جمع بندی اهدنا الصراط المستقیم

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اهدنا الصراط المستقیم

اللهم عجل لوللیک الفرج

سلام
تو مترو در حال درس خواندن بودم که از صندلی پشتی صدای بحث اعتقادی شنیدم

اینجا بود درونم بحث برپا شد!:Nishkhand:

یدم میگفتم بیخیال زشته به حرفشون گوش نده:Narahat az:
از یه طرف صحبتشون جوری بود ک نگرانم کرد و می گفت باید بگم:Cheshmak:

خلاصه در این گیر و دار و در نزدیگی مقصدم بحثشون دقیق یادم نیست چی شد که رسید به اینجا که چرا پیامبر(ص) در نماز می گه اهدنا الصراط المستقیم (نقل مضمون چون تو اون گیر رو دار بین گوش دادن و ندادن و عدم توجه به اول ماجرا نمی دونم در مورد چی بود بحثشون )

تا رسید به این چرا من پاشدم و رفتم دیدم یک مرد مو سفیدی است

دستم رو گذاشتم رو شونش گفتم شما اگر یک لیوان آب بخورید سیر میشید؟
گفتند بله
گفتم اگر خیلی تشنه باشید بازم آب می خواهید؟

گفتند بازم آب می خواهم
و دقیق باز یادم نیست اما این شد که هم بحثشون بهم گفت این از عشقه که نبی اکر بی پایان سیر نمیشند و مدام دنبال اون مسیر اند اما در مورد علمی و منطقی چطور؟)
گفتم درسته که پیامبر(ص) طی آیه ایی که شما گفتید(خطاب به مو سپید گرامی) بشری مثل ماست که (خودشون می دونستند که یهودیا در مورد علم غیب پیامبر رو سرزنش می کردند و این آیه اومد که بگو من بشری مثل شما هم و تنها وحی به من القا میشه)
خب این و گفتم و در ادامه گفتم پیامبر از ما برترند اما علمشون که مطلق نیست؟
از همه ادمیان ما برترند چون ظرفیت داشتند(اینو هم بحث گفت) و اگر این جمله از زائده تفکر بعد بحث نباشه گفتم و هدفم این بود مفهوم تکامل و میل به تکامل رو داشتم و اینکه مدام می خواستند کامل بشند و درس اندیشه هم داشتم که بحث استغفار و توضیح داده بود )
البته رسیدم به مقصد و خدا حافظی و به هم بحث گفتم تحقیق در دین باید بشه و یا علی بهم گفتند و با لبخند خدا حافظی کردیم

حال این بحث بنظرتون درست بوده؟
خطا کردم؟
نباید وارد می شدم؟
دور از اخلاقه؟
میشه بررسی بشه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

کبوتر عشق;357726 نوشت:
حال این بحث بنظرتون درست بوده؟
خطا کردم؟
نباید وارد می شدم؟
دور از اخلاقه؟
میشه بررسی بشه؟

باسلام و عرض ادب
شروع شما برای آغازبحث و مثالی که زدید، خوب بود، اما در ادامه چون وقت نداشتید نتوانستید بحث را خوب ادامه دهید.
اگر سوالتان در مورد این است که جواب سوال آنها چیست، لطفا در پستی اعلام بفرمایید تا ادامه دهیم، واگر منظورتان همین بود که کارتان درست بوده یا نه، باید عرض کنم که چون آنها بلند صحبت می کردند و شما شنیده اید، و این عمل در فضای عمومی اجتماع بوده، اشکالی ندارد، چون بالاخره ممکن بود هر کسی بشنود و ظاهرا آنها هم إبایی از این مطلب نداشتند که کسی بشنود و خوشحال یا ناراحت بشود. و همین که به شما اجازه ورود در بحثشان را داده اند پیداست که راضی بوده اند.

بصیر;359809 نوشت:
اگر سوالتان در مورد این است که جواب سوال آنها چیست، لطفا در پستی اعلام بفرمایید تا ادامه دهیم، واگر منظورتان همین بود که کارتان درست بوده یا نه، باید عرض کنم که چون آنها بلند صحبت می کردند و شما شنیده اید، و این عمل در فضای عمومی اجتماع بوده، اشکالی ندارد، چون بالاخره ممکن بود هر کسی بشنود و ظاهرا آنها هم إبایی از این مطلب نداشتند که کسی بشنود و خوشحال یا ناراحت بشود. و همین که به شما اجازه ورود در بحثشان را داده اند پیداست که راضی بوده اند.

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام
ممنون از لطفتون

بله خوش حال میشم اگر ادامه بدید و جواب رو بگید:hamdel:

کبوتر عشق;357726 نوشت:
چرا پیامبر(ص) در نماز می گه اهدنا الصراط المستقیم

باسلام و عرض ادب
در روایات هست که اهدنا الصراط المستقیم، طبق فرمایش خودِ پیامبر (ص) یعنی دین خدایی که آن را جبرئیل بر محمد (ص) نازل نمود.
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic] قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ [فِي قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيمَ‏ دِينَ اللَّهِ الَّذِي نَزَلَ بِهِ جَبْرَئِيلُ ع عَلَى مُحَمَّدٍ ص‏](تفسیر فرات کوفی، ص 51)
حال این که پیامبر بگوید خدایا من را بر دین خودم هدایت کن، بدین معناست که خدایا من را بر دینم ثابت قدم بدار، یعنی خدایا تا آخر بر این طریق باشم. از این رو اشکالی ندارد پیامبر گرامی اسلام که خود راه مستقیم هستند این جمله را بگویند و منظورشان این باشد که خدایا من همیشه در این راه باقی باشم و کج نروم.[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]

[=Traditional Arabic]

جمع بندی:
سوال: چرا پیامبر(ص) در نماز می گه اهدنا الصراط المستقیم

جواب سوال:
در روایات هست که اهدنا الصراط المستقیم، طبق فرمایش خودِ پیامبر (ص) یعنی دین خدایی که آن را جبرئیل بر محمد (ص) نازل نمود.
[=Traditional Arabic]قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ [فِي قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيمَ‏ دِينَ اللَّهِ الَّذِي نَزَلَ بِهِ جَبْرَئِيلُ ع عَلَى مُحَمَّدٍ ص‏](تفسیر فرات کوفی، ص 51)
حال این که پیامبر بگوید خدایا من را بر دین خودم هدایت کن، بدین معناست که خدایا من را بر دینم ثابت قدم بدار، یعنی خدایا تا آخر بر این طریق باشم. از این رو اشکالی ندارد پیامبر گرامی اسلام که خود راه مستقیم هستند این جمله را بگویند و منظورشان این باشد که خدایا من همیشه در این راه باقی باشم و کج نروم.
موضوع قفل شده است