جمع بندی تقرب به خدا

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقرب به خدا

بسم الله رحمن رحیم

سلام
با تشکر از زحمات کارشناسان عزیز.میخواستم راهکار های تقرب به خدا و استمرار ان و نورانی شدن دل توسط یاد خدا و لذت معنوی را بهم بگین و اینکه امور روزانه ی کسی که همیشه یاد خداست و او را شاهد اعمال خود می داند چگونه است؟
در پناه قران:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

سوال:
میخواستم راهکار های تقرب به خدا و استمرار ان و نورانی شدن دل توسط یاد خدا و لذت معنوی را بهم بگین
و اینکه امور روزانه ی کسی که همیشه یاد خداست و او را شاهد اعمال خود می داند چگونه است؟
جواب
باسلام و عرض ادب
جوابتان را با دو حدیث زیبا از امام محمد باقر علیه السلام توضیح خواهم داد. برای فهم جواب، باید خوب روی این حدیث دقت و مطالعه بفرمایید.

امام باقر عليه السّلام فرمود: رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله در حجة الوداع سخنرانى كرد و فرمود: اى مردم! بخدا چيزى نبود كه شما را بدوزخ نزديك و از دوزخ دور كند، جز آنكه بدان دستورتان دادم، و چيزى نبود كه شما را ببهشت نزديك و از بهشت دور كند، جز آنكه از آن نهيتان كردم.
همانا جبرئيل در دلم افكند كه هيچ كس نميرد تا روزيش را كامل گيرد، از خدا بپرهيزيد و در طلب روزى آرام باشيد (حريص نباشيد و خود را بزحمت نيفكنيد) و دير رسيدن روزى شما را وادار نكند كه آن را از راه حرام جوئيد، زيرا آنچه نزد خداست جز بوسيله اطاعتش بدست نيايد.(یعنی تقرب به سوی خدا فقط با اطاعت خدا و انجام واجبات و ترک محرمات حاصل می شود.)

جابر گويد: امام باقر عليه السّلام بمن فرمود: اى جابر! آيا كسى كه ادعاء تشيع ميكند، او را بس است كه از محبت ما خانواده دم زند؟ بخدا شيعه ما نيست، جز آنكه از خدا پروا كند و او را اطاعت نمايد، اى جابر! ايشان شناخته نشوند، جز با فروتنى و خشوع و امانت و بسيارى ياد خداو روزه و نماز و نيكى بپدر و مادر و مراعات همسايگان فقير و مستمند و قرضداران و يتيمان و راستى گفتار و تلاوت قرآن و بازداشتن زبان از مردم، جز از نيكى آنها، و آنها امانت نگهدار فاميل خويش باشند.

جابر گويد عرض كردم: يا ابن رسول اللَّه! ما امروز كسى را داراى اين صفات نميشناسيم، فرمود: اى جابر! به راههاى مختلف مرو، آيا براى مرد كافى است كه بگويد، من على را دوست دارم و از او پيروى ميكنم، و با وجود اين فعاليت دينى نكند؟! پس اگر بگويد: من رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله را دوست دارم- رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله كه بهتر از على عليه السّلام است- سپس از رفتار او پيروى نكند و به سنتش عمل ننمايد، محبتش بپيغمبر به او هيچ سودى ندهد، پس از خدا پروا كنيد و براى آنچه نزد خداست عمل كنيد، خدا با هيچكس خويشى ندارد، دوست ترين بندگان خداى عز و جل [و گراميترينشان نزد او] با تقواترين و مطيع ترين آنهاست.

اى جابر! بخدا جز با اطاعت بخداى تبارك و تعالى تقرب نميتوان جست. و همراه ما برات آزادى از دوزخ نيست و هيچ كس بر خدا حجت ندارد، هر كه مطيع خدا باشد دوست ما و هر كه نافرمانى خدا كند دشمن ماست، ولايت ما جز با عمل كردن بورع بدست نيايد.1
------------------------
1. (کافی، ج2، ص75)

[=Traditional Arabic]

موضوع قفل شده است