جمع بندی ***معتکف چطور میتواند که بعد از اعتکاف در مسیر خدا باقی بماند؟***

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
***معتکف چطور میتواند که بعد از اعتکاف در مسیر خدا باقی بماند؟***

به نام خدای مهربان
سلام علیکم
اعتکاف امسال هم گذشت و صد افسوس که بهره لازم را کسب نکردم،
اکنون این سوال برایم پیش آمده که: خدایا چگونه میتوانم در مسیر درست باقی بمانم و این حس را که در این سه روز پیدا کردم حفظ کنم؟ چطور میتوانم به قرارهایی که با تو در سجده آخر بستم پایبند بمانم؟ چطور میتوانم تو را آنگونه که شایسته هستی بپرستم؟
برچسب: 

با نام الله

کارشناس بحث: استاد

حمیده هادی;353754 نوشت:
به نام خدای مهربان
سلام علیکم
اعتکاف امسال هم گذشت و صد افسوس که بهره لازم را کسب نکردم،
اکنون این سوال برایم پیش آمده که: خدایا چگونه میتوانم در مسیر درست باقی بمانم و این حس را که در این سه روز پیدا کردم حفظ کنم؟ چطور میتوانم به قرارهایی که با تو در سجده آخر بستم پایبند بمانم؟ چطور میتوانم تو را آنگونه که شایسته هستی بپرستم؟

بسمه تعالی

در روایتی آمده : روزی حمران بن اعین به امام باقر علیه السلام عرضه داشت مطلبى دارم- خداوند بر عمر شما بیفزاید و به ما توفیق بهره ‏مندى از وجود شما عنایت فرماید - و آن این است که ما وقتى در حضور شما هستیم و از بیانات شما استفاده می کنیم؛ از این محضر بیرون نمی شوم مگر با یک دل مهربان و حالت خوش- نسبت به دنیا بى‏ اعتنا می شویم و این زخارف و ثروتهایى که در دست مردم است در نظر ما بى‏ ارزش جلوه می کند ولى وقتى در اجتماع قدم می گذاریم و با بازار و بازرگانان مربوط می شویم محبت و علاقه بدنیا در دل ما جا باز می کند. حضرت فرمود البته اینها حالات قلب است گاهى سخت مى‏ شود و گاهى نرم مى ‏شود . (بحار الانوار-ترجمه جلد 67 و 68، ج‏1، ص: 57)

براي اينكه بتوانيد اين حالات خوش را حفظ نمائيد چند توصيه خدمت شما ارائه مي نمائيم .
1- ارتباط خود را با مجالس معنوي همچون مجالس وعظ و ادعيه حفظ نموده و حداقل هفته اي يك بار در مجالس سخنراني علماء وارسته ديني شركت نمائيد .
2- مراقب باشيد كه گرفتار گناه نگرديد و در صورت دچار شدن به گناهي سريع توبه كنيد .
پيامبر خدا ( صل الله عليه و آله ) فرموده ‏اند: إِنَّ الْمُؤْمِنَ إِذَا أَذْنَبَ كَانَتْ نُكْتَةٌ سَوْدَاءُ فِي قَلْبِهِ فَإِنْ تَابَ وَ نَزَعَ وَ اسْتَغْفَرَ صُقِلَ قَلْبُهُ مِنْهُ وَ إِنْ زَادَ زَادَتْ فَذَلِكَ الرَّيْنُ الَّذِي ذَكَرَهُ اللَّهُ فِي كِتَابِهِ كَلَّا بَلْ رانَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُون» ؛ « مؤمن هر گاه مرتكب گناهى مى ‏شود، نقطه سياهى در دلش پديد مى‏ آيد. اگر توبه و استغفار كند و از گناه دست بدارد، آن نقطه از ميان مى ‏رود و قلبش صيقل مى‏ خورد و اگر بر گناه بيفزايد، آن نقطه هم افزوده مى‏ شود و اين همان زنگى است كه خداوند در كتاب خود آن را ياد كرده و فرموده است «نه چنين است كه آنچه كسب كرده ‏اند بر دلهايشان زنگار بسته است.» (روضة الواعظين و بصيرة المتعظين ج‏2ص 414 )
3- براي حفظ نورانيت خود از قرائت قرآن غافل نگرديد
4- براي كنترل اعمال و رفتار روز خود از سيستم مشارصه ، مراقبه ، محاسبه و معاقبه استفاده نمائيد .
- مشارطه : يعني ابتدا با خود شرط نمائيد اعمالي كه موجب از بين رفتن حالات معنوي شما مي شود را انجام ندهيد
- مراقبه : در طي روز مراقب باشيد كه به عهدي كه با خود بسته ايد پايبند باشيد .
- محاسبه : در پايان روز اعمال و رفتار خود را محاسبه و ارزيابي نمائيد تا معلوم شود به چه مقدار توانسته ايد به عهد خود پايبند باشيد
- معاقبه : در صورت عدم پايبندي به آنچه كه با خود شرط نموده ايد ؛ خود را معاقبه نمائيد كه اين معاقبه مي تواند به صورت سرزنش هواي نفستان باشد و به همراه آن مي تواند در ازاء هر خطايي كه انجام داده ايد مثلا يك جزء قرآن بخوانيد و يا فرداي همان روز روزه بگيريد و یا خود را از یکی از علایقتان محروم کنید . ( كه اين دسته از اقدامات بايد متناسب با شرايط روحي و حالات معنوي صورت پذيرد) .

با سلام

استاد امسال من بنا بدلایلی معتکف نشدم اما در مراسمات معتکفین در مسجد حاضر شدم، انقدر مسجد برایم دلنشین بود که بخدا گفتم دلم نمیخواهم از مسجد خارج شوم میخواهم همیشه ساکن خانه او باشم ، استاد اگر هم از این دنیا رفتم هیچ زیبایی به اندازه ساکن خانه خداوند شدن در این دنیا برایم نبوده اما متاسفانه خارج از مراسمات معنوی انگار اسیر دنیا میشویم در صورتی که دلمان میخواهد مادام در محضر خداوند باشیم و با وی زندگی کنیم.

سؤال:

چگونه می‌توایم در مسیر خدا باقی بمانیم و حالا خوش را حفظ کنیم؟

پاسخ:
1) ارتباط خود را با مجالس معنوی، همچون مجالس وعظ و ادعيه حفظ نموده و حداقل هفته‌ای يک بار در مجالس سخنرانی علماء وارسته دينی شركت نمائيد.
2) مراقب باشيد كه گرفتار گناه نگرديد و در صورت دچار شدن به گناهي سريع توبه كنيد.
پيامبر خدا (صلی الله عليه و آله) فرمود:
«إِنَّ الْمُؤْمِنَ إِذَا أَذْنَبَ كَانَتْ نُكْتَةٌ سَوْدَاءُ فِي قَلْبِهِ فَإِنْ تَابَ وَ نَزَعَ وَ اسْتَغْفَرَ صُقِلَ قَلْبُهُ مِنْهُ وَ إِنْ زَادَ زَادَتْ فَذَلِكَ الرَّيْنُ الَّذِي ذَكَرَهُ اللَّهُ فِي كِتَابِهِ كَلَّا بَلْ رانَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُون»؛ «مؤمن هر گاه مرتكب گناهى مى‌شود، نقطه سياهى در دلش پديد مى‏‌آيد. اگر توبه و استغفار كند و از گناه دست بدارد، آن نقطه از ميان مى‌‍رود و قلبش صيقل مى‏‌خورد و اگر بر گناه بيفزايد، آن نقطه هم افزوده مى‏‌شود و اين همان زنگى است كه خداوند در كتاب خود آن را ياد كرده و فرموده است «نه چنين است كه آنچه كسب كرده‌‏اند بر دلهايشان زنگار بسته است.» (1)
3) براي حفظ نورانيت خود از قرائت قرآن غافل نگرديد.
4) براي كنترل اعمال و رفتار روز خود از سيستم مشارطه، مراقبه، محاسبه و معاقبه استفاده نمائيد.
*مشارطه: يعني ابتدا با خود شرط نمائيد اعمالی كه موجب از بين رفتن حالات معنوي شما می‌شود را انجام ندهيد.
*مراقبه: در طي روز مراقب باشيد كه به عهدي كه با خود بسته‌ايد پايبند باشيد.
*محاسبه: در پايان روز اعمال و رفتار خود را محاسبه و ارزيابي نمائيد تا معلوم شود به چه مقدار توانسته‌ايد به عهد خود پايبند باشيد.
*معاقبه: در صورت عدم پايبندی به آنچه كه با خود شرط نموده‌‎ايد؛ خود را معاقبه نمائيد كه اين معاقبه می‌تواند به صورت سرزنش هوای نفس خودتان باشد و به همراه آن می‌تواند در ازاء هر خطايی كه انجام داده ايد مثلا يک جزء قرآن بخوانيد و يا فردای همان روز روزه بگيريد و یا خود را از یکی از علایقتان محروم کنید. (كه اين دسته از اقدامات بايد متناسب با شرايط روحی و حالات معنوی صورت پذيرد.)

منبع:
1. فتال نیشابوری، محمد، روضة الواعظين و بصيرة المتعظين، ج ‏2، ص 414.

در پناه حق باشید.
موضوع قفل شده است