شکستن برخی رسوم

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
شکستن برخی رسوم

سلام
چقدر دلم میگیره از سکوتی که تو این سایت حاکم فرماست... موضوعات و تاپیک هایی که خاک میخورن... به نظر من سایت خیلی هم پویا نیست... جا داره دوستان یکم بهش فکر کنن و چاره ای بیندیشن... بگذریم

داشتم سوره ی شعرا رو میخوندم... رسیدم به داستان حضرت ابراهیم (ع) و حرفاش به قومش... یه جمله منو یاد یه بحثی در مورد یکی از رسوم ازدواج یا بهتر بگم عروسی تو بعضی جاهای ایران انداخت... بعضی که میگم در اصل شامل اکثر نقاط میشده ولی الان رفته رفته داره کم میشه

وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ إِبْرَاهِيمَ ﴿۶۹﴾

و بر آنان گزارش ابراهيم را بخوان (۶۹)

إِذْ قَالَ لِأَبِيهِ وَقَوْمِهِ مَا تَعْبُدُونَ ﴿۷۰﴾

آنگاه كه به پدر خود و قومش گفت چه مى‏پرستيد (۷۰)

قَالُوا نَعْبُدُ أَصْنَامًا فَنَظَلُّ لَهَا عَاكِفِينَ ﴿۷۱﴾

گفتند بتانى را مى‏پرستيم و همواره ملازم آنهاييم (۷۱)

قَالَ هَلْ يَسْمَعُونَكُمْ إِذْ تَدْعُونَ ﴿۷۲﴾

گفت آيا وقتى دعا مى‏كنيد از شما مى‏شنوند (۷۲)

أَوْ يَنفَعُونَكُمْ أَوْ يَضُرُّونَ ﴿۷۳﴾

يا به شما سود يا زيان مى‏رسانند (۷۳)

قَالُوا بَلْ وَجَدْنَا آبَاءنَا كَذَلِكَ يَفْعَلُونَ ﴿۷۴﴾

گفتند نه بلكه پدران خود را يافتيم كه چنين مى‏كردند (۷۴)

قَالَ أَفَرَأَيْتُم مَّا كُنتُمْ تَعْبُدُونَ ﴿۷۵﴾

گفت آيا در آنچه مى‏پرستيده‏ايد تامل كرده‏ايد (۷۵)

أَنتُمْ وَآبَاؤُكُمُ الْأَقْدَمُونَ ﴿۷۶﴾

شما و پدران پيشين شما (۷۶)

یه رسم خیلی خیلی بد و زشتی (از دید من بد و زشته بقیه نظرشون محترمه و خوشحال میشم اتفاقا اگه کسی نگاهش با من فرق داره بیاد و بگه)
توی برخی از شهر ها و استان های ما برای شب عروسی هست اونم رسم حجله نشینی میگن چی میگن... اینکه یک سری در بدترین حالت همون شب عروسی و بدبختانه پشت در اتاق خواب عروس داماد یا اصلا تو همون خونه میشینن تا یه اتفاقی رخ بده و بعد دستمالی که خونی شده به اون ها نشون داده بشه و خیالشون راحت بشه که بسلامتی اول دخترشون دسته ی گل بود و یه خطم روش نیوفتاده بود... و همین طور اون طرفی ها خیالشون راحت بشه و سرشونو بالا بگیرن که یه ممممممرد تربیت کردن و آقا پسرشون تواناست

حالا حرف من... اولا خا... نه بذار بی ادبی نکنم... اولا واقعا متاسفم برای خانواده هایی که این جوری به موضوع نگاه میکنن... دوما متاسفم برای دختر پسرایی که تن میدن به این رسم... جالبه سر نسل بعدی و پسر دختر همین عروس داماد هم این بساط ادامه داره... چرا؟... بخاطر آیه ی 74 سوره ی شعرا... ترجمه ش میشه اینکه: این یه رسمه... و کسی که به درستیو غلطی این بحث نمی پردازه و فقط تکرار میکنن... واقعا به نظرم خیلی زشته یه عده دنبال اینن که بین زن و شوهر چه اتفاقی می افته و این حرفا... دین ما میگه لا تجسسو... اون وقت این موضوع خودش رسمی بسیار پر قدرت در جامعه ما داره به اسم مراسم پا تختی... یکی نیست بگه آخه به شما چه اونا کی برای اون موضوع اقدام میکنن... به شما چه چه تصمیمی دارن... به شما چه که برای خصوصی ترین چیز زندگی یه زن و شوهر جوون وقت تعیین میکنن و مجبورشون میکنین حتی اگه توانایی و آرامش لازم رو ندارن برای این کار اقدام کنن... انشالله خدا هدایتمون کنه و بیشتر به کارایی که داریم انجام میدیم فکر کنیم

بسیار بسیار خوشحال میشم دوستان اظهار نظر کنن و رسم های دیگه ای که این جوری هست حالا تو بحث خرید یا مراسم یا هر بخش دیگه ای از ازدواج و حتی غیر اونم اگه چیزی به ذهنشون میرسه بیان کنن

من فقط نگاه خودمو مطرح کردم... اینکه نه به ما ربط داره بین زن و شوهر چه خبره... نه حق داریم دربارش پرس و جو کنیم و روم به دیوار مدرک بخواییم... و این از نظر من اصلا از طرف دین و اخلاق و منطق قابل قبول نیست

منتظر نظراتون هستم
التماس دعا