حکم اسلام در مورد ازدواج با دختر نابالغ

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم اسلام در مورد ازدواج با دختر نابالغ

اینکه از نظر اسلام دختر بالای 9 سال بالغ محسوب میشود خود قابل بحث است اما از آن جالب تر این است که من در جایی از انجمن خواندم که کارشناسان گفته اند ازدواج با دختر زیر 9 سال ایرادی ندارد! تا آنجایی که من میدانم یعنی چیزهایی که در مدرسه و مسجد و صدا و سیما شنیدم این بوده که به ما میگفتند در ازدواج نظر دختر هم شرط هست یعنی نمیتوان به زور دختر را به عقد پسری درآورد اما چیزی که مشخص است این است که نظر دختر زیر 9 سال را در مورد اموری مثل ازدواج نمیشود پرسید چون که مشخص است که انسان در این سن هنوز به بلوغ فکری نرسیده.

میخواستم بدونم بر این اساس نظر اسلام در مورد موافقت یا مخالفت دختر در امر ازدواج چیست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: نور

a1ireza;356054 نوشت:
اینکه از نظر اسلام دختر بالای 9 سال بالغ محسوب میشود خود قابل بحث است اما از آن جالب تر این است که من در جایی از انجمن خواندم که کارشناسان گفته اند ازدواج با دختر زیر 9 سال ایرادی ندارد! تا آنجایی که من میدانم یعنی چیزهایی که در مدرسه و مسجد و صدا و سیما شنیدم این بوده که به ما میگفتند در ازدواج نظر دختر هم شرط هست یعنی نمیتوان به زور دختر را به عقد پسری درآورد اما چیزی که مشخص است این است که نظر دختر زیر 9 سال را در مورد اموری مثل ازدواج نمیشود پرسید چون که مشخص است که انسان در این سن هنوز به بلوغ فکری نرسیده.

میخواستم بدونم بر این اساس نظر اسلام در مورد موافقت یا مخالفت دختر در امر ازدواج چیست؟

با سلام و احترام

پدر وجد از طرف پدر يعنى پدر پدر و همچنين هر چه بالا برود بر طفل صغير و دختر صغيره ولايت دارند و ایشان می توانند با درنظرگرفتن مصلحت دختر و نداشتن مفسده اورا تزویج به دیگری نمایند و گرنه عقد او مانند عقد بيگانه فضولى است و صحتش موقوف به اجازه دختر صغيره است ، اگر بعد از بلوغش عقد پدر يا جد را اجازه كرد صحيح است والا صحیح نیست اگر عقدى از طرف پدر و يا جد پدرى براى پسر صغير يا دختر صغيره صادر شد و در آن عقد وجود آنچه مراعاتش واجب بود (كه يا نداشتن مفسده است و يا داشتن مصلحت مراعات شده بود) آن پسر و آن دختر بعد از رسيدن بحد بلوغ خيار ندارند يعنى نمى توانند عقد پدر و يا عقد جد خود را فسخ كنند بلكه عقدى لازم است .

امام خمینی،تحریرالوسیله،م4 از صاحب اختیاران عقد

نور;356663 نوشت:
پدر وجد از طرف پدر يعنى پدر پدر و همچنين هر چه بالا برود بر طفل صغير و دختر صغيره ولايت دارند و ایشان می توانند با درنظرگرفتن مصلحت دختر و نداشتن مفسده اورا تزویج به دیگری نمایند و گرنه عقد او مانند عقد بيگانه فضولى است و صحتش موقوف به اجازه دختر صغيره است ، اگر بعد از بلوغش عقد پدر يا جد را اجازه كرد صحيح است والا صحیح نیست اگر عقدى از طرف پدر و يا جد پدرى براى پسر صغير يا دختر صغيره صادر شد و در آن عقد وجود آنچه مراعاتش واجب بود (كه يا نداشتن مفسده است و يا داشتن مصلحت مراعات شده بود) آن پسر و آن دختر بعد از رسيدن بحد بلوغ خيار ندارند يعنى نمى توانند عقد پدر و يا عقد جد خود را فسخ كنند بلكه عقدى لازم است .

مصلحت و نداشتن مفسده که نشد دلیل چیزی که مشخص است این است که ما داریم به زور یک دختر بچه رو به عقد یکی دیگه درمیاوریم. در مورد اون قسمتی که قرمز رنگ کردم دختر زیر 9 سال که تا چند سال اول که نمیتونه حرف بزنه بعد از اینکه زبونش باز شد در دوران کودکی میتونه در مورد انتخاب بین آبنبات و بستنی تصمیم بگیره مسخره نیست اگه بخوایم نظرشو راجع به ازدواج بپرسیم؟ بعد شما دارید میگید چنین عقدی رو که به زور بسته شده بعد از اینکه دختر به بلوغ رسید نمیتونه فسخش کنه! کجای این عدالته؟ نکته دیگه اینه که جایز دونستن ازدواج کودک یعنی تایید کودک آزاری! چگونه اسلام اجازه تمتع جنسی از یک دختر بچه را میدهد؟ من که باور نمیکنم.

سلام حقیر دوتا سوال داشتم: 1 ازدواج موقت با دختر نابالغ برای محرم شدن با مادرش باید وکیل گرفت که باذن پدر او صیغه رو بخونه؟ یاباید خودش هم بدونه. 2 ازدواج موقت با دختر نابالغ علی رغم اینکه مراجعی همچون آیت الله روحانی ازدواج با باکره را بدون اذن پدر نیز جایز میدانند صحیح است؟ باتشکر

a1ireza;356673 نوشت:
مصلحت و نداشتن مفسده که نشد دلیل چیزی که مشخص است این است که ما داریم به زور یک دختر بچه رو به عقد یکی دیگه درمیاوریم. در مورد اون قسمتی که قرمز رنگ کردم دختر زیر 9 سال که تا چند سال اول که نمیتونه حرف بزنه بعد از اینکه زبونش باز شد در دوران کودکی میتونه در مورد انتخاب بین آبنبات و بستنی تصمیم بگیره مسخره نیست اگه بخوایم نظرشو راجع به ازدواج بپرسیم؟ بعد شما دارید میگید چنین عقدی رو که به زور بسته شده بعد از اینکه دختر به بلوغ رسید نمیتونه فسخش کنه! کجای این عدالته؟ نکته دیگه اینه که جایز دونستن ازدواج کودک یعنی تایید کودک آزاری! چگونه اسلام اجازه تمتع جنسی از یک دختر بچه را میدهد؟ من که باور نمیکنم.

با سلام و تشکر از همراهی شما

آنچه بیان شد حکم شرعی مطابق با نظر مشهورمراجع بزرگوار است و البته شرایط (نداشتن مفسده و درنظرگرفتن مصلحت دختر) را هم ذکر کرده اند و اگر این شرایط نباشد عقدفضولی است که اگر دختر بعد از بلوغش(نه بعد از زبان بازکردنش!) اجازه نداد عقد صحیح نیست و این امر که چنین اختیاری به دختر داده شده است،منافاتی با عدالت ندارد چرا که از طرفی ولی دختر را ملزم به درنظرگرفتن مصالح و مفاسد می کند و ازطرفی به دختر اختیار داده شده است البته برای اطلاع بیشتر از فلسفه احکام و عدم تنافی احکام و حقوق(کودک آزاری) می توانید سوال خود را در انجمن کلام پیگیری نمایید.

همواره به سلامت باشید.

antiuwamism;356701 نوشت:
سلام حقیر دوتا سوال داشتم: 1 ازدواج موقت با دختر نابالغ برای محرم شدن با مادرش باید وکیل گرفت که باذن پدر او صیغه رو بخونه؟ یاباید خودش هم بدونه. 2 ازدواج موقت با دختر نابالغ علی رغم اینکه مراجعی همچون آیت الله روحانی ازدواج با باکره را بدون اذن پدر نیز جایز میدانند صحیح است؟ باتشکر

با سلام و عرض ادب

1.شخص سوم را وکیل گرفتن واجب نیست بلکه اگر خود شخص(مثلا مرد)می تواند صیغه را صحیح بخواند می تواند هم برای خودش و هم به وکالت از دخترنابالغ،البته با اجازه پدر و بادرنظرگرفتن مصالح و مفاسد که بیان شد صیغه را بخواند.
2.برای ازدواج با دختر نابالغ اجازه پدر شرط است که براساس مفاسد و مصالح دختر چنین اجازه ای بدهد.

1.رساله مراجع،احکام نکاح
2.استفتا از دفتر آیه الله روحانی در قم

تشکر عزیز.

1 مرجعم حضرت آقا صافی هستن پس میتوانم فارسی بخوانم؟ چی بخوانم بعنوان وکیل؟

2 بنابر استفتا آیت الله روحانی پس با دختر بالای 9 سال با اذن خودش میتواند صیغه موقت شد و نیازبه اجازه پدر ندارد چون بالغ شده؟

سلام
من در جایی خوندم که در کشور افغانستان یا پاکستان به علت زود ازدواج کردن دختر و در نتیجه زود حامله شدن به دلیل کوچک بودن مادر و جنین
بچه مرده به دنیا اومده عکس دختر و شوهرش رو هم زده بود که دختر از لحاظ هم جثه و هم سن خیلی خیلی کوچیک بود
ایا این درسته؟ و دین اسلام مردن بچه ی کوچک رو صلاح میدونه؟
ممنونم
یاعلی:Gol:

نور;357327 نوشت:
آنچه بیان شد حکم شرعی مطابق با نظر مشهورمراجع بزرگوار است و البته شرایط (نداشتن مفسده و درنظرگرفتن مصلحت دختر) را هم ذکر کرده اند و اگر این شرایط نباشد عقدفضولی است که اگر دختر بعد از بلوغش(نه بعد از زبان بازکردنش!) اجازه نداد عقد صحیح نیست و این امر که چنین اختیاری به دختر داده شده است،منافاتی با عدالت ندارد چرا که از طرفی ولی دختر را ملزم به درنظرگرفتن مصالح و مفاسد می کند و ازطرفی به دختر اختیار داده شده است البته برای اطلاع بیشتر از فلسفه احکام و عدم تنافی احکام و حقوق(کودک آزاری) می توانید سوال خود را در انجمن کلام پیگیری نمایید.

عزیز چه مصلحتی بالاتر از اختیار دختر هست؟ اینکه یک فرد از یک کودک زیر 9 سال تمتع جنسی کند مفسده ندارد؟ بهتر نیست که بگوییم ازدواج تا قبل از رسیدن به بلوغ جسمی و فکری (سنین 16 الی 18 سال) حرام است؟ به هر حال ازدواج کردن اگر مهمتر از رای دادن نباشد (که هست) کمتر از آن نیست. این هم که در دنیا (من جمله ایران) سن رای دادن 16 الی 18 است بخاطر این است که انسان ها بطور عمده در این سنین به بلوغ فکری میرسند. تصمیم گیری در مورد ازدواج هم باید منوط به رسیدن به سنی باشد که انسان به بلوغ جسمی و فکری رسیده باشد تا بتواند با عقلش تصمیم بگیرد. ما در مورد انتخاب یک رییس جمهور که میخواهد 4 سال ریاست کند انتخاب را منوط به رسیدن به سن بلوغ فکری میکنیم اما درست است که در مورد ازدواج که بحث یک عمر زندگی کردن هست این مسائل را در نظر نگیریم؟

a1ireza;357693 نوشت:
عزیز چه مصلحتی بالاتر از اختیار دختر هست؟ اینکه یک فرد از یک کودک زیر 9 سال تمتع جنسی کند مفسده ندارد؟ بهتر نیست که بگوییم ازدواج تا قبل از رسیدن به بلوغ جسمی و فکری (سنین 16 الی 18 سال) حرام است؟ به هر حال ازدواج کردن اگر مهمتر از رای دادن نباشد (که هست) کمتر از آن نیست. این هم که در دنیا (من جمله ایران) سن رای دادن 16 الی 18 است بخاطر این است که انسان ها بطور عمده در این سنین به بلوغ فکری میرسند. تصمیم گیری در مورد ازدواج هم باید منوط به رسیدن به سنی باشد که انسان به بلوغ جسمی و فکری رسیده باشد تا بتواند با عقلش تصمیم بگیرد. ما در مورد انتخاب یک رییس جمهور که میخواهد 4 سال ریاست کند انتخاب را منوط به رسیدن به سن بلوغ فکری میکنیم اما درست است که در مورد ازدواج که بحث یک عمر زندگی کردن هست این مسائل را در نظر نگیریم؟

سلام
به نظر حقیر برخی احکام متناسب با زمان و شرایط و کارکردهاست
از آنجایی که برای زنان در گذشته کارکردی جز همسرداری و خانه داری وجود نداشته بیشترین مصلحت سنجی کسانی که بر دختر ولایت داشته اند این بوده که در صورت تحقق شرایط مناسب اورا در مسیر حضور در یک زندگی مشترک مطلوب قرار دهند که البته نهایتا منوط به رضایت خود او بوده است
اما امثال این احکام در این زمان موضوعیت ندارد چه اینکه
اکنون شوهر دادن دختر بدون رضایت بلکه بلوغ فکری نوعا خالی از مفسده نیست
والله الموفق

با جناب حامد موافقم ضمن اینکه اگر توجه کنید این اجازه فقط برای دختر نبوده برای صغیر و صغیره
ببینید بچه 9 ساله اونزمان با بچه 9 ساله زمان ما خیلی فرق داشتن حتی در جثه
افراد زیادی در آن زمان مثل خود حضرت زهرا 9 سالگی شوهر کردن و بچه دار هم شدن که تا 18 سالگی توانایی 4 فرزند رو هم داشتند
چرا راه دور بریم مادر دوست خودم 9 سالگی ازدواج کرده که البته فک نمیکنم قانون چنین اجازه ای رو امروزه بده
البته اینکه بعد از بلوغ اجازه بده یا نه فقط نظر برخی مراجع هست ولی برخی فقط خیار دختر رو در مهریه میدونن...البته اگر دختر به فردی که عقل درست و حسابی نداره یا سفیه و یا عنن هست هم چنین خیاری وجود داره
البته سوال من در مورد یه چیز حادتره!!!:Moteajeb!: ازدواج با نوزاد:Moteajeb!: که توی تحریر نوشته اگر مادر شوهر بهش شیر بده ازدواج ملغی میشه
!این موضوع برای اون زمان هم کمی عجیبه....شاید فقط فتوا باشه و احتمال! ولی به واقعیت نرسیده باشه...ولی خب!؟مرد همون اول یه بچه شیر خواره میخواد چیکار.؟

a1ireza;357693 نوشت:

با سلام و تشکر

لازم است به چند نکته توجه شود:

1.لزوما غرض از هر ازدواجی تمتع جنسی نیست.
2. در بسیاری موارد به جهت محرمیت این نوع ازدواجها به مصلحت دختر است.
3.تاکید می شود درمواردی که شرایط نباشد دختر می تواند بعد از بلوغش اجازه ندهد که در این صورت عقد صحیح نیست.
4.قیاس در احکام کار فقهی و نیاز به عملیات استنباط و اجتهاد دارد،بنابراین به راحتی نمی توان احکام را با یکدیگر قیاس نمود.
5.تمامی فلسفه احکام برای مکلف روشن نیست که عرض شد برای اطلاع بیشتر از راهنمایی کارشناسان بخش کلام بهره مند شوید.

همواره سالم و شاد باشید.

نور;357859 نوشت:

اما این اجازه به فرد داده شده که اگر خواست از او تمتع جنسی کند و این کار اخلاقا نارواست.

نور;357859 نوشت:

منظور شما چه نوع محرمیتی هست؟ به هر حال به دختر نابالغ حجاب واجب نیست. هدف یک فرد از ازدواج با دختر نابالغ چه نوع محرمیتی هست؟ بیشتر توضیح دهید.

نور;357859 نوشت:
3.تاکید می شود درمواردی که شرایط نباشد دختر می تواند بعد از بلوغش اجازه ندهد که در این صورت عقد صحیح نیست.

بنده هم در جواب گفتم مصلحتی بالاتر از اختیار دختر نیست. اجازه تمتع جنسی کردن از یک دختر نابالغ خودش مفسده هست. پس وقتی ما میگوییم ازدواج با دختر نابالغ در صورتی که به مصلحتش باشد یا مفسده ای نداشته باشد جایز است مثل این میماند که بگوییم ازدواج با دختر نابالغ حرام است چون چنین ازدواجی نه به مصلحت دختر هست نه بدون مفسده. بعد چگونه دختر بعد از رسیدن به سن بلوغ میتواند نشان دهد ازدواجی که به زور به او تحمیل کرده اند به مصلحتش نبوده و مفسده داشته؟

کارشناس عزیز نور:

antiuwamism;357572 نوشت:
تشکر عزیز.

2 بنابر استفتا آیت الله روحانی پس با دختر بالای 9 سال با اذن خودش میتواند صیغه موقت شد و نیازبه اجازه پدر ندارد چون بالغ شده؟

a1ireza;357908 نوشت:
اما این اجازه به فرد داده شده که اگر خواست از او تمتع جنسی کند و این کار اخلاقا نارواست.

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
منظور شما چه نوع محرمیتی هست؟ به هر حال به دختر نابالغ حجاب واجب نیست. هدف یک فرد از ازدواج با دختر نابالغ چه نوع محرمیتی هست؟ بیشتر توضیح دهید.

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
بنده هم در جواب گفتم مصلحتی بالاتر از اختیار دختر نیست. اجازه تمتع جنسی کردن از یک دختر نابالغ خودش مفسده هست. پس وقتی ما میگوییم ازدواج با دختر نابالغ در صورتی که به مصلحتش باشد یا مفسده ای نداشته باشد جایز است مثل این میماند که بگوییم ازدواج با دختر نابالغ حرام است چون چنین ازدواجی نه به مصلحت دختر هست نه بدون مفسده. بعد چگونه دختر بعد از رسیدن به سن بلوغ میتواند نشان دهد ازدواجی که به زور به او تحمیل کرده اند به مصلحتش نبوده و مفسده داشته؟

با سلام و عرض ادب

كسيكه زوجه اى كمتر از نه سال دارد نزدیکی با او براى وى حرام است چه اينكه زوجه دائمى باشد، و چه منقطع ، و اما ساير كام گيريها از قبيل لمس بشهوت و آغوش گرفتن اشكال ندارد.(1)
اجازه بفرمایید به جهت عدم تکرار مسائل وباتوجه به بحثهای مفصلی که در این موضوع شده است،به تاپیک های زیر مراجعه شود و درصورت نیاز در ادامه همان تاپیک ها مسائل پیگیری شود:

http://www.askdin.com/thread26572.html
http://www.askdin.com/thread1539.html

1.امام خمینی،تحریرالوسیله،احکام نکاح

نور;358058 نوشت:
كسيكه زوجه اى كمتر از نه سال دارد نزدیکی با او براى وى حرام است چه اينكه زوجه دائمى باشد، و چه منقطع ، و اما ساير كام گيريها از قبيل لمس بشهوت و آغوش گرفتن اشكال ندارد

البته تفخیذ را نگفتید! خب اینها تمتع جنسی نیست پس چیست؟ تمتع جنسی از یک کودک هم کودک آزاری هست.

a1ireza;358102 نوشت:
البته تفخیذ را نگفتید! خب اینها تمتع جنسی نیست پس چیست؟ تمتع جنسی از یک کودک هم کودک آزاری هست.

سلام
به نظر حقیر جواز ازدواج با نابالغ و حتی انجام مسمای برخی امور جنسی مقدمه امور دیگری از جمله تحلیل است
و این اندازه بلا اشکال است
والله الموفق

حامد;358148 نوشت:
به نظر حقیر جواز ازدواج با نابالغ و حتی انجام مسمای برخی امور جنسی مقدمه امور دیگری از جمله تحلیل است
و این اندازه بلا اشکال است

تحلیل چی؟ من فکرش رو هم نمیتونم بکنم که از یک دختر بچه معصوم تمتع جنسی کنم شما چگونه به همین راحتی میگویید بلا اشکال است؟ یک لحظه فکرش رو بکنید که یک مرد 40 ساله داره با شهوت اقدام به کام گیری و لمس و تفخیذ یک دختر بچه 5 ساله را میکند! این عمل وقیحانه نیست؟ اگر کودک آزاری چنین عملی نیست پس چیست؟ با خواندن سخنان شما در پست 11 فکر میکردم که از نظر شما امروزه انجام چنین کارهایی صحیح نیست اما ظاهرا نظر شما چیز دیگریست!

a1ireza;358203 نوشت:
تحلیل چی؟
نمیخواستم دخالت کنم اما واقعا چقدر این بحثای پیش پا افتاده رو طولش میدید؟ اگر اسلامو قبول دارید باید همچیزشو قبول کنید و اگر قبول ندارید اون یه حرف دیگه.

ضمنا بضی چیزا بنظر ما بد تداعی میشن اما بد نیستن یا اینکه در روایات ما ذم شده. مثل اینکه طلاق دادن زن برای شوهر کاریست آسان که براحتی میتواند زنش را طلاق داده و زنی دیگر بگیرد اما ببینید که چقدر از طرف معصومین س این کار مذمت شده. بضی چیزا در اسلام تجویز شده اما توصیه نشده. ادب و روش اصلی اسلام رو از سیره معصومین س بخواهیم. آیا ایشان با دختر 5ساله تفخیذ میکردند یا آنرا توصیه نموده اند؟
والله العالم

antiuwamism;358209 نوشت:
نمیخواستم دخالت کنم اما واقعا چقدر این بحثای پیش پا افتاده رو طولش میدید؟ اگر اسلامو قبول دارید باید همچیزشو قبول کنید و اگر قبول ندارید اون یه حرف دیگه.

بنده شرایط 1400 سال پیش را درک میکنم. به هر حال عرف نبوده که نظر دختر رو بپرسن دخترها هم خودشون نظر نمیدادن. در شرایط خشن آب و هوایی (خیلی سرد یا خیلی گرم) بلوغ جسمی زودتر رخ میده و دختر در سن 9 سالگی در شرایط بیابانی عربستان به بلوغ جسمی میرسیده. اما الان چی؟ دختر های 9 ساله انقدر ضعیف الجثه هستند که اصلا نمیتوان گفت که در این سن به بلوغ جسمی رسیده اند و میتوانند ازدواج کنند. هیچ دختری هم حاضر نیست به زور به عقد کسی دربیاد.

نکته دیگر اینکه اگر بگوییم میتوانیم از دختر مثلا 5 ساله یا از آن بدتر شیرخواره تمتع جنسی کنیم برای 1400 سال پیش هم منطقی به نظر نمیرسه. نظر اسلام هم مطمئنا چنین نیست.

antiuwamism;357910 نوشت:
کارشناس عزیز نور:

نقل قول نوشته اصلی توسط antiuwamism نمایش پست ها
تشکر عزیز.

با سلام و تشکر از صبوری شما

1.صیغه باید به عربي صحيح خوانده شود و اگر خود مرد و زن نتوانند صيغه را به عربي صحيح بخوانند بهتر بلكه احوط آن است كه كسي را كه مي تواند به عربي صحيح بخواند وكيل كنند لكن لازم نيست و خودشان هم مي توانند به غير عربي بخوانند امّا بايد لفظي بگويند كه معني «زوّجت» و «قبلتُ» را بفهماند.(1)
2.درصورتی که مفسده نداشته باشد اذن پدر لازم ندارد.(2)

1.آیه الله صافی،توضیح المسائل،احکام شرایط عقد
2.آیه الله روحانی،توضیح المسائل،شرایط عقد

با تشکر از کارشناس نور. اما منظورم اینه که بعنوان وکیل چه بگویم. یعنی از جانب دختر نابالغ به اذن پدرش چه بگویم که محرم مادرش شوم؟

antiuwamism;358338 نوشت:
با تشکر از کارشناس نور. اما منظورم اینه که بعنوان وکیل چه بگویم. یعنی از جانب دختر نابالغ به اذن پدرش چه بگویم که محرم مادرش شوم؟

با سلام و احترام

اگر خود زن و مرد بخواهند صيغه عقد غير دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدت و مهر را معين كردند، چنانچه زن بگويد: "زوجتك نفسى فى المدة المعلومة على المهر المعلوم" بعد بدون فاصله مرد بگويد: "قبلت" صحيح است. و اگر ديگرى را وكيل كنند و اول وكيل زن به وكيل مرد بگويد: "متعت موكلتى موكلك فى المدة المعلومة على المهر المعلوم" پس بدون فاصله وكيل مرد بگويد: "قبلت لموكلى هكذا"،(واگر خود مردبخواهد بگوید، می گوید قبلت ) صحيح مى ‏باشد.

آیه الله صافی،توضیح المسائل،عقد موقت

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام خدمت جناب علیرضای عزیز

بنده خیلی خوشحال هستم که چنین دیدگاهی ندارید .اگر حکم خداوند که در قرآن کریم را بخواهید خدمتتان عرض میکنم

خداوند اصلا سن را مد نظر نگرفته و بلوغ فکری و جسمی را مد نظر دارد و اینکه میگویند باید 9 سال داشته باشد و ... همه انحراف است و فترا به خداوند تبارک و تعالی و رسول گرامی حال دیگر شیعیان هم گوی سبقت را گرفته اند و میگویند زیر 9 سال هم با اجازه پدر امکان ازدواج وجود دارد ...

وَابْتَلُوا الْيتَامَى حَتَّى إِذَا بَلَغُوا النِّكَاحَ فَإِنْ آنَسْتُمْ مِنْهُمْ رُشْدًا.....

ایه میفرماید یتیمان را بیازمایید تا زمانی که به بلوغ ازدواج برسند پس نتیجه میگیریم که ازدواج بلوغ میخواهد و نمیتوان زیر 9 سال با او ازدواج کرد البته در آیه باز هم نمیفرمایید که 9 سال میتوان با او ازدواج کرد بلکه میفرماید باید توسط شناخت فرد که آیا به سن بلوغ رسیده یا خیر , و اصلا سن مهم نیست

حق یارتان

موضوع قفل شده است