جمع بندی حق الناس یعنی چی !!!

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حق الناس یعنی چی !!!

با عرض سلام و خسته نباشید ...
سوالی هست که چند وقته دارم بهش فکر میکنم ...
حق الناس یعنی چی !!! مگه به غیر از اینه که همه چیز از آن خداست !!! ما برای چند درصد از داشته هامون زحمت کشیدیم !!! یه بچه 3 ماهه که تریلیاردر دنیا اومده چه زحمتی کشیده که چنان حقی برای او فرض شمرده شده ... مسیحی ها به حق الناس اعتقاد ندارند و میگن ... مال و ثروت روشی است که خداوند با آن انسانها را محک میزند و عیار آنها را سنجش میکند ... وگرنه همه چیز از آن خداست ... و اگر شخصی بخواهد در آن دنیا به کسی پاسخگو باشد .... آن شخص خداست ... نه بنده خدا ... و استدلالشون اینه که اون بنده خدا حقی نداشته ... مال و ثروتی که به او داده شده روشی برای آزمایش او بوده ...

اگر امکانش هست در مورد حق الناس کمی توضیح بدین و بگین اگر مال و ثروت انسان حق الناس است چرا حق کسی کم و حق کس دیگری زیاد است ...

با تشکر .

با نام الله

کارشناس بحث: استاد صالح

با سلام به شما دوست عزیز

FTMH_Mohammadi;359813 نوشت:
حق الناس یعنی چی !!! مگه به غیر از اینه که همه چیز از آن خداست !!!

در واقع پاسخ شما به بررسی حق و ملکیت برمی گردد.

ملکیت: تسلط بر چیزی است به طوری که اختیار آن بدست مالک باشد، حال اگر مالکیت اصلی باشد حقیقی بوده و اگر فرعی باشد اعتباری نام دارد(1)
حق، نقیض باطل(2) و به معنای ثبوت همراه مطابق واقع است(3)

و به همین علت، خدا و صفت او حق است، قرآن کریم در برخی اوقات، حق را صفت خدا معرفی می کند:

ذلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ، اين بخاطر آن است كه خداوند حقّ است‏(4)

و چون صفت خداحق است کتاب و نماینده او حق خواهد بود:
إِنَّا أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الْكِتابَ بِالْحَقِّ لِتَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ بِما أَراكَ اللَّهُ وَ لا تَكُنْ لِلْخائِنينَ خَصيماً، ما اين كتاب را بحق بر تو نازل كرديم تا به آنچه خداوند به تو آموخته، در ميان مردم قضاوت كنى و از كسانى مباش كه از خائنان حمايت نمايى‏.(5)

پس هرچه دستور دهد حق است، یکی از آن دستورات، واجب دانستن حق مردم نسبت به یکدیگر بوده و چنین فرموده است:
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَأْكُلُوا أَمْوالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَكُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْكُم‏، اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اموال يكديگر را به باطل (و از طرق نامشروع) نخوريد مگر اينكه تجارتى با رضايت شما انجام گيرد.(6)

از طرفی دیگر در قرآن کریم، خدای بزرگ مالک همه آسمانها و زمین معرفی گشته است، از میان 19 مرتبه ای که عبارت "ملک السماوات والارض" در قرآن آمده به یک مورد آن اشاره می شود:
أَ لَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ لَهُ مُلْكُ السَّماواتِ وَ الْأَرْض‏، آيا نمى‏دانستى كه حكومت آسمانها و زمين، از آن خداست؟!(7)

این مالکیت حقیقی و اصلی بوده و محدود به زمان و مکان و شرائط نیست پس ملک از تحت اختیار مالک درنخواهد آمد، در مقابل مالکیت اعتباری که با توجه به شرائط، ملک از تحت اختیار مالک خارج و مالک جدیدی می یابد،‌ و همین چرخش ملکیت حکایت از غیر حقیقی بودن ملکیت می کند.
مالک حقیقی می تواند ملک خویش را به اختیار مالک دیگری به صورت اعتباری در آورد که در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است:

قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ، بگو: «بارالها! مالك حكومتها تويى به هر كس بخواهى، حكومت مى‏بخشى و از هر كس بخواهى، حكومت را مى‏گيرى‏(8)

نتیجه اینکه همه حقوق به الله برمی گردد و تنها او مالک حقیقی است، حال اگر او بخواهد می تواند برای انسانها مالکیتی اعتباری قائل باشد.

پس اگر کسی با تلاش، مالی را از راه حلال به دست آورد، مالک او بوده و خدای بزرگ برای این شخص چنین مالکیتی را پذیرفته و به دیگران دستور داده حق او را رعایت کنند و این می شود حق الناس، حق الناسی نشأت گرفته از حق الله.

موفق باشید.
ــــــــــــــــ
1. ر.ک: التحقیق فی کلمات القرآن الکریم ج 11 ص 163.
2. کتاب العین ج 3 ص 6.
3. ر.ک: التحقیق فی کلمات القرآن الکریم ج 2 ص 262.
4. حج/63.
5. نساء/105.
6. نساء/29.
7. بقره/107.
8. آل عمران/26.

جالب است خداا گفته حق الناس نه حق مومن !

صالح;361155 نوشت:
با سلام به شما دوست عزیز

در واقع پاسخ شما به بررسی حق و ملکیت برمی گردد.

ملکیت: تسلط بر چیزی است به طوری که اختیار آن بدست مالک باشد، حال اگر مالکیت اصلی باشد حقیقی بوده و اگر فرعی باشد اعتباری نام دارد(1)
حق، نقیض باطل(2) و به معنای ثبوت همراه مطابق واقع است(3)

و به همین علت، خدا و صفت او حق است، قرآن کریم در برخی اوقات، حق را صفت خدا معرفی می کند:

ذلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ، اين بخاطر آن است كه خداوند حقّ است‏(4)

و چون صفت خداحق است کتاب و نماینده او حق خواهد بود:
إِنَّا أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الْكِتابَ بِالْحَقِّ لِتَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ بِما أَراكَ اللَّهُ وَ لا تَكُنْ لِلْخائِنينَ خَصيماً، ما اين كتاب را بحق بر تو نازل كرديم تا به آنچه خداوند به تو آموخته، در ميان مردم قضاوت كنى و از كسانى مباش كه از خائنان حمايت نمايى‏.(5)

پس هرچه دستور دهد حق است، یکی از آن دستورات، واجب دانستن حق مردم نسبت به یکدیگر بوده و چنین فرموده است:
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَأْكُلُوا أَمْوالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَكُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْكُم‏، اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اموال يكديگر را به باطل (و از طرق نامشروع) نخوريد مگر اينكه تجارتى با رضايت شما انجام گيرد.(6)

از طرفی دیگر در قرآن کریم، خدای بزرگ مالک همه آسمانها و زمین معرفی گشته است، از میان 19 مرتبه ای که عبارت "ملک السماوات والارض" در قرآن آمده به یک مورد آن اشاره می شود:
أَ لَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ لَهُ مُلْكُ السَّماواتِ وَ الْأَرْض‏، آيا نمى‏دانستى كه حكومت آسمانها و زمين، از آن خداست؟!(7)

این مالکیت حقیقی و اصلی بوده و محدود به زمان و مکان و شرائط نیست پس ملک از تحت اختیار مالک درنخواهد آمد، در مقابل مالکیت اعتباری که با توجه به شرائط، ملک از تحت اختیار مالک خارج و مالک جدیدی می یابد،‌ و همین چرخش ملکیت حکایت از غیر حقیقی بودن ملکیت می کند.
مالک حقیقی می تواند ملک خویش را به اختیار مالک دیگری به صورت اعتباری در آورد که در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است:

قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ، بگو: «بارالها! مالك حكومتها تويى به هر كس بخواهى، حكومت مى‏بخشى و از هر كس بخواهى، حكومت را مى‏گيرى‏(8)

نتیجه اینکه همه حقوق به الله برمی گردد و تنها او مالک حقیقی است، حال اگر او بخواهد می تواند برای انسانها مالکیتی اعتباری قائل باشد.

پس اگر کسی با تلاش، مالی را از راه حلال به دست آورد، مالک او بوده و خدای بزرگ برای این شخص چنین مالکیتی را پذیرفته و به دیگران دستور داده حق او را رعایت کنند و این می شود حق الناس، حق الناسی نشأت گرفته از حق الله.

موفق باشید.
ــــــــــــــــ
1. ر.ک: التحقیق فی کلمات القرآن الکریم ج 11 ص 163.
2. کتاب العین ج 3 ص 6.
3. ر.ک: التحقیق فی کلمات القرآن الکریم ج 2 ص 262.
4. حج/63.
5. نساء/105.
6. نساء/29.
7. بقره/107.
8. آل عمران/26.

سلام ...
اصلا منظورتون رو متوجه نشدم ...
سوال من واضح بود ... قبول کنید که بیشینه سرمایه هر شخصی ... چیزی هست که خود اون شخص براش زحمتی نکشیده ... داریم تو دنیایی زندگی میکنیم که پولدارها پولدار میمونن و فقیر ها روز به روز فقیر تر ... مگر حالت هایی خاص ...
سوال من این بود ... اینی که شخصی پولدار هست ( چون خدا دوست داشته بهش بده ) آیا این مساله وسیله ای برای آزمایش ایشون هست یا اینکه واقعا ایشون حقی از خدا داشته و خدا اینجوری طلافی کرده ...

اگر بگوییم که پول و سرمایه ای که خدا به شخصی داده برای آزمایش او بوده ... بنابراین میتوان به نحوی مساله عدالت خدا رو حل کرد و استدلال نمود که خدا به کسی زیاد داده و به کسی کم داده زیرا میخواسته اونها رو بابت این موضوع و شاکر بودن آزمایش کنه ... و اگر بپذیریم که این مساله حق ایشان بوده سوالی که برای من پیش میاد اینه که چرا خدا به فلانی داده و به من نداده ( و خدا ادعا میکنه حقش بوده که بهش دادم ) و اگر کوچکترین چیزی هم از اون شخص برداری ... پدرتو در میارم !!!

در ثانی اگر بپذیریم دارایی اشخاص حق الناس محسوب میشن ... سوالات بسیاری پیش میاد ...
مثلا شخص تریلیاردی رو تصور کنید که تریلیاردر دنیا اومده ... و به دلیل دست و دلبازی و مراقب نبودن از سرمایه نیمی از دارایی هاش رو ازش کلاه برداری میکنن ( میدزدن ) سوال من اینه ... آیا این شخص براش بهشت واجب میشه .... لابد بابت میلیارد ها تومنی پولی که از دست داده و مردم ازش دزدیدن تو اون دنیا باید بیان و بهش جواب پس بدن !!!! و نیکی های این آدم ها رو به پای این شخص مینویسن !!!!

به نظر شما این عدالته ؟؟؟

FTMH_Mohammadi;361188 نوشت:
سلام ...
سوال من واضح بود ... قبول کنید که بیشینه سرمایه هر شخصی ... چیزی هست که خود اون شخص براش زحمتی نکشیده ... داریم تو دنیایی زندگی میکنیم که پولدارها پولدار میمونن و فقیر ها روز به روز فقیر تر ... مگر حالت هایی خاص ...
سوال من این بود ... اینی که شخصی پولدار هست ( چون خدا دوست داشته بهش بده ) آیا این مساله وسیله ای برای آزمایش ایشون هست یا اینکه واقعا ایشون حقی از خدا داشته و خدا اینجوری طلافی کرده ...

اگر بگوییم که پول و سرمایه ای که خدا به شخصی داده برای آزمایش او بوده ... بنابراین میتوان به نحوی مساله عدالت خدا رو حل کرد و استدلال نمود که خدا به کسی زیاد داده و به کسی کم داده زیرا میخواسته اونها رو بابت این موضوع و شاکر بودن آزمایش کنه ... و اگر بپذیریم که این مساله حق ایشان بوده سوالی که برای من پیش میاد اینه که چرا خدا به فلانی داده و به من نداده ( و خدا ادعا میکنه حقش بوده که بهش دادم ) و اگر کوچکترین چیزی هم از اون شخص برداری ... پدرتو در میارم !!!

در ثانی اگر بپذیریم دارایی اشخاص حق الناس محسوب میشن ... سوالات بسیاری پیش میاد ...
مثلا شخص تریلیاردی رو تصور کنید که تریلیاردر دنیا اومده ... و به دلیل دست و دلبازی و مراقب نبودن از سرمایه نیمی از دارایی هاش رو ازش کلاه برداری میکنن ( میدزدن ) سوال من اینه ... آیا این شخص براش بهشت واجب میشه .... لابد بابت میلیارد ها تومنی پولی که از دست داده و مردم ازش دزدیدن تو اون دنیا باید بیان و بهش جواب پس بدن !!!! و نیکی های این آدم ها رو به پای این شخص مینویسن !!!!

به نظر شما این عدالته ؟؟؟

با سلام و عرض ادب و احترام
خانم محمدی در حد اطلاعاتی که دارم براتون یه سری توضیحات می دم امیدوارم اطلاعاتی که می دم مفید باشه و بتونه کمکتون کنه تا درک بهتر ی از عدالت خدا داشته باشید.
اولین موضوعی که به نظرم میرسه مهمه و باید بگم اینه که اگه همه ما به عدل خدا اعتقاد داشته باشیم و قبول کنیم که خدا عادله تقریبا دیگه نگرانی در مورد چگونگی وضعیت خودمون و حساب در اون دنیا برامون باقی نمی مونه اما اگه بخوایم یه توضیح کلی در مورد چگونگی عدالت خدا در مورد افراد مختلف با شرایط مختلف بدیم فک می کنم این بهترین توضیح باشه.
از یکی از اساتید شنیدم که عالمی قبل از دنیا (عالم زر)وجود داره که در اون انسان ها انتخاب می کنن که در چه زمانی و با چه شرایطی در کجا بدنیا بیان پس تاحدودی متوجه می شیم که شرایط فعلیمون با انتخاب خودمونه.
اما مسئله حساب هم به این سادگی که ما در ذهنمون داریم نیست و برای مثال از یه امام زاده به اندازه امام زاده و از یه فرد معمولی به اندازه یه فرد معمولی و از یک زنازاده به اندازه خودش توقع هست و اینطور نیست که همه یکسان بازخواست شن پس اگه می بینید یه نفر میلیاردر به دنیا میاد بدونید که اون دنیا برای تک تک ریالایی که خرج شده ازش حساب پس میگیرن و این نیست خدا یه چیزی بده بعد هم بگه نوش جونت خواستم تو پولدار باشی تو فقیر
پس فکر می کنم اگه بخوایم با این عقل از چگونگی عدالت خدا برای تمامی مسائل درک کاملی پیدا کنیم شاید غیر ممکن باشه و بهتره به عدالت خدا ایمان داشته باشیم و بدونیم که خدا با توجه به داشته ها و شرایط فرد در دنیا اونو بازخواست می کنه برای همینه که در قرآن خداوند خطاب به زنان پیامبر می گه که با شما دوبرابر حساب می کنم پس حواستونو جمع کنید.
موفقو پیروز باشید یاعلی

با سلام به شما دوست عزیز

اگر دوباره پست اولتان به همراه پاسخ اینجانب را با دقت بیشتری مطالعه کنید در میابید که همه جوانب سؤال شما پاسخدهی شده است، حال به سؤالات جدید شما می پردازیم:
شخصی پولدار هست ( چون خدا دوست داشته بهش بده ) آیا این مساله وسیله ای برای آزمایش ایشون هست یا اینکه واقعا ایشون حقی از خدا داشته و خدا اینجوری طلافی کرده ...

دنیا و همه نکات مثبت و منفی آن زمینه امتحان و آزمایش است(1) لذا از این جهت با شما موافقم که فرمودید:
میتوان به نحوی مساله عدالت خدا رو حل کرد و استدلال نمود که خدا به کسی زیاد داده و به کسی کم داده زیرا میخواسته اونها رو بابت این موضوع و شاکر بودن آزمایش کنه

بله! دارائی همانقدر زمینه آزمایش و امتحان فراهم می کند که فقر! یعنی هیچ فرقی میان ایندو نیست، هردو در معرض از دست دادن دین و تکلیف است، فقیر با بی صبری امکان لغزش و کفر دارد، فقر گناه نیست اما وقتی فقیر ایمانش ضعیف شد زودتر وادار به گناه می شود(2) همچنین ثروتمند بودن گناه نیست اما امکان لغزش بیشتری دارد(3)

اما اینکه

و اگر بپذیریم که این مساله حق ایشان بوده سوالی که برای من پیش میاد اینه که چرا خدا به فلانی داده و به من نداده

این چرا خدا... فقط در حدّ سؤال باشد خوب است، اگر توانستیم به علتش برسیم که چه بهتر اما اگر به پاسخ دقیقی نرسیدیم و یا سؤال را به عنوان اعتراض مطرح کرده باشیم، اصلا صحیح نیست زیرا هیچ جایگاهی برای اعتراض به خدا وجود ندارد، خدا منشأ همه حقوق است و به هرکه هرطور بخواهد می دهد و منع می کند، آیاتش در پست سوم گذشت.

موفق باشید.
ــــــــــــــــ
1. وَ قَطَّعْناهُمْ فِي الْأَرْضِ أُمَماً مِنْهُمُ الصَّالِحُونَ وَ مِنْهُمْ دُونَ ذلِكَ وَ بَلَوْناهُمْ بِالْحَسَناتِ وَ السَّيِّئاتِ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُون‏، و آنها را در زمين بصورت گروه‏هايى، پراكنده ساختيم گروهى از آنها صالح، و گروهى ناصالحند. و آنها را با نيكى‏ها و بدى‏ها آزموديم، شايد بازگردند! اعراف/168.
2. به همین دلیل پیامبر فرمودند فقر به سر حد کفر نزدیک است، بحارالانوار، ج 72/ ص 29.
3. لَتُبْلَوُنَّ في‏ أَمْوالِكُم‏، به یقین همه شما در اموال خود امتحان می شوید، آل عمران/186.

[="#4169e1"]

با عرض سلام و خسته نباشید ...
سوالی هست که چند وقته دارم بهش فکر میکنم ...
حق الناس یعنی چی !!! مگه به غیر از اینه که همه چیز از آن خداست !!! ما برای چند درصد از داشته هامون زحمت کشیدیم

سلام
در جواب اینکه میگید ما برای چند درصد از داشته هامون زحمت کشیدیم باید گفت اگر هم ما زحمت نکشیده باشیم بالاخره یکی این زحمت رو کشیده و دوست داشته بده ما! مثلا ممکنه پدر شخصی از صفر شروع کرده باشد و زحمت کشیده باشد و از راه حلال میلیاردر شده باشد و بخواهد در آخر عمرش اموالش را که زحمتش را کشیده به پسرش برسد!
پس اولا نمیتوان گفت این پول ها از اسمان برایش نازل شده است!
ه بچه 3 ماهه که تریلیاردر دنیا اومده چه زحمتی کشیده که چنان حقی برای او فرض شمرده شده

بله او زحمتی نکشیده اما پدرانش که زحمت کشیده اند و به او داده اند پس حق اوست چون پدرانش از حق خودشان (که واقعا زحمت کشیده بودند) به او داده اند!
سوال من این بود ... اینی که شخصی پولدار هست ( چون خدا دوست داشته بهش بده )

اینی که شخصی پولدار است علتش این نیست که خدا دوست داشته بهش بده
اگر دو درخت مثل هم ، در دو زمین متفاوت از نظر مرغوبیت خاک کاشته شوند ، یقینا دو نتیجه ی متفاوت خواهیم داشت ؛ همچنین اگر دو درخت مثل هم ، در دو زمین مثل هم کاشته شده ولی با دو آب متفاوت ــ مثلا یکی با آب شور و دیگری با آب شیرین ــ آبیاری شود باز دو نتیجه ی متفاوت مشاهده خواهیم نمود. یعنی در این عالم ، هر علّتی ، معلول مخصوص به خود را دارد و محال است از یک علّت خاصّ ، غیر معلول خودش پدیدار شود کما اینکه هر معلولی نیز علّت ویژه ی خود را دارد و محال است یک معلول خاصّ از علّتی غیر از علّت خاصّ خود به وجود آید. این همان قانون کلّی علیّت است که عالم بر اساس آن سامان یافته و اساساً همین قانون است که عالم هستی را عالم کرده است. لذا اگر قانون علیّت در هستی حاکم نبود اساساً چیزی به نام عالم خلقت نیز وجود نداشت ؛ چون عالم بودن عالم نتیجه ی تفاوت موجودات آن است و تفاوتها نتیجه ی قانون علیّت هستند نه اینکه خدا دوست داشته به یکی بدهد و دوست نداشته به دیگری بدهد!
اینکه شخصی پولدار به دنیا می آید علتش زحماتی بوده است که پدرانش کشیده اند نه چیز دیگر![/]

asad;362210 نوشت:

سلام
در جواب اینکه میگید ما برای چند درصد از داشته هامون زحمت کشیدیم باید گفت اگر هم ما زحمت نکشیده باشیم بالاخره یکی این زحمت رو کشیده و دوست داشته بده ما! مثلا ممکنه پدر شخصی از صفر شروع کرده باشد و زحمت کشیده باشد و از راه حلال میلیاردر شده باشد و بخواهد در آخر عمرش اموالش را که زحمتش را کشیده به پسرش برسد!
پس اولا نمیتوان گفت این پول ها از اسمان برایش نازل شده است!

بله او زحمتی نکشیده اما پدرانش که زحمت کشیده اند و به او داده اند پس حق اوست چون پدرانش از حق خودشان (که واقعا زحمت کشیده بودند) به او داده اند!

اینی که شخصی پولدار است علتش این نیست که خدا دوست داشته بهش بده
اگر دو درخت مثل هم ، در دو زمین متفاوت از نظر مرغوبیت خاک کاشته شوند ، یقینا دو نتیجه ی متفاوت خواهیم داشت ؛ همچنین اگر دو درخت مثل هم ، در دو زمین مثل هم کاشته شده ولی با دو آب متفاوت ــ مثلا یکی با آب شور و دیگری با آب شیرین ــ آبیاری شود باز دو نتیجه ی متفاوت مشاهده خواهیم نمود. یعنی در این عالم ، هر علّتی ، معلول مخصوص به خود را دارد و محال است از یک علّت خاصّ ، غیر معلول خودش پدیدار شود کما اینکه هر معلولی نیز علّت ویژه ی خود را دارد و محال است یک معلول خاصّ از علّتی غیر از علّت خاصّ خود به وجود آید. این همان قانون کلّی علیّت است که عالم بر اساس آن سامان یافته و اساساً همین قانون است که عالم هستی را عالم کرده است. لذا اگر قانون علیّت در هستی حاکم نبود اساساً چیزی به نام عالم خلقت نیز وجود نداشت ؛ چون عالم بودن عالم نتیجه ی تفاوت موجودات آن است و تفاوتها نتیجه ی قانون علیّت هستند نه اینکه خدا دوست داشته به یکی بدهد و دوست نداشته به دیگری بدهد!
اینکه شخصی پولدار به دنیا می آید علتش زحماتی بوده است که پدرانش کشیده اند نه چیز دیگر!

سلام ...
اجازه بدین چند تا سوال هم من از شما بپرسم :

شما میگین مال و ثروت حق الناس هست و کسی براش زحمت کشیده و خواسته بده به فلانی ...

سوال : اگر حق الناس حق است ... و خداوند هیچ وقت حق کسی رو ضایع نمیکنه ... پس مطمینا هم خدا تو اون دنیا پولدارها رو پولدار خلق میکنه و فقیر ها رو فقیر ... نعوذ بالله که خدا ... حق کسی رو ضایع نمیکنه ... مگر اینکه بر این اعتقاد باشیم مال و ثروت وسیله ای برای آزمایش انسانها بوده که در اونصورت مساله عوض میشه ...

سوال : آیا واقعا فکر میکنید آدمایی که پولدار هستند و پولدار میمونن دارن کار میکنن ... کار کردن و پول در آوردن رابطه ای معکوس با هم دارن ... کمترین حقوق مال کارگر هاست و بیشترین حقوق مال دلال ها ... یه کارگر صبح تا شب عین تراکتور کار میکنه ... آخر شب هم با چندر قاض میره خونه ... یه دلال مثلا بنگاه معاملاتی روزی 5 تا 6 ساعت کار میکنه فقط حرف میزنه ... در آخر ماه درآمد میلیونی داره ... لابد میخوای بگی فلانی عقل و هوشش رو به کار بسته و فلانی به کار نبسته و این حقش هست ... که این صحبت تا درصدی درست هست مثلا 10 تا 20 درصد ... آدمایی که جنس دندونشون خراب باشه ... هر روز هم مسواک بزنن 35 سالگی دندوناشون رو از دست میدن ... آدمایی هم که جنس دندوناشون خوب باشه ...مسواک هم نزنن ... میتونن دندون های سالمی داشته باشن ... عقل هم همینطور هست ... یکی میاد تو آپارتمان با صدای بلند بلند آواز میخونه میگه ...با این کارم دختر همسایه عاشقم میشه .... یه پسر دیگه ای منظم و مرتب و بزیر میاد و میره میگه دختر همسایه عاشقم میشه ... درآمد هیچ رابطه ای به کارکرد شخص نداره ... کمی به عقلانیت اکتسابی شخص ربط پیدا میکنه ... ولی بیشتر علتش میتونه عقل خدادادی باشه که خدا به بعضی ها داده و به بعضی ها نداه ...

[="#4169e1"]

FTMH_Mohammadi;362223 نوشت:
سوال : اگر حق الناس حق است ... و خداوند هیچ وقت حق کسی رو ضایع نمیکنه ... پس مطمینا هم خدا تو اون دنیا پولدارها رو پولدار خلق میکنه و فقیر ها رو فقیر ... نعوذ بالله که خدا ... حق کسی رو ضایع نمیکنه ... مگر اینکه بر این اعتقاد باشیم مال و ثروت وسیله ای برای آزمایش انسانها بوده که در اونصورت مساله عوض میشه

بله حق الناس حق است و اون دنیا خدا این حق را محاسبه میکند! اما از آنجایی که در آن دنیا پول و مادیات مطرح نیست در عوض پول با گناه و ثواب آن را محاسبه میکند! مثلا اگر شخصی حق من را در این دنیا خورده باشد و به من ندهد آن دنیا خداوند حق من را با برداشتن ثوابهایش و گذاشتن آن روی ثوابهای من به من برمیگرداند! و با اگر ثوابی نداشت از گناهان من برمیدارد و بر گناهان او میافزاید!
البته گفته های پست قبلی من دلیل بر آن نیست که مال و ثروت وسیله ی آزمایش نیست! و هیچ تناقضی با این مسئله نداره چون این دنیا کلا همه چیزش برای انسانها آزمایش است! همه ی دوراهی هایی که انسان در مقابل خود میبیند آزامایش است! یکی را با مال یکی را با چهره ی زیبا و زشت و یکی را با گویش خوب و بد آزمایش میکند و این هیچ ربطی به قانون علیت ندارد!
FTMH_Mohammadi;362223 نوشت:
سوال : آیا واقعا فکر میکنید آدمایی که پولدار هستند و پولدار میمونن دارن کار میکنن ... کار کردن و پول در آوردن رابطه ای معکوس با هم دارن ... کمترین حقوق مال کارگر هاست و بیشترین حقوق مال دلال ها ... یه کارگر صبح تا شب عین تراکتور کار میکنه ... آخر شب هم با چندر قاض میره خونه ... یه دلال مثلا بنگاه معاملاتی روزی 5 تا 6 ساعت کار میکنه فقط حرف میزنه ... در آخر ماه درآمد میلیونی داره ... لابد میخوای بگی فلانی عقل و هوشش رو به کار بسته و فلانی به کار نبسته و این حقش هست ... که این صحبت تا درصدی درست هست مثلا 10 تا 20 درصد ... آدمایی که جنس دندونشون خراب باشه ... هر روز هم مسواک بزنن 35 سالگی دندوناشون رو از دست میدن ... آدمایی هم که جنس دندوناشون خوب باشه ...مسواک هم نزنن ... میتونن دندون های سالمی داشته باشن ... عقل هم همینطور هست ... یکی میاد تو آپارتمان با صدای بلند بلند آواز میخونه میگه ...با این کارم دختر همسایه عاشقم میشه .... یه پسر دیگه ای منظم و مرتب و بزیر میاد و میره میگه دختر همسایه عاشقم میشه ... درآمد هیچ رابطه ای به کارکرد شخص نداره ... کمی به عقلانیت اکتسابی شخص ربط پیدا میکنه ... ولی بیشتر علتش میتونه عقل خدادادی باشه که خدا به بعضی ها داده و به بعضی ها نداه ...

دقیقا متوجه سوالی توی این متن نشدم!
و هیچ تناقضی بین پست شماره ی 8 خودم و این متن ندیدم![/]

حق الناس یعنی اینکه ملت بیان حقتوو ضایع کنن بزنن له ات کنن بعد برن توبه کنن!:Nishkhand:

یاس...;362480 نوشت:
حق الناس یعنی اینکه ملت بیان حقتوو ضایع کنن بزنن له ات کنن بعد برن توبه کنن!:Nishkhand:

چرا شما نمیری کولر همسایتون رو بدزدی ... چونکه تو خونتون کولر داری ... خدا به شما کولر داده ... حالا اگر شما یه عمر زحمت کشیدی و نتونستی کولر بخری چه عیبی داره بری کولر همسایتون رو بدزدی ... 40 سال ایشون زیر باد کولر خوابیدن ... 10 سال هم شما زیر باد کولر بخواب ... مگه بده ...

اون چیزی هم که خیلی بد و شرم آوره .... اینه که خدا بیاد به همسایتون کولر بده و روش هم بنویسه حق الناس ... بگه دوست داشتم بهش بدم ... حقشه ... دست بزنی بهش پدرتم در میارم .... حالا هر چقدر هم که تو زندگیت زحمت کشیده باشی ... کشیده باش ... به من چه ....

asad;362566 نوشت:

لجبازی که شاخ و دم نداره ! لجبازی ینی همین! اینکه جواب رو بشنوی و باز حرف خودتو بزنی!:ghati::hey::god::no:

وقتی جوابت رو نمیدم ... منظور این نیست که استدلال های شما رو قبول کردم و درست میدونم ... اجباری هم نیست که من استدلال های شما رو قبول کنم ... همونجور که شما میتونید استدلال های منو قبول کنید یا نکنید ... براتون مثال زدم پسری میاد تو ساختمون و میزنه زیر آواز فکر میکنه با این کارش میتونه دختر همسایه رو عاشق خودش کنه ... پسر دیگه ای هم سر به زیر میاد و میره ... فکر میکنه اینجوری میتونه دل دختر همسایه رو بدست بیاره ... هر دوشون فکر میکنن دارن کار عاقلانه ای میکنن ... با این که استدلال های شما از نظر خودتون عاقلانه و منطقی هست ... از نظر من کاملا غیر منطقی هست

1- خدا میتونست قوانین علت و معلولی دیگری رو تو دنیا حاکم کنه که اینجوری شاهد تفاوت مالی و طبقاتی میان انسان ها نبودیم ... مثلا میتونست در دین مبین اسلام عزیز قوانین و مالیاتهایی آنچنان که در کشورهای خارجی وجود دارد وضع میکرد و اجازه نمیداد ... به این وضع تفاوت طبقاتی بوجود بیاد و .... الان پولدار شدن تو یه کشور اروپایی سخت و فقیر بودن هم سخت هست ... چون قوانین خوبی دارن ... نه قوانین چرتی که ما داریم .

2- خیلی از بی عدالتی ها تکوینی هست و ذات مشگل داره ... خدا تو قرآن میگه من رتبه بعضی ها رو بالاتر از بعضی قرار دادم تا آنها دیگران رو به خدمت بگیرند و ... بعدشم میاد میگه من عادلم و ارحم و الراحمینم و از این جور حرفا

3- چیزی رو که یه شخص بابتش زحمت نکشیده اومده و اسم حق الناس روش گذاشته .و میگه جیزه .... در حالی که میتونست این پول و ثروت و دارایی طوری طبق تکوین تعریف میشد که به اراده و خواست و زحمت خود شخص برمیگشت و ...

راستش دیگه هم دوست ندارم استدلال های کثیف شما رو بشنوم ... و بعدشم بگی ... لج بازی که شاخ و دم نداره ...

[="#4169e1"]

FTMH_Mohammadi;362572 نوشت:
وقتی جوابت رو نمیدم ... منظور این نیست که استدلال های شما رو قبول کردم و درست میدونم ... اجباری هم نیست که من استدلال های شما رو قبول کنم ... همونجور که شما میتونید استدلال های منو قبول کنید یا نکنید

وقتی کسی میخواد با حرفی مخلفت کنه باید با دلیل قانع کننده حرفهاشو رد کنه نه با سکوت! و علت اینکه اینجاییم اینه که تبادل نظر کنیم نه اینکه اگر جایی مخالف حرفی بودیم سکوت کنیم!
با این که استدلال های شما از نظر خودتون عاقلانه و منطقی هست ... از نظر من کاملا غیر منطقی هست

صرف اینکه بگید غیر منطقی هست غیر منطقی نمیشه! من اگر به حرفهای شما گفتم غیر منطقی با دلیل گفتم اما شما بدون دلیل و بدون اینکه اونها رو رد کنید فقط به زبان میگید غیر منطقی!
خدا میتونست قوانین علت و معلولی دیگری رو تو دنیا حاکم کنه که اینجوری شاهد تفاوت مالی و طبقاتی میان انسان ها نبودیم

الان هم خدا توانسته اینکار را بکنه! منتهی این بنده های خدا هستند که از قوانین الهی پیروی نمیکنند چون خدا آیه لااکره فی الدین را نازل کرده ! گویا شما نمیدانی اگر همه ی مردم خمس و زکات خود را به موقع پرداخت میکردند یک فقیر هم وجود نداشت و نشنیده اید زمانی که امام زمان حاکم شوند مردم هرچه میگردند کسی را پیدا نمیکنند که به او خمس و زکات تعلق بگیرد! یعنی فاصله ی طبقاتی با اجرای قوانین الهی صفر میشوند!
منتهی شما به جای اینکه تقصیر ها را به گردن بنده های خدا بیندازید عیب را به قوانین خد گرفته اید ...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:
شما را به مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بشارت میدهم که در امت من برانگیخته خواهد شد… او اموال را به درستی تقسیم میکند. کسی پرسید: مراد چیست؟ فرمود: یعنی بین مردم مساوات را اجرا خواهد کرد. ۱۶
و ره آورد این مساوات در سطح جامعه آن است که فقر و تهیدستی ریشه کن گردیده و فاصله های طبقاتی برچیده می شود.

امام باقر علیه السلام فرمود:

… امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف میان مردم به مساوات رفتار میکند به گونهای که کسی پیدا نشود کهنیازمند زکات باشد

امام باقر علیه السلام در توصیف روزگار امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف فرمود:
… فَلا یبقی فی الاَْرضِ خَراب الاّعمرَ… ۱۸
در تمام زمین هیچ ویرانه ای نمی ماند جز اینکه آباد می گردد

خدا تو قرآن میگه من رتبه بعضی ها رو بالاتر از بعضی قرار دادم تا آنها دیگران رو به خدمت بگیرند و ... بعدشم میاد میگه من عادلم و ارحم و الراحمینم و از این جور حرفا
آیه اش را بگید تا بحث کنیم!
چیزی رو که یه شخص بابتش زحمت نکشیده اومده و اسم حق الناس روش گذاشته .و میگه جیزه

زحمتش را قبلا کشیده اند! منتهی جواب این را هم ندادی!
راستش دیگه هم دوست ندارم استدلال های کثیف شما رو بشنوم

چیزی رو که اسمش رو میگذارید استدلال کثیف عین واقعیت است که همه آن را پذیرفته اند و اگر میدونستم با یک کلمه ی لجباز اینقدر به هم میریزید هرگز استفاده نمیکردم! به هرحال عذر میخوام من به شوخی گفته بودم شما به جدی گرفتید! الانم پاکش میکنم[/]

خوب بهت ثابت میکنم قوانین الهی به صورت تکوینی ناعادلانه ظالملنه و غیر منطقی هستند ...

بزار بحث رو از جایی دیگر دنبال کنیم .
شما میگی همه این چیز ها تقصیر خدا نیست و تقصیر بنده های خداست ... به خاطر این که خدا به انسان ها عقل داده ... شریعت داده و شعور ... و تمام این بدبختی های ما بخاطر این هست که انسانها به شریعت عمل نمیکنند . اما در دنیا فقط انسانها زندگی نمیکنند ... اجازه بده مثال زیبایی رو برات بزنم ...

یه گربه هیچ وقت موش رو برای خوردن نمیگیرتش ... میگیرتش چون دوست داره شکنجش کنه ... از شکنجه کردن موش لذت میبره ... تمام گربه ها هم اینجوری هستن ... از پدر و مادرشون هم یاد نگرفتن ... به نظر تو چه کسی تو ذات این گربه پر کرده ... موش رو بگیر و شکنجش کن و از شکنجه کردن موشه لذت ببر !!! این موجودات که عقل ندارند .... و فقط بر اساس غرایزشون عمل میکنن ... چه کسی چنین غریزه ای رو در موش پر کرده ... چه کسی چنین برنامه وحشتناکی رو نوشته و تو ذهن یه گربه پر کرده ... چه کسی از دیدن این بی عدالتی لذت میبره ...

طبق تحقیقات انجام شده توسط بروس بیگمل در سال 1999 بیش از 1000 گونه جانوری هستند که همجنس گرا هستند ... جانواران که عقل ندارند بر اساس غرایزی که خداوند در ذهن آنها پر کرده چیزی رو درست یا غلط میپندارند ... چه کسی دوست داره همجنس بازی رو ببینه ... چه کسی دوست داره کثافت کاری رو ببینه ... چه کسی برنامه ای به این کثیفی رو نوشته و تو ذهن این موجودات پر کرده ...

جانوری داریم به نام کوسه سفید ... این جانور بعضی وقتا فک رو شکار میکنه و بدون اینکه اون رو بکشه .... باهاش والیبال بازی میکنه ... یه کوسه سفید این ور وای میسته ... یه کوسه سفید اونور وای میسته ... هر کوسه چنان با دم خود به سر و صورت این حیوان میکوبند که فک بدبخت رو صدها متر به این ور و اون ور پرتاب میکنن ... چه کسی از دیدن این والبال خونین لذت میبره ... این موجودات که عقل ندارن ... چیزی رو درست میدونن که پروردگارشون تو ذاتشون قرار داده ... طبق برنامه ای عمل میکنن که خدا تو ذاتشون پر کرده .

جانوری داریم به نام اسب آبی ... اسب های آبی نر برای جفت گیری با هم مبارزه میکنند .... پس از اینکه مبارزه تموم شد .... اسب آبی برنده به اسب آبی بازنده تجاوز میکنه ... این عمل باعث میشه اسب آبی برنده جایگاه ویژه ای در میان مادیون های گله پیدا کنه ... تمام اسب آبی ها هم اینجوری هستن .... از مامان باباشون هم یاد نگرفتن ... طبق برنامه ای که تو ذاتشون پر شده عمل میکنن ... چه کسی این برنامه رو تو ذات این حیوونا پر کرده .... چه کسی از دیدن این تجاوز لذت میبرده ....

و هزاران برنامه اشتباه . غلط. زشت . کثیف . که نوشته شده و در سخت افزار موجوداتی مانند خرس و پلنگ و .... درحال اجراست ...

خواستی بگو تا بازم برات نمونه بیارم که قوانین الهی از تکوین مشگل دارن .... و ما با خدایی مهربان . زیبا . عادل . و ... طرف نیستیم .

[="#4169e1"]

FTMH_Mohammadi;362599 نوشت:
خوب بهت ثابت میکنم قوانین الهی به صورت تکوینی ناعادلانه ظالملنه و غیر منطقی هستند ...

بزار بحث رو از جایی دیگر دنبال کنیم .
شما میگی همه این چیز ها تقصیر خدا نیست و تقصیر بنده های خداست ... به خاطر این که خدا به انسان ها عقل داده ... شریعت داده و شعور ... و تمام این بدبختی های ما بخاطر این هست که انسانها به شریعت عمل نمیکنند . اما در دنیا فقط انسانها زندگی نمیکنند ... اجازه بده مثال زیبایی رو برات بزنم ...

یه گربه هیچ وقت موش رو برای خوردن نمیگیرتش ... میگیرتش چون دوست داره شکنجش کنه ... از شکنجه کردن موش لذت میبره ... تمام گربه ها هم اینجوری هستن ... از پدر و مادرشون هم یاد نگرفتن ... به نظر تو چه کسی تو ذات این گربه پر کرده ... موش رو بگیر و شکنجش کن و از شکنجه کردن موشه لذت ببر !!! این موجودات که عقل ندارند .... و فقط بر اساس غرایزشون عمل میکنن ... چه کسی چنین غریزه ای رو در موش پر کرده ... چه کسی چنین برنامه وحشتناکی رو نوشته و تو ذهن یه گربه پر کرده ... چه کسی از دیدن این بی عدالتی لذت میبره ...

طبق تحقیقات انجام شده توسط بروس بیگمل در سال 1999 بیش از 1000 گونه جانوری هستند که همجنس گرا هستند ... جانواران که عقل ندارند بر اساس غرایزی که خداوند در ذهن آنها پر کرده چیزی رو درست یا غلط میپندارند ... چه کسی دوست داره همجنس بازی رو ببینه ... چه کسی دوست داره کثافت کاری رو ببینه ... چه کسی برنامه ای به این کثیفی رو نوشته و تو ذهن این موجودات پر کرده ...

جانوری داریم به نام کوسه سفید ... این جانور بعضی وقتا فک رو شکار میکنه و بدون اینکه اون رو بکشه .... باهاش والیبال بازی میکنه ... یه کوسه سفید این ور وای میسته ... یه کوسه سفید اونور وای میسته ... هر کوسه چنان با دم خود به سر و صورت این حیوان میکوبند که فک بدبخت رو صدها متر به این ور و اون ور پرتاب میکنن ... چه کسی از دیدن این والبال خونین لذت میبره ... این موجودات که عقل ندارن ... چیزی رو درست میدونن که پروردگارشون تو ذاتشون قرار داده ... طبق برنامه ای عمل میکنن که خدا تو ذاتشون پر کرده .

جانوری داریم به نام اسب آبی ... اسب های آبی نر برای جفت گیری با هم مبارزه میکنند .... پس از اینکه مبارزه تموم شد .... اسب آبی برنده به اسب آبی بازنده تجاوز میکنه ... این عمل باعث میشه اسب آبی برنده جایگاه ویژه ای در میان مادیون های گله پیدا کنه ... تمام اسب آبی ها هم اینجوری هستن .... از مامان باباشون هم یاد نگرفتن ... طبق برنامه ای که تو ذاتشون پر شده عمل میکنن ... چه کسی این برنامه رو تو ذات این حیوونا پر کرده .... چه کسی از دیدن این تجاوز لذت میبرده ....

و هزاران برنامه اشتباه . غلط. زشت . کثیف . که نوشته شده و در سخت افزار موجوداتی مانند خرس و پلنگ و .... درحال اجراست ...

خواستی بگو تا بازم برات نمونه بیارم که قوانین الهی از تکوین مشگل دارن .... و ما با خدایی مهربان . زیبا . عادل . و ... طرف نیستیم .

واقعا از متن شما لذت بردم و بیشتر به عدالت/ مهربانی/ و حکمت خدا ایمان آوردم! ممنون!
شما هرچه گشتید هیچ موردی در دنیای انسان ها پیدا نکردید و به دنیای حیوانات متوسل شدید پس خوب گوش کنید تا من هم در دینای حیوانات جواب شما را بدهم!
من که تا به حال همچین چیزهایی که شما گفتید نشنیده بودم اما فرض رو بر این میگیرم که همه ی گفته های شما درست باشه!
حالا به من جواب بدید کدام حیوان به این وضع اعتراض کرده است؟
تا الان چند حیوان بلند شده اند و از همجنس گرایی شکایت کرده اند؟ چه حیوانی از اینکه با او والیبال بازی میشود معترض بوده؟ کدام حیوان از دیدن صحنه های خشن چندشش شده؟ چه گونه ی حیوانی دیده شده که از وضعی که بین حیوانات است ناراضی باشد و شکایت کند و بنالد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شما خودتان در پست خودتان جوابتان را دادید! حیوانات عقل ندارند ! بنابراین این مسائلی که ذکر کردید برای آنها مشکلی بوجود نمیاورد! این انسانها هستند که چون عاقلند به کوچکترین بی عدالتی معترض میشوند! اگر قرار بود جواب من را با مثال حیوانی بدهید اولین بی عدالتی که باید ذکر میکردید این بود که چرا حیوانات همدیگر را شکار میکنند و به بدترین و فجیع ترین شکل ممکن میل میکنند؟؟؟؟؟؟؟
اگر بگویید انسان از دیدن صحنه ی همجنسگرایی حیوانات ناراحت میشود باید اول پاسخ دهید که آیا انسان از دیدن شکار شدن یک آهو آزرده نمیشود؟
اصلا آیا انسان مجبور است به این صحنه ها نگاه کند ؟؟؟
این ها همه قوانین طبیعت هستند و هیچ ربطی به بی عدالتی و نامهربانی خداوند ندارد!
اگر قرار بود حیوانات هم مثل انسانها زندگی کنند که دیگر نامشان حیوان نبود!
واگر قرار بود همه در یک رتبه خلق بشوند که جز یک موجود خلق نمیشد![/]

asad;362602 نوشت:

واقعا از متن شما لذت بردم و بیشتر به عدالت/ مهربانی/ و حکمت خدا ایمان آوردم! ممنون!
شما هرچه گشتید هیچ موردی در دنیای انسان ها پیدا نکردید و به دنیای حیوانات متوسل شدید پس خوب گوش کنید تا من هم در دینای حیوانات جواب شما را بدهم!
من که تا به حال همچین چیزهایی که شما گفتید نشنیده بودم اما فرض رو بر این میگیرم که همه ی گفته های شما درست باشه!
حالا به من جواب بدید کدام حیوان به این وضع اعتراض کرده است؟
تا الان چند حیوان بلند شده اند و از همجنس گرایی شکایت کرده اند؟ چه حیوانی از اینکه با او والیبال بازی میشود معترض بوده؟ کدام حیوان از دیدن صحنه های خشن چندشش شده؟ چه گونه ی حیوانی دیده شده که از وضعی که بین حیوانات است ناراضی باشد و شکایت کند و بنالد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شما خودتان در پست خودتان جوابتان را دادید! حیوانات عقل ندارند ! بنابراین این مسائلی که ذکر کردید برای آنها مشکلی بوجود نمیاورد! این انسانها هستند که چون عاقلند به کوچکترین بی عدالتی معترض میشوند! اگر قرار بود جواب من را با مثال حیوانی بدهید اولین بی عدالتی که باید ذکر میکردید این بود که چرا حیوانات همدیگر را شکار میکنند و به بدترین و فجیع ترین شکل ممکن میل میکنند؟؟؟؟؟؟؟
اگر بگویید انسان از دیدن صحنه ی همجنسگرایی حیوانات ناراحت میشود باید اول پاسخ دهید که آیا انسان از دیدن شکار شدن یک آهو آزرده نمیشود؟
اصلا آیا انسان مجبور است به این صحنه ها نگاه کند ؟؟؟
این ها همه قوانین طبیعت هستند و هیچ ربطی به بی عدالتی و نامهربانی خداوند ندارد!
اگر قرار بود حیوانات هم مثل انسانها زندگی کنند که دیگر نامشان حیوان نبود!
واگر قرار بود همه در یک رتبه خلق بشوند که جز یک موجود خلق نمیشد!

پلنگ ها زمانی که دندون درد میگیرن خودکشی میکنن ...
والها زمانی که افسردگی میگیرن خودکشی میکنن ...
یه قو زمانی که جفتش میمیره خودکشی میکنه ...
یه اسب آبی نر وقتی تو مبارزه شکست میخوره میزاره از گله میره و این رفتن به مرگش میانجامه ...
و ....
اینها اعتراض نیستند ... در ثانی درسته که این موجودات عقل ندارند ... ولی خدا که عقل داره .... من اگر دو تا اسباب بازی درست کنم که عقل نداشته باشن ... که یکی به اون یکی تجاوز کنه ... آیا ایراد داشتن ذهن من رو نمیرسونه !!!

قرار هم نیست که حیوانات عقل داشته باشند تا این کارها را انجام ندهند ... خداوند میتوانست طبق تکوین کاری بکنه که هیچ گربه ای از شکنجه دادن موشی لذت نبره ... هیچ اسب آبی بخاطر جفت گیر تجاوز نکنه و ....

[="#4169e1"]

FTMH_Mohammadi;362610 نوشت:
پلنگ ها زمانی که دندون درد میگیرن خودکشی میکنن ...
والها زمانی که افسردگی میگیرن خودکشی میکنن ...
یه قو زمانی که جفتش میمیره خودکشی میکنه ...
یه اسب آبی نر وقتی تو مبارزه شکست میخوره میزاره از گله میره و این رفتن به مرگش میانجامه ...

به نظر میرسه اطلاعات حیات وحشتون خیلی بالاست! چون چیزای جدید زیادی از شما میشنوم! میتونم بپرسم سند این حرفها کجاست!؟

اینها اعتراض نیستند ..

شما ثابت کنید که دلیل خود کشی آنها اعتراض به خدا بوده است
من اگر دو تا اسباب بازی درست کنم که عقل نداشته باشن ... که یکی به اون یکی تجاوز کنه ... آیا مریض بودن ذهن من رو نمیرسونه !!!

اولا اینکه حیوانات به هم جنس خود تجاوز میکنند علتش این نیست که ذهن خدا مریض است و اونها رو اینجوری خلق کرده! علتش برمیگرده به مسائل ژنتیکی و پزشکی و چمیدونم دامپزشکی و این حرفها ! علتش به خدا برنمیگرده !
با یک مثال بهتر منظورم رو میرسونم:
مثل این میمونه که نور خورشید از پشت شیشه های رنگی عبور کند و به رنگهای مختلف تبدیل شود بعد شما از نور بنفش بدتون بیاد بعد به خورشید اعتراض کنی و بگی ای خورشید بی انصاف چرا نور بنفش تولید میکنی؟؟؟؟ بنفش شدن نور علتش خورشید نیست اگر دنبال علتش بگردید متوجه میشوید که علتش شیشه ی بنفش رنگی است که در مقابل نور خورشید قرار گرفته است!
خداوند فقط به حیوانات و انسانها و همه ی موجودات وجود میدهد و هر موجود به اندازه ی مرتبه ی خود از آن بهره میگیرد!

دوما اگر شما دو اسباب بازی درست کنید که به هم تجاوز میکنند/ وقتی بین اسباب بازی ها تجاوز کردن کار بدی محسوب نمیشود/ پس ذهن شما بیمار نیست![/]

asad;362613 نوشت:
دوما اگر شما دو اسباب بازی درست کنید که به هم تجاوز میکنند/ وقتی بین اسباب بازی ها تجاوز کردن کار بدی محسوب نمیشود/ پس ذهن شما بیمار نیست!

این خوب بود!:ok:
درسته هرچیزی رو باید از نگاه اون جامعه بررسی کرد...

حق الناس یعنی هرچی برای خود نمی پسندی یرای دیگران نپسند والسلام:Bye:

سوال
حق الناس یعنی چی؟!!! مگر غیر از این هست که همه چیز از آن خداست؟ پس چرا حکم حق الناس وجود دارد؟ خدا می توانست به جای حق الناس یکی از این سه کار را انجام بدهد:
1- میتوانست قوانین علت و معلول دیگری را در دنیا حاکم کند که اینطوری شاهد تفاوت مالی و طبقاتی میان انسان ها نباشیم. خداوند در قرآن میگوید من رتبه بعضی ها رو بالاتر از بعضی قرار دادم تا آنها دیگران رو به خدمت بگیرند و بعدش هم میگوید: من عادلم و ارحم و الراحمینم!
2- میتوانست در دین اسلام قوانین و مالیاتهایی آنچنان که در کشورهای خارجی وجود دارد وضع میکرد و اجازه نمیداد تفاوت طبقاتی به این وضع بوجود بیاید.
3- می توانست چیزی را که یک شخص بابتش زحمت نکشیده، اسم حق الناس روی آن نگذارد، شخص تریلیاردری که تریلیاردر به دنیا آمده و به به هر دلیلی نیمی از دارایی هاش را از او دزدیده اند، لابد بابت میلیارد ها تومان پولی که مردم از او دزدیده اند روز قیامت باید به او جواب بدهند، و این یعنی بدون زحمت نیکی های این آدم ها رو به پای این شخص مینویسند !!!!به نظر شما این عدالته؟؟؟

پاسخ
برای پاسخ به این سوال توجه به چند نکته لازم است:

نکته اول:

ببینید داراریی و ثروت های دنیوی یک امر اعتباری است، اصلا ربطی به تکوین ندارد، این مالکیت یک امر اعتباری است، یک قرارداد است که روی کاغذ است، یا می گوییم مال این است، مال آن است، وجود خارجی ندارد که بگوییم تکوینی است! به عبارت دیگر خدا یک قلمبه ای به نام مالکیت خلق نکرده تا بگوییم چرا به این داده و به آن نداده! مالکیت و دارایی انسان ها همه مربوط به قواعدی است که خود انسان ها برای خود وضع کرده اند، کاغذی را چاپ می کنند و برای آن به ازاء پشتوانه ای که دارد ارزش قائل می شوند، ماشین یا خانه را روی کاغذی ثبت میکنن که مال این باشد یا مال آن، یا اینکه در ازاء برخی از کارها مبلغ بیشتری پرداخت می شود، این ها که ربطی به تکوین خدا ندارد، اینکه انسان ها برای آسان شدن مبادلاتشان پول را اختراع کرده اند که می شود به راحتی دزدید و پولدار شد چه ربطی به خدا دارد؟

نکته دوم:
اینکه چرا خداوند این مالکیت اعتباری را امضاء و تأیید کرده، به خاطر منطقی و عاقلانه بودن آن است، این که کسی در برابر کاری که می کند پولی را مالک شود، با جمع کردن آن پول ماشین، یا خانه ای را می خرد و مالک آن میشود، اگر خداوند این مالکیت انسان ها را رسمیت نمی بخشید و نمی پذیرفت، دیگر سنگ روی سنگ بند نمیشد، انسان با چه امید و چه انگیزه ای باید کار می کرد؟ در حالی که میدانست آنچه در می آورد برای خودش نیست و دیگران اجازه دارند آن را برای خودشان مصادره کنند!
همچنین اینکه مردم برای برخی کارها به خاطر اهمیتشان بیشتر پول می دهند، این ها همه منطقی و عرفی است، نمی توان توقع داشت شریعت برای کارها درآمد مشخص نماید، بلکه باید آن را بر عهده عرف مردم گذاشت، تعیین این موارد از طرف شارع با توجه به متغیر بودن آن، هرگز منطقی نیست.

همچنین این که پدر و مادر ثروتشان را برای فرزندشان باقی می گذارند طبیعتا موجب ثروتمند شدن فرزند می شود، این قانون چه مشکلی دارد؟ چطور در دوران حیاتشان که ثروتشان را خرج فرزند می کنند بی عدالتی نیست، و کسی به خداوند به خاطر آن اعتراض نمی کند، اما بعد از مرگشان بی عدالتی می شود؟ منطقی نیست که ثروت پدر و مادر به جای رسیدن به فرزندان مصادره شود! این دارایی فرزندان هرگز یک دارایی نیست که بدون زحمت به دست آمده باشد، فقط هزینه آن را پدر پرداخته، مثل اینکه کسی برای شما هدیه بخرد آیا می توان از شما دزدید و گفت شما زحمتی برای آن نکشیده اید؟

البته در وضع قوانین اجتماعی، تصمیم گیری های غلط خود مردم گاهی منجر به فاصله طبقاتی می شود، اما این طبیعت کار است، یعنی خداوند برای ممانعت از ظلم که یک قسم آن فاصله اقتصادی است، یا می بایست اختیار را به کلی از انسان ها سلب کند که منطقی نیست، یا اینکه به آنها راه را نشان دهد و آنها را در انتخاب آزاد بگذارد، روشن است که راه دوم صحیح است و موجب رشد می شود و البته طبیعتا گاهی منجر به ظلم می شود.

نکته سوم:
اتفاقا خداوند نسبت به این فاصله های طبقاتی بی تفاوت نبوده، و برای رفع این فاصله تعالیمی بیان نموده است، تأکید بر کسب در آمد از راه حلال و نهی از کلاه برداری، دزدی و بیراهه های راحتی که یک شبه انسان را پولدار می کند، و واجب نمودن همین خمس و زکات نیز به همین منظور بوده است، همانطور که امام صادق(ع) می فرمایند:
«لو أن الناس أدوا زكاة أموالهم ما بقي مسلم فقيرا محتاجا»؛ اگر مردم زکات اموالشان را پرداخت می کردند مسلمان فقیر و نیازمندی باقی نمی ماند.(1)
و تأکید بر انفاق و کمک کردن به دیگران:
«لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّون‏»؛ هرگز به (حقيقت) نيكوكارى نمى‏رسيد مگر اينكه از آنچه دوست مى‏داريد، (در راه خدا) انفاق كنيد.(2)

علاوه بر اینکه اسلام هم مخالف وضع مالیات برای ممانعت از فاصله اقتصادی در جامعه نیست، بلکه اجازه وضع مالیات متناسب با درآمد را به دولت اسلامی داده است و خود این گامی در راستای عدالت است، منتهی چون مالیات شاخص های متغیر دارد نمی توان مقداری برای آن تعیین کرد، لذا خداوند بر عهده خود بشر گذاشته تا در هر عرصه متناسب با همان زمان قوانین لازم را وضع کنند.

نکته چهارم:
اگرچه اصل این دارایی ها و احکام آن مربوط به دنیاست، اما قطعا در حسابرسی نقش خواهند داشت، اینکه خداوند از یک انسان ثروتمند و یک انسان فقیر توقعی یکسان داشته باشد و به صورت تساوی در خصوص رفتار آنها حسابرسی کند، در این صورت ظلم خواهد بود، اما قطعا این ثروت و فقر در حسابرسی دخیل خواهد بود، همانطور که قرآن کریم می فرماید:
«رَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجاتٍ لِيَبْلُوَكُمْ في‏ ما آتاكُم‏»؛ (او كسى است كه) درجات بعضى از شما را بالاتر از بعضى ديگر قرار داد، تا شما را به وسيله آنچه در اختيارتان قرار داده بيازمايد.(3)
پس آزمایش و توقع خداوند از هر کسی متناسب است با آنچه که از خداوند بدو رسیده است، و تفاوت انسان ها در میزان دارایی در روز قیامت محاسبه خواهد شد، هرگز خداوند این سختی هایی که یک انسان فقیر با آن دست به گریبان است را فراموش نخواهد کرد، روایات بسیاری در این خصوص وارد شده است، مانند روایتی که حسین بن کثیر خزاز از امام صادق(ع) نقل می کند که فرمودند:

«أَمَا تَدْخُلُ السُّوقَ أَمَا تَرَى الْفَاكِهَةَ تُبَاعُ وَ الشَّيْ‏ءَ مِمَّا تَشْتَهِيهِ فَقُلْتُ بَلَى فَقَالَ أَمَا إِنَّ لَكَ بِكُلِّ مَا تَرَاهُ فَلَا تَقْدِرُ عَلَى شِرَاهُ حَسَنَة»؛ آیا نشده که وارد بازار شوی و میوه یا چیزی ببینی که خرید و فروش می شود (و تو توان خرید نداشته باشی؟)، گفتم: بله؛ فرمود: به هر چه که می بینی و توان خرید آن را نداری روز قیامت حسنه و پاداشی به تو داده خواهد شد.(4)

و در روایت دیگری از آن حضرت(ع) آمده است که خداوند در روز قیامت به بنده فقیرش می گوید من هرگز تو را فقیر نکردم که کوچک کرده و تحقیرت کنم، اکنون ببین آنچه که در برابر آن فقر به عنوان پاداش برای تو در نظر گرفته ام، و وقتی بنده آن پاداش عظیم را می بیند می گوید:
«فَيَقُولُ: مَا ضَرَّنِي مَا مَنَعْتَنِي مَعَ مَا عَوَّضْتَنِي‏»؛ (خداوندا) با عوضی که به من در برابر آن محرومیت داده ای هیچ ضرری نکرده ام.(5)
4. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج69، ص25.
5. همان.

موضوع قفل شده است