جمع بندی کدام ارجحیت دارد؛ نماز فرادی با حضور قلب یا نماز جماعت بدون حضور قلب؟

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کدام ارجحیت دارد؛ نماز فرادی با حضور قلب یا نماز جماعت بدون حضور قلب؟

سلام و عرض ادب

بنده مدتی است که نمازم را در مسجد به جماعت میخوانم.ولی متاسفانه ان حضور قلب و تمرکزی را که در نماز فرادی داشتم را در حین نماز جماعت ندارم.(به نظرم ؛ چون خودم سوره ها را نمی خوانم یا زمان هر رکعت یا ذکر در دست خودم نیست که کمی با تامل بر معانی یا تلفظ دقیق تر و ... بخوانم).

خلاصه ی کلام اینکه از کارشناس محترم سوالم این است که نماز فرادی با حضور قلب (البته نسبی) اولیت دارد و بهتر است ، یا نماز جماعت ارجحیت دارد؟

هرچند می دانم که تلاش بر نماز جماعت با حضور قلب را نباید کنار گذاشت و این شاهراه است.

باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

حق تعالی;356499 نوشت:
سلام و عرض ادب

بنده مدتی است که نمازم را در مسجد به جماعت میخوانم.ولی متاسفانه ان حضور قلب و تمرکزی را که در نماز فرادی داشتم را در حین نماز جماعت ندارم.(به نظرم ؛ چون خودم سوره ها را نمی خوانم یا زمان هر رکعت یا ذکر در دست خودم نیست که کمی با تامل بر معانی یا تلفظ دقیق تر و ... بخوانم).

خلاصه ی کلام اینکه از کارشناس محترم سوالم این است که نماز فرادی با حضور قلب (البته نسبی) اولیت دارد و بهتر است ، یا نماز جماعت ارجحیت دارد؟

هرچند می دانم که تلاش بر نماز جماعت با حضور قلب را نباید کنار گذاشت و این شاهراه است.

باتشکر

سلام علیکم

بر اساس روایات، نماز همان قدر قبول می شود که با حضور قلب خوانده شود(البته نماز بدون حضور قلب،ادای تکلیف هست)پس حضور قلب یک نکته کلیدی در نماز است و اولویت دارد.
البته همانطور که خود اشاره کرده اید باید به دنبال جماعت با حضور قلب بود و اینکار تمرین می خواهد.
مانند این مسأله ای را که شما مطرح کرده اید را شهید دستغیب رحمة الله علیه در کتاب صلاة الخاشعین مطرح کرده و می فرمایند:
با توجه به کراهت بستن چشم ها در نماز،اگر بستن چشم ها باعث حضور قلب شود،ایراد ندارد،البته باید سعی شود حضور قلب ملکه شده و در همه حال نماز را با حضور قلب خواند.
موفق باشید.

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

استاد گرامی میشه لطف کرده و راهکار حضور قلب در نماز چه فرادا و چه جماعت رو بهمون بگید البته کاربردی و به صورت برنامه؟:hamdel:

حق تعالی;356499 نوشت:

سلام
ما دو دسته نماز داریم
واجب و مستحب
در واجبات همانطور که تاکید شده باید با جماعت خواند
در مستحب که اصلا امکان جماعت نیست
پس دین مبین برنامه را طوری تنظیم کرد که هم با جماعت نماز بخوانیم و هم تنها و در خلوت
این دو به هم کمک می کنند
و البته
برتری از آن کسی است که در جماعت حضور قلب بیابد
همین که بدانیم که خلوت و جلوت هردو به حسب آن حقیقت برین یکسان است
و در هردو جا در محضر قدوسی او هستیم حضور قلب حاصل می شود
هردو عالم( ظاهر و باطن یا خلوت و جلوت یا ...) یک فروغ روی اوست
گفتمت پیدا و پنهان نیز هم
والله الموفق

حق تعالی;356499 نوشت:
بنده مدتی است که نمازم را در مسجد به جماعت میخوانم.

با سلام و احترام

به نظر حقیر، هر نماز جماعتی را نمیتوان گفت ارزشش از نماز فرادی بیشتر است. چرا که اقتدا کردن به بعضی از روحانیونی که امام جماعت هستند، درست نیست!
شاید گفتن این حرف در سایتی که اکثرا طلبه و روحانی هستند درست نباشد و به مذاق خیلیها خوش نیاید، ولی به نظر من این یک حقیقت انکار ناپذیر است.

ترنم.;357890 نوشت:
به نظر حقیر، هر نماز جماعتی را نمیتوان گفت ارزشش از نماز فرادی بیشتر است. چرا که اقتدا کردن به بعضی از روحانیونی که امام جماعت هستند، درست نیست!
شاید گفتن این حرف در سایتی که اکثرا طلبه و روحانی هستند درست نباشد و به مذاق خیلیها خوش نیاید، ولی به نظر من این یک حقیقت انکار ناپذیر است.

سلام
اقتدا معیارهای ظاهری دارد که لازم است رعایت شود اما
کسی مامور به باطن نیست ضمن اینکه امام جماعت دخلی در باطن نماز ندارد و حضور قلب از این جنس است یعنی از جنس امور باطنی است
البته ممکن است برخی دوست داشته باشند با این بهانه ها خود را از فضیلت بزرگ حضور قلب در جمع محروم کنند!
والله الموفق

حامد;357902 نوشت:
ممکن است برخی دوست داشته باشند با این بهانه ها خود را از فضیلت بزرگ حضور قلب در جمع محروم کنند!

بهانه نیست، بلکه حقیقت است
من در مورد اقتدا کردن به روحانیونی گفتم که شاید ویژگی لازم برای اقتدا کردن دیگران به آنها در آنها وجود ندارد، چه بسا روحانیانی که ممکن است دست به هرکار اشتباهی بزنند و سپس به مسجد بیایند و امام جماعت شوند! من به شخصه ترجیح میدهم نماز را فرادی بخوانم ولی به چنین افرادی اقتدا نکنم!

ترنم.;357905 نوشت:
من در مورد اقتدا کردن به روحانیونی گفتم که شاید ویژگی لازم برای اقتدا کردن دیگران به آنها در آنها وجود ندارد، چه بسا روحانیانی که ممکن است دست به هرکار اشتباهی بزنند و سپس به مسجد بیایند و امام جماعت شوند! من به شخصه ترجیح میدهم نماز را فرادی بخوانم ولی به چنین افرادی اقتدا نکنم!

سلام
اگر چنین شخصی را می شناسید اساسا نمی توانید به او اقتدا کنید
اما اگر انسان فی الجمله در امام جماعت عدالت را تشخیص دهد می تواند اقتدا کند
و
حضور قلب هم ربطی به مقام و منزلت معنوی امام جماعت ندارد
والله الموفق

حامد;357915 نوشت:
سلام
اگر چنین شخصی را می شناسید اساسا نمی توانید به او اقتدا کنید
اما اگر انسان فی الجمله در امام جماعت عدالت را تشخیص دهد می تواند اقتدا کند
و
حضور قلب هم ربطی به مقام و منزلت معنوی امام جماعت ندارد
والله الموفق

پست ارسالی من نیز در مورد حضور قلب نبود. بلکه در مورد نماز جماعت و فرادا بود

شناخت رفتارهای دیگران و نتیجه گیری در مورد آنها نسبی است، پس این خود فرد است که با شناختی که از دیگران بدست می آورد، تصمیم به انجام کاری میگیرد.
البته این را هم باید در نظر گرفت که متاسفانه خیلی از روحانیون ، تصویری از خود در اذهان تثبیت کرده اند که باعث بدبینی دیگران نسبت به این قشر میشود و به همین دلیل ممکن است خیلی ها ترجیح دهند نماز را به صورت فردی بخوانند نه به صورت جماعت.

ترنم.;357905 نوشت:

دوست عزیز شما اگر با چشمانتان ببینید که آنها گناه میکنند باز یه حرفی،ولی اگه همینجوری بگین که خیلی تهمت بزرگی به روحانیت میزنید!!!
انسان بالاخره جایزالخطا ست.همانطور که در قرآن میگوید:"در کارهای یکدیگر تجسس نکنید،بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکند و...." شما نباید اینقدر بد بین باشید...گاهی بدبینی ها موجب غرور و خود برتربینی میشود...خب در چنین مواقعی میتونید به افراد دیگری اقتدا کنید...

مهدی بیا مهدی بیا;357921 نوشت:
دوست عزیز شما اگر با چشمانتان ببینید که آنها گناه میکنند باز یه حرفی،ولی اگه همینجوری بگین که خیلی تهمت بزرگی به روحانیت میزنید!!!
انسان بالاخره جایزالخطا ست.همانطور که در قرآن میگوید:"در کارهای یکدیگر تجسس نکنید،بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکند و...." شما نباید اینقدر بد بین باشید...گاهی بدبینی ها موجب غرور و خود برتربینی میشود...خب در چنین مواقعی میتونید به افراد دیگری اقتدا کنید...

من به همه ی روحانیون تهمت نمیزنم. ولی این موضوع را میدانم که بعضی از این قشر، از لباسشان سوء استفاده میکنند، دزدی میکنند، دروغ میگویند و کارهای دیگر

انسان جائز الخطاست ولی روحانیونی که خود را مبلغ دین میدانند، با این کارهایشان میخواهند دین را به دیگران نشان دهند؟! مبلغ دین باید ابتدا رفتارهای دینی از خود نشان دهد سپس شروع به امر به معروف و نهی از منکر کند. آیا کسی که راحت دروغ بگوید و به ظاهر مبلغ دین است کار درستی میکند؟ آیا در دین دروغ گفتن مذمت نشده؟ پس چرا مبلغ دین دروغ میگوید؟ چرا مبلغ دین دزدی میکند؟ و خیلی کارهای دیگر!

ترنم.;357919 نوشت:
پست ارسالی من نیز در مورد حضور قلب نبود. بلکه در مورد نماز جماعت و فرادا بود

شناخت رفتارهای دیگران و نتیجه گیری در مورد آنها نسبی است، پس این خود فرد است که با شناختی که از دیگران بدست می آورد، تصمیم به انجام کاری میگیرد.
البته این را هم باید در نظر گرفت که متاسفانه خیلی از روحانیون ، تصویری از خود در اذهان تثبیت کرده اند که باعث بدبینی دیگران نسبت به این قشر میشود و به همین دلیل ممکن است خیلی ها ترجیح دهند نماز را به صورت فردی بخوانند نه به صورت جماعت.

سلام
ظاهرا تاپیک بر محور حضور قلب است
مطلب شما را نمی توان پذیرفت
اینکه در امام جماعت عدالت شرط شده است نشان دهنده آن است که دین هم قبول دارد همه ائمه جماعات عادل نیستند وگرنه اشتراط بی معنا بود
اما اهداف اسلام عالی است . دغدغه های دین واقعی و هدفدار است . تاکید بسیار اسلام بر جماعت کارکردهای شگرفی دارد که متاسفانه بهانه جوییها خود یک عامل عدم تحقق آنهاست . این کارکردها هم فردی است هم اجتماعی .
کسی که به این بهانه ها از نماز جماعت خودداری می کند
در مسیر ناکاملی خود را پرورش می دهد .
بهتر است بدنبال امام جماعت عادل و پرهیزکار باشیم نه بدنبال بهانه برای ترک جماعت
والله الموفق

حامد;357926 نوشت:
سلام
ظاهرا تاپیک بر محور حضور قلب است
مطلب شما را نمی توان پذیرفت
اینکه در امام جماعت عدالت شرط شده است نشان دهنده آن است که دین هم قبول دارد همه ائمه جماعات عادل نیستند وگرنه اشتراط بی معنا بود
اما اهداف اسلام عالی است . دغدغه های دین واقعی و هدفدار است . تاکید بسیار اسلام بر جماعت کارکردهای شگرفی دارد که متاسفانه بهانه جوییها خود یک عامل عدم تحقق آنهاست . این کارکردها هم فردی است هم اجتماعی .
کسی که به این بهانه ها از نماز جماعت خودداری می کند
در مسیر ناکاملی خود را پرورش می دهد .
بهتر است بدنبال امام جماعت عادل و پرهیزکار باشیم نه بدنبال بهانه برای ترک جماعت
والله الموفق

با اجازه از شروع کننده بحث: به نظر من اینکه بحث از ابتدا شروع شود و اول به جماعت خواندن یا نخواندن پرداخته بشود و سپس به حضور قلب بهتر است. اول باید بدانیم آیا نماز را به جماعت خواندن در هر شرایطی بهتر است نسبت به نماز غیر جماعت یا خیر؟

عدالت را چگونه میتوان تشخیص داد؟

شما تصور کنید در شهرتان، امام جمعه شهرتان را میخواهید محک بزنید، تا به عدالت و علم او پی ببرید، از او سوالاتی میپرسید، وقتی به رفتارهای ناعادلانه ی او پی بردید، بدیهی است که هرجایی که ان امام جمعه به صورت امام جماعت یا یک روحانی در جلسات شرکت کند،نخواهید رفت.

سلام
من به نظر کارشناسای محترم احترام میذارم ولی به نظر خودم اگه در یک نماز فردی حضور قلب باشه و در نماز جماعت نباشه ما هیچی از اون نماز جماعت متوجه نشویم ثواب نماز فردی بیشتره تا جماعت
یاعلی:Gol:

ترنم.;357932 نوشت:
با اجازه از شروع کننده بحث: به نظر من اینکه بحث از ابتدا شروع شود و اول به جماعت خواندن یا نخواندن پرداخته بشود و سپس به حضور قلب بهتر است. اول باید بدانیم آیا نماز را به جماعت خواندن در هر شرایطی بهتر است نسبت به نماز غیر جماعت یا خیر؟

عدالت را چگونه میتوان تشخیص داد؟

شما تصور کنید در شهرتان، امام جمعه شهرتان را میخواهید محک بزنید، تا به عدالت و علم او پی ببرید، از او سوالاتی میپرسید، وقتی به رفتارهای ناعادلانه ی او پی بردید، بدیهی است که هرجایی که ان امام جمعه به صورت امام جماعت یا یک روحانی در جلسات شرکت کند،نخواهید رفت.

سلام
به نظر حقیر
نماز جماعت به هر نحو بهتر است اگر کسی بدنبال حضور قلب و توجه است کمی زحمت بکشد و با نمازهای مستحبی آنرا بچشد البته اگر حضور قلب را در جماعت بدست آورد بسیار ارزشمندتر است
ببین خواهر محترم
شما که به جماعت تشریف می برید از نظر دین خدا لازم است نسبت به همه مومنین خوشبین باشید در مورد امام جماعت هم اکتفا به نظر عموم جایز است . لازم نیست در امور و حالات شخصیه امام جماعت جستجو کنید بلکه این کار ممنوع هست بله اگر بطور اتفاقی چیزی از امام جماعت ببینید که بی شک مصداق فعل حرام است حرفی نیست شما دیگر معذور بلکه مکلف به عدم اقتدا به ایشان هستید اما حق آبرو ریزی هم ندارید
وقتی انسان با این نگاه به جمع مومنین که حتما خوب بد دارد وارد شد کم کم یاد می گیرد به تمام پدیده ها اینطور نگاه کند سپس از از این راه باریک خوشبینی کم کم به حقیقت شگرف هستی راه می یابد و
آنرا نظام احسن می یابد نظامی که سرتا پایش علم و حکمت است عالمی است که خدا بر آن خدایی و حکمرانی می کند و این بهشت بزرگ او خواهد بود که با یافتنش اورا حواله به بهشت دیگر نخواهند داد
باید کم کم با دین راه بیاییم و نظرات شخصی خود را مسکوت نگه داریم تا بتدریج حقایق بر ما آشکار شود
آخر این دین دین خدای رب العالمین است نه ؟ دین خدای علیم حکیم است نه ؟
والله الحنان الموفق

محب الرحمن;357999 نوشت:
من به نظر کارشناسای محترم احترام میذارم ولی به نظر خودم اگه در یک نماز فردی حضور قلب باشه و در نماز جماعت نباشه ما هیچی از اون نماز جماعت متوجه نشویم ثواب نماز فردی بیشتره تا جماعت

سلام
باید حضور قلب را در نماز جماعت جستجو بفرماید
باید به مومنین عشق بورزد و متواضع شود و خود را در صفوف بهم پیوسته آنان همچو قطره در دریا غرق کند و خدا را در این غرقاب بیابد
دیر بدست می آید اما بسیار ارزشمند است
کمالاتی که در جمع بدست می آید بسیار والاتر است چون انسان را به مرتبه ای بس بلند از حقیقت رهنمون می سازد
کسی که در متن کثرت خدای واحد را بیابد در خلوت مشکلی ندارد اما کسی که در خلوت یافت حتما در جلوت گمش می کند
این است که عرض شد کسی که حضور قلب را تنها در فرادای خلوت بیابد بطور ناکامل خود را پرورش داد
والله الموفق

حامد;358037 نوشت:
سلام
به نظر حقیر
نماز جماعت به هر نحو بهتر است اگر کسی بدنبال حضور قلب و توجه است کمی زحمت بکشد و با نمازهای مستحبی آنرا بچشد البته اگر حضور قلب را در جماعت بدست آورد بسیار ارزشمندتر است
ببین خواهر محترم
شما که به جماعت تشریف می برید از نظر دین خدا لازم است نسبت به همه مومنین خوشبین باشید در مورد امام جماعت هم اکتفا به نظر عموم جایز است . لازم نیست در امور و حالات شخصیه امام جماعت جستجو کنید بلکه این کار ممنوع هست بله اگر بطور اتفاقی چیزی از امام جماعت ببینید که بی شک مصداق فعل حرام است حرفی نیست شما دیگر معذور بلکه مکلف به عدم اقتدا به ایشان هستید اما حق آبرو ریزی هم ندارید
وقتی انسان با این نگاه به جمع مومنین که حتما خوب بد دارد وارد شد کم کم یاد می گیرد به تمام پدیده ها اینطور نگاه کند سپس از از این راه باریک خوشبینی کم کم به حقیقت شگرف هستی راه می یابد و
آنرا نظام احسن می یابد نظامی که سرتا پایش علم و حکمت است عالمی است که خدا بر آن خدایی و حکمرانی می کند و این بهشت بزرگ او خواهد بود که با یافتنش اورا حواله به بهشت دیگر نخواهند داد
باید کم کم با دین راه بیاییم و نظرات شخصی خود را مسکوت نگه داریم تا بتدریج حقایق بر ما آشکار شود
آخر این دین دین خدای رب العالمین است نه ؟ دین خدای علیم حکیم است نه ؟
والله الحنان الموفق

با سلام و احترام
البته من هم در امور و حالات امام جماعت جستجو نکردم و با چند برخورد پی به نکاتی بردم.
راه آمدن با دین از نظر شما چگونه تعبیر می شود؟
دین دین خدای رب العالمین هست، هیچ شکی در این نیست. قدرت تعقل و تفکر و اختیار هم به انسان داده شده تا راهش را انتخاب کند.
داستان موسی و شبان را همه میدانیم. مناجات شبان با خدا چگونه بود؟ از نظر موسی مناجات شبان خوب نبود،ولی از نظر خدا چطور؟ خدا مناجاتش را پذیرفت.
نمیشود گفت اگر کسی با جماعت نماز نخواند، در مسیر ناکاملی خود را پرورش می دهد .

این گفته ی شما بود کسی که به بهانه هایی در نماز جماعت حضور نیابد در مسیر ناکاملی خود را پرورش می دهد.
از کجا با این اطمینان سخن میگویید؟ با چه اطمینانی میگویید نماز جماعت به هر نحو بهتر است؟

حامد;358037 نوشت:
شما که به جماعت تشریف می برید از نظر دین خدا لازم است نسبت به همه مومنین خوشبین باشید

این موضوع را در یکی از تاپیکها دیدم: (روی تیتر زیر کلیک کنید تا به سایت خبری وارد شوید)

امام جمعه مشهد در خطبه نماز ديروز با تأكيد بر ضرورت شركت در انتخابات رياست جمهوري در روز جمعه آينده، گفت: هر كس در انتخابات شركت نكند به جهنم رفتنش قطعي است.

البته میتوان خوشبین بود و گفت این خبر دروغ است و من هم امیدوارم که این خبر دروغ باشد، ولی اگر این خبر صحت داشته باشد، لطفا شما پاسخ دهید که آیا نماز جماعت به هرنحو بهتر است؟؟

یا حق

ترنم.;358043 نوشت:
با سلام و احترام
البته من هم در امور و حالات امام جماعت جستجو نکردم و با چند برخورد پی به نکاتی بردم.
راه آمدن با دین از نظر شما چگونه تعبیر می شود؟
دین دین خدای رب العالمین هست، هیچ شکی در این نیست. قدرت تعقل و تفکر و اختیار هم به انسان داده شده تا راهش را انتخاب کند.
داستان موسی و شبان را همه میدانیم. مناجات شبان با خدا چگونه بود؟ از نظر موسی مناجات شبان خوب نبود،ولی از نظر خدا چطور؟ خدا مناجاتش را پذیرفت.
نمیشود گفت اگر کسی با جماعت نماز نخواند، در مسیر ناکاملی خود را پرورش می دهد .
این گفته ی شما بود کسی که به بهانه هایی در نماز جماعت حضور نیابد در مسیر ناکاملی خود را پرورش می دهد.
از کجا با این اطمینان سخن میگویید؟ با چه اطمینانی میگویید نماز جماعت به هر نحو بهتر است؟

سلام
وادی تفکر با عمل تفاوت دارد
ما در عمل باید یا مجتهد باشیم یا مقلد مجتهد
در وادی تفکر هرچه دوست داریم سیر کنیم خیلی هم خوب است
اما اگر نتیجه تفکر ما خلاف دستورالعمل واضح دین شد چه ؟
باز هم باید اصرار کنیم ؟
و اما اطمینان
اطمینان از ناحیه دستورات دین است
مثلا دارد همسایه مسجد جز در مسجد نماز ندارد بعد فرمودند همسایه تا چهل خانه آنورتر است
روایات این باب خیلی زیاد و واضح است
روایات جماعت و وحدت هم موید است
حالا نفرمودید دوست دارید به این بهشتی که عرض کردم برسید یا نه ؟
والله الموفق

حامد;358069 نوشت:
اما اگر نتیجه تفکر ما خلاف دستورالعمل واضح دین شد چه ؟
باز هم باید اصرار کنیم ؟

کدام دستور العمل دین؟ طبق آیات و روایات و احادیث یا طبق تفکرات عده ای از روحانیون؟
اگر طبق آیات و روایات و احادیث باشد، حرفی در ان نیست. و صددرصد آن را میپذیرم.
ولی اگر دستورالعمل مشابه خبری باشد که در ارسال بالا گذاشته ام، و به صراحت یک امام جماعت اعلام کرده،هرکس شرکت نکند در انتخابات به جهنم رفتنش قطعی است، من چنین دستورالعملی را قبول ندارم. و روی تفکرات خودم اصرار میکنم.
نمیدانم بعضیها با چه جراتی در مورد به جهنم رفتن یا نرفتن بر اساس یک رفتار، قضاوت میکنند!

ترنم.;358068 نوشت:
این موضوع را در یکی از تاپیکها دیدم: (روی تیتر زیر کلیک کنید تا به سایت خبری وارد شوید)

علم الهدی: هر کس در انتخابات شرکت نکند به جهنم می رود

امام جمعه مشهد در خطبه نماز ديروز با تأكيد بر ضرورت شركت در انتخابات رياست جمهوري در روز جمعه آينده، گفت: هر كس در انتخابات شركت نكند به جهنم رفتنش قطعي است.

البته میتوان خوشبین بود و گفت این خبر دروغ است و من هم امیدوارم که این خبر دروغ باشد، ولی اگر این خبر صحت داشته باشد، لطفا شما پاسخ دهید که آیا نماز جماعت به هرنحو بهتر است؟؟

یا حق

سلام
میشه ربط این دوتا رو به هم بفرمایید
والله الهادی

ترنم.;358072 نوشت:
کدام دستور العمل دین؟ طبق آیات و روایات و احادیث یا طبق تفکرات عده ای از روحانیون؟
اگر طبق آیات و روایات و احادیث باشد، حرفی در ان نیست. و صددرصد آن را میپذیرم.
ولی اگر دستورالعمل مشابه خبری باشد که در ارسال بالا گذاشته ام، و به صراحت یک امام جماعت اعلام کرده،هرکس شرکت نکند در انتخابات به جهنم رفتنش قطعی است، من چنین دستورالعملی را قبول ندارم.

سلام
روایات بر ارجحیت نماز جماعت دلالت دارد کافی است به روایات مربوطه مراجعه بفرمایید
اما در خصوص لزوم شرکت در انتخابات به پست 11 تاپیک آیا تکلیف به رای دادن مغایر با آزادی است مراجعه فرمایید
والله الموفق

حامد;358073 نوشت:
سلام
میشه ربط این دوتا رو به هم بفرمایید
والله الهادی

چرا باید به نماز جماعتی رفت که امام جماعتش چنین حرفی میزند؟ چنین تفکرات و اعتقاداتی دارد؟ کدام عقل سلیمی میتواند این گفته را قبول کند؟ هر كس در انتخابات شركت نكند به جهنم رفتنش قطعي است.

خداوند همه ی ما را هدایت کند
والسلام

ترنم.;358075 نوشت:
چرا باید به نماز جماعتی رفت که امام جماعتش چنین حرفی میزند؟ چنین تفکرات و اعتقاداتی دارد؟ کدام عقل سلیمی میتواند این گفته را قبول کند؟ هر كس در انتخابات شركت نكند به جهنم رفتنش قطعي است.

خداوند همه ی ما را هدایت کند

سلام
تا فرد خلاف شرع مرتکب نشده از دایره ایمان و عدالت لازم برای اقتدا خارج نشده است .
گرایشهای فکری موجب خروج از عدالت نیست مگر اینکه فرد منکر ضروری دین و مذهب باشد .
اما عقل سلیم !
به پست مربوطه مراجعه فرمایید
موفق باشید

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی سروران گرامی :Gol:

سؤال 1: اگر نماز را فرادا بخوانم حواسم جمع تر است، آیا جایز است كه جماعت را به همین دلیل ترك كنم و نماز را فرادا می خوانم؟
جواب: شركت در نماز جماعت واجب نیست بلكه مستحب مؤكد است بنابراین اگر بتوانید در نماز جماعت با توجه بیشتر شركت نمایید كه به ثواب فراوان آن نائل گردید بهتر است و الاّ خواندن نماز فرادی هم مانعی ندارد ولی با وسوسه خود را از ثواب نماز جماعت محروم نكنید. .(ر.ک استفتائات جدید امام خمینی(ره)، ج1، س476)

http://www.andisheqom.com/Files/ahkam.php?idVeiw=2174&level=4&subid=2174

با توجه به پاسخ فوق لزومی ندارد حتماً در نماز جماعت شرکت کنید. البته راهکار ساده است. همانطور که دوستان اشاره کردند می توانید در نماز جماعت شرکت کرده، در منزل هم نماز مستحبی بخوانید تا از حضور قلب در نماز بهره مند گردید.

اینجانب به شخصه معتقدم کسی که از حضور قلب در نماز بی بهره باشد، عملاً از نماز بی بهره است و برکات روحی خاص آن را کسب نمی کند. از این رو، اگر در نماز جماعت شرکت می کنید و حضور قلب ندارید، حقیر به شدّت تأکید و اصرار می کنم که به هیچ عنوان نمازهای مستحبی و همراه با حضور قلب در منزل را رها نفرمایید.

با تشکر فراوان
یا حق

کبوتر عشق;357544 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

استاد گرامی میشه لطف کرده و راهکار حضور قلب در نماز چه فرادا و چه جماعت رو بهمون بگید البته کاربردی و به صورت برنامه؟:hamdel:

سلام علیکم
بزرگان براي به دست آوردن حضور قلب در نماز عواملي را ذكر كرده اند كه دقت در مفاهيم نماز و رعايت مستحبات و مهيا شدن براي نماز از نظر ظاهري از جمله آن ها هستند. اما امور ديگري نيز در اين باره دخيل اند كه تاثير به سزايي در تحصيل حضور قلب در نماز دارند. مهم ترين آن ها عبارتند از :
1- شناخت و آگاهي:
هر مقدار معرفت و شناخت انسان به حق تعالي و صفات و اسماي حُسنايش بيش تر باشد، عشق و محبتش نسبت به خدا و شوق خلوت نمودن و سخن گفتنش با خدا نيز بيش تر خواهد بود. شناخت و معرفت پروردگار سبب مي شود كه انسان خداوند را ناظر و حاضر ببيند و در برابرش خاضع و خاشع باشد.
2ـ احساس و درك عظمت و بزرگى خدا.
درك عظمت و بزرگى هر كسى بستگى به مقدار شناخت و معرفت به او دارد. هر مقدار اين شناخت بيش تر شود، ‌بزرگى و عظمت او بيش تر جلوه گر خواهد شد. اگر كسى به عظمت و بزرگى خدا پي ببرد، ‌طبعاً‌ خضوع و خشوع بيش ترى در پرستش و عبادت خواهد داشت.
اميرالمؤمنين (ع) در وصف عارفان و خدا پرستان واقعى فرمود: «عظم الخالق فى أنفسهم فصغر ما دونه فى أعينهم؛ (1) آنان خدا را به عظمت و بزرگي شناخته اند. بنابراين هر چه غير او است، در نظرشان كوچك جلوه مي‌كند».
3 ـ جلوگيرى از هرزگى قوه خيال:
يكى از بزرگ ترين عوامل حواس پرتى در نماز، ‌هرزگى و پراكندگى قوه خيال است. اگر قبل از نماز چند دقيقه اى به وسيله ذكر خدا و مناجات و خواندن نمازهاى مستحبى و تلاوت قرآن، خود را آماده نماز كنيم، ‌ذهن از حواس پرتى و پراكندگى و از توجه به كثرت، به سوى وحدت متوجه مى شود، ‌در نتيجه در نماز فكر انسان به اين طرف و آن طرف متوجه نمي شود. كسى كه قبل از نماز با ديگرى بگو مگو و بحث داشته يا خوشحال يا ناراحت شده، اگر فوراً وارد نماز شود، نمازش تحت تأثير آن افكار خواهد بود و حضور قلب نخواهد داشت.
4 - ترك گناه:
كسى كه به خيانت به مردم، كلاه برداري، رشوه خواري، اختلاس، ‌تهمت، غيبت و غيره فكر مى كند، براى او قلبى نمانده است تا در آن خدا جلوه كند. هر چه هست، غير خدا است.
دل ز دل بردار اگر بايست دلبر داشتن دلبر و دل داشتن نَبْوَد طريق عاشقان
گناه لذت مناجات را از انسان مى گيرد و با گرفتن لذت شيرينى عبادت، حضور قلب هم خواهد رفت.
امام صادق (ع) مى فرمايد:«خداوند به داوود پيامبر فرمود: قرار نده بين من و خودت عالِمى را كه شيفته دنيا است، ‌چون اين شخص از راه محبت من جلوگيرى مى كند. اين ها دزدان راه بندگانى هستند كه به سوى من مى آيند. كم ترين كارى كه من با آن ها مى كنم، اين است كه شيرينى مناجاتم را از قلب شان مى گيرم». (2)
5- رفع موانع:
پرخوري، جلوگيري از ادرار، كسالت و خستگي، سر و صدا و نگاه به اطراف، مانع حضور قلب در نماز مي شود. رفع اين موانع در حضور قلب مؤثر است.
موانع تا نگردانى ز خود دور درون خانه دل نايدت نور
6- فراغت قلب:
يكي از مهم ترين اسباب حضور قلب، فراغت قلب است.
تا برنخيزي از سر دنيا و هر چه هست با يار خويشتن نتواني دمي نشست
حضرت امام خمينى در مورد راه هاى تحصيل حضور قلب مى گويد:
« آنچه باعث حضور قلب شود، دو امر است:
يكى فراغت وقت و قلب و ديگر فهميدن اهميت عبادت. مقصود از فراغت وقت آن است كه انسان در هر شبانه روزى براى عبادت خود وقتى را معيّن كند كه در آن وقت خود را موظف بداند فقط به عبادت بپردازد. اشتغال ديگرى را براى خود در آن وقت قرار ندهد. انسان اگر بفهمد كه عبادت يكى از امور مهمى است كه از كارهاى ديگر اهميتش بيش تر بلكه طرف نسبت با آن ها نيست [= قابل مقايسه نيست ] البته اوقات آن را حفظ مى كند و براى آن وقتى موظف مى كند. . . از فراغت وقت ‌مهم تر فراغت قلب است و آن چنان است كه انسان در وقت اشتغال به عبادت، خود را از اشتغالات و هموم دنيايى فارغ كند و توجه قلب را از امور متفرقه و خواطر متشتّته [=پراكنده] منصرف نمايد و دل را يكسره خالى و خالص براى توجه به عبادت و مناجات با حق تعالى نمايد و تا فراغت قلب از اين امور حاصل نشود، تفرغ براى او و عبادت او حاصل نشود». (3)
7- انتخاب مكان مخصوص و اختصاص وقت مناسب براي نماز ، دوري از غذاهاي شبهه ناك و حرام و اموالي كه از طريق غير مشروع به دست مي آيد، در حضور قلب و ايجاد آمادگي دروني براي نماز و سخن گفتن با خدا بسيار موثر است.
نكتهء پاياني:
نماز را براي انجام وظيفه نخوانيد.(اگر چه وظيفه هم هست) بلكه براي اداي شكر نعمت هاي خدا و ارتباط و اتصال وجودي با او بخوانيد و خود را در حضور او بدانيد و از عطر وجود او بهره مند شويد همان گونه كه پروانه اي از طراوت گلي كه بر آن نشسته بهره مند مي گردد و مانند رودخانه اي باشيد كه از اتصال به دريا ، شكوه و عظمت مي يابد.التماس دعا
موفق باشيد.

پي نوشت ها :
1. نهج البلاغة، الإمام علي بن أبي طالب عليه السلام، دار الهجرة للنشر - قم، ص 303 ، خطبه 193. ( خطبه متقين )
2. ثقه الاسلام كليني، الكافي، دارالكتب الاسلاميه - طهران ، 1365 ه ش ، ‌ج 1، ص 46.
3. امام خميني، چهل حديث، مؤسسه تنظيم و نشر آثار .امام خميني، چاپ دوازدهم ، ص 434.

سوال:
نماز فرادی با حضور قلب (البته نسبی) اولیت داردیا نماز جماعت ارجحیت دارد؟

پاسخ:
1-بر اساس روایات، نماز همان قدر قبول می شود که با حضور قلب خوانده شود(البته نماز بدون حضور قلب،ادای تکلیف هست)پس حضور قلب یک نکته کلیدی در نماز است و اولویت دارد.

2-شهید دستغیب (رحمة الله علیه) در کتاب صلاة الخاشعین مطرح کرده و می فرمایند:
با توجه به کراهت بستن چشم ها در نماز،اگر بستن چشم ها باعث حضور قلب شود،ایراد ندارد،البته باید سعی شود حضور قلب ملکه شده و در همه حال نماز را با حضور قلب خواند.

***عوامل تحصیل حضور قلب در نماز***

1- شناخت وآگاهی؛هر چه قدر شناخت و معرفت نسبت به خداوند و اوصافش بیشتر شود عشق به خداوند و همچنین خضوع و خشوع به او در انسان بیشتر می شود.

2- احساس و درك عظمت و بزرگى خدا؛ اگر كسى به عظمت و بزرگى خدا پي ببرد، ‌طبعاً‌ خضوع و خشوع بيش ترى در پرستش و عبادت خواهد داشت.
حضرت علی (علیه السلام) در وصف عارفان میفرمایند:
آنان خدا را به عظمت و بزرگي شناخته اند. بنابراين هر چه غير او است، در نظرشان كوچك جلوه مي‌كند.

3-جلوگيرى از هرزگى قوه خيال؛يكى از بزرگ ترين عوامل حواس پرتى در نماز، ‌هرزگى و پراكندگى قوه خيال است. اگر قبل از نماز چند دقيقه اى به وسيله ذكر خدا خود را آماده نماز كنيم، ‌ذهن از حواس پرتى ، به سوى خداوند متوجه مى شود. كسى كه قبل از نماز با ديگرى بگو مگو داشته، اگر فوراً وارد نماز شود، نمازش تحت تأثير آن افكار خواهد بود و حضور قلب نخواهد داشت.

4-ترك گناه؛گناه لذت مناجات را از انسان مى گيرد و با گرفتن لذت شيرينى عبادت، حضور قلب هم خواهد رفت.
امام صادق(علیه السلام) مى فرمايد:«خداوند به داوود پيامبر فرمود: قرار نده بين من و خودت عالِمى را كه شيفته دنيا است، ‌چون اين شخص از راه محبت من جلوگيرى مى كند. اين ها دزدان راه بندگانى هستند كه به سوى من مى آيند. كم ترين كارى كه من با آن ها مى كنم، اين است كه شيرينى مناجاتم را از قلب شان مى گيرم».

5-رفع موانع:
پرخوري، جلوگيري از ادرار، كسالت و خستگي، سر و صدا و نگاه به اطراف، مانع حضور قلب در نماز مي شود.

6-فراغت قلب:
حضرت امام خمينى در مورد راه هاى تحصيل حضور قلب مى گويد:
آنچه باعث حضور قلب شود، دو امر است:
يكى فراغت وقت و قلب و ديگر فهميدن اهميت عبادت. مقصود از فراغت وقت آن است كه انسان در هر شبانه روزى براى عبادت خود وقتى را معيّن كند كه فقط به عبادت بپردازد. انسان اگر بفهمد كه عبادت يكى از امور مهمى است كه با امور دیگر قابل مقايسه نيست اوقات آن را حفظ مى كند . از فراغت وقت ‌مهم تر فراغت قلب است و آن چنان است كه انسان در وقت اشتغال به عبادت، خود را از اشتغالات و هموم دنيايى فارغ كند و دل را يكسره خالى و خالص براى توجه به عبادت و مناجات با حق تعالى نمايد.

7-انتخاب مكان مخصوص و اختصاص وقت مناسب براي نماز ، دوري از غذاهاي شبهه ناك و حرام و اموالي كه از طريق غير مشروع به دست مي آيد، در حضور قلب بسيار موثر است.

***نماز را براي انجام وظيفه نخوانيد.(اگر چه وظيفه هم هست) بلكه براي اداي شكر نعمت هاي خدا و اتصال وجودي با او بخوانید، مانند رودخانه اي باشيد كه از اتصال به دريا ، شكوه و عظمت مي يابد.***

موضوع قفل شده است