فلسفه تحريم زنا

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلسفه تحريم زنا

فلسفه تحريم زنا
ولا تقربوا الزني انه كان فاحشه و ساء سبيلا سوره: 17 , آیه: 32
1. پيدايش هرج و مرج در نظام خانواده، و از ميان رفتن رابطه فرزندان و پدران، رابطه‏اي كه وجودش نه تنها سبب شناخت اجتماعي است، بلكه موجب حمايت كامل از فرزندان مي‏گردد، و پايه‏هاي محبتي را كه در تمام طول عمر سبب ادامه اين حمايت است مي‏گذارد.

خلاصه، در جامعه‏اي كه فرزندان نامشروع و بي‏پدر فراوان گردند روابط اجتماعي كه بر پايه روابط خانوادگي بنيان شده سخت دچار تزلزل مي‏گردد.

براي پي بردن به اهميت اين موضوع كافي است يك لحظه چنين فكر كنيم كه چنانچه زنا در كل جامعه انساني مجاز گردد و ازدواج برچيده شود، فرزندان بي‏هويتي كه در چنين شرايطي متولّد مي‏شوند تحت پوشش حمايت كسي نيستند، نه در آغاز تولد و نه به هنگام بزرگ شدن.

از اين گذشته از عنصر محبت كه نقش تعيين‏كننده‏اي در مبارزه با جنايت‏ها و خشونت‏ها دارد محروم مي‏شوند، و جامعه انساني به يك جامعه كاملاً حيواني توام با خشونت در همه ابعاد، تبديل مي‏گردد.

2. اين عمل ننگين سبب انواع برخوردها و كشمكش‏هاي فردي و اجتماعي در ميان هوس‏بازان است. داستان‏هايي را كه بعضي از چگونگي وضع داخل محله‏هاي بدنام و مراكز فساد نقل كرده و نوشته‏اند به خوبي بيانگر اين واقعيت است كه در كنار انحرافات جنسي بدترين جنايات رخ مي‏دهد.

3. تجربه نشان داده و علم ثابت كرده است كه اين عمل باعث اشاعه انواع بيماري‏ها است و با تمام تشكيلاتي كه براي مبارزه با عواقب و آثار آن امروز فراهم كرده‏اند باز آمار نشان مي‏دهد كه تا چه اندازه افراد از اين راه سلامت خود را از دست داده و مي‏دهند.

اين عمل شرم‏آور باعث بيماري‏هاي رواني و آميزشي مي‏شود. از جمله اين بيماري‏ها، «ايدز» مي‏باشد. اين بيماري در طول 20 سال، 20 ميليون نفر قرباني گرفته و اكنون 40 ميليون آلوده به آن در جهان وجود دارند. و قريب به 15 ميليون كودك به آن گرفتارند. و تا به امروز راهي براي درمان مرض ايدز نيافته‏اند. تنها راه درمان اين بيماري، پيش‏گيري است كه يكي از عوامل پيشگيري قطع روابط نامشروع به ويژه با زنان آلوده، و ترك بي‏بند و باري جنسي، و پايبند بودن به اصول اخلاقي و خانوادگي است.(1)

4 .اين عمل غالباً سبب سقوط جنين و كشتن فرزندان و قطع نسل مي‏گردد، چرا كه چنين زناني هرگز حاضر به نگهداري اين گونه فرزندان نيستند، و اصولاً وجود فرزند مانع بزرگي بر سر راه ادامه اعمال شوم آنان مي‏باشد، لذا هميشه سعي مي‏كنند آنها را از بين ببرند. و اين فرضيه كاملاً موهوم، كه مي‏توان اينگونه فرزندان را در مؤسساتي زير نظر دولت‏ها جمع‏آوري كرد شكستش در علم روشن شده، و ثابت گرديده كه پرورش فرزندان بي‏پدر و مادر به اين صورت چقدر مشكلات دارد، و تازه محصول بسيار نامرغوبي است، فرزنداني سنگدل، جنايتكار بي‏شخصيت و فاقد همه چيز!

5. نبايد فراموش كرد كه هدف از ازدواج تنها مسأله اشباع غريزه جنسي نيست، بلكه اشتراك در تشكيل زندگي و انس روحي و آرامش فكري، و تربيت فرزندان و همكاري در همه شئون حيات از آثار ازدواج است كه بدون اختصاص زن و مرد به يكديگر و تحريم زنان هيچيك از اينها امكان‏پذير نيست.(2)

فلسفه حرمت رابطه نامشروع در كلام امام رضا (ع)

از امام رضا (ع) سؤال شد: چرا زنا و روابط نامشروع زن و مرد حرام گرديده است؟ آن حضرت فرمود:

«لِما فيهِ مِنَ الْفَسادِ مِنْ قَتْلِ الاَنْفُسِ وَ ذِهابِ الاَنْسابِ وَ تَرْكِ التَّرْبِيَةِ لِلاَطْفالِ وَ فَسادِ الْمواريثَ وَ ما اَشْبَهَ ذلِكَ مِنْ وُجُوهِ الْفَسادِ»؛ «علت حرام بودن زنا و روابط نامشروع زن و مرد آن است كه اين كار سبب درگيري و نزاع و كشته شدن افراد مي‏گردد، و نيز باعث نامشخص شدن نَسَب و خويشاوندي مي‏شود، و همچنين از نظر اخلاق و تربيت نمي‏توان فرزندان صالح و خوبي را تحويل جامعه داد، و به علاوه در ارث بردن فساد ايجاد مي‏شود، زيرا وقتي پدر فرزند معلوم نبود، اموال به جا مانده از طرف ميّت به ناحق تقسيم مي‏شود. و امثال اين مفاسد در اثر روابط نامشروع به وجود مي‏آيد».(3)

آثار شوم روابط نامشروع در كلام حضرت علي (ع)

حضرت علي (ع) مي‏فرمايد:

«از زنا و روابط نامشروع بپرهيزيد كه در آن شش گرفتاري و بدبختي مي‏باشد كه سه تاي آن مربوط به دنيا است و سه تاي ديگري در آخرت خواهد بود. اما آن سه گرفتاري كه در دنياست عبارتند از: 1. نورانيت چهره را از بين مي‏برد؛ 2. سبب فقر و قطع شدن روزي مي‏گردد؛ 3. عمر انسان را كوتاه مي‏كند و موجب مرگ ناگهاني (سكته) خواهد شد.

و اما آن سه عذاب آخرت عبارتند از: 1. باعث خشم و غضب خداوند مي‏گردد؛ 2. از انسان به سختي حساب مي‏كشند؛ 3. سبب ماندن در جهنم براي هميشه مي‏شود».(4)

1- گزيده‏اي از پيام دكتر حسين جزايري در اجلاس سازمان ملل به مناسبت روز جهاني مبارزه با ايدز.

2- تفسير نمونه، 103/12.

3- علل الشرايع، ج 2، ص 191، باب 230، چاپ بيروت.

4- علل الشرايع، ج 2، ص 191؛ كافي، ج 5، ص 541؛ وسائل الشيعه، ج 14، ص 232.

ولی در عصر حاضر یه راه حلی وجود داره به نام ابزار پیشگیری . که فکر می کنم تمام مواردی رو که اشاره کردید حل می کنه....

آوان;9871 نوشت:
ولی در عصر حاضر یه راه حلی وجود داره به نام ابزار پیشگیری . که فکر می کنم تمام مواردی رو که اشاره کردید حل می کنه....

اگر بخواهيد مي توانيد تشريف ببريد مراكزي كه از اطفال بي سرپرست نگهداري مي كنند وببينيد چند درصد آنها ولد زنا هستند در همين عصر حاضري كه به قول شما ابزار پيشگيري به وجود آمده. بر فرض كه اين مساله حل شد مساله بي ابرو شدن اختلافات بسيار شديد وقتل هايي كه بواسطه اين عمل به وجود مي آيد طرد شدن از اجتماع وهزاران معضل ديگر را چه مي كنيد

نقل قول:

اگر بخواهيد مي توانيد تشريف ببريد مراكزي كه از اطفال بي سرپرست نگهداري مي كنند وببينيد چند درصد آنها ولد زنا هستند در همين عصر حاضري كه به قول شما ابزار پيشگيري به وجود آمده.

به علت اطلاع رسانی ناقص . مسئولین هنوز آوردن نام این ابزار را در کتب دوره ی دبیرستان یا قرار دادن مراکز تحویل رایگان در سرتاسر کشور را تابو می دانند

نقل قول:
بر فرض كه اين مساله حل شد مساله بي ابرو شدن اختلافات بسيار شديد وقتل هايي كه بواسطه اين عمل به وجود مي آيد طرد شدن از اجتماع وهزاران معضل ديگر را چه مي كنيد

اینها تنها دیدگاههای سنتی هستند که خوشبختانه در طول زمان در حال کمرنگ تر شدن هستند و ربطی به مساله رابطه ی نامشروع ندارد....این قتلهای به اصطلاح ناموسی یا طرد شدگی از اجتماع در خیلی از موراد دیگر مثلا تجاوز به یک دختر یا ازدواج با یک فرد که مورد پسند نبوده هم وجود دارد و مختص زنا نیست...

خانم يا آقاي آوان
يك سوال از شما دارم:
نظر شما در مورد جايگاه وشخصيت زن در جامعه وخانواده وهمچنين استحكام خانواده چيست؟

نقل قول:

نظر شما در مورد جايگاه وشخصيت زن در جامعه وخانواده وهمچنين استحكام خانواده چيست؟
من رابطه ای بین زنا و جایگاه زن در جامعه نمی بینم . رابطه با چند نفر برای فرد متاهل چه زن و چه مرد ناپسند است . و اگر زنی یا مردی در آن واحد با چند نفر رابطه داشته باشند هر دو به یک مقدار جایگاه و شخصیت خود را پایین می آورند و ارزش های خانواده را زیر سوال می برند .
پستهای قبلی من درباره ی رابطه قبل از ازدواج و برای افراد مجرد بود....

آوان;9954 نوشت:
من رابطه ای بین زنا و جایگاه زن در جامعه نمی بینم . رابطه با چند نفر برای فرد متاهل چه زن و چه مرد ناپسند است . و اگر زنی یا مردی در آن واحد با چند نفر رابطه داشته باشند هر دو به یک مقدار جایگاه و شخصیت خود را پایین می آورند و ارزش های خانواده را زیر سوال می برند . پستهای قبلی من درباره ی رابطه قبل از ازدواج و برای افراد مجرد بود....

سلام و با اجازه دوستان

آوان و محمد عزیز

مشکل از کجاست و سوال اصلی چیست ؟ آیا سوال این است که چرا زنان با یک نفر بیشتر نمی توانند رابطه داشته باشند؟

یا نه سوال این است که چرا مردها می توانند با بیشتر از یک زن ارتباط داشته باشند ؟
میشه موضوع و سوال را بیشتر توضیح دهید

به نظر جواب در هر سوال فرق داشته باشد یا لااقل موضوع را محدود می کند برای بحث بهتر.

من فکر می کنم با توجه به عنوان تاپیک ، این بحث درباره ی دلیل تحریم زنا است .

نقل قول:
مشکل از کجاست و سوال اصلی چیست ؟ آیا سوال این است که چرا زنان با یک نفر بیشتر نمی توانند رابطه داشته باشند؟

یا نه سوال این است که چرا مردها می توانند با بیشتر از یک زن ارتباط داشته باشند ؟

در وافع هیچ کدام . چرا رابطه ی بین زن و مرد مجرد خارج از پیمان ازدواج گناه به حساب می آید؟

آوان;9980 نوشت:
چرا رابطه ی بین زن و مرد مجرد خارج از پیمان ازدواج گناه به حساب می آید؟

باز سلام

رابطه مرد با زن دیگری غیر از همسر خودش با رعایت قواتنین شرعی مشکلی ندارد و گناه نیست

ولی رابطه زنی با مرد دیکری غیر از همسر خودش حرام است

حال سوال اصلی این است که چرا رابطه دوم حرام است؟

ببخشید، ولی صحبتهای من صرفا در مورد روابط قبل از ازدواج بود یعنی رابطه ی بین زن و مرد بدون پیمان ازدواج ( نمی دانم شاید این طرف قضیه شامل واژه ی "زنا" نشود ...)

نقل قول:

رابطه مرد با زن دیگری غیر از همسر خودش با رعایت قواتنین شرعی مشکلی ندارد و گناه نیست

ولی رابطه زنی با مرد دیکری غیر از همسر خودش حرام است

خیر من سوالی درباره ی این موضوع ندارم....

آوان;9992 نوشت:
ببخشید، ولی صحبتهای من صرفا در مورد روابط قبل از ازدواج بود یعنی رابطه ی بین زن و مرد بدون پیمان ازدواج ( نمی دانم شاید این طرف قضیه شامل واژه ی "زنا" نشود ...)

سلام

یعنی دختر و پسری بدون عقد شرعی رابطه ای داشته باشند نظر شما این است.

منظورتان از پیمان ازدواج چیست؟

من این را فهمیدم اگه باز اشتباه است !خودتان بیشتر و شفاف تر توضیح دهید

نقل قول:
یعنی دختر و پسری بدون عقد شرعی رابطه ای داشته باشند نظر شما این است.

منظورتان از پیمان ازدواج چیست؟

من این را فهمیدم اگه باز اشتباه است !

منظورم همان رابطه ی قانونی و ثبت شده است . البته من آغاز کننده ی این تاپیک نبودم و شاید آقای محمد منظور دیگری داشته اند...

بحث ما در مورد دليل حرمت عمل زنا آن هم از همه انواعش (محصنه، غير محصنه، مجرد، متاهل،پير،جوان) ميباشد نمي دانم چرا بحث انحراف پيدا كرد واز كجاي كلمه زنا بحث مجرد بودن ظاهر شد.

پرسش:
فلسفه تحریم زنا چیست؟

پاسخ:
ولا تقربوا الزني انه كان فاحشه و ساء سبيلا. سوره 17 آیه 32.
1. پيدايش هرج و مرج در نظام خانواده، و از ميان رفتن رابطه فرزندان و پدران، رابطه‏ اي كه وجودش نه تنها سبب شناخت اجتماعي است، بلكه موجب حمايت كامل از فرزندان مي‏گردد، و پايه‏ هاي محبتي را كه در تمام طول عمر سبب ادامه اين حمايت است مي‏گذارد.
2. اين عمل ننگين سبب انواع برخوردها و كشمكش‏ هاي فردي و اجتماعي در ميان هوس ‏بازان است. داستان‏هايي را كه بعضي از چگونگي وضع داخل محله ‏هاي بدنام و مراكز فساد نقل كرده و نوشته‏اند به خوبي بيانگر اين واقعيت است كه در كنار انحرافات جنسي بدترين جنايات رخ مي‏دهد.
3. تجربه نشان داده و علم ثابت كرده است كه اين عمل باعث اشاعه انواع بيماري‏ها است و با تمام تشكيلاتي كه براي مبارزه با عواقب و آثار آن امروز فراهم كرده ‏اند باز آمار نشان مي‏دهد كه تا چه اندازه افراد از اين راه سلامت خود را از دست داده و مي‏دهند.
4 .اين عمل غالباً سبب سقوط جنين و كشتن فرزندان و قطع نسل مي‏گردد، چرا كه چنين زناني هرگز حاضر به نگهداري اين گونه فرزندان نيستند، و اصولاً وجود فرزند مانع بزرگي بر سر راه ادامه اعمال شوم آنان مي‏باشد، لذا هميشه سعي مي‏كنند آنها را از بين ببرند.
5. نبايد فراموش كرد كه هدف از ازدواج تنها مسأله اشباع غريزه جنسي نيست، بلكه اشتراك در تشكيل زندگي و انس روحي و آرامش فكري، و تربيت فرزندان و همكاري در همه شئون حيات از آثار ازدواج است كه بدون اختصاص زن و مرد به يكديگر و تحريم زنان هيچيك از اينها امكان‏پذير نيست.

موضوع قفل شده است