گرفتن نان توسط دیگران ، شماره گرفتن در بانک

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرفتن نان توسط دیگران ، شماره گرفتن در بانک

با سلام خدمت کارشناسان محترم
3 سوال از خدمتتون داشتم

1.اگر در صفی نانوایی باشی و یکی از دوستان ، همسایگان یا آشنایان و.... جلوتر از شما باشه و ببینه شما در پشت سرش هستین و نانوایی شلوغ باشه و به شما بگویید چندتا نون میخواهی براتون بگیرد ، آیا این کار اشکال داره همزمان که برای خودش میگیره برای شما هم بگیره
2.امروزه که بانکها برای پاسخ به مشتریان دستگاه شماره گذاری گذاشتند ، باز مثل سوال بالا یکی از دوستانتان یه شماره اضافی دستش هست و وقتی شماره وارد بانک می شوی بعد از احوال پرسی میگوید این یه شماره اضافی دارم و به ما می دهد ، آیا این هم اشکال دارد
3. یه سوال تقریبا مشابه سوال بانک ولی اینبار شما شماره ای را از روی زمین پیدا میکنی که نسبت به شماره جدیدی که گرفتی جلوتر است (این هم توضیح بفرمایید) با تشکر

مرجع:آیت الله العظمی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

delete;357938 نوشت:
3 سوال از خدمتتون داشتم

1.اگر در صفی نانوایی باشی و یکی از دوستان ، همسایگان یا آشنایان و.... جلوتر از شما باشه و ببینه شما در پشت سرش هستین و نانوایی شلوغ باشه و به شما بگویید چندتا نون میخواهی براتون بگیرد ، آیا این کار اشکال داره همزمان که برای خودش میگیره برای شما هم بگیره
2.امروزه که بانکها برای پاسخ به مشتریان دستگاه شماره گذاری گذاشتند ، باز مثل سوال بالا یکی از دوستانتان یه شماره اضافی دستش هست و وقتی شماره وارد بانک می شوی بعد از احوال پرسی میگوید این یه شماره اضافی دارم و به ما می دهد ، آیا این هم اشکال دارد
3. یه سوال تقریبا مشابه سوال بانک ولی اینبار شما شماره ای را از روی زمین پیدا میکنی که نسبت به شماره جدیدی که گرفتی جلوتر است (این هم توضیح بفرمایید) با تشکر

مرجع:آیت الله العظمی حضرت امام خامنه ای (حفظه الله)

سلام عليكم

اين مواردي كه اشاره كرديد طبق نظر رهبري تابع قانون است.ودر صورت نبود قانون اگر مفسده اي نداشته باشد اشكالي ندارد.

منبع:استفتاء ازدفتر رهبری

سلام به جناب استاد شفا

می خواستم بدونم شما که می گوید مقرراتی نباشداشکالی ندارد در مورد صف نانوایی قانون نوشته ای نیست ولی یک قانون نا نوشته ای است که برای هرج ومرج نشدن، همه باید صف بایستن آیا این قوانین هم باید مورد توجه قرار بگیرید.

[="#4169e1"]

delete;357938 نوشت:
.اگر در صفی نانوایی باشی و یکی از دوستان ، همسایگان یا آشنایان و.... جلوتر از شما باشه و ببینه شما در پشت سرش هستین و نانوایی شلوغ باشه و به شما بگویید چندتا نون میخواهی براتون بگیرد ، آیا این کار اشکال داره همزمان که برای خودش میگیره برای شما هم بگیره

فکر نکنم با این کار حق کسی ضایع بشه! طرف میخواسته 5تا نون بگیره حالا 10تا میگیره! به پشت سری هاش ربطی نداره! پشت سری هاش حق ندارن بگن چرا میخوای زیاد نون بگیری![/]

محدثه83;360050 نوشت:
سلام به جناب استاد شفا

می خواستم بدونم شما که می گوید مقرراتی نباشداشکالی ندارد در مورد صف نانوایی قانون نوشته ای نیست ولی یک قانون نا نوشته ای است که برای هرج ومرج نشدن، همه باید صف بایستن آیا این قوانین هم باید مورد توجه قرار بگیرید.

سلام علیکم

همانطور که گفته شد اگر مفسده داشته باشد جایز نیست پس اگر رعایت نکردن صف با عث هرج ومرج می شود چون این مفسده محسوب می شود باید رعایت شود واگر باعث هرج ومرج نشودچون مفسده ندارد اشکالی ندارد .

delete;357938 نوشت:
3 سوال از خدمتتون داشتم

سلام

ایجاد صف و رعایت حق و حقوق دیگران جدای از اینکه قانونی باشد اخلاقی است یعنی باید دید کسی که در صف نانوائی ایستاده یک نوبت دارد یا چند نوبت ایا حق دارد یک نوبت خودش را به دو یا چند نوبت تبدیل کند ایا این تضییع حق دیگران نیست ایا این ضمان ایجاد نمیکند .
باید دید کسی که وارد بانک میشود حق دارد به جای یک نوبت چند نوبت بگیرد و انرا بین دوستان و یا احتمالاً هرکس که خوشش بیاید اختصاص دهد ایا این تضییع حقوق دیگران نیست ایا اینگونه اعمال ضمان ایجاد نمیکند .

سلام
فرق جایز نیست و اشکال دارد و بهتر است که در اصطلاحات فقهی استفاده میشود چیست؟
[SPOILER]البته ببخشید اگه در تاپیک مربوط به خودش سوالمو نپرسیدم.نمیدونستم باید کجا سوالمو بپرسم.
[/SPOILER]

[="#4169e1"]

فتا 1;360089 نوشت:
باید دید کسی که در صف نانوائی ایستاده یک نوبت دارد یا چند نوبت ایا حق دارد یک نوبت خودش را به دو یا چند نوبت تبدیل کند ایا این تضییع حق دیگران نیست ایا این ضمان ایجاد نمیکند

قرار نیست نوبتش را به چند نوبت تبدیل کند! قرار است نظرش را راجب تعداد نانهایی که میخواهد بخرد عوض کند
مسلم است کسی که در صف نانوایی ایستاده حق دارد هر تعداد که دلش میخواهد نان بگیرد و حق هیچ کسی هم به این وسیله ضایع نمیشود/ من که شخصا اگر در صف نانوایی باشم هرگز در حقوق خود نمیبینم به فرد جلویی بگم چرا میخواهی 15عدد نان بخری! اصلا حق همچین پرسشی ندارم![/]

asad;360179 نوشت:
قرار نیست نوبتش را به چند نوبت تبدیل کند! قرار است نظرش را راجب تعداد نانهایی که میخواهد بخرد عوض کند
مسلم است کسی که در صف نانوایی ایستاده حق دارد هر تعداد که دلش میخواهد نان بگیرد و حق هیچ کسی هم به این وسیله ضایع نمیشود/ من که شخصا اگر در صف نانوایی باشم هرگز در حقوق خود نمیبینم به فرد جلویی بگم چرا میخواهی 15عدد نان بخری! اصلا حق همچین پرسشی ندارم!

عرض کردم این مسئله قانونی نیست بلکه اخلاقی است شما وقتی نیت خرید پنج نان را داری و سپس نه بنا بر خواست خودت بلکه برای پارتی بازی در حق دوستت انرا به ده نان افزایش میدهی یعنی حقوق نفرات بعدی را ضایع کرده ای اینجا قرار نیست کسی شما را محاکمه کند که از خودت دفاع کنی اینجا وجدان خودت است که با تو در گیر میشود .

فتا 1;360240 نوشت:
عرض کردم این مسئله قانونی نیست بلکه اخلاقی است شما وقتی نیت خرید پنج نان را داری و سپس نه بنا بر خواست خودت بلکه برای پارتی بازی در حق دوستت انرا به ده نان افزایش میدهی یعنی حقوق نفرات بعدی را ضایع کرده ای اینجا قرار نیست کسی شما را محاکمه کند که از خودت دفاع کنی اینجا وجدان خودت است که با تو در گیر میشود .

سلام

ببخشید که وارد بحث میشم ، ولی فکر نمی کنید نیازی به این همه تفصیل نیست ؟

خب فرد a می خواد مثلا 5 تا نون بگیره ، نفر عقبی یعنی فرد b هم 4 تا نون می خواد ، حالا یه کسی مثل نفر c هم پشت سر فرد b هستش . چه a و b جدا جدا نون بگیرن و چه نفر a بخواد 9 تا نون بگیره ، هیچ فرقی واسه نفر c نداره ، چون در هر صورت باید منتظر باشه تا 9 تا نون گرفته بشه بعد نوبتش رسه ، حالا چه یه نفر نون رو بگیره ، چه نه نفر . چه فرقی هستش ؟

تو رو خدا ذهنتون رو با این مسائل پیش پا افتاده درگیر نکنین . این طوری فقط احکام اسلام بازیچه می شه و خدای نکرده مورد تمسخر قرار می گیره .

موفق باشین .:Gol:

عبدالرسول;360242 نوشت:
سلام ببخشید که وارد بحث میشم ، ولی فکر نمی کنید نیازی به این همه تفصیل نیست ؟
خب فرد a می خواد مثلا 5 تا نون بگیره ، نفر عقبی یعنی فرد b هم 4 تا نون می خواد ، حالا یه کسی مثل نفر c هم پشت سر فرد b هستش . چه a و b جدا جدا نون بگیرن و چه نفر a بخواد 9 تا نون بگیره ، هیچ فرقی واسه نفر c نداره ، چون در هر صورت باید منتظر باشه تا 9 تا نون گرفته بشه بعد نوبتش رسه ، حالا چه یه نفر نون رو بگیره ، چه نه نفر . چه فرقی هستش ؟
تو رو خدا ذهنتون رو با این مسائل پیش پا افتاده درگیر نکنین . این طوری فقط احکام اسلام بازیچه می شه و خدای نکرده مورد تمسخر قرار می گیره .

سلام

اینها مثالهای ساده ایست که نشان میدهد افراد چگونه پارتی بازی را توجیه میکنند وقتی کسی به صف نانوائی میرسد و باید نفر دهم بایستد و با توسل به دوستش که نفر دوم است حقوق دیگران را ضایع میکند هم خود میداند چه کرده هم دوستش و هم دیگرانی که شاهد ماجرا هستند حال این دیگران از نظر قانونی نمیتوانند مانع انان شوند که البته چیزی از قبج عمل نمیکاهد همین وقایع نیز در ابعاد بزرگتر اتفاق میفتد یکنفر برای استخدام فرزندش به دوستش در یک اداره مراجعه میکند و با تضییع حقوق دیگران موفق میشود یکنفر با توسل به دوستش وام کلان میگیرد و ......

فتا 1;360246 نوشت:
سلام

اینها مثالهای ساده ایست که نشان میدهد افراد چگونه پارتی بازی را توجیه میکنند وقتی کسی به صف نانوائی میرسد و باید نفر دهم بایستد و با توسل به دوستش که نفر دوم است حقوق دیگران را ضایع میکند هم خود میداند چه کرده هم دوستش و هم دیگرانی که شاهد ماجرا هستند حال این دیگران از نظر قانونی نمیتوانند مانع انان شوند که البته چیزی از قبج عمل نمیکاهد همین وقایع نیز در ابعاد بزرگتر اتفاق میفتد یکنفر برای استخدام فرزندش به دوستش در یک اداره مراجعه میکند و با تضییع حقوق دیگران موفق میشود یکنفر با توسل به دوستش وام کلان میگیرد و ......

شما با سادگی به این مثال ساده نگاه کردین ، من گفتم نفر عقیبیش ، یعنی تو جایگاه خودش ، نه اینکه خدای نکرده از نفر n ام بیاد نفر دوم و سوم . این نه اخلاقیه و نه انسانیه و نه اسلامی .

یا من منظور شما رو نفهمیدم و یا شما نظر من رو نخوندین.

در هر صورت من از شما عذر می خوام .

عبدالرسول;360251 نوشت:
شما با سادگی به این مثال ساده نگاه کردین ، من گفتم نفر عقیبیش ، یعنی تو جایگاه خودش ، نه اینکه خدای نکرده از نفر n ام بیاد نفر دوم و سوم . این نه اخلاقیه و نه انسانیه و نه اسلامی .
یا من منظور شما رو نفهمیدم و یا شما نظر من رو نخوندین.
در هر صورت من از شما عذر می خوام .

البته اگر دو نفر درست پشت سر هم باشند که نیازی به این مسئله نیست کسی هم بین انها نیست که حقش ضایع شود مسئله زمانی مصداق پیدا میکند که نفر n ام از نفر جلوئی تقاضا میکند و مورد اجابت قرار میگیرد .

فتا 1;360253 نوشت:
مسئله زمانی مصداق پیدا میکند که نفر n ام از نفر جلوئی تقاضا میکند و مورد اجابت قرار میگیرد .

این نه مرضی خداست و نه مرضی پیامبر است و نه مورد رضایت سایر افراد .
ولی چه کنیم که افراد متعهد به قوانین اخلاقی اندک هستند .

موفق باشید .

عبدالرسول;360256 نوشت:
این نه مرضی خداست و نه مرضی پیامبر است و نه مورد رضایت سایر افراد .
ولی چه کنیم که افراد متعهد به قوانین اخلاقی اندک هستند .
موفق باشید .

شاید افراد متعهد به اصول اخلاقی کم هم نباشند منتهی این وظیفه ماست که وجدانای خفته را بیدار کنیم و به قبح اعمال هرچند کوچک اشنا نمائیم و البته خود از هر کس دیگری بیشتر نیاز به راهنمائی داریم و باید مواظب باشیم وقتی دیگران را راهنمائی میکنیم خود را فراموش نکنیم .

باغ بهشت;360091 نوشت:
سلام

لطفا یکی هم پاسخ سوال مارو بده!!!:Ghamgin:

باغ بهشت;360091 نوشت:
سلام
[SPOILER]البته ببخشید اگه در تاپیک مربوط به خودش سوالمو نپرسیدم.نمیدونستم باید کجا سوالمو بپرسم.[/SPOILER]

اولی و دومی حکم نهی از منکر یا دوری از احتمال بروز زشتی داره .
سومی یعنی راه حل کاملتر با درصد احتمال خطای صفر یا پایینتر ...

توضیح بیشتر و دقیق رو باید از بخش و کارشناس مربوطه طلب کنید :
مثلا با ارسال این مورد در این بخش :

http://www.askdin.com/forum238.html

عبدالرسول;360242 نوشت:
سلام

ببخشید که وارد بحث میشم ، ولی فکر نمی کنید نیازی به این همه تفصیل نیست ؟

موفق باشین .:Gol:

با سلااااااااااام خوب حالا که پای ریاضی رو باز کردید من هم یک معما میگم در توضیح بالا (قرمز) یه فرقی هستش (که نتنها که گناه نداره بلکه ثواب هم داره). حالا بفرمائید چگونه ؟:Kaf:
البته ببخشید وسط دعوا نرخ تعیین کردما شما بگذارید به حساب پیامهای بازرگانی که کمی خستگیتون دربره:Cheshmak:
موفق باشید

سلام

دوستان گرامی،تاپیک در انجمن فقه و احکام شرعی است و فقط به مباحث و سوالات فقهی پاسخ داده می شه

لطفا

جنبه اخلاقی موضوع رو در تاپیک دیگری در انجمن مربوطه مطرح و پیگیری بفرمایید

ممنون از توجه و همکاریتون :Gol:

باغ بهشت;360330 نوشت:
لطفا یکی هم پاسخ سوال مارو بده!!!:Ghamgin:

با عرض سلام خدمت دوست عزيز

در اصطلاح فقه اين الفاظ اين گونه معنا مي شود.

جايز نيست :فتوا به حرمت يك كاراست.

اشكال دارد:احتياط واجب به يك امري است.

بهتر است :احتياط مستحب است .

منبع:توضيح المسائل،مقدمه

موضوع قفل شده است