آیا رفتن به باشگاه اشکال دارد؟

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا رفتن به باشگاه اشکال دارد؟

بنام خدا
ببخشید می خواستم بدونم آیا رفتن به باشگاه که آهنگ های غیر مجاز میذارن اشکالی داره؟اگر اشکال داره دیگه نباید تا آخر عمر باشگاه برم؟مرجع تقلیدم هم آقای مکارم هستند.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

اسمان زیباست;357873 نوشت:
بنام خدا
ببخشید می خواستم بدونم آیا رفتن به باشگاه که آهنگ های غیر مجاز میذارن اشکالی داره؟اگر اشکال داره دیگه نباید تا آخر عمر باشگاه برم؟مرجع تقلیدم هم آقای مکارم هستند.

سلام عليكم

رفتن به باشگاهي كه موسيق حرام (يعني بصورت مطرب كه مناسب مجالس لهوو لعب است) مي گذارد وكساني كه در باشگاه شركت كردن به گوششان ميرسد جايز نيست.
وشما بايد با مسئول باشگاه صحبت كنيد كه در ساعتي از روز از موسيقي استفاده نكند يا از موسيقي حلال استفاده كند.
وشما در آن ساعت مراجعه كنيدواگر قبول نمي كنندشركت كردن در اين باشگاهها جايز نيست مگر اينكه ضرورت داشته باشد به مقدار ضرورت اشكالي ندارد.

منبع:استفتائات ،احكام ورزشي

اسمان زیباست;357873 نوشت:
ببخشید مزاحم شدم اما میتونید یه هنزفری با خودتون ببرید مداحی گوش بدید، توجه داشته باشید که کسب قدرت بدنی نیز درراه اسلام عبادت است. قو علی خدمتک جوارحی (دعای شریف کمیل)

سلام
ببخشید هندزفری بذاره؟
اولا که گوشیشو کجا بذاره؟لباس ورزشی تنگه جایی نداره که بخوای گوشی یا ام پی تری بذاری.بعدشم اینجوری متوجه حرفای استادش نمیشه و تو برخی حرکات حتی ممکنه هندز فری یا گوشی یا ام پی تری ... بیفته. کلا اینطوری اذیته.

اگه بگردین کلاس ورزشی های بدون موسیقی هم پیدا میشه.مثلا کلاس هایی که وابسته به یک سازمان مذهبیه مثلا سپاه یا هرجا معمولا موسیقی نداره.سالن ورزشی شرکت نفت هم البته تو شهر ما موسیقی نداره.البته اگه حدود ده نفر جمع بشید بهتون استاد میدن و میتونید اون ساعتو بدون موسیقی براتون کلاس بذارن.البته برخی جاهای خصوصی حاضرن این کارو کنن.
من خودم همین مشکلو داشتم اما بلاخره کلاسی که موسیقی نداشته باشه پیدا کردم.
ولی ممکنه کیفیتش پایین تر باشه ولی ارزششو داره
موفق باشید

شمیم الزهرا;358392 نوشت:
من ساکن قم المشرفه هستم و درین مذهبیترین شهر فقط چند مکان بدون موسیقی رو یافتم(اینم از معایب کشورمون) که دور هستن. ترجیح دادم از هنزفری یوز کنم.

نکته اصلی اینجا تعریف آهنگ مجاز و غیر مجازه که مباحثش در تاپیک های دیگه مطرح شد.
در مورد اینکه میگن جایی پیدا کنید که اهنگ نذاره
عموما ادم میتونه به نزدیک ترین محل به محل سکونتش بره وگرنه زمان رفت وامد از زمانی که صرف ورزش میشه بیشتر میشه و عملا بعد یه مدت منتفی میشه.

دیگه از باشگاه متعلق به مسجد که مقید تر پیدا نمیشه. من رفتم اونم آهنگ میذاشت زیر مسجد البته آهنگ بدون خواننده (تکنو و...).
در این زمونه جوری شده عملا اجتناب از گناه تنها با دوری از بسیاری از فعالیتهای اجتماعی ممکنه.

شفا;358194 نوشت:
مگر اينكه ضرورت داشته باشد به مقدار ضرورت اشكالي ندارد.

من اخر نفهمیدم چرا اکثر سوالات با قید ها و لغاتی پاسخ داده میشه که یک معنای مطلق نداره و در نهایت ادم باید به شخصه در مورد کارش تصمیم بگیره.
مثل عرف. مصلحت، ضرورت و....

این وضع بانکهامونه و اینم وضع صداوسیمامون. معلومه دیگه وضع مسجدامون چیه... خداعاقبتمونو بخیر کند ان شا الله

منم همیشه این سوالم بودبعدازدفترمرجع تقلیدم پرسیدم گفتن حرامه وگناه دیگه ول کردم باشگاهواماورزش کم وبیش میکنم خداروشکرواگه خدابخوادبعدامتحانام شروع میکنم اگه یک پارک ویژه بانوان داشتیم بادستگاه های ورزشی عالی بود

antiuwamism;358340 نوشت:
ببخشید مزاحم شدم اما میتونید یه هنزفری با خودتون ببرید مداحی گوش بدید، توجه داشته باشید که کسب قدرت بدنی نیز درراه اسلام عبادت است. قو علی خدمتک جوارحی (دعای شریف کمیل)

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

آن مجلسي را كه در آن موسيقي حرام نواخته مي شود مجلس حرام بوده وحضور در آن مجالس حرام است

مگر اينكه باشگاه به صورتي باشد كه آن مكاني كه شما قرار داريد وآن مكاني كه موسيقي حرام پخش ميشود دو محل محسوب شود (اگرچه صداي موسيقي بيايد )كه در اين صورت باقرار دادن هنز فري يا گوش نكردن به آن اگرچه به گوشتان برسد اشكالي ندارد.

اما اگر عرفا يك مكان باشد با قرار دادن هنزفري در گوش مشكل شما حل نمي شود چون مجلسي كه موسيقي حرام دارد مجلس حرام است.

منبع :استفتائات آيت الله مكارم شيرازي

حق دوست;358429 نوشت:

من اخر نفهمیدم چرا اکثر سوالات با قید ها و لغاتی پاسخ داده میشه که یک معنای مطلق نداره و در نهایت ادم باید به شخصه در مورد کارش تصمیم بگیره.
مثل عرف. مصلحت، ضرورت و....

سلام عليكم

تشخيص احكام به عهده فقيه ومجتهد ومرجع تقليد است
وتشخيص موضوعات به عهده مكلف است كه اين هم كار را براي مكلف آسان ترميكند
چون افراد از جهت جسمي وروحي وخانوادگي واجتماعي كه زندگي مي كنند مختلف هستند
ونمي توان براي همه به يك صورت باشد پس مثلا در بعضي از شهرها بيليارد آلت قمار است
ولي در
بعضي از شهر ها آلت قمار نيست پس وقتي بازي با آلت قمار دراحكام حرام است پس وقتي اين وسيله آلت قمار نيست بازي با آن اشكالي نداردپس نمي توان در هر دو مورد حكم به حرمت كرد ودر صورتي هم كه شك داريد آلت قمار است يانه ،بازي كردن با آن اشكالي ندارد وهمچنين است بقيه مسائل ديگري كه بعهده عرف گذاشته شده است.

نقل قول:
هندز فری !
طبع و طلب شخص هم مهمه ...
نقل قول:

هوالعالم
بدون موسیقی بهتر !

با موسیقی
بهترین موسیقی زمان پرورش وجود صدای طبیعته که موجود جایزالخطا توان طراحی و تولید و تصرف به اون نداره ...

درسته خیلی از موسیقی ها هیجان داره و به قول تازه کار انرژی بخشه
اما نباید اجازه بدیم این هیجان یا احساس انرژی بخشی
ما را از اصل مطلب و دلیل حضور در حیطه ورزشی دور کنه

که تقریبا 99 درصد مارو از اصل مساله دور و غافل میکنه .

چون زمانی که جسم مشغول ورزش و نرمش و پرورش شده
ذهن درگیر و گاها اسیر شده ی اصوات و امواج موسیقی میشه
و این ناهنجاری ریشه ناهماهنگی روانی و مشکلات جسمی و روانی اینده اس ...

خودم مخالف موسیقی پر معنا و اموزنده نیستم
در صورتی که اهنگا به اصطلاح جلف و محرک منفی هستند
هزار و یک راه دارید که مسئولین رو متقاعد کنید تا تجدید نظر کنند.

من سخنرانی آقای رائفی پور رو که گوش می کردم در مورد فواید موسیقی می گفتند که هنگام ورزش باید آهنگ های شدیدا شاد گوش داد . از نظر علمی هم بحث می کردند.

خب وقتی ما موسیقی انرژی زا ! نداریم باید چیکار کنیم ؟

البته موسیقی های بی کلام فکر نکنم مشکلی داشته باشن . وقتی سینگر نداره دیگه حرمتی هم ندارن .

عبدالرسول;358534 نوشت:
من سخنرانی آقای رائفی پور رو که گوش می کردم در مورد فواید موسیقی می گفتند که هنگام ورزش باید آهنگ های شدیدا شاد گوش داد . از نظر علمی هم بحث می کردند.

خب وقتی ما موسیقی انرژی زا ! نداریم باید چیکار کنیم ؟

البته موسیقی های بی کلام فکر نکنم مشکلی داشته باشن . وقتی سینگر نداره دیگه حرمتی هم ندارن .

هوالعالم
شاد و غمگین هر دو در زمان خودش برای افراد مختلف میتونند روحیه ساز باشند .
اما روش خودسازی و پرورش جسم در حین انحراف ذهن کامل نیست .

خارج از بحث شرعی یا غیر شرعی بودن مساله تمرکز ذهنی در زمان پرورش جسم واجبه

کیفیت اون روحیه یا به قولهی انرژی که گاها از اهنگ و غیره میگیرند خیلی کمتر از روحیه یا انرژی ای هست که در
سکوت به همراهه تعمق و تفکر و تمرکز روی کار کسب میشه

با کلام یا بی کلام شاد و غمگین
اسلام به منه همیشه شاد نمیگه تفریح نکنید

اما میخواد بگه که آزاد و ازاده باشید و شرطی نشید !

برای روزایی باشید که در زبان مثال
به مانند بیابان برهوت یا جنگلی ست که هیچ ابزاری و یاور و یاری ندارید .

اثار اینجور ورزش ها با چنین روشهایی دوامی ندارند و بیشتر شبیه تفریح هست تا خود سازی !

من ادم دیدم کل عمرش دو ماه تو باشگاه ورزش کرد و تا الان که بیست سال میگذره ورزشکار به حساب میاد

ادمی هم دیدم 2 سال ورزش کرد اما به محض ترک باشگاه دچار هزار و یک نقص و مرض و بد اندامی شد .
چون شرطی بود و اجازه نداد که ذهنش روی بدنش کار کنه تا با بدنش هماهنگ باشه

شاید نمیدونست
زمانیکه میخوابه بخشی از ذهنش همچنان بیداره
و به امور روزانه ای که برای اون تلاش کرده و با کیفیت بالا در حافظه ثبت کرده رسیدگی میکنه و به وجودش شکل تازه ای میده ...

صد البته تفریح و شادی برای همه واجبه
اما به شرطی که جسم و ذهن هر دو مشغول تفریح باشند
نه اینکه جسمت درگیر فشار و لغزش دمبل باشه و فکرت به موزیک فلان

هر چی سر جای خودش و متعادل و بدون کم و کاست

لااقل حد شادی ما به جایی برسه که مجبور نشیم توی مساجد کلاس هایی مثل
ورزش خنده یا یوگای خنده برگزار کنیم که خودش خنده دار میشه چون بودیسمی که خودش بودا علیه السلام رو نشناخته داره
به منو شما درسی میده که نمیدونیم الهی هست یا نه!

ببخشید که اینو می گم ولی اصلا نمیشه مدیر باشگاه رو راضی کنم که آهنگ نذاره چون خودش هم توی این فاز آهنگ ها هست و چون بنده در یک شهر کوچیک زندگی می کنم افراد مذهبی کم هستند در ضمن باشگاه بسیج هم رفتم متاسفانه آنجا هم همینجور آهنگ ها رو گذاشته بودنند.انگار ورزش کردن بدون آهنگ نمیشه در شهر ما

بخشید مزاحم شدم اما میتونید یه هنزفری با خودتون ببرید مداحی گوش بدید، توجه داشته باشید که کسب قدرت بدنی نیز درراه اسلام عبادت است. قو علی خدمتک جوارحی (دعای شریف کمیل)

هنزفری که اصلا نمیشه چون به قول دوستمون لباس ورزشی تنگ هست هم اینکه در حین انجام حرکات که فوق العاده امادگی جسمانی حرکات تند و سریعی داره ممکنه هنزفری بیفته

سلام
ببخشید هندزفری بذاره؟
اولا که گوشیشو کجا بذاره؟لباس ورزشی تنگه جایی نداره که بخوای گوشی یا ام پی تری بذاری.بعدشم اینجوری متوجه حرفای استادش نمیشه و تو برخی حرکات حتی ممکنه هندز فری یا گوشی یا ام پی تری ... بیفته. کلا اینطوری اذیته.

اگه بگردین کلاس ورزشی های بدون موسیقی هم پیدا میشه.مثلا کلاس هایی که وابسته به یک سازمان مذهبیه مثلا سپاه یا هرجا معمولا موسیقی نداره.سالن ورزشی شرکت نفت هم البته تو شهر ما موسیقی نداره.البته اگه حدود ده نفر جمع بشید بهتون استاد میدن و میتونید اون ساعتو بدون موسیقی براتون کلاس بذارن.البته برخی جاهای خصوصی حاضرن این کارو کنن.
من خودم همین مشکلو داشتم اما بلاخره کلاسی که موسیقی نداشته باشه پیدا کردم.
موفق باشید

متاسافانه در یک شهر بسیار کوجک زندگی می کنم هم افراد مذهبی کم هستند هم اینکه اینجا حتی باشگاه بسیج هم آهنگ تند داشتند فکر کنم باید تا آخر عمرم باشکاه نرم داخل خونه خودم ورزش کنم

سلام؛
نظر شخصی من: بهتره یه سی دی با اهنگهای توپ و مجاز !! بدید به مسوولای اونجا و بگید هر وقت من میام اگه میشه این اهنگها رو بذارید. حرفی از حلال و حرام و دین و اینها هم نزنید بهشون! توی خونواده خودمون تا بحثی میشه که از نظر دینی خلافه و دارن انجام میدن من اگه بگم اینطوریه داداش و پدرم مسخرم میکنن و از لج من هم که شده اون کاررو بیشتر انجام میدن. اما اگه اسم دین رو نیارم و با یه بهانه ی دیگه پیش برم اون کاررو نمیکنن!!!

التماس دعا!

اسمان زیباست;358558 نوشت:

ببخشید که اینو می گم ولی اصلا نمیشه مدیر باشگاه رو راضی کنم که آهنگ نذاره چون خودش هم توی این فاز آهنگ ها هست و چون بنده در یک شهر کوچیک زندگی می کنم افراد مذهبی کم هستند در ضمن باشگاه بسیج هم رفتم متاسفانه آنجا هم همینجور آهنگ ها رو گذاشته بودنند.انگار ورزش کردن بدون آهنگ نمیشه در شهر ما

خواهش میکنم

اصلا بحث مذهب و مذهبی بودن نیست .
جسم و ذهن افراد در چنین باشگاهی هماهنگ عمل نمیکنند و افراد جذب یا خام ظاهر باشگاه شدن

من خودم روی این مسائل حساس نیستم و تقریبا میتونم فارغ از جو نامساعد به کارم ادامه بدم .
اما اگر به چنین مشکلی بر بخورم و حساس بشم
یا انفرادی ورزش میکنم یا باشگاهی بهتر و کاملتر انتخاب میکنم ..
حقیقتا مثل هر ادم عاقل مذهبی یا غیر مذهبی مایل به فعالیت عزیزانم در چنین محیطی که
محل پرورش رو به کلاس رقص و فخر فروشی و تن پروری تبدیل میکنند نیستم .

با دین یا بی دین نداره
یه استاد مثلا چینی و کافر با اهنگ درونش یا صدای طبیعت تمرین و زندگی میکنه . جسمی همیشه سالم و روبراه داره و میدونه که نباید
اجازه بده اهنگ مغزش رو شرطی و اسیر کنه ! چون قدرت کنترل ذهن و جسم کم میشه
بطوریکه ممکنه با شنیدنه اهنگ توی خیابون اندامش شروع به لرزش و رقص کنند و ذهن و رفتارش از حالت طبیعی خارج بشه .

همونطور که گفتم از نظر حقیر این اعمال یعنی حرکت بر خلاف جهت مسیر پرورش وجود ...
اما خب اکثرا به هیجانات کاذب بها میدن و نمیشه ورزش در سکوت یا سکوت در ورزش رو همگانی کرد

مگر اینکه تجربه یا شعور مسئول باشگاه بالا باشه
بخاطر چشم روی هم چشمی یا جذب مشتری از ابزار خام و خواب کننده استفاده نکنه !

و به فکر سلامت و رضایت بیشتر مشتری باشه !
که این به صلاح همه ی ماست .

واقعا هیچ چیزی به ذهنم نرسید. نه میشه ورزش نکرد و نه میشه رفت باشگاه. دوست خوبم میتونی تو خونه آهنگ بذاری تمرین کنی ؟!!!!!!!!!!

سلام

دوستان بزرگوارم، تاپیک در انجمن فقه و احکام شرعی است و فقط به سوالات فقهی پاسخ داده می شه، با توجه به اینکه تاپیک داره به سمت بیان نظرات شخصی میره، تاپیک بسته می شه

دوستان گرامی اگه سوال فقهی دارید، بفرمایید تا تاپیک رو باز کنم :ok:

شاد و پیروز باشید همیشه :Gol:

سلام عليكم

آنچه كه ما در مورد شد صحبت كرديم موسيقي بوده است پس برداشت اشتباه نشود كه موسيقي به تنهايي اشكالي ندارد.
در مورد
خواندن هم احكام خواص خود را دارد :
1-كه بايد
شعر لهوي يا باطل يا محرك شهوت نباشد
2-و
نوع خواندن هم حكم خاص خود را دارد كه خوانندن به صورت غنا حرام است اگرچه اصلا موسيقي هم نداشته باشد يا شعرش هم شعر حرامي نباشد بلكه اگر قران را هم به صورت غنا خوانده شود حرام است.

منبع:استفتائات (مكارم)

سلام

ما تو باشگاه ایروبیک

اهنگ میزاریم و ورزش میکنیم

اهنگ با صدای بلند ورزشی و خارجی و همه مدلی

به صورت ریتمیک حرکت میزنیم

اصن اهنگ میزاریم انرژیمون بیشتر شه . بیشتر کار کنیم

موردی داره ؟

1=1+1;396395 نوشت:
سلام

ما تو باشگاه ایروبیک

اهنگ میزاریم و ورزش میکنیم

اهنگ با صدای بلند ورزشی و خارجی و همه مدلی

به صورت ریتمیک حرکت میزنیم

اصن اهنگ میزاریم انرژیمون بیشتر شه . بیشتر کار کنیم

موردی داره ؟

سلام عليكم

طبق نظر هبري

اگر موسيقى مطرب لهوى نباشد مانعى ندارد و تشخيص آن به عهده خود مکلّف است.

س 1130: منظور از موسيقى مطرب ولهوى چيست؟ و راه تشخيص موسيقى مطرب و لهوى از غير آن چيست؟
ج: موسيقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ويژگيهايى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بى‏بندوبارى و گناه سوق دهد و مرجع تشخيص موضوع عُرف است.

منبع:استفتائات جديد،لفظ موسيقي

[="Arial"][="Black"]اهنگ نباید باعث ایجاد رقص در ادم وشهوت بشه ...فک کنم در غیر اینصورت مشکل داره!!!![/]

موضوع قفل شده است