تقرب الهی_-_-_دوستی با خدا_-_-_راه های جلب محبت خداوند طبق احادیث

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر همه دوستان عزیز

دوستی با خدا یک بحث زیبا و زنده هست که در اینجا با استفاده از سخنان گهربار حضرت محمد(ص) به راه های آن پرداختم.ببخشید بخاطر توضیحات کم هر مورد.

اول.ورع:عبارت است از "پرهیز از انجام حرام" یا "گناه" و "انجام واجبات" یا "تکالیف".

دوم.اخلاص:دومین عامل مهم تقرب می باشد،طبق آیات قرآنی و احادیث معصومین،اخلاص اگر نباشد دیگر اعمال تاثیری ندارد.همچنانکه که در کتاب "نهج الفصاحه" آمده:"همانا خداوند بزرگ از عمل )شخص مسلمان( چیزی را قبول نمی کند مگر آن اندازه از عمل که خالص باشد و به خاطر ذات او )خداوند( صورت گرفته باشد." پس متوجه شدید که "اخلاص" چقدر اهمیت دارد همچنین در حدیث دیگری آمده:"خداوند بزرگ فرموده:محبوب ترین چیزی که بنده من به واسطه آن مرا عبادت می کند،اخلاص )در کارها(برای من است."]نهج الفصاحه[.

سوم.اخلاق:در این بحث شکی نیست که اخلاق از عوامل موثر تقرب الهی است،همچنانکه در احادیث آمده برترین افراد از نظر ایمان،خوش خلق ترین آنان است و همین است که گفته می شود حسن خلق،نصف دین است...همچنین در حدیثی آمده:"همانا کامل ترین مومن در ایمان،خوش خلق ترین شما است و آن کسی است که به خانواده اش،مهربان تر باشد"،از حدیث مذکور دو نکته قابل برداشت است،اول آنکه تاثیر خوش خلقی در نزد خداوند و تاثیر آن در مومن،دوم اینکه مشخص شد حفظ محبت و خوش خلقی در خانواده بحث بسیار مهمی است،پس دقت کنید که اخلاق منظور تنها در جامعه نیست،بلکه روش برخورد با خانواده هم بسیار مهم است.

چهارم:استغفار:همانطور که در مطلب اول گفته شد،انجام گناه موجب دوری ما از قرب الهی می شود.اما راه حل چیست؟راه حل آن در حدیث زیر بصورت آشکار بیان شده:"شیطان گفت:ای پروردگار من!به عزت و بزرگی تو سوگند می خورم که همیشه بندگان تو را وسوسه می کنم تا زمانی که روح در جسمشان باشد.پس خداوند فرمود:و من،به عزت و بزرگی خودم قسم می خورم هر زمان از من طلب بخشش کردند،آنها را می بخشم."پس مشخص شد که راه دیگر تقرب،استغفار است،همچنان که همه میدانید ما در طول زندگی گناهان زیادی را مرتکب می شویم،از فحاشی تا. . . از غیبت تا . . . اما آیا باید نا امید باشیم!؟قطعا از حدیث فوق مشخص شد پاسخ منفی است.استغفار در هر زمان و مکان و با تعدد انواع موجود است،از ذکر جمله "استغفرالله. . . "تا صلوات و. . .

پنجم:دوست داشتن اهل بیت،هر چه محبت واقعی ما نسبت به اهل بیت بیشتر باشد،نشان از قرب بیشتر ما دارد.

ششم:بخشش و بردباری:یکی از موثرترین راه های تقرب،ببخش و بردباری است!لطفا به حدیث زیر توجه کنید:"با دو چیز نزد خدا،جایگاه بلندی به دست بیاورید،اول نسبت به کسی که به تو جهالت ورزیده )مثلا توهین کرده( بردباری کن و به کسی که تو را محروم ساخته،عطا نما."

هفتم.برادری:"سه چیز است که در هرکس باشد،خداوند بزرگ تمام گناهان او را می بخشد:کسی که بمیرد و چیزی شریک خدا قرار ندهد و کسی که خود ساحر نباشد و از ساحران نیز پیروی ننماید )همیشه توکلش به خدا باشد نه این که برای رفع مشکلات خود به ساحران و جادوگران متوسل شود( و کسی که به برادر )ایمانی( خود،کینه نورزد"

هشتم.صله ارحام :که از فضایل اخلاقی می باشد.بصورتی که"از کسی که به تو ستم کرده است،بگذری و با کسی که از تو قطع رابطه کرده است،پیوند رابطه برقرار کنی"

نهم.خوش رویی:همچنان که از فضایل اخلاقی می باشد،صدقه نیز هست و می توان آن را از بهترین نکات حساب کرد که امروزه کمتر کسی داراست!

دهم.مستحبات:این نکته نیز آشکار است،البته به حدیث زیر دقت کنید:"سه چیز است که بر هر مسلمانی لازم است )مستحب موکد می باشد:(غسل جمعه و مسواک و بوی خوش"

یازدهم.شب زنده داری:"خداوند آتش را بر چشمی که از ترس خدا،گریه کرده و بر چشمی که در راه خدا بیدار بوده و بر چشمی که از محرمات الهی پوشیده یا بر چشمی که در راه خدا باز شده است )برای دیدن نشانه های خدا،برای عبرت آموزی( حرام کرده است."

دوازدهم.پرهیز از مکروهات:این نیز اجر بالایی دارد و از جمله منفور ترین مکروهات نزد خداوند "خوردن در صورت گرسنه نبودن و خواب،بدون خستگی و خنده بدون تعجب،نزد خداوند" است.

سیزدهم.کنترل نفس:برادرا و خواهرای گلم،دقت کنید"چهار چیز است که در هر کس باشد،خداوند بزرگ او را بر آتش جهنم حرام می کند و او را از شیطان محافظت می نماید:کسی که موقع رغبت )به سوی گناه( و هنگام ترس و وقت شهوت و زمان خشم،مالک نفس خود باشد."

چهاردهم.پاکیزگی و زیبایی:این بحث نیز بسیار معروف است."همانا خداوند بزرگ زیباست و زیبایی را دوست دارد . . . و پاکیزه است و پاکیزگی را دوست دارد.

پانزدهم.جهاد و احترام به والدین:"محبوب ترین اعمال نزد خداوند نماز اول وقت سپس نیکی با پدر و مادر و سپس جهاد در راه خدا است.

شانزدهم.تقوا:"محبوب ترین بندگان نزد خدا،پرهیزکارانی هستند که کارهای نیک خود را مخفیانه انجام می دهند."

هفدهم.تعلیم و تعلم:"شبانه روز در یادگیری علم،نزد خدا از جهاد بهتر است."

هجدهم.تفکر:"یک ساعت فکر کردن،از شصت سال عبادت کردن،بهتر است."

نونزدهم.حمد و ستایش خداوند:"حقیقتا پروردگار تو،ستایش کنندگان )به او را(دوست دارد."

بیستم.رفتار درست با همسر و دختر:"بهترین شما کسی است گه به زنان و دختران خود،بهتر باشد."

بیست و یکم.دوری از لجبازی:"مبغوض ترین مردان نزد خداوند کسانی هستند که بسیار لجوج و ستیزه گر باشند."

بیست و دوم.سجده بسیار:"سجده )در برابر خدا(بر شما لازم است زیرا برای خداوند،سجده نمی کنی مگر این که خداوند،با آن،انسان را یک درجه بالا برده و از آن یک گناه محو می کند."

بیست و سوم.سخاوت و بخشندگی:"سخاوتمند نادان نزد خدا از عالم بخیل محبوب تر است."

بیست و چهارم.زهد:"نسبت به دنیا بی اعتنا باش تا خداوند تو را دوست داشته باشد و نسبت به آن چه دردست مردم است،بی اعتنا باش،تا مردم تو را دوست داشته باشند."

بیست و پنجم.صبر:"صبر باعث خشنودی خداوند و بنده صبور می شود."

خب دوستان عزیز،تا حد ممکن راه های تقرب به سوی خداوند رو گذاشتم.امیدوارم به یاد بسپارید و عمل کنید و این ویژگی ها ملکه ذهنتون بشه.بنده رو هم دعا کنید.موفق باشید.

والسلام

و من الله التوفیق

حکمت;358796 نوشت:
محبوب خدا شوی_تقرب__احادیث بر گرفته شده از نهج الفصاحه™

تقرب الهی و سلوک معنوی از مباحث مهم و زیبایی هست که کمتر بهش توجه میشه.چند ویژگی هست که انسان توسط آنها به تقرب میرسه:
اول.ورع:عبارت است از "پرهیز از انجام حرام" یا "گناه" و "انجام واجبات" یا "تکالیف".
دوم.اخلاص:دومین عامل مهم تقرب می باشد،طبق آیات قرآنی و احادیث معصومین،اخلاص اگر نباشد دیگر اعمال تاثیری ندارد.هم چنان که که در کتاب "نهج الفصاحه" آمده:"همانا خداوند بزرگ از عمل شخص مسلمان( چیزی را قبول نمی کند مگر آن اندازه از عمل که خالص باشد و به خاطر ذات او (خداوند) صورت گرفته باشد." پس متوجه شدید که "اخلاص" چقدر اهمیت دارد. هم چنین در حدیث دیگری آمده:"خداوند بزرگ فرموده:«محبوب ترین چیزی که بنده من به واسطه آن مرا عبادت می کند،اخلاص (در کارها)برای من است."]نهج الفصاحه
سوم.اخلاق:در این بحث شکی نیست که اخلاق از عوامل موثر تقرب الهی است،هم چنان که در احادیث آمده «برترین افراد از نظر ایمان،خوش خلق ترین آنان است و همین است که گفته می شود حسن خلق،نصف دین است... 1374 حسن الخلق نصف الدّين.نيك خوئى يك نيمه دين است.
هم چنین در حدیثی آمده:"همانا کامل ترین مومن در ایمان،خوش خلق ترین شما است و آن کسی است که به خانواده اش،مهربان تر باشد"،از حدیث مذکور دو نکته قابل برداشت است،اول آنکه تاثیر خوش خلقی در نزد خداوند و تاثیر آن در مومن،دوم این که مشخص شد حفظ محبت و خوش خلقی در خانواده بحث بسیار مهمی است،پس دقت کنید که اخلاق منظور تنها در جامعه نیست،بلکه روش برخورد با خانواده هم بسیار مهم است.
چهارم:استغفار:همان طور که در مطلب اول گفته شد،انجام گناه موجب دوری ما از قرب الهی می شود.اما راه حل چیست؟راه حل آن در حدیث زیر بصورت آشکار بیان شده:"شیطان گفت:ای پروردگار من!به عزت و بزرگی تو سوگند می خورم که همیشه بندگان تو را وسوسه می کنم تا زمانی که روح در جسمشان باشد.پس خداوند فرمود:و لکن،به عزت و بزرگی خودم قسم می خورم هر زمان از من طلب بخشش کردند،آنها را می بخشم." 642 إنّ الشّيطان قال و عزّتك يا ربّ لا أبرح أغوي عبادك ما دامت أرواحهم في أجسادهم فقال الرّبّ و عزّتي و جلالي لا أزال أغفر لهم ما استغفروني.شيطان گفت پروردگارا بعزت تو سوگند كه تا وقتى كه روح بندگان تو در تنشان است پيوسته آنها را گمراه ميكنم، خداوند گفت بعزت و جلالم سوگند كه تا وقتى از من بخشش طلبند پيوسته آنها را مى‏بخشم‏
پس مشخص شد که راه دیگر تقرب،استغفار است،هم چنان که همه می دانید ما در طول زندگی گناهان زیادی را مرتکب می شویم،از فحاشی تا. . . از غیبت تا . . . اما آیا باید نا امید باشیم!؟قطعا نه! زیرا از حدیث فوق مشخص شد پاسخ منفی است.استغفار در هر زمان و مکان و با تعدد انواع موجود است،از ذکر جمله "استغفرالله. . . "تا صلوات و. . .پنجم:دوست داشتن اهل بیت،هر چه محبت واقعی ما نسبت به اهل بیت بیشتر باشد،نشان از قرب بیشتر ما دارد.
ششم:بخشش و بردباری:یکی از موثرترین راه های تقرب،ببخش و بردباری است!لطفا به حدیث زیر توجه کنید:"با دو چیز نزد خدا،جایگاه بلندی به دست بیاورید،اول نسبت به کسی که به تو جهالت ورزیده (مثلا توهین کرده) بردباری کن و به کسی که تو را محروم ساخته،عطا نما."
هفتم.برادری:"سه چیز است که در هرکس باشد،خداوند بزرگ تمام گناهان او را می بخشد:کسی که بمیرد و چیزی شریک خدا قرار ندهد و کسی که خود ساحر نباشد و از ساحران نیز پیروی ننماید )همیشه توکلش به خدا باشد نه این که برای رفع مشکلات خود به ساحران و جادوگران متوسل شود( و کسی که به برادر )ایمانی( خود،کینه نورزد"
هشتم.صله ارحام :که از فضایل اخلاقی می باشد.بصورتی که"از کسی که به تو ستم کرده است،بگذرهی و با کسی که از تو قطع رابطه کرده است،پیوند رابطه برقرار کنی"
نهم.خوش رویی:هم چنان که از فضایل اخلاقی می باشد،صدقه نیز هست و می توان آن را از بهترین نکات حساب کرد که امروزه کمتر کسی داراست! 1372 حسن الخلق خلق اللَّه الأعظم.نيكخوئى خلق بزرگ خداوند است.
1375 حسن الخلق يثبت المودّة.نيكخوئى دوستى را استوار مى‏كند.
1376 حسن الخلق يذيب الخطايا كما تذيب الشّمس الجليد.نيكخوئى گناهان را محو مى‏كند چنان كه خورشيد يخ را آب ميكند.
1382 حسن الملكة يمن و سوء الخلق شؤم و طاعة المرأة ندامة و الصّدقة تدفع القضاء السّوء.نيك خوئى رشد است و بد خوئى شأمت است و نيكى افزايش عمر است و صدقه از مرگ جلوگيرى ميكند

دهم.مستحبات:این نکته نیز آشکار است،البته به حدیث زیر دقت کنید:"سه چیز است که بر هر مسلمانی لازم است )مستحب موکد می باشد:(غسل جمعه و مسواک و بوی خوش" 1256 ثلاث حقّ على كلّ مسلم:الغسل يوم الجمعة و السّواك و الطّيب.سه چيز است كه بر هر مسلمانى لازمست غسل جمعه و مسواك زدن و استعمال بوى خوش.

یازدهم.شب زنده داری:"خداوند آتش را بر چشمی که از ترس خدا،گریه کرده و بر چشمی که در راه خدا بیدار بوده و بر چشمی که از محرمات الهی پوشیده یا بر چشمی که در راه خدا باز شده است )برای دیدن نشانه های خدا،برای عبرت آموزی( حرام کرده است."
دوازدهم.پرهیز از مکروهات:این نیز اجر بالایی دارد و از جمله منفور ترین مکروهات نزد خداوند "خوردن در صورت گرسنه نبودن و خواب،بدون خستگی و خنده بدون تعجب،نزد خداوند" است.
سیزدهم.کنترل نفس:برادرا و خواهرای گلم،دقت کنید"چهار چیز است که در هر کس باشد،خداوند بزرگ او را بر آتش جهنم حرام می کند و او را از شیطان محافظت می نماید:کسی که موقع رغبت )به سوی گناه( و هنگام ترس و وقت شهوت و زمان خشم،مالک نفس خود باشد." 1302 جاهدوا أهوائكم تملكوا أنفسكم.با هوسهاى خود مبارزه كنيد تا بر نفس خود تسلط يابيد.
1795 الشّديد من غلب نفسه.نيرومند آنست كه بر خويشتن مسلط شود.

چهاردهم.پاکیزگی و زیبایی:این بحث نیز بسیار معروف است."همانا خداوند بزرگ زیباست و زیبایی را دوست دارد . . . و پاکیزه است و پاکیزگی را دوست دارد. 690 إنّ اللَّه تعالى جميل يحبّ الجمال سخيّ يحبّ السّخاء، نظيف يحبّ النّظافة؛خداوند زيباست و زيبائى را دوست دارد، بخشنده است و بخشش را دوست دارد، پاكيزه است و پاكيزگى را دوست دارد.
پانزدهم.جهاد و احترام به والدین:"محبوب ترین اعمال نزد خداوند نماز اول وقت سپس نیکی با پدر و مادر و سپس جهاد در راه خدا است. 70 أحبّ الأعمال إلى اللَّه الصّلاة لوقتها ثمّ برّ الوالدين ثمّ الجهاد في سبيل اللَّه.بهترين كارها در نزد خدا نماز بوقت است آنگاه نيكى با پدر و مادر آنگاه جنگ در راه خدا.
شانزدهم.تقوا:"محبوب ترین بندگان نزد خدا،پرهیزکارانی هستند که کارهای نیک خود را مخفیانه انجام می دهند." 72 أحبّ العباد إلى اللَّه الأتقياء الأخفياء.محبوبترين بندگان در پيش خدا پرهيزكاران گمنامند.
هفدهم.تعلیم و تعلم:"شبانه روز در یادگیری علم،نزد خدا از جهاد بهتر است."
هجدهم.تفکر:"یک ساعت فکر کردن،از شصت سال عبادت کردن،بهتر است." 2059 فكرة ساعة خير من عبادة ستّين سنة.ساعتى انديشيدن بهتر از شصت سال عبادت كردنست.
نودزدهم.حمد و ستایش خداوند:"حقیقتا پروردگار تو،ستایش کنندگان )به او را(دوست دارد."
بیستم.رفتار درست با همسر و دختر:"بهترین شما کسی است که به زنان و دختران خود،بهتر باشد."
بیست و یکم.دوری از لجبازی:"مبغوض ترین مردان نزد خداوند کسانی هستند که بسیار لجوج و ستیزه گر باشند."
بیست و دوم.سجده بسیار:"سجده )در برابر خدا(بر شما لازم است زیرا برای خداوند،سجده نمی کنی مگر این که خداوند،با آن،انسان را یک درجه بالا برده و از آن یک گناه محو می کند."
بیست و سوم.سخاوت و بخشندگی:"سخاوتمند نادان نزد خدا از عالم بخیل محبوب تر است."
بیست و چهارم.زهد:"نسبت به دنیا بی اعتنا باش تا خداوند تو را دوست داشته باشد و نسبت به آن چه دردست مردم است،بی اعتنا باش،تا مردم تو را دوست داشته باشند." 2484 لا تكون زاهدا حتّى تكون متواضعا.تا متواضع نباشى زاهد نباشى. 1310 جلساء اللَّه غدا أهل الورع و الزّهد في الدّنيا.فردا همنشينان خدا صاحبان ورع و زهد در اين جهانند.
بیست و پنجم.صبر:"صبر باعث خشنودی خداوند و بنده صبور می شود."(روایتی با این مضمون نیافتم) 208 إذا رأيتم الأمر لا تستطيعون تغييره فاصبروا حتّى يكون اللَّه هو الّذي يغيّره؛وقتى ديديد نمى‏توانيد چيزى را تغيير دهيد صبر كنيد تا خدا آن را تغيير دهد.
259 أربع من أعطيهنّ فقد أعطي خير الدّنيا و الآخرة لسان ذاكر و قلب شاكر و بدن على البلاء صابر و زوجة لا تبغيه خونا في نفسها و لا ماله.چهار چيز است كه هر كس از آن بهره دارد. از نيكى دو جهان بهره ‏ور است، زبانى كه ياد خدا كند و قلبى كه سپاس پروردگار گذارد و تنى كه بر بلا صبور باشد و زنى كه بناموس و مال وى خيانت نكند.
644 إنّ الصّبر عند الصّدمة الاولى.صبر حقيقى در صدمه نخستين است
ز
خب دوستان عزیز،تا حد ممکن راه های تقرب به سوی خداوند رو گذاشتم.امیدوارم به یاد بسپارید و عمل کنید و این ویژگی ها ملکه ذهنتون بشه.بنده رو هم دعا کنید.موفق باشید.
والسلام و من الله التوفیق

سلام

ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین (بقره 222)
همانا خدا همواره توبه کنندگان و پاکیزگی جویان را دوست دارد

والله الموفق

[="Tahoma"]سلام دوست عزیزم

حدیث ٢٣٢٥

الصبر رضا

صبر،باعث خشنودی)خدا و بنده صبور(می شود.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=28470

http://www.askdin.com/showthread.php?t=28476

خواص سوره های قرآن
دانستنی های قرآنی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

Farhadvn;359487 نوشت:
سلام دوست عزیزم

حدیث ٢٣٢٥

الصبر رضا

صبر،باعث خشنودی)خدا و بنده صبور(می شود.

نام كتاب: نهج الفصاحة( مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)

نويسنده: پاينده، ابو القاسم‏

تاريخ وفات مؤلف: 1363 ش‏

زبان: عربى- فارسى‏
تعداد جلد: 1

ناشر: دنياى دانش‏

مكان چاپ: تهران‏

سال چاپ: 1382 ش‏

[=Traditional Arabic]نوبت چاپ: چهارم‏[=Traditional Arabic]
التماس دعا

[=Traditional Arabic]

[="Tahoma"]نام کتاب:نهج الفصاحه
مترجم:علی اکبر میرزایی