نحوه ی برخورد من با پسر خالم

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه ی برخورد من با پسر خالم

سلام العلیکم
پسر خاله ی بنده به دلایل کاری به شهر ما منتقل شدن و برای مدتی تو خونه ی ما اقامت دارن .
مشکل اینجاست که بنده تقریبا توی اتاقم حبس شدم ! اخه هر وقت از اتاقم میام بیرون پسرخالم شروع به شوخی و صحبت با بنده می کنه .
من اخم می کنم تا متوجه بشه که با بنده شوخی نکنه ولی اصلا اثر گذار نیست , تنها چارم موندن توی اتاقمه.
اما موقع غذا خوردن و... مجبورم بیام بیرون.
نمیدونم دیگه چی کار کنم . می ترسم باعث معصیت بنده بشه و خوشم نمیاد با نامحرم حرف بزنم و شوخی کنم و این افکار داره زجرم میده.
از مشاوران عزیز خواهش دارم که به من مشورت بدن تا چطوری رفتار کنم تا پسر خاله ی بنده متوجه بشن که بنده اصلا راحت نیستم.

در پناه حق باشید.:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

fatemeh14;360391 نوشت:
سلام العلیکم
پسر خاله ی بنده به دلایل کاری به شهر ما منتقل شدن و برای مدتی تو خونه ی ما اقامت دارن .
مشکل اینجاست که بنده تقریبا توی اتاقم حبس شدم ! اخه هر وقت از اتاقم میام بیرون پسرخالم شروع به شوخی و صحبت با بنده می کنه .
من اخم می کنم تا متوجه بشه که با بنده شوخی نکنه ولی اصلا اثر گذار نیست , تنها چارم موندن توی اتاقمه.
اما موقع غذا خوردن و... مجبورم بیام بیرون.
نمیدونم دیگه چی کار کنم . می ترسم باعث معصیت بنده بشه و خوشم نمیاد با نامحرم حرف بزنم و شوخی کنم و این افکار داره زجرم میده.
از مشاوران عزیز خواهش دارم که به من مشورت بدن تا چطوری رفتار کنم تا پسر خاله ی بنده متوجه بشن که بنده اصلا راحت نیستم.

در پناه حق باشید.:Gol:

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت محضر حضرتعالي
با توجه به نوع برخورد شما، به نظر مي‌رسد ايشان پيام اين رفتار را دريافت كرده باشند، اما به بهانه عدم دريافت چنين پيامي، خود را ملزم به اجراي آن نمي‌دانند و چه بسا با توجه به اينكه ذهنيت و عقايد شما را مي دانند تعمدا و به منظور اينكه مثلا سر به سر شما بگذارند به شوخيهاي خود ادامه مي‌دهند.
لذا لازم است
- مثل گذشته با رعايت حريمها با ايشان رفتار نماييد و در قبال شوخيهايي كه خارج از حريمهاي اخلاقي هستند، چراغ سبز نشان ندهيد.
- هرچند به منظور جلوگيري از شكسته شدن حريمها، لازم است سطح ارتباط و ملاقات شما تعريف شده و معين باشد و كمتر با هم ملاقات كنيد (در صورت امكان حتي جدا بودن سفره غذا و...)، اما از طرف ديگر، نبايد شما خود را محبوس كرده و كارها و برنامه‌هاي شخصيتان را تعطيل نماييد، چرا كه حبس كردن خود، بيانگر نوعي ضعف براي شماست و ممكن است ايشان از اين نقطه ضعف سوء استفاده كنند. بنابراين لازم است بدون اينكه خود را محبوس و اذيت كنيد؛ با رعايت احترام، صلابت خود را در مقابله با ايشان حفظ كنيد.
به عبارتي هم به امور روزمره خود بپردازيد و هم با استفاده از تابلوي ورود ممنوع ( رفتار سنگين و همراه با صلابت، پوشش مناسب، نوع نگاه و تكلم و...) ، خطوط قرمز و ممنوعه را به ايشان يادآور شويد.

- در صورتيكه با ابزار فوق به نتيجه نرسيد، بهتر است به صورت شفاف دغدغه و اعتقاداتان را به ايشان منتقل كنيد و از ايشان بخواهيد به اين باورها احترام بگذارند. با بيان عقايد و توقعات ديگر مجالي براي بهانه ايشان مبني بر بي اطلاعي از انتظارات شما باقي نمي‌ماند.
( البته اگر اين امر توسط بزرگترها مثلا مادر به ايشان گوشزد شود، بهتر است).

از درگاه خداي بزرگ براي شما توفيق روزافزون را مسئلت دارم

سلام فاطمه جان ...
من با اخلاق پسر خاله شما آشناییت ندارم ولی فکر میکنم علتی داره که پدر و مادرتون جلوی ایشون رو نمیگیرن ... من فکر میکنم مشگلی که شما دارین بیشتر سو تفاهم هست ... نمیدونم شما تا به حال مجبور شدین برای مدتی جایی بمونین یا نه ... این کار برای خود شخص هم بسیار زجر آور هست ... خیلی زیاد ... برای همه سخت میشه برای شما ... برای اون .... همه معذب میشن .

ایشون میخواد بگه من آدم خشکی نیستم ... میخواد خودش رو شاد نشون بده ... نمیخواد بگه من معذبم ... چون گویا به بودن در اونجا نیاز داره ... به نظر من اگر ایشون واقعا بدونن تو ذهن شما چی میگذره .... نسبت به کارهاشون تجدید نظر میکنن .

به نوعی دقیقا طرز تفکر خودتون رو براش توضیح بدین ... شاید ایشون دارن فکر میکنن شما خودتون رو براش گرفتین ... یا یه همچین چیزی ...

به نظرم به طور کاملا جدی تو چشماش ذول بزنید و بگید
خوشم نمیاد با من شوخی کنید
لطفا مواظب رفتارتون باشید پسر خاله
اینجوری به طور صد درصد ..اگه مرد باشه و یه ذره غرورش براش ارزش داشته باشه
دیگه دست از شوخی برمیداره

نه در خونه خودتون
بلکه در هر جایی از کره خاکی که شما رو زیارت کنندشوخی از یادشون میپره

[=arial]:Gol::Gol::Gol:ممنون از همه ی دوستان:Gol::Gol::Gol:
بنده به مادرم اطلاع میدم که با ایشون صحبت کنن .
انشاءالله که اثر گذار باشه.
امیدوارم دوستان عزیز هم در هنگام دعا این حقیر رو فراموش نکنن.
:Gol::Gol::Gol:

من اگه جای این پدر و مادر بودم چندتا می خوابوندم پشت گوش این پسر خاله احمق که صداش درنیاد.
و توصیه ام به شما:
این وقاری که داری هیچ وقت از دست نده و رک بهش بگو:
من پای بند به دینم هستم و دینم اجازه نمیده کسی با من شوخی کنه.

منم با نظر بقیه موافقم
اصلا دینمون این و گفته اگه از طریق رفتار نشد با زبان و اگر باز نشد راه های محکم تر و سخت تر
سستی مایه پشیمانی است

:Moteajeb!:.... دین اجازه شوخی نداده آیا؟!!!
آخه چرا انقدر سخت میگیرین مسائل رو!یه طرفه حکم میدین. ترک کنیم این عادت زشت رو...
دوستمون عرض کردن شاید چون میخوان یه طوری بگن که منزل شما راحتن این رفتار رو دارن.حالا اگه یه گوشه میشست شما خودت فکر میکردی به این قضیه که این بشر چشه یهو میره تو خودش میاد خونه ما.
نمیدونم چی بگم والله....

Z A H R A;404215 نوشت:
:Moteajeb!:.... دین اجازه شوخی نداده آیا؟!!!
آخه چرا انقدر سخت میگیرین مسائل رو!یه طرفه حکم میدین. ترک کنیم این عادت زشت رو...
دوستمون عرض کردن شاید چون میخوان یه طوری بگن که منزل شما راحتن این رفتار رو دارن.حالا اگه یه گوشه میشست شما خودت فکر میکردی به این قضیه که این بشر چشه یهو میره تو خودش میاد خونه ما.
نمیدونم چی بگم والله....

ما نمی گیم یه گوشه بشینه . ما میگیم به حریم شخصی دیگران وارد نشه. شوخی وارد شدن به حریمه دیگرانه (به خصوص شوخی با دختر)
شوخی بین دختر و پسر خوب نیست چون میتونه مقدمه فساد باشه.
دین اجازه شوخی داده اما در جای خودش نه با هز کسی و هر جایی.

ابوالفضل;404307 نوشت:
ما نمی گیم یه گوشه بشینه . ما میگیم به حریم شخصی دیگران وارد نشه. شوخی وارد شدن به حریمه دیگرانه (به خصوص شوخی با دختر)
شوخی بین دختر و پسر خوب نیست چون میتونه مقدمه فساد باشه.
دین اجازه شوخی داده اما در جای خودش نه با هز کسی و هر جایی.

شاید درکش واسه من سخت باشه شایدم حق با شماس نمیدونم
ولی فکر میکنم سکوت میتونه بهترین پاسخ باشه...و همچنان :Moteajeb!:....

و در کل بهترین تصمیم رو گرفتن که با مادرشون درمیون گذاشتن.

وا
مگه حرف زدن و شوخی هم گناهه؟
عجبببببببب
خدا میگه عیب نداره بنده های خدا گیر میدن

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;404360 نوشت:
وا
مگه حرف زدن و شوخی هم گناهه؟
عجبببببببب
خدا میگه عیب نداره بنده های خدا گیر میدن

ایا کسی گفته گناهه؟

ابوالفضل;404366 نوشت:
ایا کسی گفته گناهه؟

پس چرا ایشون خودشونو تو اتاق حبس کردن؟
فک نمیکنید این افکار خیلی وقته قدیمی شده

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;404371 نوشت:
پس چرا ایشون خودشونو تو اتاق حبس کردن؟
فک نمیکنید این افکار خیلی وقته قدیمی شده

عجب
پس به نظر شما خنده و مزاح با پسر خاله و دست دادن و رفتن به بیرون با پسر خاله فکر جدیده؟

اگه من همچین آدمی سراغ داشتم یه درسی بهش میدادم که دیگه جرأت نکنه با هیچ دختری شوخی کنه....
خیلی آدم سبکیه........

حالا لازم نیست خودتو حبس کنی که.اونی که باید معذب باشه پسرخاله هست نه شما که خونه ی خودته.ریلکس باش
کلا اکثر پسرا اینجورین که اگه بهشون رو بدی دیگه مصیبته.:ok:
بهش رو نده خودش کم میاره...:khaneh:
شاید هم اختلاف سنیتون زیاد باشه و اون شما رو به چشم خواهر کوچیکتر یا بچه (ببخشید به خاطر این کلمه) میبینه.مثل پسر خاله ی خودم که دویست سیصد سالی از من بزرگتره...:khandeh!:
شوخی کردن در حد معمول که اشکالی نداره که.اگه از حد خودش گذشت بد میشه...زیاد سخت نگیر.من شنیدم میگن وقتی یه نفر یه کار اشتباهی میکنه مخصوصا اگه درمقابل جنس مخالف باشه،اگه زیاد حساسیت به خرج بدی و مثلا اینکه زیادی ناراحت بشی و این ناراحتیتو نشون بدی،اون طرف بیشتر خوشش میاد ولی اگه بهش محل ندی خودش ضایع میشه دیگه ادامه نمیده...
:ok:

پریا;404536 نوشت:
حالا لازم نیست خودتو حبس کنی که.اونی که باید معذب باشه پسرخاله هست نه شما که خونه ی خودته.ریلکس باش
کلا اکثر پسرا اینجورین که اگه بهشون رو بدی دیگه مصیبته.
بهش رو نده خودش کم میاره...
شاید هم اختلاف سنیتون زیاد باشه و اون شما رو به چشم خواهر کوچیکتر یا بچه (ببخشید به خاطر این کلمه) میبینه.مثل پسر خاله ی خودم که دویست سیصد سالی از من بزرگتره...
شوخی کردن در حد معمول که اشکالی نداره که.اگه از حد خودش گذشت بد میشه...زیاد سخت نگیر.من شنیدم میگن وقتی یه نفر یه کار اشتباهی میکنه مخصوصا اگه درمقابل جنس مخالف باشه،اگه زیاد حساسیت به خرج بدی و مثلا اینکه زیادی ناراحت بشی و این ناراحتیتو نشون بدی،اون طرف بیشتر خوشش میاد ولی اگه بهش محل ندی خودش ضایع میشه دیگه ادامه نمیده...

میشه بگید چرا باید ساکت باشه و چیزی نگه
اونوقت چطور باید پسر و عذاب بده میشه بگید؟شاید بهتره از پسره بی حیاتر باشه ها!!!!!!!!!!!!نظر شما چیه؟؟؟؟؟
هر چیزی قانونی داره درحد متعارف هیچ مشکلی نیست ولی مثل اینکه شما پیام این خانم و نگرفتی میگه بیش از حد شوخی میکنه این یعنی چی
بهتره یکبار برای همیشه بشینه و حرفاش و محکم بزنه این بهترین راهه

ابوالفضل;404377 نوشت:
عجب
پس به نظر شما خنده و مزاح با پسر خاله و دست دادن و رفتن به بیرون با پسر خاله فکر جدیده؟

یک کلاغ چهل کلاغ به این میگن
اول حرف زدن و شوخی بود
الان شد دست دادن
بعد بیرون رفتن
بعد....
عجببب
به کجا چنین شتابان؟
من گفتم خنده و شوخی حرف زدن موری نداره انقدر به خودت سخت نگیر

پریا;404536 نوشت:
کلا اکثر پسرا اینجورین که اگه بهشون رو بدی دیگه مصیبته.:ok:
بهش رو نده خودش کم میاره...:khaneh:
شاید هم اختلاف سنیتون زیاد باشه و اون شما رو به چشم خواهر کوچیکتر یا بچه (ببخشید به خاطر این کلمه) میبینه.مثل پسر خاله ی خودم که دویست سیصد سالی از من بزرگتره...:khandeh!:
:ok:

پریا جان بی خیال
داری با ادمایی بحث میکنی که اگه روشون میشد میگفت هر چیزی که باعث خوشحالی بشه حرومه
مثال همونی که شاه میبخشه شاه قلی نمیبخشه
:Nishkhand:
باید بریم خدا رو شکر کنیم کهه اینا کاره ای نشدن وگرنه ادما رو تو مسجد حبس میکردن
بقیه رو هم مرتد اعلام میکردن و اعدام:ghash::ghash::ghash:

pesarirani;404542 نوشت:
میشه بگید چرا باید ساکت باشه و چیزی نگه
اونوقت چطور باید پسر و عذاب بده میشه بگید؟شاید بهتره از پسره بی حیاتر باشه ها!!!!!!!!!!!!نظر شما چیه؟؟؟؟؟
هر چیزی قانونی داره درحد متعارف هیچ مشکلی نیست ولی مثل اینکه شما پیام این خانم و نگرفتی میگه بیش از حد شوخی میکنه این یعنی چی
بهتره یکبار برای همیشه بشینه و حرفاش و محکم بزنه این بهترین راهه

بی حیاتر باشه یعنی چی؟:Gig:
همین که بهش محل نده بدترین عذابه.کم محلی چیز خیلی بدیه...ولی نه اینجور کم محلی هایی که به خودش سخت بگذره.مثلا اینکه خودشو حبس کنه تو اتاقش.به نظر من باید عادی برخورد کنه انگار که اصلا پسرخاله ش وجود نداره و نمیبینتش...
آره به نظر منم شوخی درحد معمول مشکلی نیست.
اگه ایشون میخواستن حرفاشونو محکم بزنن که خودشونو حبس نمیکردن.خیلی عادی برخورد میکردن.وگرنه اینکه بهش به طور جدی تذکر بده که کار راحتیه و شاید جواب بده...

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;404551 نوشت:
پریا جان بی خیال
داری با ادمایی بحث میکنی که اگه روشون میشد میگفت هر چیزی که باعث خوشحالی بشه حرومه
مثال همونی که شاه میبخشه شاه قلی نمیبخشه
:Nishkhand:
باید بریم خدا رو شکر کنیم کهه اینا کاره ای نشدن وگرنه ادما رو تو مسجد حبس میکردن
بقیه رو هم مرتد اعلام میکردن و اعدام:ghash::ghash::ghash:

معمولا خدا میبخشه بنده ی خدا نمیبخشه..همینه دیگه..:khaneh:

درضمن باید یه فرقی بین نامحرم آشنا با غریبه باشه یا نه؟
به هرحال پسرخاله یکی از فامیلای درجه یکه و نمیشه که مثلا وقتی میاد خونتون خودتو حبس کنی که.
من نمیگم مثلا شوخی زیاد یا دست دادن با پسرخاله مجازه.نه معلومه که درست نیست ولی به هرحال نباید هم مثه دوتا غریبه باهم رفتار کنن.
درسته نامحرمه ولی پسرخاله هم هست.پس شوخی کردن درحد معمول چه اشکالی داره.

آخیـ دقت کردین فتوا های جدید اینجا صادر میشه!:khaneh:
اولیشو فعلا داشته باشید>>شوخی با نامحرم اشکال نداره
یه خورده بگذره میگن مستحبه ماکده!!!!!!!:ok:
میگم اصولا رساله که نمیخواید بدید؟؟؟؟؟:nevisandeh:

لازمه به اطلاع رسونده بشه که فقطی حرفی زده میشه حساب شده هست:
الان حدود 85% فساد اخلاقی از خانواده هایی بر میخیزه که با مسائل ناموسی بین فامیلی
و خارج فامیلی شل برخورد میکنن.
ما داریم با قضیه علمی برخورد میکنیم اصلا به فتوا واین چیزا کاری نداریم
کسی هم دوست نداره عمل نکنه.
به ما ربطی نداره که فلانی با فلانی و غیره برخوردش جه جوره فقط پیشنهاد میدیم
قابل توجه دخترای شل و ول: وقتی حرف میزنید همین جوری سره زبونی حرف نزنید
اول سخن رو از فیلتر مختون عبور بدید بعد.
امیدوارم مطلب رو رسونده باشم.

از کارشناسان محترم یه سوال دارم.
این درسته که میگن باید یه فرقی بین نامحرم آشنا و غریبه باشه؟
از لحاظ رعایت حجاب و حدود محرم و نامحرمی منظورم نیستا.چون از نظر شرعی نامحرم با نامحرم فرقی نداره و منم اینو قبول دارم.ولی من شنیدم که میگن باید بین نامحرم غریبه و آشنا فرق قائل شد.
از نظر آداب اجتماعی و حرف زدن و شوخی های معمول منظورمه....از این جنبه ها باید فرقی باشه یا نه؟

اوه اوه بحث به ناکجاابادکشید!بحث اینه که خواهرمحترم باپسرخاله اش مشکل داره باشوخیاش ومهم اینه که داره اذیت میشه واین نشان ازتوجه به احکام دینشه.پس به قول خواهرپریانبایدبه نامحرم رودادمیخوادپسرخاله باشه یاغریبه ودفعه ی اول اخمه که خودشم اخم کردوبی محلی که تاثیرنداشت مرحله ی دوم که خودشم گفت گفتن به خانواده واین هم صحیحه اگه بازکاری کردکه موجب ناراحتیه رک گفتنه واقعابعضی وقتاادم باگفتن یه جمله البته بافکرخودشوازاین فکراراحت میکنه.
این خونه ی شماست وبایددراون راحت باشیدبه قول دوستان امابعضی وقتاشرایط توهمین خونه سخت میشه وان شاءالله مشکلتون حل شده باشه خودشونم بیان بگن چون تاپیک واسه 2ماه پیشه

پریا;404786 نوشت:
از کارشناسان محترم یه سوال دارم.
این درسته که میگن باید یه فرقی بین نامحرم آشنا و غریبه باشه؟
از لحاظ رعایت حجاب و حدود محرم و نامحرمی منظورم نیستا.چون از نظر شرعی نامحرم با نامحرم فرقی نداره و منم اینو قبول دارم.ولی من شنیدم که میگن باید بین نامحرم غریبه و آشنا فرق قائل شد.
از نظر آداب اجتماعی و حرف زدن و شوخی های معمول منظورمه....از این جنبه ها باید فرقی باشه یا نه؟

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت محضر جنابعالي و ساير عزيزان
قبل از بيان پاسخ، ضمن تشكر از همه عزيزان، با احترام از برخي كاربران محترم درخواست دارم كه موضوع رو از چارچوب خارج نكنند و قدري با سعه صدر بيشتر و با رعايت اخلاق اسلامي و همچنين پرهيز از جدل و توهين مطالب خود رو ارائه كنند.
همانگونه كه اشاره فرموديد، از لحاظ شرعي ميان نامحرم تفكيكي وجود ندارد، اما روشن است به اقتضاء فرهنگ و هنجارهاي هر جامعه و خانواده‌اي نوع برخورد با افراد غريبه و آشنا متفاوت است. و توصيه شرع به صله رحم نيز گوياي رعايت همين تفاوتهاست.
با تشكر

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

موضوع قفل شده است