جمع بندی اصلی ترین اصل از اصول دین؟؟؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اصلی ترین اصل از اصول دین؟؟؟

با عرض سلام
پیرامون اینکه اصلی ترین اصول دین که با نبود اون بقیه دچار ی نوع لنگی میشن ،همونطور که میگیم برای تحقق هر چیزی یک سری ادله هست که تک تک اونها لازمن اما کافی نیستن باید مجموع در کنار یگدیگر باشند. اما اینجا اون اصل خودش به تنهایی هم لازم و هم کافی هست و میزان وابستگی بقیه اصول به اون نسبت به سایر بیشتره، چیه؟؟؟ سرکلاس عمومی خیلی بحث کردیم من مصرمبودم به معاد و دلیلشم رو هم نمی تونم بگم یعنی تو قالب کلمات برای خودمم ردیف نمی شه ی چیزایی بیان کردم اما توجیه کننده ب نظر خودم برای سایرین نیست بیشتر ی حسه بقیه کلاس هم مصر بر توحید جوابی رو هم ک استاد قرار شد بده افتاد جلسه ی بعد . قبل از تشکیل کلاس از ی روحانی این سوال رو پرسیدم گفتن توحید اصلی ترین اصل از اصول دین و امامت اصلی ترین از اصول مذهب در جواب چرا و سند هم فقط جملشو باز برام تکرار کرد منم دیگه سوالی نپرسیدم، راستش ترسیدم ازش از بس خشک هی جملشو تکرار میکرد انگار اصلا چرای منو نمی شنید.ی ربع بیست دقیقه بیشتر ب کلاس نمونده بود رسیدم و البته استاد هم یادش رفته بود جواب بده و درسشو شروع کرده بود به گفتن تا درسشو تموم کرد روشو کرد طرفمو گفت خوب شما شروع کن گفتم والا بحثی نیست و جواب روحانی رو بهش گفتم و گفتم ک سند بهم معرفی نکرده، استاد هم گفتن که غلطه و اصلی ترینش توحید نیست فقط همینو بگم و جای بحثش پس زیاده و الان اخر کلاسه و نمیشه گفت اگه بمونید که بچه ها هم حال موندن اونم واسه عمومی نداشتن .حالا من موندم اصلی ترینش چیه؟؟؟؟ ی روحانی گفت توحید !!! ی روحانی دیگه گفت نه!!!!!!! یعنی همون معاده؟؟؟چرای با سند؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: رئوف

مریم کوچولو;352823 نوشت:
با عرض سلام
پیرامون اینکه اصلی ترین اصول دین که با نبود اون بقیه دچار ی نوع لنگی میشن ،همونطور که میگیم برای تحقق هر چیزی یک سری ادله هست که تک تک اونها لازمن اما کافی نیستن باید مجموع در کنار یگدیگر باشند. اما اینجا اون اصل خودش به تنهایی هم لازم و هم کافی هست و میزان وابستگی بقیه اصول به اون نسبت به سایر بیشتره، چیه؟؟؟ سرکلاس عمومی خیلی بحث کردیم من مصرمبودم به معاد و دلیلشم رو هم نمی تونم بگم یعنی تو قالب کلمات برای خودمم ردیف نمی شه ی چیزایی بیان کردم اما توجیه کننده ب نظر خودم برای سایرین نیست بیشتر ی حسه بقیه کلاس هم مصر بر توحید جوابی رو هم ک استاد قرار شد بده افتاد جلسه ی بعد . قبل از تشکیل کلاس از ی روحانی این سوال رو پرسیدم گفتن توحید اصلی ترین اصل از اصول دین و امامت اصلی ترین از اصول مذهب در جواب چرا و سند هم فقط جملشو باز برام تکرار کرد منم دیگه سوالی نپرسیدم، راستش ترسیدم ازش از بس خشک هی جملشو تکرار میکرد انگار اصلا چرای منو نمی شنید.ی ربع بیست دقیقه بیشتر ب کلاس نمونده بود رسیدم و البته استاد هم یادش رفته بود جواب بده و درسشو شروع کرده بود به گفتن تا درسشو تموم کرد روشو کرد طرفمو گفت خوب شما شروع کن گفتم والا بحثی نیست و جواب روحانی رو بهش گفتم و گفتم ک سند بهم معرفی نکرده، استاد هم گفتن که غلطه و اصلی ترینش توحید نیست فقط همینو بگم و جای بحثش پس زیاده و الان اخر کلاسه و نمیشه گفت اگه بمونید که بچه ها هم حال موندن اونم واسه عمومی نداشتن .حالا من موندم اصلی ترینش چیه؟؟؟؟ ی روحانی گفت توحید !!! ی روحانی دیگه گفت نه!!!!!!! یعنی همون معاده؟؟؟چرای با سند؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی

بنیادی تر اصل در اصول دین، توحید است. این محوریت زمانی به خوبی فهمیده می شود که به جایگاه توحید توجه کنیم. توحید به معنای وجود خداوند و وحدانیت او اساس دعوت پیامبر بوده است و نخستین هدف پیامبر این بوده است که با شرک مبارزه کند و پیغام توحید را به هم برساند. پیامبر از مردم می خواست که : قولوا لااله الا الله تفلحوا، بگوید خدایی جز الله نیست(توحید) تا رستگار شوید.
مطلب دیگر این است که دیگر اصول دین نیز در واقع متکی به توحید هستند. نبوت، عدل، معاد و امامت همگی تنها در سایه توحید معنا پیدا می کند و بدون در نظر گرفتن توحید بی معنا خواهند بود.

با توجه به مطالب فوق، اصلی ترین و اساسی ترین مورد در اصول دین، توحید است. اگر باز هم ابهامی بود، مطرح کنید

موفق باشید

مریم کوچولو;352823 نوشت:
با عرض سلام

سلام
اینجا دوتا سوال مطرح است نه یکی :
1- اصلی ترین اصول دین چیست ؟
2- نفی کدام اصل باعث نفی ایمان و دیانت می شود ؟
جواب سوال دوم اینستکه از بیانات قرآنی دانسته می شود باور به تمام اصول دین ( ونه مذهب ) به نحو جمعی لازم و ضروری است و نفی یکی مستلزم نفی باقی اصول است . لذا از این جهت تفاوتی با هم ندارند .
اما اینکه از کدام اصل اصول دیگر ناشی می شود به نظر حقیر از توحید و نبوت و از میان این دو توحید و اما دلیلش
قرآن کریم می فرماید :
وَ لَقَدْ بَعَثْنا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ حَقَّتْ عَلَيْهِ الضَّلالَةُ فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ (36)
ترجمه:
36- ما در هر امتى رسولى فرستاديم كه خداى يكتا را بپرستيد، و از طاغوت اجتناب كنيد خداوند گروهى را هدايت كرد، و گروهى ضلالت و گمراهى دامانشان را گرفت پس در روى زمين سير كنيد و ببينيد عاقبت تكذيب كنندگان چگونه بود

در این آیه به صراحت توحید در عبادت را پیام عموم پیامبران الهی معرفی می کند و البته پیام بعدی مستلزم اثبات نبوت است چه اینکه طاغوت کسی است که به خودش دعوت می کند لذا باید در مقابلش کسی را بگذاریم که به خدا دعوت می کند که همان پیامبر الهی است
و اما اصل بودن معاد هم از آیات مکرری دانسته می شود که ایمان به معاد را شرط ایمان به خدا می داند بلکه در بسیاری جاها باور یا عملی را لازمه ایمان به خدا و روز قیامت می داند . این تاکید و اصرارها بیانگر اصالت معاد است .
و اما اینکه بین توحید و نبوت توحید اصل است هم به سادگی قابل درک است چه اینکه اگر باور به خدای یگانه نباشد تبعیت از پیامبرش معنا ندارد . بله در مقام بیان و اثبات این نبی است که توحید را با ایمان به خود ثابت می کند اما اثبات او مبتنی بر حقیقتی بنام یگانگی خدای متعال است .
والله الهادی الموفق

سوال:
اصلی ترین اصل از اصول دین کدام است؟

پاسخ:
بنیادی تر اصل در اصول دین، توحید است. توحید به معنای وجود خداوند و وحدانیت او اساس دعوت پیامبر بوده است و نخستین هدف پیامبر این بوده است که با شرک مبارزه کند و پیغام توحید را به هم برساند. پیامبر از مردم می خواست که : قولوا لااله الا الله تفلحوا، بگوید خدایی جز الله نیست(توحید) تا رستگار شوید.
مطلب دیگر این است که دیگر اصول دین نیز در واقع متکی به توحید هستند. نبوت، عدل، معاد و امامت همگی تنها در سایه توحید معنا پیدا می کند و بدون در نظر گرفتن توحید بی معنا خواهند بود.
با توجه به مطالب فوق، اصلی ترین و اساسی ترین مورد در اصول دین، توحید است.

موضوع قفل شده است