حکم شرعی خرید عروسک برای بچه ها

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم شرعی خرید عروسک برای بچه ها

سلام.

من نمی دونستم در شرع و فقه، قوانین خاصی برای عروسک داریم.امروز از یه سخنرانی مذهبی متوجه این موضوع شدم اما توی اینترنت سرچ کردم، به نتیجه کاملی نرسیدم.

منظور از ذی روح بودن عروسک یا مجسمه چیه؟ (خب همه عروسک ها یا نماد انسان ان یا حیوان که اگه برداشت من درست باشه ذی روح حساب می شن.)

ممنون می شم اگه راهنمایی کنین

1. عروسکی که برای بچه می خریم دقیقا از نظر شرع چه شرایطی باید داشته باشه؟
  2. لباس های بچه ها اکثرا روشون طرح یه سری حیوون مثل خرس، خرگوش و... هستش. خواستم بدونم پوشیدن لباس های با این طرح ها به بچه ها مشکل شرعی که نداره ان شاالله؟
مرجع تقلید : آقای خامنه ای

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: سجاد

سها;352240 نوشت:
سلام.

من نمی دونستم در شرع و فقه، قوانین خاصی برای عروسک داریم.امروز از یه سخنرانی مذهبی متوجه این موضوع شدم اما توی اینترنت سرچ کردم، به نتیجه کاملی نرسیدم.

منظور از ذی روح بودن عروسک یا مجسمه چیه؟ (خب همه عروسک ها یا نماد انسان ان یا حیوان که اگه برداشت من درست باشه ذی روح حساب می شن.)

ممنون می شم اگه راهنمایی کنین

عروسکی که برای بچه می خریم دقیقا از نظر شرع چه شرایطی باید داشته باشه؟
لباس های بچه ها اکثرا روشون طرح یه سری حیوون مثل خرس، خرگوش و... هستش. خواستم بدونم پوشیدن لباس های با این طرح ها به بچه ها مشکل شرعی که نداره ان شاالله؟

مرجع تقلید : آقای خامنه ای

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالتان

منظور از ذی روح بودن همان مجسمه هایی با شکل انسان و حیوان هستند که دارای روح می باشند.

1. خریدن عروسک به هر صورتی که باشد به خودی خود مانعی ندارد.
2. طرح های روی لباس بچه ها هم به هر صورتی باشد به خود خود مانعی ندارد.

از نظر آیت الله خامنه ای ساخت مجسمه و مانند آن هم بلا مانع است . (1)

برای اطلاعات بیشتر خوب است تاپیک زیر را هم مشاهده کنید :

http://www.askdin.com/thread10736.html

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ،سایت معظم له ، اجوبه الاستفتائات س 1222

سجاد;352872 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالتان

منظور از ذی روح بودن همان مجسمه هایی با شکل انسان و حیوان هستند که دارای روح می باشند.

1. خریدن عروسک به هر صورتی که باشد به خودی خود مانعی ندارد.
2. طرح های روی لباس بچه ها هم به هر صورتی باشد به خود خود مانعی ندارد.

آنچه از نظر آیت الله خامنه ای جایز نیست تنها ساختن مجسمه ذی روح مثل انسان و حیوان به صورت کامل است . (1)

برای اطلاعات بیشتر خوب است تاپیک زیر را هم مشاهده کنید :

http://www.askdin.com/thread10736.html

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ،اجوبه الاستفتائات س 1221

با عرض سلام و ادب خدمت کارشناس گرامی.

فتوا و نظر حضرت آقا در مورد ساختن عروسک و مجسمه تغییر کرده است.

از نظر ایشان به طور کل ، ساختن عروسک و یا مجسمه و کشیدن نقاشی های برجسته ، همگی فی نفسه مشکلی ندارند.

اجوبة الاستفتاءات ، س 1222(رجوع کنید به سایت leader.ir (پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری) ، لینک اجوبة الاستفتاءات ، بخش نقاشی و مجسمه سازی):

س 1222: ساخت عروسک و مجسمه و نقاشى و ترسيم چهره موجودات زنده اعم از گياهان، حيوانات و انسان چه حکمى دارد؟ خريد و فروش و نگهدارى و ارائه آنها در نمايشگاه چه حکمى دارد؟
ج: ساخت مجسمه و نقاشى و ترسيم چهره موجودات و لو ذى‌روح اشکال ندارد. همچنين خريد و فروش و نگهدارى نقاشى و مجسمه جايز است و ارائه آنها در نمايشگاه هم اشکال ندارد.

خیلی ممنون از توضیحاتتون و همینطور لینکی که فرستادین.
خیلی مفید بود.

"

جنس مجسمه تفاوتی در حکم ایجاد نمی کند,

مجسمه سازی از هر جنسی که باشد همان حکم را دارد که گذشت ."

با این حساب، خمیر مجسمه سازی که اکثر بچه های کوچیک ازش استفاده می کنن و باهاش شکل های انسان و حیوان درست می کنن حرامه. من خودم متاسفانه بارها برای بچه های کوچیک، با همین خمیرهای مجسمه، آدمکای کوچولو درست کردم.
:Esteghfar:

استفاده از این خمیرها و آدمک ساختن باهاشون، خیلی کار رایجیه، توی مهدها و خونه افرادی که بچه کوچیک دارن. کاش اطلاع رسانی بیشتری می شد که افراد حواسشون باشه باهاشون هر چیزی نمی تونن بسازن.

راستی دلیل این حرام بودن، اینه که بت ها هم مجسمه ان؟

ببخشید اینقدر سوال می پرسم ، آدم برفی ساختن هم ایراد داره؟؟

:Gig: :please:

دوستار اهل بیت;352985 نوشت:

از نظر ایشان به طور کل ، ساختن عروسک و یا مجسمه و کشیدن نقاشی های برجسته ، همگی فی نفسه مشکلی ندارند.

اجوبة الاستفتاءات ، س 1222(رجوع کنید به سایت leader.ir (پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری) ، لینک اجوبة الاستفتاءات ، بخش نقاشی و مجسمه سازی):

س 1222: ساخت عروسک و مجسمه و نقاشى و ترسيم چهره موجودات زنده اعم از گياهان، حيوانات و انسان چه حکمى دارد؟ خريد و فروش و نگهدارى و ارائه آنها در نمايشگاه چه حکمى دارد؟
ج: ساخت مجسمه و نقاشى و ترسيم چهره موجودات و لو ذى‌روح اشکال ندارد. همچنين خريد و فروش و نگهدارى نقاشى و مجسمه جايز است و ارائه آنها در نمايشگاه هم اشکال ندارد.

بله خیلی ممنون، منم الان چک کردم، بقیه سوالات مرتبط با مجسمه سازی هم دیدم، از نظر ایشون ایرادی نداره :Kaf:

س 1223: در روش تحصيلى جديد، درسى با عنوان اعتماد به نفس وجود دارد که بخشى از آن مخصوص مجسمه سازى است، بعضى از معلمان به دانش آموزان دستور ساخت عروسک يا مجسمه سگ يا خرگوش و امثال آن را از پارچه يا چيز ديگرى به عنوان صنايع دستى مى‏دهند، حکم ساخت اشياء مذکور چيست؟ امر معلّمان به دانش‏آموزان راجع به ساخت آنها چه حکمى دارد؟ آيا کامل بودن يا نبودن اجزاى آنها در حکم تأثير دارد؟

ج: ساخت مجسمه و نيز امر به ساخت آن، مانع ندارد.

اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری

[="Tahoma"][="Black"]

دوستار اهل بیت;352985 نوشت:
با عرض سلام و ادب خدمت کارشناس گرامی.

با تشکر از تذکر شما

بعد از پی گیری فرمایش شما از طریق منابع موثق به این نتیجه رسیدم که این تغییر فتوا صحت دارد و پست بالا را ویرایش کردم .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

عرض سلام و ادب
[=Microsoft Sans Serif][="#2F4F4F"]میشه طبق نظر آقای بهجت بفرمایید که خرید و نگهداری عروسک برای بچه چه حکمی داره؟
و همچنین لاک زدن انگشتان بچه؟
( داخل پرانتز یه چیزی بگم من شنیدم لاک زدن و نگهداری عروسک در اتاق بچه باعث میشه فرشته ها پیش بچه نیان. این درسته؟ )

[="Tahoma"][="Black"]

سوگل;810084 نوشت:
عرض سلام و ادب
میشه طبق نظر آقای بهجت بفرمایید که خرید و نگهداری عروسک برای بچه چه حکمی داره؟
و همچنین لاک زدن انگشتان بچه؟
( داخل پرانتز یه چیزی بگم من شنیدم لاک زدن و نگهداری عروسک در اتاق بچه باعث میشه فرشته ها پیش بچه نیان. این درسته؟ )

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. ساختن مجسّمۀ موجودات جاندار حرام است امّا نگهدارى آن براى مقاصد غيرحرام (مثل بازی بچه ها) بنا بر اظهر جايز است، و نيز معامله به همين مقصود مانعى ندارد.

2. لاک زدن انگشتان کودک هم مانعی ندارد.

3. لطفا سؤال داخل پرانتز را از گروه اخلاق بپرسید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله بهجت ، توضیح المسائل ، م 1626[/]

[="Navy"]

سجاد;810105 نوشت:

سلام
خداقوت
استادمیشه وقتی این سوالات پرسیده میشه نظرهمه مراجع روبگید؟
من مرجعم سیستانی هست.
میخواستم نظرایشونم بدونم.
اگه لطف کنیدونظرهمه مراجع وقتی اینجورسوالاتومیپرسن بگیدخیلی خیلی ممنون میشم.[/]

[="Tahoma"][="Black"]

زهرا73;810109 نوشت:
سلام
خداقوت
استادمیشه وقتی این سوالات پرسیده میشه نظرهمه مراجع روبگید؟
من مرجعم سیستانی هست.
میخواستم نظرایشونم بدونم.
اگه لطف کنیدونظرهمه مراجع وقتی اینجورسوالاتومیپرسن بگیدخیلی خیلی ممنون میشم.

به تاپیک زیر مراجعه کنید تا حکم مراجع دیگر از جمله آیت الله سیستانی را ملاحظه فرمایید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=10736

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;810105 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]

1. ساختن مجسّمۀ موجودات جاندار حرام است امّا نگهدارى آن براى مقاصد غيرحرام (مثل بازی بچه ها) بنا بر اظهر جايز است، و نيز معامله به همين مقصود مانعى ندارد.

2. لاک زدن انگشتان کودک هم مانعی ندارد.

3. لطفا سؤال داخل پرانتز را از گروه اخلاق بپرسید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله بهجت ، توضیح المسائل ، م 1626

[/]

با تشکر
ببخشید بنا بر اظهر یعنی چی؟

[="Tahoma"][="Black"]

سها;352994 نوشت:
خیلی ممنون از توضیحاتتون و همینطور لینکی که فرستادین.
خیلی مفید بود.

"

جنس مجسمه تفاوتی در حکم ایجاد نمی کند,

مجسمه سازی از هر جنسی که باشد همان حکم را دارد که گذشت ."

با این حساب، خمیر مجسمه سازی که اکثر بچه های کوچیک ازش استفاده می کنن و باهاش شکل های انسان و حیوان درست می کنن حرامه. من خودم متاسفانه بارها برای بچه های کوچیک، با همین خمیرهای مجسمه، آدمکای کوچولو درست کردم.
:Esteghfar:

استفاده از این خمیرها و آدمک ساختن باهاشون، خیلی کار رایجیه، توی مهدها و خونه افرادی که بچه کوچیک دارن. کاش اطلاع رسانی بیشتری می شد که افراد حواسشون باشه باهاشون هر چیزی نمی تونن بسازن.

ببخشید من متوجه نشدم، تو پستها نوشته شده که اشکال نداره، شما چرا الان اينجوري نوشتید؟ ممنون میشم یکی توضیح بده.[/]

باغ بهشت;810212 نوشت:
ببخشید من متوجه نشدم، تو پستها نوشته شده که اشکال نداره، شما چرا الان اينجوري نوشتید؟ ممنون میشم یکی توضیح بده.

سلام و عرض ادب
اینجور که معلومه،آیت الله خامنه ای قبلا فتوایشان در این مورد فرق میکرده است و الان فتوایشان این است که اشکال ندارد.کارشناس محترم هم ظاهرا پست ابتداییشان بر اساس فتوای اولیه بوده است و بعدا این پست را ویرایش فرموده و طبق فتوای فعلی پاسخ فرموده اند.@};-

[="Tahoma"][="Black"]

سوگل;810174 نوشت:
با تشکر
ببخشید بنا بر اظهر یعنی چی؟

با عرض سلام و احترام

این اصطلاح به معنای فتواست و دخالتی در عمل مکلف ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

یکی دیگه.;810253 نوشت:
سلام و عرض ادب
اینجور که معلومه،آیت الله خامنه ای قبلا فتوایشان در این مورد فرق میکرده است و الان فتوایشان این است که اشکال ندارد.کارشناس محترم هم ظاهرا پست ابتداییشان بر اساس فتوای اولیه بوده است و بعدا این پست را ویرایش فرموده و طبق فتوای فعلی پاسخ فرموده اند.

با عرض سلام و احترام

بله درست است و از توضیح خوب شما هم تشکر می کنم

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است