جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با دوست حسود چه کنیم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  79
  حضور
  3 روز 19 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0
  صلوات
  333

  با دوست حسود چه کنیم؟
  با سلام و عرض ادب

  من یه دوستی دارم که یه مقدار حسودی میکنه، توی جمع کلاس دانشگاه سعی داره منو ضایع کنه حالا نمیدونم به چه علتی در صورتی که من تمام سعیم این بوده که احترامشو نگه دارم. چیزی که برام جای تعجبه اینه که این شخص نمازش همیشه سروقته. و من سعی داشتم دوستی مو بهش ثابت کنم و میخواستم رابطه دوستی مونو تقویت کنم ولی اون اصلا برای دوستی ارزش و احترام قائل نیست...

  مثلا وقتی صحبت می کنم وسط حرفم می پره
  دست دادنش هم از روی بی محلی و تکبره، فکر میکنه واسه خودش کسیه درحالیکه اگه به مقایسه کردن باشه من از همه لحاظ از اون سر ترم
  یا بهش زنگ زده بودم بعد از چند بار تماس گرفتن تازه جواب تلفن رو داد اونم با بی حوصلگی و ازش یه کمکی خواستم که دریغ کرد
  جدیدا حس کردم که پشت سرم هم صحبت می کنه، یا میدونم اگه پشت سرم صحبت بشه توی دلش خوشحال میشه
  به شدت علاقه داره وجهه ی من توی جمع خراب بشه
  مثلا توی جمع یه نظری میدم یا صحبتی میکنم همش سعی داره به طریقی مخالفت کنه یا ثابت کنه من دارم چرت و پرت میگم حتی اگه خیلی حرف منطقی و پرباری زده باشم  در صورتی که منم که خیلی راحت میتونم مقابله به مثل کنم یا تحقیر کردنش برام مثل آب خوردن آسونه  میخوام ببینم دین در اینجور مواقع چه گفته؟ بازم احترام این شخص واجبه؟  میخوام باهاش قطع رابطه کنم اما مشکل اینجاست که توی یه جمع هستیم، اگر ازم پرسیدند چرا به او رابطه برقرار نمیکنی چه بگم که غیبت نشود؟ بگم حسود است؟


  ممنون
  ویرایش توسط خرافه ستیز : ۱۳۹۲/۰۳/۲۷ در ساعت ۰۹:۲۴

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090  با نام الله
  با دوست حسود چه کنیم؟

  کارشناس بحث: استاد سینا
  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  یکی از رذائل اخلاقی که متاسفانه بسیار مبتلا به می باشد مساله حسادت است.حسد يكى از بلاهاى زندگى انسان است. بدین معنا که انسان تحمل دیدن کمالات مادی وحتی معنوی را در دیگران نداردوالبته شخص حسودخودش بیش از دیگران در نا آرامی بسر می برد .


  بیماری حسد از جمله امراضیست که انسان را به انجام گناهان دیگر نیز وادار می کند انسان حسود غیبت نیز می کند وچون تحمل ندارد به بدگویی نیز دچار می شود.تهمت ،افترا ،تکبر وتحقیر نیز ممکن است در ادامه دامنگیر شخص حسود شود چرا که دائما با این فکر روزگار طی می کند که به هر روشی شخصیت محسود را کوچک نماید.

  البته برای حسادت مراتبی وجود دارد گاهی حسادت صرفا در قلب انسان جای دارد وانسان نسبت به نعمتی که دیگران دارا هستند فقط وفقط ناراحت است اما گاهی انسان حسود پا را از این فراتر می نهد به گونه ای که آرزوی زوال نعمت می کند ودرادامه اگر این وصف شدت یابد انسان به دنبال اقدام عملیست برای تسکین بخشیدن به خود.

  در کتاب اخلاق در قرآن حضرت آیه الله مکارم شیرازی مطلبی به این مضمون داریم:می شودچنین گفت که شخص حسود بارفتار خودبه خداوند اعتراض مى‏ كند كه چرا فلان نعمت را به فلان شخص دادی وبه من ندادی ومی توان گفت که در مرتبه توحید افعالی دچار مشکل است. حسود در واقع پايه ‏هاى اعتقادى محكمى ندارد.  در حديثى از زكريّا (پيامبر بزرگ الهى) آمده است كه خداوندمى‏ فرمايد:

  «الْحَاسِدُ عَدُوٌّ لِنِعْمَتِى، مُتَسَخِّطٌ لِقَضَائِى، غَيْر رَاضٍ لِقِسْمَتِىَ الَّتِى قَسَمْتُ بَيْنَ عِبَادي؛

  حسود دشمن نعمت من است، او خشمگين در برابر قضا و تقدير من و ناراضى از قسمتى است كه در ميان بندگانم كرده‏ ام»!

  «المحجه البیضاء ج 5 ص 326»

  در رابطه با پرسشی که مطرح فرمودید در مرحله ی اول ترک وقطع ارتباط توصیه نمی شود بهتر است شرایط رفع حسادت را ایجاد نمایید ودر عین حال مدارا نموده وصبور باشید چنانچه بعد از مدتی این روش موثر نبود می توانید به کم کردن ارتباط اقدام نمایید.

  لازم است به این موضوع دقت نمایید که در مرحله ی اول به رفتار خودتان رجوع کنید.

  حسادت شخص حسود را با رفتارتان تحریک ننماییدچرا که انسان های حسود منتظر یک جرقه اند .د رابتدا روی رفتار خود تامل نمایید وعواملی که باعث برانگیخته شدن حسادت در دیگران می شود را کاهش دهید.

  گاهی شخص حسود نسبت به ویژگی های خاصی حسادت می ورزد بنابراین بر شما لازم است تا جایی که امكان دارد آن ویژگی ها را از او مخفی نگه دارید. وکمتر در معرض دید او قرار دهید.

  پيامبر صلى الله عليه و آله:


  اِستَعينوا عَلى قَضاءِ حَوائِجِكُم بِالكِتمانِ، فَإِنَّ كُلَّ ذى نِعمَةٍ مَحسودٌ؛  در برآوردن نيازهاى خود از پنهان كارى كمك بگيريد، زيرا هر صاحب نعمتى مورد حسد واقع مى شود.

  (شرح نهج البلاغه، ج1، ص316)
  قوی کردن رابطه ی دوستی با انسان های حسود بهترین پیشنهاد است تا شعله حسادت در وجود آنها کم رنگ شود.در صحبت کردن با او، او را از کمالات وجودی اش با خبر کنید واز اوتعریف نمایید تا بدین وسیله حسن نیت خود را به او ثابت نمایید.


  مواظب باشید که شما برای دفع خطر حسادت او مقابله به مثل ننمایید که انتخاب این مسیر عواقب خوبی نخواهد داشت.

  در برخورد با حسود، آرام سخن بگوييم و آتش حسد را با نرمش در گفتار، خاموش كنيد. اگر روش مدارا موثر نیافتاد می توانید رابطه را کم نمایید وباخبر کردن دیگران از اصل موضوع ودلیل این امر، لازم نمی باشد تا گرفتار گناه غیبت هم نشوید.

  ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۲/۰۴/۲۱ در ساعت ۲۱:۵۵

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  79
  حضور
  3 روز 19 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0
  صلوات
  333  ممنونم، خیلی جالب بود،

  پس علت اصلیش به پایه های اعتقادی مربوط میشه، واقعا هم دوتا مسلمون چه دلیلی داره به نوعی به هم دشمنی کنند یا به قولی آبشون تو یه جوی نره، جز اینکه پایه های اعتقادیشون ضعیف باشه.

  البته گمان کنم حسادت نوعی ناامیدی از فضل و رحمت خدا هم هست، چون کسی که به خدا توکل کند و به فضل و رحمت خدا ایمان داشته باشد هیچوقت دچار حسادت نمی شود.  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۳/۲۸ در ساعت ۰۵:۲۳ دلیل: سوالاتی را که به موضوع تاپیک مرتبط نبود در تاپیک دیگر قرار دادم

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134

  جمع بندی
  سوال :
  با دوست حسود چه کنیم ؟

  پاسخ :
  یکی از رذائل اخلاقی که متاسفانه بسیار مبتلا به می باشد مساله حسادت است. بدین معنا که انسان تحمل دیدن کمالات مادی وحتی معنوی را در دیگران ندارد.بیماری حسد از جمله امراضیست که انسان را به انجام گناهان دیگر نیز وادار می کند انسان حسود غیبت نیز می کند وچون تحمل ندارد به بدگویی نیز دچار می شود.تهمت ،افترا ،تکبر وتحقیر نیز ممکن است در ادامه دامنگیر شخص حسود شود.

  گاهی حسادت صرفا در قلب انسان جای دارد وانسان نسبت به نعمتی که دیگران دارا هستند فقط وفقط ناراحت است اما گاهی انسان حسود پا را از این فراتر می نهد به گونه ای که آرزوی زوال نعمت می کند ودرادامه اگر این وصف شدت یابد انسان به دنبال اقدام عملیست برای تسکین بخشیدن به خود.می توان گفت حسود در مرتبه توحید افعالی دچار مشکل است. حسود در واقع پايه ‏هاى اعتقادى محكمى ندارد.
  برای حل مشکل در ارتباط ودوستی با شخص حسود، بهتر است شرایط رفع حسادت را ایجاد نمایید ودر عین حال مدارا نموده وصبور باشید چنانچه بعد از مدتی این روش موثر نبود می توانید به کم کردن ارتباط اقدام نمایید.لازم است به این موضوع دقت نمایید که در مرحله ی اول به رفتار خودتان رجوع کنید.حسادت شخص حسود را با رفتارتان تحریک ننماییدچرا که انسان های حسود منتظر یک جرقه اند .
  درابتدا روی رفتار خود تامل نمایید وعواملی که باعث برانگیخته شدن حسادت در دیگران می شود را کاهش دهید.گاهی شخص حسود نسبت به ویژگی های خاصی حسادت می ورزد بنابراین بر شما لازم است تا جایی که امكان دارد آن ویژگی ها را از او مخفی نگه دارید. وکمتر در معرض دید او قرار دهید.
  قوی کردن رابطه ی دوستی با انسان های حسود بهترین پیشنهاد است تا شعله حسادت در وجود آنها کم رنگ شود.در صحبت کردن با او، او را از کمالات وجودی اش با خبر کنید واز اوتعریف نمایید تا بدین وسیله حسن نیت خود را به او ثابت نمایید.مواظب باشید که شما برای دفع خطر حسادت او مقابله به مثل ننمایید که انتخاب این مسیر عواقب خوبی نخواهد داشت.

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۱/۱۸ در ساعت ۱۲:۰۶

 10. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود