صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دوست دارم راجع به اهل تسنن بیشتر بدونم

علاقه
    کتاب خوندن
    نوشته
    2,888
    حضور
    56 روز 18 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    253
    صلوات
    19647

اشاره دوست دارم راجع به اهل تسنن بیشتر بدونم

سلام

ایا سنی هم میتونن شیعه بشن ؟
    چه فرق هایی توی دینشون با شیعه ها هست ؟

یه شیعه میتونه از دین برگرده و سنی مذهب بشه ؟
    دوست دارم راجع به سنی مذهب ها بیشتر بدونم
    ممنونم

ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۷/۱۶ در ساعت ۱۲:۰۰

دوست دارم راجع به اهل تسنن بیشتر بدونم

پدرم تنها کسیه که باعث میشه بدون شک باورکنم که فرشته ها هم میتونن مرد باشن..

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58340

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

5. صلوات ها 8

علاقه
    رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
    نوشته
    2,860
    حضور
    47 روز 16 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10623

نقل قول نوشته اصلی توسط مهر... نمایش پست ها
    سلام

ایا سنی هم میتونن شیعه بشن ؟
    چه فرق هایی توی دینشون با شیعه ها هست ؟

با سلام و عرض ادب

اسلام به عنوان کاملترین دین برای هدایت بشر از سوی خداوند متعال برای هدایت بشر توسط برترین پیامبران و خاتم آنان، حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله نازل گشته است.
    معجزه ی جاوید پیامبراکرم صلی الله علیه وآله قرآن کریم می باشد که تا قیامت پا برجاست وانسانها را به سوی هدایت رهبری می نماید. اما با این حال معارف و حقائق عمیق قرآن نیاز به تفسیر و تبیین داشته و دارد؛ لذا خداوند متعال در قرآن کریم بیان می فرماید که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله مبین و مفسر قرآن است.[1]

با نگاهی اجمالی به زندگانی حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله می یابیم که آنحضرت از ابتدای دعوت خویش مامور به معرفی وصی بعد از خویش بوده است؛ لذا می بینیم در طول حیات مبارک خویش از ابتدا تا انتها بارها بر این امر تاکید ورزیده و وصی و اوصیای بعد از خویش را به مردم معرفی نمود تا شعله ی هدایت الهی بعد از آن حضرت که قرآن و عترت است لحظه ای کم فروغ نگردد؛ و این حقیقت در داستان غدیر خم در حجة الوداع تجلی دیگری می نماید و آنحضرت از سوی خداوند متعال مامور می گردد که دعوت گفته شده را بار دیگر در اجتماع کثیر مسلمانان بیان فرماید و از مردم بر وصایت آنحضرت پیمان بگیرند، ماموریتی که اگر صورت نمی پذیرفت اساس دعوت آنحضرت را زیر سوال می برد؛
    [2] لذا آنحضرت در آن اجتماع عظیم امر امامت و رهبری امام علی علیه السلام را برای مردم بیان می فرماید، حدیث ثقلین را بیان می دارد و امامان بعد از آن حضرت را معرفی می نماید،ودر پایان این امر آیه ای نازل می گردد که بیانگر اتمام نعمت و اکمال دین است:
    الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِينا؛[3]امروز، كافران از (زوال) آيين شما، مأيوس شدند بنا بر اين، از آنها نترسيد! و از (مخالفت) من بترسيد! امروز، دين شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آيين (جاودان) شما پذيرفتم.

اما با این حال بعد از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به امر الهی عمل نگردید و گروهی امر هدایت بشر را از عترت خارج نموده و آنرا در مسیری بر خلاف دستور پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله قرار دادند و این امر سرآغاز انحراف و تشتت و اختلاف در امت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بود و مکتبی در مقابل مکتب اهل البیت علیهم السلام با نام مکتب خلفا ایجاد گردید که در قرون بعدی برخی از علمای اهل سنت از آن با اهل سنت یاد نمودند واین بود که واژه ی اهل سنت در مقابل شیعه(تابعین اهل بیت علیهم السلام) قرار گرفت.

ویژگی کلی اهل سنت در مقابل شیعه این اعتقاد اساسی است:
    1.هيچ نصّى از پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) درباره امامت صادر نشده است. از اين‏رو، آنان امامت را از مصالح عامه مى‏دانند يعنى مردم خودشان امام بر مى‏گزينند.
    2. برترى شيخين يعنى ابوبكر و عمر بر ساير صحابه.

البته ويژگى دوم در صدر اسلام مطرح نبوده است، بلكه از مباحثى است كه اهل‏حديث به آن باور داشته و آن را پى‏ريزى نموده‏اند، چرا كه بخش بسيار زيادى از اهل‏سنّت را پيش از پيدايى اشاعره، معتزله تشكيل مى‏دادند و بسيارى از آنان حضرت على علیه السلام را بر ساير صحابه برتر مى‏دانستند.

به واسطه ی دوری از اهل بیت علیهم السلام و مشروعیت بخشیدن به سنت خلفا به تدریج در طول حیات امت اسلامی بدعتهای فراوانی در اسلام رخنه نمود و جای خود را به سنتهای اصیل داد، وهمین امور باعث اختلافات گوناگونی در مسائل اعتقادی فقهی و روایی گردید، و فرقه های مختلفی اعم از اعتقادی و فقهی پدید آمدند که بسیاری از آنان با گذر زمان در طول تاریخ به فراموشی سپرده شد. و در مباحث فقهی تنها چند فرقه ی حنفی و مالکی و شافعی و حنبلی و سلفی باقی مانده و در گرایش های اعتقادی نیز مذاهبی از جمله ماتریدی و اشعری و سلفی به حیات خویش ادامه داده اند که بررسی هر کدام به مجال واسعی نیازمند است.

[1].النحل/44:« وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُون».
    [2].المائدة/67:« يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكافِرِين».
    [3].المائدة/3.

مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

«إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

(معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).

بحارالانوار، ج91، ص150.

7. صلوات ها 6

علاقه
    رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
    نوشته
    2,860
    حضور
    47 روز 16 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10623

با این بیان خدمت شما عرض می شود:

الف) شیعه و سنی هر دو مسلمان هستند که اختلاف آنان در مذهب آنان است نه در اساس اسلام.

ب) اسلام دین اندیشیدن است؛ و قبل از انتخاب مذهب باید در حیات رهبران آن مذهب تدبر نمود؛ آیا پاکتر و عالمتر و شجاعتر از اهل البیت علیهم السلام می توانید پیدا کنید؟توصیه ی پیامبر اکرم به تبعیت از قرآن و عترت بوده و لا غیر! بنابراین کسانی که راهی غیر از راه اهل بیت علیهم السلام را انتخاب نمودند:

اولا: خلاف عقلانیت خود در انتخاب رهبر عمل نمودند.
    « أَفَمَنْ يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَنْ يُتَّبَعَ أَمَّنْ لا يَهِدِّي إِلاَّ أَنْ يُهْدى‏ فَما لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ»؛[1]بگو: «آيا هيچ يك از معبودهاى شما، به سوى حق هدايت مى‏كند؟! بگو: «تنها خدا به حق هدايت مى‏كند! آيا كسى كه هدايت به سوى حق مى‏كند براى پيروى شايسته‏تر است، يا آن كس كه خود هدايت نمى‏شود مگر هدايتش كنند؟ شما را چه مى‏شود، چگونه داورى مى‏كنيد؟! و ثانیا: بر خلاف دستور پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله عمل نمودند.ورود به مباحث اهل سنت گسترده است شما می توانید یک از مباحث اعتقادی و یا فقهی را انتخاب نمائید و در مورد آنها سوال نمائید تا اجمال آنها به خدمت شما عرض شود.

موفق باشید.

[1].یونس/35.
    مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

«إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

(معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).

بحارالانوار، ج91، ص150.

9. صلوات ها 6

علاقه
    کتاب خوندن
    نوشته
    2,888
    حضور
    56 روز 18 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    253
    صلوات
    19647

ممنون از توضیحاتتون منتظر ادامه اش هستم

پدرم تنها کسیه که باعث میشه بدون شک باورکنم که فرشته ها هم میتونن مرد باشن..

11. صلوات ها 3

علاقه
    شنا/ كتاب هاي تاريخي/سنتور.
    نوشته
    41
    حضور
    8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    152

سلام عليكم
    اگر كسي انساني را مسلمان كرد چه شيعه،چه سني انگار همه ي مردم جهان را مسلمان كرده است و اگر يك انسان مسلمان را چه سني،چه شيعه را از دين زده كرد و آن فرد به دين ديگر در آمد يا كافر شد انگار همه ي انسان ها را كافر كرده است.
    اين سخن من نيست بلكه سخن خدا در قرآن است كه نشون دهنده ي اهميت اين موضوع هستش كه اي انسان اگر به من ايمان بياري بد نميبيني.
    ویرایش توسط BENHOOR : ۱۳۹۲/۰۵/۲۹ در ساعت ۱۸:۲۶
    دكتر شريعتي:حسين بيشتر از آب تشنه ي لبيك بود.افسوس كه به جاي افكارش زخم هاي تنش را نشانمان دادند و بزرگترين دردش را بي آبي ناميدند

13. صلوات ها 3

علاقه
    khoda
    نوشته
    531
    حضور
    11 روز 14 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4263

سلام
    ببخشید من مطالب کارشناس محترم و نخوندم ینی وقت کافی ندارم اما اطلاعاتی روکه دارم بدنید بد نیس

بنده از همون اوایل مدرسه تا به الان
    دوستان زیادی از اهل تسنن داشتم در حال حاضرم سه تا از دوستام سنی هستن
    از نظر مسائل اعتقادی افراد اگاه و باجنبه ای هستن
    بسیار مقید و پایبند به ائمه بزرگوارن حتی شایدم از ماشیعه ها بیشترحتی وفات های ائمه ی معصومین رو به خاطر دارند که مبادا مجلسی شادی بگیرند در اون ایام و همون مجلس باعث بی احترامی و شگوم و میمنت بد بشه کلا اگه بخوام بگم خیلی پایبند هستند
    حتی من و دوستانم در پروزه هامون داریم این افراد رو شیعه کنیم و اون طور هم که مزه ی دهنشو فهمیدیم بدشون نمیاد
    جدای از این دوستانم افراد زیاد دیگزری روهم دیدم که گرایش بالایی به شیعه دارند
    و مسائل اعتقادی شیعه هارو قبول دارند
    به نظرم علت این که بعضیا سنی هستن نااگاهی در برخی مسائله
    و ماهم ینی بیشتر ماهاهم یاد بگیریم چه طور باهاشون برخورد کنیم!!!!!!!!!!!!!!!!
    ومعمولا کم افرادی هستن که شیعن و میرن سنی میشن چون از منظر اسلام دین برحق اسلام و مذهب برحق نیز شیعست
    یاعلی

ویرایش توسط نرگس الزهرا : ۱۳۹۲/۰۵/۲۹ در ساعت ۰۱:۵۴
    خدایا؛ بضاعت من به قدری است که نمی دانم در حق آشنایان و دوستانم چه دعایی کنم

اما می دانم که تو از حال آنان آگاهی پس بهترین ها را برایشان کرم نما

http://www.askdin.com/blogs/21624/a-829/

15. صلوات ها 4

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط نرگس الزهرا نمایش پست ها
    به نظرم علت این که بعضیا سنی هستن نااگاهی در برخی مسائله
    احسنت ! دقيقا همينطوره زيرا با افراد زيادي از اهل باصطلاح سنت بحث كرده ام اما كمتر در بين آنها ديدم كسي كه به صحاح خودشان اشراف داشته باشد !‌

و وظيفه هر انساني تحقيق در مذهبش است و شخص عاقل با ديدن هزاران دليل بر حقانيت شيعه اثني عشري بعيد است كه بر مذهب ديگري بماند مگر اينكه طبع الله علي قلوبهم ....

17. صلوات ها 5

علاقه
    خدا ، صاحب الزمان ، کار های هنری
    نوشته
    271
    حضور
    3 روز 3 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1107

سلام . داشتم یه برنامه تلویزیونی می دیدم که در مورد اهل تسنن صحبت می کردند . تو این برنامه گفتند که اهل تسنن با اعتقادات و رسوم زندگی می کنند و سعی ندارند که نادانی خودشون را به دانایی تبدیل کنند .

گفتند که اگر اهل سنتی را دیدید ، سعی نکنید ، شیعه اش کنید . با عقل و منطق برید جلو و بهش اثبات کنید . البته اگر اطلاعاتتون ضعیفه ، کاری نکنید . چون میاید ابروش را درست کنید ، چشمشم کور می کنید .

تو این برنامه گفته شد که اهل تسنن ، خیلی فقیرند . عزیزای دل هرجایی که یه شخص اهل سنت را دیدید ، بهش کمک کنید .

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اللهم عجل لولیک الفرج

19. صلوات ها 3

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

نقل قول نوشته اصلی توسط صدرا نمایش پست ها
    ماموریتی که اگر صورت نمی پذیرفت اساس دعوت آنحضرت را زیر سوال می برد؛[2

سلام

اساس دعوت پیامبر توحید است یا امامت ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط صدرا نمایش پست ها
    در پایان این امر آیه ای نازل می گردد که بیانگر اتمام نعمت و اکمال دین است:الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِينا؛[3]امروز، كافران از (زوال) آيين شما، مأيوس شدند بنا بر اين، از آنها نترسيد! و از (مخالفت) من بترسيد! امروز، دين شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آيين (جاودان) شما پذيرفتم.
    چرا کافران با معرفی حضرت علی بعنوان جانشین باید از زوال دین ناامید بشند ؟یعنی می فرمایید اگر امام علی بعنوان جانشین معرفی
    نمی شدند الان دین اسلام زوال می یافت ؟ یعنی سنی ها الان مسلمان نیستند ؟

دین اسلام بدون ولایت امام علی چه نقصانی دارد ؟ که با معرفی ایشان کامل می شود ؟

با تشکر

خیلی تلاش کردم مردم بفهمند ولی آنها فقط خندیدند...
    چارلي چاپلين

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری