پوشش دختران در خانه

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پوشش دختران در خانه

سلام و خسته نباشید
چن روز پیش حاج آقا برمایی میگفت که دخترا باید اول از طرف خونواده تائید شن مثلا زیبائیشون رو تو خونه باباشون
که اولین مردی هست که باهاشون رابطه داره باید تائید کنه و این باعث میشه تا دختر زیبائیشو بیرون از خونه و برای نامحرم عرضه نکنه
میخوام بدونم یه دختر تو خونه چجوری باید باشه که هم طرز لباس پوشیدنش بی حیائی تلقی نشه و هم خودشو تو خونه تخلیه کنه تا برا بیرون عقده ای نمونه؟
حاجی میگفت یه دختر میتونه تو خونه آرایش کنه ولی آیا باباها با این موضوع کنار میان؟
بنظرم هیچی که بهتر نمیشه هیچ بلکه بدتر هم میشه
نظر شما؟

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث

: استاد نور و استاد امیدوار

خاطــره;354724 نوشت:
سلام و خسته نباشید
چن روز پیش حاج آقا برمایی میگفت که دخترا باید اول از طرف خونواده تائید شن مثلا زیبائیشون رو تو خونه باباشون
که اولین مردی هست که باهاشون رابطه داره باید تائید کنه و این باعث میشه تا دختر زیبائیشو بیرون از خونه و برای نامحرم عرضه نکنه
میخوام بدونم یه دختر تو خونه چجوری باید باشه که هم طرز لباس پوشیدنش بی حیائی تلقی نشه و هم خودشو تو خونه تخلیه کنه تا برا بیرون عقده ای نمونه؟
حاجی میگفت یه دختر میتونه تو خونه آرایش کنه ولی آیا باباها با این موضوع کنار میان؟
نظر شما؟

با سلام و احترام خدمت کاربر بزرگوار

به لحاظ شرعی،نوع آرایش و پوشش و کیفیت آن در برابر محارم(غیر از شوهر) از جمله پدر و برادر باید به گونه ای باشد که محرک شهوت نباشد و مفسده ای نداشته باشد.

استفتاء ار دفاتر آیات عظام در قم

خاطــره;354724 نوشت:
سلام و خسته نباشید
نظر شما؟

بسمه‌تعالي
ضمن عرض سلام و تحيت
احساس نياز به مورد توجه قرار گرفتن مقدمه‌اي است براي جلب احترام ديگران، لذا در صورتيكه احترام ديگران محقق شود ديگر نيازي به جلب توجه نمودن نيست. بنابراين اگر فرزندان در محيط خانواده مورد حمايت و توجه عاطفي والدين قرار بگيرند، كمتر در معرض آسيب قرار مي‌گيرند. به نظر بنده تعريف و تمجيد پدر از زيبايي دختر، موضوعيت ندارد و يا لااقل كافي نيست. بلكه ملاك محبت و اجابت نيازهاي رواني و عاطفي دختر است كه طبعا تعريف و تمجيد از زيبايي مي‌تواند بخشي از اين ملاك باشد و نه همه آن.
از اينرو به نظر مي‌رسد براي يك پدر زيبايي دخترش در اولويت نيست كه حالا با آرايش و نوع لباس درصدد جلب نظر وي باشيم، بلكه اولويت پدر اطمينان از شايستگيهاي دختر خانم خويش است. بنابراين لازم است يك دختر خانم با رفتار و گفتار شايسته، اثبات لياقتها و توانمديهاي خود، محبت و احترام به والدين، انجام تكاليف محوله، برآورده نمودن سطح توقعات والدين و... توجه عاطفي پدر و ديگر اعضاي خانواده را به خود جلب نمايد. البته اين به معناي اين نيست كه به پوشش توجه نشود، بلكه به اين معناست كه پوشش مناسب، تميز، زيبا، رسيدگي به ظاهر و مثلا شانه زدن مو و...همگي نشانه‌اي از مجموع شايستگيهاي يك دختر خانم است. پس لازم است دختر خانم با زيباپوشي و... هم خواسته دروني خود مبني بر زيور دوستي را اجابت كند و هم اينكه به عنوان يك مقدمه براي اثبات شايستگيها، نظر مثبت اعضاي خانواده را به خود جلب نمايد.
به طور خلاصه، آنچه كه براي يك پدر مهم است زيبايي دروني و باطني دختر خانم خويش است و رسيدگي به زيبايي ظاهري گوشه‌اي از زيبايي باطني را پوشش مي دهد.

نكته ديگر اين است كه بايد ميان آرايش و زيبايي تفكيك قائل شد. ممكن است يك پدر با آرايش دختر خانم خويش مخالف باشد، اما در عين حال دختر خود را زيبا بداند و...
به هر حال لازم است پوشش در منزل به گونه‌اي باشد كه در عين رعايت حدود شرعي، حس زيبا دوستي يك خانم نيز تامين شود، به اين منظور بايد اجازه داد تا دختر خانم، مدل و رنگ لباس را خود انتخاب كند و در عين حال از ژوليدگي و شلخته بودن اجتناب نمايد.
در پناه خداي بزرگ موفق باشيد.

خاطــره;354724 نوشت:
سلام و خسته نباشید
نظر شما؟

سلام
آرایش کردن فی نفسه منع شرعی نداره بلکه آرایش برای نامحرم و خارج از خانه محدودیتها و ممنوعیتهایی داره
بحث تایید زیبایی از آرایش دختر خانم جداست
به نظر من در صورتیکه ارایش کردن پاسخ به یک نیاز درونی برای دختر خانم باشه اشکال نداره در فضای خونه انجام بشه و این وقتی باشه که پدر یا برادر بالغ در منزل نباشن
این مثل نقاشی کشیدن برای نقاشی است که صرفا نقاشی کردن رو دوست داره و البته اغلب در تنهایی این کار رو میکنه
والله الموفق

من که لباسای خوبی دارم هرموقع هم موهامو درست میکنم پدرم استقبال میکنه
اما روی لباسام توجه ویژه ای دارم چون برادر جوانی تو خونه دارم...

آرایش من فوقش یه سورمه یا رژ لب باشه که اشکالی هم نداره جلوی داداشو بابام

*بسم ألله...*
سلام علیکم
انشاءالله نوع پوشش و آرایش طوری نباشه که در نگاه باباهای زحمتکش،زیبایی مامانای گل کمتر به چشم بیاد!!
ممکنه بی توجه این موضوع باشیم!!
پوست شاداب و اندام موزون دختران جوان انقدر در خونه جلوه کنه که،مامانی که حدودا بیست سال بزرگتر هست احساس پیری کنه!!

[SPOILER]
خدا به حق این لحظات سایه همه پدر و مادرها رو بر سر فرزندانشون مستدام کنه.آمین

[/SPOILER]

ممنون از نظر همگی ، حرفاتون درسته ، من خودم به شخصه مرتب و تمیز و با حیا لباس میپوشم تو خونه اما آرایش نمیکنم ،
با توجه به اینکه بیشتر دخترا تو خونه داداش هم دارن شاید نتونن زیبائیشون رو به معنی درستش عرضه کنن ، خب باید مراعات کرد..
اما این آموزشارو باید پدرا ببینن که حتی با یه لباس ساده خوشگلی دخترشون میپوشه اونو تائید کنن بنظرم این بحث بیشتر مربوط به پدرا میشه تا دخترا

سلام
من خودم به شخصه توی خونه ارایش نمیکنم شلوار بلند و تیشرت میپوشم کلا توی خونه به خودم نمیرسم (البته منظورم لباسای کوتاه و ارایش کردنه )
شاید به نظر مسخره بیاد ولی بعضی موقع ها از تیشرت پوشیدن هم جلوی برادرم خجالت میکشم
و سعی میکنم که لباس استین بلند بپوشم!
من شنیدم که میگن خدا فرمودند که زن باید برای شوهرش توی خونه مرتب و ارایش کرده بگردهو بیرون از خونه با حجاب کامل و اگر این کار رو انجام نده
گناه کرده
یاعلی:Gol:

سلام.

زیبایی دختر برای محارمش چه ایرادی داره؟! :reading:

(به قول یکی از دوستان؛ در خانه شوهر و فقط برای او...): درسته اما در حد متعادل فکر نمیکنم موردی داشته باشه !

افراط خوب نیست! (دختری که بیرون و در مقابل نامحرمان پوشش داره و رعایت میکنه؛

اگر بخواد توی خونه خودش جلوی پدر و برادرش هم زیاد سخت بگیره،

پس کلاً باید از زیبایی هاش صرف نظر کنه و برای دیگرون زندگی کنه! از لحاظ روانشناسی منزوی و افسرده میشه!)

:makhfi:

ّبستگی به حجم بدن واستخوان بندی هم داره:ok:

یاس...;357976 نوشت:
بستگی به حجم بدن واستخوان بندی هم داره

بله درست میگید ولی خوب به نظر من هر جور باشه نباید خودش رو حتی جلوی پدر و برادر بالغش به نمایش بذاره که باعث مفسده بشه
یاعلی:Gol:

موضوع قفل شده است