صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روایط دختر.پسر

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  عکاس-فیلمبرداری-طراحی سایت
  نوشته
  3
  حضور
  36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12

  دعوت روایط دختر.پسر

  عواقب رابطه دختر و پسر قبل ازدواج

  ارتباط دختر و پسر به مدت 1 الي 2 سال بدون اطلاع خانواده ها، براي آشنايي بيشتر براي ازدواج چگونه است؟


  پيامدهاي روابط دختر و پسر پيش از ازدواج
  از دو منظر روانشناسانه [Psychologycal] و جامعه شناسانه [Sociologycal] مي‏توان به اين امر پرداخت.
  به طور كلي روابط باز و آزاد دوجنس مخالف پيش از ازدواج، داراي آفت‏ها و آسيب‏هاي رواني و اجتماعي جبران ناپذيري است. در ذيل به چند نمونه از اين آسيب‏ها اشاره مي‏شود:
  1. فقدان شناخت درست و واقع بينانه: معمولا ادّعا مي‏شود اين گونه روابط و دوستي‏ها به انگيزه ازدواج شكل مي‏گيرد، ولي با كمي دقّت فهميده مي‏شود، روح حاكم بر اين گونه دوستي‏ها، عشق‏ورزي كور است نه خردورزي. پاي خرد و عقل در ميدان عاشقي لنگ است. امام علي عليه السلام مي‏فرمايند: «حبّ الشّيء يعمي و يصمّ»، دوست داشتن چيزي انسان را كور و كر مي كند.
  در حالي كه تصميم‏گيري درست در مورد ازدواج با فرد خاص، تنها با تكيه بر عقلانيّت و خردورزي ممكن است. دوستي‏هاي قبل از گزينش همسر، راه عقل را مسدود و چشم واقع بين انسان را كور مي‏سازد و اجازه نمي‏دهد تا يك تصميم صحيح و پيراسته از اشتباه گرفته شود. اين نوع انتخاب‏ها كه در فضايي آكنده از احساسات و عواطف انجام مي‏گيرد. به دليل نبود شناخت عميق و واقع‏بينانه، زندي مشترك را تلخ و آينده را تيره و تار مي‏سازد.
  2. ايجاد جو بدبيني: اين گونه دوستي ها نه تنها مشكلي را براي دختران و پسران حل نمي‏كند بلكه بر مشكلات آنان مي‏افزايد.
  اين گونه دوستي‏ها و روابط اگر به ازدواج بي‏انجامد پس از مدتي از شكل‏گيري زندگي جو بدبيني و سوءظن را به دنبال خواهد داشت.
  پسر به خود مي‏گويد اين دختر وقتي به راحتي با من پيوند و رابطه نامشروع برقرار نمود، پس از اعتقاد و ايمان قوي برخوردار نيست. بنابر اين از كجا معلوم پيش از ارتباط با من، با فرد ديگري طرح دوستي نريخته است. از كجا معلوم كه در آينده با اين كه همسر من است با ديگري ارتباط برقرار نكند؟
  دختر نيز همين تصور را نسبت به پسر دارد.
  بر اين اساس اين گونه ازدواج‏ها داراي پايه واساسي سست و متزلزل است و تجربه نشان داده كه سريع منجر به طلاق و جدايي مي‏گردد.
  بر اساس يك يافته پژوهشي در آمريكا، زوج‏هايي كه پيش از ازدواج با يكديگر زندگي مي‏كنند زندگي زناشويي آنها با مشكلات عديده‏اي رو به رو است و منجر به طلاق مي‏شود. به گزارش ايسنا، دكتر «كاترين كوهان»، استاد دانشگاه ايالت پنسيلوانيا گفت: طبق آخرين تحقيقات، افرادي كه پيش از ازدواج با يكديگر رابطه داشته‏اند بعد از ازدواج در حلّ مشكلات خود عاجزند، چرا كه نسبت به يكديگر بسيار بدبين هستند. كوهان گفت: طبيعت ارتباطات آزاد اين است كه زوجين چندان انگيزه‏اي براي حل درگيري‏ها و حمايت از مهارت‏هاي خود ندارند. وي افزود: به نظر مي‏رسد ارتباطات اين افراد زودتر از افرادي كه با يكديگر دوست نبوده‏اند، سرد و منجرّ به طلاق مي‏شود. وي در پايان گفت: مي‏توانم بگويم رابطه قبل از ازدواج به هيچ وجه سبب دوام زندگي زناشويي نمي‏شود [روزنامه جمهوري اسلامي – ش 6571- 29/11/1380 – ص 5]
  3. افت تحصيلي يا ركود علمي: اين گونه روابط باعث مي‏شود كه دو طرف تمام فكر و توجه و تمركز خود را صرف ديدارها و ملاقات‏هاي حضوري و تلفني خود بكنند و اين بزرگ‏ترين مانع براي رشد و ترقي علمي است؛ زيرا تحصيل دانش نيازمند تمركز نيروهاي فكري وروحي است.
  دل‏مشغولي و اضطرابي كه در اثر اين گونه پيوندها پديد مي‏آيد بزرگ‏ترين سد راه تعالي علمي و تحصيلي است؛ لذا متصديان امور علمي مدارس و دانشگاه‏ها توصيه مي‏كنند. حتي ايام عقد و نامزدي جوانان در بحبوحه تحصيلات نباشد تا آنان بتوانند با تمركز بيشتر فكر، در ادامه دروس و امتحانات موفق شوند.
  4. عدم اسقبال از تشكيل كانون خانواده: اين گونه روابط و دوستي‏ها معمولا به انگيزه تفنّن و سرگرمي شكل مي‏گيرد و در خلال آن از خود باوري و زودباوري دختران سوء استفاده مي شود. متاسفانه در بسياري موارد بين عشق و هوس تمييز داده نمي‏شود. عشق حقيقي و پاك با هوس‏هاي آلوده و زودگذر، تفاوت جوهري دارد. برخي از اين روابط كه مبتني بر هوسراني و سرگرمي است، پس از مدتي رو به سردي و افول مي‏نهد. جاذبه و دل ربايي‏ها مربوط به روزها و ماه‏هاي اول دوستي است. ولي ديري نمي‏پايد كه اين روابط عادي شده و به جدايي مي كشد. حس تنوع طلبي انسان از يك طرف و فقدان عامل بازدارنده از طرف ديگر باعث مي‏شود برخي سراغ ازدواج و تشكيل خانواده نروند جامعه‏اي كه از تشكيل كانون خانواده استقبال نكند هيچ‏گونه ضمانتي براي رشد و شكوفايي فضايل انساني در آن وجود ندارد. عمده خوبي‏ها و كمالات والاي انساني در پرتو تشكيل خانواده‏اي سالم، به فعليت مي‏رسد.
  5. اضطراب، تشويش و احساس نگراني:در دوستي‏هاي موجود بين دختران و پسران، از آنجا که مقاومتي بسيار قوي از طرف پدر يا مادر يا جامعه براي ممانعت از برقراري اين دوستي‏ها وجود دارد، اين گونه دوستي‏ها با مخاطرات رواني گوناگوني از جمله اضطراب و تشويش همراه است.
  وجود افکار ديگري چون احساس گناه، نگراني از تهديداتي که توسط پسر براي فاش کردن روابطش با دختر صورت مي‏گيرد، يک تعارض دروني و اضطراب مستمر را به دنبال خود دارد.
  بنابر اين وجود چنين دلهره‏ها و اضطراب‏هايي که گاهي لطمه‏هاي جبران ناپذيري بر جسم و روان انسان دارد، از جمله آسيب‏هاي اين گونه روابط است.
  6. محروميت از ازدواج پاك: هر انساني در سرشت و نهاد خويش به دنبال پاكي‏ها و نجابت است. دختراني كه در پي اين روابط آلوده هستند در حقيقت پشت پا به سرنوشت خود زده‏اند و اين امر باعث مي‏شود كه آن‏ها به جرم آلودگي به اين روابط شرايط ازدواج پاك را از دست بدهند. البته اين گونه روابط ناسالم حتي در ازدواج پسران نيز تاخير ايجاد شود و دختران بيش از پسران در معرض اين آسيب قرار دارند. در پايان به چند پرسش اساسي اشاره مي‏شود:
  1. به نظر شما يك رابطه و پيوند مطلوب چه ويژگي‏هايي دارد؟
  2. آيا روابطي كه بر پايه هوسراني‏ها و سرگرمي‏هاي زودگذر است، مي‏تواند روابطي پايا و پويا باشد؟
  3. آيا هر انساني با هر صفت و ويژگي شايسته ارتباط و دوستي است؟
  4. آيا پسنديده نيست كه انسان سرمايه عشق و محبت خود را براي زندگي آينده خويش پس انداز کند.
  رعايت حدود الهي:
  شكي نيست دوران جواني, دوران خاص و ويژه اي است و به خاطر طولاني بودن دوران تجرد غالب دانشجويان و خطرات جدي و زياد آشكار و پنهان غرايز نفساني و جنسي, مراقبت و توجه بيشتري را طلب مي كند و لازم است برادران و خواهران دانشجو روابط خود با جنس مخالف را از نظر كمي و كيفي تحت كنترل قرار دهند و در سطح ضرورت اكتفا كنند.
  به عبارت ديگر تا زماني كه ضرورتي ايجاب نمي كند حتي الامكان روابط با نامحرم برقرار نشود. زيرا زن و مرد جوان بخصوص اگر مجرد باشند چه بسا همين هم صحبت شدن ها، غرايز جنسي دو طرف يا يكي از آنها را تحريك كند و به الفت و محبت شهواني و غريزي بين آنها بيانجامد و نقطه آغازي براي غوطه ور شدن در انحراف و فساد شود هر چند ممكن است در ابتدا هر دو طرف قصد و نيت پاك و خداپسندانه اي داشته باشند و يا به انگيزه رشد و كمال معنوي و ... باشد. لازم به ذكر است اين مطلب يك ادعا نظري صرف نيست بلكه پشتوانه آن تجربه بسياري از افراد است كه به اقرار خودشان در ابتدا به قصد و نيت پاك و مقدسي به گفتگو و ارتباط پرداختند ولي پس از مدت زمان كوتاهي به جايي كشيده شده كه هيچ يك از آنها حتي گمانشان را نمي كردند.
  اما اگر برقرار کردن ارتباط کاري را ضروري مي دانيد و به خود و ايشان اطمينان داريد که مسايل شرعي را رعايت کنيد، اشکال ندارد ولي بايد هميشه متوجه اين حقيقت باشيد که دختر و پسر مثل پنبه و آتش مي مانند و دائما بايد از يکديگر دور باشند. يک جرقه کافي است تا خرمن عفت و ايمان را به آتش بکشد.
  لازم است به اين نکته هم حواسمان جمع باشد که دختران و پسران جوان و مجرد، معمولا از چنين ظرفيتي برخوردار نيستند، هر چند ظاهرشان نشان ندهد. اين ميدان جولانگاه هر کسي نيست، يک قهرمان مي طلبد. پس تا وقتي درباره خود يا طرف مقابل به اطمينان نرسيده ايد، از احتياط غافل نباشيد.
  در برخورد و گفتگو, هنجارهاي شرعي زير رعايت شود:
  1- از گفتگوهاي تحريك كننده پرهيز شود.
  2- از نگاه هاي آلوده و شهواني خودداري شود.
  3- حجاب شرعي رعايت شود.
  4- قصد تلذذ و ريبه در كار نباشد.
  5- دو نفر نامحرم در محيط بسته , تنها نمانند.
  بنابراين سعي کنيد خود را به امور زير عادت دهيد:
  الف) در صحبت با نامحرم به او نگاه نکنيد و به هيچ قسمتي از بدن او خيره نشويد و قسمت هاي باز و پوشيده برايتان کاملا مساوي فرض شوند.
  ب ) در همه حال خدا را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانيد و عفت و حيا را فراموش نکنيد. روشن است که هر فرد خود بهتر مي تواند تشخيص دهد که کجا از مرز فراتر رفته است «بل الانسان علي نفسه بصيره؛ آدمي بر نفس خود آگاه و بيناست».
  ج ) از شوخي کردن با نامحرمان اجتناب کنيد زيرا اگر شوخي و خنديدن با زن نامحرم موجب فتنه و فساد شود قطعا حرام است. 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  نقاشی/سفر/حقوق
  نوشته
  1,370
  حضور
  28 روز 20 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  21
  صلوات
  5557  یک تا دو ســــــــــــــــــال؟

  یعنی دو سال باهم باشند بعد بفهمن به درد هم نمیخورن؟؟؟؟!بعد دو سال دیگه با یکی دیگه؟!

  اینجوری که آشفتگی روحی بیشتر میشه!

  ولی خب خیلی چیزا هم مشخص میشه هااا...وقتی رفتار آدما عادی میشه کاملا میفهمی اصلیتش چه جوری بوده!!
  امام سجاد (ع):
  خدایا
  اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
  دعای ابو حمزه ثمالی

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  علاقه
  *نبرد پارتیزانی**طب**اسک دین*
  نوشته
  315
  حضور
  9 روز 10 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  16
  صلوات
  1525  *بسم ألله...*

  سلام علیکم

  بسیاااااار ممنونم از پست بسیااااااااااار مفید کاربر محترم Montazeran 78

  عدم اسقبال از تشكيل كانون خانواده
  متاسفانه 25% آقایون هدفشون از دوستی،ازدواج و تشکیل خانواده است و این در حالیه که 85% دختر خانومها به قصد آشنایی و ازدواج دوستی با آقا پسری رو می پذیرن!!

  نه سازش
  نه تسلیم
  مطیع رهبر هستیم
  إن شاءالله

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  نقاشی/سفر/حقوق
  نوشته
  1,370
  حضور
  28 روز 20 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  21
  صلوات
  5557  نقل قول نوشته اصلی توسط سادات موسوی نمایش پست ها
  متاسفانه 25% آقایون هدفشون از دوستی،ازدواج و تشکیل خانواده است و این در حالیه که 85% دختر خانومها به قصد آشنایی و ازدواج دوستی با آقا پسری رو می پذیرن!!
  آمارو داشتین؟
  سادات جون آمار از کجا آوردی؟
  امام سجاد (ع):
  خدایا
  اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
  دعای ابو حمزه ثمالی

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  علاقه
  *نبرد پارتیزانی**طب**اسک دین*
  نوشته
  315
  حضور
  9 روز 10 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  16
  صلوات
  1525  *بسم ألله...*
  سلام بر یاس... عزیز
  مرکز مشاوره دانشگاه شهید بهشتی
  نتیجه تحقیقات دانشجویان دکتری
  زیر نظر استاد بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین خادمی
  "مشاور و مدرس حوزه و دانشگاه"

  نه سازش
  نه تسلیم
  مطیع رهبر هستیم
  إن شاءالله

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  علاقه
  حق، افزایش آگاهی
  نوشته
  1,241
  حضور
  140 روز 21 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  66
  صلوات
  6235  نقل قول نوشته اصلی توسط یاس... نمایش پست ها
  ولی خب خیلی چیزا هم مشخص میشه هااا...وقتی رفتار آدما عادی میشه کاملا میفهمی اصلیتش چه جوری بوده!!
  سلام
  من موندم تو جامعه ما چرا همه چیز برعکسه.
  از دید خدا کدام بدتره.
  1- 2 سال دوستی و روابط نا مشروع تا بفهمی اصلیت طرف چه جوریه و اکه بد بود ازش جدا بشی
  2- ازدواج و فهمیدن این که طرف چه جوری و در صورت بد بودن ازش جدا بشی .

  گرچه با تحقیقات میشه تا حدود زیادی از مورد دوم جلوگیری کرد.

  موندم طلاق که یه امر مکروهه در بین مردم اینقدر نا پسنده ولی حرام خدا داره عادی میشه.

 12. صلوات ها 6


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  علاقه
  حق، افزایش آگاهی
  نوشته
  1,241
  حضور
  140 روز 21 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  66
  صلوات
  6235  نقل قول نوشته اصلی توسط سادات موسوی نمایش پست ها
  متاسفانه 25% آقایون هدفشون از دوستی،ازدواج و تشکیل خانواده است و این در حالیه که 85% دختر خانومها به قصد آشنایی و ازدواج دوستی با آقا پسری رو می پذیرن!!
  این آمار قدیمیه مال اون موقعی بود که هنوز مردم پاستوریزه بودن الان دیگه اکثر دخترا هم برای تفریح و سرگرمی دوست میشن!

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  علاقه
  *نبرد پارتیزانی**طب**اسک دین*
  نوشته
  315
  حضور
  9 روز 10 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  16
  صلوات
  1525  *بسم ألله...*
  سلام علیکم
  این آمار قدیمیه
  آمار دی ماه سال 91 است
  لطفا دقت بفرمایید بنده حقیر،قمستی از پست دوستمون رو نقل کردم که مربوط به تشکیل خانواده بود!
  نه دوستی های خیابونی و خوشی های زودگذر...!!
  عصرتون قشنگ...

  نه سازش
  نه تسلیم
  مطیع رهبر هستیم
  إن شاءالله

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  Programming
  نوشته
  522
  حضور
  5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1286  من که هر چی پست درست میکنم حذف میشه ... از دوستان اگر کسی میتونه یه تاپیک هم با عنوان " عاقبت رابطه نداشتن دختر و پسر قبل از ازدواج" درست کنه ... بشه در مورد اونم صحبت کرد .
  سلام ...
  از همتون خداحافظی میکنم ... به عللی دیگه نمیتونم به این سایت سر بزنم ...
  امیدوارم که همتون خوب و خوش و سرزنده باشین ...

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  ورزش،مطالعه،تفریح،فیلم
  نوشته
  394
  حضور
  14 روز 44 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  21
  صلوات
  2296  نقل قول نوشته اصلی توسط سادات موسوی نمایش پست ها
  *بسم ألله...*

  سلام علیکم

  بسیاااااار ممنونم از پست بسیااااااااااار مفید کاربر محترم Montazeran 78  متاسفانه 25% آقایون هدفشون از دوستی،ازدواج و تشکیل خانواده است و این در حالیه که 85% دختر خانومها به قصد آشنایی و ازدواج دوستی با آقا پسری رو می پذیرن!!
  سلام
  نه قصد دفاع از اقایون رو دارم نه خانم ها ولی این آمار کاملا غلط می باشد و مربوط به ده یا بیست سال پیشه
  چیزی که ما داریم خصوصا تو دانشگاهها می بینیم خیلی فرق داره با این امار
  ویرایش توسط مسافر درون : ۱۳۹۲/۰۳/۱۰ در ساعت ۱۹:۵۶

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۰۷/۲۳, ۱۳:۳۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود