا سيف الا ذوالفقار » پيامبر (ص) فرمود : ‹‹ اين صداي جبرئيل است ››.
  در ميان همه گزارشها مورخان روي گزارش اخير بيشتر تأكيد كرده اند . به نظر اين جانب با آنكه بيشتر گزارشها احتمال صحت دارد ، ولي گزارش آخري معقول تر و منطقي تر است ، ( نيز نگاه كنيد به : مناقب سليمان كوفي ، ص 495 ؛ شرح نهج البلاغه ابن ابي الحديد ، ج 7 ، ص 219 ؛ تاريخ ابن الوردي ، ج 1 ، ص 132 ؛ تاريخ طبري ، ج 3 ، ص 184 و تاريخ يعقوبي ، ج 3 ، ص 184 و تاريخ يعقوبي زندگي امام علي (ع) و … )

 5. صلوات ها 3


 6. #4

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ذو الفقار سرانجام چه شد ؟ بنابر منابع شيعه ذوالفقار از پيـامبر (ص ) به امام علي (ع) رسيد و از آن
  حضرت به امام حسن و سپس به امام حسين (ع) تا آخر امامان و اكنون ذوالفقار نزد حضرت مهدي (عج) است . شيعيان امام را به چند نشانه مي شناختند كه از آن جمله ذوالفقار و زره بود . آن را نزد هر كس مي يافتند كه با نشانه هاي ديگر همراه بود او را به امامت مي پذيرفتند . از امام صادق (ع) و امام رضا (ع) رواياتي نقل است و در زمان ايشان نزد آنان بوده است ( من لا يحضره الفقيه ، ج 4 ص 418 ـ 419 ؛ خصال صدوق ، جزء 2 ، ص 8 ـ 527 ؛ مناقب ابن شهر آشوب ، ج 1 ، ص 312 ؛ الثاقب في المناقب ، ص 416 ـ 420 ؛ احمد بن محمد بن حنبل ، كتاب العلل و معرفه الرجال ص 73 ـ 74 ، … )
  بنابر بعضي منابع تاريخي ( تاريخ طبري ، ج 7 ، ص 595 ـ 556 ؛ ربيع الابرار زمخشري ، ج 3 ص 315 ؛ الكامل في التاريخ ، ج 5 ، ص 543 ـ 551 ) ذوالفقار به دست نوه امام حسن (ع) به نام محمد بن عبدالله معروف به نفس زكيه افتاد و او بر ضد منصور خليفه دوم عباسي قيام كرد و كشته شد . هنگام مرگ ، وي ذوالفقار را به تاجري داد كه از او چهارصد دينار بدهكار بود . وقتي جعفر بن سليمان عباسي و پس از او به هادي و سپس به هارون خليفه پنجم بني عباس رسيد . اصمعي گويد هارون را در طوس ديدم كه شمشيري به گردن آويخته بود . وي به من گفت مي خواهي ذوالفقار را نشانت دهم ، گفتم آري . گفت شمشيرم را از غلاف بيرون بياور . آن را بيرون آوردم و به دقت نگاه كردم هيجده « فقره » يا شيار يا شكاف داشت .
  به نوشته مقريزي ( در الخطط ، ج 2 ص 305 ) هنگامي كه تركان در حدود سال 464 هجري قمري در قاهره بر مستنصر خليفه فاطمي شوريدند و انبارها و خزانه ها از جمله انبار اسلحه او را غارت كردند ذوالفقار سهم تاج الملوك شد . از آنجا كه شاهان و اميران به در اختيار داشتن ذوالفقار افتخار و مباهات مي كردند ، دور نيست كه شمشيري شبيه ذوالفقار تهيه كرده ، آن را ذوالفقار علي (ع) مي ناميدند . به ويژه آنكه خلفاي عباسي بغداد و خلفاي فاطمي مصر برسر خلافت مسلمانان با هم رقابت جدي داشتند . نيز در ميان خاندان حضرت علي (ع) فرزندان و نوادگان امام حسن (ع) و امام حسين (ع) ، داشتن ذوالفقار افتخاري بود ( به ويژه كه نزد شيعيان نشان امام بود ) ؛ دور نيست كه كساني از آنان ادعاي داشتن ذوالفقار را داشته باشند .

 7. صلوات ها 3


 8. #5

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  حالا به نظر شما عزیزان کدامیک با واقعیت نزدیک تره ؟؟


 9. #6

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  منتظر جواب هستم..........


 10. #7

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,900
  صلوات
  13092
  حضور
  3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39  من بنا به پرس وجويي كه كرده بودم مي دونستم كه ذوالفقار دو لبه يا همون دوسر نيست اما در مورد شيار داشتن آن اطلاعي نداشتم
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .


 11. #8

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  130
  صلوات
  588
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام وتشکر از بحث مستوفای شما در این زمینه نتیجه بحث اینکه ذو الفقاه دو لبه یا دو تیغه نبوده وبلکه ذوالفقار اشاره به شیارها یامهره ها وگودیهایی مانند ستون فقرات است
  عشق یعنی لا فتی الا علی
  نیست شمشیری به غیر از ذو الفقار
  بر هرکه بنگرم همه اهل شکایتند در حیرتم که چرخش دوران به کام کیست


 12. #9

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ذو الفقار در معنی یعنی تیغی که از دو طرف میبرد

  میدونید چرا بحث ذوالفقار رو مطرح کردم اینکه دشمن از همین عقاید غلط ما استفاده میکند و همین چیزها رو علم کرده و بر سر ما شیعیان میزند

  حالا موضوع ذوالفقار را به امام زمان ربط میدهم همان طور که همه شنیدیم امام زمان شمشیر ذو الفقار حضرت علی(ع) را مبگیرد خب این یعنی چی با توجه به تعریفات غلطی که اکثر ادم ها از ذو الفقار دارند چهره دین و امام زمان ر وچهره ای خشونت طلب خون ریز و اعوذ بالله اهل بیت را مثل جلادان جلوه میدهند متاسفانه این کج اندیشی ها در افکار مسلمانان و شیعیان نیز رسوخ کرده است حالا ما بشینیم صبح تا شب درباره فضایل امیر المومنین بگیم درباره اقدامات امام زمان بعد از ظهور بگیم این فایده چندانی ندارد چون اصل موضوع از جای دیگر باید حل شود.......

 13. #10

  عضویت
  جنسیت اردیبهشت 1391
  نوشته
  1,017
  صلوات
  3613
  حضور
  40 روز 6 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  26  حالا به نظر شما عزیزان کدامیک با واقعیت نزدیک تره ؟؟

  سلام

  ما در مدرسه خوندیم ذوالفقار را جبرییل ع از بهشت برای پیامبر آوردن که نماد و سمبل اقتدار مسلمانان باشد

  بعد هم پیامبر دادنش به
  امام علی.

  اما از اونجایی که امام علی (ع) با این شمشیر سالها جنگید و نشکست می توان به این نتیجه رسید که در ساخت آن غیر از آهن
  از آلیاژی دیگری نیز استفاده شده...چون در هر صورت بر اثر گذر سال فلزات فرسوده میشن(ما خودمون خونه شمشیر داریم!)

  اما چون از بهشت واقعی چیزی نمی تونه وارد این عالم ماده بشه ،احتمالا جبرییل ع آن را از سیاره ای متمدن دیگری در یک کهکهشان دیگه ای آورده که از نظر عناصر غنی تر و از لحاظ صنعت متمدن تر بودن!

  این یک احتمال هست فقط.


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود