آيا ممكن است در ظهور امام زمان (عج)بدا حاصل شود؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام برای پاسخ به این سوال ابتدا تعریف بدا ر واز این تاپیک دوستان مطالعه نمایند

http://www.askdin.com/showthread.php?t=2411goto=newpost

أبو هاشم داود بن القاسم الجعفري ، قال : كنا عند أبي جعفر محمد بن علي الرضا ( عليه السلام ) فجرى ذكر السفياني ، وما جاء في الرواية من أن أمره من المحتوم ، فقلت لأبي جعفر : هل يبدو لله في المحتوم ؟ قال : نعم . قلنا له : فنخاف أن يبدو لله في القائم . فقال : إن القائم من الميعاد ، والله لا يخلف الميعاد

ابو هاشم گويد : نزد امام جواد (ع) بوديم و جريان سفيانی را ذکر می کرديم و اين که رواياتی هستند که امر او را از محتومات ذکر کرده بودند . پس به امام جواد (ع) گفتم : آيا خداوند در محتوم نيز بدا می کند ؟ فرمود : بلی . گفتيم ترس آن داريم که خداوند در مورد قائم نيز بدا کند . فرمود : همانا قائم از ميعاد (وعده های) خداوند است و خداوند خلف وعده نمی کند

الغيبة للنعماني : ص 314 – 315

با سلام به دوستانم
از برخي روايات استفاده مي‏شود كه علايم ظهور بر دو قسم هستند:
برخي حتمي‏اند كه مورد بدا وتجديد نظر واقع نمي‏شوند، وبرخي ديگر متعلق بدا واقع مي‏گردند، ولي اصل ظهور امري حتمي است كه خداوند متعال در آن جواب فطرت وخواسته دروني بشر را داده ووعده به تحقق آن داده است وخداوند هرگز خلف وعده نمي‏كند.
داوود بن ابي‏القاسم مي‏گويد: "ما نزد ابي‏جعفر محمّد بن علي‏الرضا (ع) بوديم كه سخن از خروج سفياني به ميان آمد واينكه در روايت آمده كه امر او حتمي است. به ابوجعفر (ع) عرض كردم: آيا بدا در امر، حتمي خواهد شد؟ حضرت فرمود: آري. عرض كردم: ما مي‏ترسيم كه در امر قائم نيز بدا حاصل شود؟ فرمود: امر قائم از اموري است كه وعده داده شده وخداوند در وعده خود تخلّف نخواهد كرد".
{پاورقي . الغيبة، نعماني، ص 303 ؛ بحارالأنوار، ج 52، ص 251ù250. پاورقي}
علايم حتمي كه مورد بدا واقع نمي‏شود، نشانه‏هايي دارد كه به برخي از آنها اشاره مي‏كنيم:
1 - تصريح به حتمي بودن آن در روايات.
2 - تأكيد به قسم.
3 - تأكيد به "لابدّ".
4 - تأكيد به "لام".
5 - تأكيد به "انّ".
6 - تأكيد به تكرار.
7 - تأكيد به "سين وسوف".

موضوع قفل شده است