مختلط بودن زن و مرد در طواف

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مختلط بودن زن و مرد در طواف

سلام

اگر مختلط بودن زن و مرد اشکال داره چرا اونها در طواف خانه کعبه مختلط هستند؟؟؟:Gig:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

باغ بهشت;360714 نوشت:
سلام

اگر مختلط بودن زن و مرد اشکال داره چرا اونها در طواف خانه کعبه مختلط هستند؟؟؟

:Gig:

این مورد استثناست البته در طواف هم باید از لمس عمدی اجتناب نمود

سلام و عرض ادب
صرف استثناء بودن که نمیشه!!!
:Gig:
یعنی هیچ دلیلی وجود نداره؟!!روایتی،آیه ای،چیزی؟!هیچی؟!:Moteajeb!:

سلام
سوال خوبیه. مخصوصا با اون جمعیت زیاد طواف کننده که هرچقدر هم تلاش کنی نمیتونی از تماس با مردان اجتناب کنی
البته اگه مشرف شده باشین دیدین که در اون لحظات، به دلیل عظمت مکان و توجه به درست انجام دادن اعمال، ذهن آدم اصلا معطوف به این مسائل نیست. ولی فکر نکنم فلسفه ش این باشه!
حتما یکی از دلایل اینکه زن باید در حال طواف بدون هیچ زینتی باشه همین اختلاط هست.

من در همین مورد یک تاپیک نوشتم ولی پاسخی نگرفتم.اینکه میگویند آنجا آدم بدلیل شرایط یا عظمت مکان هواسش به این چیزها نیست حرف بیجایست چون بیشتر زوار مومن نیستند و بنقل از امام رضا (ع) بیشتر زوار حیواناتی با ظاهر انسانند.من خودم دوستی داشتم که به حج رفت و پس از آن برای دوستناش کردار خلاف شرع و عفتش را برای دوستاش در هنگام طواف تعریف میکرد.وقتی هم که خودم رفتم اعمال مبطل و دور از شإن آدم بسیاری از زائران را بچشم خودم میدیدم.جدا کردن زن و مرد هیچ مشکلی را حل نمی کند چون آدم های پلید حتی با همجنس خود هم میتوانند این کارها را بکنند

بنابر استفتای حضرت آقا صافی حفظه الله، احداث، فرستادن بچه ها و شرکت در نهادی که زن و مرد در آن مختلط هستند حرام است. در مورد کعبه نیز هیچ جای استثنایی نیست(همانطور که در هیچ حدیثی باین استثنا اشاره نشده) ضمنا راجع به کعبه، این دیکه مربوط به وهابی ها میشه. اونا باید چاره اندیشه کنند که این مورد هرگز پیش نیاد.

سلام
از چه زمانی این مختلط بودن زن و مرد در طواف کعبه شکل گرفت؟
آیا از زمان خود پیامبر این چنین بوده؟!

باغ بهشت;360714 نوشت:
اگر مختلط بودن زن و مرد اشکال داره چرا اونها در طواف خانه کعبه مختلط هستند؟؟؟

هیچ جای اسلام صحبت از مختلط بودن یا جداسازی زن و مرد نکرده

و جداسازی زن و مرد بیشتر مساله جنسیت و بزرگ می کنه و اذهان و به سمت اون می بره
و در نهایت توهین به شعور انسانهاست

بی نظیر;365129 نوشت:
هیچ جای اسلام صحبت از مختلط بودن یا جداسازی زن و مرد نکرده

و جداسازی زن و مرد بیشتر مساله جنسیت و بزرگ می کنه و اذهان و به سمت اون می بره

سلام
جداسازی امری عقلانی است
یعنی با توجه به مفاسدی که داره و میشناسیم و ازش خبر داریم عقلانی است
نیازی به امر شارع نداره
شما بین دو تا ادم بزرگ هم مفسده ای ببینید حکم به جداسازی میدین چه برسه جوان
البته شرایط طواف شرایط ویژه است و افراد موظف به رعایت هم هستند
والله الموفق

بی نظیر;365129 نوشت:

این اصلا توهین به شعور من نیست که وقتی برخی آقایون برای من مزاحمت ایجاد می کنن، من از دسترسشون خارج باشم!

حامد;365176 نوشت:
سلام
جداسازی امری عقلانی است
یعنی با توجه به مفاسدی که داره و میشناسیم و ازش خبر داریم عقلانی است
نیازی به امر شارع نداره
شما بین دو تا ادم بزرگ هم مفسده ای ببینید حکم به جداسازی میدین چه برسه جوان
البته شرایط طواف شرایط ویژه است و افراد موظف به رعایت هم هستند
والله الموفق

سلام

بعضی جاها بله عقلانی هست مثلا در مدارس
ولی همه جا مطلقانه
وقتی توی یک دبرستان میان دفتر معلمهای زن و مرد و جدا می کنن
اینجا دارن به شخصیت فرهنگی افراد توهین می کنن
یعنی یک معلم زن یا مرد میانسال یا حتی جوان یاد نداره با غیر همجنس خودش چطوری رفتار کنه
این واقعا توهین نیست ؟
توهین ازین بالاتر؟
خیلی جاها خوبه و خیلی جاها نه تنها خوب نیست که توهینه

سها;365183 نوشت:
ین اصلا توهین به شعور من نیست که وقتی برخی آقایون برای من مزاحمت ایجاد می کنن، من از دسترسشون خارج باشم!

شما عزیزم باید رفتارت به گونه ای باشه که کسی جرات نکنه برات مزاحمت ایجاد کنه

بی نظیر;365189 نوشت:
سلام

بعضی جاها بله عقلانی هست مثلا در مدارس
ولی همه جا مطلقانه
وقتی توی یک دبرستان میان دفتر معلمهای زن و مرد و جدا می کنن
اینجا دارن به شخصیت فرهنگی افراد توهین می کنن
یعنی یک معلم زن یا مرد میانسال یا حتی جوان یاد نداره با غیر همجنس خودش چطوری رفتار کنه
این واقعا توهین نیست ؟
توهین ازین بالاتر؟
خیلی جاها خوبه و خیلی جاها نه تنها خوب نیست که توهینه

سلام
من این نوع جداسازی رو قبول ندارم
همینطور که شما میگین توهین آمیزه
دوتا دفتر باشه
یا اصلا دبیرهای لازم رو تامین کنند که نیازی به دبیر غیر هم جنس نباشه
یا دفتر رو در این دبیرستانها بهتر طراحی کنند که خانومها راحت باشند و آقایان هم همینطور
اینها از بی تدبیری است
والله الموفق

لازم است این نکته توضیح داده شود که: صرف اختلاط زن و مرد در صورتی که لمس در ان نباشد مثلا حضور در بازارهاو مکانهای شلوغ ومانند ان مکروه است و مناسب با عفت نیست و بهتر است ترک شود و در روایتی از امیر المونین علیه السلام هم هست که مردم را بشدت مذمت میفرمودند با عباراتی به این مضمون که: شنیده ام زنان شما در بازارها ی شلوغ میروند بگونه ای که شانه ی مردان نامحرم به انها برخورد میکند ؟!!!
ولی زشتی و مورد نهی بودن این حالت (هرچند حرام نیست ولی بهرحال مکروه و مورد نهی است ) در مورد حج قطعا نیست زیرا اولا همیشه این حالت بوده و این شلوغی و ازدحام در زمان معصومین صلوات الله علیهم هم بوده ولی هیچ نهیی نفرموده اند(و اگر بود بخاطر اینکه بسیار مبتلا به است قطعا بدست ما می رسید) بلکه در روایت و دستورات ائمه و قران تاکید شدید بر انجام حج و عمره شده و هیچ تعرضی نسبت به این مساله نشده ، پس ترک حج بخاطر چنین مسائلی بنوعی میتواند مصداق کاسه ی داغتراز اش بودن باشد زیرا همان شارع مقدس که ازچنین اختلاطی نهی فرموده در اینجا نه تنها نهی از حج نکرده بلکه بشدت امر و تشویق هم فرموده است.

زنان و مردان پاک سیرت اینطور نمی پسندند یعنی مختلط بودن ....

حتی محیط کار اینطوری را نمی پسندند مگر بیماری در دل داشته باشند ....

تازه‌مسلمان فرانسوی عنوان كرد: ميل به پاكدامنی و حيا؛ علت اصلی انتخاب حجاب از سوی بانوان مسلمان
.................................
وی افزود: من تاكنون با حجاب به كشورهای بسياری سفر كرده‌ام. اما اين‌گونه دريافته‌ام كه نگاه نسبت به حجاب در خارج از فرانسه كاملا با آن چه در درون اين كشور وجود دارد، متفاوت است. در كشورهای ديگر با پذيرش بيشتری نسبت به ساير اديان برخورد می‌شود.

ديامس در ادامه خاطرنشان كرد: حجاب برخاسته از حيای يك زن مسلمان و نشان دهنده تمايل او به پاكدامنی است.

اين ستاره سابق هنری فرانسه از رواج ارزش‌های ضد و نقيض در جامعه مدرن امروزی ابراز نگرانی كرد و گفت: من برای جوانانی كه عشق به جلوه‌گری و مشهور شدن تمام وجودشان را احاطه كرده، به شدت نگران هستم و آنان را به معنويت و ارزش‌های متعالی دعوت می‌كنم.

يادآور می شود، ديامس ستاره مشهور فرانسوی است كه چندی پيش با روی آوردن به دين مبين اسلام و انتخاب شجاعانه حجاب اسلامی زندگی جديدی را برای خود رقم زد. وی در نظرسنجی‌ها به عنوان شخصيت سال 2013 انتخاب شد و از اين بابت از طرفدارانش تشكر كرد.

http://www.erfan.ir/60488.html

نسیم رضوان;361791 نوشت:
سلام
سوال خوبیه. مخصوصا با اون جمعیت زیاد طواف کننده که هرچقدر هم تلاش کنی نمیتونی از تماس با مردان اجتناب کنی
البته اگه مشرف شده باشین دیدین که در اون لحظات، به دلیل عظمت مکان و توجه به درست انجام دادن اعمال، ذهن آدم اصلا معطوف به این مسائل نیست. ولی فکر نکنم فلسفه ش این باشه!

سلام علیکم
بنده با این مورد موافقم بنده خودم مشرف شدم واقعا چنان عظمتی حاکم است که دیگه هیچ انسانی رو نمیبینی و حال خودت رو داری
و من الله توفیق

موضوع قفل شده است