بدون دانش برنامه نویسی برای اندروید کتاب بسازید!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

اندروید یکی از محبوب ترین سیستم عامل ها برای موبایل و تبلت است به خصوص در ایران که درصد زیادی از افراد گوشی های اندروید دارند. شاید دوست داشته باشید برای این سیستم عامل نرم افزار یا بازی بسازید. در اینجا می خواهم شما را با نرم افزاری آشنا کنم که توسط آن شما می توانید کتاب برای اندروید بسازید! کار با این نرم افزار بسیار ساده است و اصلا نیاز به مهارت خاصی ندارد.

ابتدا نرم افزار را از لینکی که در انتهای پست وجود دارد دانلود کنید. بعد از نصب و اجرا به شما پیامی می دهد که می گوید:
این نرم افزار یک نرم افزار رایگان است اما یک محدودیت دارد که با خرید نسخه ی کامل آن می توانید این محدودیت را رفع کنید. این محدودیت باعث می شود که فردی که کتاب شما را نصب و اجرا می کند در همان صفحه ی شروع پیامی مربوط بر اینکه این برنامه توسط نرم افزار appmk ساخته شده دریافت می کند.

پیامی که این نرم افزار از آن حرف می زند اینگونه است.

۱) ساختن کتاب

وقتی نرم افزار اجرا شد روی گزینه ی New در بالا سمت چپ کلیک کنید تا یک کتاب جدید بسازید.

با انتخاب این گزینه پنجره ی جدیدی باز می شود که باید اطلاعات کتاب را در آن وارد کنید. این پنجره بسیار مهم است و از ۷ تب (سربرگ) تشکیل شده. که به ترتیب توضیح خواهم داد.

تب Basic info
در این تب به ترتیب از بالا به پایین باید موارد زیر را وارد کنید:
۱) نام کتاب
۲) نویسنده
۳) دسته بندی
۴) وبسایت
۵) توضیحات

تب Custom
در اینجا شما اگر برنامه نویسی بلد باشید می توانید خاصیت های مختلف برای کتاب خود بسازید اگر هم که نه مهم نیست برید به تب بعدی.

تب Book icon
در این تب باید سه آیکون برای سه اندازه ی مختلف در نرم افزار خود انتخاب کنید. بهتر است هر سه ی این آیکون ها را یکی انتخاب کنید. البته منظورم از آیکون این نیست که فایل حتما باید با فرمت ICO باشد. مثلا من از PNG استفاده کردم. احتمالا از تمام فرمت های رایج می توانید استفاده کنید.

تب Book cover

در این تب شما باید یک تصویر برای صفحه ی اصلی کتاب خود انتخاب کنید. این تصویر زمانی که کتاب باز می شود نمایش داده شده و بعد از چند ثانیه می رود. همان طور که می بینید بهتر است تصویری با فرمت PNG و با اندازه ی ۵۶۸×۴۰۰ انتخاب کنید.

تب Display config

در این سربرگ شما می توانید تنظیمات مربوط به نمایش کتاب را تغییر دهید مثلا فونت و اندازه ی فونت و رنگ پس زمینه و… برای انتخاب فونت دلخواه باید در قسمت Font name گزینه ی Custom را انتخاب کرده و بعد از قسمت Font file یک فونت را انتخاب کنید. برای دانلود فونت فارسی می توانید به سایت fontfarsi یا fontyab یا سایت های مشابه مراجعه کنید.

تب Content

اگر کتاب شما به زبان فارسی است گزینه ی Right to left را انتخاب کنید در غیر این صورت این گزینه را تغییر ندهید. همان طور که می بینید گزینه ای با نام Encryption هم برای بالا بردن امنیت کتاب وجود دارد که البته این گزینه در کتاب های معمولی استفاده ای ندارد.

تب international

این تب همان تبی است که شما دنبال آن می گردید با استفاده از این تب شما می توانید کتاب خود را فارسی کنید! به عکس زیر نگاه کنید تا متوجه منظورم شوید.

بعد از اینکه تمام تنظیمات را انجام دادید OK کنید. توجه کنید که با استفاده از گزینه ی Config در بالای صفحه می توانید به صفحه ی تنظیمات برگردید و تنظیمات کتاب خود را تغییر دهید پس اصلا نگران اینکه جایی از تنظیمات را اشتباه انجام داده باشید نباشید :)

۲) ساختن بخش های کتاب

به سمت چپ برنامه نگاه کنید. با استفاده از گزینه هایی که در منوی سمت چپ وجود دارد شما می توانید بخش های مختلف برنامه ی خود را بسازید.

با استفاده از اولین گزینه از سمت چپ می توانید یک بخش اضافه کنید. این بخش ها در فهرست کتاب شما نمایش داده شده و مانند دسته بندی عمل خواهند کرد. با استفاده از گزینه ی دوم شما می توانید فایل متنی از رایانه ی خود به کتاب اضافه کنید. این فایل باید با فرمت txt باشد.

وقتی شما این گزینه را انتخاب کنید یک پنجره ی جدید باز می شود. در این پنجره می توانید با استفاده از گزینه ی Add files فایل های متنی را انتخاب کنید. بهتر است در قسمت Encoding گزینه ی UTF-8 را انتخاب کنید.

با استفاده از چهار گزینه ی باقی مانده می توانید به ترتیب:

• یک بخش را حذف کنید
  • همه ی بخش ها را حذف کنید
  • بخش انتخاب شده را بالا ببرید
  • بخش انتخاب شده را پایین ببرید
۳) نوشتن متن و اضافه کردن تصویر

با انتخاب هر بخش می توانید در سمت راست متن و تصویر آن بخش را ویرایش کنید. اگر چه تنظیمات زیادی وجود دارد اما برای ساختن یک کتاب ساده و سریع همه چیز وجود دارد.
برای اضافه کردن عکس باید از گزینه ی Add image to book استفاده کنید با انتخاب این گزینه و انتخاب تصویر مورد نظر یک کد در قسمتی که انتخاب کرده اید اضافه می شود این کد در واقع همان عکس شماست. شما می توانید این کد را انتخاب کرده و با استفاده از سه گزینه ی ای که در تصویر زیر می بینید به ترتیب از چپ به راست عکس را نگاه کنید، عکس را با عکس دیگری جایگزین کنید و عکس را حذف کنید.

دقت کنید که حتما با استفاده از این گزینه ها عکس خود را حذف یا جایگزین کنید و با پاک کردن کد، تصویر همچنان در برنامه ی اندروید شما باقی می ماند اما فقط نمایش داده نمی شود و اینکار باعث می شود که حجم برنامه ی شما بالا برود.
برای ذخیره متن باید گزینه ی Save را که در عکس بالا در سمت چپ سه گزینه ی علامت زده شده وجود دارد را بزنید تا متن ذخیره شود اما اگر خواستید که کتاب خود را ذخیره کنید تا بعدا به ویرایش آن ادامه دهید نیازی نیست کار انجام دهید! دفعه ی بعد که نرم افزار را اجرا کردید گزینه ی Open را انتخاب کرده و کتاب مورد نظر خود را باز کنید.
با استفاده از گزینه ی Open book root path در منوی Book که در بالا سمت چپ وجود دارد می توانید کدها و تصاویر برنامه ی خود را مشاهده و ویرایش کنید.
شما می توانید این نرم افزار را از لینک زیر دانلود کنید.
دانلود با لینک مستقیم همچنین می توانید این آموزش را به صورت کتاب برای گوشی اندرویدتان دانلود کنید
دانلود کتاب

بدون برنامه نویسی برای اندروید کتاب و مجله های زیبا و حرفه ای بسازید! +فیلم آموزشی

در اینجا می خواهم شما را با نرم افزاری دیگر آشنا کنم که امکانات جالبتری برای ساختن مجله ها و کتاب های بسیار زیبا و جالبتر در اختیار شما قرار می دهد. این نرم افزار امکان تبدیل فایل های PDF به برنامه ی اندروید، امکان فارسی سازی نرم افزار، امکان قرار دادن آهنگ روی نرم افزار و… را نیز به شما می دهد! پیشنهاد می کنم حتما از این نرم افزار برای ساختن کتاب ها و مجله های اندروید استفاده کنید.
این نرم افزار که Android magazine app maker نام دارد به شما این امکان را می دهد که یک کتاب برای اندروید بسازید. اما تفاوت این برنامه با دیگر نرم افزارهای کتاب ساز اندروید این است که صفحات این کتاب ها از عکس تشکیل می شوند! یعنی شما اصلا نباید متن خود را در این نرم افزار تایپ کنید! بلکه توسط این نرم افزار شما می توانید یک فایل PDF یا تعدادی عکس را به مجله تبدیل کنید. پس یا باید یک فایل PDF بسازید (مثلا مطلب خودتان را در Word نوشته و آن را به PDF تبدیل کنید) یا اینکه مطلب خود را در قالب چند عکس در آورده و بعد آن هر یک از آن عکس ها را به یک صفحه از کتاب تان بسازید. مثلا من آموزش این نرم افزار رو در چند عکس نوشتم (توسط فتوشاپ) و بعد همه ی این عکس ها را به نرم افزار دادم و بعد این نرم افزار هر یک از این عکس ها را به یک صفحه تبدیل کرد و یک کتاب مخصوص اندروید ساخت! کار با این نرم افزار بسیار ساده است و نیاز به دانش خاصی ندارد و اگرچه آموزشی که در اختیارتان قرار دادم کامل است اما اگر مشکل یا سوالی داشتید همینجا بپرسید حتما حتما جواب می دهم.
همان طور که در بالا گفتم من این آموزش را به صورت چند عکس آماده کرده ام. شما می توانید آموزش این نرم افزار را به صورت یک کتاب PDF روی ویندوز اجرا و مشاهده کنید یا اینکه فایل اندرویدی آن را دانلود کرده و روی دستگاه اندرویدی خود مشاهده کنید.
اما یک سوال پیش می آید:
از آن جایی که امکان مشاهده ی فایل های PDF در اندروید نیز وجود دارد آیا امکانات این نرم افزار یک فایل PDF معمولی بیشتر است؟ یا اینکه بهتر است بگوییم امکانات این برنامه چیست؟

بله کتاب هایی که توسط این برنامه ساخته می شوند یک کتاب معمولی نیستند و علاوه بر اینکه امکان زوم کردن، بوک مارک ساختن و جستجو کردن در میان صفحات وب را در اختیار شما قرار می دهد، به شما این قابلیت را می دهد که روی کتاب خود یک آهنگ بگذارید تا هنگام مشاهده کتاب آن موسیقی پخش شود! همچنین در این برنامه صفحات به صورت بسیار جالب ورق می خورند و این باعث جذابیت بیشتر کتاب شما می شود.
در اینجا می توانید تصاویری از محیط کتابی که من برای آموزش این نرم افزار برای اندروید ساخته ام را مشاهده کنید:

دانلود آموزش به صورت یک فایل PDF با لینک مستقیم
دانلود آموزش به صورت کتاب برای دستگاه های اندرویدی
دانلود نرم افزار Android magazine app maker از سایت سازنده

همه فایل های فوق:از پیوست

در پایان هم می خواهم مشکلاتی که بقیه دوستان داشتند فیلم آموزشی این نرم افزار را که برای تان آماده کردم را در اختیارتان قرار دهم. امیدوارم که لذت ببرید:
[FLV]http://host10.aparat.com//public/user_data/flv_video_new/180/818461fcdc6640765140d3c0500e499f537480.mp4[/FLV]
منبع
پست های مرتبط:
http://www.askdin.com/thread18631.html
و
http://www.askdin.com/thread26188.html
فایل: 

با سلام بنده وقتی برنامه رو باز میکنم عکس گوشی در قسمت چپ بالا وجود ندارد. باید از کجا فعال کنم؟

با سلام.........................عکس گوشی در قسمت چپ بالا وجود ندارد........نیست چه باید کرد:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:

سلام این key چیه همش میخواد و خروجی نمیگیره از کتاب؟؟؟