صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیعه علی چرا ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  198
  حضور
  3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  146

  شیعه علی چرا ؟
  با سلام
  سوال

  1-چرا شیعه بجای انکه خود را پیروی رسول خدا صلی الله علیه و سلم بداند خود را پیروی امام علی می داند ؟

  2- کارهای که شیعه از امام علی پیروی می کند کدامند ؟

  فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّه وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً
  پس هر گاه در امرى [دينى‏] اختلاف نظر يافتيد، اگر به خدا و روز بازپسين ايمان داريد، آن را به [كتاب‏] خدا و [سنت‏] پيامبر [او] عرضه بداريد، اين بهتر و نيك‏فرجام‏تر است.

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090  با نام الله

  شیعه علی چرا ؟
  کارشناس بحث: استاد کریم


  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  نقل قول نوشته اصلی توسط طالب علم نمایش پست ها
  چرا شیعه بجای انکه خود را پیروی رسول خدا صلی الله علیه و سلم بداند خود را پیروی امام علی می داند ؟
  با سلام
  پیروی از امام علی علیه السلام در تضاد ومقابل پیروی از پیامبر اسلام (ص)نیست وشیعه معتقد است که بعد از رسول خدا(ص)جانشین بلافصل ایشان بنا به دلایل زیادی که وجود دارد امام علی (ع)می باشد. وبارزترین این دلایل حدیث غدیر خم است که پیامبر اسلام فرمودند: من کنت مولاه فعلی مولاه ،هر کس که من مولا وسرور ورهبر او هستن بعد از من علی مولا ورهبر اوست. مولا در اینجا به معنای پیشوا وامام می باشد که پیروی از او لازم است و تخطی از فرامین وروش او جایز نمی باشد واین توصیه خود رسول خدا است که این حدیث از 110صحابی پیامبر نقل شده است واسامی آنها را علامه امینی در جلد 2الغدیر بیان داشته ودر واقع جلد دو الغدیر کلا در رابطه با این حدیث وتبیین معانی آن می باشد.
  حدیث دیگر که در کتب وصحاح سنی وشیعه آمده است حدیث ثقلین می باشد که رسول خدا(ص)فرمودند: انی تارک فیکم الثلین کتاب الله وعترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی،(صحیح مسلم،ج7،ص123؛الصواعق المحرقه، ص89)من دو چیز گرانبها در میان شما می گذارم که کتاب خدا واهل بیتم هستند وتا زمانی که به آن دو تمسک جویید گمراه نمی شوید. و شایسته ترین این افراد برای تمسک که امام وعالمترین اهل بیت می باشد،علی بن ابی طالب(ع)است (االصواعق المحرقه،ص90)
  یا فرمودند: انا مدینة العلم وعلی بابها ومن اراد المدینة فلیأت من الباب، من شهر علم هستم وعلی درب آن می باشد وهر کس قصد دارد وارد این شهر شود باید از درب آن وارد شود. این حدیث را ترمذی در سنن خود آوردهوهمچنین دیگر محدثان مانند احمد بن حنبل ، صاحب کفایة الطالب ذکر کرده اند. که نشان می دهد برای درک وفهم علم پیامبر (ص)باید به امیرالمومنین رجوع کنیم.
  بنابراین پیروی از امام علی(ع)در مقابل پیروی از رسول خدا(ص)نمی باشد بلکه این پیروی به توصیه خود ایشان است. که نمونه های آن نیز ذکر شد.


  نقل قول نوشته اصلی توسط طالب علم نمایش پست ها
  کارهای که شیعه از امام علی پیروی می کند کدامند ؟
  شیعه معتقد است بعد از رسول خدا(ص)خلیفه برح ایشان امام علی علیه السلام بوده وروشن ترین دلیل براین مساله حدیث غدیر می باشد. وهمچنین ایشان را مرجع علمی بعد از رسول خدا(ص)می داند که برای فهم و دانستن علوم دینی .وظایف دینی باید با ایشان وهمچنین ائمه اطهار رجوع کرد. بنابراین اطاعت در مسائل حکومتی ودینی مثل تفسیرقرآن،رفع اختلافات دینی، ودیگر مسائل مربوط به دین به آن حضرات واگذار شده است. واحادیث زیادی از صحابه رسول خدا(ص)در اعلمیت امیرالمومنین ،وآگاهی او به قضاوت نقل شده است. که گنجی این احادیث را در کفایة الطالب، امام احمد حنیل در کتاب فضائل نل کرده اند. واز عایشه نقل شده است که داناترین فرد به سنت پیامبر (ص)علی (ع)می باشد.
  برای آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید به کتاب امامت ورهبری شهید مطهری مراجعه کنید.

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  عاشق اباالفضل ع (مريدشم، ديوونشم)
  نوشته
  1,679
  حضور
  57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3253  نقل قول نوشته اصلی توسط طالب علم نمایش پست ها
  چرا شیعه بجای انکه خود را پیروی رسول خدا صلی الله علیه و سلم بداند خود را پیروی امام علی می داند ؟
  عليكم سلام

  جناب طالب علم بنده نيز از اهل سنت هستم و حال نمي دانم شما چه و كه هستيد اما سوالاتي برايم پيش امده اگر جواب گو باشيد ممنون مي شوم

  1. چرا پيغمبر ما را بعد از خودش به دو مرجع و رفرنس قران و اهل بيت لينك داد و چرا نفرمود از من و قران پيروي كنيد؟ آيا پيغمبر اين مسئله را نمي دانسته؟


  وأنا تَارِكٌ فِيكُمْ ثَقَلَيْنِ أَوَّلُهُمَا كِتَابُ اللَّهِ فيه الْهُدَى وَالنُّورُ فَخُذُوا بِكِتَابِ اللَّهِ وَ اسْتَمْسِكُوا بِهِ فَحَثَّ على كِتَابِ اللَّهِ وَرَغَّبَ فيه ثُمَّ قال وَأَهْلُ بَيْتِي أُذَكِّرُكُمْ اللَّهَ في أَهْلِ بَيْتِي أُذَكِّرُكُمْ اللَّهَ في أَهْلِ بَيْتِي أُذَكِّرُكُمْ اللَّهَ في أَهْلِ بَيْتِي

  صحيح مسلم ج 4 ص 1873 ح 2408


  2. چرا ما فقهمان را از چهار امام مي گيريم و چرا از پيغمبر نمي گيريم؟
  ویرایش توسط kheymegahabalfazl : ۱۳۹۲/۰۳/۲۹ در ساعت ۲۱:۰۶

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  علاقه
  خداواهل بیت ع
  نوشته
  630
  حضور
  27 روز 14 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  4536

  راهنما
  سلام من کارشناس نیستم امایه شیعه ام ومیدونم تنهاکسی که دلش برای امتش بعدخداوندمیسوزه پیامبر ص است پس چنین انسان بزرگی که هدایت جامعه رابرعهده داردبعدازخودش جانشین به حقی میگذاره وزمین هرگزازجانشین به حق خالی نیست وکسی باشه که اونم دلش براامت بسوزه وچه کسی بهترازمولامون امام علی ع که همیشه باپیامبر ص بودن پرورده پیامبرص هستندکامل وتمام درتمام زمینه هابودن کسی که درکعبه خانه خدامتولدشدن کسی که لیاقت همسری حضرت زهراس بانوی دوعالم روداشتن پیامبرص میفرمایندهرکسی من مولای اویم علی ع هم مولای اوست.(من کنت مولاه فهذاعلی مولاه)کسی که خداونددرقران اشاره میکنداگرپیامبرص درروزغدیرامامت علی ع رابیان نکندرسالتش کامل نیست.امام علی ع فخردوجهان است.همیشه این برای من سوال بوده که مامسلمانان میگوییم ازپیامبر ص اطاعت میکنیم پس چرابه حرفشان بعداز غدیرواینکه مولامون بعدازپیامبرامام علی ع هستندعمل نمیکنیم ؟چرابه حدیثی که خودپیامبرص فرمودندکه همان حدیث ثقلین است عمل نمیکنیم؟ماازمولامون علی ع پیروی میکنیم چون راه علی ع همان راه وادامه دهنده ی خداوپیامبر ص است.اگرنهج البلاغه رامطالعه کنیم به این سخن میرسیم که علی ع قران ناطق است پس بااین همه خصلت واینکه اهل بیت ع ازنسل امام علی ع هستندازاوپیروی نکنیم؟!میگن بالای دربهشت نوشته بالای هرهشت درش:اشهدان لااله الاالله واشهدان محمدرسول الله واشهدان علیا ولی الله.ماازامام علی ع پیروی میکنیم چون خدامیخوادکافیه یه بارعاشق امام علی ع واولادپاکشون بشی اونوقت دلت پرمیکشه!اللهم صل علی محمدوال محمد.ماازهرچیزی که خداگفته پیروی میکنیم که پیامبرص امام علی ع وسایرامامان ع برای مابیان کردن که همان گفتارخداوندتوقرانه که همون عمل به واجبات وترک محرمات .امیدوارم منظورموخوب رسونده باشم.ماباورداریم پیامبر ص هرچی فرمودن به نفع ماگفتن پس بایدبه سرپرست ومعلممون اعتمادکنیم.
  ویرایش توسط یامین : ۱۳۹۲/۰۳/۲۹ در ساعت ۲۲:۴۹

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  لا ادری
  نوشته
  659
  حضور
  17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1143  در حقیقت هر دو یک آیینه اند ********* یک زبان و یک دل و یک سینه اند

  از مناره 5 نوبت پرخروش ************** نام اخمد با علی آید به گوش


  اولا علی و پیامبر یک نفس اند ( آیه مباهله )

  ثانیا پیامبر یعنی علی و علی یعنی پیامبر ( علی منی و انا من علی )

  ثالثا علی یک صحابی است ( بایهم اقتدیتم اهتدیتم )


  پاسخ شما در یکی از این بند ها ( شاید هم دو تا و شاید هم هر سه ) خلاصه می شود ،
  هر کدام ( ها ) را دوست داشتید انتخاب کنید .

  موفق وموید باشید .

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  عاشق اباالفضل ع (مريدشم، ديوونشم)
  نوشته
  1,679
  حضور
  57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3253  عبد الرسول عاشقتم اخوي

  خيلي ناز صحبت مي كني

  انشا الله مولايم عباس ع شما را نزد الله شفاعت بكند


 14. صلوات


 15. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497  بعد از پیامبر اسلام، امت اسلامی دو گروه شدند! گروهی گفتند پیامبر جز قرآن و سنت خودش راهی دیگر برای فهم اسلام نگذاشته است و گروهی دیگر معتقد شدند غیر از این دو منبع، منبعی دیگر بنام امام علی و اولاد معصوم ایشان نیز از میراثهای گرانقدر پیامبر اسلام است که برای هدایت امت اسلامی معرفی شده اند!
  گروه نخست نام خود را
  سنی گذاشتند یعنی ما فقط سنت پیامبر را داریم! (قرآن هم که مشترک بین فریقین بود) و گروه دوم نام خود را شیعه گذاشتند و گفتند ما (علاوه بر قرآن و سنت پیامبر) پیرو امام علی و فرزندان معصوم ایشان هستیم!
  اگر امت اسلامی بعد از پیامبر دچار اختلاف نمی شدند و پیامبر را ابتر و بی دنباله نمی دانستند و پشت به کوثر و غدیر نمی کردند گروه دیگر مجبور نبودند خود را شیعه بنامند.
  کسانی نام خود را سنی نامیدند که از سنتهای پیامبر، مسواک و آداب تخلی آن را گرفتند ولی بیخیال این سنت بزرگ پیامیر شدند که باید دین را از کسی گرفت که باب علم نبی است!
  اگر توحید و نبوت بدرستی درک می شد دیگر نیازی به اصل امامت کنار این دو اصل نبود! زیرا امامت، اطاعت از امر نبوت در غدیر است! امامت اثبات یگانگی خداوند در اسماء حسنای اوست! او بهترین حکم کننده است! او هیچ وقت راضی نمی شود امت اسلامی بعد از پیامبر اسلام رها شوند و خود برای خود تصمیم بگیرند همچنان که برای هیچ امتی از انبیاء پیشین راضی به سرگردانی آنها نبود و برای همه آنها اوصیایی مشخص نمود.
  ولی وقتی توحید و نبوت بدرستی فهم نشدند، به این دو اصل الحاقیه خورد: عدل کنار توحید آمد و امامت هم کنار نبوت!


 16. صلوات ها 7


 17. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  198
  حضور
  3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  146  سلام علیکم

  ممنون از دوستان و اساتید برای پاسخ هایشان

  اما بجز کلی گویی جوابی حداقل بنده نفهمیدم

  شما می گویید پیرو امام علی هستید در حالی که رسول خدا صلی الله علیه و سلم را بالاتر از ایشان میدانید آیا وقتی که بهتر و بالاتر وجود دارد چرا به پایینتر از ایشان مراجعه شود و خود را متبع آن دانست

  روایاتی در فضیلت امام علی آورده شد اما اینکه دلیل نمی شود
  در مورد اصحاب دیگر روایات هم وجود دارد

  در قران صراحت بر ان شده برای تبعیت باید از خدا و رسول تبعیت کامل شود

  و سوال دوم هم گفته نشد در چه کارها و مواردی از امام علی تبعیت می کنید
  در حالی که می دانیم کتب مرجعی برای پیروی از امام علی وجود ندارد
  وحتی انچه از اعمال امام علی می بینیم امروزه اهل تشیع مخالف انها عمل می کنند

  ویرایش توسط طالب علم : ۱۳۹۲/۰۳/۳۱ در ساعت ۱۸:۰۸
  فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّه وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً
  پس هر گاه در امرى [دينى‏] اختلاف نظر يافتيد، اگر به خدا و روز بازپسين ايمان داريد، آن را به [كتاب‏] خدا و [سنت‏] پيامبر [او] عرضه بداريد، اين بهتر و نيك‏فرجام‏تر است.

 18. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  لا ادری
  نوشته
  659
  حضور
  17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1143  سلام علیکم

  دوست عزیز ، جناب طالب علم ، جنابعالی به گونه ای بیان می کنید که انگار راه و خط مشی حضرت علی جدای از روش پیامبر است . شیعه اعتقاد دارد که راه علی در طول راه پیامبر و راه پیامبر در طول راه خداست . اگر بخواهیم طبق این استدلال شما :


  نقل قول نوشته اصلی توسط طالب علم نمایش پست ها
  آیا وقتی که بهتر و بالاتر وجود دارد چرا به پایینتر از ایشان مراجعه شود و خود را متبع آن دانست
  پیش برویم باید شما مذاهب چهارگانه فقهی اهل سنت را هم زیر علامت سوال ببرید .

  نقل قول نوشته اصلی توسط طالب علم نمایش پست ها
  روایاتی در فضیلت امام علی آورده شد اما اینکه دلیل نمی شود
  در مورد اصحاب دیگر روایات هم وجود دارد

  دوست عزیز ، اینجا خلط مبحث صورت گرفته است . فضیلت یک مطلب است و دستور به رجوع و تبعیت چیزی دیگر . ما در مورد اهل بیت پیامبر ( که مسلما علی نیز عضوی از آن است ) روایت ثقلین داریم ، ما در مورد حضرت علی روایت مدینه العلم داریم . ما در مورد حضرت علی روایت قسیم النار و الجنه داریم . اینها فراتر از فضیلت است . آیا اهل سنت نیز برای پیروی از ائمه اربعه خود یک روایت ولو ضعیف و جعلی هم دارند ؟


  نقل قول نوشته اصلی توسط طالب علم نمایش پست ها
  در قران صراحت بر ان شده برای تبعیت باید از خدا و رسول تبعیت کامل شود
  اگر قسمت اول آیه ای که در امضایتان آورده اید را خوب مطالعه کنید دیگر چنین نمی گویید .

  نقل قول نوشته اصلی توسط طالب علم نمایش پست ها
  و سوال دوم هم گفته نشد در چه کارها و مواردی از امام علی تبعیت می کنید
  در حالی که می دانیم کتب مرجعی برای پیروی از امام علی وجود ندارد

  آیا برای سنت پیامبر کتاب مرجعی وجود دارد ؟

  طبق این استدلال شما باید فاتحه ای هم برای سایر احکام جزیی که در قرآن نیامده است قرائت کرد . چون این احکام نیز از طریق سینه به سینه نقل شده است .


  چون شیعه طبق قرآن و احادیث اهل بیت را مایه هدایت می داند ، به آنها رجوع می کند و طبق سخن پیامبر رجوع به آنها رجوع به قرآن ( اصل دین ) است .

  نقل قول نوشته اصلی توسط طالب علم نمایش پست ها
  وحتی انچه از اعمال امام علی می بینیم امروزه اهل تشیع مخالف انها عمل می کنند
  مثلا ؟

 19. صلوات


صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود