جمع بندی وظیفه من در انتخابات چیست؟

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظیفه من در انتخابات چیست؟

سلام به همه دوستان عزیز و کارشناسان محترم.
ضمن تشکر از همه شما بابت راهنمایی هاتون در تایپیک قبلی من،لطفا مجددا منو راهنمایی کنین
در تایپیکم بهم گفتین نباید جلوی همسرم جوری باشم که یک آدم مذهبی به حساب بیام یعنی فقط واجبات باید انجام بدم و موضع گیری نکنم.
در قبال انتخابات چه کنم؟
همسرم به شدت مخالف نظام هستن و از همه افرادی که رای میدن بدشون میاد و سعی میکنن که دیگرانو مجاب کنن تا رای ندن.
در انتخابات های گذشته که من رای میدادم،برخورد خاصی نمیکردن و فقط وقتی از یه چیزی دیگه ناراحت بودن به رای دادن من ربطش میدادن!
مثلا یه چیزی گرون میشد با من دعوا میکردن که عذرمیخوام میگن احمقایی مثه تو میذارن اینا هرکار میخوان بکنن... تقصیر شماهاس که میرین به اینا رای میدین...خلاصه یعنی در همون موقع که من میرفتم رای بدم چیزی نمیگفتن اما بعدش سر هر موضوعی بامن دعوا میکردن.
حالا کمک کنین که چه کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

شمیم الزهرا;357677 نوشت:
ضمن تشکر از همه شما بابت راهنمایی هاتون در تایپیک قبلی من،لطفا مجددا منو راهنمایی کنین
در تایپیکم بهم گفتین نباید جلوی همسرم جوری باشم که یک آدم مذهبی به حساب بیام یعنی فقط واجبات باید انجام بدم و موضع گیری نکنم.
در قبال انتخابات چه کنم؟
همسرم به شدت مخالف نظام هستن و از همه افرادی که رای میدن بدشون میاد و سعی میکنن که دیگرانو مجاب کنن تا رای ندن.
در انتخابات های گذشته که من رای میدادم،برخورد خاصی نمیکردن و فقط وقتی از یه چیزی دیگه ناراحت بودن به رای دادن من ربطش میدادن!
مثلا یه چیزی گرون میشد با من دعوا میکردن که عذرمیخوام میگن احمقایی مثه تو میذارن اینا هرکار میخوان بکنن... تقصیر شماهاس که میرین به اینا رای میدین...خلاصه یعنی در همون موقع که من میرفتم رای بدم چیزی نمیگفتن اما بعدش سر هر موضوعی بامن دعوا میکردن.
حالا کمک کنین که چه کنم؟

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت.
در خصوص موضوع مذكور توجه حضرتعالي را به نكات زير جلب مي‌كنم:
1- در صورتيكه مرجع تقليد شما، شركت در انتخابات را از اموري مي‌داند كه نيازي به اذن شوهر ندارد، در صورتيكه مفسده‌اي زندگي مشترك شما را تهديد نكند. لازم نيست اصل موضوع را با ايشان درميان بگذاريد تا با مخالفت ايشان مواجه شويد.
2- پيرو موضوعات قبلي، در اين خصوص نيز شايسته است از همان الگوي قبل استفاده كنيد، يعني با ظرافت و بدون ايجاد مشاجره، تنها به بيان ديدگاه و پيگيري درخواست خود بپردازيد بدون اينكه سعي در نصيحت ايشان داشته باشيد.
در پناه خداي متعال موفق باشيد.

سلام ممنونم از پاسختون.
من هیچوقت حتی نظرمو نمیگم چه برسه به نصیحت.چون شخصیتشون اینجوریه که توان شنیدن مخالفت ندارن.

من مرجعم ایت الله سیستانیه و با توجه به این که جمعه روز تعطیلیشونه و خونه هستن بدون اینکه بفهمن نمیتونم از خونه خارج شم.
لطفا بفرمایید من چه کنم؟

و حتی در مورد کاندید هم حساسن.مثلا اگه فرض بر این باشه که رای دادن واجبه و باید بدون اذن همسرم رای بدم،ازم میپرسه به کی رای دادی؟دروغ بگم؟
کسی که من میخوام بهش رای بدمو همسرم ازش متنفره و اگه بفهمه من تو نظرم اونه دعوای حسابی راه میفته.میتونم به دروغ اسم کس دیگه بگم؟

زنگ زدم دفترشون به قسمت به بانوان.میگم حکم ایشون چیه؟خانمه میگه نگفتن رای ندین برین رای بدین خوبه! میگم حکم ایشون دقیق چیه؟
میگه خوبه رای بدین دیگه!!!!!!!!!!!!!!!! واقعا از اینهمه اطلاعاتشون من متشکرم! براشون توضیح میدم همسرم راضی نیستن وظیفم چیه؟
میگه همسرتونو راضی کنین باهم برین رای بدین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یعنی اینهمه هوشو ذکاوتشون واقعا منو متحییر کرده!من که نمیدونستم باید همسرمو راضی کنم!

الان بلاخره قسمت اقایون جواب دادن و گفتن چون بعدش به دعوا کشیده میشه نباید رای بدین.
الان یعنی من نباید رای بدم؟لطفا راهنماییم کنین؟

شمیم الزهرا;358321 نوشت:
زنگ زدم دفترشون به قسمت به بانوان.میگم حکم ایشون چیه؟خانمه میگه نگفتن رای ندین برین رای بدین خوبه! میگم حکم ایشون دقیق چیه؟
میگه خوبه رای بدین دیگه!!!!!!!!!!!!!!!! واقعا از اینهمه اطلاعاتشون من متشکرم! براشون توضیح میدم همسرم راضی نیستن وظیفم چیه؟
میگه همسرتونو راضی کنین باهم برین رای بدین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یعنی اینهمه هوشو ذکاوتشون واقعا منو متحییر کرده!من که نمیدونستم باید همسرمو راضی کنم!

الان بلاخره قسمت اقایون جواب دادن و گفتن چون بعدش به دعوا کشیده میشه نباید رای بدین.
الان یعنی من نباید رای بدم؟لطفا راهنماییم کنین؟

بسمه تعالي
خواهر ارجمند سلام عليكم
1-لازم است شما مبنا را نظر مرجع محترم قرار دهيد و آنچه را كه دفتر ايشان فرموده‌اند دنبال بفرماييد.
2- مهم حضور در انتخابات است، و اينكه به چه كسي راي بدهيم در رتبه دوم قرار دارد. لذا اگر اصل حضور شما در انتخابات و (حتي راي سفيد انداختن و يا به نامزدي غير فرد مورد نظر راي دادن) مخالفت ايشان را به دنبال ندارد، به اصل شركت در انتخابات اكتفا نماييد.
حضرتعالي مي‌توانيد پاسخ سوالات فقهي را به صورت دقيقتر از كارشناسان محترم احكام جويا شويد.

شمیم الزهرا;357677 نوشت:
در قبال انتخابات چه کنم؟

با سلام

اگر شوهرتان با رای سفید یا رای باطله موافقند، رای سفید یا باطله بدهید.
[SPOILER]مسلما شوهر شما هم منکر اهمیت بودن مهر انتخابات در شناسنامه ی شما نمیشود، از همین طریق میتوانید او را مجاب کنید تا به خاطر بودن مهر در شناسنامه تان رای دهید[/SPOILER]

یا حق

سلام ممنونم از پاسختون.
اما رای سفیدو میدونم خیلی مسخره میکنه و تا مدت ها میشم سوژه خودش و خانوادش اما کمتر عصبانی میشه نسبت به رای دادن به کاندیدی که من مد نظر دارم.همیشه خیلی به افرادی که رای سفید میدن توهین میکنه.
رای سفید با رای به یک کاندید پرت زیاد فرقی برای همسرم نداره.اصل جریان شرکت در انتخاباته که عصبانیش میکنه اما نمیگه نرو!!!!!!!
خدایا من تکلیفم چیه؟

شمیم الزهرا;358641 نوشت:
سلام ممنونم از پاسختون.
اما رای سفیدو میدونم خیلی مسخره میکنه و تا مدت ها میشم سوژه خودش و خانوادش اما کمتر عصبانی میشه نسبت به رای دادن به کاندیدی که من مد نظر دارم.همیشه خیلی به افرادی که رای سفید میدن توهین میکنه.
رای سفید با رای به یک کاندید پرت زیاد فرقی برای همسرم نداره.اصل جریان شرکت در انتخاباته که عصبانیش میکنه اما نمیگه نرو!!!!!!!
خدایا من تکلیفم چیه؟

بسمه‌تعالي
با سلام عرض تحيت
راهكار كلي: همانطور كه قبلا تقديم شد، اين مسئله را نبايد جداي از نوع تعامل شما با همسرتان قلمداد كرد. به اين معنا كه اين موضوع نيز يكي از مصاديق اختلافي شما با همسر محترم است كه راهكارهاي مربوطه در تاپيك مورد بحث از طرف بنده و ساير عزيزان ارائه شد. لذا به صورت كلي اين مسئله را از همان دريچه‌اي كه قبلا در ارتباط با چگونگي تعامل با همسر توضيح داده شد ببينيد و نه مستقل.
راهكار اختصاصي: به اعتقادبنده نبايد تا اين اندازه وسواس به خرج دهيد. اگر قادر به جلب نظر ايشان هستيد و يا ميتوانيد بدون بروز مشكل، راي خود را هرچند سفيد به صندوق بياندازيد كه هيچ و گرنه همانطور كه دفتر مرجع عالي مقام گفته اند تكليفي بر شما نيست. پس وسواس به خرج ندهيد.
در پناه خداي بزرگ موفق باشيد

ترنم.;358592 نوشت:

[SPOILER]مسلما شوهر شما هم منکر اهمیت بودن مهر انتخابات در شناسنامه ی شما نمیشود، از همین طریق میتوانید او را مجاب کنید تا به خاطر بودن مهر در شناسنامه تان رای دهید[/SPOILER]
نقل قول:

یعنی شما میگین دیدشو به نظام ازینی که هست بدتر کنم؟
همین الانش میگه حتی اونایی که رای میدن از ترس این حکومته ،که باید مهر بذارن تو شناسنامشون ، بعد من برم دقیقا همون کارو کنم!
من خیر سرم تونستم بهش نشون بدم لااقل من آدم بی غرض و مرضی هستمو رایم به خاطر منافعش نیست! البته بهم میگه همین فکرتم از بچگی و سادگیته!!

با تشکر زیااااااد از جناب امیدوار و عرض پوزش بابت مزاحمت های مستمر بنده.
برای اینکه تایپیک هارو زیاد نکنم مسئله اخیرمو اینجا مطرح میکنم
من ترم دیگه درسم تموم میشه و نمیتونم به آینده ای که مد نظرم بود دست پیدا کنم.
من مهندسی خوندم و تصمیم داشتم0قبل ازدواج هم به همسرم گفته بودم) که بعد اتمام درسم ، یا در حوزه و یا دروس دانشگاهی مذهبی مورد علاقم ادامه تحصیل بدم.
که مثل سایر موارد که همسرم زیر حرفشون زدن،الان اجازه ادامه تحصیل در رشته های مذهبی رو نمیدن.و اصرر دارن که رشته خودمو ادامه بدم که منم ازین رشته متنفرم!!
خلاصه با توجه به مشکلاتی که قبلا گفتم و نگفته های زیادم، من با وجود اینکه کاملا با نظر خودم از نظر عقلی و شرعی مخالفم اما میخوام برم سر کار(رشته من ایجاب میکنه که در محیط کارخونه و یا در موارد نادر در شرکت های خصوصی کار کنم که مسلما ارتباط دائم با آقایون خواهم داشت) ،همسرم به شدت خانم هایی که شغل های اینچنینی دارنو تحسین میکنن و میدونم اگه من خانه دار باشم هر روز با من دعوا میکنن که تو الاف میگردی همش،تو حالیت نیست تو این مملکت چه خبره چون تو جامعه کثیف نیستی واسه همین شعورت در همین حد مونده(جامعه از نظرشون فقط محیط کاره و دانشگاه و محیط های اجتماعی به نظرشون شعور نمیاره)
خلاصه من متحییرم از وضع خودم.از اینکه باید حس غیرتو در همسرم تقویت کنم ولی هیچ اثری نداره.ذره ای روی من حساسیت ندارن.
مشابه جریان اون دو زوج محترم(شرلوک ) برای من بارها پیش اومده اما همسرم هیچ واکنشی نداشتن(حتی ساعت یازده شب به من تلفن شده و هیچ عکس العملی نشون ندادن!)
موافقین پیگیر سر کار رفتن بشم؟

و یک سوال دیگه از خدمتتون دارم.
اینکه همسرم درباره خیلی مسائل میگن اگه فلان کارو بکنی ازت راضی نیستم درسته؟و من شرعا باید عمل کنم؟
به عنوان مثال میگن ازت راضی نسیتم اگه با پولی که من میدم کار سیاسی کنی حتی تلفن با کسی درباره سیاست حرف بزنی، یا میگن راضی نیستم ازت اگه نظر سیاسی به کسی بدی،
راضی نیستم اگه حرفای فلان سخنرانو گوش کنی(حتی در منزل زمانی که خودش نیست)...
کلا برای همه کارهایی که خودش دوست نداره بهم راضی نیستم حتی در غیاب من انجام بدی.
وظیفه من چیه؟من باید بهش عمل کنم؟
مثلا سخنرانی یک آقایی خیلی مفیده و خیلی بهم کمک میکنه(حتی تو زندگی مشترکمون) ولی همسرم ازون آقا متنفره . خوب اگه من بخوام اینجوری به حرف همسرم بکنم و پیش برم که دیگه چند وقته دیگه کلا اختیارمو از دست میدم.
لطفا راهنماییم کنین

شمیم الزهرا;358649 نوشت:
همین الانش میگه حتی اونایی که رای میدن از ترس این حکومته ،که باید مهر بذارن تو شناسنامشون ، بعد من برم دقیقا همون کارو کنم!
من خیر سرم تونستم بهش نشون بدم لااقل من آدم بی غرض و مرضی هستمو رایم به خاطر منافعش نیست! البته بهم میگه همین فکرتم از بچگی و سادگیته!!

وقتی شما میفرمایید دیدشون نسبت به نظام بد هست، پس قطعا موارد اینچنینی را هم قبول دارند و اینگونه نیست که با گفتن چنین حرفی دیدشان نسبت به نظام بدتر شود.

انشاالله به کمک کارشناسان یک تصمیم درست خواهید گرفت.

یا حق

[="Tahoma"]بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

برای انتخابات چند راه وجود داره:

اول:حضور پیدا کنید اما نگید به کی رای میدید.همچنین حساسیت همسرتونو جلب نکنین تا نپرسن به کی رای میدن.

دوم:در صورتی که راه فوق کار آمد نبود،سعی کنید به جوری موضوع رو نشون بدید که همسرتون متوجه نفر مورد نظر نشه یا هدفتونو تغییر موقت بدید.

سوم:در صورت ناکارآمدی راه فوق، و اینکه خودتون راضی نیستید تقیه کنید.بنابراین بهتره شما رای ندید.

والسلام.

[="Tahoma"]

شمیم الزهرا;358652 نوشت:
با تشکر زیاد از جناب امیدوار و عرض پوزش بابت مزاحمت های مستمر بنده.
برای اینکه تاپیک هارو زیاد نکنم مسئله اخیرمو اینجا مطرح میکنم
من مهندسی خوندم و تصمیم داشتم قبل ازدواج هم به همسرم گفته بودم) که بعد اتمام درسم ، یا در حوزه و یا دروس دانشگاهی مذهبی مورد علاقم ادامه تحصیل بدم.
که مثل سایر موارد که همسرم زیر حرفشون زدن،الان اجازه ادامه تحصیل در رشته های مذهبی رو نمیدن.و اصرار دارن که رشته خودمو ادامه بدم که منم ازین رشته متنفرم!!
خلاصه با توجه به مشکلاتی که قبلا گفتم و نگفته های زیادم، من با وجود اینکه کاملا با نظر خودم از نظر عقلی و شرعی مخالفم اما میخوام برم سر کار(رشته من ایجاب میکنه که در محیط کارخونه و یا در موارد نادر در شرکت های خصوصی کار کنم که مسلما ارتباط دائم با آقایون خواهم داشت) ،همسرم به شدت خانم هایی که شغل های اینچنینی دارنو تحسین میکنن و میدونم اگه من خانه دار باشم هر روز با من دعوا میکنن که تو الاف میگردی همش،تو حالیت نیست تو این مملکت چه خبره چون تو جامعه کثیف نیستی واسه همین شعورت در همین حد مونده(جامعه از نظرشون فقط محیط کاره و دانشگاه و محیط های اجتماعی به نظرشون شعور نمیاره)
خلاصه من متحیرم از وضع خودم.از اینکه باید حس غیرتو در همسرم تقویت کنم ولی هیچ اثری نداره.ذره ای روی من حساسیت ندارن.
مشابه جریان اون دو زوج محترم(شرلوک ) برای من بارها پیش اومده اما همسرم هیچ واکنشی نداشتن(حتی ساعت یازده شب به من تلفن شده و هیچ عکس العملی نشون ندادن!)

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

بحث اول.فرا گیری علوم اسلامی بحثی فردی و مذهبیه.و قطعا همسرتون چون با نظام اسلامی مخالف هستند میخوان این مشکلشونو از این ناحیه پاسخ بدن در حالی که باید بدونن فراگیری دین ربطی به مشکل با حکومت اسلامی نداره.به هر حال . . .

بحث دوم.ببخشید اما اگه میشه بگید،آیا همسرتون متدین هستند؟من فکر نکنم،در ضمن غیرت جزیی از ایمانه.

والسلام

شکست ها،هشدار هایی هستند که اگر تصحیح و تحلیل شوند عامل پیروزی و در غیر اینصورت،پایان دهنده ما خواهند بود.
farhadvn

Farhadvn;358815 نوشت:

ببخشید اما اگه میشه بگید،آیا همسرتون متدین هستند؟

farhadvn

سلام.من تایپیک دیگه ای با عنوان چطور از همسرم و محیط اطرافم تاثیر نپذیرم داشتم که محوریتش متدین نبودن همسرم وبیزاریش از دین بود.

ممنونم از پاسختتون

شمیم الزهرا;358663 نوشت:
اینکه همسرم درباره خیلی مسائل میگن اگه فلان کارو بکنی ازت راضی نیستم درسته؟و من شرعا باید عمل کنم؟
به عنوان مثال میگن ازت راضی نسیتم اگه با پولی که من میدم کار سیاسی کنی حتی تلفن با کسی درباره سیاست حرف بزنی، یا میگن راضی نیستم ازت اگه نظر سیاسی به کسی بدی،

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

خواهر گرامی اگر پولی رو که از حقوق مشروع شما است به شما می دهند دیگر مالک اون پول می شید(می تونید از مرجعتون دقیق بپرسید به بخش احکام رجوع کنید) و صاحب اون پولید پس نحوه خرجش با خودتونه

و تمکین هم تا جایی است که حکم خدا رو نقض نکنه اگر کرد باید که حکم مرجعتون در این مورد عمل کنید:Gol:

شمیم الزهرا;358649 نوشت:

سلام

به ایشان بگویید که رهبری فرمودند هرکس به ایران عشق می ورزد و ایران برایش مهم است در انتخابات شرکت کند . پس مسئله دیگر نظام نیست ، مسئله ایران و ایرانیست .

شمیم الزهرا;358312 نوشت:
و حتی در مورد کاندید هم حساسن.مثلا اگه فرض بر این باشه که رای دادن واجبه و باید بدون اذن همسرم رای بدم،ازم میپرسه به کی رای دادی؟دروغ بگم؟
کسی که من میخوام بهش رای بدمو همسرم ازش متنفره و اگه بفهمه من تو نظرم اونه دعوای حسابی راه میفته.میتونم به دروغ اسم کس دیگه بگم؟

سلام به خواهر عزیزم شمیم الزهرا
اگر مطمئن هستید که همسرتون از شما می پرسن به کی رای دادین به نظر من رای ندید. فکر نمی کنم جایز باشید که دروغ بگید. یا حداقل به کسی رای بدید که نظراتش به کاندیدای مورد نظر شما نزدیکتره و همسرتون هم زیاد روش حساس نباشن؛ تا حداقل در انتخابات شرکت کرده باشید بدون اینکه مجبور باشید رای سفید بدید

در مورد کار و تحصیل هم خیلی کوتاه نیاید. اینجوری توقع همسر شما روز به روز زیادتر میشه و خواسته شما همیشه نادیده گرفته میشه. جوری عمل کنید که هم به زندگی مشترکتون ضربه وارد نشه و هم شما به علایقتون برسید

شمیم الزهرا;358663 نوشت:
و یک سوال دیگه از خدمتتون دارم.
کلا برای همه کارهایی که خودش دوست نداره بهم راضی نیستم حتی در غیاب من انجام بدی.
وظیفه من چیه؟من باید بهش عمل کنم؟
مثلا سخنرانی یک آقایی خیلی مفیده و خیلی بهم کمک میکنه(حتی تو زندگی مشترکمون) ولی همسرم ازون آقا متنفره . خوب اگه من بخوام اینجوری به حرف همسرم بکنم و پیش برم که دیگه چند وقته دیگه کلا اختیارمو از دست میدم.
لطفا راهنماییم کنین

بسمه‌تعالي
ضمن عرض سلام و تحيت محضر شما خواهر محترم
در ابتدا لازم به ذكر است اين سوال مربوط به بخش فقه است كه طبيعتا دوستان و كارشناسان محترم احكام پاسخ جامعتر و دقيقتري به آن ارائه خواهند داد، لكن بر حسب وظيفه توجه شما را به نكات زير جلب مي‌كنم:
1- ميان راضي نبودن با اجازه ندان تفاوت وجود دارد. به اين معنا كه ممكن است همسر به كاري راضي نباشد اما اجازه آن را بدهد.
2- موارد كسب اجازه از همسر و رضايت وي، در فقه مشخص است و اينگونه نيست كه در هر امري رضايت همسر ضرورت داشته باشد.
3- در تعارض ميان رضايت الهي و رضايت همسر، بدون ترديد رضايت الهي مقدم است.
4- شوهر ملزم به پرداخت نفقه همسر خويش است. بر حسب شرايط ميزان و كيفيت نفقه متفاوت است به اين معني كه مرد ملزم است در پرداخت نفقه شان همسر خويش را رعايت نمايد و مطابق با شانيت او نفقه را پرداخت نمايد. از اينرو محدوديت در مكالمات تلفني و... از سوي مرد موجه نيست و نوعي سوء استفاده نمودن از آموزه‌هاي اسلامي است كه ناشي از كج فهمي است.

در اينجا تاكيد مي‌كنم براي پاسخ دقيقتر، اين سوال را در بخش احكام پيگيري نماييد.
از درگاه خداي بزرگ براي شما آرزوي توفيق روزافزون دارم

ریحانه سادات;359377 نوشت:
یا حداقل به کسی رای بدید که نظراتش به کاندیدای مورد نظر شما نزدیکتره و همسرتون هم زیاد روش حساس نباشن؛

فکر نمیکنم از لحاظ شرعی این کار جایز باشه چون بابد به اصلح رای داد

سلام خدمت همه شما بزرگواران.
واقعا خدارو شاکرم که عزیزانی مثل شما دلسوزانه پاسخ سوالاتم رو میدن.واقعا از تک تک شما به خصوص کارشناس محترم جناب امیدوارم بسیار متشکرم.
پاسخ های کامل و جامعی جناب امیدوار دادن.در بحث انتخابات طبق نظر مرجع بنده(آیت الله عظما سیستانی) و صحبت جناب امیدوار ،بنده صلاح دونستم که رای ندام.
که بسیاااار همسرم خوشحال شدن و به خانوادشون همش میگفتن که من رای ندادم(مثه یه بچه خوشحال بود که به خواستش رسیده) و من هم گرچه رای ندادم ولی از ته دلم برای کشور عزیزم دعا کردم.

در زمینه کار هم به نظرم ،نظر جناب امیدوار به زندگی بنده نزدیکتر هست و من باید دنبال کار مناسبی باشم تا از دعوای اضافی جلوگیری کنم.

متاسفانه ایشون چون اطلاعی از دین زیاد ندارن کسب اجازه رو یه چیز کلی میدونن و هرچقدر هم من براشون حدودشو توضیح میدم قبول نمیکنن.و فکر کنم بهترین کار اینه که هرچی میگن من قبول کنم اما اگه از نظر شرعی بر گردنم در اجرای اون حرف حقی نباشه،انجامش ندم.درست میگم؟
از همه شما التماس دعای مخصوص دارم.اگر راهنمایی دیگری هم مد نظرتونه بفرمایید.

شمیم الزهرا;358652 نوشت:
با تشکر زیااااااد از جناب امیدوار و عرض پوزش بابت مزاحمت های مستمر بنده.
برای اینکه تایپیک هارو زیاد نکنم مسئله اخیرمو اینجا مطرح میکنم
من مهندسی خوندم و تصمیم داشتم0قبل ازدواج هم به همسرم گفته بودم) که بعد اتمام درسم ، یا در حوزه و یا دروس دانشگاهی مذهبی مورد علاقم ادامه تحصیل بدم.
که مثل سایر موارد که همسرم زیر حرفشون زدن،الان اجازه ادامه تحصیل در رشته های مذهبی رو نمیدن.و اصرر دارن که رشته خودمو ادامه بدم که منم ازین رشته متنفرم!!
خلاصه من متحییرم از وضع خودم.از اینکه باید حس غیرتو در همسرم تقویت کنم ولی هیچ اثری نداره.ذره ای روی من حساسیت ندارن.

بسمه‌تعالي
محضر شما خواهر گرامي عرض سلام و ادب دارم و از حسن اعتماد مجدد شما سپاسگزارم.
توجه شما را به نكات زير جلب مي‌كنم:
1- هرچند ممكن است همسر شما فاقد سطح مطلوب غيرت‌ورزي نسبت به شما باشند، اما اين موضوع نبايد سبب تفسير غلط شما از ديگر واكنشهاي ايشان باشد. به عنوان مثال نكته اي كه شما اشاره كرديد ( زنگ زدن تلفن در شب)، مي تواند ناشي از اعتماد كامل ايشان به شما باشد. ضمن اينكه در شرايط معمول نه تنها ايشان بلكه هر مرد ديگري هم مجاز به اين نيست كه نسبت به تماسهاي همسر خود سوء ظن داشته باشد.

2- در صورتيكه بتوانيد ميان اشتغال و حفظ حريمهاي اخلاقي و شرعي جمع نماييد، با توجه به شرايط شما اين گزينه مي تواند، بهترين گزينه باشد.

3- در صورتيكه بخواهيد تنها به اصرار همسر و بدون كمترين تمايل شخصي، كاري را برگزينيد، به اعتقاد بنده اين انتخابي نادرست است و شما نبايد هماره نقش قرباني را ايفا كنيد. ايفاي مكرر چنين نقشي در درازمدت ممكن است بسان يك آتشفشان عمل كند!
لذا همانطور كه در موضوعات قبلي متذكر شديم لازم است شما سطح اعتماد به نفس خود را افزايش دهيد و تعامل يك طرفه با همسرتان را كنار بگذاريد و از ايفاي نقشهاي اجباري فاصله بگيريد.
براي حضرتعالي از درگاه خداي بزرگ توفيق روزافزون را مسئلت دارم.

به نظر من وظیفه شما بعد از انتخاباته ...
اگر شما و همسرتون نرفتین و رای ندادین ... هر وقت شوهرتون از اوضاع شاکی بود بهش گوشزد کنین ... اجازه نداری شاکی باشی ... چون خودت به اثر گذار بودن خودت در زندگی باور نداری ... براش سعی و تلاش نکردی ... پس اجازه شاکی بودن رو هم نداری ...

FTMH_Mohammadi;359824 نوشت:
به نظر من وظیفه شما بعد از انتخاباته ...
اگر شما و همسرتون نرفتین و رای ندادین ... هر وقت شوهرتون از اوضاع شاکی بود بهش گوشزد کنین ... اجازه نداری شاکی باشی ... چون خودت به اثر گذار بودن خودت در زندگی باور نداری ... براش سعی و تلاش نکردی ... پس اجازه شاکی بودن رو هم نداری ...

ممنونم از نظرتون.
اما همسر من مشکلش با کاندیدها نبوده که با رای ندادنش بتونم بگم خودت نذاشتی اثری داشته باشی.
مشکل همسر من به طور کلی با دین و نظام موجود و تنفر عجیبش از مذهبی ها و سران و حامیان نظامه.یعنی بخواد اثر داشته باشه میره نظامو کلا میندازه نه اینکه فقط رای نده!
و اصلا هم خانواده متعصبی نداره که اونا باعث این تنفرش شده باشن،نمیدونم چرا این طرز فکرو داره.البته به جز پدر و مادرش بقیه اعضای خانوادشون هم همینطورن!

بلاخره من فهمیدم که چه زمانی تایپیک بسته میشه!!!!پس این بار میام جمع بندی!!!!

واقعا لذت بردم که چقدر دینم انعطاف پذیره و چقدر به نظام خانواده اهمیت میده و همیشه راهکارهاش باعث آرامش زندگی میشه.

درباره جناب امیدوار که اصلا نمیدونم چی بگم... فقط میگم خدااااااااا خیرشوننننن بدههه خیلییییییی ماهن!:Mohabbat:

یاد گرفتم هربار آنالیز کنم الان چرا این موضوع تنش زاست؟آیا چون که من از نظر همسرم مذهبیم باعث برهم خوردن اعصابش شده؟اگه اینجوریه باید خیلی مواظب باشمو تغییر رویه بدم.

یاد گرفتم که گاهی هم من بدبینم!!!! قضیه غیرتی که استاد امیدوار برام توضیح دادن.خیلی موقع ها آدم از روی عادت حتی خوبی های دیگرانو به شکل بد میبینه!
یاد گرفتم که همسرم نمیتونه در خیلی چیزا دخالت داشته باشه و من باید با حفظ احترام کار خودمو بکنم(مصداقش سخنرانی...)

و آخرین مطلب اینکه میخوام دنبال کاری باشم که تا جای ممکن هم مناسب باشه و هم ساعتش کم باشه و در کنارش مطالعاتی که علاقه مندمو انجام بدم
برام دعا کنین عزیزان

سوال:

شمیم الزهرا;357677 نوشت:
در قبال انتخابات چه کنم؟

پاسخ:
بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت.
در خصوص موضوع مذكور توجه حضرتعالي را به نكات زير جلب مي‌كنم:
1- در صورتيكه مرجع تقليد شما، شركت در انتخابات را از اموري مي‌داند كه نيازي به اذن شوهر ندارد، در صورتيكه مفسده‌اي زندگي مشترك شما را تهديد نكند. لازم نيست اصل موضوع را با ايشان درميان بگذاريد تا با مخالفت ايشان مواجه شويد. اما اگر زندگی شما در معرض خطر قرار می گیرد، با مشورت با گروه فقه، لازم است حفظ زندگی را بر حضور در انتخابات مقدم نمائید.
2- پيرو موضوعات قبلي، در اين خصوص نيز شايسته است از همان الگوي قبل استفاده كنيد، يعني با ظرافت و بدون ايجاد مشاجره، تنها به بيان ديدگاه و پيگيري درخواست خود بپردازيد بدون اينكه سعي در نصيحت ايشان داشته باشيد.

موضوع قفل شده است