نحوه قرار دادن سال خمسی

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه قرار دادن سال خمسی

سلام
مادر من از آیت الله سیستانی تقلید می کند وگاهی به او هدیه ای میدهند آیا هدیه خمس دارد؟وباید برای هر مورد سال خمسی جدا گانه قرار دهدیانه یک سال خمسی برای همه سال کافی است؟می خواستم بدونم خودم که از رهبری تقلید می کنم گفتن که هدیه خمس ندارد صحیح است یا نه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: سجاد

محدثه83;355846 نوشت:
سلام
مادر من از آیت الله سیستانی تقلید می کند وگاهی به او هدیه ای میدهند آیا هدیه خمس دارد؟وباید برای هر مورد سال خمسی جدا گانه قرار دهدیانه یک سال خمسی برای همه سال کافی است؟می خواستم بدونم خودم که از رهبری تقلید می کنم گفتن که هدیه خمس ندارد صحیح است یا نه؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤالتان

از نظر آیت الله سیستانی ، هدیه اگر سر سال اضافه بیاید مشمول خمس است .

هم می تواند یک سال خمسی برای همه چیز داشته باشد و هم می تواند برای هدایایی که دریافت می کند سال جداگانه ای قرار دهد .(1)

از نظر آیت الله خامنه ای ، هدیه مشمول خمس نیست . (2)

همیشه موفق و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، منهاج الصالحین ج 1 ص 398 م 1218
2. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 851

کسی که تا کنون خمس نداده و زمان اولین درآمدش هم یادش نیست سال خمسی اش را چطور باید تعیین کنه؟ میتونه خودش یه زمانی رو تعیین کنه؟
مرجع تقلید:مقام معظم رهبری (حفظه الله)

سلام
من هم در تعیین سال خمسی مشکل دارم
وقتی سال خمسی رو تعیین کردیم، هر مالی که قبل از این زمان به ما رسید و استفاده نشد مشمول خمس میشه؟ حتی اگر یک روز قبل از این زمان باشه؟
در مورد کالاهای جزئی که تهیه می کنیم مثل مواد غذایی، چگونه باید عمل کنیم؟ باید حتما تک تک اونا رو در نظر بگیرم و برای هرکدام خمس جداگانه بدیم؟ یا اینکه میتونیم فرضی در نظر بگیریم و کلی خمس بدیم؟
مرجع: مقام معظم رهبری

[="Tahoma"][="Black"]

حیا;359261 نوشت:
کسی که تا کنون خمس نداده و زمان اولین درآمدش هم یادش نیست سال خمسی اش را چطور باید تعیین کنه؟ میتونه خودش یه زمانی رو تعیین کنه؟
مرجع تقلید:مقام معظم رهبری (حفظه الله)

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

چنین شخصی به دفتر مرجعش مراجعه کند تا با مصالحه مقدار خمسی برای او تعیین شده و همان روز هم سر سال خمسی او باشد . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

[="Tahoma"][="Black"]

ریحانه سادات;359390 نوشت:
سلام
من هم در تعیین سال خمسی مشکل دارم
وقتی سال خمسی رو تعیین کردیم، هر مالی که قبل از این زمان به ما رسید و استفاده نشد مشمول خمس میشه؟ حتی اگر یک روز قبل از این زمان باشه؟
در مورد کالاهای جزئی که تهیه می کنیم مثل مواد غذایی، چگونه باید عمل کنیم؟ باید حتما تک تک اونا رو در نظر بگیرم و برای هرکدام خمس جداگانه بدیم؟ یا اینکه میتونیم فرضی در نظر بگیریم و کلی خمس بدیم؟
مرجع: مقام معظم رهبری

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

1. حتی یک روز قبل از سال خمسی اگر درآمدی داشته باشید که تا سر سال خمسی باقی بماند و صرف در هزینه ها نشود ، مشمول خمس است .

2. تمام مواد مصرفی مثل غذاها باید مورد محاسبه خمس قرار گیرد البته لازم نیست برای تک تک آنها محاسبه جداگانه انجام دهید بلکه می توانید با در نظر گرفتن احتیاط مبلغی کلی را برای همه اقلام در نظر بگیرید. (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

بنده چندین سال پیش که دانش اموز بودم مدت یک ماه یه جایی کار میکردم یه حقوقی گرفتم بعد تا دو سال بعد بیکار بودم دوبار شش ماه دیگه یه جایی دیگه مشغول شدم .بعد دوباره سه ماه بیکار بودم بعد دوباره سه ماه یه جای دیگه کار کردم الانم بیکارم.به علت یه سری مشکلات دیگه دنبال کار نرفتم

بنده همون اولین حقوقی را که گرفتم سال خمسی قرار دادم.
الان میخوام بدونم میتونم سال خمسی رو عوض کنم چون به صورت مستمر حقوق نمیگرفتم ؟
یا اینکه میتونم از هر حقوقی در این سه دوره گرفتم میتونم یه سال از اولین حقوق هر دوره رو سال خمسی (به صورت جدا جدا ) قرار بدم؟به دلیل اینکه مستمر نبوده
امیدورم منظورمو رسونده باشم.

نظر رهبری به اضافه ایت ا... مکارم رو به صورت جداگانه قرار بدید لطفا
فقط اگه میشه لطف کنید سریع تر چون فردا سررسید سال خمسی بنده(همون روزی که اولین حقوقم رو گرفتم)هست خدا خیرتون بده.

[="Tahoma"][="Black"]

majid_08;549148 نوشت:
بنده چندین سال پیش که دانش اموز بودم مدت یک ماه یه جایی کار میکردم یه حقوقی گرفتم بعد تا دو سال بعد بیکار بودم دوبار شش ماه دیگه یه جایی دیگه مشغول شدم .بعد دوباره سه ماه بیکار بودم بعد دوباره سه ماه یه جای دیگه کار کردم الانم بیکارم.به علت یه سری مشکلات دیگه دنبال کار نرفتم

بنده همون اولین حقوقی را که گرفتم سال خمسی قرار دادم.
الان میخوام بدونم میتونم سال خمسی رو عوض کنم چون به صورت مستمر حقوق نمیگرفتم ؟
یا اینکه میتونم از هر حقوقی در این سه دوره گرفتم میتونم یه سال از اولین حقوق هر دوره رو سال خمسی (به صورت جدا جدا ) قرار بدم؟به دلیل اینکه مستمر نبوده
امیدورم منظورمو رسونده باشم.

نظر رهبری به اضافه ایت ا... مکارم رو به صورت جداگانه قرار بدید لطفا
فقط اگه میشه لطف کنید سریع تر چون فردا سررسید سال خمسی بنده(همون روزی که اولین حقوقم رو گرفتم)هست خدا خیرتون بده.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

برای تغییر سال خمسی باید از دفتر مرجع تقلیدتان اجازه بگیرید .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

با سلام ، ادب، احترام و تشکر

به نظر آیت الله سیستانی هدیه خمس دارد البته مادر شما می تواند برای کل اموالش( از جمله هدایای دریافتی) یک سال قرار دهد . البته بر امولی خمس واجب است که اولا : در طول سال مصرف نکرده است و ثانیا از اموالی (همچون لباس زمستانه وتابستانه) نباشد که معمولا برای استفاده در سال بعد کنار گذاشته می شود . و در غیر این صورت خمس آنها واجب نیست.
اما در مورد خود حضرتعالی که مقلد رهبری هستید ( همانظور که به درستی گفتید) به نظر ایشان هدیه خمس ندارد .

پی نوشت: رساله دوازده مرجع: ج2،ص30، ذیل م1781، و ص 70، س 869؛ قم، نشر:جامعه مدرسین.

در پناه حق شاد و سربلند باشید.

سلام علیکم.من قبلاً مقلد آقای مکارم شیرازی بودم ولی چون انتخاب درست نبود حضرت آقا رو به عنوان مرجع انتخاب کردم.در زمانی که از آقای مکارم تقلید می کردم یک روز رو به عنوان سال خمسی برای خودم تعیین کردم و الان هم که مقلد حضرت آقا هستم در همون روز خمسم رو میدم البته این رو هم بگم که طبق نظر رهبری خمس به من تعلق نمیگیره و من خمس اختیاری پرداخت می کنم.آیا این سال خمسی رو که برای خودم در نظر گرفتم درسته؟

[="Tahoma"][="Black"]

زینب خاتون;588563 نوشت:
سلام علیکم.من قبلاً مقلد آقای مکارم شیرازی بودم ولی چون انتخاب درست نبود حضرت آقا رو به عنوان مرجع انتخاب کردم.در زمانی که از آقای مکارم تقلید می کردم یک روز رو به عنوان سال خمسی برای خودم تعیین کردم و الان هم که مقلد حضرت آقا هستم در همون روز خمسم رو میدم البته این رو هم بگم که طبق نظر رهبری خمس به من تعلق نمیگیره و من خمس اختیاری پرداخت می کنم.آیا این سال خمسی رو که برای خودم در نظر گرفتم درسته؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا بفرمایید به چه صورتی سال خمسی شما تعیین شده است و آیا شما فعالیت اقتصادی یا به اصطلاح کاسبی خاصی دارید ؟

اگر نمی توانید در اینجا بفرمایید با پیام خصوصی برای حقیر ارسال فرمایید تا پاسخ دهم ان شاء الله

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است