آیا این نوع نذرها صحیح است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این نوع نذرها صحیح است؟

بسم الله الرحمن الرحیم
جزی الله عنا محمدا ما هو اهله

ببخشید آیا این نوع نظرها صحیح است و باید ادا شود:Gig::1-مثلا بگیم که من همین الآن فلان مقدار پول به فقیر میدهم در عوض فلان کار من جور شود(اگر هم کار جور نشد مهم نیست:nevisandeh:)

2-یا اینکه اگه مثلا شک داریم که مریضیم یا یک مشکلی داریم،بگوییم مثلا اگه این درست بشه فلان مقدار پول به فقیری میدهم،اما بعدا فهمیدیم که مریض نبودیم و خیال کردیم مریض هستیم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

مهدی بیا مهدی بیا;356519 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
جزی الله عنا محمدا ما هو اهله

ببخشید آیا این نوع نظرها صحیح است و باید ادا شود:Gig::1-مثلا بگیم که من همین الآن فلان مقدار پول به فقیر میدهم در عوض فلان کار من جور شود(اگر هم کار جور نشد مهم نیست:nevisandeh:)

2-یا اینکه اگه مثلا شک داریم که مریضیم یا یک مشکلی داریم،بگوییم مثلا اگه این درست بشه فلان مقدار پول به فقیری میدهم،اما بعدا فهمیدیم که مریض نبودیم و خیال کردیم مریض هستیم.

سلام عليكم

[=Noor_Lotus] نذر دو قسم است:
[=Noor_Lotus]
اول:نذرى كه به صورت «مشروط» انجام مى‌شود، مثلًا مى‌گويد: چنانچه مريض من خوب شود انجام فلان كار براى خدا بر عهدۀ من است (اين را «نذر شكر» گويند) يا اگر مرتكب فلان كار بد شوم فلان كار خير را براى خدا انجام خواهم داد (و آن را «نذر زجر» گويند)
[=Noor_Lotus]
دوم: نذر مطلق است و آن اينكه بدون هيچ قيد و شرطى بگويد: «من براى خدا نذر مى‌كنم كه نماز شب بخوانم»وهمه اينها صحيح است.

واما در صورت اول نذر شما چون يك نوع نذر شكر مي باشد صحيح است وكه به اين صورت پرداخت شده است كه اشكالي در صحت نذر ايجاد نمي كند.
در صورت دوم هم نذر شكر است فقط چون متعلق نذر اصلا وجود نداشته ادا به نذر لازم نيست ونذر صحيح نبوده است.

البته بايد توجه داشته باشيد كه براي محقق شدن نذر شرايط ديگري هم لازم است مثل: صيغه نذر و....

منبع:توضيح المسائل ،احكام نذر

موضوع قفل شده است