پدرم خمس و زکات پرداخت نمی کنه.

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پدرم خمس و زکات پرداخت نمی کنه.

سلام به خدمت دوستان
پدر من خمس و زکات پرداخت نمی کنن یعنی یقین دارم که پرداخت نمی کنه .
خوب با این وضع من این وسط چیکار کنم!؟
پدرم هم اصلا به حرف من گوش نمیدن . میشه من خودم زکات و خمس چیزایی که دارم و یا استفاده می کنم بدم؟
مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی هستند با دفترشون تماس گرفتم گفتن که باید پدرمو راضی کنم اما هر کاری می کنم راضی نمیشن.
لطفا کمکم کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

fatemeh14;355768 نوشت:
سلام به خدمت دوستان
پدر من خمس و زکات پرداخت نمی کنن یعنی یقین دارم که پرداخت نمی کنه .
خوب با این وضع من این وسط چیکار کنم!؟
پدرم هم اصلا به حرف من گوش نمیدن . میشه من خودم زکات و خمس چیزایی که دارم و یا استفاده می کنم بدم؟
مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی هستند با دفترشون تماس گرفتم گفتن که باید پدرمو راضی کنم اما هر کاری می کنم راضی نمیشن.
لطفا کمکم کنید.

سلام

زكات فقط به نه چيز تعلق مي گيرد كه عبارت باشد از :
1- گندم
2- جو
3- خرما
4- كشمش
5- گوسفند
6- گاو
7- شتر
8- طلا
9- نقره
كه اگر بقيه شرايط تعلق زكات مثل :نصاب،... را هم داشته باشد زكات تعلق مي گيرد.پس اگر شغل پدر شما در اين چند زمينه نيست به اموالش زكات تعلق نگرفته است.

اما در باره خمس :
خمس هم شرايطي دارد كه اگر به پدر شما تعلق گرفته باشد بايد پرداخت كند كه اگر پرداخت نمي كند با آن مقداري را كه اجازه تصرف شما را در آن مي دهند خمسش را پرداخت كنيدالبته اين در صورتي است كه شما بدانيد به اين چيزي كه مورد تصرف شما قرار دارد خمس تعلق گرفته است.

به اين مساله اي كه در استفتائات ايشان آمده است،توجه كنيد:

اگر بدانيم صاحب خانه از پولى كه خمس نداده غذا تهيّه نموده است، استفاده از آن چه حكمى دارد؟

جواب: اگر يقين نداريد خانه يا غذاى او از پول غير مخمّس تهيّه شده، تصرّف در آن مانعى ندارد، و اگر يقين داريد ما به شما اجازه مى‌دهيم تصرّف كنيد و معادل خمس آن را، كه تصرّف كرده‌ايد، به سادات نيازمندى بپردازيد و اگر تمكّن نداريد بر ذمّه بگيريد و هر موقع توانستيد بپردازيد.

منبع : توضيح المسائل ،احكام خمس

موضوع قفل شده است