علمای اسلامی و مسأله وحدت

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علمای اسلامی و مسأله وحدت

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا

سلام

از جمله مسائل اساسی در دین اسلام ، مفهوم وحدت و یکپارچگی مسلمانان می باشد که در سخنان و احادیث پیامبر اکرم حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیهم السلام متجلی بوده و این بزرگواران همواره با گفتار و رفتار خود مسلمانان را به سوی وحدت سوق می داده اند.

از منظر عقلی نیز هیچ عقل سالمی را نمی توان پیدا کرد که از تفرقه و جدائی حمایت کند و مخالف اتحاد باشد . بلکه هر صاحب درک و فهمی ضرورت وحدت را در هر جامعه و هر مسئله ای به روشنی در می یابد و متوجه است که با داشتن همبستگیمی توان بر هر مشکلی چیره شد.

حال که اهمیت وحدت در جامعه انسانی کاملا مشهود و مشخص است ما باید به آن مبادرت ورزیده و هر چیزی که مانع یک وحدت مشروع و سالم و صحیح میان امت اسلامی می شود را کنار بزنیم .

در این میان تاثیر علما و رهبران دینی و مذهبی فرقه های مختلف اسلامی مشهود و غیر قابل چشم پوشی است . در حقیقت یک عالم دینی به عنوان رهبر مذهبی گروهی از مردم پیرو خود می تواند با تصمیم گیری هایش سرنوشت دینی و مذهبی ( و حتی سیاسی و اجتماعی ) محیط اطراف خود را تغییر دهد و طبعا یک جامعه با تاثیر پذیری از مجموع این تصمیم گیری ها ، موضع خود را مشخص می کند .

حال در اینجا سوال پیش می آید که علمای اسلامی ( چه شیعه و چه سنی ) در طول این پانزده قرن چه گامی در جهت وحدت برداشته اند ؟

می دانیم که در این بین و بنابر دلایلی هر دو طرف شیعه و سنی گروه مقابل را با الفاظ و استدلال هائی تکفیر کرده اند . صرف نظر از اینکه کدام گروه تکفیر را آغاز کرده و یا بحث های تکفیری کدام یک شدید تر و عمومی تر بوده است در خواست دارم که عزیزان راهکار هایی را ارائه دهند که مثلا ما چگونه بر این آفت امت ( تکفیر ها نادرست و نابه جا ) ، امروزه فائق آییم ؟ آیا اصلا راهی برای کنار زدن این گونه فتاوای جنجالی وجود دارد ؟ و یا اینکه امت اسلامی باید تا ابد اسیر اختلاف و تهمت و درگیری باشد ؟

همین جا از همه عزیزان دعوت می کنم که نظرات ارزشمند خودشان را در این خصوص بیان بفرمایند .

سعدی می فرماید :

بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی
نشاید که نامت نهند آدمی

باتشکر فراوان

:Gol::Gol::Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: عماد

سلام علیکم
در طول تاریخ بحث وحدت مطرح بوده اگر چه در مقابل گروه های تندرو موانع زیادی ایجاد می کردند
این فکر بین مسلمانان، سابقۀ تاریخی هزارو چهارصد ساله دارد. یعنی از آغاز دعوت قرآن مجید به «اعتصام به حبل الله» و «عدم تفرقه» و اینکه خداوند الفتی بین قلوب مسلمانان ایجاد کرده که هرگز با هیچ هزینه ای تحقق پذیر نبوده است، فکر وحدت و الفت سابقه دارد. پس از سپری شدن شکوفایی های صدر اسلام، با رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم و اختلاف بر سر خلافت، در واقع دوران پیدایش مذاهب فقهی در اسلام آغاز شد. این امر به تدریج گسترش یافت و متأسفانه دشمنان اسلام از جمله «یهود و نصاری» به این اختلافات دامن زدند تا بلکه بتوانند حرکت پیشتاز اسلامی را متوقف سازند. اما در همان دوران نخستین، و با نشر معارف اسلامی توسط ائمۀ اهل بیت، تأثیر توطئۀ دشمنان کمرنگ شد.

هم چنین شیخ محمد غزالی، علامه اقبال لاهوری، علامه مودوی پاکستانی، حسن البناء، سید قطب مصری، مرحوم مولوی مولانا عبدالعزیز، از دیگر علما و بزرگان اهل سنّت و در عصر حاضر از علماء و بزرگان شیعه می توان از حضرت امام خمینی(ره)، امام موسی صدر، شیخ محمد جواد مغنیه، علامه شیخ مرتضی مطهری، آیت الله سید محمود طالقانی، آیت الله دکتر محمد حسین بهشتی نام برد(1)
علمای بزرگ شیعی وقتی می خواستند فقه بنویسند فقه مقارن می نوشتند و این خود نوعی گرایش به تقریب بود ؛ الانتصار سید مرتضی، الخلاف شیخ طوسی، معتبر مرحوم محقق حلی و منتهی المطلب علامه حلی همه فقه مقارن است.

ایه میرازی شیرازی برای اینکه از اختلاف بین شیعه و سنی بکاهند به سامرا سفر می کنند و در آنجا ماندگار می شوند . ایشان جزء اولین منادیان وحدت بود . این نکته برجسته ای در اندیشه سیاسی میرزای شیرازی به شمار می آید. ایشان معتقد بود که وحدت بهترین قدرت برای مسلمین است
نمونه های از کارهای تقریبی ایشان
میرزای شیرازی پس از اطلاع یافتن از این واقعة ناگوار، به اقدامات مهمی دست زد، از جمله در تلگرافی به ملکة انگلستان، خواستار قطع دست این نوکر جنایت‌کار انگلیس شد. این اقدام میرزا موجب پایان یافتن این اعمال جنایت‌کارانه گردید؛ (اتحاد و انسجام، 1386، ص 261).
ـ انتقال حوزه علمیه تشیع از شهر نجف به شهر سنی‌نشین سامراء؛
ـ پرداخت مستمری و کمک‌های مادی به طلاب و علمای سنی همانند طلاب و علمای شیعه؛
ـ ایجاد امکانات رفاهی برای برادران سنی و شیعه به صورت یکسان؛
ـ خنثی‌سازی نقشه‌های مختلف دشمن برای ایجاد اختلاف و تحمل کردن مشکلات این مسیر، از جمله به شهادت رسیدن فرزند ایشان؛
ـ برخورد با افراد ناآگاه و عالم‌نما‌ که به اسم محبت به اهل‌بیتو اظهار نفرت از دشمنانشان، قصد اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی را داشتند.
همچنین ایه الله بروجردی سهم زیادی در تقریب بین شیعه وسنی دارند ، ایشان با ارتباط بر قرار کردن با شیخ شلتوت ، تقریب و وحدت اسلامی را احیا نمودند
بسیاری از علمای اهل سنت نیزسهمی در تقریب دارند اما متاسفانه وهابیت و سلفی ها وتکفیری ها موانع زیادی در این راه ایجاد کرده اند

1.پشوایان تقریب؛ آیت الله بروجردی و شیخ محمود شلتوت، مجموعه مقالات، ص۱۶۸.

سلام و عرض ادب و احترام

از کارشناس محترم و بزرگوار تشکر میکنم . لطف بفرمائید راهکار هایی برای مقابله با آفت تکفیر های گذشته و امروز بیان بفرمائید.

antiuwamism;356185 نوشت:
سنی ها با استفاده از اصطلاح از کلینی تا خمینی هرگز امام ره را منادی وحدت نمیدانند.

سنی کسی را که امامشان را تکفیر کند کافر میداند.

دوست عزیز ! اولا این شعار کلینی تا ( امام ) خمینی را وهابی ها استفاده می کنند و نه برادران اهل سنت و این عقاید وهابیت است نه اهل سنت.

ثانیا بنده قصد دارم به کمک سایر عزیزان در اینجا راهکار بدهیم تا از تکفیر ها از سوی هر دو طرف خلاص شویم و یا حداقل اثر آنها در جوامع امروزی را تقلیل دهیم . لذا از جنابعالی درخواست دارم که این بحث ها را کنار گذاشته و به فکر امروز اسلام باشید .

با تشکر فراوان .

عبدالرسول;356267 نوشت:
دوست عزیز ! اولا این شعار کلینی تا ( امام ) خمینی را وهابی ها استفاده می کنند و نه برادران اهل سنت و این عقاید وهابیت است نه اهل سنت.

بله صحیح است ما باید در این مباحث بین اهل سنت و وهابیت فرق قائل شویم وهابیت زائیده استکبار است و بنایش بر تفرقه افکنی است ، بسیاری از اهل سنت ارادت زیاد به امام خمینی وآرمانهای ایشان دارند واین امر وهابیت را عصبانی می کند به طوری که باید به تخریب چهره امام خیمنی بپردازند و پرچم دار وحدت اسلامی را هدف قرار دهند تا مانع تحقق وحدت شوند ، این تفکر توسط ابن تیمیه بصورت تئوری مطرح شد و سالها بعد استعمار گران و استکبار جهانی اندیشه های ابن تیمیه را توسط محمد بن عبدالوهاب از تئوری به صحنه عمل کشاند و برای اینکه بتواند بر کشورهای اسلامی تسلط یابد ، این طایفه که شعارشان تفرقه افکنی بود را احیا نمودند
در بین علمای تندرو سلفی و تکفیری گاه گاه دیده می شود که خون شیعه را مباح می دانند و آنان را کافر اعلام می کنند ولی حتی یک عالم شیعی پیدا نمی کنید که خون اهل سنت را مباح اعلام کرده باشد

فتوی قتل شیعه از طرف علمای اهل تسنن از دیر زمان بارها باعث ریختن خون شیعیان شعله ور شدن اختلافات فرقه ای شده است اما حتی یک مرتبه نمی توان یافت علمای شیعه اهل تسنن را کافر و واجب القتل بداند و اگر سنی مذهبانی هم به دست شیعیان به جرم مذهبیتشان کشته شدند عکس العمل کشتار شیعیان بود که ناشی از همان فتاوای علمایشان بوده است.
شاید اوج این فتاوی زمانی بود که صفویه درایران به قدرت رسیدند و شعارشان اشهد أن علیاً ولی الله بود، سلاطین عثمانی که نمی توانستند جدا شدن قسمت عمده ای از امپراطوری خود را تحمل کنند و از سویی توان مقابله با صفویان را نداشتند چاره ای ندیدند تا حربه کفر شیعه احساسات دیگرمسلمانان را برانگیخته کنند و آنان را در مقابل شیعه و صفویه قرار دهند، در این راستا می بایست به علمای سنی مذهب پناه ببرند و با گرفتن فتوای قتل شیعه به هدف خود برسند و از اهرم دینی، دنیای خود را آباد نمایند.
سلطان سلیم عثمانی دست به دامن علمانی سنی مذهب شد وپس ازاینکه با مقاومت آنان روبروشد سرانجام توانست فتوای عالم جوانی به نام «علی جمال (نوح) افندی» را جلب نموده و به اهداف خود نزدیک شود.

ادامه دارد

شما میگید پس کل سنی ها وهابین دیگه؟ چون چهار امامشون شیعه رو تکفیر کرده اند.

فتوای جنجالی علی جمال افندی

علی جمال افندی که بر دشمنی با شیعیان پای می فشرد در حالیکه نسبت به مسیحیان و یهودیان تبعه دولت عثمانی بسیار مهربان بود فتوی داد: کسی که یک شیعه را بکشد بهشت بر او واجب می شود.

در قسمتی از فتوایش آمده که« بدان که خداوند ترا سعادتمندکند که این گروه کافر یاغی، سايت انجمن علمي دانش اموختگان تاريخ عوامل فرهنگي مذهبي تنش بين عثماني وصفويه فاجر تمامی انواع کفر و گردنکش و عناد و فسق و زندقه را در خود جمع کرده اند و کسی که در حکم به کفر و الحاد و وجوب قتال و جواز قتلشان توقف کند همچون آنان کافر است».در ادامه این فتوی چنان می نویسد که از نوشتههای او معلوم میشود که مسیحیان نزد او از شیعه احترامشان بیشتر است.چنین می گوید:«پس کشتن این اشرار کافر واجب است توبه کنند یا نکنند ... و جایز نیست ترک کشتن آنها با اعطای جزیه و یا امان موقت یا دائم .. و جایز است به بردگی گرفتن زنانشان چرا که استرقان زن مردتد پس از آنکه به دارالحرب و یا هر نقطه ای که تحت سیطره امام و خلیفه حق نیست برود جایز است، چرا که این نقطه به منزله درالحرب است، همچنین جایز است استرقان فرزندان آنها به تبع جواز استرقان مادرانشان این فتوا جنگی(موجب شد که هفت ماه بطول انجامید و ده ها هزار نفر از طرفین به خاک و خون غلطیدند حتی باعث کشدن شدن چهل هزار نفر شیعه مذهب در کشور عثمانی و شهر حلب شد بطوری که نزدیک بود تمام مردم حلب از بین رفتند.

در چند پیش علمای سنی مذهبی که عمدتاگرایش سلفی ووهابی داشتند وبیشتر درعربستان ساکن بودند دربیانیه ای که38 نفر از علمایشان پای آن را امضا کردندباز فتوا به کشتن شیعیان دادندکه عکس العمل بزرگان شیعه رادرپی داشت (1)
اما در هیچ جای تاریخ نمی توانید یافت که یک عالم شیعی فتوای قتل اهل سنت را صادر کرده باشد یا اینکه خون آنان را مباح دانسته باشد

1. جنگ مذهبی،ریشه هاوانگیزه ،فرزان شهیدی 15/12/85بصیرت مقاله

antiuwamism;356719 نوشت:
شما میگید پس کل سنی ها وهابین دیگه؟ چون چهار امامشون شیعه رو تکفیر کرده اند.

اولا : مدرک ارائه دهید که تمام چهار امام فقهی اهل سنت شیعه را تکفیر کرده باشند
ثانیا : بعضی از علمای اهل سنت پیروان همدیگر را هم تکفیر کرده اند ، ایا تکفیر آنان فقط شامل حال شیعه می شود یا دامن خودشان را هم می گیرد
به مثالهای زیر توجه کنید
الف : احمد حنبل یکی از ائمه چهار گانه اهل سنت می گوید :
من زعم أن القرآن مخلوق فهو جهْمي كافر و من لم يكفّر هؤلاء القوم كلهم فهو مثلهم.(1)

هر کس گمان کند که قرآن، مخلوق است و مانند خدا، ازلي نيست، كافر است و هر کس اينها را تکفير نکند، او هم كافر است.

جمهور اهل سنت - مالکي‌ها و شافعي‌ها و حنفي‌ها - غالبا قائل به «خلْق قرآن» هستند.

ب : ابو حاتم بن خاموش حافظ ري می گوید:
فكل من لم يكن حنبليا فليس بمسلم.(2)

هر کس در دنيا، حنبلي مذهب نباشد، مسلمان نيست.

ذهبی درباره گوینده این حرف یعنی ابوحاتم بن خاموش می گوید که ذهبي درباره او مي‌گويد:
المحدث الامام.(3)

ج:مواف شذورات الذهب می گوید :
قد کفر ابو بکر المقري جميع الحنابلة.
ابوبکر مقري گفته است که تمام حنبلي‌ها کافر هستند.(4)

د:ابن اثير و ابن جوزي نقل مي‌کنند از ابو القاسم بکري - از علماي بزرگ مغرب و اشعري مذهب - که:
روزي در مدرسه نظاميه بر بالاي منبر رفت و اين آيه را خواند:

وَ مَا كَفَرَ سُلَيْمَانُ وَ لَكِنَّ الشَّيَاطِينَ كَفَرُوا (سوره بقره/آيه102)

سليمان، کافر نشد و شياطين، کافر شدند.

و برگشت گفت:

و الله ما کفر احمد و لکن اصحابه کفروا.(5)

احمد، کافر نشد، ولي اصحابش کافر شدند.

از این نمونه ها بسیار است که پیروان مذاهب چهار گانه همدیگر را تکفیر کرده اند ، ایا تکفیر این علما درمورد شیعه فقط قبول است یا تکفیر همدیگر را نیز باید قبول کنیم

این نوع تکفیرها مرسوم بوده ولی فتوای قتل شیعه ماروای این حرفهاست و پا از تکفیر بیرون گذاشته است
من از شما خواهش می کنم وارد مباحث تفرقه افکنانه نشوید و بحث وحدت اسلامی را به بحث تفرقه اسلامی نکشانید

1. طبقات الحنابلة لإبن أبي يعلي، ج1، ص
2.تذكرة الحفاظ للذهبي، ج3، ص1187 - تاريخ الإسلام للذهبي، ج29، ص303 و ج33، ص58 - سير أعلام النبلاء للذهبي، ج17، ص625
3.سير أعلام النبلاء للذهبي، ج17، ص624 - تاريخ الإسلام للذهبي، ج29، ص303
4.شذورات الذهب جلد 3، صفحه 259
5.الكامل في التاريخ لإبن الأثير، ج10، ص124 - المنتظم لإبن الجوزي، ج9، ص4 (از نرم‌افزار مکتبة الشاملة)

عماد;356733 نوشت:
مدرک ارائه دهید که تمام چهار امام فقهی اهل سنت شیعه را تکفیر کرده باشند
برادر من منم شیعه هستم چرا با من جنگ دارید؟؟ آرومتر عزیزم. ضمنا این مدرک رو از استارتر عزیز تاپیک بخواهید که درپست خصوصی بدین مهم اشاره کرده اند. من درمورد ائمه چهارگانه صحبت کردم نه دیگر علما.

antiuwamism;357317 نوشت:
برادر من منم شیعه هستم چرا با من جنگ دارید؟؟ آرومتر عزیزم. ضمنا این مدرک رو از استارتر عزیز تاپیک بخواهید که درپست خصوصی بدین مهم اشاره کرده اند. من درمورد ائمه چهارگانه صحبت کردم نه دیگر علما.

سلام علیکم

برادر عزیز اولا پست خصوصی نبود علنی در تاپیک امام خمینی منادی وحدت بود .

ثانیا عزیز بزرگوار : بنده می خواهم این فتاوای و دستور های نادرست را کنار بگذاریم و به فکر امروز جامعه باشیم . آنوقت می گوئید که فتاوای را نشان دهم ؟

از همه کسانی که این پست را مشاهده می کنند سوال می پرسم :

اگر خداوند از همان آیه ای که اول تاپیک نوشته ام از شما بپرسد چه خواهید گفت ؟ اگر بپرسد تا چه حد از افتراق امت جلو گیری کرده اید چه پاسخ می دهید ؟

اگر به همه آیات قرآن اعتقاد دارید پس تکلیف و لا تفرقوا چه می شود ؟ عضن قرآن می کنید ؟

از همه عزیزان درخواست می کنم که در بحث شرکت کنند و واقعا راهکار ارائه دهند . بگویند که چکار کنیم تا از پس این غول مانع وحدت یعنی فتوای قتل و تکفیر خلاص شویم ؟

با تشکر فراوان.

سلام برادر جونم جناب پاسخگو فرمودن مدرک من اینطور عرض کردم.
تمام حرف من:(هرکی موافقه لایک کنه)

1 من بکی بگم من مخالف وحدت نیستم. مخالف یه مشت وهابی کافر هستم که شما فکر میکنید کم هستن درحالی که زیادن.
2 هر سنی طبعامارو کافر میدونه چون ائمه شون مارو تکفیر کرده و م
ا سب صحابه میکنیم پس در عین وحدت نباید زیاد به سنی ها نزدیک شد.

برادر عزیز واقعا شما هنوز با چیزی به اسم رسانه و فریب های آن آشنا نیستید .

وهابیت با در اختیار داشتن برخی رسانه هایی که با پول عربستان و قطر اداره می شود یک حباب تو خالی ولی پرحجم از خود درست کرده و توهم موجودیت برای خودش ایجاد کرده . البته این فریب را نیز از پدر پیرش فراگرفته است . بزرگنمایی های توهمی و ایجاد فضا سازی .

فرضا صحبت شما صحیح باشد و وهابیت کوهی از کاه باشند ، شما می گویید چه کار کنیم ؟

قرآن در این مورد دستور و راهکار می دهد :

[=courier new]كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ

فراوانی پوچ و پوشالی دشمن شما را نهرساند دوست عزیز .

و بعد شما طوری از سنی می گویید که انگار یا خود سنی هستید و یا اینکه با آنها نشست و برخاست تنگاتنگ داشته اید و عمر خود را با اهل سنت گذرانده اید . لازم نیست مثل حقیر شمال و جنوب و شرق و غرب را بگردید . یک سر به مشهد بزنید و ببینید که چه تعداد اهل سنت برای ابراز ارادت به حرم حضرت رضا می آیند ؟ ما عقاید اسلامی را کنار بگذاریم . اصلا انسانیت و عقل نمی پذیرد که ما به خاطر اختلافات 1400 سال پیش امروز خود را تباه کنیم . به چه قیمتی ؟

و بعد شما چرا به سوال من جواب ندادید ؟ شما برای وحدت چه کرده اید ؟ چگونه دستور قرآن را انجام می دهید ؟

لطفا اگر بحثی خارج از موضوع اصلی دارید در جایی دیگر بیان کنید . حداقل در این تاپیک هم شده بحث های اختلاف انگیز گذشته را کنار بگذارید . برنامه تان برای امروز را بیان کنید . اگر که خیر امت اسلامی را می خواهید .

با تشکر

عبدالرسول;357363 نوشت:
شما برای وحدت چه کرده اید ؟
در همین حد که اگر سنی ای دیدم پیش او لعن نمی کنم و از وحدت میگویم.

ضمنا برادر جونم. هرروز تو سایتای خبری ام. میدونی چنتا سنی بهتر بگم چند ده میلیون سنی آماده شده اند برای ترور شیعه ها و علوی ها در سوریه و تخریب قبور؟ بازم بگم؟

عکس فتوای شلتوت مفتی اعظم الازهر در راستای وحدت اسلامی که فتوا برین داد که انتخاب فقه امامیه در بین چهار فقه اصلی آنها نیز بر سنی ها جایز است:
http://www.sunniandshia.com/head-of-al-azhar-shaykh-mahmud-shaltut-fatwa-al-shia-school-of-thought-is-religiously-correct-to-follow/
اخطار: اینجور آدما بین سنی ها زیاد نیستن سنی هارو بخاطر وحدت اسلامی دوست داشته باشیم اما بهشون اعتماد نکنیم. بنابر حدیث مولانا صادق ص: "سنی اگر به مهر و محبت ما اهل بیت، در دل شیعه پی ببرد، شیعه را میکشد."

antiuwamism;357367 نوشت:
در همین حد که اگر سنی ای دیدم پیش او لعن نمی کنم و از وحدت میگویم.

خسته نباشید :Kaf: . برادر عزیز اگر صحبت هایتان از وحدت همانطوری باشد که در این سایت مطرح کردید باید بگویم : علی الاسلام السلام.

antiuwamism;357371 نوشت:
اخطار: اینجور آدما بین سنی ها زیاد نیستن سنی هارو بخاطر وحدت اسلامی دوست داشته باشیم اما بهشون اعتماد نکنیم. بنابر حدیث مولانا صادق ص: "سنی اگر به مهر و محبت ما اهل بیت، در دل شیعه پی ببرد، شیعه را میکشد."

یکی مرد جنگی به از صد سوار . می دانید همین فتوای تاریخی و تقویت آن توسط دکتر علی جمعه چقدر در جامعه اسلامی موثر است ؟ بعد هم شما طبق چه دلیلی می گوئید اینها کم هستند ؟ علم غیب دارید ؟

و اضافه این حدیثی که می فرمائید - صرف نظر از صحت سندی - در مورد حکومتی ها و حکام سنگدل است که از محبت به ائمه علیهم السلام وحشت دارند . این چه ربطی به عامه و عزیزان اهل سنت دارد ؟ اگر چنین است که چرا ائمه اهل سنت خود از شاگردان ایشان بوده اند ؟

این گونه توهمات و جو سازی ها را کنار بگذارید ، اگر منظورتان از ده میلیون امثال لشکر عبدالله حیدری و غیره و ذلک است که اینها اولا جو سازی ست باور نکنید و ثانیا این لشکر انبوه !!!!! منتظر چیست ؟ نامه فدایت شوم می خواهد و یا مجاهد نکاحی کم دارند ؟

خب برادر راهکار شما چیست ؟ اینکه می گوئید نزدیک نشویم و اعتماد نکنیم مگر می شود ؟ در آنصورت با سایه همدیگر وحدت داشته باشیم ؟ :Gig:

antiuwamism;357351 نوشت:
هر سنی طبعامارو کافر میدونه چون ائمه شون مارو تکفیر کرده و ما سب صحابه میکنیم پس در عین وحدت نباید زیاد به سنی ها نزدیک شد.

این حرف درست نیست، این وهابیون هستند که شیعه را کافر می دانند نه اهل سنت
موضوع تکفیر شیعه توسط علمای چهار گانه نیز اگر وجود هم داشته باشد دلیل بر این نیست که الان همه اهل سنت ما را تکفیر می کنند بلکه بسیاری از اهل سنت در کشوهای مختلف با ما برادری و دوستی دارند ،
اما چون وهابیون زیرک هستند خود و اهل سنت را در یک جبهه و ما را در جبهه مقابل قرار داده اند البته بعضی مواضع افراطی ما نیز بی اثر نبوده است
اما اگر صحیح نگاه کنید وهابیون تمام کسانی که به زیارت قبور می روند تکفیر می کنند
ایا اهل سنت به زیارت مرقد مطهر پیامبر صلی الله علیه واله وسلم نمی روند ؟ ایا حتی به زیارت ائمه اطهار نمی روند
ایا اهل سنت به زیارت صحابه ، طلحه و زیبر در بصره نمی روند
پس وهابیون اهل سنت را هم کافر می دانند
در شروع دعوت محمد بن عبدالوهاب وی به سران کشورهای اسلامی نامه نوشت و انان را به اسلام دعوت کرد یعنی شما مشرکید
پس ما باید با اهل سنت برادری خود را اعلام نموده و وهابیون را دشمن هر دو گروه بدانیم اما به دلیل بعضی از مواضع متاسفانه وهابیت تا اندازه ای توانسته چنین کاری کند
کجا اهل سنت ما را تکفیر می کنند ؟ ایا در سامرا 1400سال اهل سنتی که پیرو یکی از همان چهار امام منظور شما هستند با شیعه دوستانه زندگی نمی کردند ، به هم زن نمی دادند ؟ از هم زن نمی گرفتند؟ با هم نشست ، برخاست نداشتند ؟
اما تا پای وهابیون به آنجا باز شد حرم مطهر حضرت امام هادی وعسکری علیهما السلام تخریب شد
نمی دانم به مناطق سنی نشین ایران سفر کرده اید یا نه ؟ همه با هم دوستانه زندگی می کنند ، حتی در مراسم امام حسین علیه السلام شرکت می کنند، حتی اطعام می کنند ولی متاسفانه اخیرا وهابیون با تبلیغات کمی توانسته اند بر این معاشرتها تاثیر بگذارند

antiuwamism;357371 نوشت:
ضمنا برادر جونم. هرروز تو سایتای خبری ام. میدونی چنتا سنی بهتر بگم چند ده میلیون سنی آماده شده اند برای ترور شیعه ها و علوی ها در سوریه و تخریب قبور؟ بازم بگم؟

نفرمائید چند سنی
بفرمائید چند وهابی ، سنی که قبر طلحه وزبیر را زیارت می کند ، مخالف زیارت قبور نیست تا مرقد حجر بن عدی را تخریب و بدتر از آن نبش کند
مشکل این است که وهابیون سعیشان این است خود و اهل سنت را در یک صف قرار دهند و شیعه را در صف مقابل
البته بعد از شکست شیعه که انشاءالله موفق نخواهند شد نوبت اهل سنت است وبه خیال خودشان همین بازی را با اهل سنت نیز دارند مگر اینکه اهل سنت به عقاید آنان بگروند
ما باید سعی کنیم مشترکاتمان با اهل سنت را بزرگ کنیم ، مثل زیارت قبور ، و خودمان و اهل سنت را در یک جبهه قرار دهیم و وهابیون را در جبهه مقابل البته اگر بعضی از تنگ نظری ها بگذارد

امام صادق ص در حدیث میفرماید "اگر سنی ها بدانند" ومیبینید که الآن دقیقا اینگونه شده است. من با وحدت هیچ مشکلی ندارم از پیش عرض کردم ولی عرضم اینست که محدوده و محبت ما اینقدر وسیع نباشد، من بامواجه بایه سنی مروج وحدت دستشم میبوسم اما بهش اطمینان تام ندارم. والسلام

antiuwamism;357478 نوشت:
امام صادق ص در حدیث میفرماید "اگر سنی ها بدانند" ومیبینید که الآن دقیقا اینگونه شده است.

کجا اسم سنی برده شده است ؟ چرا به معصوم افترا می بندید ؟ این حدیث در مورد دستور به یک از حکومتی های پیرو حضرت امام صادق بوده و اصلا عمومیت ندارد .

الان چگونه است ؟ شما چیزی می دانید که ما نمی دانیم ؟

برادرم ، بنده خودم تا چند سال پیش شافعی مذهب بودم . امام جماعت سابق کرمانشاه مرحوم ملا محمد ربیعی از آشنایان و دوستان خانوادگی بنده بودند . شما طوری از سنی صحبت می کنید که انگار چکار کرده اند ؟ تا وقتی چنین عقایدی داشته باشید هرگز نه تنها با اهل سنت ، بلکه با سایر افراد جامعه نمی توانید ارتباط برقرار کنید .

اگر این روایت منظورتان است که می فرماید :
اتَّقُوا عَلَى دِينِكُم‏ فَاحْجُبُوهُ بِالتَّقِيَّةِ فَإِنَّهُ لَا إِيمَانَ لِمَنْ لَا تَقِيَّةَ لَهُ إِنَّمَا أَنْتُمْ فِي النَّاسِ كَالنَّحْلِ فِي الطَّيْرِ لَوْ أَنَّ الطَّيْرَ تَعْلَمُ مَا فِي أَجْوَافِ النَّحْلِ مَا بَقِيَ مِنْهَا شَيْ‏ءٌ إِلَّا أَكَلَتْهُ وَ لَوْ أَنَّ النَّاسَ عَلِمُوا مَا فِي أَجْوَافِكُمْ أَنَّكُمْ تُحِبُّونَّا أَهْلَ الْبَيْتِ لَأَكَلُوكُمْ بِأَلْسِنَتِهِمْ وَ لَنَحَلُوكُمْ فِي السِّرِّ وَ الْعَلَانِيَةِ رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً مِنْكُمْ كَانَ عَلَى وَلَايَتِنَا(1)

اولا: ابتدای روایت درباره تقیه است
ثانیا : می فرماید ( اگر مردم بدانند در دل شما درباره محبت اهل بیت چه می گذرد شما را با زبانهایشان می خورند)شما چگونه مردم را ترجمه به اهل سنت کرده اید
ثالثا : می فرماید : مواظب باشید انچه در دل دارید بر ملا نکنید، تقیه کنید ، همه چیز را همه وقت نگوئید، اتفاقا این روایت عین وحدت را بازگو می کند
رابعا : شما می فرمائید : ("اگر سنی ها بدانند" ومیبینید که الآن دقیقا اینگونه شده است) اینکه الان دقیقا اینگونه شده است تشخیصش با من وشما نیست بلکه تشخیصش با کسی است که زمام امور شیعیان را بر عهده گرفته است، زمامدار می داند

اگر منظورتان روایت دیگری است بفرمائید تا بررسی کنیم
1. مرآة العقول، ج‏9، ص: 170

عبدالرسول;357501 نوشت:
بلکه با سایر افراد جامعه نمی توانید ارتباط برقرار کنید .
سنی های ایران بسیار خوب هستن و کم توشون افراطی است و خیلیاشونم دوستدارم. سعی کنید همیشه جهانی فکر کنید و وابسته نباشید. آیا میدونی اکثر تازه مسلمان شدگان غرب در مکتب سلفی بزرگ شده اند؟

عماد;357504 نوشت:
اگر این روایت منظورتان است که می فرماید :
خیر. روایت در حلیه المتقین در باب معاشرت با مردم آمده که کاملا جمله حقیر را دربر دارد. این عقلانی است که ما به کسی که قاتل فاطمة الزهرا را امام خود میداند اعتماد نکنیم.

antiuwamism;357515 نوشت:
سنی های ایران بسیار خوب هستن و کم توشون افراطی است و خیلیاشونم دوستدارم. سعی کنید همیشه جهانی فکر کنید و وابسته نباشید. آیا میدونی اکثر تازه مسلمان شدگان غرب در مکتب سلفی بزرگ شده اند؟

دیگر بدتر از اینکه مفتیان مصری و الازهر و ... به سلفیان خارجی می گویند ؟ سگ درهای جهنم چه معنایی دارد ؟ شما اندکی جهانی فکر کنید . به چند کشور سفر کرده اید ؟ با چند مرکز علمی آشنایی دارید ؟ آیا پشت میز کامپیوتر نشستن و رفتن به چند سایت مجازی دردی را دوا می کند ؟ اول می فرمایئد وحدت کنیم اما امام خمینی و کلینی این طور گفته اند پس وحدت نمی شود چون شیعه مقصر است . این بار میگوئید سنی های خارج بدند داخلی ها خوبند وحدت کنیم ، اما چون امامشان قاتل فاطمه زهرا علیها السلام است بازهم نمی شود . برادر اطاله کلام نفرمایید . یک کلام بگوئید به وحدت اعتقاد ندارم . طول و تفصیل و تفسیر هم ندارد .

از لطف شما هم تشکر میکنم .

حال کارشناس محترم لطف کنند راهکار ارائه دهند .

با تشکر.

عبدالرسول;357527 نوشت:
اول می فرمایئد وحدت کنیم اما امام خمینی و کلینی این طور گفته اند پس وحدت نمی شود چون شیعه مقصر است . این بار میگوئید سنی های خارج بدند داخلی ها خوبند وحدت کنیم ، اما چون امامشان قاتل فاطمه زهرا علیها السلام است بازهم نمی شود . برادر اطاله کلام نفرمایید . یک کلام بگوئید به وحدت اعتقاد ندارم . طول و تفصیل و تفسیر هم ندارد .
برادر عزیز من نوکر شمام که مکتب تشیع رو انتخاب کردید ولی اصل اساس تشیع بر لعن و تبری است اما این لطمه ای به وحدت نمیزند. دقت کنید اخبار معصومین س را پیگیری کنید. معصومین س علاوه بر لعن و تبری از بزرگان سنی ها، از وحدت طرفداری میکردند. علوی بیاندیشید برادر

رهبر انقلاب در دیدار اساتید، قاریان و حافظان شرکت کننده در مسابقات بین المللی قرآن:

امروز هر حنجره و زبانی که مسلمانان را به وحدت دعوت کند، حنجره الهی است
و هر حنجره و زبانی که مسلمانان و مذاهب اسلامی را به دشمنی با یکدیگر تحریک کند، زبان شیطان است.

موضوع قفل شده است