صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روانی شدم !! کپی محصول خارجی حرام است یا حلال ! یه کلام !

نوشته
    19
    حضور
    14 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    99

روانی شدم !! کپی محصول خارجی حرام است یا حلال ! یه کلام !

سلام
    اینقدر دنبال این موضوع بودم کل تایپیک های این سایت رو خوندم که بعضی هاشون سی صفحه هم بود ولی به یه نتیجه درست نرسیدم که ایا حلال است یا حرام !
    ببینید من کافی نت دارم و و مشتری ها میان و من فایل های آپدیت انتی ویروس نود32 رو با یه قیمت اندکی میفروشم بهشونن
    حالا این شرکت خارجیه تو اروپاست ( کافرحربی هم نیست تو این مورد بحث نکنید لطفا)
    چند سالی هم هست که فروختم یعنی الان حساب کردم به دلار بالای 30 میلیون به این شرکت خارجی بدهکارم

حالا مرجع تقلیدم تا الان ایت الله خامنه ای بود و مدتهات دنبال یه فتوا در این مورد هستم که پیدا نکردم :) کارشناسان این سایت و سایت پاسخگو میگن تابع قرارداد است و ما قراردادی نداریم
    و سایت خود رهبر پرسدیم گفتن که از کپی محصولات خارجی خودداری کنید مگر اینکه بدانید شرکت اجازه کپی داده
    خب این دوتا فتوا باهم در تناقض هست اصلا...

حالا اگه بگیم تابع قرارداد است و اون شرکت خارجی راضی نباشه مشکل شرعی نداره؟؟؟؟؟؟؟

و اینکه ایت الله سیستانی کپی رو حرام اعلام نکردن
    خب میتونم تو این بخش از ایت الله سیستانی تبیعت کنم ؟
    یا به خاطر همین موضوع کلا مرجع تقلیدم رو عوض کنم ؟

حالا اون دینا که از من بازخواست بشه من که دیگه مسئول نیستم؟؟؟؟؟؟؟؟ مرجع تقلید باید پاسخگو باشه ؟؟؟؟؟؟

لطفا اگه این درامد مشکل داشته و داره بگید من یه خاکی تو سرم کنم و پولامو جمع کنم برم اروپا 30 میلیون بدم به اونا و فروش رو هم متوقف کنممممممم با اینکه درامد خوبی هم داره

2. صلوات ها 15

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 5

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,121
    حضور
    53 روز 1 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11230

نقل قول نوشته اصلی توسط mihan90 نمایش پست ها
    سلام
    اینقدر دنبال این موضوع بودم کل تایپیک های این سایت رو خوندم که بعضی هاشون سی صفحه هم بود ولی به یه نتیجه درست نرسیدم که ایا حلال است یا حرام !
    ببینید من کافی نت دارم و و مشتری ها میان و من فایل های آپدیت انتی ویروس نود32 رو با یه قیمت اندکی میفروشم بهشونن
    چند سالی هم هست که فروختم یعنی الان حساب کردم به دلار بالای 30 میلیون به این شرکت خارجی بدهکارم

حالا مرجع تقلیدم تا الان ایت الله خامنه ای بود و مدتهات دنبال یه فتوا در این مورد هستم که پیدا نکردم :) کارشناسان این سایت و سایت پاسخگو میگن تابع قرارداد است و ما قراردادی نداریم
    و سایت خود رهبر پرسدیم گفتن که از کپی محصولات خارجی خودداری کنید مگر اینکه بدانید شرکت اجازه کپی داده

حالا اگه بگیم تابع قرارداد است و اون شرکت خارجی راضی نباشه مشکل شرعی نداره؟؟؟؟؟؟؟

حالا اون دینا که از من بازخواست بشه من که دیگه مسئول نیستم؟؟؟؟؟؟؟؟ مرجع تقلید باید پاسخگو باشه ؟؟؟؟؟؟

لطفا اگه این درامد مشکل داشته و داره بگید من یه خاکی تو سرم کنم و پولامو جمع کنم برم اروپا 30 میلیون بدم به اونا و فروش رو هم متوقف کنممممممم با اینکه درامد خوبی هم داره

سلام عليكم

از نظر رهبري :

قفل نرم افزار خارجي و استفاده از آن ها تابع مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد .اگر جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي خارجي در زمينه حفظ حقوق نرم افزاري قرار داد نداشته باشد ،استفاده از نرم افزار هاي خارجي اشکال ندارد، جمهوري اسلامي با کشور آمريکا چنين قرار دادي ندارد . استفاده از نرم افزارهاي امريکائي اشکال ندارد.

منبع:آيت الله خامنه اي، استفتائات، مسأله 1563

7. صلوات ها 9

نوشته
    19
    حضور
    14 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    99

لطفا میشود بفرمایید درامد حلال است یا خیر به خدا چند روزه اصلا فکر ذکرم شده زندگیمو گرفته
    من پرسیدم کپی و فروش چه حکمی داره شما استفاده رو گفتید !
    کپی و فروش گسترده اون
    قراردادی هم بین کشور ما و اون کشور در این رابطه نیست حتی ما تو تحریم هستیم
    از دفتر مقام معظم رهبری پرسیدم پاسخگو اولی فروموند اگه قرارداد نباشه مشکلی نیست زنگ زدم بگم اگه به صورت گسترده بفروشیم چی یه حاج اقای دیگه برداشتن فرموندن به قرارداد ربطی نداره !!! در هرصورت مشکل داره
    والا نمیدونم شما چرا به فکر ما نیستید الانم منتظرم پاسخگویی های سایت -09640 انلاین بشن که از اونا هم سوال کنم اون عزیزان هم هرکدوم یه چیز میگن
    نمیدونم مرجع تقلیدم رو میتونم عوض کنم سر این قضیه؟ ایا میشه اصلا عوض کنم برم ایت الله سیستانی به خاطر این قضیه؟

9. صلوات ها 5

علاقه
    شهادت قسمت ما می شد ای کاش ...
    نوشته
    4,004
    حضور
    44 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    58
    آپلود
    15
    گالری
    1227
    صلوات
    32319

نمیدونم مرجع تقلیدم رو میتونم عوض کنم سر این قضیه؟ ایا میشه اصلا عوض کنم برم ایت الله سیستانی به خاطر این قضیه؟
    سلام و عرض ادب
    با اجازه کارشناس محترم استاد شفا
    فکر نکنم سر یک مسئله بتونید مرجع تقلیدتون را عوض کنید چون شما باید به این نتیجه برسید که مرجع دیگری(مثلا آیت الله سیستانی) به طور کلی از مرجع فعلیتون اعلم تر هستند
    درضمن فکر نکنم این که الان شما به مشکلی برخوردید که از نظر آیت الله سیستانی ایراد نداره بشه ملاک اعلمیت ایشون!(راهکارهای تشخیص اعلمیت ذر رساله ها ذکر شده است)

اما راهکاری که بنده بهتون پیشنهاد میدم:
    1- اگر تا الان در مسئله کپی رایت از مقام معظم رهبری تقلید نکردید میتوانید به یک مرجع هم تراز دیگر رجوع کنید(مثلا تحقیق کنید احتمالا آیت الله سیستانی همتراز با رهبری هستند)

2- اگر در مسئله کپی رایت از مقام معظم رهبری تقلید کردید و الان به این نتیجه رسیدید که مرجع دیگری که با رهبری همطرازند در این مسئله(کپی رایت) اعلم هستند باید از مرجع دوم تقلید کنید

پی نوشت: رتهکار هایی که خدمتتون ارائه دادم طبق فتاوای آیت الله مکارم شیرازی است.بنابراین شما جهت کسب اطمینان حتما از دفتر رهبری در رابطه با دوتا حکم بالا بپرسید.
    اگر جواب ها متفاوت بود پیشنهاد میکنم حتما ازشون استفتا کنید.

موفق و موید باشید

11. صلوات ها 6

نوشته
    19
    حضور
    14 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط افلاکیان نمایش پست ها

سلام و عرض ادب
    با اجازه کارشناس محترم استاد شفا
    فکر نکنم سر یک مسئله بتونید مرجع تقلیدتون را عوض کنید چون شما باید به این نتیجه برسید که مرجع دیگری(مثلا آیت الله سیستانی) به طور کلی از مرجع فعلیتون اعلم تر هستند
    درضمن فکر نکنم این که الان شما به مشکلی برخوردید که از نظر آیت الله سیستانی ایراد نداره بشه ملاک اعلمیت ایشون!(راهکارهای تشخیص اعلمیت ذر رساله ها ذکر شده است)

اما راهکاری که بنده بهتون پیشنهاد میدم:
    1- اگر تا الان در مسئله کپی رایت از مقام معظم رهبری تقلید نکردید میتوانید به یک مرجع هم تراز دیگر رجوع کنید(مثلا تحقیق کنید احتمالا آیت الله سیستانی همتراز با رهبری هستند)

2- اگر در مسئله کپی رایت از مقام معظم رهبری تقلید کردید و الان به این نتیجه رسیدید که مرجع دیگری که با رهبری همطرازند در این مسئله(کپی رایت) اعلم هستند باید از مرجع دوم تقلید کنید

پی نوشت: رتهکار هایی که خدمتتون ارائه دادم طبق فتاوای آیت الله مکارم شیرازی است.بنابراین شما جهت کسب اطمینان حتما از دفتر رهبری در رابطه با دوتا حکم بالا بپرسید.
    اگر جواب ها متفاوت بود پیشنهاد میکنم حتما ازشون استفتا کنید.

موفق و موید باشید
    سلام
    و با تشکر از جواب شما
    همین الان از سایت 09640.ir بخش احکام شرعی پاسخگو شماره 15 پرسیدم گفتن طبق فتوای اقا فروش و کپی برداری اشکال ندارد قبل اینکه این کار رو هم شروع کردم یادمه پرسیدم گفتن اشکال نداره و باتوجه به اینکه تماس گرفتم به دفتر رهبری یه حاج اقایی گفت ربطی به قرارداد خارجی نداره در هر صورت مشکل نداره به شک افتادم.
    فکرکنم دارم وسواس زیاد به خرج میدم البته حق هم دارم حق الناسه دیگه اگه درامدش درست نباشه اخرت خودم رو فروختم...

اینم در سایت رهبر بود
    س 1343: آيا نسخه‏‌بردارى از نوارهاى کامپيوترى (Disk) جايزاست؟ و بر فرض حرمت، آيا اين حکم مختص نوارهايى است که در ايران تدوين شده‏‌اند يا شامل نوارهاى بيگانه هم مى‏شود؟ و با علم به اينکه بعضى از ديسکهاى کامپيوترى با توجه به اهميّت محتواى آنها، بسيار گران‌بها هستند؟
    ج: احوط اين است که در نسخه‏بردارى و تکثير نوارهاى کامپيوترى که در داخل توليد شده است، حقوق صاحبانشان از طريق کسب اجازه از آنان رعايت شود و در مورد خارج کشور
    تابع قرارداد است.

13. صلوات ها 6

نوشته
    336
    حضور
    10 روز 14 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    459

سلام

سلام دوست محترم حتما خوب میدانید که نرم افزار محصولی صنعتی است که کلیه مراحل آنالیز ، طراحی، کدینگ، تست، پشتیبانی و فید بک آن هزینه دارد و در امد ان از محل فروش لایسنس محصول است.
    اگر شما بخود اجازه میدهید که درصورت امکان یک محصول صنعتی سخت افزاری(هر نوع محصولی نه فقط سخت افزار کامپیوتر) را، بدون پرداخت هزینه تصرف و از ان استفاده کنید، و این کار را دزدی نمیدانید پس بکار خود ادامه دهید و اگر انکار را دزدی و حرام و تصرف در حق الناس میدانید، محصول نرم افزاری نیز چنین است بخصوص اینکه شما از ان استفاده شخصی نمیکنید و از ان برای تجارت استفاده میکنید!
    البته خود شرکتهای نرم افزاری نیز کوتاه می ایند، اگر یک اجماع جهانی بین این شرکتها برای برخورد با نسخه های کرک شده وجود داشت و نرم افزار کرک شده ، مثلا هارد شما را F-DISK میکرد!!! یا موجب اسیب رسیدن به مادربورد و بایوس کامپیوتر میشد !!! کسی دیگر جرات استفاده از نرم افزارهای کرک شده را پیدا نمیکرد چه برسد به اینکه دنبال کلاه شرعی برای مساله باشد!!!

در مورد قرارداد، بیشتر این شرکتها چند ملیتی و با سهامی عام هستند یعنی اولا ربطی به قرار داد با دولتهای مربوطه ندارد ثانیا حتی ممکن است فرد مسلمانی نیز در سهام ان شرکت شریک باشد!

و خداوند در قران میفرماید:

وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ
    ۚ وَإِن تَدْعُ مُثْقَلَةٌ إِلَىٰ حِمْلِهَا لَا يُحْمَلْ مِنْهُ شَيْءٌ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبَىٰ ۗ إِنَّمَا تُنذِرُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُم بِالْغَيْبِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ ۚ وَمَن تَزَكَّىٰ فَإِنَّمَا يَتَزَكَّىٰ لِنَفْسِهِ ۚ وَإِلَى اللَّهِ الْمَصِيرُ
    و هیچ سنگین باری بار گناه دیگری را برنمی دارد، و اگر سنگین باری دعوت کند که از بارش بردارند، چیزی از بار گناهش برداشته نمی شود، گرچه [دعوت شونده] از نزدیکان و خویشان باشد. تو فقط کسانی را بیم می دهی که در نهان از پروردگارشان می ترسند و نماز را برپا می دارند؛ و هر کس [از آلودگی ها] پاک شود به سود خود پاک می شود، و بازگشت فقط به سوی خداست

نص صریح قران کاملا اشکار است ، فردای قیامت هیچ کس بار گناه دیگری را بر دوش نخواهد کشید ! یعنی خودتان را فریب ندهید!

برای بسیاری از نرم افزارهای موجود، نرم افزارهای مشابه یا نسخه های Free آنها نیز موجود میباشد که در بیشتر موارد و بخصوص برای کاربردهای شخصی و اموزشی میتوان از انها استفاده کرد.

الحمد لله رب العالمین

15. صلوات ها 7

نوشته
    19
    حضور
    14 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط خادم الیمانی(ع) نمایش پست ها
    سلام دوست محترم حتما خوب میدانید که نرم افزار محصولی صنعتی است که کلیه مراحل آنالیز ، طراحی، کدینگ، تست، پشتیبانی و فید بک آن هزینه دارد و در امد ان از محل فروش لایسنس محصول است.
    اگر شما بخود اجازه میدهید که درصورت امکان یک محصول صنعتی سخت افزاری(هر نوع محصولی نه فقط سخت افزار کامپیوتر) را، بدون پرداخت هزینه تصرف و از ان استفاده کنید، و این کار را دزدی نمیدانید پس بکار خود ادامه دهید و اگر انکار را دزدی و حرام و تصرف در حق الناس میدانید، محصول نرم افزاری نیز چنین است بخصوص اینکه شما از ان استفاده شخصی نمیکنید و از ان برای تجارت استفاده میکنید!
    البته خود شرکتهای نرم افزاری نیز کوتاه می ایند، اگر یک اجماع جهانی بین این شرکتها برای برخورد با نسخه های کرک شده وجود داشت و نرم افزار کرک شده ، مثلا هارد شما را F-DISK میکرد!!! یا موجب اسیب رسیدن به مادربورد و بایوس کامپیوتر میشد !!! کسی دیگر جرات استفاده از نرم افزارهای کرک شده را پیدا نمیکرد چه برسد به اینکه دنبال کلاه شرعی برای مساله باشد!!!

در مورد قرارداد، بیشتر این شرکتها چند ملیتی و با سهامی عام هستند یعنی اولا ربطی به قرار داد با دولتهای مربوطه ندارد ثانیا حتی ممکن است فرد مسلمانی نیز در سهام ان شرکت شریک باشد!

و خداوند در قران میفرماید:

وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ
    ۚ وَإِن تَدْعُ مُثْقَلَةٌ إِلَىٰ حِمْلِهَا لَا يُحْمَلْ مِنْهُ شَيْءٌ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبَىٰ ۗ إِنَّمَا تُنذِرُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُم بِالْغَيْبِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ ۚ وَمَن تَزَكَّىٰ فَإِنَّمَا يَتَزَكَّىٰ لِنَفْسِهِ ۚ وَإِلَى اللَّهِ الْمَصِيرُ
    و هیچ سنگین باری بار گناه دیگری را برنمی دارد، و اگر سنگین باری دعوت کند که از بارش بردارند، چیزی از بار گناهش برداشته نمی شود، گرچه [دعوت شونده] از نزدیکان و خویشان باشد. تو فقط کسانی را بیم می دهی که در نهان از پروردگارشان می ترسند و نماز را برپا می دارند؛ و هر کس [از آلودگی ها] پاک شود به سود خود پاک می شود، و بازگشت فقط به سوی خداست

نص صریح قران کاملا اشکار است ، فردای قیامت هیچ کس بار گناه دیگری را بر دوش نخواهد کشید ! یعنی خودتان را فریب ندهید!

برای بسیاری از نرم افزارهای موجود، نرم افزارهای مشابه یا نسخه های Free آنها نیز موجود میباشد که در بیشتر موارد و بخصوص برای کاربردهای شخصی و اموزشی میتوان از انها استفاده کرد.

الحمد لله رب العالمین
    وقتی اون کشور خودش محصولشو نمیفروشه به ایران و شرکت نمیزنه یعنی نمیخواد اینجا بازار داشتهباشه وقتی خودش تحریم کرده نمیفروشه به ایرانی ها
    یعنی برام مهم نیست که اونجا بخرن یا نه ؛ خودش بیاد به ایران بفروشه من مشکلی ندارم ولی وقتی خودش نمیخواد بفروشه دیگه کپی یا کپی نکردن من تو ایران فرقی براش نداره

با توحه به ایه ای که ذکر شد
    یعنی مرجع تقلید هیج کاره هستند و فقط نصحیت میکنند؟ مگه فروع دین تقلیدی نیست ؟
    اون جوری باشه که چرا در مسایل دیگه از مرجع , تقلید کنیم؟
    خودمون میدونیم مسافرت الان راحت تر شده و وقتی میریم مسافرت چراباید نماز رو شکسته بخونیم؟ خودمون رو داریم گول میزینم که مرجع گفته ؟
    ویرایش توسط mihan90 : ۱۳۹۲/۰۳/۳۱ در ساعت ۰۹:۱۸

17. صلوات ها 9

نوشته
    336
    حضور
    10 روز 14 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    459

وقتی اون کشور خودش محصولشو نمیفروشه به ایران و شرکت نمیزنه یعنی نمیخواد اینجا بازار داشتهباشه وقتی خودش تحریم کرده نمیفروشه به ایرانی ها
    یعنی برام مهم نیست که اونجا بخرن یا نه ؛ خودش بیاد به ایران بفروشه من مشکلی ندارم ولی وقتی خودش نمیخواد بفروشه دیگه کپی یا کپی نکردن من تو ایران فرقی براش نداره
    بله ولی انصافا اگر نرم افزار لایسنس دار هم موجود باشد کسی دنبال خریدش نمیرود حتی شرکتهای بزرگ و سازمانهای دولتی که کار حرفه ای و تجاری میکنند!
    در ضمن بسیاری از نرم افزارها در داخل کشور نمایندگی رسمی دارند مانند انتی ویروسهای نود 32 و بیت دیفندر و...

در ضمن شما سئوال کرده بودید که:
    و بنده با آیه ای از قران برایتان نشان دادم که در آن دنیا از این خبرها نیست و هر کسی مسئول اعمال خودش هست و هیچ کس بار گناه دیگری را بر دوش نمیکشد.
    پس به این ایه نیز توجه فرمایید:

وَقَالُوا رَبَّنَا إِنَّا أَطَعْنَا سَادَتَنَا وَكُبَرَاءَنَا فَأَضَلُّونَا السَّبِيلَا (احزاب 67)
    و می گویند: پروردگارا! همانا ما از پیشوایان و بزرگانمان اطاعت کردیم، در نتیجه گمراهمان کردند.

در مورد تقلید هم ، در قران تقلید عوام یهود از علمایشان مذمت شده است !
    و منهم امیون لا یعلمون‏ الکتاب الا امانی و ان هم الا یظنون» (بقره 78)
    و گروهی از ایشان(یهود)، که جاهل و بی سوادند از کتاب جز بافته های دروغین نمی دانند، و حال آن که [در امر دین به سبب عدم تحقیق و دنبال نکردن علم و دانش] فقط در مسیر گمان و خیال واهی قدم برمی دارند

و کلا آیه و روایتی محکم که دلالت بر واجب بودن تقلید باشد، وجود ندارد و حداکثر تقلید در احکام میتواند جایز باشد و نه واجب و میتوان بجای تقلید احتیاط کرد.

الحمد لله رب العالمین
    ویرایش توسط خادم الیمانی(ع) : ۱۳۹۲/۰۳/۳۱ در ساعت ۱۰:۴۰

19. صلوات ها 2

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,121
    حضور
    53 روز 1 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11230

نقل قول نوشته اصلی توسط خادم الیمانی(ع) نمایش پست ها

و کلا آیه و روایتی محکم که دلالت بر واجب بودن تقلید باشد، وجود ندارد و حداکثر تقلید در احکام میتواند جایز باشد و نه واجب و میتوان بجای تقلید احتیاط کرد.

الحمد لله رب العالمین

سلام عليكم

طبق نظر رهبری :

تقليد كردن از مجتهد جامع الشرايط واجب است مگر اينكه خودش مجتهد و ملكه استنباط احكام را داشته باشد يا مواضع احتياط و روش عمل به احتياط را بداندواحتیاط کند .

منبع:توضيح المسائل،احكام تقليد

ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۲/۰۴/۳۰ در ساعت ۱۶:۰۰

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۴/۳۰, ۱۳:۵۰ : 5

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری