صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رابطه نذر و سرنوشت (دخالت تو کارخدا؟)

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,366
    حضور
    27 روز 1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5751

اشاره رابطه نذر و سرنوشت (دخالت تو کارخدا؟)

سلام
    مدتیه به این فکر میکنم که:
    اگر سرنوشت ماتعیین شده پس نذراین وسط چیکارمیکنه؟اگر نذر کردن من و برآورده شدنش و تغییر یافتن زندگیم هم جزو سرنوشتمه ...

پس یعنی من نذر میکنم که نظر خدا عوض بشه؟اگر تقدیر من اون چیزیه که به صلاحمه چرا باید نذر کنم و چرا باید نذرم برآورده بشه؟

اصلا برآورده نشدن نذر یا شدنش به مصلحتمون هست؟و آیا ممکنه با نذر کردن شر و بدی رو برای خودم بخرم...؟

ببینید من نمیخوام در مورداختیار ادما حرف بزنم....میخوام بدونم اگر باید راضی بهرضای خدا باشیم چرا نذر؟اگر نذر میکنیم که نظر خدا عوض بشه اگه به مصلحت باشه عوض میشه؟یانه؟
    منظورم اینه که من نذر میکنم فلان جا کار کنم...مثلا....تنها د رصورتی که به صلاحم باشه نذرم برآورده میشه؟ یعنی خدا مراقبمون هست ؟؟
    بعدا نمیگم عجب غلطی کردم نذر کردم ؟؟؟؟!
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۵/۰۱ در ساعت ۱۸:۰۰
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

رابطه نذر و سرنوشت (دخالت تو کارخدا؟)

کارشناس بحث: کریم

ویرایش توسط TAHOOR : ۱۳۹۲/۰۳/۰۴ در ساعت ۱۴:۳۵ دلیل: اصلاح نام کارشناس

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 4

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

اگر سرنوشت ماتعیین شده پس نذراین وسط چیکارمیکنه؟اگر نذر کردن من و برآورده شدنش و تغییر یافتن زندگیم هم جزو سرنوشتمه ...
    پس یعنی من نذر میکنم که نظر خدا عوض بشه؟اگر تقدیر من اون چیزیه که به صلاحمه چرا باید نذر کنم و چرا باید نذرم برآورده بشه؟
    اصلا برآورده نشدن نذر یا شدنش به مصلحتمون هست؟و آیا ممکنه با نذر کردن شر و بدی رو برای خودم بخرم...؟
    وقتی چیزی جزو سرنوشت شماست پس در تقدیر الهی هم وجود دارد ونظر شما موجب عوض شدن نظر خدا نمی شود.
    عالم دنیا عالم اسباب ومسببات است وخداوند نیز مشیتش براین تعلق گرفته است که براساس علت ومعلول وسبب ومسبب جلو برود،ابی الله ان یجری الامور الا باسبابها ،خداوند اباءدارد از اینکه مسائل برغیر اسباب عادی آن جاری شود. این سخن که در منابع ما از جمله در شرح اصول کافی مرحوم ملا صالح مازندرانی ذکر شده است نشان می دهد امور عالم براساس این قانون کلی علیت می باشد. یعنی آنچیزی که موجب حرارت می شود آتش است . وهر چیزی سبب خاص خودش را دارد. از جمله اسباب این عالم که در زندگی انسان تاثیر گذار است، چیزی هم که باید مد نظر داشت فقط اسباب مادی نیست بلکه امور معنوی وغیر مادی نیز جزو اسباب است حتی تا جایی که امور معنوی در امور مادی تاثیر دارد که با مشاهده نظریه شهادت آب این مطلب بهتر روشن می شود. مساله دعا ونذر و...هم از این قبیل می باشد ،دعای انسان وصدقه واموری از این قبیل موجب می شود بلایی و دردسری از انسان برداشته شود که آن اتفاق در سرنوشت انسان می باشد. در مورد نذر نیز امری است که مورد تایید شرع می باشد ودر توضیح المسائل نیز احکام آن ذکر شده است که اگر نذر به امر نیکی مانند نظر برای روزه گرفتن مستحبی ویا برداشتن یک امر ناگوار مثل شفا یافتن مریضی تعلق گیرد وآن اتفاق محقق شود انسان باید به نظر خود عمل کند.
    اینها به این معنی نیست که نظر خدا عوض می شود بلکه به خاطر همان قانون اسباب ومسببت است که خداوند در این عالم قرار داده است واینها نیز فقط در امور مادی نیست بلکه امور غیر مادی نیز تاثیر گذار است. مثلا نسبت به عملی چندین مساله تاثیر دارد مثل وجود انگیزه برای تحقق آن مساله مثل وجود میکروب که عامل مریضی است وفراهم شدن شرایط که مریض از این غذای میکروب دار استفاده می کند ومریض می شود ونبود مانع از تحقق آن مریضی ،در این میان نذر ودعا نیز در سلسله این علل هستند که بعضی وقتها موجب برطرف شدن آن مریضی می شوند،همانطور که خوردن دارو از عوامل برطرف شدن بیماری است دعا ونذر نیز از عوامل برطرف شدن آن است چون در عالم هستی امور معنوی در امور مادی وبالعکس تاثیر گذار هستند.

إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 6

نوشته
    18
    حضور
    3 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

پس چرا می گن نباید به زور از خدا چیزی رو خواست.
    مثلا می گن:
    فلانی بچه دار نمی شد به زور و بعد از چندین سال نذر و نیاز بچه دار شد ولی بچش نا اهل از آب دراومد
    فلانی ندار بود ولی مومن، بعد خیلی نذر و نیاز به مال و منال زیادی رسید ولی بعد ها ثروت اونقدر کورش کرد که خدا رو منکر شو و گفت من بهشت رو تو همین دنیا می سازم
    .
    .
    اینها رو که گفتم نمونه ای از صحبت هایی از این دست هست که خیلی ها از جمله افراد متدین جامعه مثال می یارن و بعد می گن به زور از خدا چیزی رو نباید خواست.
    حالا حرف کی رو قبول کنیم و اصلا اگه قراره خدا با دعا و نذر و نیاز حاجتمون رو بده چرا اونقدر طولش میده که ما هم شک کنیم که نکنه خدا راضی نیست و بی خیال بشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

9. صلوات ها 2

علاقه
    مسائل مذهبی
    نوشته
    326
    حضور
    1 روز 22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1424

بداء چیست ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط nsns نمایش پست ها
    پس چرا می گن نباید به زور از خدا چیزی رو خواست.
    مثلا می گن:
    فلانی بچه دار نمی شد به زور و بعد از چندین سال نذر و نیاز بچه دار شد ولی بچش نا اهل از آب دراومد
    فلانی ندار بود ولی مومن، بعد خیلی نذر و نیاز به مال و منال زیادی رسید ولی بعد ها ثروت اونقدر کورش کرد که خدا رو منکر شو و گفت من بهشت رو تو همین دنیا می سازم
    .
    .
    اینها رو که گفتم نمونه ای از صحبت هایی از این دست هست که خیلی ها از جمله افراد متدین جامعه مثال می یارن و بعد می گن به زور از خدا چیزی رو نباید خواست.
    حالا حرف کی رو قبول کنیم و اصلا اگه قراره خدا با دعا و نذر و نیاز حاجتمون رو بده چرا اونقدر طولش میده که ما هم شک کنیم که نکنه خدا راضی نیست و بی خیال بشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    /////////////////////////

بداء چیست ؟

وقتی ما دعایی می کنیم و به قول بعضی سرنوشت فرد عوض می شود می گوییم بداء

حاصل شده است

البته در درخواستهایمان باید مصلحت و خواست خدا را هم بخواهیم

زیرا نتیجه هرچه شود به آن راضی خواهیم بود و صلاحمان در آن است

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

11. صلوات ها 3

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,366
    حضور
    27 روز 1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5751

ممنون
    اما نگفتید آیا ممکنه من سر مساله ای نذر کنم و نذرم برآورده بشه در صورتی که اون مساله برای من شر و بدی به همراه داره؟؟؟یعنی خدا همچین نذری رو برآورده میکنه؟؟؟

فرض کنید من نذر میکنم توی فلان شغل استخدام بشم یا توی فلان رشته دانشگاهی قبول بشم...اما در اصل این رشته و اون شغل نتیجه ی بدی برای من داره و درر موقعیت الانم باشم بهتره ولی من که نمیدونم نذر میکنم....آیا خدا مراقب من هست که نذرمو برآورده نکنه؟من واقعا ازخدا همچین انتظاری دارم...یعنی اگر نذرم برآورده نشه میگم حتما به صلاحم نبوده...ولی تابشه اصرار میکنم....چون یه روایتی هست که میگه اینقد در بزن تا درو بروت باز کنن هرچنداینارو هم شنیدم:

امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

13. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

نقل قول نوشته اصلی توسط یاس... نمایش پست ها
    ممنون
    اما نگفتید آیا ممکنه من سر مساله ای نذر کنم و نذرم برآورده بشه در صورتی که اون مساله برای من شر و بدی به همراه داره؟؟؟یعنی خدا همچین نذری رو برآورده میکنه؟؟؟

سلام علیکم
    شما وقتی نذری می کنید و یا دعایی می کنید اگر کاری به مصلحت خود نداشته باشید برای رسیدن به آن خیلی اصرار می کنید. اصلا اصرار نشان علاقه شدید فرد برای رسیدن به خواسته ای است و علاقه شدید عقل را در بررسی درست هدف ناتوان می کند زیرا محبت کور و کر می سازد.
    کسی که بدون تحلیل درست عقلی به سوی اهداف خودش می رود قانون خداوند این است که به اهداف غیر منطقی خود برسد تا شاید این گونه بفهمد که عقل از چه ارزشی برخوردار است.
    اما اگر خداوند خواسته های غیر منطقی انسانها را برآورده نکند همیشه آنها از خداوند این شکایت ار دارند که چرا گوش به حرفشان نداده است چنانچه الان هم خیلی ها را می بینیم این چنین اعتراضی به خداوند می کنند.
    بنابرین اگر نذری نمودید و دعایی کردید و برای آن اصرار هم نمودید خداوند ممکن است خواسته شما را علی رغم مصلحتتان برآورده کند.

15. صلوات ها 3

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,366
    حضور
    27 روز 1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5751

نقل قول نوشته اصلی توسط روح بخش نمایش پست ها
    خداوند ممکن است خواسته شما را علی رغم مصلحتتان برآورده کند.
    باورم نمیشه!!!
    بعضی وقتا نتیجه اش غیر قابل جبرانه خب!

اگه اینطوری میگم خدایا اگه نذرم برام بده خواستمو برآورده نکن
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    دعای ابو حمزه ثمالی

17. صلوات ها 3

علاقه
    حق، افزایش آگاهی
    نوشته
    1,248
    حضور
    140 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    66
    صلوات
    6260

نقل قول نوشته اصلی توسط روح بخش نمایش پست ها
    بنابرین اگر نذری نمودید و دعایی کردید و برای آن اصرار هم نمودید خداوند ممکن است خواسته شما را علی رغم مصلحتتان برآورده کند.
    جناب روح بخش مطمئن هستید؟ یادمه خیلی وقت پیش یه حدیثی خوندم یا شخصی توی تلویزیون گفت، که دقیقا عکس مطلبی که شما می گید بود . البته متاسفانه الان یادم نیست که اینجا ذکر کنم . شایدم اشتباه یادم میاد.

19. صلوات ها 4

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

.
    نذر برای امور خوب مثل بچه دار شدن خوب است ونذری که به امر خیر تعلق گیرد امکان برآورده شدنش است ولی اینها به این معنی نیست که حتما مورد نذر باید همیشه جبراًخوب باشد.بچه خوب است ولی تربیت آن به دست پدر ومادر است که باید مواظب باشند تا بچه خوبی شود واگر آنها دقت نداشته باشند وبچه نااهلی شود دیگر اشکال از نذر نیست بلکه از تربیت غلط است.
    به هر حال باید دقت کنیم که نسبت به نذر اصل مورد نذر مهم است که خوب بوده یانه؟ ومابقی مساله به سوء اختیار خود شخص برمی گردد که از ثروت درست استفاده نمی کند ویا بچه درست تربیت نمی کند.
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۲۷, ۲۱:۰۲ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری