آیا تغییر مرجع تقلید به دلیل دشواری دسترسی به فتوای ایشان مجاز است؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تغییر مرجع تقلید به دلیل دشواری دسترسی به فتوای ایشان مجاز است؟

سلام.
من برای سوالات فقهی مختلفی که واسم پیش میاد و توی رساله و یا اجوبه الاستفتائات مرجعم، پیداشون نمی کنم و یا متوجه شون نمی شم، به دفترشون تلفن می زنم که اکثرا اشغاله و باید ساعت های متمادی بشینم و مدام تماس بگیرم که بطور اتفاقی خط آزاد بشه و بسیاری مواقع خط آزاد نمی شه و موفق به صحبت با کارشناس های دفترشون نمی شم و اگه ایمیل هم بزنم، به طور متوسط یک ماه یا چهل روز بعد جوابم رو می دن که عملا کار از کار گذشته. مشکلات بسیاری برای بنده پیش اومده در این شرایط که تا یکی دو ماه بعدش حتی تکلیفم رو نمی دونستم چیه.

حالا سوال بنده اینه:

1. آیا به خاطر عدم دسترسی به مرجع، می شه مرجع رو تغییر داد (اعلم به اعلم؟)
  2. با این دلیل آیا می شه به مرجع دیگه ای رجوع کرد؟ (به دلیل عدم دسترسی به مرجع، نمی دونم در مورد فلان مشکل من، حکمشون "احتیاطه" که به واسطه احتیاط بتونم رجوع کنم به مرجع دیگه در اون مسئله، یا حکمشون در اون مورد یه حکم واجبه مثلا. که نمی شه رجوع کرد به مرجع دیگه. در این شرایط می شه رجوع کرد به مرجع دیگه در اون مسئله؟)
  3. اگر بدونی که ایشون اعلم هستن، می شه به دلیل عدم دسترسی، مرجع تقلید غیر اعلم رو به عنوان مرجع انتخاب کرد؟ اعلم به غیر اعلم؟

مرجع بنده آقای خامنه ای هستن.
ممنون می شم جواب همه سوالاتم رو بدین.
با تشکر
التماس دعا

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: نور

سها;351856 نوشت:
سلام.
من برای سوالات فقهی مختلفی که واسم پیش میاد و توی رساله و یا اجوبه الاستفتائات مرجعم، پیداشون نمی کنم و یا متوجه شون نمی شم، به دفترشون تلفن می زنم که اکثرا اشغاله و باید ساعت های متمادی بشینم و مدام تماس بگیرم که بطور اتفاقی خط آزاد بشه و بسیاری مواقع خط آزاد نمی شه و موفق به صحبت با کارشناس های دفترشون نمی شم و اگه ایمیل هم بزنم، به طور متوسط یک ماه یا چهل روز بعد جوابم رو می دن که عملا کار از کار گذشته. مشکلات بسیاری برای بنده پیش اومده در این شرایط که تا یکی دو ماه بعدش حتی تکلیفم رو نمی دونستم چیه.

حالا سوال بنده اینه:

آیا به خاطر عدم دسترسی به مرجع، می شه مرجع رو تغییر داد (اعلم به اعلم؟)
با این دلیل آیا می شه به مرجع دیگه ای رجوع کرد؟ (به دلیل عدم دسترسی به مرجع، نمی دونم در مورد فلان مشکل من، حکمشون "احتیاطه" که به واسطه احتیاط بتونم رجوع کنم به مرجع دیگه در اون مسئله، یا حکمشون در اون مورد یه حکم واجبه مثلا. که نمی شه رجوع کرد به مرجع دیگه. در این شرایط می شه رجوع کرد به مرجع دیگه در اون مسئله؟)
اگر بدونی که ایشون اعلم هستن، می شه به دلیل عدم دسترسی، مرجع تقلید غیر اعلم رو به عنوان مرجع انتخاب کرد؟ اعلم به غیر اعلم؟

مرجع بنده آقای خامنه ای هستن.
ممنون می شم جواب همه سوالاتم رو بدین.
با تشکر
التماس دعا

با سلام و احترام

اگر مرجع اعلم را شناسایی کرده اید به دلیل دسترسی مشکل به نظرات ایشان نمی توانید مرجع را تغییر دهید مگر درمواردی که بدانید نظرمرجع احتیاط واجب است درهمان مورد احتیاط واجب می توانید رجوع نمایید.
رجوع اعلم به اعلم(مساوی به مساوی) به احتیاط واجب جایز نیست.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام تقلید

نور;352422 نوشت:
مگر درمواردی که بدانید نظرمرجع احتیاط واجب است درهمان مورد احتیاط واجب می توانید رجوع نمایید.

خیلی ممنون از پاسخ تون.
در مواردی که به دلیل عدم دسترسی به مرجع، نمی دونم نظرشون "احتیاط واجب" هستش یا مثلا واجب قطعی، چکار باید بکنم؟ توجه بفرمایید که در این حالت بهشون دسترسی ندارم که بدونم حکم مسئله چیه. می شه به حکم مراجع در دسترس عمل کرد؟

سها;352631 نوشت:
خیلی ممنون از پاسخ تون.
در مواردی که به دلیل عدم دسترسی به مرجع، نمی دونم نظرشون "احتیاط واجب" هستش یا مثلا واجب قطعی، چکار باید بکنم؟ توجه بفرمایید که در این حالت بهشون دسترسی ندارم که بدونم حکم مسئله چیه. می شه به حکم مراجع در دسترس عمل کرد؟

با سلام و احترام

اگر ایشان را به عنوان اعلم شناسایی و انتخاب کرده اید باید درمواردی که فتوا دارند به نظرشان عمل کرده و نمی توانید به مرجع دیگری رجوع نمایید ولی در مواردی که احتیاط واجب دارند می توانید رجوع نمایید بنابراین عدم دسترسی دلیل موجه شرعی برای رجوع در تمام مواردی که نمی دانید نیست و باید به هرطریق معتبری از نظر مرجع اطلاع بیابید.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام تقلید

سلام
مرجع تقلید من آیت الله العظمی سیستانی هستن. من تا الان مشهد زندگی می کردم و مشکلی نداشتم ولی الان تبریز زندگی می کنم و اینجا ایشون دفتر ندارن،علاوه بر اینکه دسترسی به فتوا هاشون به خودی خود سخته(چون گویا رساله ای که منتشر شده اس اشکالاتی داره و الان رساله شون در مشهد در حال تصحیحه و فعلا" دوجلدش آماده اس. اونم هنوز کامل نشده و اینجور مسائل در موردشون هست.)من اینجا مشکل پرداخت خمس و رد مظالم و ... هم دارم و باید صبر کنم تا برم مشهد و بدم دفترشون تو مشهد.
مسئله بعدی اینکه عمل به بعضی فتواهاشون برا من خیلی مشکله، مثلا" همین قضیه عید فطر.من دسترسی به دفترشون که به این راحتی هانداشتم، از یکی از مقلدهاشون نظرشون رو می پرسیدم.صبح دفترشون تو مشهد گفته بودن عید نیست(همون مقلدشون به من گفت و خودش هم روزه بود)بعد یکی دیگه از مقلدهاشون گفت مثل اینکه نزدیک ظهر هلال رویت شده بوده و گفته بودن عیده. ولی خب اون مقلد بنا به گفته ی صبح دفتر روزه بود و در جریان قرار نگرفته بود. با توجه به اینکه دسترسی به ایشون و دفترشون واقعا" سخته، رساله شون اشکال داره و نمیشه با خیال راحت بهش عمل کرد و اینکه اینجا دفتر ندارن و من در پرداخت خمس و سهم امام هم مشکل دارم،آیا باز هم نمیشه مرجعم رو عوض کنم؟
من مشهد چندین مرتبه از چند عالم در مورد اعلم بودن مرجع دیگری که مورد نظرم هستن سوال کردم ولی همه رای به اعلمیت آقای سیستانی دادن.از این راه نمی تونم عوض کنم مرجعم رو.
متشکر میشم اگه راهنماییم کنین.
یاعلی

بچه هیئتی;386846 نوشت:
سلام
مرجع تقلید من آیت الله العظمی سیستانی هستن. من تا الان مشهد زندگی می کردم و مشکلی نداشتم ولی الان تبریز زندگی می کنم و اینجا ایشون دفتر ندارن،علاوه بر اینکه دسترسی به فتوا هاشون به خودی خود سخته(چون گویا رساله ای که منتشر شده اس اشکالاتی داره و الان رساله شون در مشهد در حال تصحیحه و فعلا" دوجلدش آماده اس. اونم هنوز کامل نشده و اینجور مسائل در موردشون هست.)من اینجا مشکل پرداخت خمس و رد مظالم و ... هم دارم و باید صبر کنم تا برم مشهد و بدم دفترشون تو مشهد.
مسئله بعدی اینکه عمل به بعضی فتواهاشون برا من خیلی مشکله، مثلا" همین قضیه عید فطر.من دسترسی به دفترشون که به این راحتی هانداشتم، از یکی از مقلدهاشون نظرشون رو می پرسیدم.صبح دفترشون تو مشهد گفته بودن عید نیست(همون مقلدشون به من گفت و خودش هم روزه بود)بعد یکی دیگه از مقلدهاشون گفت مثل اینکه نزدیک ظهر هلال رویت شده بوده و گفته بودن عیده. ولی خب اون مقلد بنا به گفته ی صبح دفتر روزه بود و در جریان قرار نگرفته بود. با توجه به اینکه دسترسی به ایشون و دفترشون واقعا" سخته، رساله شون اشکال داره و نمیشه با خیال راحت بهش عمل کرد و اینکه اینجا دفتر ندارن و من در پرداخت خمس و سهم امام هم مشکل دارم،آیا باز هم نمیشه مرجعم رو عوض کنم؟
من مشهد چندین مرتبه از چند عالم در مورد اعلم بودن مرجع دیگری که مورد نظرم هستن سوال کردم ولی همه رای به اعلمیت آقای سیستانی دادن.از این راه نمی تونم عوض کنم مرجعم رو.
متشکر میشم اگه راهنماییم کنین.
یاعلی

با سلام و عرض ادب

اگر باتحقیق به اعلمیت،آیه الله سیستانی را انتخاب کرده اید باتوجه به دلایلی که فرمودید نمی توانید مرجعتان را تغییر دهید و برای پرداخت خمس و.. می توانید با دفتر ایشان به شماره 02537836464درقم تماس بگیرید.

موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است