جمع بندی کمک خواستن از دیگران اشکال دارد؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کمک خواستن از دیگران اشکال دارد؟

سلام. دنبال تاپیک مناسبی برای سوالم گشتم اما پیدا نکردم مجبور شدم تاپیک جدید بزنم :Gol:
اینکه ما از کسی کمک بخوایم شرک محسوب میشه؟ مثلا من برای صرفه جویی تو هزینه هام یه سری کتاب رو از دوستام که دیگه لازمشون ندارم میگیرم، این ایراد داره؟ (مرجع آقای بهجت و آقای خامنه ای)

با نام الله

کارشناسان بحث: استاد سجاد و استاد نافع

[="Tahoma"][="Black"]

binammm;358729 نوشت:
سلام. دنبال تاپیک مناسبی برای سوالم گشتم اما پیدا نکردم مجبور شدم تاپیک جدید بزنم
اینکه ما از کسی کمک بخوایم شرک محسوب میشه؟ مثلا من برای صرفه جویی تو هزینه هام یه سری کتاب رو از دوستام که دیگه لازمشون ندارم میگیرم، این ایراد داره؟ (مرجع آقای بهجت و آقای خامنه ای)

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

کمک خواستن از دیگران برای کارهای مشروع ، اشکال شرعی ندارد.

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

همان طور که جناب استاد سجاد فرموده‌اند، مورد پرسش شده از انواع و مصادیق شرک نیست و در حقیقت به چنین فردی مشرک نمی‌گویند. در حقیقت شرک بر دو نوع است: شرك اعتقادى و شرك عملى و آنچه آمرزيده نمى‏شود، شرك اعتقادى به معنى شريك قرار دادن براى خداوند در نظام هستى است. همچنین به نظر می‌رسد مثل چنین مواردی زیر مجموعه «شرك عملى» است؛ یعنی عدم اخلاص در نيت و تكيه بر غيرخدا در امور زندگى كه از آن به «شرك خفى و پنهان» نيز تعبير مى‏شود و باید توجه داشت که اين نوع شرك قابل آمرزش است.

در یک تقسیم بندی دیگر انواع شرک این گونه تبیین شده است:
الف) شرک ذاتي: يعني اعتقاد به دو، سه يا چند خدا و توحيد ذاتي، يعني اعتقاد به يگانگي ذات خداوند.
ب) شرک صفاتي: يعني اعتقاد به اين که صفات خداوند زايد بر ذات اوست و توحيد صفاتي، يعني اعتقاد به اين که صفات خدا عين ذات اوست.
ج) شرک افعالي: يعني اعتقاد به آفريننده اي غير از خداوند براي هستي.
د) شرک در عبادت و پرستش: يعني پرستش غير خدا.

با سلام

هرگاه ما از موجودی مادی یا معنوی استعانت و کمک بجوئیم و فکر کنیم که آن شیء در کمک دادن ما از خداوند مستقل و بی نیاز است این کمک خواهی شرک و دوگانه پرستی و حرام و خلاف است و اما هر گاه ما از موجودی خواه مادی و خواه معنوی کمک بجوییم و او را سببی از اسباب خداوند بدانیم که از خود هیچ نوع استقلالی نداشته و کارایی او به اذن و خواست و اراده الهی است. این نه تنها شرک نیست بلکه عین توحید است چون دیدگاه توحیدی به همین معنا است، نه به معنای سلب اثر و تأثیر از دیگر موجودات.

موضوع قفل شده است