زیباییهای زندگی مشترک در قرآن کریم

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زیباییهای زندگی مشترک در قرآن کریم

سلام
زن و مرد دو قطعه از پازل عشق و محبت اند .
این دو موجود شریف و مقدس هنگامی آرام و قرار می گیرند که در کنار هم باشند و بی دریغ آداب مهرورزی را به انجام رسانند .
و حاصل این عشق و آرامش موجودی لطیف ، کوچک و مقدس دیگری است که استمرار بخش این خط روشن است .
این همان فرهنگ قرآن است :

وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاًلِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ ( الروم21)
ترجمه:
21- و از نشانه‏ هاى او اينكه همسرانى از جنس خود شما براى شما آفريد، تا در كنار آنها آرامش يابيد، و در ميانتان مودت و رحمت قرار داد، در اين نشانه‏ هايى است براى گروهى كه تفكر مى‏ كنند.

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ (1) خَلَقَ الْإِنْسانَ مِنْ عَلَقٍ (2) ا
ترجمه:
1- بخوان به نام پروردگارت كه جهان را آفريد.
2- همان كس كه انسان را از پیوند خلق كرد

این زیبایی هایی است که قرآن بدان تصریح و اشاره میکند
شما هم از این بیانات شریف و امثال آن زیباییهای زندگی مشترک را بیان فرمایید
والله الحنان الموفق

سلام
یک لطیفه ای که در آیه 21 سوره مبارکه روم است تعبیر
"من انفسکم" می باشد
این تعبیر را به انحاء مختلفی می توان ترجمه کرد
از خودتان
از جنس خودتان
اما یک تعبیر زیبا این است
از جانتان
چرا که نفس در تعابیر عربی به معنای جان و روح نیز می باشد
و این اشاره زیباست که سکونت و مودت و رحمت بعد از خود را توجیه می کند
اگر به همسر خود از این پنجره های پاک و مقدس و زیبا نگاه کنیم او را طوری دیگر می بینیم
اورا بزرگ داشته و شایسته عشق و محبتش خواهیم یافت
والله الموفق

سلام
تعبیر من علق در همه ترجمه ها به
خون بسته ترجمه شده است و البته این یکی از معانی صحیح کلمه علق است
اما علق خود از علقه به معنای چسبیدن و
پیوند گرفته شده است
و ما لفظ علق را به حسب این معنا ترجمه کردیم که فکر می کنیم صحیح و متناسب با بحث ماست
البته این تعبیر من علق اشارات زیبای دیگری هم دارد
والله الموفق

سلام
بزرگترها می خواهند ما را از خط قرمزها بترسانند اما آنقدر منفی بافی می کنند که بعضی چیزها تا ابد در ذهن ما پست و پلید جلوه می کند
و گاه خودمان مسیر رسیدن به چیز ارزشمندی را چنان بد می پیماییم که هیچوقت جلوه حقیقی آنرا نمی یابیم
و از مصادیق این دو مطلب مساله ازدواج و زندگی مشترک است
وقتی به معارف دین نگاه میکنی می بینی قضیه اصلا آنطور نیست که جامعه به ما القاء کرد
این امر نه پست و پلید است و نه زشت و نازیبا بلکه
سراسرش زیبایی است
اصلا باید آنرا از شیدایی آغاز کرد و هرکس اینگونه آغازش نکند خوب آغاز نکرده است
اما اینکه شیدایی های ما بی سرانجام و نافرجام می شود اغلب به این خاطر است که مهرورزی و آدابش را نیاموخیم
و به آداب عشق و محبت ، مودب نشدیم
در فضای پاکیها و زیباییها
و در فضای آموختن درست درسهای زندگی
این نافرجامی ها جایی ندارد
زلالترین ، زیباترین و آرام بخش ترین مهرورزیها را در زندگی مشترک دو زوج خردمند بامحبت می توان یافت
چیزی هایی که در صد تا یکی از رابطه های غیر معقول ضد اخلاقی یافت نمی شود
چه خوب است انسان خود را برای این
تجربه گرانقدر زندگی پرورش دهد و شایستگی های لازم را بدست آورد
والله الموفق

یکی از زیباییهای زندگی مشترک سختیهاییه که در زندگی مشترک به وجود میاد!!!به نظر من وجود این سختیها زندگی رو شیرین میکنه.برخلاف بعضیها که از وجود سختی ناله میکنن اما من با سختیهای موجود در زندگی مشترک لذت میبرم!!! علتش هم اینه که فکر میکنم تا این سختیها نباشه درک و سازش معنا پیدا نمیکنه.وجود این سختیهاست که باعث میشه تا زوجین نسبت به هم سازش و مدارا نشون بدن و یکی به نفع دیگری و برای درک دیگری کوتاه میاد و این یعنی درک،یعنی مدارا در زندگی مشترک،یعنی طعم شیرین زندگی
[SPOILER]ازبس شیرینه که نمیتونم شیرینیشو به قلم بیارم [/SPOILER]:ok:

سلام
کسی که قلب کوچکش را برای مهرورزیهای محدود این دنیا پرورش داد کم کم بزرگ می شود
چرا که قلب با غذای محبت بزرگ می شود و به تبع او گفتار و رفتار هم سامان می یابد
و کم کم همه چیز در سرجای حکیمانه خود قرار می گیرد
و آنگاه است که سربرداشتن و جهان را دیدن لذتی دیگر دارد
آنگاه است که تورا به میهمانی بزرگتر و برتری می خوانند
و تو تنها نخواهی رفت و جایی نخواهی رفت بلکه از این بعد دنیوی امور عبور خواهی کرد و آن بعد الهیش را خواهی چشید
و چقدر عجیب است که
از چشمه ای که دیگران آنرا گل آلود می پنداشتند تو آب زلالی به زلالی دل نهرها می نوشی
و تو می یابی اسرار را از آنجایی که کسی فکرش را هم نمی کند
و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب
و نوش جان تو باد
باشد که زلالترش را هم بچشی
والله الموفق

سلام
ما مرد را در خانه و حتی در ارتباط با همسر شاید با چهره ای جدی تا کمی عبوس و گاهی اوقات خشن و قهار می بینیم در حالیکه چهره روابط خانوادگی پیامبر اعظم ص در قران کریم بیانگر چیزی کاملا عکس اینهاست
پیامبر ص چنان مدارایی با خانواده و همسران داشته است که در سوره تحریم حتی مورد سرزنش ( ظاهری ) خدای متعال هم قرار می گیرد :
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
يا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ ما أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِي مَرْضاتَ أَزْواجِكَ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ (1)

ترجمه:
بنام خداوند بخشنده بخشايشگر 1- اى پيامبر! چرا چيزى را كه خدا بر تو حلال كرده به خاطر جلب رضايت همسرانت بر خود حرام مى‏ كنى، و خداوند غفور و رحيم است
رابطه پیامبراعظم ص با همسران چنان مهر آمیز بوده است که حتی مورد طعنه دیگران نیز قرار می گرفت و به اصطلاح امروزی حضرت را زن ذلیل می دانستند
اما این نیست بلکه رابطه مهرآمیز را پیامبر رحمت می چشد و می داند و به آدابش پایبند است
او صلی الله علیه و آله راز
"جعل بینکم موده و رحمه" را یافته است و به خود اجازه نمی دهد در فضای زندگی مشترک اواین اصل خدشه دار شود
اگر همین اندازه پایبندی به اصول محبت ورزی هم بود اکنون زندگیها خیلی خیلی بهتر بود
ما خیلی ساده دل همدیگر را می شکنیم و این کاملا بر خلاف اصول محبت و دوستی است
محب واقعی خیلی چیزها را به سادگی می پذیرد که بی خبر از محبت برایش قابل قبول نیست
در پایان به کلامی نورانی از پیامبر رحمت صلی الله علیه و آله اشاره می کنیم :
بهترین شما کسی است که نسبت به خانواده و همسرش مهربانتر باشد و من مهربانترین افراد نسبت به خانواده ام
والله الموفق

سلام
این که شخصیتی عظیم همچون پیامبر اعظم در مقابل مظاهر جمال و مهر الهی یعنی زن ، چنین خاضع و فروتن می شود چقدر زیباست
اینکه مهر و محبت کوه عظمت و استواری را همچون موم نرم می کند چقدر عجیب است
اما چه عجب وقتی که محبت حتی خدا را با بندگان همنشین ساخته تا چه رسد به دیگران :
انا جلیس من ذکرنی
من همنشین کسی هستم ( که به مهر ) یادم کند
لذا زن را در گذشته منزل می نامیدند و چه حکیمانه :
چه اینکه زن آن کسی است که مرد با همه آقایی وسروریش می بایست در پیشگاه او فرود آید و محبت ورزد
چون تا عُلُوّ است محبت نیست
محبت فقط در خانه فروتنی است
والله الموفق

موضوع قفل شده است