جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خمس مالم رو ندادم . به دادم برسید.

شروع کننده موضوع

علاقه
    لا ادری
    نوشته
    659
    حضور
    17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1143

خمس مالم رو ندادم . به دادم برسید.

سلام علیکم

متاسفانه به دلایلی تاکنون خمس اموالم را نداده ام ( شاید بگویم که دلایل کافی برای پرداخت آن نداشتم . ) . خداوند توفیق داد و اکنون به دست پر خیر و برکت کارشناس بزرگوار جناب صدرا حجت بر بنده تمام شد و از این به بعد اگر بر گذشته استمرار دهم لجوج و معاند حق هستم . از آنجا که تابع منطقم نمی خواهم در برابر حق ایستادگی کنم . لیکن نحوه و روش را نمی دانم که می خواهم کارشناسان محترم بار دیگر بنده را راهنمایی کنند.

مدت 10 سالی هست که خرج خودم را در می آورم و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه وارد بازار شده ام و توزیع کننده عمده روغن موتور خودرو و سایر مواد مشابه هستم . الحمد لله طی این 10 سال یک نمونه تخلف کیفی و کمی ( گرانفروشی و یا احتکار هایی که در شغل ما بسیار باب شده است ) در کار خود نداشته ام و چون به رزق حلال اعتقاد دارم تا آنجا که توانسته ام حق را رعایت کرده ام . ولی متاسفانه خمس اموالم را پرداخت نکرده ام .

لذا اکنون از کارشناسان بزرگوار درخواست دارم که بنده را راهنمایی بفرمایند .

اگر هم اطلاعاتی نیاز بود بفرمائید تا ارائه دهم . چون تنها راه در آمد بنده همین شغل است و به گونه ای است که تمامی فاکتور ها و سر رسید های سالانه موجود است .

اجرکم عند الله تبارک و تعالی

2. صلوات ها 3

3.  

نوشته
    61
    حضور
    23 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    228

کارشناس : استاد شفا

5. صلوات ها 3

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

سلام عليكم
    بهتر اين كار در اين موارد مراجعه كردن به دفتر مرجع تقليد ومحاسبه خمس اموال مي باشد .چون در اين مدتي كه خمس اموالتان را پرداخت نكرده ايد تصرف در اموالتان جايز نبوده است وبايد در اين زمينه از نماينده ايشان اجازه بگيريد وآن اموالي را كه در اين مدت بدست آورده ايد اگر قبل از تعلق گرفتن خمس به آن اموال صرف در مونه ((ضروريات زندگي كه مورد استفاده تان بوده است مثل:خوردنيها يا پوشاك يا مسكن يا ماشين يا........))شده باشد خمس ندارد وآنهاي كه پس انداز شده يا سرمايه شده است خمس به آن تعلق ميگيريد اگر همه اينها مشخص است كه خمستان را خودتان هم مي توانيد محاسبه كنيد واگر مشخص نيست بايد با نماينده مرجعتان مصالحه كنيدوبعد يك روز را بعنوان سال خمسي براي خودتان قرار مي دهيد و هر سال خمس آنچه كه به اموالتان زياد شده وصرف در مونه نشده خمسش را خودتان حساب كرده وپرداخت مي كنيد.

شماره تماس دفتر آيت الله مكارم :02537473

7. صلوات ها 4

شروع کننده موضوع

علاقه
    لا ادری
    نوشته
    659
    حضور
    17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1143

ضمن تشکر از کارشناس گرامی :

استاد بزرگوار در آمد های سالانه بنده تماما مشخص و دارای فاکتور است . همچنین برداشت هایی که صورت گرفته شده است ( چه مصارف خود مرکز پخش روغن و چه حقوق های افراد آن ) نیز با یک تقریبی می توان گفت مشخص است . بنده اموالی را که سالانه باقی می ماند را قسمتی در امور خیریه (که هر ساله صورت می گیرد ) و قسمتی را هم نزد بانک به به سرمایه گذاری واگذار می کنم . اکنون باید خمس تمامی باقیمانده را بپردازم و یا فقط قسمی را که به عنوان اضافی به بانک سپرده ام . ( یعنی کل باقی مانده منهای قسمتی که هر سال صرف امور خیریه و مجالس مذهبی و غیره می شود ) ؟

9. صلوات ها 2

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالرسول نمایش پست ها
    ضمن تشکر از کارشناس گرامی :

استاد بزرگوار در آمد های سالانه بنده تماما مشخص و دارای فاکتور است . همچنین برداشت هایی که صورت گرفته شده است ( چه مصارف خود مرکز پخش روغن و چه حقوق های افراد آن ) نیز با یک تقریبی می توان گفت مشخص است . بنده اموالی را که سالانه باقی می ماند را قسمتی در امور خیریه (که هر ساله صورت می گیرد ) و قسمتی را هم نزد بانک به به سرمایه گذاری واگذار می کنم . اکنون باید خمس تمامی باقیمانده را بپردازم و یا فقط قسمی را که به عنوان اضافی به بانک سپرده ام . ( یعنی کل باقی مانده منهای قسمتی که هر سال صرف امور خیریه و مجالس مذهبی و غیره می شود ) ؟

سلام عليكم

اگر برنامه ماليتان روشن است همان طور كه به آن اشاره كرديد مبالغي را كه قبل از سال خمسيتان(سال خمسي هر شخصي طبق نظر آيت الله مكارم از زماني است كه اولين درآمد را كسب مي كند.)صرف در مونه شده كه از جمله :امور خيريه و..... به آن ميزان كه در حد شانتان است مصرف كرده ايد خمس ندارد ومابقي آن يعني تمام آنچه كه مانده و سرمايه يا پس انداز شده است بايد خمسش پرداخت شود.

11. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    لا ادری
    نوشته
    659
    حضور
    17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1143

سلام علیکم

بازهم تشکر می کنم . تنها یک مسئله باقی می ماند و آن اینکه موردی ندارد که بنده طبق سالنامه مالی خودم عمل کنم . بنده در اواخر هر سال امور مالی را تنظیم و در آمد ها و سود و مخارج را محاسبه می کنم و اضافی را به بانک واگذار می کنم . جهت تسهیل در محاسبه بهتر نیست که روز های پایانی اسفند ماه ( یعنی همان موقع محاسبه درآمدها و دخل و خرج ها ) را تعیین کنم ؟

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالرسول نمایش پست ها
    سلام علیکم

بازهم تشکر می کنم . تنها یک مسئله باقی می ماند و آن اینکه موردی ندارد که بنده طبق سالنامه مالی خودم عمل کنم . بنده در اواخر هر سال امور مالی را تنظیم و در آمد ها و سود و مخارج را محاسبه می کنم و اضافی را به بانک واگذار می کنم . جهت تسهیل در محاسبه بهتر نیست که روز های پایانی اسفند ماه ( یعنی همان موقع محاسبه درآمدها و دخل و خرج ها ) را تعیین کنم ؟

سلام عليكم

جلو انداختن حساب سال
    به هر اندازه اشکالی نداردولی تاخیر آن جز با اجازه حاکم شرع جایز نیست.

منبع:استفتائات ،ج س353

ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۲/۰۳/۱۸ در ساعت ۱۰:۴۲

14. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    لا ادری
    نوشته
    659
    حضور
    17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1143

واقعا ممنون و متشکرم.

یا علی مدد.

16. صلوات ها 2

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

سلام علیکم

جمع بندی موضوع:خمس مالم رو ندادم . به دادم برسید.

1-متاسفانه به دلایلی تاکنون خمس اموالم را نداده ام ( شاید بگویم که دلایل کافی برای پرداخت آن نداشتم . ) . خداوند توفیق داد و اکنون به دست پر خیر و برکت کارشناس بزرگوار جناب صدرا حجت بر بنده تمام شد و از این به بعد اگر بر گذشته استمرار دهم لجوج و معاند حق هستم . از آنجا که تابع منطقم نمی خواهم در برابر حق ایستادگی کنم . لیکن نحوه و روش را نمی دانم که می خواهم کارشناسان محترم بار دیگر بنده را راهنمایی کنند.

مدت 10 سالی هست که خرج خودم را در می آورم و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه وارد بازار شده ام و توزیع کننده عمده روغن موتور خودرو و سایر مواد مشابه هستم . الحمد لله طی این 10 سال یک نمونه تخلف کیفی و کمی ( گرانفروشی و یا احتکار هایی که در شغل ما بسیار باب شده است ) در کار خود نداشته ام و چون به رزق حلال اعتقاد دارم تا آنجا که توانسته ام حق را رعایت کرده ام . ولی متاسفانه خمس اموالم را پرداخت نکرده ام .

لذا اکنون از کارشناسان بزرگوار درخواست دارم که بنده را راهنمایی بفرمایند .

اگر هم اطلاعاتی نیاز بود بفرمائید تا ارائه دهم . چون تنها راه در آمد بنده همین شغل است و به گونه ای است که تمامی فاکتور ها و سر رسید های سالانه موجود است .

اجرکم عند الله تبارک و تعالی

ج:بهتر اين كار در اين موارد مراجعه كردن به دفتر مرجع تقليد ومحاسبه خمس اموال مي باشد .چون در اين مدتي كه خمس اموالتان را پرداخت نكرده ايد تصرف در اموالتان جايز نبوده است وبايد در اين زمينه از نماينده ايشان اجازه بگيريد وآن اموالي را كه در اين مدت بدست آورده ايد اگر قبل از تعلق گرفتن خمس به آن اموال صرف در مونه ((ضروريات زندگي كه مورد استفاده تان بوده است مثل:خوردنيها يا پوشاك يا مسكن يا ماشين يا........))شده باشد خمس ندارد وآنهاي كه پس انداز شده يا سرمايه شده است خمس به آن تعلق ميگيريد اگر همه اينها مشخص است كه خمستان را خودتان هم مي توانيد محاسبه كنيد واگر مشخص نيست بايد با نماينده مرجعتان مصالحه كنيدوبعد يك روز را بعنوان سال خمسي براي خودتان قرار مي دهيد و هر سال خمس آنچه كه به اموالتان زياد شده وصرف در مونه نشده خمسش را خودتان حساب كرده وپرداخت مي كنيد.شماره تماس دفتر آيت الله مكارم :02537473

2-استاد بزرگوار در آمد های سالانه بنده تماما مشخص و دارای فاکتور است . همچنین برداشت هایی که صورت گرفته شده است ( چه مصارف خود مرکز پخش روغن و چه حقوق های افراد آن ) نیز با یک تقریبی می توان گفت مشخص است . بنده اموالی را که سالانه باقی می ماند را قسمتی در امور خیریه (که هر ساله صورت می گیرد ) و قسمتی را هم نزد بانک به به سرمایه گذاری واگذار می کنم . اکنون باید خمس تمامی باقیمانده را بپردازم و یا فقط قسمی را که به عنوان اضافی به بانک سپرده ام . ( یعنی کل باقی مانده منهای قسمتی که هر سال صرف امور خیریه و مجالس مذهبی و غیره می شود ) ؟

ج:اگر برنامه ماليتان روشن است همان طور كه به آن اشاره كرديد مبالغي را كه قبل از سال خمسيتان(سال خمسي هر شخصي طبق نظر آيت الله مكارم از زماني است كه اولين درآمد را كسب مي كند.)صرف در مونه شده كه از جمله :امور خيريه و..... به آن ميزان كه در حد شانتان است مصرف كرده ايد خمس ندارد ومابقي آن يعني تمام آنچه كه مانده و سرمايه يا پس انداز شده است بايد خمسش پرداخت شود.

3-بازهم تشکر می کنم . تنها یک مسئله باقی می ماند و آن اینکه موردی ندارد که بنده طبق سالنامه مالی خودم عمل کنم . بنده در اواخر هر سال امور مالی را تنظیم و در آمد ها و سود و مخارج را محاسبه می کنم و اضافی را به بانک واگذار می کنم . جهت تسهیل در محاسبه بهتر نیست که روز های پایانی اسفند ماه ( یعنی همان موقع محاسبه درآمدها و دخل و خرج ها ) را تعیین کنم ؟

ج:جلو انداختن حساب سال
    به هر اندازه اشکالی نداردولی تاخیر آن جز با اجازه حاکم شرع جایز نیست.

منبع:استفتائات ،ج س353

ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۲/۰۵/۰۷ در ساعت ۱۸:۱۹

18. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری