صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ترس از نهی از منکر

نوشته
    180
    حضور
    7 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    992

ترس از نهی از منکر

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام علیکم به همه ی دوستان عضو و کارشناسان

یکی از اساسی ترین مشکلات بنده در حال حاضر، عدم توانایی نهی از منکر است.
    البته خب یک سری ها که وضعشون مشخصه . مثلا مشخص است که به بعضی از جوان ها نمیشود نهی از منکر کرد
    بدتر درگیری ایجاد میشود . و همچنین نمیشود به دخترانی که مانتوی تنگ پوشیدند نهی از منکر کرد . به قول حاج اقا مجتهدی وایمیسن به خودت دَری وَری میگن ....

من توانایی انجام نهی از منکر را ندارم را ندارم. برای مثال دو نمونه رو عرض میکنم :
    1- در جمع بزرگترهای خانواده مثلا پدربزرگ یا دایی یا حتی برادربزرگتر هستیم و یک حرامی را انجام میدهند . بنده میترسم از نهی از منکر . نمیدونم به خاطر چی . فکر میکنم رووم نمیشه چون خجالتی هم هستم یا شاید به اونا بی احترامی شه . نمیدونم به هر حال ترس دارم
    2- اگر در جمع دوستان مدرسه باشیم و بعد از تمسخر بازیکنان فوتبال یا غیبت کردن معلمان هی بخوایم نهی از منکر کنیم و بگیم تو از کجا میدونی فلانه ؟ مسخره نکن ... خیلی زیاد میشه و میترسیم مسخره بشیم مثلا بگن ای بابا چقدر .... پس بگو لال شیم دیگه و ... مثلا چند وقت پیش یکی از دوستان به همین مضامین اینطور مطالبی را عرض کرد

البته اینها فقط نمونه هاش بود و مسائل دیگه ای هم ممکنه پیش بیاد
    من با دوستان که صحبت میکردم مثلا مورد اول رو براشون مطرح کردم که اگه توی این موقعیت باشن چه میکنن
    این خجالت و ترسی که بنده دارم رو نداشتند .
    به نظرم سرچشمه ی مشکل بنده برای نهی از منکر یک ترس مذمومی هست که همان روو نداشتنــه ...
    فقط خواهشا دوستان ننویسند خجالت و ترس عذر شرعی نیست . این رو میدونم
    چطور بر این ترســـه غلبه کنم ؟
    باید چه کنم ؟
    نباید گناه کنم ...

آیت الله حق شناس : اگر كسى گناه مي‌كند و اعمال حسنه هم انجام مي‌دهد، آن عمل صالح بدرد نمى‌خورد.
    بايد شطرالاجتناب را مدنظر خود قرار دهيد. اول بايد موانع (گناهان) را برداريد.
    آیت الله حق شناس : مذاكره‌ی علمی افضل است بر شب زنده‌دارى در شب قدر.

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58343

با نام و یاد دوست

ترس از نهی از منکر

کارشناس بحث: سینا

5. صلوات ها 10

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

یکی از مسائلی که درآسیب شناسی امر به معروف ونهی از منکر مطرح می شود انگیزه های گوناگون ترک این فریضه ی الهی می باشد.همه ی ما به اهمیت این موضوع واقفیم وآن را وظیفه ی خود می دانیم منتها گاهی به دلیلِ دلایلی غیر موجه از عمل به آن سر باز می زنیم.

از بین مطالبی که در پست اول مطرح شده در می یابیم که انگیزه ی ترک این امر دو مساله است یکی ترس ودیگری خجالت ودر واقع انگیزه ترک این مساله سرچشمه روحی وروانی دارد.
    گاهی با موجود بودن شرایط امر به معروف ونهی از منکر به دنبال عملی کردن آن نیستیم زیرا می ترسیم.بیشتر مواقع ترس ما ترسی کاذب است که تحت تاثیر عوامل گوناگون محیطی واجتماعی قرار گرفته است.

پس لازم است در ابتدا نوع ترس ما مشخص شود آیا ترس ما ممدوح است ودلیلش موجه است؟ آیا ترس ما به خاطر وجود ضررهای مالی یا جانیست؟ یا عامل ترس تنها تصورات غلطیست که ما از این جریان داریم.بعضا ممکن است از عواقبش بترسیم ویا نگران برخورد دیگران وواکنش آنها باشیم باید گفت چنانچه امر به معروف ونهی از منکر به شیوه درست انجام شود دیگر این نوع ترس ها جایگاهی ندارد ولازم است شخص در آن زمان تنها به این امر توجه کند که به دنبال اطاعت از اوامر الهیست وبین این دو امر در ذهن خود مقایسه ای را ایجاد نماید که آیا غلبه بر ترسم نمایم وامر به معروف ونهی از منکر کنم یا به وظیفه شرعی خود پشت نمایم و قیامت ترسی بالاتر را تجربه نمایم.
    اگر انسان خودش را بین دو امر مخیر ببیند ودائما به خود متذکر شود که الان بترسم وبر ترسم غلبه کنم بهتر است یا ترس از خدای خویش وعذاب وآتش داشته باشم نهایتا هر عقل سلیمی پاسخ خواهد داد که غلبه کردن بر این نوع ترس بسی آسان تر است.
    برای غلبه کردن بر ترس وخجالتتان خود را مقید نمایید با وجود شرایط امر به معروف ونهی از منکر هر روز وبه تدریج از میزان کم شروع نموده و میزان عمل به این امر الهی را در روزهای آتی افزایش دهید.با تمرین مستمر در این امر نتیجه ی خوبی خواهید گرفت حتی می توانید برای عدم انجام آن برای خود جریمه ی اخلاقی قرار دهید وبه این ترتیب با تکرار وتمرین پیشرفت خوبی حاصل نمایید.

البته گاهی دلیل ترس انسان نیز ضعف ایمان است چرا که انسان های مومن جز از خدا نمی ترسند پس لازم است به تثبیت پایه های ایمان خویش توجه نماییم تا در این امر موفق باشیم.
    .

اگر انسان به فعلی که انجام می دهد یقین داشته باشد خدا را هر لحظه در کنار خود حس خواهد کرد بنابراین او را بهترین دوست می داند ونه ترسی از دست دادن دوستان بر او حاکم می شود ونه خجالت وحیایی مذموم.
    ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۲/۰۳/۱۶ در ساعت ۱۳:۱۳

7. صلوات ها 13

علاقه
    فلسفه.عرفان.مهدویت
    نوشته
    68
    حضور
    7 روز 1 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    355

نقل قول نوشته اصلی توسط سینا نمایش پست ها
    یکی از مسائلی که درآسیب شناسی امر به معروف ونهی از منکر مطرح می شود انگیزه های گوناگون ترک این فریضه ی الهی می باشد.همه ی ما به اهمیت این موضوع واقفیم وآن را وظیفه ی خود می دانیم منتها گاهی به دلیلِ دلایلی غیر موجه از عمل به آن سر باز می زنیم.

از بین مطالبی که در پست اول مطرح شده در می یابیم که انگیزه ی ترک این امر دو مساله است یکی ترس ودیگری خجالت ودر واقع انگیزه ترک این مساله سرچشمه روحی وروانی دارد.
    گاهی با موجود بودن شرایط امر به معروف ونهی از منکر به دنبال عملی کردن آن نیستیم زیرا می ترسیم.بیشتر مواقع ترس ما ترسی کاذب است که تحت تاثیر عوامل گوناگون محیطی واجتماعی قرار گرفته است.

پس لازم است در ابتدا نوع ترس ما مشخص شود آیا ترس ما ممدوح است ودلیلش موجه است؟ آیا ترس ما به خاطر وجود ضررهای مالی یا جانیست؟ یا عامل ترس تنها تصورات غلطیست که ما از این جریان داریم.بعضا ممکن است از عواقبش بترسیم ویا نگران برخورد دیگران وواکنش آنها باشیم باید گفت چنانچه امر به معروف ونهی از منکر به شیوه درست انجام شود دیگر این نوع ترس ها جایگاهی ندارد ولازم است شخص در آن زمان تنها به این امر توجه کند که به دنبال اطاعت از اوامر الهیست وبین این دو امر در ذهن خود مقایسه ای را ایجاد نماید که آیا غلبه بر ترسم نمایم وامر به معروف ونهی از منکر کنم یا به وظیفه شرعی خود پشت نمایم و قیامت ترسی بالاتر را تجربه نمایم.
    اگر انسان خودش را بین دو امر مخیر ببیند ودائما به خود متذکر شود که الان بترسم وبر ترسم غلبه کنم بهتر است یا ترس از خدای خویش وعذاب وآتش داشته باشم نهایتا هر عقل سلیمی پاسخ خواهد داد که غلبه کردن بر این نوع ترس بسی آسان تر است.
    برای غلبه کردن بر ترس وخجالتتان خود را مقید نمایید با وجود شرایط امر به معروف ونهی از منکر هر روز وبه تدریج از میزان کم شروع نموده و میزان عمل به این امر الهی را در روزهای آتی افزایش دهید.با تمرین مستمر در این امر نتیجه ی خوبی خواهید گرفت حتی می توانید برای عدم انجام آن برای خود جریمه ی اخلاقی قرار دهید وبه این ترتیب با تکرار وتمرین پیشرفت خوبی حاصل نمایید.

البته گاهی دلیل ترس انسان نیز ضعف ایمان است چرا که انسان های مومن جز از خدا نمی ترسند پس لازم است به تثبیت پایه های ایمان خویش توجه نماییم تا در این امر موفق باشیم.
    .

اگر انسان به فعلی که انجام می دهد یقین داشته باشد خدا را هر لحظه در کنار خود حس خواهد کرد بنابراین او را بهترین دوست می داند ونه ترسی از دست دادن دوستان بر او حاکم می شود ونه خجالت وحیایی مذموم.
    بسم الله الرحم الرحیم
    سلام.خیلی عالی بود
    قال رسول الله(ص):مَنْ ماتَ لا يَعرِفُ اِمامَهُ مَاتَ مِيتَةً جَاهِليَّةً
    رسول خدا(ص)فرمود: «هر کس در حالي که امام خودش را نمي شناسد بميرد، به مرگ جاهليت مرده است».
    الغيبة، ص 129؛ کمال الدين و تمام النعمة، ج 2، ص 409، ح 9.
    آموزش مجازی مهدویت:Mahdaviat.org

9. صلوات ها 6

نوشته
    180
    حضور
    7 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    992

احسنت
    فکر میکنم مشکل بنده ترس از واکنش دیگران باشد
    روش نهی از منکر صحیح به بزرگترهای خودمون مثلا دایی و پدر بزرگ و روحانی مسجد و ... که موجب بی احترامی به اونها نشه رو میفرمایید ؟
    و آیا راهی هست که من موقعی که باید نهی از منکر کنم ، این دو ترس رو در مقابل هم قرار ندم ؟
    یعنی این ترسه برطرف شه ...

آیت الله حق شناس : اگر كسى گناه مي‌كند و اعمال حسنه هم انجام مي‌دهد، آن عمل صالح بدرد نمى‌خورد.
    بايد شطرالاجتناب را مدنظر خود قرار دهيد. اول بايد موانع (گناهان) را برداريد.
    آیت الله حق شناس : مذاكره‌ی علمی افضل است بر شب زنده‌دارى در شب قدر.

11. صلوات ها 7

علاقه
    فلسفه.عرفان.مهدویت
    نوشته
    68
    حضور
    7 روز 1 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    355

سلام.دوست عزیز شما اول باید بدانی که نهی از منکر کجاها واجب می شود.مثلا در مواقعی که شما مطمئنی که نهی از منکر شما تاثیری بر شخص یا اشخاص مورد نظر ندارد یا مواقعی که ابروی شما یا اطرافیان در خطر باشد نهی از منکر واجب نیست.برای اطلاعات بیشتر درباره ی نهی از منکر بهتر است به رساله ی توضیح المسائل مرجع تقلید خود سری بزنید.ادرسه رساله رو تو انجمن میزارم که بقیه هم استفاده کنند.
    موفق باشید
    http://www.askdin.com/thread28367.html
    ویرایش توسط ََAmir : ۱۳۹۲/۰۳/۱۶ در ساعت ۱۹:۳۴
    رسول خدا(ص)فرمود: «هر کس در حالي که امام خودش را نمي شناسد بميرد، به مرگ جاهليت مرده است».

13. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه،اینترنت،رمان،خدا،چادر،بچه
    نوشته
    679
    حضور
    3 روز 21 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    4130

سلام
    ببخشید منم همین مشکل رو دارم بارها شده یه نفرداره غیبت میکنه منم بهش با کمال احترام تذکر میدم اگه از من کوچیک تر باشه گوش نمیده و یادش میره هم سنم باشه مسخره میکنه ازمم بزرگتر باشه میگه تو میخوای به من یاد بدی؟اصلا نمیدونم چیکار کنم بعضی موقع ها میگم نباید کاری داشته باشم من کارم رو برای خدا میکنم
    ولی وقتی هیچ اتفاقی نمیفته و علاوه بر اون به خودم هم توهین میشه پشیمون میشم
    میشه راه حلش رو بگین؟
    یاعلی

15. صلوات ها 8

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

نقل قول نوشته اصلی توسط الـــعبد نمایش پست ها
    احسنت
    فکر میکنم مشکل بنده ترس از واکنش دیگران باشد
    روش نهی از منکر صحیح به بزرگترهای خودمون مثلا دایی و پدر بزرگ و روحانی مسجد و ... که موجب بی احترامی به اونها نشه رو میفرمایید ؟
    و آیا راهی هست که من موقعی که باید نهی از منکر کنم ، این دو ترس رو در مقابل هم قرار ندم ؟
    یعنی این ترسه برطرف شه ...
    گاهی وقت ها چیزی که ما در ذهن خودمان پرورش میدهیم با آنچه که در بیرون ودر عالم خارج وجود دارد بسیار متفاوت است ویا حتی این دو امر در تضاد می باشند.ما ممکن است یه سری پیش فرض هایی را در ذهن خودمان داشته باشیم که علت آنها هم عوامل مختلفی همچون تلقین کردن به خود ویا القاء دیگران به ما باشد.اما اگر واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم در می یابیم که ذهنیات ما اکثراً ساخته وپرداخته دست ماست و واقعیت چیزی جدای از آنهاست .در مسئله ی امر به معروف ونهی از منکر هم گاهی ما اینگونه ترس های کاذب را برای خود می سازیم وموضوع ر ا برای خود تبدیل به یک امر سخت ومشکل لاینحل می کنیم دائما تصور می کنیم که اگر تذکر دهیم چه میشود وچه اتفاق بدی خواهدافتاد ؟نکند ناراحت شوند ؟ نکند بی احترامی شود؟ اگر بی احترامی شد چه کنیم؟ اگر واگر واگر و.... این اگرها وچه کنم ها را بسیارزیبا ،شیطان در کنار هم قرارمی دهد ویکی پس از دیگری را با تیر نیرنگش به سوی ما پرتاب می نماید.تا وقتی که از آب بترسیم نمی توانیم شناگر خوبی شویم برای شناگر شدن لازم است در آب بیافتیم.اینجا نیز اگر شرایط امر به معروف ونهی ز منکر وجود دارد لازم است خود را در این دریا قرار دهیم وجسارت تذکر را به خود بدهیم ومنتظر واکنش باشیم .اما باید گفت اگر روش ، روش مناسب وشرایط این امر مهیا ونیت پاک وخالص هم چاشنی آن باشد دیگر دلیلی برای ترس نیست پس بسم الله .....

ادامه دارد...

17. صلوات ها 9

علاقه
    فلسفه.عرفان.مهدویت
    نوشته
    68
    حضور
    7 روز 1 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    355

نقل قول نوشته اصلی توسط محب الرحمن نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید منم همین مشکل رو دارم بارها شده یه نفرداره غیبت میکنه منم بهش با کمال احترام تذکر میدم اگه از من کوچیک تر باشه گوش نمیده و یادش میره هم سنم باشه مسخره میکنه ازمم بزرگتر باشه میگه تو میخوای به من یاد بدی؟اصلا نمیدونم چیکار کنم بعضی موقع ها میگم نباید کاری داشته باشم من کارم رو برای خدا میکنم
    ولی وقتی هیچ اتفاقی نمیفته و علاوه بر اون به خودم هم توهین میشه پشیمون میشم
    میشه راه حلش رو بگین؟
    یاعلی
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام.اول از همه نیت پاک شما رو می ستایم و اینکه کارهایتان رو برای خدا می کنین.
    نهی از منکر کار بسیار حساسیه که اون رو با جراحی روح یاد می کنن.اول از همه شما باید احتمال بدی که ایا نهی از منکر شما تاثیری داره یا نه اگه نداره به هیچ وجه نباید نهی از منکر انجام دهی چون این خودتونین که صدمه می بینین.
    منم اولا مثل شما بودم ولی از وقتی که رساله رو خوندم مشکلم حل شد.ادرسه رساله رو بالا گذاشتم کافیه فقط شروطش و مراحلش رو بخونین تا مشکلتون حل بشه.
    یا علی در پناه حق
    عید مبعث رو هم به شما تبریک میگم

19. صلوات ها 4

علاقه
    آخرالزمان وظهورمهدی موعود(ع)
    نوشته
    352
    حضور
    1 روز 1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    95
    صلوات
    1096

باسلام
    بعضی اوقات احساس می كنم كه من اگراعمال وگفتارخودرادرهرشرايطی درست وبه بهترين شيوه انجام دهم،زيباترين امربه معروف ونهی ازمنكرراكرده ام
    واقعاً فكرمی كنم كه ماباانجام دلنشين ترين مكارم اخلاقی درهرموقعيتی به انسان های اطرافمان الهام می بخشيم،حتی اگراين رفتارالهی وانسانی تنهايك لبخندساده باشد
    چون خودمن ازچنين رفتارهاوگفتارهايی الهام می گيرم وانرژی مثبت آنهاراخوددريافت می كنم،انگاركه به انجام چنين فضيلتی ازناحيه ای تشويق می شوم
    همانطوركه دانشمندان علم فيزيك می گويند:«اگرحركتی رخ ندهد،هيچ اتفاقی نمی افتد»
    به نظرمن امربه معروف ونهی ازمنكرخشك وخالی هرچندهم واجب باشد،دراين دنياچندان مؤثرواقع نمی شود(به عبارتی آن تنهابه عنوان تكليف شرعی انجام می شود،فقط همين)
    اگرمابصورت تمام وقت ازاشتباه پرهيزكنيم واعمال وگفتارخودراالهی وانسانی گردانيم،بهترين واثرگذارترين انرژی هايی بافركانس های بالاازخودساطع می كنيم

نظردوستان واساتيددراين موردچيست؟؟؟
    آلبرت اينشتين
    «به جای اينكه سعی كنيدمردموفقی باشيد،سعی كنيدمردارزشمندی باشيد»
    «تنهازندگی ای ارزشمنداست كه صرف ديگران شود»

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری