صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استجابت و عدم استجابت دعاها ( احساس می کنم خدا صدایم را نمی شنود )

علاقه
    سرزمین عشق و خون
    نوشته
    7
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    63

غمگین استجابت و عدم استجابت دعاها ( احساس می کنم خدا صدایم را نمی شنود )

با سلام
    یه حاجتی دارم 5 ساله که از خدا و ائمه خواستم ولی بهم داده نشده !!
    چرا دعام مستجاب نمی شه
    من هر نذری بوده کردم
    هر دعایی بوده خوندم
    اصلا چرا من باید چرا بیارم
    گاهی اوقات شک می کنم که نکنه خدا منا دوست نداره
    گاهی اوقات میگم این خدا که خودش گفته بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را پس چرا...
    اصلاچرا من باید این همه خواستما تکرار کنم
    خدا که می تونه همون بار اول که ازش می خواستم حاجتم را بهم بده
    ولی الان 5 ساله که منا ...
    ولی بعد از همه این دغدغه ها و فشارهای روحی و روانی که بهم وارد می شه میگم نه نباید چرا بگم باید راضی باشم !!
    ولی بازهم وقتی یاد مشکلم می افتم تموم وجودم داغون می شه
    گاهی اوقات فکر می کنم که من خدا را فقط برای حاجتم می خواستم که حالا اینطوری شدم
    اما من نمی خوام که اینطوری باشم
    چه کنم چاره چیه
    من خسته شدم از این وضعیت
    ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۹/۰۸/۲۴ در ساعت ۲۳:۰۱

2. صلوات ها 27

3.  

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6042

مطلب از دعا بیشتر بدانیم ؟

قاعده مهم در دعا و استجابت :
    خداوند متعال در قرآن کریم وعده اجابت دعای دعا کنندگان را داده است .
    و قال ربکم ادعونی استجب لکم .
    و مالک و پروردگار شما فرمود که مرا بخوانید ( دعا داشته باشید و اظهار نیاز کنید ) تا من هم جوابتان دهم .
    اصل اولیه در دعا اجابت دعاست و این وعده حق الهیست ولی رد دعا و عدم اجابت آن مربوط به بنده هست . چون خداوند می فرماید :
    انما یتقبل الله من المتقین – خداوند از تقوا پیشگان می پذیرد .
    یعنی تحقق وعده الهی منوط به تحقق حقیقت دعا از ناحیه دعا کنندگان است و دعا کننده باید در اعمال خود فحص و جستجو نماید که چه مقدار مراعات تقوای الهی را نموده است . چنان که حضرت باری تعالی در قرآن می فرماید :
    و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب .
    هر کس تقوا و پرهیزگاری پیشه می کند ( مراعات واجب و حرام الهی در حد علم و در حد قدرت ) خداوند برای او گشایش ایجاد می کند و رزق او را از جایی که گمان نمی کند میدهد .
    برای درک بهتر از دعا دعا کننده می بایست آگاهی های مقدماتی از دعا داشته باشد مانند :
    اولین آگاهی :
    دعا کننده در دو مطلب تجدید نظر نماید :
    1 – تجدید نظر در عملکرد خود نسبت به حق الله .
    2 – تجدید نظر در عملکرد خود نسبت به حق مخلوق ( حق الناس و حق نفس و حتی حق حیوان ) .
    کج فهمی در دعا :
    بسیاری از موانع و مشکلات بشر ناشی از کج فهمی و ملاکات نادرست و اعمال نامناسب در زندگیست ، که با تجدید نظرو تغییر عملکرد در آنها بالتّبع مشکلات و گرفتاری های او نیز برطرف می شود . در حالیکه نادانسته می خواهد مشکلات خود را صرفاّ با دعا حل و فصل نماید ، و چون تغییری در نگرشها و اعمال خود ایجاد نمی کند از دعا هم نفع چندانی نمی برد و در نتیجه دچار کج فهمی در دعا شده ، نسبت به دعا دچار شک و بدبینی می شود و رویکرد منفی به آن پیدا می کند و همین عامل هست که اینان را از طلب کردن از خالق بی نیاز به مخلوق سراسر نیازمند می کشاند . مراجعه به رمّالان و جادوگران و دعانویسان را باید نتیجه این کج فهمی از دعا دانست .

دومین آگاهی :
    دعا کننده بداند که اگر توفیق دعا کردن پیدا نموده قطع و یقین خدا آن را مستجاب می فرماید ، اگر چه از کیفیت و زمان و مکان آن مطلع نباشد . چون خداوند بهتر از هرکس به خیر و مصلحت بندگان آگاه است ، ممکن است مصلحت دعا کننده در تبدیل حاجت خواسته شده به حاجتی دیگر و یا تأخیر در اجابت آن باشد . و یا ممکن است دعایی بر خلاف موازات دعای ما یا دعا شونده باشد که آن اولی به استجابت باشد .

سومین آگاهی :
    دعا کننده بداند که اصل در دعا عبادت است آنهم عبادتی که او را به مرکز دایره قدرت و ثروت و آرامش عالم پیوند می دهد و بر آورده شدن حاجات فرع است . و طبیعتاّ چون که صد آمد نود هم پیش ماست ، هر کس خدا را داشته باشد همه چیز دارد و آن که او را ندارد چه دارد ؟ .

چهارمین آگاهی :
    دعا کننده بداند که خداوند علاوه بر امکانات و نعمات ظاهری که در اختیار بندگان قرار داده است ، یک سری از نعمتهای دیگر را موکول به درخواست بنده و اصرار و الحاح نموده است ، که اگر بنده از خداوند طلب نمود و یا در طلب کردن آن حاجت الحاح و پافشاری کرد ، ایجاد مصلحت می شود که خدای متعال آن نعمت را به اوعنایت بفرماید . و بداند که مصلحت دعا کردن با بنده و مصلحت اجابت با خداست .

پنجمین آگاهی :
    دعا کننده بداند که دعا نباید خلاف تکوین و تشریع الهی باشد .

ششمین آگاهی :
    دعا کننده در دعا ضرورتهای فردی یا اجتماعی را لحاظ نماید .

هفتمین آگاهی :
    دعا کننده جهت گیری دعاها را از آخرت به سوی دنیا و از معنویات به سوی مادیات داشته باشد .

هشتمین آگاهی :
    دعا کننده بداند که دعا علاوه بر جلب منفعت مادی و معنوی محسوس فوائد دیگری نیز دارد که با عقل ناقص بشری امکان درک همه آن برای عموم انسانها ممکن نیست ، مانند :
    1 – بر طرف ساختن بلای حاضر و نازل .
    2 – بر طرف ساختن بلای محتمل و غیر نازل .
    3 - دوام نعمت های مادی و معنوی موجود .
    4 – تخفیف بلا .
    5 – فایده جبرانی ( جبران گذشته ) .
    6 – فایده ترفیعی ( ارتقاء مقام ) .
    7 – فایده تثبیتی ( ابقاء مقام ) .
    8 – فائده معرفتی و تربیتی و سازندگی .
    و بی شمار فائده دیگر در حوزه های مختلف فردی اجتماعی اقتصادی و ......... .

نهمین آگاهی :
    دعا کننده می بایست مصداق اتم آیه شریفه :
    یا ایها الذین آمنوا و ابتغوا الیه الوسیلة ذوات مقدسه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را به عنوان واسطه های بزرگ فیض الهی و ضامن های معتبر الهی به پیشگاه خداوند متعال معرفی نماید لذا فرموده اند قبل از دعا و بعد از دعا و حتی در میان دعاهایتان صلوات داشته باشید چرا که اهل بیت علیهم السلام ضامن و صلوات هم ضمانت نامه دعا کنندگان است و این همان دعاییست که همیشه مستجاب است و شرط استجابت سایر دعاهاست .

دهمین آگاهی :
    دعا کننده می بایست تا حد امکان آداب و شرائط استجابت را فراهم نماید که جزئیات آن در احادیث نورانی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام وارد شده است ، در این خصوص کتاب شریف عدة الداعی مرحوم ابن فهد حلی و کتاب « سلوة الحزین » معروف به « الدعوات » مرحوم قطب الدین سعید بن هبة الله راوندی ( قطب راوندی ) را توصیه می نماییم که هر دو ترجمه فارسی نیز شده است .

این مبحث همچنان ادامه دارد .
    و من الله التوفیق
    ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۱۱/۱۴ در ساعت ۱۳:۴۲

5. صلوات ها 25

علاقه
    حسین فاطمه
    نوشته
    148
    حضور
    2 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1909

شاد

سلام! دوست عزیزی که دعا کردی و فکر می کنی مستجاب نشده.
    اولا: به دلائل فراوان این حرف که ؛ دعا کردم مستجاب نشد،ندانسته اشتباه است؛چون در حدیثی از پیامبر اکرم صل الله علیه وآله نقل شده خداوند متعال می فرماید:
    إذا دعوت فحاجتک بالباب
    یعنی:زمانی که دعا کردی حاجتت پشت درب(خانه توست کافیست درب را باز کنی){ینابیع الحکمه/باب دعا،کتاب کلمة الله}
    اگر توفیق دعا داده شد مساویست با استجابت.
    دلیل در این زمینه زیاده ، که اگر قانع نشدید بفرمائید.
    دوما:به این حکایت دقت بفرمائید تا اسراری را در جواب سوالتان ارائه دهد:
    الف) کوهنوردی ، بلند پرواز که طمع داشت بتنهائی قله ای را فتح کند به طرف کوه مورد نظرش حرکت کرد.
    لحظه ای نمی ایستاد و مصمم جلو می رفت حتی شب هم نتوانست مانع حرکت او بشود.
    ناگهان سنگ زیر دستش شکست و او به پائین پرت شد همین طور که به ته دره سقوط می کرد با خود فکر می کرد که دیگر امیدی به زندگی ندارد و کسی نیست به کمکش بیاید و از طرفی چه قدر به مرگ نزدیک است،ناگاه کور سوئی در دلش روشنائی ایجاد کرد،بله او خدا بود.
    طناب دور کمرش سفت شد و فهمید میان زمین و آسمان معلق است ، از خدا خواست؛ خدایا نجاتم بده و...
    صدائی دل نواز خطاب به او گفت:اگر از من کمک می خواهی طناب را ببر.
    درون دل او پر از تحیر و شک بود،تصمیم خود را گرفت و طناب را پاره نکرد.
    فردا صبح او را درحالی که از طناب آویزان بود و فقط یک متر با زمین فاصله داشت و جان سپرده بود پیدا کردند.

7. صلوات ها 21

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6042

مطلب چرا بعضی از دعاها مستجاب نمی شود ؟

بعضی از دعاها ، بر خلاف مصالح بندگان عباد است . از این رو مستجاب نمی شود ؛ زیرا حق تعالی ، حکیم است و استجابت دعا به این معنی ، همان نحوی که دعا شود بر آورده گردد مستلزم محال است چون اجتماع ضدّین و نقیضین لازم می آید . عدّ ه ای دعا می کنند که خدا برف و باران نازل کند در همین حال عده ای از خدا می خواهند که برف و باران نبارد پس این شبهه پیش می آید که اطلاق اینکه خدا فرموده است دعا مستجاب می شود که در قرآن کریم وارد شده است :
    «و اذا سئلک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان فلیستجیبوا لی و لیؤمنوا بی لعلهم یرشدون » به چه معنی خواهد بود .
    چند جواب ممکن است گفته شود یکی اینکه تقیید به صورت مصلحت از قیود عقلیه متصله به کلام است مانند اعتبار قدرت در اوامر و نواهی الهیه نسبت به بندگان .
    دیگر اینکه آن کسی که دعا می کند مقصود لبّی او تأمین مصلحت است پس دعا را مقید نموده به صورت مصلحت .
    سوم آن چه به نظر این جانب رسیده هم مطابق با برهان است هم موجب تقیید اطلاق نیست چون در همه ی موارد ، اطلاق آیه شریفه مراعات شده و مطابق بعضی از روایات است .
    این است که می گوییم معنی اجابت ، این است که هر دعایی عکس العملی دارد و بی جواب نافع نخواهد بود چه مطابق مصلحت باشد یا نباشد حق متعال مسلمَ بین کسی که از او جداَّ چیزی بخواهد و کسی که نخواهد فرق خواهد گذاشت ؛ چون حکیم است اگر روا کردن و نکردن از لحاظ علمی و مصالح ، مساوی باشد قهراَ روا خواهد نمود چون ترجیح روا نکردن بر روا کردن ترجیح مرجوح بر راجح است و اگر با فرض دعا ، باز طرف ترجیح داشت روا نمی کند ولی دعا را بی جواب نمی گذارد و لو در مورد مشابه آن یا غیر مشابه یا در دنیا یا در آخرت و هو العالم بالحقائق .1

پی نوشت :
    1 – از نوشته های آیت الله شیخ مرتضی حائری ره .

9. صلوات ها 14

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6042

مطلب چرا بعضی از دعاها مستجاب نمی شود ؟

پاسخی که صاحب عروه مرحوم سید یزدی از این اشکال داده اند :

این است که اینها از باب مقتضیات است نه علّت تامّه و استجابت موقوف است به وجود شرائط و فقد موانع ، به اینکه اگر دعایی یا نمازی یا وردی یا ختمی فرضاَ علت تامه باشد برای قضاء حاجات بدون حاجت به شروط ، تعلیم آن به عباد خلاف مصلحت و موجب اخلال نظام و هرج و مرج است . چنان چه واضح است و لذا اسم اعظم که علت تامه است مخفی شده نسئل الله العصمة من الزلل .1

پی نوشت :
    1 - کتاب سئوال و جواب - آیت الله سید یزدی صاحب عروه اعلی الله مقامه .

11. صلوات ها 14

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

هر وقت خواسته ای کمی دیر تر بر آورده میشه سرش همینه که مسائل زیادی مربوط به اون هستند که باید مهره های مکانی دقیق کنار هم چیده بشن تا خللی در مسیر حرکت جهان مادی ایجاد نشه .

توجه داشته باشد ما هیچ کدام پیامبر نیستیم که چهره معجزه بودنش حفظ بشه ! باید در عین معجزه بودن چهره مادی اون حفظ بشه

تا زمینه های امتحان بعدی بر قرار بشه !

مثلا پول زیادی میخواهیم

ملائک شروع بکار می شوند و ما در مسیری کاریی قرار میگیریم که سود زیادی از تجارت با توجه به شکست هایی که میخوریم بدست می آوریم یا فن و کاری را یاد میگیریم که باعث میشه مثلا خیلی ثروتمند بشیم

و اینو بیاد داشته باشید ممکن هست الان در کاری هستیم که 100 در صد روزیمون حلال نیست
    و لی از ظاهر امر اینطور بنظر نمی رسه

ولی اگر اینطور نباشه ملائک نمیذارن تو اون کار پیشرفت کنید اگر مومن بالله هستید چون اون مالهای حتی کوچک و مشکوک جمع میشن و در اونم دنیا دخلتون در میاد

مال حروم همیشه پیش انسانهای فاسد جمع میشه

این موازنه جهان هستش
    بهترینها پیش بهترینها و بدترینها پیش بدترینها

پس همیشه حسرت نخورید خدایا پس فلانی چطور اینقدر زود ثروتمند شد

ممکن هست اون جزو اون دسته هست که مالهای حرام بالکل کنارش جمع شدن چون انسان کثیفی هستش

اما تمام مالهای حلال برای انسانهای مومن بالله جمع میشن تا نه دنیاش خراب بشه نه آخرتش

از خداوند حتی ثروت زیاد هم می خواهید حلال بخواهید حتما قید کنید

میشه اما بمدت معلوم
    3-7 سال مثلا تا زمینه جمع بشن
    افراد مربوطه کنارتون جمع بشه و بتحصیل اون موردی که ثروت عظیمی لز نوع حلال براتون جمع بشه گرد هم بیان

و اینو بدونیم تمام بیماریها امتحان الهی هستند برای مومن تا خالص بشه و بارگرده چون خداوند عاشق بنده های پاکش هست و اگر میدانستیم چقدر دوستمون داره هر لحظه از شوق جان میباختیم

پس در اوج بلا شکر گذارباشیم
    چون یک قدم بعد اون خوشبختی هست و مبادا از ناراحتی و القای شیاطین به کفر گویی بیافتیم

و باز ه یادمن باشه اشکی از چشمان انسانی جاری میشه قلب ملائک رو بدرد میاده و هراسان پیش خداوند کریم به وساطت می ایستند و از خداوند اذن تغییر در سرنوشت رو میخوان

اشک کیمیاییست که برای ارتباط با عالم بالا در چشمان انسانها جای داده شده

وقتی دل پر میشه و اشک بر گونه ها جاری میشه

قویترین ساحران هم در مقابل این انرژی ماورائی که بسوی بالا ساتع میشه هیچ قدرتی ندارن

ما بطور مستقیم به عالم بالا متصل میشیم و هیچ کسی قادر به انفصال این نور نیست

این اشرف مخلوقات چیز های عجیبی داره اگر قدرش رو بدونه

نصر من الله و فتح قریب

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

13. صلوات ها 14

نوشته
    1,538
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    44
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    15415

*** مگه ما از بندگی دنبال سودیم یا معامله و یا جامونو با خدا عوض کردیم که چرا چرا میکنیم؟؟؟!!!
    *** اگر به او ایمان آوردیم پس نباید اعتماد و یقین چاشنی کار ما باشه؟؟؟!!!

15. صلوات ها 6

علاقه
    طلبه
    نوشته
    62
    حضور
    9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    504

ان شاءالله خداوند حاجت همه ما رو برآورده کند شاید اگه خداوند حاجت ما رو نمی ده می خواد ما بیشتر صداش کنیم یا اینکه مصلحت ما نیست یا .... به هر حال راضی هستیم به رضای خدا
    ظهور نزدیکه آماده باش

17. صلوات ها 8

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6042

مطلب چه دعا هایی و دعای چه کسانی مستجاب نیست (1)

1 - تمسک کننده به غیر خداوند :

وَ عَنِ النَّبِيِّ صلی الله علیه و آله قَالَ : قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ :

مَا مِنْ مَخْلُوقٍ يَعْتَصِمُ بِمَخْلُوقٍ دُونِي إِلَّا قَطَعْتُ أَسْبَابَ السَّمَاوَاتِ وَ أَسْبَابَ الْأَرْضِ مِنْ دُونِهِ فَإِنْ سَأَلَنِي لَمْ أُعْطِهِ وَ إِنْ دَعَانِي لَمْ أُجِبْهُ وَ مَا مِنْ مَخْلُوقٍ يَعْتَصِمُ بِي دُونَ خَلْقِي إِلَّا ضَمَّنْتُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ رِزْقَهُ فَإِنْ دَعَانِي أَجَبْتُهُ وَ إِنْ سَأَلَنِي أَعْطَيْتُهُ وَ إِنِ اسْتَغْفَرَنِي غَفَرْتُ لَهُ.1

از نبی گرامی اسلام صلی الله علیه و آله است فرمود: خداى عز و جل فرمود:

هيچ مخلوقى نيست كه به مخلوقى غير از من تمسك جويد جز آنكه اسباب آسمانها و زمين را از او قطع كنم و اگر از من بخواهد به او نمى‏دهم و اگر مرا بخواند اجابتش نمى‏كنم و هيچ مخلوقى نيست كه به من تمسك كند نه به ديگران جز آنكه آسمانها و زمين را ضامن روزيش كنم و اگر مرا بخواند اجابتش كنم و اگر از من بخواهد به او ببخشم و اگر از من طلب استغفار كند از گناهانش درگذرم .

پی نوشت :

1- عدة الداعي و نجاح الساعي مرحوم سید بن طاووس

ادامه دارد ......
    ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۹/۰۶/۳۱ در ساعت ۰۹:۳۴

19. صلوات ها 8

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6042

مطلب چه دعا هایی و دعای چه کسانی مستجاب نیست (2)

اکرام و اهانت شیطانی :

وَ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه و آله :
    لَعَنَ اللَّهُ مَنْ أَكْرَمَ الْغَنِيَّ لِغِنَاهُ وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ أَهَانَ الْفَقِيرَ لِفَقْرِهِ وَ لَا يَفْعَلُ هَذَا إِلَّا مُنَافِقٌ وَ مَنْ أَكْرَمَ الْغَنِيَّ لِغِنَاهُ وَ أَهَانَ الْفَقِيرَ لِفَقْرِهِ سُمِّيَ فِي السَّمَاوَاتِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّ الْأَنْبِيَاءِ لَا يُسْتَجَابُ لَهُ دَعْوَةٌ وَ لَا يُقْضَى لَهُ حَاجَة.1

از رسول خدا روايت شده فرمودند :
    خدا لعنت كند هر كس را که اکرام بکند غنی را صرفاَ به خاطر دارایی اش و اهانت بکند به فقیر و نادارصرفاَ به خاطر فقرش ، این کار را کسی جز منافق انجام نمی دهد و هر كس گرامی بدارد غنی و دارا را صرفاَ به خاطر ثروتش و اهانت و جسارت كند به فقير صرفاَ به خاطر فقرش ، در آسمانها دشمن خدا و پيامبران ناميده مى‏شود و دعايش مستجاب نميشود و حاجتش برآورده نخواهد شد
    .
    پی نوشت :
    1 - إرشاد القلوب إلى الصواب ج‏1 194 الباب الثاني و الخمسون في أحاديث منتخبة ..... ص : 187

ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۹/۰۶/۳۱ در ساعت ۱۱:۳۷

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۷/۰۶, ۰۳:۵۲ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری