روزه قضاداشتم ولی الان دیگه نمی تونم روزه بگیرم چه کار کنم؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه قضاداشتم ولی الان دیگه نمی تونم روزه بگیرم چه کار کنم؟

سلام
روزه قضاداشتم ولی الان نمی تونم دیگه روزه بگیرم چه کار کنم؟یعنی در جوانی روزه های مادر بزرگم قضا شده وکم کم گرفته است ولی یه مقداریش مونده ایشون مرض قند گرفته دیگه نمی تونه روزه بگیره
؟حالا باید چه کار کند من می تونم روزه اش رو بگیرم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

محدثه83;360031 نوشت:
سلام
روزه قضاداشتم ولی الان نمی تونم دیگه روزه بگیرم چه کار کنم؟یعنی در جوانی روزه های مادر بزرگم قضا شده وکم کم گرفته است ولی یه مقداریش مونده ایشون مرض قند گرفته دیگه نمی تونه روزه بگیره ؟حالا باید چه کار کند من می تونم روزه اش رو بگیرم؟

با سلام و عرض ادب

اگر روزه هایی که نگرفتند به خاطر بیماری بوده و این بیماری تاماه رمضان سال بعد ادامه داشته به گو نه ای که بهبودی نداشته تا روزه ها را قضا نماید قضا برایشان واجب نیست و فقط برای هر روز 750 گرم نان یا برنج یا آرد و یا امثال اینها به فقیر طعام می دهد ودرصورتی که بدون عذربیماری قضای روزه ها را نگرفته باشند فعلا که توانایی روزه گرفتن را ندارد برایشان گرفتن روزه های قضا واجب نیست ولی با توجه به اینکه تا ماه رمضان سال بعد قضا نکرده اند باید برای هرروز 750 گرم نان یا برنج یا آرد و یا امثال اینها به فقیر به عنوان کفاره تاخیر دهند و اگر بهبودی پیداکردند باید روزه ها را قضا نمایند ودرغیر این صورت اگر مالی دارند از ثلث مال وصیت نمایندتا بعد از فوت روزه ها را برایشان اجیری قضا نماید ولی تازمانی که فردی در قید حیات است دیگری نمی تواند نماز و روزه هایش را بجای او بگیرد البته نام مرجع تقلیدشان را بیان نمایید تا پاسخ دقیق تری ارائه گردد درمورد این که آیا روزه ها برعهده پسر بزرگتر می آید یا خیر؟

رساله مراجع،احکام روزه

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

من یه چند روزی چند سال قبل نگرفتم و 3 روز پارسال و فکر کنم یک روز هم پپیشواز گرفتم نمی دونم دقیق چند سال تاخیر داشت؟
حالا که گرفتم نیاز به اطعام هست؟
فکر کنم 3 تا 4 روز باشه اما گفتم 10 روز احتیاطی بگیرم آیا لازمه 10 روز رو بگیرم؟

کبوتر عشق;360919 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

من یه چند روزی چند سال قبل نگرفتم و 3 روز پارسال و فکر کنم یک روز هم پپیشواز گرفتم نمی دونم دقیق چند سال تاخیر داشت؟
حالا که گرفتم نیاز به اطعام هست؟
فکر کنم 3 تا 4 روز باشه اما گفتم 10 روز احتیاطی بگیرم آیا لازمه 10 روز رو بگیرم؟

با سلام و عرض ادب

اگر تعداد روزه های قضا را ندانید به هر مقداری که یقین دارید قضا کنید کافی است مثلا نمی دانید 3روز روزه قضا شده یا 4 روز، به مقدار 3 روزه قضاکردن کافی است اگرچه حداکثر را قضا نمایید بهتر است و برای هر روزی که تاماه رمضان سال بعد، قضای روزه ها را بجا نیاورده اید کفاره تاخیر(یعنی 750 گرم گندم یا آرد و...اطعام به فقیر) دارد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام روزه

سلام
من از سال گذشته چندروز روزه قضا دارم .در طی ایام بعضی روزه هارو گرفتم اما نمیدونم چند روز گرفتم و چند تاش مونده !!!
باید چکارکنم؟!
ضمنا من شنیدم که خانمها باید از هزینه خودشون پول کفاره بدن ،درسته؟؟؟
مرجع:آیت الله خامنه ای

باغ بهشت;361051 نوشت:
سلام
من از سال گذشته چندروز روزه قضا دارم .در طی ایام بعضی روزه هارو گرفتم اما نمیدونم چند روز گرفتم و چند تاش مونده !!!
باید چکارکنم؟!
ضمنا من شنیدم که خانمها باید از هزینه خودشون پول کفاره بدن ،درسته؟؟؟
مرجع:آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

اگر تعداد روزه های قضا شده را می دانید(مثلا می دانم 7 روز روزه قضادارم) اما نمی دانید چند روز را قضاکرده اید باید به مقداری که یقین دارید قضاکرده اید منظور نمایید مثلا نمی دانید 5 روز از روزه ها را قضاکردید یا 6 روز بنابر5 گذاشته و 2 روز دیگر روزه ها را قضا کنید(مطابق با مثال مذکور).
کفاره روزه های زن برعهده خودش است و برعهده همسرش نیست ولی اگر شوهرش بپردازد از گردن زن ساقط می شود.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است