کشاورزی، بهترین کارها و حلال ترین شغل ها

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کشاورزی، بهترین کارها و حلال ترین شغل ها

یکی از آفات زندگی ماشینی، دوری از طبیعت و محجور ماندن مشاغلی است که با طبیعت سر و کار دارد. یکی از شریف ترین این مشاغل _که الحمدلله هنوز هم قداست و عزت ذاتی خود را به همراه دارد_ کشاورزی است. به کشاورز و کشاورزی در اسلام اهمیت فراوانی داده شده است. در کنار کشاورزی، به باغداری و درخت کاری و دامپروری هم توجه ویژه ای شده است.

متاسفانه در دوره ای که فوتبالیست بودن و بازیگر شدن و پشت میز نشستن، به عنوان هنر و شأن اجتماعی قلمداد می شود، کشاورز زحمتکش و باغدار آبرومند و دامپرور پرتلاش، از ارج و شأن خاصی در اجتماع بهره مند نیست. جامعه ای که کشاورز و باغدار و دامپرورش از قشر ضعیف و محروم باشند، چنین جامعه ای قطعا و حتما درجا خواهد زد و با چالش ها و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهد کرد! یک شاخص مهم توسعه هر کشور، توسعه در زمینه کشاورزی و باغداری و دامپروری است که سراسر جنبه تولیدی دارد و برای عموم افراد جامعه مفید است. خودکفایی و استقلال یک کشور، در گرو رشد کشاورزی و دامپروری و باغداری، و حمایت ویژه از این مشاغل پرارج است.

برای اینکه گوشه ای از اهمیت این مشاغل مهم را از نگاه دین نشان دهیم، از باب تبرک، چند روایت گویا و رسا در این موضوعات را نقل می نماییم؛ به امید روزی که معرفی کشاورز نمونه به یک سمینار ساده محدود نشود، و این مشاغل در متن جامعه، هم از جهت اجتماعی و فرهنگی دارای شأن و منزلت ویژه خود باشند، و هم از جهت قانونی و مالی مورد حمایت و توجه ویژه مسؤولین قرار گیرند؛ ان شاء الله.

کشاورزی، بهترین کارها و حلال ترین شغل ها است

الإمام الباقر «ع» ممّا رواه عن أبيه الإمام السّجّاد: خير الأعمال زرع يزرعه، فيأكل منه البرّ و الفاجر... و يأكل منه السّباع و الطّير(1)

امام باقر «ع» به نقل از پدرش امام سجّاد «ع»: بهترین كارها کشاورزی است، كه نيكوكار و بدكار از [محصول] آن مى‏ خورند... و حیوانات درنده و پرندگان [نیز] از آن بهره مى‏ برند

الإمام الصّادق «ع»: ازرعوا و اغرسوا، و اللّه ما عمل النّاس عملا أحلّ و أطيب منه (2)
امام صادق «ع»: زراعت كنيد و درخت بكاريد، به خداى سوگند كه مردمان هيچ كارى حلال تر و پاكيزه ‏تر از آن ندارند

يزيد بن هارون الواسطىّ قال: سألت جعفر بن محمّد «ع» عن الفلّاحين؟ قال: هم الزّارعون، كنوز اللَّه في أرضه؛ و ما في الأعمال شي‏ء أحبّ إلى اللَّه من الزّراعة (3)
راوی مى‏ گويد: از جعفر بن محمّد [امام صادق] «ع» در باره كشاورزان پرسيدم، فرمود: كشاورزان گنج هاى خدا بر روى زمين اند؛ در میان كارها، هيچ چيز نزد خدا محبوب تر از زراعت نيست

الإمام الصّادق «ع»: إنّ اللَّه عزّ و جلّ أحبّ لأنبيائه «ع» من الأعمال، الحرث و الرّعي (4)
امام صادق «ع»: خداى عز و جل، براى پيامبرانش، از ميان كارها، زراعت و چوپانى را بيشتر دوست داشت

درخت کاری وظیفه است

الإمام الصّادق «ع»: خلق له (للانسان) الشّجر، فكلّف غرسها و سقيها و القيام عليها (5)
امام صادق «ع»: درخت براى او (=انسان) آفريده شده است، و او مكلّف است كه آن را در زمين بنشاند و آب دهد و به آن رسيدگى كند

کشاورزی و درخت کاری، صدقه جاریه است

النّبيّ «ص»: ما من مسلم يغرس غرسا أو يزرع زرعا، فيأكل منه إنسان أو طير أو بهيمة، إلّا كانت له به صدقة (6)
پيامبر «ص»: هيچ مسلمانى نيست كه درختى را در زمين بنشاند يا زراعتى را كشت كند، و انسان يا پرنده يا چرنده ‏اى از آن بخورد، مگر اينكه براى او صدقه ‏اى محسوب می شود

النّبيّ «ص»: من غرس غرسا فأثمر، أعطاه اللَّه من الأجر قدر ما يخرج من الثّمر (7)
پيامبر «ص»: هر كس درختى بنشاند و به بار بنشيند، خدا به اندازه‏ اى كه ميوه از آن فراهم آيد به او پاداش مى‏ دهد

درختان نخلی که امام علی (علیه السلام) می کاشتند

الإمام على «ع»؛ إنّه كان يعمل بيده و يجاهد في سبيل اللَّه... و لقد كان يرى و معه القطار من الإبل و عليه النّوى، فيقال: ما هذا يا أبا الحسن؟ فيقول: نخل إن شاء اللَّه، فيغرسها فما يغادر منه واحدة (8)
امام على «ع»؛ او با دستان خود كار مى‏ كرد و در راه خدا جهاد مى‏ کرد... او را مى‏ ديدند كه با تعدادی شتر با بار هسته خرما، در حركت است، و چون به او مى‏ گفتند: يا أبا الحسن! اينها چيست؟ مى‏ فرمود: درخت خرماست، ان شاء اللَّه؛ پس آنها را مى‏ كاشت و حتى يكى از هسته‏ ها را هم دور نمى‏ انداخت

از رحمت خدا به دور است...!

الإمام الصّادق «ع»- عن أبيه: كان أمير المؤمنين «ع» يقول: من وجد ماء و ترابا ثمّ افتقر، فأبعده اللَّه (9)
امام صادق «ع» به نقل از پدرشان از امير المؤمنين «ع» نقل می کند که مى‏ فرمود: هر كس آب و خاكى در اختيار داشته باشد و [كشت و كارى نكند و] فقير بماند، خدا او را از رحمت خود دور سازد.*

پی نوشت
----------------
1- الحياة با ترجمه احمد آرام، ج‏5، ص 509
2- همان
3- همان/ص 511
4- همان
5- همان/ ص 513
6- همان/ ص 507
7- همان
8- همان/ ص 508
9- همان/ ص 512

بنام او

باسلام خدمت شما استاد گرامی..

باورکنید هرچه متنهای شما را بیشترمیخوانم به عمق توانایی های ذهنی ذهن خلاق شما استاد گرامی نیز بیشتر پی میبرم ..

صدیقین;359147 نوشت:
جامعه ای که کشاورز و باغدار و دامپرورش از قشر ضعیف و محروم آن جامعه باشند، چنین جامعه ای قطعا و حتما با چالش ها و مشکلات عدیده و زیادی دست و پنجه نرم خواهد نمود!

و این دقیقا عین امروزجامعه ماست که هیچیک از ما مردم اینقدری که درمقابل یک شخص پولدار یا کارمند رئیس دولا و راست میشویم درمقابل یک کشاورز چنین نمیکنیم .. واقعا چرا ؟؟
{شایدچون هنوز به اهمیت کشاورزیه سالم پی نبرده و شاید هنوز متوجه نشده ایم که چه خطراتی ممکن است از ضعف یا نابودی صنعت کشاورزی عاید کشور ما و ما مردم در آینده گردد}

صدیقین;359147 نوشت:
یک شاخص مهم توسعه هر کشور، توسعه در زمینه کشاورزی و باغداری و دامپروری است که سراسر جنبه تولیدی دارد و برای عموم افراد جامعه نیز مفید خواهدبود.

و این گفته نیز چون در درخشان در پوشش یک صدف خواهدبود که اگر عمق معنا را درک و فهم نمودی میتوانی در بودنش را و درخشنگی اش را ببینی که درغیراینصورت ..؟؟

صدیقین;359147 نوشت:
خودکفایی و استقلال یک کشور نیز در گرو رشد کشاورزی و دامپروری و باغداری و حمایت ویژه از این مشاغل پرارج خواهدبود.

و در آخر و ضمن تایید این قسمت از فرمایش زیبا و پربار حضرت عالی و درمورد صنعت کشاورزی میتوانم ابتدا به این ضرب المثل شیرین اشاره نموده که میفرماید .. اگرچه نخورده ایم نان گندم اما بس فراوان دیده ایم دردست مردم و ..

و سپس اضافه نمایم که اگر چه خودم با این شغل و صنعت و از نزدیک غریبه ام اما میتوانم دراین باب {اهمیت بیش از پیش شغل و صنعت کشاورزی} یک هشدار کوچک حتی داده و البته ابتدا بگویم که سعادت و خوشبختی یک جامعه و حتی فراتر از آن ، ابرقدرتی و البته ابتدا .. سلامتی اش نیز مدیون شخص کشاورز و حتی شدیدا وابسته به صنعت کشاورزی و دامپروری سالم خواهدبود که ..؟؟
که البته مایل بودم اینرا نیز بعنوان همان هشدار کوچک و در تداوم آن به مسئولان کشورم و خاصه بخش کشاورزی و دامپروری اضافه نمایم که حتما متوجه خطرات بالقوه دشمنیه ذهن بسیار فعال و باهوش نژادی بسیار خلاق و هوشمند باشیم که میتوانند با هزاران ترفند ، هزاران میکروب را درانواع هزاران مواد کشاورزی و خوراکی که ....
که فعلا از گفتن و ادامه آن بدلیل احتمال سوء برداشت امتناع ورزیده و فقط دراین لحظه مایل میباشم که از شما جناب استاد بزرگوار که استاد علوم قرآنی نیز میباشید تقاضا نمایم ازآنجاییکه باید در قرآن و حتی عهدین و تحت پوشش حتی داستان کوتاه به این مهم اشاراتی گردیده باشد ، چنانچه آیاتی در قرآن مقدس سراغ دارید و صرفا جهت تثبیت این دیدگاه یا باورذهنی و حقیقت محض که کشاورزی زیربنای توسعه میباشد .. معرفی و بیان نموده تا با انعکاس آنها ، ضمیمه این بحث مقدس و بسیار پربار هم گردند..انشاا...

{باسپاس}

به سخنان این روزهای کاندیداها یا حتی مردم توجه کردید؟

اکثر انتقادها از گرانی مواد غذایی و گرسنگی ملت و خالی بودن سفره هاست

حلال همه این مشکلات کشاورزی هست!

بنام او

باسلام و عرض ادب..

Anoushiravan;359263 نوشت:
به سخنان این روزهای کاندیداها یا حتی مردم توجه کردید؟

اکثر انتقادها از گرانی مواد غذایی و گرسنگی ملت و خالی بودن سفره هاست

حلال همه این مشکلات کشاورزی هست!

جناب انوشیروان عزیز البته که بوضوح و روشنی چیزی بیان نفرمودید و اما با علامت تعجب فرض را براین میگذارم که شما قصد نمودید مدعی این شوید که یعنی اینهمه بدبختی هایی که ما ملت داریم آیا با بهبود وضع کشاورزی درست خواهدشد ؟؟ و پاسخ من ابتدا و شاید این گردد که بلی درست خواهدشد و حتی بدتر یا بالاتر از اون اگر ازابتدا توجه خوبی هم مینمودند حتی این مشکلات پیش نمی آمدند..
باورتان میشود ؟؟

البته از شما که انگار فرمودید روی ژن کار و تحقیق مینمایید بسیار بعید بود چنین گفتاری ..

اما اگرلازم شد و البته بعد از انعکاس چند آیه از قرآن مقدس توسط استاد ارجمند جناب صدیقین .. بازهم توضیحاتی خواهم داد که شما و حتی همه خوانندگان یقین نمایید که کشاورزی یعنی چی ؟؟

فعلا تا اون موقع..

{باسپاس}

سلام

آن علامت تعجب بی مورد بود و من عذر می خواهم

سخن من از بابت تکذیب نبود. از بابت تایید بود

شاید بد بیان کردم. اما منظور من این بود که بخش زیادی از مشکلاتی که امروزه به آن اشاره می شود با بهبود وضع کشاورزی حل می شود

نيازمند هدايت;359344 نوشت:
اما اگرلازم شد و البته بعد از انعکاس چند آیه از قرآن مقدس توسط استاد ارجمند جناب صدیقین .. بازهم توضیحاتی خواهم داد که شما و حتی همه خوانندگان یقین نمایید که کشاورزی یعنی چی ؟؟

فعلا تا اون موقع..

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام

اساس و پایه مهم است و کشاورزی از علوم پایه حیات و حق تغذیه است که اگر اصلاح و به حد مطلوب و خود کفایی با سلامت مناسب برسد در کنار دیگر نیاز های حیاتی مثل آب مشکلات زیادی حل میشه اگر نه حد اقل مشکلات سلامتی و جسمی و روحی کم میشه یا جلوگیری میشه
این نظر منه

مي خواهيد بياي كشاورزي چكار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
آب نيست!
زحمت شبانه روزي
پول كم
دست هاي زمخت شده
پوست آفتاب خورده
و بدني كه سيلي باد و بارون و آفتاب و سرما و سنگيني كار و ... رو مي خوره! بعدش هم هيچي به هيچي !
به همه بدي ولي...
كاهو جريب500هزار تومن! به شما ميدن دونه اي چند؟ مزد كارگر70 هزار تومن و...
تو رو خدا بسه
آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآهههههههههههههههههههههههاااااااااااااااااااااااااااااااااايييييييييييييييييييييي! بالانشين هاي عافيت طلب آرمان گرايي بسه
نه بيمه اي و نه تضمين خريد و نه پشتوانه اي
پدربزرگم كشاورز بود و پدرم! ما به دنبال آرمانشون درس خونديم
امشب پدرم با بغض گفت: درس كيلويي چند؟!
تو رو به خدا بسه...

وجودم خشم و بغض! مشت هاي گره خورده ي ما پشت خميني كبير ايستاد براي رسيدن به عدالت و اسلام...
كار كردم و جون كندم و ايستادم پشت پدرم و پدربزرگم و باز هم ايستاده ام
اما كمرم خميده
صداي خورد شدن استخوان ميده
ديگه بسه....

فضه الزهرا;359374 نوشت:
وجودم خشم و بغض! مشت هاي گره خورده ي ما پشت خميني كبير ايستاد براي رسيدن به عدالت و اسلام...
اما كمرم خميده
ديگه بسه....
سلام به همه دوستان، و ممنون از توجهی که به مطلب داشتید

بنده همان طور که در مقدمه مطلب عرض کرده ام، چند روایت درباره اهمیت کشاورزی و دامداری و باغداری نقل کرده ام تا اهمیت این مشاغل حیاتی و پرارج، بیشتر از پیشتر برای ما روشن شود، و نگاه دین مبین و اهمیتی که در اسلام به این مشاغل داده شده، اندکی معلوم گردد.

انتظارم از دوستان این است که به جای درج جملاتی با بار منفی و یاس و نومیدی، نگارشی پرامید و مثبت اندیش داشته باشند. با آیه یاس، نه هیچ قدمی جلو می رود، نه هیچ ایده و خلاقیتی بروز می کند و نه هیچ ثمره ای نصیب خوانندگان فهیم و محترم می شود!

ما در اینجا به نقد بی توجهی ها و کم کاری ها نمی پردازیم، چون نه کار ماست و نه فایده و ثمره ای دارد! بلکه درباره نقشه راه، و فضای مثبت آینده نگارش می کنیم؛ اینکه الان باید چکار کنیم و راهنمایی های آیات و روایت به چه صورت است.

یک جایی رهبر انقلاب فرمایش خوبی داشتند. می فرمودند: «گاهی بنده موضوعی رو مطرح می کنم و مطلبی رو در سخنرانی هایم بیان می کنم، تا در فضای فکری جامعه پخش بشه و زمینه اجرا و پیگیری پیدا کنه» (نقل به مضمون). حالا قصه این سیاه مشقای بنده هم _که مستند به آیات و روایاته_ از همین قبیله! جرقه و امیدیه که در فضای بیکران مجازی زده می شه تا ان شاء الله به اندازه ناچیز خودش، زمینه ای بشود برای یک گام به جلو رفتن. این روایات اهلی دارد که ان شاء الله آنها را درخواهند یافت و بدان جامه عمل خواهند پوشانید؛

خَطَبَ رَسُولُ اللَّهِ ص النَّاسَ فِي الْحِجَّةِ الْوَدَاعِ بِمِنًى فِي الْمَسْجِدِ الْخَيْفِ فَحَمِدَ اللَّهَ وَ أَثْنَى عَلَيْهِ ثُمَّ قَال: نَضَّرَ اللَّهُ عَبْداً سَمِعَ مَقَالَتِي فَوَعَاهَا ثُمَّ بَلَّغَهَا مَنْ لَمْ يَسْمَعْهَا فَرُبَّ حَامِلِ فِقْهٍ غَيْرِ فَقِيهٍ وَ رُبَّ حَامِلِ فِقْهٍ إِلَى مَنْ هُوَ أَفْقَه‏ (أمالي الصدوق/ص 350)

پیامبر گرامی اسلام در حجه الوداع در ضمن خطبه ای فرمودند: خداوند دلشاد كند بنده ‏اى را كه سخن مرا بشنود و به خاطر سپارد، سپس به كسى كه آن را نشنيده است برساند؛ چه بسا كسى كه علمی را حمل می کند ولى خود عمق آن را درک نکرده است، و چه بسا كسى که علمی را به داناتر از خود می رساند

بنام او

باسلام مجدد..

{ادامه از ارسال اول}

{2}

صدیقین;359391 نوشت:
حالا قصه این سیاه مشقای بنده هم _که مستند به آیات و روایاته_ از همین قبیله! جرقه و امیدیه که در فضای بیکران مجازی زده می شه تا ان شاء الله به اندازه ناچیز خودش، زمینه ای بشود برای یک گام به جلو رفتن. این روایات اهلی دارد که ان شاء الله آنها را درخواهند یافت و بدان جامه عمل خواهند پوشانید؛

جناب استاد دربالا پاسختان را کمی مشروحتر بیان داشتم و بازهم میگویم که البته همین سیاه مشقای شما آن کاری که نمیبایست بکنند کردند فقط دعا کنید توسط مدیریت این بخش همانند مدیریت بخش {؟؟؟...؟؟؟} که برخی متنهای علمی را نیز حذف مینمایند،حذف ننمایند یا همانندتاپیکهای خوب و علمی دیگر مسدودنشود و بلکه امیدوارم مدیریت محترم و فهیم این انجمن و بلکه همه مسئولین محترم و دلسوز این کشور و ملت و مذهب و بلکه همه پدران و مادران و سرپرستان خانوارها به این مسئله بسیار مهم توجه ویژه مبذول نماییم که اگر اجازه ندهیم انتقاد یک انسان برزبان جاری شود .. در نهایت و یا از روی ترس تبدیل خواهدشد به سکوت و اگر نتوانیم کاری کنیم که طرف مقابلمان ترسش را بریزد و سکوتش را بشکند .. درنهایت این سکوت عذاب آور و خاموش تبدیل خواهدشد به فریادی خاموش و درنهایت هم کینه و بغض و نفرت در دل و درخواست و آرزوهای بد یا نفرین در ذهن و دل که نفرینها هم بر اساس قانون و قوائدی خاص البته ، بسیار گیرا و تاثیرگذارخواهندشد..{تاثیرات بسیارمنفی و شاید غیر قابل جبران}

{البته این موضوع زمانی برای تعدادی از ما قابل هضم و باور آسان خواهدشد که بدانیم نژادسفید و برخی کشورها هم ازسالها پیش به اسرار این مهم پی برده که اینک و سالهاست به شهروندان خوداجازه میدهند براحتی بیایند توخیابانها و بطرف پلیسها و نیروهای امنیتی شان سنگ و گوجه پرتاب نمایند .. که البته الان جای این بحث و گفتمان نسبتا طولانی هم نخواهدبود}

فضه الزهرا;359374 نوشت:
مي خواهيد بياي كشاورزي چكار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
آب نيست!
زحمت شبانه روزي
پول كم
دست هاي زمخت شده
پوست آفتاب خورده
و بدني كه سيلي باد و بارون و آفتاب و سرما و سنگيني كار و ... رو مي خوره! بعدش هم هيچي به هيچي !
به همه بدي ولي...
كاهو جريب500هزار تومن! به شما ميدن دونه اي چند؟ مزد كارگر70 هزار تومن و...
تو رو خدا بسه
آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآههه ههههههههههههههههههههااااا ااااااااااااااااااااااااا ااااييييييييييييييييييييي ي! بالانشين هاي عافيت طلب آرمان گرايي بسه
نه بيمه اي و نه تضمين خريد و نه پشتوانه اي
پدربزرگم كشاورز بود و پدرم! ما به دنبال آرمانشون درس خونديم
امشب پدرم با بغض گفت: درس كيلويي چند؟!
تو رو به خدا بسه...

اما كمرم خميده
ديگه بسه....

خواهر خوبم سلام..

اول که من خود نیز کارگری بیش نیستم و مطمئن باشید وضع من ازشما بمراتب بدتره اما ؟؟ {و البته الان چندی ست که بیکارهم میباشم یعنی منبع درآمدزیردویست هزارتومان و حتی ..؟؟..خداییش وضع ازاین بدتر؟؟} اما منم مثل هر شهروند ایرانی دوستدار ایران و مذهب و دین ، شما پشت دین و مذهب و انقلاب و کشورم بوده و میباشم و حتی برای برطرف نمودن نه تنها فقر و بدبختی خودم که برای نجات همه مثل خودم و شما و همه عزیزان هموطن و هم مذهب چکار کردم ..؟؟ {البته از روی صرفا و فقط علاقه شخصی} رفتم دنبال تحقیق و ریشه یابیه علت و چندسال هم هرآنچه ذخیره و پس انداز اندک مالی داشتم درست و حسابی هم خرج نمودم و درنهایت میدانید به چی یا کجارسیدم ؟؟ میخواهید باورکنید میخواهید باورنکنید و اصلا هم روی احساسات منشاء گرفته از متن شما هم نخواهدبود .. اما من درنهایت به یکی از مهمترین دلایل ندارمی ها و تحریمها و گرانی ها که رسیدم ابتدا خود فقر و بعد هم همین کشاورزی بود ..؟؟ واقعا عجیبه نیست ؟؟ باورتان میشود؟؟

یعنی ابتدا و البته بعد از کمبود علم و دانش یا فقر فرهنگی .. همین ناراحتی و نگرانی و نارضایتی شما دارد بطور غیرمستقیم و طی یک فرآیند کاملا طبیعی منتقل میشوند بمن و فرزندان منو و حتی همه ملت و دولتها و مشاغل دیگر..؟؟ {البته منظور فقط ایران نمیباشد و این مربوط به همه کشورها و ملل جهان خواهدبود که کشاورزی باید در اولویت باشد و بلکه امنیت و رفاه کشاورز و دامدار نیز باید در اولویت اقدامات همه دولتها و حتی ملتها و حتی یک واسته یا دلال باید حواسش را خوب جمع کند که در خرید محصولات کشاورزان باید حتما و حتما رضایت کشاورز را لحاظ نماید که اگرچنین نکند ممکن است بعد از گذشت مدتی از یک ثانیه تا چند سال درد و مرض شود بجان فرزندان دلبندش و صدها برابر آنچه را که از کشاورز خورده باید خرج سلامتی و تنها بازیابیه سلامتی دلبندان خود نمایند}{البته لازم به توضیح نیست که نارضایتی درهیچ کجانبایدباشد اما فکرمیکنم تاثیر نارضایتی کشاور و یتیم بیش از سایرین خواهدبود}

بازهم باورتان نمیشود ؟؟ یعنی دولت جدید ما باید بیاید و دراولین اقدام خود ابتدا یک گروه تحقیقاتی ویژه را مامور این مهم نماید که ببینند این علتها و این فقرها و این تحریمها و این گرانی ها و این مشکلات از کجا منشاء گرفته و میگیرند ..؟؟ چی خواهدشد ؟؟ در نهایت یا نهایتا بهمین نتایجی خواهند رسید که من چندین سال پیش رسیدم .. یعنی بعدازفقر فرهنگی .. کشاورز وکشاورزی {و حتی ابتدا کشاورز نه دامدار و دامداری که من علت اینکه چرا خداوند ابتدا هدیه قابیل را که زراعت بود و از دل زمین بعمل آمده بود را نپذیرفت ولی هدیه هابیل را که گوشت بود و از دامداری بدست آمده بود را پذیرفت هم اگر لازم شد بطور مشروحتر عرض خواهم نمود تا تعداد اندکی توسط این داستان مثالی در عهدین قدیم و جدید {اناجیل یا تورات و انجیل} گمان نبرند که خداوند احتمالا گوشت رابیشتردوست داشته یا که خواسته با اهمیت بیشتر به گوشت ، توجه ما انسانها را بیشتر به سمت گوشت و دامداری معطوف نماید که احتمالا گوشت و دامداری بهتر از زراعت و کشاورزی ست ؟؟ که دقیقا و بلکه معنای داستان دقیقا برعکس خواهدبود و بلکه خالق ما دارند به کشاورز و کشاورزی توجه ویژه مینماید و حتی هشداری ویژه که باید ابتدا داستان آنرا بخوبی خواند و فهمید و ..؟؟}

و بنابراین و درنهایت ازنگاه منه کارگر .. کشاورز یعنی مادر و دامدار هم یعنی پدر و یا بعبارتی .. کشاورزی یعنی مادری و دامداری هم یعنی پدری ؟؟ که برای همگان روشن شده که نقش مادر در تربیت فرزندان برجسته تر و بلکه مهمتر خواهدبود تا پدر..
و البته نپرسید چرا ؟؟ فقط
بدانیم که کشاورز یعنی همان مادر که اگر این مادر جوش و غصه ای داشته باشد .. اگراین مادر اضطراب و نگرانی داشته باشد و اگراین مادر اوغده یا کمبودی داشته باشد ............ درواقع انگار دارد غذای اضطراب و نگرانی و اوغده ها و کمبودها را بفرزند و فرزندان دلبند خود که در واقع ما ملت میباشیم منتقل مینماید و انگار دارد شیر جوش و غصه را به فرزند عزیز خود یا ما مردم و بدون هیچ غرض و منظور سوئی میخوراند و ..؟؟
و درنهایت .. من معتقدم اگر وضع کشاورز درکشورما مساعد گردد ....... انگار همه یا اکثر و عمده مشکلات ما مردم و دولتهای ما هم دارند حل و مرتفع میگردند .. {این موضوع را باورنمایید و باتمام وجودهم باورنمایید و ازامروز همه ما مردم و مخصوصا دولتهای ما توجه ویژه ای به امر کشاورزی نمایید و البته لازم بذکرمیباشد که خودکشاورزان هم وظایفی خواهندداشت که بعداز اینکه قانون رفاه نسبی کشاورز و بعد دامدار تصویب شد و قبل از اجرای این تصویبنامه باید ابتدا این وظایف و اقدامات را یکایک انجام دهند تا اجرای این قانون هم البته اگرتصویب و اجراشد بخوبی پیش رفته و تاثیرات خود را به ما اقشارمختلف ملت هم بخوبی منتقل نموده و برساند..انشاا...}

{البته میبینید که حرف،بسیار زیادتر ازاین حرف و حدیثها خواهدبود .. اما ..؟؟
اما همین مقدارهم ببخشید}

{و البته این مطلب مهم را هم اضافه نمایم تا کسانی که از ابتدا درجریان این موضوع قرار داشته اند واقف گردند که پستهای شماره 1 و 3 از خود حقیر در قبل و بعدازاین پست بدرخواست خودم حذف گردیدند و ازاین بابت جای هیچ شبهه ای درذهنها باقی نماند که خدایی ناکرده مدیریت این تاپیک حتما گزینشی برخورد نموده اند}

بنام او

باسلام..

نیازمند هدایت;359260 نوشت:
فقط دراین لحظه مایل میباشم که از شما جناب استاد بزرگوار که استاد علوم قرآنی نیز میباشید تقاضا نمایم ازآنجاییکه باید در قرآن و حتی عهدین و تحت پوشش حتی داستان کوتاه به این مهم اشاراتی گردیده باشد ، چنانچه آیاتی در قرآن مقدس سراغ دارید و صرفا جهت تثبیت این دیدگاه یا باورذهنی و حقیقت محض که کشاورزی زیربنای توسعه میباشد .. معرفی و بیان نموده تا با انعکاس آنها ، ضمیمه این بحث مقدس و بسیار پربار هم گردند..انشاا...

و مجددا سلام ویژه خدمت شما کارشناس محترم جناب صدیقین عزیزو گرامی و تشکر ویژه از زحمات پنهان و آشکار شما در راستای اطلاع رسانی های خوب و مفید .. همچنان منتظر چند آیه از کتاب مقدس قرآن در رابطه با ضرورت کشت و زرع و امر کشاورزی میباشم{البته اگرموجودمیباشد}

{باسپاس}

سلام مجدد خدمت شما و همه دوستان

از آیاتی که به نظرم مناسب این بحث است، آیات 46 تا 49 سوره مبارکه یوسف است. علم كشاورزى و سياست ذخيره‏سازى و لزوم صرفه‏جويى در مصرف، از نکاتی است که از اين آيات استفاده مى‏شود. (1)

مطابق این آیات، عزیز مصر خواب خاصی می بیند و از معبران قصر، تعبیرش را جویا می شود اما آنان از تعبیر آن خواب، ناتوان اند! ساقی عزیز مصر، در مجلس حاضر بود. وی که در گذشته به جرمی زندانی شده بود و در زندان با یوسف «هم سلولی» بود و به خاطر جریانی _که توضیحش در آیات 36 سوره یوسف آمده_ می دانست که یوسف به علم تعبیر خواب آگاهی کامل دارد، لذا از عزیز مصر رخصت گرفت و به نزد یوسف آمد و خواب عزیز مصر را برایش بازگو نمود. ادامه ماجرا را از بیان شیرین قرآن کریم بخوانیم:

يُوسُفُ أَيُّهَا الصِّدِّيقُ أَفْتِنا في‏ سَبْعِ بَقَراتٍ سِمانٍ يَأْكُلُهُنَّ سَبْعٌ عِجافٌ وَ سَبْعِ سُنْبُلاتٍ خُضْرٍ وَ أُخَرَ يابِساتٍ لَعَلِّي أَرْجِعُ إِلَى النَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَعْلَمُونَ
قالَ تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنينَ دَأَباً فَما حَصَدْتُمْ فَذَرُوهُ في‏ سُنْبُلِهِ إِلاَّ قَليلاً مِمَّا تَأْكُلُونَ
ثُمَّ يَأْتي‏ مِنْ بَعْدِ ذلِكَ سَبْعٌ شِدادٌ يَأْكُلْنَ ما قَدَّمْتُمْ لَهُنَّ إِلاَّ قَليلاً مِمَّا تُحْصِنُون‏
ثُمَّ يَأْتي‏ مِنْ بَعْدِ ذلِكَ عامٌ فيهِ يُغاثُ النَّاسُ وَ فيهِ يَعْصِرُونَ (2)

(او به زندان آمد، و چنين گفت:) يوسف، اى مرد بسيار راستگو! درباره اين خواب اظهار نظر كن كه هفت گاو چاق را هفت گاو لاغر مى‏خورند و هفت خوشه تر، و هفت خوشه خشكيده، تا من به سوى مردم بازگردم، شايد (از تعبير اين خواب) آگاه شوند
گفت: هفت سال با جديّت زراعت مى‏كنيد و آنچه را درو كرديد، جز كمى كه مى‏خوريد، در خوشه‏هاى خود باقى بگذاريد (و ذخيره نماييد)
پس از آن، هفت سال سخت (و خشكى و قحطى) مى‏آيد، كه آنچه را براى آن سال ها ذخيره كرده‏ايد، مى‏خورند جز كمى كه (براى بذر) ذخيره خواهيد كرد،
سپس سالى فرا مى‏رسد كه باران فراوان نصيب مردم مى‏شود و در آن سال، مردم عصاره (ميوه‏ها و دانه‏هاى روغنى را) مى‏گيرند (و سال پر بركتى است)

خدای متعال در قرآن کریم قصه های زیادی بیان نموده، اما با این حال، قرآن کتاب قصه نیست؛ کتاب هدایت و عبرت است و داستان هایش هم به همین هدف بیان شده است. قرآن کریم در پایان سوره یوسف، هدف این قصه ها را عبرت و هدایت اهل ایمان بیان می کند. (3) در اینجا، به صورت گذرا، به چند نکته که از این آیات برداشت می شود و مناسب بحث است، اشاره می کنیم:

1- مديريّت بحران و اداره جامعه در شرايط حاد و دشوار از وظايف اصلى حكومت است؛ «قالَ تَزْرَعُونَ» ...
2- حكومت‏ها بايد قحطى و خشكسالى را پيش‏بينى كنند و در ايّام فراخى، با تدبير از فشار مشكلات بكاهند؛ «تَزْرَعُونَ» ...
3- به هنگام مناسب بودن شرايط، حد اكثر بهره‏بردارى را بايد نمود؛ «تَزْرَعُونَ» ...
4- در مواقعى كه بحرانى در پيش است، بايد بر ظرفيّت توليد و كار افزود؛ «تَزْرَعُونَ» ...
5- مردان خدا، بايد براى رفاه مردم فكر كنند و طرح دراز مدّت و كوتاه مدّت داشته باشند؛ «قالَ تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنِينَ»
6- زمان، عنصر بسيار مهمى در برنامه ريزى و مديريّت است؛ «سَبْعَ سِنِينَ»
7- فقط تشريح وضعيّت كافى نيست، بايد طرح و برنامه داد؛ «تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنِينَ دَأَباً» ...
8- برنامه‏ريزى در توليد «تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنِينَ»، و صرفه جويى و ذخيره‏سازى «فَذَرُوهُ»، يک ضرورت است (در حالى كه جوامع عقب مانده، بدون توجّه به اين مراحل، فقط مصرف مى‏ كنند).
9- كنترل حكومت بر روند توليد و توزيع در شرايط بحرانى، امرى ضرورى است؛ «تَزْرَعُونَ ... فَذَرُوهُ» ...
10- گندم اگر به خوشه باشد، بر عمرش اضافه مى‏شود؛ «فَذَرُوهُ فِي سُنْبُلِهِ»
11- مى‏توان با برنامه‏ريزى، خود را براى مقابله با حوادث طبيعى همچون قحطى، زلزله و سيل آماده كرد؛ «فَذَرُوهُ فِي سُنْبُلِهِ»
12- برنامه‏ريزى و تدبير براى آينده، منافاتى با توكل و تسليم در برابر امر خدا ندارد؛ «فَذَرُوهُ فِي سُنْبُلِهِ» (با تدبير، به استقبال تقدير برويم)
13- طرحها بايد قابليّت عملى داشته باشند؛ «فَذَرُوهُ فِي سُنْبُلِهِ» (بهترين شيوه عملى در آن زمانِ بدون سيلو و تكنولوژى، واگذاردن گندم در خوشه بود).
14- هر تلخى‏اى بد نيست. همين قحطى مقدّمه‏ى حاكميّت يوسف شد و همچنين مقدّمه صرفه‏جويى و كار بيشتر در ميان مردم گشت؛ «تَزْرَعُونَ، فَذَرُوهُ، إِلَّا قَلِيلًا»
15- آينده‏نگرى و برنامه‏ريزى بلند مدّت براى مقابله با مشكلات اقتصادى جامعه، لازمه مديريّت كشور است؛ «تَزْرَعُونَ ... فَذَرُوهُ ... إِلَّا قَلِيلًا»
16- صرفه‏جويى امروز، خودكفايى فردا و اسراف امروز، نيازمند شدن فردا را بدنبال دارد؛ «قَلِيلًا مِمَّا تَأْكُلُونَ»
17- پس‏انداز و برنامه‏ريزى براى ايّام ناتوانى، ارزشمند است؛ «سَبْعٌ شِدادٌ يَأْكُلْنَ ما قَدَّمْتُمْ»
18- آينده نگرى و برنامه‏ريزى مى‏تواند ملّتى را از طوفان‏هاى سخت حوادث عبور دهد؛ «يَأْكُلْنَ ما قَدَّمْتُمْ»
19- در مصرف، مقدارى را براى بذر و سرمايه ذخيره كنيد؛ («مِمَّا تُحْصِنُونَ» يعنى در حصن و حرز ذخيره كردن).
20- در شرايط سخت بايد پايه‏ها و سرمايه‏هاى اصلى را حفظ كرد؛ «مِمَّا تُحْصِنُونَ»
21- روش هاى نگاهدارى و تبديل مواد غذايى را بياموزيم تا از بين نروند؛ «مِمَّا تُحْصِنُونَ»
22- پيش بينى وضع هوا و بارندگى امرى مفيد در برنامه ريزى كشاورزى است؛ «يَأْتِي ... عامٌ فِيهِ يُغاثُ»
23- براى دفع مشكل مردم اقدام كنيم، هر چند مردم منطقه و كشور ما نباشند (طرح يوسف براى منطقه خودش نبود).
24- علم و دانش، رمز پيشرفت و بقاى حكومت‏ها و امنيّت و رفاه جامعه است (طرح و برنامه يوسف براى مبارزه با قحطى و خشكسالى، از دانش و هوش او حكايت دارد). (4)

پی نوشت
-----------------------------
1- تفسیر نور، ج6، ص 90
2- یوسف/آیات 46تا49
3- یوسف/آیه 111
4- با استفاده از: تفسير نور، ج‏6، ص 90 و 94

بنام او

باسلام ..

جناب استاد انشاا... در وقت مناسب در خدمت ادامه بحث خوب و زیبا و پر محتوای شما خواهم بود
{و البته متن و داستانی را که شما بیان نمودید هم بسیار فراتر از ظاهرشان و البته با توجه به شرایط دیروز و امروز ما ، بسیار هم پر مغز و رمز خواهندبود که البته احتیاج بفرصت بیشتری جهت پاسخگویی به آن هم خواهد بود..انشاا...بموقع بازخواهم گشت و البته شما تا اون موقع اگر آیات دیگری را سراغ دارید بیان نمایید و مخصوصا آیاتی که در آنها از کلمات زراعت و گیاه یا زمین و گیاه و از این قبیل نام برده باشد}

{باسپاس}

بنام او

باسلام ..

{1از3}

صدیقین;359757 نوشت:
14- هر تلخى‏اى بد نيست. همين قحطى مقدّمه‏ى حاكميّت يوسف شد و همچنين مقدّمه صرفه‏جويى و كار بيشتر در ميان مردم گشت؛ «تَزْرَعُونَ، فَذَرُوهُ، إِلَّا قَلِيلًا»

و ابتدا سلام ویژه خدمت شما استاد گرامی روشنفکر و روشن ضمیر و تشکر و سپاس ویژه از ذکر این آیات مقدس و مخصوصا تعابیر شماره گذاری شده کوتاه اما پر مغز و پر رمز شما که بدلیل متن شماره7 شما که بنوعی ایده و نبوغ ایرانی طلبیدید ، من از زمان ارسال شما برای هریک از متنهای شما چندین صفحه نگارش نمودم که الانهم چندین ساعت است که دارم تلاش مینمایم تا شاید از حجم آنها کاسته تا برای خواننده خسته کننده هم نیایند که متاسفانه هر کار هم که میکنم نمیشود و بناچار فقط و فعلا و تنها به یکی از آنها اشاره ای خواهم نمود تا شاید ..

و ابتدا طرح یا درخواست بسیار خوب شما :

صدیقین;359757 نوشت:
7- فقط تشريح وضعيّت كافى نيست، بايد طرح و برنامه داد؛ «تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنِينَ دَأَباً» ...

...
...

و درپایان این بخش و هرچند که طولانی هم میگردد که خالی ازلطف هم نخواهد شد..انشاا...

که هر تلخى‏اى بد نيست

که بر این اساس معتقدم ..
از آنجایی که این متن و این پست و این ارسال شما استاد گرامی و این پست و این ارسال حقیر دقیقا آمدند و دقیقا در این شرایط کلمات آنها برخورد نمودند به یکدیگر و اتفاقا مصادف گردیدند با روزهای وداع یا خداحافظی جناب آقای احمدی نژاد عزیز و مهربان {رئیس جمهور سابق} و انتخاب و اعلام ریاست جمهوری جناب آقای روحانی عزیز و فهیم {رئیس جمهورجدید} .. من میتوانم از این داستان و واقعه و متن اول آن ، یک برداشت دیگر و البته آزاد و کمی هم متفاوت اما کاملا درست و منطقی نموده و با کمی تعبیرات خاص خودم ، آنرا تحت عنوان یک پیام و البته برای خودم و امثال الزهرای عزیز در نهایت متصل نمایم به انواع دوست داشتنی ها و مخصوصا .. کشاورز و کشاورزی و ابتدا چنین اظهار نظر نمایم که شاید در این لحظه و لحظات و با ذکر این داستان و این دو ارسال یا پست و البته متن پر محتوای هربدی و سختی هم بد نخواهدبود از طرف شما استاد گرامی ، خداوند فهیم و مهربانمان خواسته بنوعی راه یا آینده پیش رو را برای ما ملت و حتی خود دولت جدیدمان روشن و آشکار نماید و بدینطریق بما بگوید که حتم نمایید که ما نیز پاسخ صبر و استقامت و وفاداری خود را ازاین روزهای سخت و پشتیبانی از انقلاب و رئیس جمهورعزیزمان گرفته و اینک نوبت پاداشی عظیم است که میخواهید از دستان پرازمحبت رئیس جمهورجدید خود دریافت نمایید .. پاداشی که درواقع و ابتدا از ذهن و هوش سرشار خود و بعد هم از هوش و استعداد ژرف منتخب جدید خود و همراه با دهها خصلت خوب این منتخب از مهربانی و صبوری زیادش در تداوم طرح دوستی هایش حتی با دشمنان دریافت خواهید نمود که در واقع دوست نمودن یک دشمن هنر شیعه و ایرانی ست و نه تنها و فقط دوستی بادوستان که ..

که اینک وقت آن است تا همه سختی ها و فشارهایی که بر ما ملت و مردم و طی این چندسال اخیر وارد آمده توسط یک یوسف گمگشته دیگر پایان پذیرفته و همه آنها بنحو احسن جبران گردند ..

یکنفر که با هوش و استعداد خاص ایرانی بودن خودش و با نگاه بلند به آینده ایران و تشیع که آرمان و آرزوی انفلاب و انقلابیون بوه و هستند ، آمده است تا سالها سختی و مقاومت ما ملت را پاداشی زیبا و همیشگی داده و خط پایانی بکشند بر همه دغلکاری های دشمنانی که شاید نمیخواستند و همچنان نمیخواهند تا درهمسایگی ذهن خود یا ذهنیت منحرف خود ، شیعه و ایرانی قدرتمندتر از روز پیش پابرجا بماند که شهروندانش در اوج تمدن و قدرت و شکوه و عظمت زیست نمایند و بلکه آرزوی هر شب و هر روزشان هم ، کوچک شدن و ضعیف شدن این ایران و این شیعه بوده و خواهد بود و شاید این آرزوها یعنی ایجاد آشوب و بلوا در وجود خودشان و ذهن وهاب صفت خودشان و شاید حتی ترس از شهروندان آزاداندیش خودشان که باز با یک انتخاب آزاد دیگر ، پس شیعه بهتر از وهابیت و ..
و با این انتخاب آزاد دیگر ، یک روحانی دیگر آمد که دوستی با ملل و دولتهای حتی متخاصم را در اولویت همه اهداف ذهن روشن ضمیر و دوراندیش خود قرار داده است تا همگان و دشمنان ایران و شیعه نیزآگاه و هوشیار شوند که پس شیعه بهتر از وهابیت ..

بله شیعه بهتر از وهابیت و وهابیت صفتان که اگر دشمنان کور دل برون دینی ما و بلکه محققین جامعه شناس نادان آنان میتوانستند کمی درست ببینند و درست نیز تجزیه و تحلیل نمایند که در نهایت برسند به یک واقعیت تاریخی و هر روز که بخوبی ثابت مینمود و مینماید که شیعه بهتراز وهابیت و حتی کاملتر و متمدن تر از همه مذاهب درون که ..

که همانگونه که یکنفر بنام یوسف برای دو دوره متفاوت مصر آمد ، اینک ایران نیز ، یوسف صفت دومش را برای آغاز روزهای خوش خود تجربه خواهدنمود..

بله یک یوسف برای مصر آنزمان آمد و 7 سال فراوانی کشت و زرع و کشاورزی را قدر نهاد تا تحمل 7 سال فشار و سختی و قحطی کشاورزی را راحت نماید و اینک دو یوسف صفت گمنام برای دو دوره متفاوت ایران و این زمان ایران آمدند که اولین یوسفش 7 سال سختی ها را و مشکلات و انواع تهدیدات دشمنان را بدون شنیدن کوچکترین صدای گلوله ای از سر ما ملت و بسلامتی رد نمودند و دومین یوسفش نیز با هوش و درایت و اندیشه سرشار خود آمده است تا همان چند سال سختی را که ما ملت بخوبی تحملش نمودیم و برای ما ملت ایران به یک ابدیت خوش و دائم تبدیل نماید ..
ابدیتی پرفروغ برای فرزندان نسل شیعه و ایرانی ما ..

ادامه دارد..

بنام او

با سلام ..

{2از3}

{و کمی توضیح بیشتر}

و بدون هیچ شکی ایشان آمده اندو بلکه میتوانند با همان درایت و هوش و استعداد خاص شیعی،ایرانی خودشان که در پس آن نگاه یا یک ذهن بس هوشمند و کارآمد و دوراندیش نهان گردیده و با اعتماد به نفس بالایی که در اعماق چشمانشان همچون امواج دریای آبی و زیبا موج میزنند و بلکه کاملا هم هویداست ، سیاست دوستی جهانی را برای سیاست خارجی و سیاست سبز برای ایجادگردشگری و رفاه همه اقشار جامعه و با اولویت قشر کشاورز و کارگر و باگذر از تحریمها و پایین آمدن قیمتها در اولویت تعبیر و تفسیرتیزبین خود قرار داده و شاید بدینطریق خط پایانی بکشند به اینهمه فشارهای سیاسی وسختی های معیشتی ما مردم و ملت ایران و ..

و مخصوصا پایان تداوم این دشمنی ها و حتی جلوگیری از زایش دشمنی های جدید و بیشتر با ملل قدرتمند و بلکه متمدنی که هنوز نشنیده و ندیده ایم که مردم یا سربازانشان سر یک کودک معصوم شیعه ای را بنامردی و بس وحشیانه و تنها بجرم داشتن مذهب تشیع توسط والدینش از تن معصومش و چنان معصومانه جدا نمایند ..

که واقعا هم ما کی میخواهیم بیدار شویم که دشمنان واقعی خود را بشناسیم تا بلکه سختی ها و فشارهایی که طی این چندسال اخیرما ملت و مخصوصا ما ملت فقیر بیش از سایرین و با تمام وجود هم تحملشان نمودیم واما و بازهم پشت رئیس جمهورعزیز و دلسوزمان جناب آقای احمدی نژاد فهیم و مهربانمان را که تاریخ ایران نباید هیچگاه و نمیتواند ایشان را فراموش نماید خالی ننمودیم که میدانیم که واقعا هم اهدافی والا و مقدس برای ما ملت ایران در سر داشتند که علیرغم همه تلاشهایشان ، دشمنان و بدخواهان ایران و مخصوصا بدخواهان تشیع که دشمنان واقعی ما و متاسفانه از درون خود دین مبین هم بوده و هستند {وهابیون و کشورهای عربی موافق ذهن باطل آنان} به نامردی نگذاشتند آنها را برای ثروتمند نمودن ما ملت ایران و با ایجاد دوستی با ملل قدرتمند جهان و تمام و کمال اجرا و انجام نمایند ..

{توضیح کوتاه جنب توضیح بیشتر}

{که البته و با اینحال و با اینهمه تحریم و فشارهای سیاسی و اقتصادی بازهم جای تعجب داشته و دارد که من خودم که در برهه ای زیاد هم اهل مسافرت هم بودم و دقیقا با اینهمه فشارهای تحریم وگرانی ها بازهم فکرمیکنم جاده های ما درزمان ایشان یعنی جناب آقای احمدی نژاد بودکه سروسامان گرفته و اتوبان شدند و بدینطریق از تعداد مرگ و میر و درد و زجر هموطنانمان بشدت کاسته شد و حتی از ترس و وحشتی که از تریلی روبرویی داشتیم که نکند راننده اش در اثر شدت کار و زحمت زیاد ، لحظه ای غفلت نموده و بخواب رفته و درعرض یک چشم برهم زدنی بیاید بطرف اتومبیل من و ما و ..
و بگمانم صنعت آپارتمان سازی یا خانه سازی نیز در زمان ایشان بود که چنان رونقی هم گرفت که تعداد کثیری از بیکاران جامعه را دارای کار نمود و در واقع پول و فراوانی را بداخل خانه ها و خانواده های قشر کارگر و حتی مهندس و حتی شرکتها و افراد دیگر سرازیر نمود که هنوزهم تداوم دارند و .. و .. و صدها کار مفید دیگر که واقعا دراین شرایط بس دشوار وفقر و تحریم و گرانی ها ، چگونه پول اینهمه هزینه ها جور شدند یا میشدند و {و البته به غیر از یارانه ها کهاگرنیمی از یارانه ها را خود ما ملت با گرانی ها تامین نمودیم پس مابقی آنها چه یا ازکجا تامین شدند؟} و واقعا پول این جاده سازی ها وخانه سازی های {مهر} ازکجاتامین گردیدند و واقعا مگر این پولها قبلاهم موجود نبودند { تازه تحریمها و گرانی ها هم به این شکل و شدت هم نبودند }و بنظر من غیر از این نیست که خدا حامیه ایشان گردید و رهبری فهیم و عزیزمان نیزبا تمام قدرت و نیرو و مردانگی پشت ایشان ایستادند و بلکه ایشان را یاری رساندند..بنابراین تنها کلامی که میشود پس از 8سال خدمت صادقانه ایشان از زبانها و دلهای گاه شکسته جامعه فقیر ایرانی شنید شاید این نمونه کوچکی باشد که جناب احمدی نژاد ،هر جا که هستید و هر کار که میکنید انشاا... خداوند حافظتان باشد و انشاا... خداهمیشه سربلند و موفق و خوشحال نگاهتان دارد که .. که این دعای خیل عظیمی از مردمی بوده و هست که من خودم از نزدیک زندگیشان را دیدم و حتی مشکلات خودم را هم برای مدتی فراموش مینمودم } .. {بدترین زندگی ها در دل کویر و سوز سرما وگرمای کشنده کویر و بدتر از آن ، عدم بهرمندی از برق و متعاقب آن عدم برخورداری از کولر و وسایل سرماساز یا خنک کننده و حتی عدم آبآشامیدنی فراوان و حتی و فقط سالم و باز بدتر از آن ، شنهای روانی که با نان خشک و خالی کودکان معصوم هموطنمان، ساندویچ کودکانه آنان میشدند و بازهم بدتر ، و بازهم بدتر .. و بازهم بدتر ، بیکاری سرپرستان خانوار در پی مرگ زراعت وکشاورزی و شرمندگی جلوی همسر و فرزند و ...؟؟؟؟}
و اما همین یارانه ها که احمدی نژاد و رهبری و مجلس ودولت احمدی نژاد و در واقع خود خدا مسببش شدند تا حدودی خنده و شادی را برلبان این سرپرستان فقیر نشاند و تا حدودی ازشدت خجالت آنان نزد در و همسایه و همسر وفرزندان کاست .. پس واقعا هم که آقای احمدی نژاد جایگاه شما جز بهشت و جوار ائمه{ع} نمیتواند جایی دیگر باشد ، خدا همیشه باشما و پناه و پشتیبان شما هرجا که باشید
که این دعاهای اعماق وجود این مستمندان در حق رهبری و جناب احمدی نژاد بودند..

{و کمی هم اضافه تر}

بنابراین حالا که ما ملت پشت این رئیس جمهور مهربان و عزیز را خالی ننمودیم و حتی بدون گرایشهای بالا و پایین و با تمام وجودمان هم دوستشان داشتیم و حتی با تمام فشارها و گرفتاریهای اقتصادی بازهم بر سر نماز دعایشان هم کرده و تا آخر عمر هم بیاد محبتهایش دعایشان خواهیم نمود و سختی ها را هم بعشق این رهبر و این رئیس جمهور بجان و دل خریدیم و اما کوفه گری هم ننمودیم ، اینک نوبت جبران آن فرا رسیده تا توسط نه یک شخص که شعوری والا و بلکه از جهتی دیگر و از طرف یک روحانی فهیم و روشنفکر و آگاه به مسائل روز جهانی و یک یوسف گمگشته که بناگاه در سیاست خارجی و بین المللی ایران ظهور نمود ، این فشارها و چندین سال سختی های ما ملت و گرانیها با تدبر و شعور او به پایان راه خود رسانده و کمر آنها را بنوعی شکسته و ..
و البته هر چند که همواره افکارو دستانی از خارج از مرزهای فرهنگی،کشوری {اعتقادی،جغرافیایی} همچنان در تکاپویندکه این امر همچون گذشته محقق نگردد و ایران و شیعه همچنان در قهر گرفتاری های نان شب خود گرفتار و اسیر و سردرگم باشد و اما با این متن بسیار بجا و درست شکی نخواهدماند که ظهور و طلوع یک روحانی دوراندیش و اما فهیم در این شرایط خاص و حساس، تنها بخواست و عشق او نسبت بما مردم ایران که عاشق مذهب تشیع بوده و خواهیم ماندتحقق گرفته که این رئیس جمهور فهیم همچون یوسفی که خداوند بداد مصریان آن زمانرساند اینک بداد زندگی این زمان ما ایرانیان برساند تا این شخصیت صبور ودوراندیش و مهربان دست دوستی دراز نمایند بسمت حتی دشمنان ما ملت و حتی چه اشکالی دارد که جتی خود پیشقدم گردند و حتی تا آن دستان رادر دستان خود نگرفتند نیز خسته و ناامید نگردیده و حتی نخواهند شد که منش یک ایرانی و شیعه نیزهمین خواهد بود و هیچگاه فریب غرور کاذب خود را نخواهند خورد که یک ایرانی و شیعه بخوبی میداند که همین تکبر و غرور بود که بزرگترین عابد پروردگار را هم به نیستی ونابودی کشاند {ابلیس} و شاید یکی از دلایل مهم انتخاب شایسته جناب روحانی توسط خالق وآفریدگار فهیم و مهربانمان نیز همین بوده و خواهدبود که ایشان خود بهترمیدانند که باصبوری و کنار گذاشتن غرور و ابراز مهر و مهربانی و حتی مهرورزی توام با صبوری باید بجنگ دشمنان منافق این زمانه رفت و باعث سربلندی و عزت و اقتدار بیش از پیش شیعه و ایرانی گردند که با چنین اقداماتی میتوان به این دشمنان و حتی افکار عمومی جهان ثابت نمایند که ملت ایران همه شما را دوست دارند و با این اقدام و سیاست ، روی مهرورزی ایرانیان را نیزنشان جهانیان دهند تا مشت محکمی گردد بدهان دشمنان واقعی تر {دشمنان درون دینی تندروی ضدایران و شیعه که همواره درلباس دوست و میش مخفی شده اند تا درفرصتهای مناسب ماسک بظاهرزیبای خود را کنار زده و چهره واقعی و کین صفتانه خود را دیگربار نشانداده تا سرهای بیشماری ازحسینیان زمان را به بدترین شکل ممکن بر سر نیزها نمایند}که ایشان نقشه های این دشمنان را که شکستن کمر ما ملت و نابودی یک نظام الهی ست را نقش برآب خواهندنمود تا این دشمنان نتوانند پشت نظام و مذهب و ملت ما رابا تداوم تحریمها و گرانی ها و حمایتهای مخفیانه بشکنند که هر روز نیزخودشان قدرتمندتراز روز قبل گردند که دگربار تاریخ نیز تکرارمکرر از پهلوهایشکسته زهرا و الزهراها نگردد که همه اینها بسته به آن است که دولت جدید ما بیاید وبا دیدی متفاوت و حتی علمی نگرانه تر از همه دولتهای جهان ، کشاورزی را که مستقیمابا مشکلات فعلی ما و حتی و حتی افکار ما وابستگی تنگاتنگی پیدا خواهد نموددر اولویت قرار دهد و نگذارد تا کشاورز و البته بحق ، ناراحت و ناراضی و دلشکسته شود که البته میتوان تمام این گامها را بترتیب اولویت بندی و با نظر کارشناسانه کارشناسان اقتصادی و امور کشاورزی دولت خود و بخوبی برداشت..

ادامه خواهدداشت..

بنام او

باسلام ..
{3از3}

{هربدی و سختی هم بد نخواهدبود}

و من نیز بعنوان فقط یک شهروند بسیارمعمولی ایرانی حرف آخرم را بیان مینمایم که در واقع همین سختی ها و تحمل این سختی ها و آنهم در این شرایط ، مقدمه ای شدند برای انتخاب شایسته فرزندی شایسته از فرزندان تشیع و ایران و از این بابت هم حاضر هستم قول دهم و حتی قسم یادکنم که جناب رئیس جمهورجدید و فهیم ما ، راهی را انتخاب خواهندنمود و حتی خواهند پیمود که در نهایت ، هم رفاه و آسایش و امنیت ما مردم تامین گردد و هم پشت همه دشمنان و بدخواهان ما ملت شیعه بخاک ذلت برسد و مهمتر اینکه همه عاشقان ایران و انفلاب و تشیع نیز از این امر راضی و خشنود و ..
{والبته توضیح هریک ازاینها نیز چندین صفحه نوشتن میطلبد که انشاا...خواننده خود در توضیحات قبل و بعد متوجه آنهاگردیده یا خواهدگرذید}

و از بابت کشاورزی هم به دولت جدید و شخص فهیم رئیس جمهور عزیزمان قول میدهم که هر دولت و کشوری که ابتدا به صنعت کشاورزی اش یا در واقع خورد و خوراکش در کنار تربیت و اعتقاداتش بها داده یا بدهد ، آینده بسیار خوبی قسمت خود و ملت خود نموده و انشاا... که با درایت و هوش و سیاستهای خوب شما شاهد سالهای شکوفاهی صنعت کشاورزی و راحتی و رفاه کشاورزان در آینده ای نزدیک گردیم و ..

{والبته برای توجیه این امر نیازی هم به هیچ توضیح اضافه ای هم نخواهدبود که خداوند بغیر از قرآن ، حتی در تورات و انجیل هم به کشت و زرع و کشاورزی اهمیت فراوان قائل شده که بهمین دلیل که او فهیم است و حکیم و آگاه ، بنابراین ما پیروان او نیز باید بی هیچ سوال و جواب گزافه ای ابتدا اولویت را به کشاور و کشاورزی اختصاص دهیم چون اگر بفکر سلامتی خود و فرزندانمان باشیم باید هم ، چنین نماییم .. چون ابتدا کشاورزی ، مستقیم و غیر مستقیم با سلامتی شهروندان هر کشور سر و کار دارد و فکرهم نمیکنم که هیچکس بفکرسلامتی خود و خانواده و فرزندان معصومش نباشد که اگر کشاورزی خوب شود گاو و گوسفندای ما هم دیگر نایلون و کاغذ نخواهندخورد و گوشتشان هم بد مزه یا بی مزه نخواهد شد و ما هم به هزاران درد و مرض شناخته شده و ناشناخته مبتلا نخواهیم شد و مجبور هم نخواهیم شد نیاز به گوشت را از خارج تامین نماییم که صنایع داحلی خودمان بشدت فقیر و نابود شوند و.. و .. و ..؟؟}

و بنابراین درخواست من نیز بعنوان عضوی کوچک از اعضای جامعه خودم از دولت جدید آقای روحانی این خواهدبود که ابتدا به کشاورزان برسید که در واقع هم بحث این تاپیک در مورد آنان و شغل آنان است و هم در واقع آنان باید در اولویت باشند که ما سایر اقشار ملت و مردم نیز بتوانیم برسیم به اولویت و از یک زندگی خوب و زیبا و بی دردسر برخوردار گردیم و همانگونه که دربالا اشاره شد خداوند و خالق ما نیز در آیات و داستانهای متعدد این مهم را به بندگان فهیم خود و البته بگونه های مختلف و شاید حتی بسیار پوشیده متذکر شده که اگرمیخواهید موفقیت و خوشی در زندگی مادی و معنوی بدست آورید اول و ابتدا به کشاورزی اهمیت قائل شوید
{ که حتی بهترین زندگی ها باید ابتدا دراختیار کشاورز و خانواده او قرار بگیرد و بعد دامدار و بعد سایر مشاغل و البته در اکثریت و نه قلت و اقلیت و چه خوب بود اصلا چند گروه تحقیقاتی پیرامون این موضوع و موضوعاتی از این دست و حتی علت نباریدن باران در زمانی که باید ببارد و علت حرکت شن های روان و اثرات خوب یا مخرب مالچ پاشی طی مدت دراز و حتی جلوگیری ننمودن ازحرکت شنهای روان که احتمالا باید منافع بسیار بزرگی در آینده برای کشورهای دارای این نوع شنها داشته باشند که تا کنون هیچ کشوری از این دید به آن نگاه نکرده و دیگر موارد تاسیس مینمودید تا همه اوضاع و احوال مملکت از طریق علمی و دانش و با بیشترین آگاهی ها به پیش بروند}

{پاسخی کوتاه به دشمنان و دلایل موفقیت ایشان}
{ و البته اگر تعدادی هم بخواهند بذر نا امیدی بپاشند که ایشان هم نخواهندتوانست برای اقتصاد و دشمن زدایی و دشمنی زدایی در رابطه با تحریمها و گرانی ها و انرژی هسته ای یا بمب اتم کاری کنند پاسخ من و یا ما مردم هم به آنان این خواهدبود که فقط باید منتظر بود تا روزهای آینده را شاهد باشیم و از آنجایی که من خودم را در برخی حس ها دست کم نمیگیرم حاضر هستم همانگونه که درکمی بالاتر قول دادم مجددا قول دهم که کسی که دشمن شناسی درست را انجام خواهند ایشان خواهندبود و کسی که با دادن دست دوستی با یکی از این دشمنان پوزه اون یکی را بخاک خواهد مالید نیز همین شخص فهیم خواهند بود و اتفاقا درحالیکه داشتم این مطلب را مینوشتم همین الان اخبار ساعت 9 شبکه 1 نیز تمام سخنان مرا در مورد توانایی های جناب روحانی یکبار دیگر و بنوعی دیگر موزد تایید خود قرار داد .. یکی از مسئولان آژانس اتمی تقریبا چنین سخنانی بیان نمود : با تمام تلاشهایی که همه کشورها انجام دادند تا ایران را از موفقیت در امر انژی اتمی باز دارند بازهم نتوانستند و در واقع این ایران بود که برنده اصلی این جنگ و دعوا یا به اصطلاح مناقشه بین المللی گردید و اینهم فقط بدلیل وجود جناب حسن روحانی بعنوان نماینده ایران در این مذاکرات بود و دیگرهیچ ..

و در پایان فقط قدری فکر نماییم که واقعا برای چی ملت و در واقع خداوند مهربان در چنین لحظاتی چنین شخصیی را و آنهم در این شرایط بس حساس و سخت انتخاب نمودند و مهمتر اینکه برای چی نام ایشان حسن است که این مطمئنا از تاثیرنام بر عملکرد افراد و اشخاص حکایت خواهدداشت که بزرگترین قرارداد صلح و دوستی را درنهایت با قدرتمندترین دشمنان ما خواهدبست و بدینطریق این امکان ارزشمند را فراهم خواهندآورد که ملت تشیع ایران را صاحب اقتدار بیشتر در تامل با دشمنان درون دینی گرگ صفت خود نماید که چندی پیش نیز سر یک کودک شیعی را درسوریه بس وحشیانه بریده و .. و باز برای چی و دقیقا در این لحظه این دو پست و این آیات و این داستان ذکر شدند و بلکه باهم برخورد نمودند و آنهم در اینچنین روزهایی و حتی مهمتر از همه اینها برای چه در بخش هسته ای که ایشان مسئولش بودند و با اینهمه فشار و احتمال حمله نظامی که هرروز در اخبار و سایتهای گوناگون منتشر میشدند ، بازهم هیچ کشوری نتوانست هیچ غلطی بکند ؟؟ واقعا چرا ؟؟ میدانید چرا .. چون جناب حسن روحانی مسئول این بخش حساس و کلیدی کشور و دولت و ملت بودند بله چون آقای حسن روحانی بودند .. بنابراین کسی که در آن مسئولیت بس کوچکتر توانستند چنان کار بس بزرگ و عظیمی را به انجام برسانند ، پس چگونه نتوانند در پست و مقامی بس بزرگتر و پرقدرت تر از قبل ، از پس این مشکلات ریز و درشت اقتصادی و سیاسی بر نیایند که حتی من تا آنجا حتم و اطمینان دارم که همه آنها را حتی میریزند فقط در یک جیبشان و مدرک زنده این گفته من نیز همین الان در اخبار ساعت 9 شبکه 1 و از زبان یک مسئول آژانس اتمی که فقط هم درمورد جناب روحانی بود که بیان گردید که واقعا هم روحیه را مجددا به رگهای شنونده تزریق نموده و خواهدنمود : با وجود مدیریت آقای روحانی در گفتگوها و حل مناقشه ایران و جهان این ایران بود که علیرغم همه فشارها و تحریمها برنده نهایی در مناقشه هسته ای گردید و ..}

{وبازهم اگربخواهم بگویم}

{ و فقط در آخر .. اگر من توانایی داشتم بجای این متن و نوشته گوشه سایت که بالای پرچم زیبای ایران نوشته شده : خلق حماسه سیاسی مبارک باد .. آنرا به اینصورت تصحیح نموده و مینوشتم : خلق اولین حماسه سیاسی مبارک باد .. چون با این رئیس جمهور و چنین رهبر فهیم و آگاه و ما ملت فهیم و گوش بفرمان ، من شک ندارم که در همین یکسال نخست ریاست جمهوری جناب روحانی باید شاهد حماسه های سیاسی بیشماری و حداقل تا سه حماسه بسیار بزرگ از طرف ایشان و دولت افزایش اقتدار ملی ایشان باشیم که پس از چندی هم مجددا میبایست مینوشتیم : خلق دومین حماسه سیاسی توسط دولت حماسه ساز سیاسی مبارکباد و به اعتقاد بنده دولت جناب روحانی ، دولت خلق حماسه های سیاسی یا [=arial]دولت افزایش اقتدار ملی و امید با توجه ویژه عالمانه به وضعیت معیشتی ما مردم و مخصوصا صنعت کشاورزی و البته ابتدا دشمن شناسی میکروسکوپی لقب خواهند گرفت که این لقب خیلی بهتر از دولت تدبیر و امید خواهدبود چون تدبیر را که همه دارند اما تضمینی برای موفقیتش نخواهدبود ..
البته بر هیچ انسان فهیمی هم پوشیده نیست که هر چه تعداد حماسه های سیاسی از طرف یک دولت بیشتر شوند انگار حماسه های صنعتی و نظامی و فضایی و فرهنگی و در نهایت هم اقتصادی زیادتر خواهندشد و انگار فرصتهای اقتصادی جدید متولد شده و خواهندشد چون در پی عملکرد و سیاستهای خوب یک دولت است که موقعیتهای خوب و ناب ایجاد شده و درنهایت هم اقتصاد هم رونق گرفته و خوب میشود و چون من خودم کوچکترین شکی ندارم که اگر اتفاق خاصی برای سیاره زمین نیفتد {مانند برخورد شهاب سنگها و یا برخورد چند سیاره و ستاره به یکدیگر که ابدا هم تا قیامت بزرگ و واقعی روی نخواهداد} وضعیت اقتصادی ما ملت ماه به ماه و حتی روز به روز هم بهتر و بهتر خواهدشد..روز به روز.. شک نداشته باشیم }

{البته جناب استاد ببخشید موضوع یه مقدار هم از بحث فقط کشاورزی بیرون رفت که دلیلش هم ابتدا داستان خوب ذکرشده شما و بعد هم همان جمله کوتاه قرمز بود .. که البته خودمم بی میل نبودم بهانه ای یابم تا یه مقدار بذر امید بپاشم که ملت درد و زجرکشیده ایران مطمئن باشیم که امسال سال آغاز رفاه و امنیت و راحتی خواهدبود

هربدی و سختی هم بد نخواهدبود}

{باسپاس}

بنام او

باسلام..

صدیقین;359757 نوشت:
7- فقط تشريح وضعيّت كافى نيست، بايد طرح و برنامه داد؛ «تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنِينَ دَأَباً» ..

صدیقین;359757 نوشت:
1- مديريّت بحران و اداره جامعه در شرايط حاد و دشوار از وظايف اصلى حكومت است؛ «قالَ تَزْرَعُونَ» ...

برای هریک از این متنهای کوتاه شما که دنیایی حرف نگفته درون خود خواهند داشت جز یک آفرین چیزی نمیتوانم بگویم ، اما من بخاطر اینکه تعداد اندکی خواننده فهیم و محترم ، بیش از پیش پی به محتوای پر رمز آنها ببرد بناچار اشاره ای هرچند کوتاه و مختصر خواهم داشت ..
باتوجه به متن شماره2شما در مورد قحطی و خشکسالی معلوم میگردد که منظور و هدف فقط بحرانهای دخلی و مخصوصا کشاورزی و خشکسالی خواهندبود که فقط میتوانم بگویم درست است و آفرین که واقعا هم مدیریت بحران ، مدیران بحران یاب خبره هم میطلبد..

صدیقین;359757 نوشت:
3- به هنگام مناسب بودن شرايط، حد اكثر بهره‏بردارى را بايد نمود؛ «تَزْرَعُونَ» ...

{آفرین بر شما و آفرین بر این طرز فکر و طرز تفکر شما .. کاملا درست است ، بهنگام مناسب بودن شرایط .. حداکثر بهره برداری .. که البته این نیز حکایت از هوش و دانش سرشار شما در شناخت چگونگی قوانین وضع شده در این دنیاست که پستی و بلندی ها یا گاهی زندگی خوب و گاهی هم زندگی بد ، نقش اصلی و مهم و حتی کلیدی را درآن بازی خواهند نمود .. پس باید در لحظات دارندگی مراقب بود که روزها و شرایط سخت هم در پیش اند {و حتی برعکس} .. واقعا آفرین ..}

صدیقین;359757 نوشت:
2- حكومت‏ها بايد قحطى و خشكسالى را پيش‏بينى كنند و در ايّام فراخى، با تدبير از فشار مشكلات بكاهند؛ «تَزْرَعُونَ»

{نکات ریز و بسیار مهمی را مورد اشاره تیزبین خود قرار داده و میدهید که بیش از این نوشتار را خواهدطلبید که حتی ذهن مرا متوجه این مهم گرداند که علت قحطی و خشکسالی ها چه خواهدبود و علت آن یکی دیگر {که البته درشماره ای دیگرمورد اشاره بیشترقرارگرفته} .. فعلا میتوانم همین مقداربگویم که بله درزمان فراخی و دارندگی باید بفکر روزهای سخت و ندارمی هم بود که منظور واقعی درحال اشاره به پدیده اجتناب ناپذیر فراز و نشیبهاست که برای هر انسان یا همه انسانها و دولتها و شرکتها و خانواده ها و در عمر نسبتا طولانیشان و بسته به مقدار ایمان درونی و به اشکال گوناگون قابل رویت و لمس و یا حتی تجربه تلخ و شیرین خواهندشد .. آفرین ..}

صدیقین;359757 نوشت:
17- پس‏انداز و برنامه‏ريزى براى ايّام ناتوانى، ارزشمند است؛ «سَبْعٌ شِدادٌ يَأْكُلْنَ ما قَدَّمْتُمْ»

{آفرین و باید گفت این فقط با اعتماد به سرپرستان و مسئولان فهیم امکانپذیرخواهدشد و البته ذکر همان نکته کوچک که آیا هرپس اندازی میتواند بسته به ایمان و شرایط موجود با مزاج هر انسان و دولت و حکومتی همخوانی پیدانماید؟؟ واقعا که آفرین}

صدیقین;359757 نوشت:
16- صرفه‏جويى امروز، خودكفايى فردا و اسراف امروز، نيازمند شدن فردا را بدنبال دارد؛ «قَلِيلًا مِمَّا تَأْكُلُونَ»

{آفرین.. و چه کوتاه اما زیبا و موثر اشاره مینمایید ، مراقب باشیم مخصوصا ...... تاثیرات اعمال مثبت و منفی امروز بر زندگی فردا و آینده خود و فرزندان و عزیزانمان .. واقعا که آفرین بر این هوش..}
{البته من یک مقدار توضیح اضافه دراین مورد داشتم که مربوط به تاثیر ات منفی صرفه جویی های ممتد بر فرزندان و نسلها و حتی اخلاقیات خودمان در درازمدت میباشد که شاید بعدا قسمت شد ارسالش نمودم .. و البته باید گفت که آفرین بر این فکر و ذهن هوشیار درانتخاب چنین متون و متنهایی که بواقع باعث بیداری چنین نوشتارهایی هم شده و میشوند}

صدیقین;359757 نوشت:
18- آينده نگرى و برنامه‏ريزى مى‏تواند ملّتى را از طوفان‏هاى سخت حوادث عبور دهد؛ «يَأْكُلْنَ ما قَدَّمْتُمْ»

{و البته این بازهم بسته به شعورجمعی خواهدبود که تا چه حد به سیاستمداران و مسئولانشان اعتماد داشته باشند که برای هر اقدام آنان ، آنانرا به پای میز سوال و چواب و جنجال نکشانند و به آنان امید و اطمینان داشته باشند که باتدبیر دارند جلو میروند .. واقعا که بازهم آفرین به این اشارات پرمعنا}

صدیقین;359757 نوشت:
20- در شرايط سخت بايد پايه‏ها و سرمايه‏هاى اصلى را حفظ كرد؛ «مِمَّا تُحْصِنُونَ»

{واین نیز تایید همان گفته های بالاست که اگراعتماد ننماییم درنهایت آنان نیز نمیتوانند پایه ها و سرمایه های فرهنگی و ارزشی را و حتی دربخش کشاورزی حفظ نمایند و درنهایت هم ، همه با هم سقوط خواهیم نمود}..{بازهم آفرین به این کوچک نویسی که گویی دریایی جوهر قلم درون خود ذخیره نموده اند تا به موقع و بایک جهش و چندین جهش ، نقشها و معانی را تجسم عینی بخشند .. بازهم آفرین و ممنون ازاین کوتاه نویسی پر محتوا}

{باسپاس}

{فعلا}

سلام و خسته نباشید
این که گفتید حلال ترین شغل کشاورزیه درست و متین
اما الان جوون های راضی هستن که برن شاگرد بوتیک بشن اما کشاورزی نکنن
چون توی عرف و زندگی شهری ....کشاورزی رو یه شغل بی کلاس و پر زحمت میدونن
پیش خودشون این تصور و دارن که یه کشاورز
همش بیل میزنه ..با الاغ از این سر ابادی اون ور ابادی رو گز میکنن
یا این تصور و دارن که یه روستایی توی طویله با گاو و گوسفندان سر و کار دارن و کسانی هستن که موقعیت اجتماعی بدی دارن ..یا از فقر فرهنگی رنج میبرن
جوون ها هم پر غرور ....دوست دارن خودشون و به دیگران ثابت کنن ...دوست ندارن با کشاورزی کردن ...خودشون و کوچیک کنن
اگر به خاطر داشته باشید هم چندی پیش توی تبلیغات صدا و سیما در مورد کشاورزی
اقای مهندس که شهری بودن و از سواد کافی برخوردار بودن ..ادم خوبه ی این انیمیشن تبلیغاتی بودن
و کسانی که روستایی بودن ....ادم های سنتی و بدون اطلاعات کشاورزی معرفی شدن ....که به زبان روستایی حرف میزدن که باعث خنده و تفریح شهری ها میشد
این یعنی بد جلوه دادن شخصیت یه کشاورز و شغل کشاورزی

مهر...;361059 نوشت:
سلام و خسته نباشید
این که گفتید حلال ترین شغل کشاورزیه درست و متین
چون توی عرف و زندگی شهری ....کشاورزی رو یه شغل بی کلاس و پر زحمت میدونن
همش بیل میزنه ..با الاغ از این سر ابادی اون ور ابادی رو گز میکنن
یا این تصور و دارن که یه روستایی توی طویله با گاو و گوسفندان سر و کار دارن و کسانی هستن که موقعیت اجتماعی بدی دارن ..یا از فقر فرهنگی رنج میبرن
جوون ها هم پر غرور ....دوست دارن خودشون و به دیگران ثابت کنن ...دوست ندارن با کشاورزی کردن ...خودشون و کوچیک کنن
اگر به خاطر داشته باشید هم چندی پیش توی تبلیغات صدا و سیما در مورد کشاورزی
اقای مهندس که شهری بودن و از سواد کافی برخوردار بودن ..ادم خوبه ی این انیمیشن تبلیغاتی بودن
و کسانی که روستایی بودن ....ادم های سنتی و بدون اطلاعات کشاورزی معرفی شدن ....که به زبان روستایی حرف میزدن که باعث خنده و تفریح شهری ها میشد

سلام دوست عزیز
ممنون از توجهی که به مطلب داشتید

کشاورزی به معنای کار با طویله و دنبال الاغ رفتن و بی سوادی و عقب ماندگی نیست! من از این نگاه شما تعجب می کنم! ما از کشاورزی ساده و پیش و پا افتاده حرف نمی زنیم؛ از کشاورزی و دامداری و باغداری پیشرفته و مدرن و کلاسیک سخن می گوییم که به دنبالش تولید هست، اشتغال هست، خودکفایی هست، استقلال هست. این چنین کشاورزی و دامداری و باغداری ای هم جز با اعمال روش های دقیق و پیشرفته علمی میسر نمی شود. (نه تنها در کشاورزی، بلکه در هر شغل دیگری باید به اصطلاح آپدیت بود و با تلفیق صحیح «سنت و مدرنیته»، تجربیات گذشته را بر ابزار آلات و دستاوردهای جدید سوار کرد و کمال استفاده را انجام داد تا از آب و خاکم، تولیدی بهینه داشت).

من تعجب می کنم از اینکه می فرمایید: «جوان ما غرور دارد و از کشاورزی خجالت می کشد»! آیا تولید خجالت دارد؟! آیا کشاورزی و باغداری که در سیره و روش ائمه طاهرین به روشنی دیده می شود و کاری است سراسر تولیدی و خودکفایی، شرم آور است؟! آیا پشت میز نشستن و چارتا امضا کردن، هنر است و مایه غرور و سرافرازی است؟! به نظر من کشاورز ساده تولیدگر، با همان بی سوادی اش، شرف دارد بر هزاران نفر از این پشت میز نشین هایی که جز امضا و دردسر اداری، برای مردم خاصیتی ندارند!

قصد جسارت ندارم اما این نشان می دهد که نگاه شما دوست عزیز به کشاورزی و دامداری و باغداری، نگاهی امروزی نیست! حالا گیرم که در یک کارتون و فیلم، کارگردان ذهنیت اشتباهش را در فیلمش داخل کرده باشد و مفهومی اشتباه، به مخاطب عامش القا کرده باشد! آیا شما آن مفهوم اشتباه را نقد نمی کنید و به راحتی می پذیرید؟!

در برنامه «به سوی آبادی» که تا چند وقت پیش از شبکه اول سیما پخش می شد، بارها و بارها شاهد کشاورزان و باغداران و دامداران نمونه و کارآفرینی بوده ایم که _تا آن مقدار که در توانشان بوده_ با استفاده از جدیدترین روش های علمی موجود در کشور، بهترین استفاده ها را از آب و خاک کشاورزی شان داشته اند و با تولیدات بسیار مرغوب و با حجم و کمیت بالا، هم برای بسیاری از جوانان شغل ایجاد کرده اند و هم محصولاتی مرغوب و با کیفیت تولید نموده اند و هم به خاطر تولید فراوان، ثروت سرشار و خوبی نیز برای خود بدست آورده اند. این گونه به دنبال کشاورزی و دامداری و باغداری رفتن، نه تنها هیچ شرم و خجالتی ندارد، که باعث غرور و سرافرازی فرد در میان فامیل و اطرافیان و جامعه می شود؛ چنین فردی می شود مصداق بارز انسانی پرتلاش و مفید و تولیدگر برای جامعه.

در دانشگاه ها رشته های مختلفی در حوزه کشاورزی و باغداری خاک شناسی و دام داریم که اگر متون درسی این رشته ها _سال به سال_ به روزتر شود و از دانشجویان مستعد و نخبه این رشته ها حمایت کافی به عمل آید _حمایتی در حد حمایت از تیم ملی!_ ، آنگاه یقین داشته باشیم این جامعه رو به تولید و اشتغال و محصول مرغوب و میوه مرغوب و گوشت مرغوب خواهد رفت! آنگاه نه برای «کره» و «شکر» و مانند آن به قحطی می خوریم! و نه با داشتن بهترین برنج های دنیا، «برنج نامرغوب هندی» را وارد می کنیم! دستمان را همواره در جیب خود می کنیم و از داشته هایمان کمال بهره برداری را می نماییم و با شکم سیر، به جای نفت سیاه، آرد سفید و میوه های رنگارنگ، صادر می کنیم.

بنام او

باسلام..

{چه عجب جناب استاد تشریف آوردید .. سلام ویژه}

مهر...;361059 نوشت:
چون توی عرف و

{شکی نیست}

مهر...;361059 نوشت:
همش بیل میزنه ..یا با الاغ از این سر ابادی تا اون ور ابادی رو گز میکنن
یا این تصور و دارن که یه روستایی توی طویله با گاو و گوسفندان سر و کار دارن و کسانی هستن که موقعیت اجتماعی بدی دارن

{مثل خود من که واقعیتش هنوزعاشق همون گاو و گوسفند و دیدن یک کارگر زحمت کش که دارد روی یک تکه زمین و با یک بیل و همراه با عرق جبین در واقع در حال خلق حماسه ای خواهد بود میباشم که نتیجه آنهمه زحمت هم ، بغیر از آبادی و سرسبزی و تولید انرژی .. رزق حلال و سیر نمودن شکم و غذا و نیاز منو و شما و میلیونها مثل من و شما خواهدبود .. رزقی که از راه حلال بدست آمده و میامد و .. و خدا بدونه که لحظه ای هم ذهن مرا بردید بطرف فیلمهایی که حال و هوای روستا را دارند و ازجمله صمدآقا و اون حال و هوای روستا و دهات و زمان قدیم روستاهای ما که برق هم نداشتند و سر شب میخوابیدند و کله سحر هم بیدارمیشدند و چه سرحال و شاداب هم بیدارمیشدند و نه مثل الان که جوانان روستایی هم تا نیمه روز میخوابند که کار و شغلی هم ندارند که میخوابند ولی شک هم نداشته باشید که دولت تدبیر و امید ، صنعت کشاورزی و رفاه کشاورز را نیز در اولویت اقدامات خود لحاظ نموده یا خواهدنمود..انشاا...}

مهر...;361059 نوشت:
از فقر فرهنگی رنج میبرن

{آفرین .. آفرین که فقط اگر فقر فرهنگی ما انسانها برطرف گردد در واقع تمام یا بسیاری از مشکلات ما و حتی انواع جنگها و حتی فقر مالیمان نیز برطرف خواهندشد}

مهر...;361059 نوشت:
دوست دارن خودشون و به دیگران ثابت کنن ...دوست ندارن با کشاورزی کردن ...خودشون و کوچیک کنن

{شاید به این دلیل که با رفتن برق و تلویزیون و سی دی و ماهواره و الانهم شاید اینترنت به روستاهای مملکت ما ، سطح توقعات هم بالا رفت و متاسفانه هیچیک از دولتهای ما هم همگام با این پیشرفتها و از همون زمان ، هیچ برنامه ریزی درست و اصولی انجام ندادند .. فقط من نمیدانم وظیفه مراکزتحقیقاتی ما در حوضه های فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی .. ما دراین میان چه بوده که نتوانستند بموقع راهکار تولید نمایند و تحویل دولتهای ما بدهند که سرانجام این نشود که یک جوان کشاورز عارش بیاید که بگوید اهل روستا یا یک کشاورز است که البته هنوز هم امید هست البته اگر قبل از هر اقدامی توسط دولت جدید ، سیاستها و حتی ارزانی ها ابتدا از روستاها و کشاورزی و دامداری آغاز شوند تا شاید مشوق بازگشت ذهنهای فراری از این مشاغل به منشاء اولیه یا موطن خود گردند که درغیر اینصورت ..؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟}

مهر...;361059 نوشت:
تبلیغات صدا و سیما ..

{البته من کاری به تبلیغات صدا و سیما ندارم اما اگر ناراحت نشوند یک حقیقتی را باید بگویم {البته اگر انتقادپذیرباشند} درواقع یکی از بزرگترین مشوقان خرید ماهواره درایران همین سازمان محترم و دلسوز بود که علیرغم میل باطنی اش و بلکه با اجرای سیاستهای صددرصد اشتباهش در همه برهه ها تمایل مردم و خاصه قشرجوان به خرید ماهواره را پیش ازپیش افزایش دادند و .. و آخه عزیز من این خیلی سخت و پیچیده بوده یا هست که 8 کانال شبانه روزی داشته باشیم اما نتوانیم درست و حسابی براشون برنامه ریزی نماییم که مثلا توقع همه یا اکثریت اعاد ملت و خانواده ها را جلب نمایید:
1 شبکه 1 مخصوص خانواده ایرانی و برنامه های زنده و ..
1 شبکه 2 مخصوص فیلم و سریال و ..
3 شبکه 3 مخصوص ورزش و جوانان ورزش دوست و .. و 4 مخصوص اخبار و 5 مخصوص مستند و برنامه های علمی و 6 مخصوص دین و قرآن و احادیث و .. و 7 مخصوص پخش کارتون و کودکان و 8 هم شبکه های آزاد استانی که هر چه مایل بودند یا هرچه هم استانی هاشون درخاست نمودند بسازند و پخش نمایند و .. و ..
و الی آخر که شبکه 1 حق گذاشتن و پخش فیلم را نخواهدداشت و اگر کسی هم خواست و مایل شد در این لحظه فیلم و کارتون و فوتبال و اخباری ببیند خودش بهتر میداند که باید بزند چه کانالی و یا برعکس ..

پس ملاحظه میفرمایید که ثروت را داریم،امکانات را هم داریم .. اما متاسفانه فرهنگ درست استفاده کردن و بهره برداری را نداریم و نمیدانیم که شبکه خبر نباید فیلم و کارتون پخش نماید و یا شبکه مخصوص ورزش نباید فیلم بگذارد درحالیکه همشون هم بدلخواه خودشون فیلم میگذاشتند و تعداشون هم اینقدر کم بود که این کمبود نیاز را متاسفانه ماهواره ها توانستند بخوبی پر نمایند و..
و البته درمورد کشاورزی هم فکر میکنم وضع بهمین صورت باید باشد .. یعنی باید همه نوع امکاناتی خداراشکر باشد اما چگونگی بهره رساندن و بهره وری در آن خوب لحاظ نمیشود که اونهم انشاا...با دولت تدبیر و امید یا بقول خودم .. دولت افزایش اقتدار و امید حل خواهدشد {دولت افزایش اقتدار و امید به این دلیل که بنظرم تدبیر و امید یا اندیشه و امید همیشه و همه جا و برای همه یا اکثریت هست اما اینکه چه کسی و کسانی بتوانند در نهایت باعث تحقق و افزایش آنها بشوند........؟؟؟؟؟؟؟ این مهم است .. یعنی اصل نتیجه خواهدبود که نتیجه هم همه جا و برای هرکسی بدست نمی آید مگرافکاربسیار ورزیده و حتی پیچیده ای که بتوانند سخت ترین مسائل و مشکلات سیاسی را درعرصه های بین المللی از پیش پای ملت ایران بردارند..انشاا...}

مهر...;361059 نوشت:

{البته اگر این گفته شما بدلیل این باشد که خود شما هم ازاین قشر و جامعه بوده و هستید که بنظر من این امر باید حتما توسط مسئولان صدا و سیما و از طریق انعکاس آن توسط همین انجمن ملی،مذهبی محترم و مقدس لحاظ گردیده و بلکه اصلاح گردد..انشاا...} {چون عدم توجه بهمین موارد کوچک و بظاهر پیش پا افتاده میباشد که خالق افزایش مشکلات حادتر و بزرگتر خواهندگردید و متعاقب آنهم حل آنها و توجه ویژه به حل آنها باعث حل مشکلات بزرگتر با عدم تولدشان در آینده خواهدبود..انشاا..}

{باسپاس}

ببخشید که وارد بحثتون شدم...فقط خواستم نظرم رو درباره ی کشاورزی بگم همین.

من مدتی که دارم به کشاورزی توی شهر بر روی بام خانه فکر میکنم و ان شاالله میخوام عمیلیش کنم ... اینطوری حداقلش اینه که یک کار سالم برای خودم دست و پا میکنم و تا قسمتی از نیازهای خوراکیم هم با این محصولاتی که به دست میارم برطرف میشه و اینطوری دیگه غصه ی پول کم داشتن و اینکه سیب زمینی و پیاز و گوجه هر روز یه قیمتیه رو هم نخواهم خورد.
فکر کنم یک بام 200 متری کافی باشه برای شغل کشاورزی شهری.بام منم 200 متره.

بنام او

باسلام..

راه روشن;361124 نوشت:
ببخشید که وارد بحثتون شدم...فقط خواستم نظرم رو درباره ی کشاورزی بگم همین.

من مدتی که دارم به کشاورزی توی شهر بر روی بام خانه فکر میکنم و ان شاالله میخوام عمیلیش کنم ... اینطوری حداقلش اینه که یک کار سالم برای خودم دست و پا میکنم و تا قسمتی از نیازهای خوراکیم هم با این محصولاتی که به دست میارم برطرف میشه و اینطوری دیگه غصه ی پول کم داشتن و اینکه سیب زمینی و پیاز و گوجه هر روز یه قیمتیه رو هم نخواهم خورد.
فکر کنم یک بام 200 متری کافی باشه برای شغل کشاورزی شهری.بام منم 200 متره.

متاسفانه من خودم چیزی ازکشاورزی و این کارها نمیدانم اما باطرح شما و تا وقتیکه شرایط اقتصادی خوب نباشد موافقم و حتی میتوان گفت عالی ست .. { البته چیزی که هست فکرمیکنم باید به محض اینکه شرایط همگانی خوب و مساعدگردید ، متعاقب آن ، از تداوم این طرح نیز توسط خود مردم جلوگیری بعمل آید .. البته درصورتیکه تبدیل به یک طرح فراگیر ملی شده باشد عرض کردم چون ممکن است در درازمدت باعث تضرر قشر کشاورز این محصولات نیز گردد..}

البته بازهم میگویم که همینقدر که تلاش نمودید و مینمایید تا ایده و هدفی را خلق نمایید بازهم جای سپاس و قدردانی خواهدداشت که من بنوبه خودم این کار راکرده و میکنم..{ممنون از این ایده..}

{باسپاس}

[=palatino linotype]سلام علیکم[=palatino linotype]
الإمام الباقر «ع»
[=palatino linotype]ممّا رواه عن أبيه الإمام السّجّاد: خير الأعمال زرع يزرعه، فيأكل منه البرّ و الفاجر... و يأكل منه السّباع و الطّير
[=palatino linotype][=palatino linotype]امام باقر «ع»[=palatino linotype] به نقل از پدرش امام سجّاد «ع»: بهترین كارها کشاورزی است، كه نيكوكار و بدكار از [محصول] آن مى‏ خورند... و حیوانات درنده و پرندگان [نیز] از آن بهره مى‏ برند[=palatino linotype]الإمام الصّادق «ع»: ازرعوا و اغرسوا، و اللّه ما عمل النّاس عملا أحلّ و أطيب منه (2)
امام صادق «ع»: زراعت كنيد و درخت بكاريد، به خداى سوگند كه مردمان هيچ كارى حلال تر و پاكيزه ‏تر از آن ندارند
[=palatino linotype]يزيد بن هارون الواسطىّ قال: سألت جعفر بن محمّد «ع» عن الفلّاحين؟ قال: هم الزّارعون، كنوز اللَّه في أرضه؛ و ما في الأعمال شي‏ء أحبّ إلى اللَّه من الزّراعة (3)
راوی مى‏ گويد: از جعفر بن محمّد [امام صادق] «ع» در باره كشاورزان پرسيدم، فرمود: كشاورزان گنج هاى خدا بر روى زمين اند؛ در میان كارها، هيچ چيز نزد خدا محبوب تر از زراعت نيست
[=palatino linotype]الإمام الصّادق «ع»: إنّ اللَّه عزّ و جلّ أحبّ لأنبيائه «ع» من الأعمال، الحرث و الرّعي (4)
امام صادق «ع»: خداى عز و جل، براى پيامبرانش، از ميان كارها، زراعت و چوپانى را بيشتر دوست داشت
[=palatino linotype]درخت کاری وظیفه است[=palatino linotype]الإمام الصّادق «ع»: خلق له (للانسان) الشّجر، فكلّف غرسها و سقيها و القيام عليها (5)
امام صادق «ع»: درخت براى او (=انسان) آفريده شده است، و او مكلّف است كه آن را در زمين بنشاند و آب دهد و به آن رسيدگى كند
[=palatino linotype]کشاورزی و درخت کاری، صدقه جاریه است[=palatino linotype]النّبيّ «ص»: ما من مسلم يغرس غرسا أو يزرع زرعا، فيأكل منه إنسان أو طير أو بهيمة، إلّا كانت له به صدقة (6)
پيامبر «ص»: هيچ مسلمانى نيست كه درختى را در زمين بنشاند يا زراعتى را كشت كند، و انسان يا پرنده يا چرنده ‏اى از آن بخورد، مگر اينكه براى او صدقه ‏اى محسوب می شود
[=palatino linotype]النّبيّ «ص»: من غرس غرسا فأثمر، أعطاه اللَّه من الأجر قدر ما يخرج من الثّمر (7)
پيامبر «ص»: هر كس درختى بنشاند و به بار بنشيند، خدا به اندازه‏ اى كه ميوه از آن فراهم آيد به او پاداش مى‏ دهد
[=palatino linotype]درختان نخلی که امام علی (علیه السلام) می کاشتند[=palatino linotype]الإمام على «ع»؛ إنّه كان يعمل بيده و يجاهد في سبيل اللَّه... و لقد كان يرى و معه القطار من الإبل و عليه النّوى، فيقال: ما هذا يا أبا الحسن؟ فيقول: نخل إن شاء اللَّه، فيغرسها فما يغادر منه واحدة (8)
امام على «ع»؛ او با دستان خود كار مى‏ كرد و در راه خدا جهاد مى‏ کرد... او را مى‏ ديدند كه با تعدادی شتر با بار هسته خرما، در حركت است، و چون به او مى‏ گفتند: يا أبا الحسن! اينها چيست؟ مى‏ فرمود: درخت خرماست، ان شاء اللَّه؛ پس آنها را مى‏ كاشت و حتى يكى از هسته‏ ها را هم دور نمى‏ انداخت
[=palatino linotype]از رحمت خدا به دور است...![=palatino linotype]الإمام الصّادق «ع»- عن أبيه: كان أمير المؤمنين «ع» يقول: من وجد ماء و ترابا ثمّ افتقر، فأبعده اللَّه (9)
امام صادق «ع» به نقل از پدرشان از امير المؤمنين «ع» نقل می کند که مى‏ فرمود: هر كس آب و خاكى در اختيار داشته باشد و [كشت و كارى نكند و] فقير بماند، خدا او را از رحمت خود دور سازد.
[=palatino linotype]_______________
-1- الحياة با ترجمه احمد آرام، ج‏5، ص 509
[=palatino linotype]2- همان
3- همان/ص 511
4- همان
5- همان/ ص 513
6- همان/ ص 507
7- همان
8- همان/ ص 508
9- همان/ ص 512

بنام او

باسلام..

محمدی;361148 نوشت:
كشاورزان گنج هاى خدا بر روى زمين اند

محمدی;361148 نوشت:
در میان كارها، هيچ چيز نزد خدا محبوب تر از زراعت نيست

محمدی;361148 نوشت:

محمدی;361148 نوشت:
هر كس آب و خاكى در اختيار داشته باشد و كشت و كارى نكند ، فقير بماند و خدا او را از رحمت خود دور سازد

جناب محمدی عزیز غیر از اینکه فقط بتوانم بگویم تشکر و ممنون ازاینهمه جملات بسیار زیبایی که بیان نمودید باور کنید چیز دیگری نمیتوانم بگویم .. باور نمایید خودمن تا این پست و این تاپیک را ندیده بودم نمیدانستم اینهمه خداوند و پیامبربزرگوارمان و امامان عزیزمان به درخت و کشت و زرع و بلکه کشاورزی بها و اهمیت داده بودند .. واقعا آفرین براین معلومات و جستجو و تلاش شما برای آگاهی رسانی به امثال منه نادان تا بدانم و یقین نمایم که کشاورزی چی بوده و چه خواهد بود که من {فقط خودم را عرض میکنم } تا کنون نمیفهمیدم و نمیدانستم..واقعا که کشاورزی تا چه اندازه میتواند مهم و حتی سرنوشت ساز برای یک ملت و یک آئین و یک مذهب مقدس گردد .. دست و پنجه تان درد نکند کشاورز زحمتکش که اگر مامردم هم قدرت را ندانیم خدا و خالقی هست که بداند}

{باسپاس}

نیازمند هدایت;361154 نوشت:
جناب محمدی عزیز غیر از اینکه فقط بتوانم بگویم تشکر و ممنون ازاینهمه جملات بسیار زیبایی که بیان نمودید باور کنید چیز دیگری نمیتوانم بگویم .. باور نمایید خودمن تا این پست و این تاپیک را ندیده بودم نمیدانستم اینهمه خداوند و پیامبربزرگوارمان و امامان عزیزمان به درخت و کشت و زرع و بلکه کشاورزی بها و اهمیت داده بودند .. واقعا آفرین براین معلومات و جستجو و تلاش شما برای آگاهی رسانی به امثال منه نادان تا بدانم و یقین نمایم که کشاورزی چی بوده و چه خواهد بود که من {فقط خودم را عرض میکنم } تا کنون نمیفهمیدم و نمیدانستم..واقعا که کشاورزی تا چه اندازه میتواند مهم و حتی سرنوشت ساز برای یک ملت و یک آئین و یک مذهب مقدس گردد .. دست و پنجه تان درد نکند کشاورز زحمتکش که اگر مامردم هم قدرت را ندانیم خدا و خالقی هست که بداند}

سلام علیکم
بنده کاری نکردم! وظیفه است که از معلومات خودم درست استفاده کنم و در خدمت شما عزیزان قرار بدهم.
انشاءالله که موفق باشید

بنام او

باسلام..

محمدی;361156 نوشت:
سلام علیکم
بنده کاری نکردم! وظیفه است که از معلومات خودم درست استفاده کنم و در خدمت شما عزیزان قرار بدهم.
انشاءالله که موفق باشید

همینقدر که اینهمه اطلاعات مفید را شما و جناب صدیقین گرامی و دیگر دوستان مطلع داشتید و آنها را منعکس نمودید بازهم جای سپاس و تقدیر دارد ..

بازهم ممنون و اما اگر عزیزی مطلع حضور داشته باشد یا حضور پیدا نمود ..

1 جایگاه صنعت کشاورزی در کشور ما { کشور ما .. با توجه به مذهب و اعتقاداتمان و آنچه توسط استاد صدیقین و جناب محمدی بیان گردید } کجا بوده و کجا میباشد ؟؟

2 آینده صنعت کشاورزی را با وجود رئیس جهمور منتخب جدید و دولت ایشان چگونه میبینید ؟؟

{باسپاس}

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام ..

نیازمند هدایت;361161 نوشت:
اگر عزیزی مطلع حضور داشته باشد یا حضور پیدا نمود ..

1 جایگاه صنعت کشاورزی در کشور ما { کشور ما .. با توجه به مذهب و اعتقاداتمان و آنچه توسط استاد صدیقین و جناب محمدی بیان گردید } کجا بوده و کجا میباشد ؟؟

2 آینده صنعت کشاورزی را با وجود رئیس جهمور منتخب جدید و دولت ایشان چگونه میبینید ؟؟

و پیرو دو سوال بالا .. سوال سوم ..؟؟

3 علت آلودگی محصولات زراعی چیست ؟؟

{ لطفا به سوال دقت شود و باتوجه به خودسوال و بلکه هدف سوال و سوال کننده پاسخ را بیان فرمایید..ممنون..}

{باسپاس}[/]

سلام علیکم
توصیه می کنم به این جا مراجعه کنید و اطلاعات خود را در مورد کشاورزی بالاتر ببرید!
[=impact]بررسی تطبيقی اخلاق كشاورزی در اسلام و غرب

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

محمدی;361192 نوشت:
بررسی تطبيقی اخلاق كشاورزی در اسلام و غرب

بسیار سپاسگذاری مینمام ازاین لطف و محبت ..

همه آنا را تا همین الان خواندم و به اتمام رساندم ..

انشاا... نتایج خوب آنرا فردا خواهم گفت و اما توصیه مینمایم سایر دوستانی که به این تاپیک میایند حتما بروند و آنرا مطالعه نمایند .. بسیار عالی بود .. {البته جا برای بحث دارد} اما برای من بسیارمفید بود .. ممنون..

{باسپاس}[/]

بنام او

باسلام..

نیازمند هدایت;361189 نوشت:

سلام مجدد ..

شاید لازم باشد تا ابتدا یه مقدار پاسخ این سوالات و مخصوصا سوال سوم را داده شود تا سبب راهنمایی خواننده به سمت و مسیر درست گردد ..

1 جایگاه صنعت کشاورزی در کشور ما

هرچند تخصصی در این زمینه ندارم که نیازی هم نمیباشد که با توجه به درده دلهای این قشر و از جمله پست آوارکننده جناب یا سرکار خانم فضه الزهرا در صفحه نخست،واضح هست که درحال حاضر و علیرغم تمام دلسوزیهای مسئولین این وزارتخانه مخصوصا طی این چندسال باید نمره ای زیر 10 نمره ازمجموع 20نمره باشد و این 10 نمره هم فکر کنم 8 نمره اش بخاطر باغ داران امثال پسته داران و خرماداران و میوه ها و مرکبات و ازاین قبیل باشد .. یعنی فکرکنم زراعت فصلی و کوتاه مدت {اگردرست بکاربرده باشم} نباید وضع خوبی داشته باشند هرچند همانها هم ممکن است در یکسال متحمل ضررهای سنگینی هم شوند اما کشاورزان فصلی که فقط درطول یک فصل بایدحاصل تلاش خود را مانند هندوانه و سیب زمینی و پیاز و خیار و کارگر و غیره و با عرق بیشتری برداشت نمایند بیش ازسایرین و یا باغداران جوش و غصه و نارضایتی خواهند داشت..

2 آینده صنعت کشاورزی را با وجود این رئیس جهمور منتخب جدید

متاسفانه یا خوشبختانه من نه سیاستمدار هستم و نه اقتصادان و نه حتی کارمند یا نانخور و حقوق بگیر دولت،اما ؟؟
اما دربرخی مسائل و البته فقط و تنها بخاطر رضایت دل خودم که از نوجوانی و جوانی که بشدت عاشق کشور و مذهب و مخصوصا انقلابم بودم که بهمین دلیل بطرف سیاست و کشورشناسی {که کشورشناسی بنظرم اولین الفبای سیاست و کارهای سیاسی خواهدشد} و مواردی از این قبیل یا مطالعه روزنامه و اخبارسیاسی و غیره هم کشیده شدم ، لذا توانستم تحلیلگر بسیار بسیار خوب و ماهری هم بشوم که ..
که گفتم فقط برای دل خودم ..
بگذریم،با این مقدمه کوتاه که در واقع هندوانه های بس بزرگ هندوانه فروش محل هم باعثش گردیدند قصدم فقط این بود که برای افرادی مثل خودم که نه وابسته به بالایند و نه پایین و بلکه افراد عادی جامعه و بدون هیچگونه نگرش شمال و جنوبی ثابت نمایم که وضعیت اسفبار اقتصادی ما ملت فقر زده که بسیار هم بیش از اینها استحقاق ثروتمندی و متمدن بودن میباشیم هم رو به اتمام بوده و همانگونه که درپستهای قبل {اگر نخوانده باشید} عرض نمودم .. باور نماییم که امسال باید منتظر شروع روزشمار در عرصه های اقتصادی و ماه شمار در عرصه های سیاسی و سالشمار درعرصه های فرهنگی و درنهایت هم افزایش اقتدار ملت و مذهبمان طی این 4 سال نخست ریاست جمهوری جناب روحانی باشیم .. چون من که خودم را در پیچیدگی ذهن آنچنان دست کم نگرفتم ، توانستم از فراز آن نگاه و آن سخنان از این رئیس جمهور عزیز و گرامی ، یک ذهن بسیار پیچیده و توانا و بلکه بسیار تا بسیار خلاق با سلولهایی بسیار فعال مشاهده نمایم که حتی همراه با این شعور بس والا و زیبا ، دارای چنان صبر و استقامتی هم در رسیدن به اهداف خود میباشند که تا سخت ترین و بلکه قدرتمندترین دشمنان ما ملت ایران را پای میز مزاکره ننشانند،دست ازتلاش هم برنخواهند داشت تا بالاخره و اما بهرطریق و سیاست ممکن در این کار یا هدف والا و مقدس موفق گردند ، لذا پاسخ من به این سوال باتوجه به این متن کوتاه کاملا روشن و آشکار خواهدبود که ..؟؟
که با توجه به متن قرمز شده بالا نیز .. وضعیت کشاورزی و حتی همه ما مردم در هر صنف و شغل و حرفه دیگر .. عالی ، عالی و عالی {شک نکنیم که شک و منفی بافی باعث تولید انرژی های منفی هم خواهدشد،بنابراین دراین شرایط همه بیاییم ومثبت فکرنماییم}

نیازمند هدایت;361189 نوشت:

و اما در بحث علت آلودگی محصولات زراعی .. شک نیست که انواع موجودات زنده ای که برای ما تا کنون قابل روئت بودند بظاهر باعث نابودی مزارع یا گیاهان و درختان ما شده و میشوند اما ؟؟

اما بحث در مورد علت آلودگی محصولات زراعی یا باغی و کشاورزی در اینجا بر سر نوع ظاهری آنها که چه نوع آفات و امراضی میباشند و چه ضررهایی برای ما و درظاهر به بار آورده و میاورند،نخواهدبود ..

نمونه آفت‌ها : مهره‌داران مانند خرگوش و گراز، پرندگان مانند سار و گنجشک،نرم‌تنان مانند راب وحلزون و حشرات هم مانند ملخ و کرم ساقه‌خوار برنج و یا ..
و یا ..
http://entomology2.blogfa.com/

و بنابراین خیلی ساده و راحت و کوتاه .. بحث بر سر این است که قصد داریم بدانیم اینها از کجا آمده اند و به کجامیروند ..؟؟ {علت و هدف نهایی}

{هرکس هر چه میداند که این آفت و این عدم بارندگی ها و این خشکسالی ها باعثش چه میباشد،بیان نماید..یعنی آنچه که شما گذشته از آنچه که فعلا وجود دارند و ممکن است بذهنتان برسد،آنرا بگوییم و حدس بزنیم،حتی حدس و گمان هم خوب است ..؟؟}

و دراین بحث،همه آزاداند تا آنچه مانند دوست عزیزمان { طرح پشت بام } دانش و معلوماتش را دارید و یا تفکرات و تحقیقات ذهنی و شخصیتان که در آن محدوده فعالیت نموده و دریافته اید،بیان نموده و حتی در قالب طرح یا مکاشفات خود،آنها را ارائه نمایید..{البته اگر خود حقیر درموردش فکرهم کرده باشم که ممکن است اینها نیز دلیل و دلایلی مهمترداشته باشند}

{بنایراین شما دیگرفکر نمیکنید که یک نوع کرم یا هجوم جماعتی از ملخها یا فلان سوسک و حشرات یا آفات و امراض ، باعث این قحطی و خشکسالی هایند و بلکه شما الان به این فکرمیکنید که اینها برای چه آمده اند و برای چه هنوزهم میایند و قحطی و خشکسالی را برای ما به ارمغان میاورند و شما الان به این نیزفکرمیکنید که آیا علت و علتهایی بمراتب مهمتر در پس یک هجوم بظاهر ساده نهفته نمیباشد که ما مردم و دولت و مخصوصا مراکز تحقیقاتی و دینی ما تا کنون از آن غفلت ورزیده که باید در اصل همگی برویم و بروند بدنبال علم و دانش و دانستن این سوال که در واقع ریشه و و دراصل زاینده چیست وعلت کجاست ..؟؟

{پس امیدوارم توانسته باشم تا حدودی ذهن خواننده گرامی را و البته هرچند اندک،به این سمت هدایت نموده باشم که در واقع همگی بدانیم علت نهایی بوجودآمدن امراض و آفات تا هدف نهایی هجوم آنها و قحطی ها چه بوده و یا چه خواهدبود که شاید درواقع ریشه بدبختی های خود را پیدانماییم .. باتقدیروتشکر}

{باسپاس}

بنام او

باسلام..

نیازمند هدایت;361323 نوشت:
علت آلودگی محصولات زراعی چیست ؟؟

اما بحث در مورد علت آلودگی محصولات زراعی یا باغی و کشاورزی در اینجا بر سر نوع ظاهری آنها که چه نوع آفات و امراضی میباشند و چه ضررهایی برای ما درظاهر امر به بار آورده و میاورند،نخواهدبود ..

و بنابراین خیلی ساده و راحت و کوتاه .. بحث بر سر این است که قصد داریم بدانیم اینها از کجا آمده اند و به کجامیروند ..؟؟

{پس امیدوارم توانسته باشم تا حدودی ذهن خواننده گرامی را و البته هرچند اندک،به این سمت هدایت نموده باشم که در واقع همگی بدانیم علت نهایی بوجودآمدن امراض و آفات تا هدف نهایی هجوم آنها و قحطی ها چه بوده و یا چه خواهدبود که شاید درواقع ریشه بدبختی های خود را نیز پیدانمودیم .. باتقدیروتشکر}

{باتوجه به اهمیت این سوال،میتوانیدفقط راجب همین موضوع یا سوال {و البته باتوجه به همان علت و هدف نهایی} پست ارسال نمایید}

{باسپاس}

سلام علیکم
كشاورزي يكي از منابع اصلي تغذيه انسان است و يكي از اهرم‏هاي استقلال اقتصادي هر كشور است، استقلال سياسي نيز تا حد فراواني به آن وابسته است;
از اين رو، دين اسلام به كشاورزي اهميت فراواني داده و براي آن ارزش بالايي برشمرده است. از آن جا كه قرآن كريم براي هدايت بشر به كمال حقيقي و سعادت واقعي است، آن‏چه در اين هدف هدايت انسان لازم بوده، بيان كرده است. بدين جهت آياتي كه دربارة كشاورزي و زراعت در قرآن وجود دارد، در راستاي همان هدف است.

در چندين آيه به كشاورزي و زراعت اشاره شده است:

"أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَآءِ مَآءً فَسَلَكَهُ‏و يَنََبِيعَ فِي الاْ ?َرْضِ ثُمَّ يُخْرِجُ بِهِ‏ي زَرْعًا مُّخْتَلِفًا أَلْوَ َنُهُ‏و ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَغ‏هُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَجْعَلُهُ‏و حُطََمًا إِنَّ فِي ذَ َلِكَ لَذِكْرَيَ لاِ ?ُوْلِي الاْ ?َلْبََبِ ;(زمر،21)

مگر نديدي خدا از آسمان، آبي فرو آورد، پس آن را به چشمه‏هايي كه در ]طبقات زيرين‏[ زمين است راه داد، آن گاه با آن كشتزاري را كه رنگ‏هاي آن گوناگون است بيرون مي‏آورد، سپس خشك مي‏گردد، آن گاه آن را زرد مي‏بيني، سپس خاشاكش مي‏گرداند. قطعاً در اين ]دگرگوني‏ها[ براي صاحبان خرد عبرتي است."

"أَوَ لَمْ يَرَوْاْ أَنَّا نَسُوقُ الْمَآءَ إِلَي الاْ ?َرْضِ الْجُرُزِ فَنُخْرِجُ بِهِ‏ي زَرْعًا تَأْكُلُ مِنْهُ أَنْعََمُهُمْ وَ أَنفُسُهُمْ أَفَلاَ يُبْصِرُونَ ;(سجده،27)

آيا ننگريسته‏اند كه ما باران را به سوي زمين باير مي‏رانيم، و با آن كشته‏اي را بر مي‏آوريم كه دام‏هايشان و خودشان از آن مي‏خورند؟ مگر نمي‏بينند؟

"أَفَرَءَيْتُم مَّا تَحْرُثُون # ءَأَنتُمْ تَزْرَعُونَهُ‏وَّ أَمْ نَحْنُ الزَّ َرِعُون # لَوْ نَشَآءُ لَجَعَلْنََهُ حُطََمًا فَظَلْتُمْ تَفَكَّهُونَ ;(واقعه،6563)

آيا آن‏چه را كشت مي‏كنيد ملاحظه كرده‏ايد؟ آيا شما آن را ]بي ياري ما[ زراعت مي‏كنيد، يا ماييم كه زراعت مي‏كنيم؟ اگر بخواهيم قطعاً خاشاكش مي‏گردانيم، پس در افسوس ]و تعجّب‏[ مي‏افتيد."

از اين آيات استفاده مي‏شود كه نزول باران و رويش گياهان و درختان به دست خداست و كار كشاورز بذرافشاني و ايجاد زمينة رويش گياه است. پس بايد كشاورز در كارش به خدا توكل داشته باشد، و اين يكي از بالاترين ارزش‏هاي كشاورزي است.

روايات فراواني در اهميت كشاورزي از پيامبر و امامان: نقل شده است كه برخي از آن‏ها چنين است:

حضرت اميرالمؤمنين‏مي‏فرمايد:

هر كس آب و خاكي داشته باشد و با اين حال فقير باشد، خدا او را از رحمت خويش دور كند.( ر.ك: علامه مجلسي;، بحارالانوار، مؤسسة الوفأ، بيروت، ج 100، ص 65. )

حضرت رسول اكرم‏مي‏فرمايد: وظيفة شماست كه به تربيت گوسفند و كشاورزي بپردازيد كه رفت و آمد هر دو خير و بركت است.( ر.ك: همان، ج 61، ص 120. )

امام صادق‏مي‏فرمايد: هيچ عملي نزد خدا از زراعت محبوب‏تر نيست.( ر.ك: همان، ج 100، ص 69. )

و نيز آن حضرت مي‏فرمايد: كشاورزان گنج‏هاي مردمند. غذاي پاكيزه را كه خداوند ارزاني داشته است، زراعت مي‏كنند و آنان در روز قيامت برترين مقام را دارند و به خدا نزديك‏ترند و آنان را به نام "مبارك‏ها" صدا مي‏زنند.( ر.ك: فروع كافي، ثقة الاسلام كليني، ج 5، ص 261، دارالكتب الاسلامية / تفسير نمونه، آيت اللّه مكارم شيرازي و ديگران، ج 11، ص 165162، دارالكتب الاسلامية. )

موضوع قفل شده است