مراد از «اهل بیت» در آیه تطهیر و حدیث ثقلین چه کسانی هستند؟

تب‌های اولیه

80 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مراد از «اهل بیت» در آیه تطهیر و حدیث ثقلین چه کسانی هستند؟

سلام علیکم و رحمة الله

برادران مسلمان و موحدم

باهم نگاهی به این حدیث شریف بیندازیم:

«قال رسول ـ صلّی الله علیه و آله ـ انی تارك فیكم ما ان تمسكتم به لن تضلوا بعدی؛ احدهما اعظم من الاخر ما

كتاب الله حبلٌ ممدود من السماء الی الارض، و عترتی اهل بیتی، و من یفترقا حتّی یردا علیّ الحوض، فانظروا

كیف تخلفونی فیهما (همان، ترمذی 3788

)

و این حدیث در منابع شیعی هم امده:

قال رسول الله ص : إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ الثِّقْلَيْنِ كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ

وسائل الشیعه ج 27 ص 33

پیامبر عزیزمان در این حدیث شریف به ما امر میکنند که بعد از ایشان اولا به کتاب

خدا و ثانیا به عترت یعنی اهل بیت پیامبر تمسک بجوییم

حال سوالی که از شیعیان دارم این است که:

شما که این حدیث را قبول دارید تا جائی که حتی ان را متواتر لفظی میدانید

پس چرا به این حدیث شریف عمل نمیکنید؟

چرا به حضرت عایشه ام المومنین که از اهل بیت پیامبر است تمسک نمیکنید؟

تمسک پیشکش چرا به ایشان توهین میکنید؟

و همه میدانیم که حضرت عایشه بدون شک و تردید جزء اهل بیت پیامبر

محسوب میشوند

ولی ممکن است شیعیان بگویند که ما حضرت عایشه را جزء اهل بیت پیامبر

نمیدانیم، ولی ما در جواب انها میگوییم:

شما نه تنها به اهل بیت پیامبر تمسک نمیکنید بلکه از ثقل اکبر یعنی قران هم

پیروی نمیکنید، چرا که قران کلمه اهل بیت را صراحتا برای زن حضرت

ابراهیم به کار میبرد انجا که میفرماید:

قالُوا أَ تَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ رَحْمَتُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ إِنَّهُ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

فرشتگان خدا در این ایه خطاب به زن حضرت ابراهیم(ساره) میگویند:

ایا از امر خدا تعجب میکنی؟ بی گمان رحمت و برکات خدا بر شما اهل بیت پیامبر

باد که به راستی او حمید و مجید است

اگر قرار باشد که در حدیث ثقلین و یا ایه تطهیر همسر پیامبر جزء اهل بیت پیامبر

نباشد پس در این ایه نیز نباید زن حضرت ابراهیم جزء اهل بیت حضرت ابراهیم باشد

فکیف یحکمون؟؟

و مهمتر از حدیث ثقلین ایه 23 سوره شوری میباشد انجا که میفرماید:

قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً
إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبی

در این ایه پیامبر اکرم در مقابل اجر رسالتش از ما در خواستی میکند که

نسبت به نزدیکان ایشان محبت و مودت داشته باشیم.

باز هم از شیعیان سوال میکنیم که ایا حضرت ام المومنین عایشه جزء

نزدیکان پیامبر هستند یا خیر؟

اگر ایشان جزء نزدیکان پیامبر هستند پس چرا به در خواست پیامبر لبیک

نمیگویید و به ایشان ابراز محبت و مودت نمیکنید؟

ابراز محبت بخور تو سرتون چرا به ایشان در مجالس و محافل شیطانی خود

لعن و توهین میکنید؟(أعوذ بالله من هذا)

و اگر قبوا ندارید که ایشان جزء نزدیکان پیامبر هستند، میگوییم چطور ممکن

است داماد و نوادگان پیامبر جزء نزدیکان پیامبر هستند ولی ام المومنین عایشه

همسر پیامبر جزء نزدیکان پیامبر نمیباشد؟

فکیف یحکمون؟؟

خدا را هزاران مرتبه شکر که ما اهل سنت به هیچکدام از نزدیکان پیامبر عزیزمان

نه تنها توهین نمیکنیم بلکه حاضریم جانمان را نیز برای انها فدا کنیم.

ولی اعمال شما شیعیان کاملا مخالف قران و تنها درخواست پیامبر در قبال اجر

رسالتش و همینطور حدیث ثقلین میباشد و کسی که با قران و پیامبر مخالفت کند

حتما میدانید که حکمش چیست؟

و الله لا یهدی القوم الکافرین

با نام و یاد دوست

عمر فاروق;351330 نوشت:

با سلام و عرض ادب

1) اهل، هر چند در لغت شامل همسر تا زمانی که زوجیت باقی است می گردد، اما مراد از آیه ی تطهیر همسران پیامبر صلی الله علیه وآله نمی باشد، همچنان که اهل بر فرزند به طریق اولی اطلاق می گردد، اما در قرآن کریم می خوانیم که فرزند حضرت نوح علیه السلام اهل آن حضرت دانسته نشده استوَ نادى‏ نُوحٌ رَبَّهُ فَقالَ رَبِّ إِنَّ ابْنِي مِنْ أَهْلِي وَ إِنَّ وَعْدَكَ الْحَقُّ وَ أَنْتَ أَحْكَمُ الْحاكِمِينَ، قالَ يا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِح...»[1]

2) آیه ی تطهیر

ُاِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرا»؛[2]دلالت بر طهارت مطلق اهل بیت علیهم السلام می نماید؛ در حالی که در سوره ی تحریم بیان شده که عایشه و حفصه[3] دچار انحراف شده اند و خداوند آنها را تهدید می کند در صورتی که علیه پیامبر صلی الله علیه و آله عمل نمایند خداوند و جبرئیل و صالح مؤمنین(علی علیه السلام)و ملائکه پشتیبان او خواهند بود و امید است که در صورت طلاق دادن آنان زنان بهتر براى او قرار دهد، همسرانى مسلمان، مؤمن، متواضع، توبه كار، عابد، هجرت‏كننده، زنانى غير باكره و باكرهإِنْ تَتُوبا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْرِيلُ وَ صالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذلِكَ ظَهِيرٌ ؛ عَسى‏ رَبُّهُ إِنْ طَلَّقَكُنَّ أَنْ يُبْدِلَهُ أَزْواجاً خَيْراً مِنْكُنَّ مُسْلِماتٍ مُؤْمِناتٍ قانِتاتٍ تائِباتٍ عابِداتٍ سائِحاتٍ ثَيِّباتٍ وَ أَبْكارا».[4]لذا در جمع بین دو آیه می گوئیم: افرادی که به واسطه ی گناه قلبهایشان از حق منحرف گشته است و در صورت عدم توبه در مقابل خدا و مؤمنین و ملائکه قرار می گیرند هیچ گاه نمی توانند اهلی باشند که در آیه ی تطهیر مراد است؛ همچنان که نه عایشه و نه هیچ یک از همسران پیامبر صلی الله علیه و آله ادعا ننمودند که ما مشمول آیه ی تطهیر هستیم، مخصوصا عایشه که اگر منقبتی در نزد خدا و رسول صلی الله علیه وآله می داشت، هیچگاه در مورد آن کوتاهی نمی نمود.

3)مراد از اهل در آیه ی تطهیر،آل و عترت و ذوی القربای پیامبر صلی الله علیه و آله می باشد؛ افرادی که مصرف صدقات بر آنها حرام است و خداوند خمس را به آنها اختصاص داده است.[5]سيوطى در تفسیر آيۀ شریفه ی فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصال »؛[6]به سند خود روایت می کند: وقتى اين آيه نازل شد و پيامبر اکرم صلَّى اللّه عليه و آله آن را در مسجد تلاوت كرد، فردى برخاست و از رسول خدا پرسيد: اين بيوت با عظمت از آن كيست؟ پيامبر صلَّى اللّه عليه و آله فرمود: «بيوت انبيا و پيامبران است».در اين هنگام ابوبكر برخاست و در حالى كه به خانه فاطمه و على عليهما السَّلام اشاره می كرد،عرض نمود: یا رسول الله آيا اين خانه نيز از آن خانه هاست؟ پيامبر صلَّى اللّه عليه و آله و سلَّم فرمودند: «نعم من أفاضلها ؛ آرى! از برترين آنهاست».[7]

خانه ای که هر روز پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله سلم در آستانۀ آن می ایستادند و به اهل آن سلام می دادند.«عن ابن عباس قال شهدنا رسول اللَّه صلی الله علیه وآله وسلم تسعة اشهر يأتى كل يوم باب على بن ابيطالب رضى اللَّه عنه عند وقت كل صلوة فيقول السلام عليكم و رحمة اللَّه و بركاته اهل البيت، انما يريداللَّه ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهر كم تطهيراً، الصلوة رحمكم اللَّه‏»؛[8] ابن عباس روایت می کند شاهد بودیم به مدت نه ماه پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله هر روز به هنگام وقت نمازها ی یومیه به کنار خانۀ علی بن ابی طالب علیه السلام می آمدند و می فرمودند سلام و رحمت و برکات خدا بر اهل این خانه باد، همانا خداوند مى‏خواهد از شما خاندان پيامبر، پليدى را ببرد و شما را پاك كند، پاكى كامل، هنگام نماز است رحمت خدا برشما باد.

4)در حدیث ثقلین پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله توصیه فرمودند به تمسک به قرآن و عترت، وفرمودند این دو هرگز از هم جدا نمی شوند تا بر سر حوض کوثر بر آن حضرت وارد شوند، این افراد جز با ائمه ی اهل بیت علیهم السلام سازگاری ندارد، امامانی که اولین آنها امیر المؤمنین علیه السلام است و آخرین آنها مهدی علیه السلام خواهد بود.

[/HR]
[1].هود/46:« نوح به پروردگارش عرض كرد: «پروردگارا! پسرم از خاندان من است و وعده تو (در مورد نجات خاندانم) حق است و تو از همه حكم‏كنندگان برترى!» فرمود: «اى نوح! او از اهل تو نيست! او عمل غير صالحى است [فرد ناشايسته‏اى است‏]».
[2].الاحزاب/33:«جز اين نيست كه ميخواهد خدا تا دور كند از شما پليدى را اى اهل بيت و تا پاك كند شما را پاك كردنى(ترجمه ی شاه ولی الله دهلوی، سنی)».
[3]. باب الغرفة والعلية المشرفة في السطوح وغيرها :« همچنان که در صحیح بخاری از ابن عباس نقل شده است:« عن عبد الله بن عباس رضي الله عنهما قال : لم أزل حريصا على أن أسأل عمر رضي الله عنه عن المرأتين من أزواج النبي صلى الله عليه و سلم اللتين قال الله لهما { إن تتوبا إلى الله فقد صغت قلوبكما } . فحججت معه فعدل وعدلت معه بالإداوة فتبرز حتى جاء فسكبت على يديه من الإداوة فتوضأ فقلت يا أمير المؤمنين من المرأتان من أزواج النبي صلى الله عليه و سلم اللتان قال الله عز و جل لهما { إن تتوبا إلى الله } . فقال واعجبي لك يا ابن عباس عائشة وحفصة»
[4].اگر شما (عایشه وحفصه) از كار خود توبه كنيد (به نفع شماست، زيرا) دلهايتان از حق منحرف گشته و اگر بر ضدّ او دست به دست هم دهيد، (كارى از پيش نخواهيد برد) زيرا خداوند ياور اوست و همچنين جبرئيل و مؤمنان صالح، و فرشتگان بعد از آنان پشتيبان اويند. اميد است كه اگر او شما را طلاق دهد، پروردگارش به جاى شما همسرانى بهتر براى او قرار دهد، همسرانى مسلمان، مؤمن، متواضع، توبه كار، عابد، هجرت‏كننده، زنانى غير باكره و باكره!
[5].مسند احمد ، ج4،ص367:«قام رسول الله صلى الله عليه وسلم يوما خطيبا فينا بماء يدعى خما بين مكة والمدينة فحمد الله تعالى وأثنى عليه ووعظ وذكر ثم قال أما بعد الا يا أيها الناس إنما أنا بشر يوشك ان يأتيني رسول ربي عز وجل فأجيب وانى تارك فيكم ثقلين أولهما كتاب الله عز وجل فيه الهدى والنور فخذوا بكتاب الله تعالى واستمسكوا به فحث على كتاب الله ورغب فيه قال وأهل بيتي أذكركم الله في أهل بيتي أذكركم الله في أهل بيتي أذكركم الله في أهل بيتي فقال له حصين ومن أهل بيته يا زيد أليس نساؤه من أهل بيته قال إن نساءه من أهل بيته ولكن أهل بيته من حرم الصدقة بعده قال ومن هم قال هم آل على وآل عقيل وآل جعفر وآل عباس قال أكل هؤلاء حرم الصدقة قال نعم».
[6]. النور/36:(اين چراغ پرفروغ) در خانه‏هايى قرار دارد كه خداوند اذن فرموده ديوارهاى آن را بالا برند (تا از دستبرد شياطين و هوسبازان در امان باشد) خانه‏هايى كه نام خدا در آنها برده مى‏شود، و صبح و شام در آنها تسبيح او مى‏گويند ...
[7]. الدرالمنثور، ج5،ص50:« و أخرج ابن مردويه عن أنس بن مالك و بريدة قال قرأ رسول الله صلى الله عليه و سلم هذه الآية فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ فقام اليه رجل فقال اى بيوت هذه يا رسول الله قال بيوت الأنبياء فقام اليه أبو بكر فقال يا رسول الله هذا البيت منها لبيت علي و فاطمة قال نعم من أفاضلها».

[8]. الدر المنثور، ج5،ص199؛ شواهد التنزیل، ج2،ص48؛تاریخ مدینة دمشق،ج42،ص137.

5) ام المؤمنین عایشه هیچگاه صلاحیت این را ندارد که در کنار قرآن قرار گیرد ، و پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نیز نسبت به هیچ یک از همسران چنین توصیه ای را نفرموده است، بلکه به عکس می بینیم که وی در مقابل حجت خدا و برادر رسول خدا صلی الله علیه و آله و امام زمان خود شورش می نماید و دستور قرآن مبنی بر قرار گرفتن در منزل را نادیده می گیرد و به جنگ امام علی علیه السلام می رود. امامی که محور حق است و حق بر محور او. [1] امامی که همراه قرآن بود و قرآن نیز همراه او بود.[2][3] بنابراین عایشه در مقابل قرآن است، نه همراه و قرین قرآن.

6) بر خلاف اهل بیت علیهم السلام پیامبر اکرم صلی اله علیه واله هیچ توصیه ای به امت در باره شان و منزلت عایشه نفرمودند، که ای مردم مراقب باشید عایشه را اذیت ننمائید که وی از من است، واین در حالی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله به اسناد شیعه و سنی اهل بیت خویش را با مصداق مشخص نمودند وشان و جایگاه آنان را بیان نمودندو در این میان نام و اثری از ام المؤمنین نیست؟! بنابراین عایشه هیچگاه داخل در عترت رسول صلی الله علیه وآله نبوده و جایگاه حدیث ثقلین نیز جایگاهی رفیع است که مضمون آن حديث شريف بر پيوند ناگسستنى قرآن و ائمه اهل بيت عليهم السلام و همراهى آنان تا روز قيامت تأكيد مى‏نمايد، که لازمه مضمون حديث ثقلين آن است كه چنانچه قرآن در هر روزگارى زنده و پابرجاست، باید پيشوايى از اهل بيت عليهم السلام نيز زنده و پابرجا باشد تا امكان دست‏يابى مردم به هر دو منبع هدايت در هيچ زمانى از بين نرفته باشد، روشن است كه چنین امری هیچ تناسبی با عایشه نداشته است.

7) شیعه بنابر سفارش پیامبر اکرم بعد از رحلت آنحضرت به عترت و ائمه ی اهل البیت مراجعه نمود، و عامل به حدیث ثقلین شیعه است بر خلاف اهل سنت که از این حدیث اعراض نموده وبه حدیثی که سندا مخدوش است:«کتاب الله و سنتی» تمسک نمودند؛ و در محتوای سنت پیامبر صلی الله علیه وآله را نیز از عترت آنحضرت فرا نگرفتند بلکه از کسانی اخذ نمودند که از آنها انحراف داشتند.

موفق باشید.

[/HR]

[1]. مستدرک حاکم، ج3،ص124:«سمعت رسول الله صلى الله عليه وآله يقول علي مع القران مع والقرآن مع علي لن يتفرقا حتى يردا على الحوض» * هذا حديث صحيح الاسناد.
[2].مجمع الزوائد، هیثمی، حدیث شماره :12031، 12027، 14768.

[3].ابن بابویه به سندش از شداد بن اوس نقل می نماید كه مى‏گفت: چون جنگ جمل بر پا شد، من نه بر له على بودم و نه بر عليه او، و تا هنگامى كه روز به نيمه رسيد، من دست از قتال برداشته و متوقف بودم، و چون نزديك شد كه شب فرا رسد، خداوند در دل من انداخت كه به على بپيوندم و بر له او جنگ كنم، و عليهذا به او پيوستم و جنگ كردم تا به جائى كه كار منتهى شد به همانجا كه منتهى شد، و پس از آن به مدينه آمدم و بر ام سلمه وارد شدم.ام سلمه به من گفت: از كجا می‌آئی ؟! گفتم: از بصره! ام سلمه گفت: با كداميك از دو گروه بوده‏اى؟ ! گفتم: اى ام المؤمنين! من تا نيمه روز از جنگ كردن توقف داشتم! و خداوند در دل من انداخت كه به نفع على جنگ كنم! ام سلمه گفت: كار خوبى كردى! چون من از رسول خدا شنيدم كه مى‏گفت: من حارب عليا فقد حاربنى، و من حاربنى فقد حارب الله. «هر كس با على جنگ كند، با من جنگيده است، و هر كس با من جنگ كند، با خدا جنگيده است‏». من گفتم: افترين ان الحق مع على؟! آيا نظر تو اينست كه حق با على است؟ ! گفت: آرى به خدا سوگند على مع الحق و الحق مع علي.على با حق است و حق با على است.سوگند به خدا كه امت محمد با پيغمبرشان از در انصاف در نيامدند، زيرا كه مقدم داشتند كسى را كه خدا او را مؤخر داشت، و مؤخر داشتند كسى را كه خدا او را مقدم داشت، و ايشان زن‏هاى خود را در خانه‏هاى خودشان محفوظ و مصون نگاه داشتند، آنگاه زوجه رسول خدا را از خانه بيرون برده و در منظر و مرآى همه مردم به جنگ بردند».و الله لقد سمعت رسول الله يقول: ان لامتى فرقة و خلفة فجامعوها اذا اجتمعت، و اذ افترقت من النمط الاوسط، ارقبوا اهل بيتى! فان حاربوا فحاربوا، و ان سالموا فسالموا، و ان زالوا فزولوا، فان الحق معهم حيث كانوا.«سوگند به خدا كه من از رسول خدا شنيدم كه مى‏گفت: در امت من اختلاف و جدائى واقع مى‏شود، پس اگر همه امت من بر امرى اجماع و اجتماع كردند، شما نيز با آنان اجتماع كنيد! و اگر از راه ميانه و معتدل جدائى را پيشه ساختند شما مراقب و ملازم اهل بيت من بوده باشيد، پس اگر جنگ كردند، شما نيز جنگ كنيد! و اگر صلح كردند شما نيز صلح كنيد! و اگر به جائى حركت كنند شما نيز با آنان حركت كنيد! زيرا حق با ايشان است، هر كجا كه بوده باشند».من گفتم: اهل بيت رسول خدا چه كسانى هستند؟ !گفت: آن كسانى كه خداوند ما را به پيروى و تمسك از ايشان امر كرده است، و ايشان امامان بعد از او هستند كه تعدادشان به مقدار نقباء بنى اسرائيل (دوازده عدد) است.على است و دو سبط رسول خدا و نه نفر از صلب حسين، اهل بيت رسول خدا هستند، و ايشانند امامان معصوم و پيشوايان مطهرون.(غایة المرام، ج5،ص289).

عمر فاروق;351330 نوشت:
و همه میدانیم که حضرت عایشه بدون شک و تردید جزء اهل بیت پیامبر

محسوب میشوند

با سلام

چرا مطالب و جوابها را تکرار میکنیم ؟! مشکل شما اینست که الان پشت رایانه آرام وراحت نشسته اید و زیر کولر آب خنکی هم نوش جان میکنید و... اما غافل از حوادث وفجایعی که بر سر اسلام ومسلمین آمده است . پس بهتر است کمی در تاریخ صدر اسلام مطالعه وتعمق کنید تا بدانید که چرا فرزند همین رسولی و خیر امتی که خدای متعال مودتش را واجب کرده بود سر بریدند و در شهرها جسم بی سرش را چرخاندند ؟!

هنگامی به جواب میرسید که کمی به عقب برگردید و رفتار جناب عائشه با جسد ریحانه رسول سبط اکبر وسید شباب اهل جنت را در تیرباران کردن تابوت امام حسن (ع) ویاری معاویه بن هند بیابید !

کمی عقب تر بروید شتر سواری ومخالفت صریح با قرآن : وقرن فی بیوتکن : را از ام المومنین و ریختن خون هزاران مسلمان وایجاد تفرقه و شکاف بین امت اسلام را از وی میبینید .

وسرانجام در زمان رسول الله (ص) توطئه علیه پیامبر (ص) برای قتل وی بنص آیه : وکفروا بعد اسلامهم وهموا بما لم ینالوا : توسط منافقین و تظاهر علیه وی توسط منافقات : {إِن تَتُوبَا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُمَا وَإِن تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِيلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلَائِكَةُ بَعْدَ ذَلِكَ ظَهِيرٌ }التحريم4 را میبینیم .

وعلت همه این دشمنی وکینه عائشه علیه امیر المومنین (ع) هم حسادت وی بود چون بکرات دیده بود که چگونه پیامبر ، علی را خلیفه خود کرده وپدر پیر عائشه را رسوا کرد در جریان اعلان سوره برائت و غدیر و..... چگونه بنقل صحیح بخاری ومسلم و.... بالاترین زنان نزد رسول الله (ص) جناب خدیجه و دخترش فاطمه همسر امام المتقین بودند !

حتی بر سر پیامبر داد و فریاد میکشید که چرا علی (ع) را از من وپدرم بیشتر دوست داری ؟؟؟؟!!!!!

امام ابن حجر عسقلاني در فتح الباري شرح صحيح البخاري ميگويد أخرج احمد و ابو داوود و النسايي بسند صحيح عن نعمان بشير كه روزي عايشه با صداي بلند به خاتم النبيين (ص) اعتراض ميكرد بخدا قسم دانستم كه علي از پدرم ابوبكرو من نزد تو محبوبتر است............(لا ترفعوا اصواتكم فوق صوت النبي...ان تحبط اعمالكم)

و حسادت همان اولین گناهی بود که در عالم بوسیله ابلیس لعین در اخراج ادم از بهشت بوقوع پیوست و توسط قابیل و نسلش تا به امروز ادامه دارد .

حال شما میگویی از کدام ثقلین و اهل بیت تبعیت کنیم : از امام امیر المومنین یا امیر الناکثین ؟

سلام علیکم و رحمة الله

صدرا;352316 نوشت:
1) اهل، هر چند در لغت شامل همسر تا زمانی که زوجیت باقی است می گردد، اما مراد از آیه ی تطهیر همسران پیامبر صلی الله علیه وآله نمی باشد، همچنان که اهل بر فرزند به طریق اولی اطلاق می گردد، اما در قرآن کریم می خوانیم که فرزند حضرت نوح علیه السلام اهل آن حضرت دانسته نشده است:«وَ نادى‏ نُوحٌ رَبَّهُ فَقالَ رَبِّ إِنَّ ابْنِي مِنْ أَهْلِي وَ إِنَّ وَعْدَكَ الْحَقُّ وَ أَنْتَ أَحْكَمُ الْحاكِمِينَ، قالَ يا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِح...»[1]

اولا در کجای لغت عرب امده که اهل تا زمانی که شوهر زنده است شامل همسر میشود
ثانیا اگر هم اینطور باشد ایه تطهیر در زمان حیات پیامبر نازل شده پس شامل همسران ایشان هم میشود
ثالثا شما ازواج پیامبر را چگونه با دیگر زنان مقایسه میکنید در حالی که خداوند میفرماید:

""يا نِساءَ النَّبِيِّ: لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ: فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْل"" (32 احزاب)

""النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ أَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُم""(احزاب 6)

ملاحظه میکنید که خداوند در این ایات میفرماید زنان نبی اکرم مانند هیچیک از زنان دیگر نیستند
و از طرفی همسران ایشان مادران مومنان میباشند
و همه میدانیم که بعد از فوت پیامبر هیچکدام از ازواج مطهرات ایشان حق ازدواج نداشتند
و باید تا اخر عمر در عده پیامبر میماندند و زنی که عده نگه دارد به منزله همسر ان شخص محسوب میشود
و این بزرگواران بعد از مرگ در بهشت نیز همسران پیامبر خواهند بود

رابعا من نمیدانم که شما چطور پسر حضرت نوح را با حضرت عایشه مقایسه میکنید
در حالی که پسر حضرت نوح به واسطه کفرش به خدا و پیامبرش رانده شد و قران نیز بر این موضوع
تاکیید میکند در حالی که چنین نصی در مورد حضرت عایشه وجود ندارد شما با چه مجوزی ایشان را
از اهل بیت پیامبر خارج میکنید در حالی که خود پیامبر در زمان حیاتشان نه تنها چنین کاری را انجام نداده اند
بلکه ما روایات متواتری داریم که حضرت عایشه محبوبترین زنان در نزد پیامبر بودند
حضرت لوط و نوح قبل از فوتشان زنان کافر خود را از خود رانده و ترد کردند اگر حق با شما بود و حضرت عایشه
نیز مردود و متروک قران و پیامبر است چرا قرات و حضرت محمد چنین نصی بر ایشان نگذاشته اند تا
دیگر جای بحثی نباشد

صدرا;352316 نوشت:
2) آیه ی تطهیر :«ُاِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرا»؛[2]دلالت بر طهارت مطلق اهل بیت علیهم السلام می نماید؛ در حالی که در سوره ی تحریم بیان شده که عایشه و حفصه[3] دچار انحراف شده اند و خداوند آنها را تهدید می کند در صورتی که علیه پیامبر صلی الله علیه و آله عمل نمایند خداوند و جبرئیل و صالح مؤمنین(علی علیه السلام)و ملائکه پشتیبان او خواهند بود و امید است که در صورت طلاق دادن آنان زنان بهتر براى او قرار دهد، همسرانى مسلمان، مؤمن، متواضع، توبه كار، عابد، هجرت‏كننده، زنانى غير باكره و باكره:«إِنْ تَتُوبا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْرِيلُ وَ صالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذلِكَ ظَهِيرٌ ؛ عَسى‏ رَبُّهُ إِنْ طَلَّقَكُنَّ أَنْ يُبْدِلَهُ أَزْواجاً خَيْراً مِنْكُنَّ مُسْلِماتٍ مُؤْمِناتٍ قانِتاتٍ تائِباتٍ عابِداتٍ سائِحاتٍ ثَيِّباتٍ وَ أَبْكارا».[

اولا باید عرض کنم که ما حضرت عایشه را معصوم نمیدانیم و ممکن است از ایشان خطا و نسیانی هم سر بزند
ثانیا خداوند در این ایه میفرماید اگر شما توبه نکنید قلبهایتان منحرف میشود و شما از کجا میدانید که ایشان توبه
نکرده اند
اگر شما بخواهید از چنین ایاتی برداشتهایی اینچنین بکنید در این صورت عصمت پیامبر اکرم هم زیر سوال میرود
چرا که ما در ایات زیادی میبینیم که خداوند چنین تعابیری را در مورد پیامبر اسلام یا دیگر انبیا الهی بکار میبرد
ازجمله:

وَ لَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَ إِلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَ لَتَكُونَنَّ مِنَ الْخاسِرِين 65 زمر

عَفَا اللَّهُ عَنْكَ لِمَ أَذِنْتَ لَهُمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَكَ الَّذِينَ صَدَقُوا وَ تَعْلَمَ الْكاذِبِين 43 توبه

لِّيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِن ذَنبِكَ وَ مَا تَأَخَّرَ وَ يُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكَ وَ يهَْدِيَكَ صِرَاطًا مُّسْتَقِيمًا 2 فتح

ملاحظه میکنید که خداوند در این ایات خطاب به پیامبر اسلام الفاظی به مراتب سنگینتر
از الفاظی که در مورد حضرت عایشه به کار بردند در مورد پیامبر به کار میبرند

از طرفی بنده در پستهای قبلی با استناد به ایات قران اثبات کردم که حضرت عایشه طیبه و مومنه بودند
و خداوند به ایشان وعده قطعی بهشت را داده است باهم دوباره این ایات را بررسی میکنیم:

إِنَّ الَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَناتِ الْغافِلاتِ الْمُؤْمِناتِ لُعِنُوا فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظِيمٌ"(نور 21)

الْخَبِيثاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَ الْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثاتِ وَ الطَّيِّباتُ لِلطَّيِّبِينَ وَ الطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّباتِ
أُولئِكَ مُبَرَّؤُنَ مِمَّا يَقُولُونَ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ رِزْقٌ كَرِيم(نور26)

شان نزول این ایات که به ایات افک معروف هستند با استناد به اکثر کتب تفسیری شیعه در مورد حضرت
عایشه سلام الله علیها میباشد
و ملاحظه میکنید که خداوند در شان ایشان کلمات مومنات و طیبات به کار برده اند و از طرفی
به ایشان وعده قطعی بهشت میدهند(

لهم مَغْفِرَةٌ وَ رِزْقٌ كَرِيم)

صدرا;352316 نوشت:
خانه ای که هر روز پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله سلم در آستانۀ آن می ایستادند و به اهل آن سلام می دادند.«عن ابن عباس قال شهدنا رسول اللَّه صلی الله علیه وآله وسلم تسعة اشهر يأتى كل يوم باب على بن ابيطالب رضى اللَّه عنه عند وقت كل صلوة فيقول السلام عليكم و رحمة اللَّه و بركاته اهل البيت، انما يريداللَّه ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهر كم تطهيراً، الصلوة رحمكم اللَّه‏»؛[8]ابن عباس روایت می کند شاهد بودیم به مدت نه ماه پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله هر روز به هنگام وقت نمازها ی یومیه به کنار خانۀ علی بن ابی طالب علیه السلام می آمدند و می فرمودند سلام و رحمت و برکات خدا بر اهل این خانه باد، همانا خداوند مى‏خواهد از شما خاندان پيامبر، پليدى را ببرد و شما را پاك كند، پاكى كامل، هنگام نماز است رحمت خدا برشما باد.

اولا باید عرض کنم که ما اهل سنت حضرت علی و فاطمه و حسنین را جزء اهل بیت میدانیم
ولی میگوییم که شان نزول ایه تطهیر برای همسران پیامبر است و خمسه طیبه بعدا به واسطه دعای
پیامبر شامل ایه تطهیر شدند
چرا که اولا در خود ایه تطهیر صراحتا به زنان پیامبر اشاره شده است و بنده واقعا تعجب میکنم که شما
چرا اصلا به ظاهر این ایه توجه نمیکنید خدا را شکر که بجز ایات قبل و بعد ایه تطهیر
در همین ایه نیز به زنان پیامبر اشاره شده است

"" وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتِينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَه
إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير""

ثانیا اگر ظاهر این ایه بر خمسه طیبه اشاره داشت دیگر دلیلی نداشت که پیامبر برای انها دعا کنند
تا انها هم شامل این ایه شوند(دقت کنید)

صدرا;352319 نوشت:
5) ام المؤمنین عایشه هیچگاه صلاحیت این را ندارد که در کنار قرآن قرار گیرد ، و پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نیز نسبت به هیچ یک از همسران چنین توصیه ای را نفرموده است، بلکه به عکس می بینیم که وی در مقابل حجت خدا و برادر رسول خدا صلی الله علیه و آله و امام زمان خود شورش می نماید و دستور قرآن مبنی بر قرار گرفتن در منزل را نادیده می گیرد و به جنگ امام علی علیه السلام می رود. امامی که محور حق است و حق بر محور او. [1] امامی که همراه قرآن بود و قرآن نیز همراه او بود.[2][3] بنابراین عایشه در مقابل قرآن است، نه همراه و قرین قرآن.

دوست عزیز به این شبهات شما بارها و بارها پاسخ داده شده است ولی باز بنده پاسخ میدهم

اولا ام المومنین عایشه در خانه خود نبوده اند تا بخواهند از خانه خارج شوند بلکه ایشان در سفر حج بودند
و ایشان هم هنگامی که از خانه خارج میشدند در کجابه ای روی شتر قرار میگرفتند که به هیچ عنوان نامحرم ایشان
را نمیدید و دقیقا ایه نیز به همین اشاره داردکه از خانه بیرون نیایید و مانند زنان زمان جاهلیت زینتهای
خود را اشکار نکنید، اگر قرار بود که طبق این ایه زنان پیامبر هیچوقت از خانه بیرون نیایند پس چرا خود پیامبر
هروقت به جنگ یا سفر میرفتند یکی از زنان خود را همراه میبردند!!
از طرفی این اشکال به حضرت فاطمه نیز وارد است چرا که ایشان نیز بارها و بارها از خانه خارج شدند مثلا
وقتی که در مسجد امدند و خطبه فدکیه را خواندند
ثانیا ایشان به هیچ عنوان قصد خروج بر حضرت علی و گرفتن خلافت را نداشتند اگر چنین بود ایشان مستقیما
به سوی مدینه که مرکز خلافت حضرت علی بود میرفتند نه به سمت بصره
ثالثا و قتی ایشان اوضاع نابسامان امت اسلامی را به واسطه خونریزیها و درگیریها ازجمله شهادت حضرت عثمان
به دست یک سری اراذل و اوباش دیدند، تصمیم میگیرند تا از مقام و منزلت و ام المومنین بودن خود استفاده کنند
تا به این اوضاع براشفته پایان دهند و از طرفی به این ایه مبارکه عمل کرده باشند:

وَ إِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُم(9حجرات)

ما اهل سنت اعتقاد داریم که ایشان به نیت کمک کردن به حضرت علی خروج کردند
چرا که وقتی ایشان دیدند که حضرت علی توانایی سرکوب و قصاص شورشیان و قاتلین حضرت عثمان را نداشتند
تصمیم گرفتند که به کمک ایشان بشتابند ولی متاسفانه به واسطه فتنه منافقینی مثل عبدالله بن سبا که در لشکر
حضرت علی بودند و وقتی دیدند که اتحاد حضرت عایشه و حضرت علی به ضرر انها تمام خواهد شد، شبانه به
سپاه حضرت عایشه شبی خون زدند و به این صورت امر بر دو طرف مشتبه شد و جنگ جمل شکل گرفت
و در اخر وقتی دو طرف به این فتنه منافقین پی بردند دست از جنگ کشیده و با هم صلح کردند

عمر فاروق;351330 نوشت:
ولی اعمال شما شیعیان کاملا مخالف قران و تنها درخواست پیامبر در قبال اجر
رسالتش و همینطور حدیث ثقلین میباشد و کسی که با قران و پیامبر مخالفت کند
حتما میدانید که حکمش چیست؟
و الله لا یهدی القوم الکافرین

[=times new roman]
سلام علیکم و رحمه الله

برادر بزرگوار عمر فاروق

این مساله که زنان پیامبر اهل بیت او محسوب نمیشوند در یکی از معتبر ترین کتب روائی شما آمده ولی بنده نمی خواهم به روایتی استناد کنم آنهم به دلیلی.

و دلیلش را همین جا عرض میکنم.

با خواندن این عبارات شما که بواسطه عدم عمل به دستور پیامبر
شیعه را کافر دانسته و قابل هدایت نمی دانید
و یک بخش جدا شده از یک آیه را در حق آنها می آورید

" و الله لا یهدی القوم الکافرین "

آیا اگر عکس این ثابت شد همین را در مورد خود خواهید گفت ؟

یعنی حاضرید بفرمائید
کسی که بگوید زنان پیامبر اهل بیت پیامبرند و آیه تطهیر در شان آنها هم نازل شده - بدلیل مخالفت با قول پیامبر - کافرند و خداوند کفار را هدایت نمی کند ؟

یا
اگر ثابت شد که برخی زنان پیامبر خلاف دستور پیامبر عمل میکردند

آیا آنها را هم با این آیه توصیف میکنید /

"و الله لا یهدی القوم الکافرین"

باسپاس

یاحق

[=times new roman]وَقَرْنَ فِی بُیوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِینَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَا یرِیدُ اللَّهُ لِیذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَیطَهِّرَكُمْ تَطْهِیرًا«الأحزاب/33»
و در خانه‏هایتان قرار گیرید و مانند روزگار جاهلیت قدیم زینتهای خود را آشکار مکنید و نماز برپا دارید و زکات بدهید و خدا و فرستاده‏اش را فرمان برید خدا فقط می‏خواهد آلودگی را از شما خاندان [پیامبر] بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند

جناب اخوی عمر فاروق خداوند در این ایه صراحتاً به اهل بیت فرمان میدهد از خود برج نسازند یعنی قیام بر علیه حق نکنند پیمان شکنی نکنند و در انتهای ایه این عمل را رجس میداند مگر به غیر این مطلب دیگری در ایه است که به رجس بتوان معنی نمود و عایشه همین که با دو فرمانده پیمان شکن که بیعت علی به گردن داشته اند سر خود به خونخواهی عثمان برخواسته نه تنها دیگر از اهل بیت نیست بلکه مرتد گردیده و شیعه حق دارد به پیمان شکنان احترام نگذارد

یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْیهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِیاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ وَمَنْ یتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا یهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ«المائدة/51»
ای کسانی که ایمان آورده‏اید یهود و نصاری را دوستان [خود] مگیرید [که] بعضی از آنان دوستان بعضی دیگرند و هر کس از شما آنها را به دوستی گیرد از آنان خواهد بود آری خدا گروه ستمگران را راه نمی‏نماید

حال شما بفرمایید به چه مجوزی با یهود نصارا پیمان بسته اید و کشور خود را پایگاه انان قرار داده و در کشور سوریه شیعیانی را که چون سد سکندر در مقابل انان ایستادگی مینمایند ذبح مینمایید . ایا شما مشمول "اللَّهَ لَا یهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ" نیستید .

يكي از مهمترين و متقن ترين تفاسير در نزد اهل سنت تفسير شريف مجمع البيان نوشته فضل بن حسن طبرسي ( از علماي شيعي ) است فلذا مختصري از روايات اهل سنت را در باب انحصار مدلول آيه شريفه بر خمسه طيبه براي برادرمان جناب عمر فاروق مي آورم

احاديث شيعه و سنى در اينكه مقصود از اهل البيت آيه تطهير خاندان رسالت است نه غير ايشان‏
1- ابو حمزه ثمالى در تفسيرش گويد: حديث كرد مرا حوشب از ام سلمه گويد، فاطمه عليها سلام نزد پيغمبر (ص) آمده و حريره‏اى براى آن حضرت آورد، پيامبر فرمود شوهرت و دو پسرت را بخوان، پس فاطمه آنها را آورده و از آن حريره خوردند آن گاه پيغمبر كساء خيبرى را بر سر آنان انداخته و گفت‏
اللّهم هؤلاء اهل بيتى و عترتى فاذهب عنهم الرجس و طهّرهم تطهيرا
بار خدايا اينان خاندان و خويشان منند، پس به بر از ايشان پليدى را و ايشان را پاك كن پاك كردنى.
ام سلمه گويد: پس گفتم يا رسول اللَّه و من با ايشانم، فرمود تو بخير و سعادتى.

2- ثعلبى در تفسيرش نيز روايت كرده باسنادش از ام سلمه كه پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله در منزلش بود كه فاطمه با قدحى آمد كه در آن حريره بود، پس فرمود شوهر و پسرانت را بطلب، پس حديث را مثل حديث ابو حمزه ياد كرده، سپس گفت پس خدا نازل كرد، انما يريد اللَّه، آيه تطهير را گويد پس گرفت اطراف كساء را و بر آنها افكند، آن گاه دست خود را بيرون آورد و بسوى آسمان بلند نمود، سپس گفت:اللهمّ هؤلاء اهل بيتى و حامتى فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا
بار خدايا اينها اهل خانه من و رحم منند، پس به بر از ايشان پليدى را و پاكيزه كن آنها را پاكيزه كردنى ام سلمه گويد: پس من سرم را داخل اطاق كرده و گفتم من با شما هستم اى رسول خدا (ص) فرمود، تو بخيرى، تو بخيرى.

3- و نيز ثعلبى باسنادش روايت كرده از مجمع كه گويد من با مادرم وارد بر عايشه شديم، پس از خروجش بر على عليه السلام در روز جمل پرسيد گفت آن تقدير خداوند بود پس از على عليه السلام پرسيد، پس عايشه گفت مى‏پرسى از من از محبوب‏ترين مردم ، او و همسرش فاطمه محبوب‏ترين‏ مردم نزد رسول خدا بودند، بحقيقت ديدم على و فاطمه و حسن و حسين" ع" را كه پيغمبر آنها را در زير پارچه‏اى كه بر سر آنها انداخته بود جمع نموده آن گاه گفت:
اللّهمّ هؤلاء اهل بيتى و حامتى فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا

4- و باسنادش از ابى سعيد خدرى از پيغمبر (ص) روايت كرده كه اين آيه در باره پنج نفر است، من و على و فاطمه و حسن و حسين (ع) نازل شده است.
5- و خبر داد ما را سيد ابو الحمد گفت حديث كرد ما را ابو القاسم حسكانى از ابى بكر سبيعى از ابو عروه هراتى از ابن مصفّا از عبد الرحيم بن واقد از ايّوب بن سيار از محمد بن منكدر از جابر گفت اين آيه نازل شد بر پيغمبر (ص) در حالى كه در خانه نبود مگر فاطمه و حسن و حسين و على عليهم السلام، إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ پس پيغمبر (ص) گفت:اللّهمّ هؤلاء اهل بيتى و عترتى ...

6- و حدثنا سيد ابو الحمد، گفت حديث كرد ما را حاكم ابو القاسم باسنادش از رازان از حسن بن على عليه السلام گويد، چون آيه تطهير نازل شد پيغمبر خدا (ص) ما را جمع نمود در زير كساء خيبرى ام سلمه‏ سپس گفت،اللّهم هؤلاء اهل بيتى و عترتى
_________________‏
ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏20، ص: 113

عمر فاروق;351330 نوشت:
عایشه

استفتا از محضر حضرت آیت الله سید علی میلانی در مورد این زن:
عایشه را ظاهرا امام حسین ع طلاق داده و او از مقام ام المومنین بودن خلع شده است.

سلام علیکم و رحمة الله

در جواب برادر علی مع الحق

که فرمودند:

[=arial]منظور از خباثت در این آیه آلودگی های مخالف عفت است همانند آیه [=arial]الزَّانِي لَا يَنكِحُ إلَّا زَانِيَةً أَوْ مُشْرِكَةً وَالزَّانِيَةُ لَا يَنكِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِكٌ
و ما اهل تشیع معتقدیم همه همسران پیامبران حتی همسر نوح و لوط از آلودگی جنسی مبرا هستند

توجه کنید که این آیه نمیتواند صالح بودن همسران پیامبر را اثبات کند که در این صورت همسر لوط نیز باید صالح باشد!

[=arial]
[=arial narrow]دوست عزیز بنده در پستهای قبلی با استناد به اکثر کتب تفسیری شیعیان اثبات کردم که شان
نزول ایات افک در مورد حضرت عایشه میباشد و فکر نمیکنم که با این مطلب مخالف باشید

اگر قبول کنیم که این ایات در شان حضرت عایشه نازل شده است بدون شک برای ایشان فضائل بیشماری
ثابت خواهد شد

""إِنَّ الَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَناتِ الْغافِلاتِ الْمُؤْمِناتِ لُعِنُوا فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظِيم""(نور23)

الْخَبِيثاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَ الْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثاتِ وَ الطَّيِّباتُ لِلطَّيِّبِينَ وَ الطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّباتِ
أُولئِكَ مُبَرَّؤُنَ مِمَّا يَقُولُونَ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ رِزْقٌ كَرِيم(نور26)

ملاحظه میکنید که خداوند در این ایات برای حضرت عایشه الفاظ الْمُحْصَناتِ الْغافِلاتِ الْمُؤْمِناتِ و همچنین
طیبات را به کار میبرد و در اخر هم به ایشان وعده بهشت را میدهد(

لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ رِزْقٌ كَرِيم)

حال ببینیم نظر اهل لغت در مورد کلمه طیبات چیست

لطَّيِّبُ من الإنسان: من تعرّى من نجاسة الجهل و الفسق و قبائح الأعمال، و تحلّى بالعلم و الإيمان و محاسن الأعمال، و إيّاهم قصد بقوله: الَّذِينَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ طَيِّبِينَ‏
[النحل/ 32]، و قال: طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدِينَ‏
[الزمر/ 73]، و قال تعالى: هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً

[آل عمران/ 38]، و قال تعالى: لِيَمِيزَ اللَّهُ الْخَبِيثَ مِنَ الطَّيِّبِ‏
[الأنفال/ 37]، و قوله: وَ الطَّيِّباتُ لِلطَّيِّبِينَ‏
[النور/ 26]، تنبيه أنّ الأعمال الطَّيِّبَةَ تكون من الطَّيِّبِينَ، كما روي: «المؤمن أَطْيَبُ من عمله، و الكافر أخبث من عمله»
(مفردات راغب ج 1 ص 557)

[24/ 26] أي الطيبات من الكلام للطاهرين من الرجال، و الطيبات من الكلام أفضله و أحسنه. قوله: طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدِينَ‏
[39/ 73] أي طبتم للجنة، لأن الذنوب و المعاصي مخابث في الناس، فإذا أراد الله أن يدخلهم الجنة غفر لهم تلك الذنوب ففارقتهم تلك المخابث و الأرجاس من الأعمال‏ ()(()(

و اما گفتید:

در این صورت باید گفته میشد اهل البیوت تا همانند ضمیر کم به صورت جمع باشد
و از این گذشته اگر اینطور است چرا در آیات قبلی این اتفاق نیفتاد:
[=Traditional Arabic][=arial]وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ

[=arial]اولا کلمه اهل بیت خودش جمع است و احتیاجی نیست این کلمه را اهل البیوت بخوانیم تا معنای جمع بدهد
ایا شما از کلمه اهل بیت برداشت جمع میکنید یا مفرد؟
و اینکه چرا در جملات قبلی این اتفاق نیفتاده دلیلش بسیار واضح است چون در جملات قبلی کلمه اهل بر سر
بیت نیامده است و از طرفی در جملات قبلی منظور از بیوت به اعتبار همسران پیامبر است ولی در اهل بیت
به اعتبار خود پیامبر است که بیت امده نه بیوت، یعنی خانه های ازواج مطهرات به اعتبار نسبت به پیامبر
یک خانه حساب می شوند. در این آیه منظور از "بیت" چهار دیواری نیست، بلکه مراد و منظور خانواده است

از طرفی شما جواب بنده را ندادید که چرا در ایه 73 سوره هود برای اهل بیت ضمیر کم امده نه ضمیر کن
در حالی که خطاب ایه به زن حضرت ابراهیم است

قالُوا أَ تَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ رَحْمَتُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ إِنَّهُ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

اگر استدلال شما درست بود در این ایه باید به جای ضمیر مذکر ضمیر مونث می امد
هر جوابی که بدهید ما همان جواب را در مورد ایه تطهیر به شما میدهیم

اما گفتید:

چطور این برداشت را کردید؟!!

ابن تيميه مي گويد :
والحسن والحسين من أعظم أهل بيته اختصاصا به كما ثبت في الصحيح أنه دار كساءه على علي وفاطمة وحسن وحسين ثم قال اللهم هؤلاء أهل بيتي فأذهب عنهم الرجس وطهرهم تطهيرا
منهاج السنة النبوية ج4/ص561

پیامبر دعا میکند که ای خدا این چهار نفر اهل بیت من هستند و پلیدی و رجس را از آنها دور ساز و الله در جواب آیه تطهیر را نازل میکند. حال شما چطور میگویید حدیث کسا سبب نزول آیه تطهیر نمیباشد؟؟!!

و اما در مورد ام سلمه در حدیثی داریم که او میخواست وارد کسا شود اما پیامبر کسا را از دست ایشان کشید!!
کاملا واضح است که اگر ام سلمه جزو اهل البیت بود پیامبر به ا نیز اجازه میداد وارد کسا شود و این دعا را شامل حال او نیز میکرد و میگفت ام سلمه نیز از اهل بیت من است پس چرا نگفت؟؟؟

[=arial]
دوست عزیز در کجای سخن شیخ الاسلام ابن تیمیه امده که (الله در جواب آیه تطهیر را نازل میکند.)

ایشان فقط میگویند پیامبر برای انها دعا کرد نمیگویند که شان نزول ایه تطهیر در مورد ایشان است

در مورد جناب ام سلمه نیز خواهشا روایت را با متن عربی و اسنادش بیاورید تا باهم ان را بررسی کنیم
و یکی از دلائلی که پیامبر مخالفت کردند که ایشان هم زیر کساء قرار نگیرند این بود که در زیز کساء
نامحرم (حضرت علی و حسنین) بودند ایا شما خودتان راضی میشوید تا همسرتان با نامحرمان در زیر
یک چادر قرار گیرند

در آخر حدیث کساء آمده است: وقتی ام سلمه رضی الله عنها به پیامبر گفت: «ألستُ منهم؟» (آیا من از آنها نیستم؟) پیامبر نفرمود: نه، تو از آنها نیستی، بلکه فرمود: «علی مکانکِ أنتِ علی خیر» تو همانجا بایست، تو بر خیر هستی. این برداشت که ازواج مطهرات، طبق این فرموده پیامبر، از دایرۀ اهل بیت خارج شدند، درست نیست، زیرا اولا؛ پیامبر اهل بیت بودن ام سلمه را انکار نفرمود، ثانیا؛ خطاب به ام سلمه فرمود: «أنتِ علی خیر» یعنی تو که بر خیر و خوبی قرار داری. به عبارت دیگر، تو که از قبل بر این خیر (اهل بیت بودن) قرار داشتی، و نیازی به تایید مجدد نداری. ثالثا؛ اگر ازواج مطهرات در اهل بیت داخل نمی بودند، آنحضرت صلی الله علیه وسلم برای حذف و خارج گردانیدن آنان، از صراحت کلام و لهجه استفاده می کرد، چنانکه وقتی حضرت نوح به بارگاه الهی عرض کرد: «إن ابنی من أهلی» با جواب صریح و قاطع مواجه شد که؛ «إنه لیس من أهلک» یا آنجایی که خداوند به حضرت لوط خطاب می کند که با اهل خودت از این شهر خارج شو. بعد با حرف «إلا» همسر او را، که جزو اهل بیت اوست، استثناء می کند؛ «قال إِنَّ فِيهَا لُوطًا قَالُوا نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَن فِيهَا لَنُنَجِّيَنَّهُ وَأَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ كَانَتْ مِنَ الْغَابِرِينَ.» [عنکبوت:32]

اما گفتید:

اولا این اشکال بر ما وارد نیست . چرا که طبق آیه تطهیر آنها از هر خطا بدور هستند بنابراین گفتار آنان حق میباشد و قول آنان قول و خواست الله است
یک نمونه از قول ایشان از پیامبر (ص) آمده که :

«المهدىّ منّا أهل البيت» . سنن ابنماجه ، ج2 ص1367 - كتاب الفتن ، باب خروج المهدى (34) ح 4085

ثانیا همانطور که ذکر شد آیه با انما یرید حصر شده است بنابراین اراده از نوع تکوینی میباشد

این مهدی که شما میگوید همان مهدی شما نیست بلکه مهدی است که اهل سنت به ان اعتقاد دارند
و هنوزهم به دنیا نیامده است

اگر قرار بود با انما اراده ها تکوینی شود پس حتما در این ایه نیز اراده شیطان تکوینی است:

(إِنَّما يُرِيدُ الشَّيْطانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَداوَةَ وَ الْبَغْضاءَ فِي الْخَمْرِ وَ الْمَيْسِرِ وَ يَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَ عَنِ الصَّلاة)
(91مائده)

اما گفتید:

در این صورت ام المومنین عایشه که بر امام زمان خود خروج کرده است نیز تطهیر نخواهد شد

مگر در کتب شما نیامده هر کس بر حاکم زمانش حتی اگر فاسق باشد خروج کند به مرگ جاهلی میمیرد؟؟؟

قال النبي صلى الله عليه وسلم من رأى من أميره شيئا فكرهه فليصبر فإنه
ليس أحد يفارق الجماعة شبرا فيموت الا مات ميتة جاهلية
بخاری ج8 ص105
هر کس از خلیفه اش چیز بد و خلاف شرعی ببیند باید صبر کند . هر کس از توده ی مردم جدا شود و علیه حاکم قیام کند مرگش مرگ جاهلی است

مگر ام المومنین عایشه بر خلاف آیه 33 همان سوره (و قرن فی بیوتکن) رفتار نکرد؟؟ و در برابر امام زمان خود قیام نکرد؟؟ و موجب کشتار 30 هزار نفر نشد؟؟

هرچند جوابتان را در پست قبلی داده ام ولی بازهم تکرار میکنم

اولا ام المومنین عایشه در خانه خود نبوده اند تا بخواهند از خانه خارج شوند بلکه ایشان در سفر حج بودند
و ایشان هم هنگامی که از خانه خارج میشدند در کجابه ای روی شتر قرار میگرفتند که به هیچ عنوان نامحرم ایشان
را نمیدید و دقیقا ایه نیز به همین اشاره داردکه از خانه بیرون نیایید و مانند زنان زمان جاهلیت زینتهای
خود را اشکار نکنید، اگر قرار بود که طبق این ایه زنان پیامبر هیچوقت از خانه بیرون نیایند پس چرا خود پیامبر
از طرفی این اشکال به حضرت فاطمه نیز وارد است چرا که ایشان نیز بارها و بارها از خانه خارج شدند مثلا
ثانیا ایشان به هیچ عنوان قصد خروج بر حضرت علی و گرفتن خلافت را نداشتند اگر چنین بود ایشان مستقیما
ثالثا و قتی ایشان اوضاع نابسامان امت اسلامی را به واسطه خونریزیها و درگیریها ازجمله شهادت حضرت عثمان
به دست یک سری اراذل و اوباش دیدند، تصمیم میگیرند تا از مقام و منزلت و ام المومنین بودن خود استفاده کنند

وَ إِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُم(9حجرات)

چرا که وقتی ایشان دیدند که حضرت علی توانایی سرکوب و قصاص شورشیان و قاتلین حضرت عثمان را نداشتند
تصمیم گرفتند که به کمک ایشان بشتابند ولی متاسفانه به واسطه فتنه منافقینی مثل عبدالله بن سبا که در لشکر
حضرت علی بودند و وقتی دیدند که اتحاد حضرت عایشه و حضرت علی به ضرر انها تمام خواهد شد، شبانه به
سپاه حضرت عایشه شبی خون زدند و به این صورت امر بر دو طرف مشتبه شد و جنگ جمل شکل گرفت
و در اخر وقتی دو طرف به این فتنه منافقین پی بردند دست از جنگ کشیده و با هم صلح کردند

عمر فاروق;352818 نوشت:
در جواب برادر علی مع الحق

که فرمودند:

این برادر که جوابی در این تاپیک ندادند!!!
معلومه که پاسخها رو خوب نمیخونی!!!

خیر البریه;352370 نوشت:
چرا مطالب و جوابها را تکرار میکنیم ؟! مشکل شما اینست که الان پشت رایانه آرام وراحت نشسته اید و زیر کولر آب خنکی هم نوش جان میکنید و... اما غافل از حوادث وفجایعی که بر سر اسلام ومسلمین آمده است . پس بهتر است کمی در تاریخ صدر اسلام مطالعه وتعمق کنید تا بدانید که چرا فرزند همین رسولی و خیر امتی که خدای متعال مودتش را واجب کرده بود سر بریدند و در شهرها جسم بی سرش را چرخاندند ؟!

سلام علیکم و رحمة الله

دوست عزیز میدانی سر امام حسین را چه کسی برید؟
سر مبارک ایشان را شمربن ذی الجوشن (لعنه الله) برید همان کسی که روزی از پیروان سینه چاک حضرت علی
بود و در لشکر ایشان و حضرت حسن شمشیر میزد

خیر البریه;352370 نوشت:
هنگامی به جواب میرسید که کمی به عقب برگردید و رفتار جناب عائشه با جسد ریحانه رسول سبط اکبر وسید شباب اهل جنت را در تیرباران کردن تابوت امام حسن (ع) ویاری معاویه بن هند بیابید

خواهشا با سند و مدرک صحبت کنید شما این را از کجا اوردید چرا به حضرت عایشه تهمت میزنید

خیر البریه;352370 نوشت:
کمی عقب تر بروید شتر سواری ومخالفت صریح با قرآن : وقرن فی بیوتکن : را از ام المومنین و ریختن خون هزاران مسلمان وایجاد تفرقه و شکاف بین امت اسلام را از وی میبینید .

جوابتان را در پستهای قبلی داده ام لطفا مراجعه کنید

خیر البریه;352370 نوشت:
امام ابن حجر عسقلاني در فتح الباري شرح صحيح البخاري ميگويد أخرج احمد و ابو داوود و النسايي بسند صحيح عن نعمان بشير كه روزي عايشه با صداي بلند به خاتم النبيين (ص) اعتراض ميكرد بخدا قسم دانستم كه علي از پدرم ابوبكرو من نزد تو محبوبتر است............(لا ترفعوا اصواتكم فوق صوت النبي...ان تحبط اعمالكم)

لطفا متن عربی و سند این روایت را بیاورید تا باهم ان را بررسی کنیم

رحیق مختوم;352694 نوشت:
يكي از مهمترين و متقن ترين تفاسير در نزد اهل سنت تفسير شريف مجمع البيان نوشته فضل بن حسن طبرسي ( از علماي شيعي ) است فلذا مختصري از روايات اهل سنت را در باب انحصار مدلول آيه شريفه بر خمسه طيبه براي برادرمان جناب عمر فاروق مي آورم

احاديث شيعه و سنى در اينكه مقصود از اهل البيت آيه تطهير خاندان رسالت است نه غير ايشان‏
1- ابو حمزه ثمالى در تفسيرش گويد: حديث كرد مرا حوشب از ام سلمه گويد، فاطمه عليها سلام نزد پيغمبر (ص) آمده و حريره‏اى براى آن حضرت آورد، پيامبر فرمود شوهرت و دو پسرت را بخوان، پس فاطمه آنها را آورده و از آن حريره خوردند آن گاه پيغمبر كساء خيبرى را بر سر آنان انداخته و گفت‏
اللّهم هؤلاء اهل بيتى و عترتى فاذهب عنهم الرجس و طهّرهم تطهيرا
بار خدايا اينان خاندان و خويشان منند، پس به بر از ايشان پليدى را و ايشان را پاك كن پاك كردنى.
ام سلمه گويد: پس گفتم يا رسول اللَّه و من با ايشانم، فرمود تو بخير و سعادتى.

2- ثعلبى در تفسيرش نيز روايت كرده باسنادش از ام سلمه كه پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله در منزلش بود كه فاطمه با قدحى آمد كه در آن حريره بود، پس فرمود شوهر و پسرانت را بطلب، پس حديث را مثل حديث ابو حمزه ياد كرده، سپس گفت پس خدا نازل كرد، انما يريد اللَّه، آيه تطهير را گويد پس گرفت اطراف كساء را و بر آنها افكند، آن گاه دست خود را بيرون آورد و بسوى آسمان بلند نمود، سپس گفت:اللهمّ هؤلاء اهل بيتى و حامتى فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا
بار خدايا اينها اهل خانه من و رحم منند، پس به بر از ايشان پليدى را و پاكيزه كن آنها را پاكيزه كردنى ام سلمه گويد: پس من سرم را داخل اطاق كرده و گفتم من با شما هستم اى رسول خدا (ص) فرمود، تو بخيرى، تو بخيرى.

3- و نيز ثعلبى باسنادش روايت كرده از مجمع كه گويد من با مادرم وارد بر عايشه شديم، پس از خروجش بر على عليه السلام در روز جمل پرسيد گفت آن تقدير خداوند بود پس از على عليه السلام پرسيد، پس عايشه گفت مى‏پرسى از من از محبوب‏ترين مردم ، او و همسرش فاطمه محبوب‏ترين‏ مردم نزد رسول خدا بودند، بحقيقت ديدم على و فاطمه و حسن و حسين" ع" را كه پيغمبر آنها را در زير پارچه‏اى كه بر سر آنها انداخته بود جمع نموده آن گاه گفت:
اللّهمّ هؤلاء اهل بيتى و حامتى فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا

4- و باسنادش از ابى سعيد خدرى از پيغمبر (ص) روايت كرده كه اين آيه در باره پنج نفر است، من و على و فاطمه و حسن و حسين (ع) نازل شده است.
5- و خبر داد ما را سيد ابو الحمد گفت حديث كرد ما را ابو القاسم حسكانى از ابى بكر سبيعى از ابو عروه هراتى از ابن مصفّا از عبد الرحيم بن واقد از ايّوب بن سيار از محمد بن منكدر از جابر گفت اين آيه نازل شد بر پيغمبر (ص) در حالى كه در خانه نبود مگر فاطمه و حسن و حسين و على عليهم السلام، إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ پس پيغمبر (ص) گفت:اللّهمّ هؤلاء اهل بيتى و عترتى ...

6- و حدثنا سيد ابو الحمد، گفت حديث كرد ما را حاكم ابو القاسم باسنادش از رازان از حسن بن على عليه السلام گويد، چون آيه تطهير نازل شد پيغمبر خدا (ص) ما را جمع نمود در زير كساء خيبرى ام سلمه‏ سپس گفت،اللّهم هؤلاء اهل بيتى و عترتى
_________________‏

[=arial]
سلام علیکم و رحمة الله

دوست عزیز اهل سنت به هیچ عنوان منکر این نیستند که حضرات علی ،فاطمه و حسنین جزء مصادیق
ایه تطهیر هستند و اختلاف ما با شما در این است که شما شان نزول ایه تطهیر را فقط منحصر در خمسه
طیبه میدانید و لی ما علاوه بر این بزرگواران، ازواج مطهرات پیامبر را نیز جزء مصادیق این ایه میدانیم
و میگوییم که شان نزول ایه تطهیر برای ازواج مطهرات است و خمسه طیبه بعدا به واسطه دعای
پیامبر وارد مصادیق این ایه شدند

چرا که اولا در خود ایه تطهیر صراحتا اسم ازواج مطهرات امده است و این خودش اتقن دلائل است که شأن
نزول این ایه برای ازواج مطهرات است

"" وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتِينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَه

إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير""33 احزاب

[=arial]
اما در مورد روایتی که اوردید این روایت خودش قرینه محکم و متقنی است که ازواج مطهرات از جمله حضرت
ام سلمه جزء اهل بیت پیامبر و مصادیق ایه تطهیر هستند چرا که:
[=arial]در آخر حدیث کساء آمده است: وقتی ام سلمه رضی الله عنها به پیامبر گفت: «ألستُ منهم؟» (آیا من از آنها نیستم؟) پیامبر نفرمود: نه، تو از آنها نیستی، بلکه فرمود: «علی مکانکِ أنتِ علی خیر» تو همانجا بایست، تو بر خیر هستی. این برداشت که ازواج مطهرات، طبق این فرموده پیامبر، از دایرۀ اهل بیت خارج شدند، درست نیست،
زیرا اولا؛ پیامبر اهل بیت بودن ام سلمه را انکار نفرمود، ثانیا؛
خطاب به ام سلمه فرمود: «أنتِ علی خیر» یعنی تو که بر خیر و خوبی قرار داری. به عبارت دیگر، تو که از قبل بر این خیر (اهل بیت بودن) قرار داشتی، و نیازی به تایید مجدد نداری.
ثالثا؛ اگر ازواج مطهرات در اهل بیت داخل نمی بودند، آنحضرت صلی الله علیه وسلم برای حذف و خارج گردانیدن آنان، از صراحت کلام و لهجه استفاده می کرد، چنانکه وقتی حضرت نوح به بارگاه الهی عرض کرد: «إن ابنی من أهلی» با جواب صریح و قاطع مواجه شد که؛ «إنه لیس من أهلک» یا آنجایی که خداوند به حضرت لوط خطاب می کند که با اهل خودت از این شهر خارج شو. بعد با حرف «إلا» همسر او را، که جزو اهل بیت اوست، استثناء می کند؛
«قال إِنَّ فِيهَا لُوطًا قَالُوا نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَن فِيهَا لَنُنَجِّيَنَّهُ وَأَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ كَانَتْ مِنَ الْغَابِرِينَ.

[=arial]» [عنکبوت:32]

و همینطور یکی از دلائلی که پیامبر مخالفت کردند که ایشان هم زیر کساء قرار بگیرند این بود که در زیز کساء
نامحرم (حضرت علی و حسنین) حضور داشت ایا شما خودتان راضی میشوید تا همسرتان با نامحرمان در زیر
یک چادر قرار گیرند

عمر فاروق;352845 نوشت:
[=arial]
سلام علیکم و رحمة الله

دوست عزیز اهل سنت به هیچ عنوان منکر این نیستند که حضرات علی ،فاطمه و حسنین جزء مصادیق
ایه تطهیر هستند و اختلاف ما با شما در این است که شما شان نزول ایه تطهیر را فقط منحصر در خمسه
طیبه میدانید و لی ما علاوه بر این بزرگواران، ازواج مطهرات پیامبر را نیز جزء مصادیق این ایه میدانیم
و میگوییم که شان نزول ایه تطهیر برای ازواج مطهرات است و خمسه طیبه بعدا به واسطه دعای
پیامبر وارد مصادیق این ایه شدند

چرا که اولا در خود ایه تطهیر صراحتا اسم ازواج مطهرات امده است و این خودش اتقن دلائل است که شأن
نزول این ایه برای ازواج مطهرات است

إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير""33 احزاب

[=arial]
اما در مورد روایتی که اوردید این روایت خودش قرینه محکم و متقنی است که ازواج مطهرات از جمله حضرت
ام سلمه جزء اهل بیت پیامبر و مصادیق ایه تطهیر هستند چرا که:
[=arial]در آخر حدیث کساء آمده است: وقتی ام سلمه رضی الله عنها به پیامبر گفت: «ألستُ منهم؟» (آیا من از آنها نیستم؟) پیامبر نفرمود: نه، تو از آنها نیستی، بلکه فرمود: «علی مکانکِ أنتِ علی خیر» تو همانجا بایست، تو بر خیر هستی. این برداشت که ازواج مطهرات، طبق این فرموده پیامبر، از دایرۀ اهل بیت خارج شدند، درست نیست،
زیرا اولا؛ پیامبر اهل بیت بودن ام سلمه را انکار نفرمود، ثانیا؛
خطاب به ام سلمه فرمود: «أنتِ علی خیر» یعنی تو که بر خیر و خوبی قرار داری. به عبارت دیگر، تو که از قبل بر این خیر (اهل بیت بودن) قرار داشتی، و نیازی به تایید مجدد نداری.
ثالثا؛ اگر ازواج مطهرات در اهل بیت داخل نمی بودند، آنحضرت صلی الله علیه وسلم برای حذف و خارج گردانیدن آنان، از صراحت کلام و لهجه استفاده می کرد، چنانکه وقتی حضرت نوح به بارگاه الهی عرض کرد: «إن ابنی من أهلی» با جواب صریح و قاطع مواجه شد که؛ «إنه لیس من أهلک» یا آنجایی که خداوند به حضرت لوط خطاب می کند که با اهل خودت از این شهر خارج شو. بعد با حرف «إلا» همسر او را، که جزو اهل بیت اوست، استثناء می کند؛
«قال إِنَّ فِيهَا لُوطًا قَالُوا نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَن فِيهَا لَنُنَجِّيَنَّهُ وَأَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ كَانَتْ مِنَ الْغَابِرِينَ.

[=arial]» [عنکبوت:32]

و همینطور یکی از دلائلی که پیامبر مخالفت کردند که ایشان هم زیر کساء قرار بگیرند این بود که در زیز کساء
نامحرم (حضرت علی و حسنین) حضور داشت ایا شما خودتان راضی میشوید تا همسرتان با نامحرمان در زیر
یک چادر قرار گیرند

جناب عمر فاروق سلام عليكم

روايات وارده در اين باب از علماي اهل سنت بيش از هفتاد روايت است كه شان نزول آيه تطهير را انحصارا در خمسه طيبه ميدانند و اين روايات بسيار زياد، و بيش از هفتاد حديث است، كه بيشتر آنها از طرق اهل سنت است، و اهل سنت آنها را از طرق بسيارى، از ام سلمه، عايشه، ابى سعيد خدرى، سعد، وائلة بن الاسقع، ابى الحمراء، ابن عباس، ثوبان غلام آزاد شده رسول خدا (ص) عبد اللَّه بن جعفر، على، و حسن بن على (ع) كه تقريبا از چهل طريق نقل كرده‏اند.

و شيعه آن را از حضرت على، امام سجاد، امام باقر، امام صادق و امام رضا (ع)، و از ام سلمه، ابى ذر، ابى ليلى، ابى الاسود دؤلى، عمرو بن ميمون اودى، و سعد بن ابى وقاص، بيش از سى طريق نقل كرده‏اند.

ترجمه الميزان، ج‏16، ص: 466

موفق باشيد

عمر فاروق;352668 نوشت:

اولا در کجای لغت عرب امده که اهل تا زمانی که شوهر زنده است شامل همسر میشود

با سلام و عرض ادب
شما همین اولا را ثابت بفرمائید، که زن بعد از طلاق دادن توسط شوهرش هنوز اهل او محسوب می گردد.
لابد اگر زن بعد از طلاق با مرد دیگری ازدواج نماید اهل مرد اول و دوم خواهد بود.

علاوه بر اینکه گفته شد که اهل البیت عنوانی خاص برای علی و فاطمه و حسنین علیهم السلام در زمان پیامبر صلی الله علی و آله بوده که در تعابیری دیگر با عنوان :«عترت، آل، ذوی القربی»،آمده است و احدی در آن زمان خود را مصداق این امر ندانسته، شما که مدعی هستید عایشه از همین اهل است روایت یا نقل قولی از او را برای دوستان ما بیان بفرمائید.

البته آنچه مورد توجه است در نوشته ی جنابعالی تطبیق مصداق عایشه با حدیث ثقلین است که از اموری است که:مما یضحک به الثکلی ؛ که طبق مفاد آن اصحاب عایشه در جنگ جمل به حدیث ثقلین تمسک کردند و علیه امام زمان خود خروج نمودند؟!!!!!!!!!لابد در دلیل خروج عایشه علیه امام علی علیه السلام وی خود را از اصحاب کسا می دانسته و گمان می کرده که پیامبر صلی الله علیه و آله رهبری امت را بعد از خود به خانواده ی ایشان مرحمت نموده اند.

اما آنچه در مورد عایشه مورد اتفاق امت است که در قرآن کریم به صراحت بدان پرداخته شده همان است که در سوره ی تحریم آمده که آن دو گناهکار بوده اند و قلوبشان از حق منحرف گشته است که در پست اول گفته شد.

موفق باشید.

عمر فاروق;352845 نوشت:
یک چادر قرار گیرند

سلام علیکم و رحمه الله

[=times new roman]برادر گرامی عمر فاروق

میتوانید روایتی را از امهات مومنین بیاورید که ادعا کرده باشند آنها اهل بیت هستند و شامل آیه تطهیر میشوند ؟
و همچنین چون نامحرم در بین اهل بیت !!! بود وارد عبا نشدند ؟

اما بعد
بنا بر "نقل قول" ما یک استدلالی داریم که میگوید علی علیه السلام و حسنین نامحرم بودند بر همسران پیامبر لذا آنها خلاف شرع نکردند و وارد نشدند.

[=times new roman]از یک طرف
در منابع روایی معتبر اهل سنت طی چند روایت ام المومنین عائشه را اینچنین توصیف میکنند :
[=times new roman]
پس از فوت رسول الله
مدعی میشود آیه ای از قرآن را بز خورده که مضمونش رضاع کبیر است و دستور به انجام آن میدهد و همچنین
مردانی غریبه وارد خانه ام المومنین میشوند و صبح جنب شده و احکام جنابت می پرسند و یا بشکل عملی در پشت پرده چگونگی غسل را از ایشان می آموزند .. و بحث محرم و نامحرم در هیچ جائی مطرح نمیشود.
فقط شنیده ایم که به ذکر این مطلب بسنده میکنند که آنها مادران مومنان اند.

و از طرف دیگر در محضر الهی و حیات رسول الله و آنهم هنگام نزول آیه تطهیر
موضوع محرم و نامحرم را
دلیل عدم ورود به جمع اهل بیت در زیر عبای نبی مطرح می شود.
نمی دانم از کدام قول رسول خدا دارید استناد میکنید/

علی ایهاالحال آنها از اهل بیت نبودند و جای همسران پیامبرآنجا نبود و لذا در این بین محرم هم بحساب نمی آمدند
در هر صورت
میتوانید توضیح دهید مبنع این استدلال در نقل قولتان را بفرمائید و روایت مربوطه را بیاورید ؟

باسپاس
یاحق

عمر فاروق;351330 نوشت:

سلام
مگر یک سوال را چند بار می پرسند آقا
آقای محترم برادر محترم
شیعه نه عایشه و نه هیچ یک از زنان دیگر پیامبر ص را اهل بیت پیامبر ص نمی داند
آن اهل بیتی که قرآن کریم معرفی فرمود منحصر در خمسه طیبه است
چه اینکه از ویژگیهای اهل بیت طهارت از تمامی رجسهاست
و چگونه ممکن است همچون عایشه ای که به تحریک دشمنان و دنیاطلبان به جنگ امیر مومنان ع می رود از رجسها پاک باشد و بلکه بسیاری اعمال دیگر او که نشانه عدم پاکی او از مطلق رجسهاست
از این دلیل هم بگذریم
روایات متواتری هم هست که در آن مصداق اهل بیت مشخص شده است
قبلا هم گفتیم که :
عقلا محال است خدای حکیم امت پیامبر اعظم ص را به تبعیت از چیزی دعوت کند که یکی مخالف و دشمن دیگری است
مگر اینکه بگویید عقل در دیانت جایی ندارد
به نظر شما وقتی عایشه به جنگ امیر مومنان علی ع رفت
عایشه بر حق بودن یا امیر مومنان علی ع ؟
یا هردو ؟
یا هیچیک ؟
یا امثال این موضوعات سرنوشت ساز و روشنگر را فراموش کنیم ؟
و آخر اینکه
مقام معظم رهبری توهین به مقدسات اهل سنت و همچنین همسران پیامبر ص و ازجمله عایشه را منع کرده اند و هرکس مدعی ولایت است بایدبه این فرمان گردن نهد
والله العالم الموفق

عمر فاروق;352839 نوشت:
خواهشا با سند و مدرک صحبت کنید شما این را از کجا اوردید چرا به حضرت عایشه تهمت میزنید

عمر فاروق;352839 نوشت:
لطفا متن عربی و سند این روایت را بیاورید تا باهم ان را بررسی کنیم

با سلام

دوستان اجازه دهند تا بحث پراكنده ومنحرف نشود ، ظاهرا اين دوست ما هنوز از كتب وصحاح خود بي خبر است .

اما در اينكه جناب عائشه به كرات نسبت به اهل بيت عليهم السلام حسادت كرده وحتي به الله تعالي و رسول خاتم (ص) نيز جسارت و توهين نموده در صحيحترين كتب يعني صحيح بخاري ومسلم و سنن نسايي و ترمذي وابوداود و ابن ماجه ومسند احمد و ... احاديث زيادي موجود است كه نمونه هايي از آن آورده ميشود :

امام حافظ ابن حجر عسقلاني در شرح بخاريش در جلد 10 صفحه 420 آورده :

وَأَخْرَجَ أَحْمَد وَأَبُو دَاوُدَ وَالنَّسَائِيّ بِسَنَدٍ صَحِيح عَنْ النُّعْمَان بْن بَشِير قَالَ : " اِسْتَأْذَنَ أَبُو بَكْر عَلَى النَّبِيّ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ، فَسَمِعَ صَوْت عَائِشَة عَالِيًا وَهِيَ تَقُول : وَاَللَّه لَقَدْ
عَلِمْت أَنَّ عَلِيًّا أَحَبّ إِلَيْك مِنْ أَبِي " الْحَدِيث ،

البته كه دستهاي خائن مقداري از اين خبر را بريده وتحريف كرده اند زيرا امام نسايي در سننش مقدار بيشتري از ماجرا را آورده :

أخبرني عبدة بن عبد الرحيم قال أخبرنا عمرو بن محمد قال أخبرنا يونس بن أبي إسحاق عن العيزار بن حريث عن النعمان بن بشير قال استأذن أبو بكر على النبي صلى الله عليه وسلم فسمع صوت عائشة عاليا وهي تقول والله لقد
علمت أن عليا أحب إليك من أبي فأهوى إليها أبو بكر ليلطمها وقال يا ابنة فلانةأراك ترفعين صوتك على رسول الله صلى الله عليه وسلم فأمسكه رسول الله صلى الله عليه وسلم وخرج أبو بكر مغضبا فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم يا عائشة كيف رأيتني أنقذتك من الرجل ثم استأذن أبو بكر بعد ذلك وقد اصطلح رسول الله صلى الله عليه وسلم وعائشة فقال أدخلاني في السلم كما أدخلتماني في الحرب فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم قد فعلنا

به جمله ابوبكر كه هنگام سيلي زدن به صورت دخترش ميگويد : وقال يا ابنة فلانة !!!! دقت ويژه داشته باشيد كه چرا به اسم مادرش خوانده !

همچنين جناب عائشه آنقدر نسبت به اهل بيت حسادت و عداوت داشت كه نام علي (ع) را هم بر زبان نمي آورد كه اين امر موجب تعجب ساير اصحاب شده بود :

حَدَّثَنَا إِبْرَاهِيمُ بْنُ مُوسَى أَخْبَرَنَا هِشَامٌ عَنْ مَعْمَرٍ عَنِ الزُّهْرِىِّ قَالَ أَخْبَرَنِى عُبَيْدُ اللَّهِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ قَالَتْ عَائِشَةُ - رضى الله عنها - لَمَّا ثَقُلَ النَّبِىُّ - صلى الله عليه وسلم - فَاشْتَدَّ وَجَعُهُ اسْتَأْذَنَ أَزْوَاجَهُ أَنْ يُمَرَّضَ فِى بَيْتِى ، فَأَذِنَّ لَهُ ، فَخَرَجَ بَيْنَ رَجُلَيْنِ ، تَخُطُّ رِجْلاَهُ الأَرْضَ ، وَكَانَ بَيْنَ الْعَبَّاسِ ، وَبَيْنَ رَجُلٍ آخَرَ . فَقَالَ عُبَيْدُ اللَّهِ فَذَكَرْتُ لاِبْنِ عَبَّاسٍ مَا قَالَتْ عَائِشَةُ ، فَقَالَ لِى وَهَلْ تَدْرِى مَنِ الرَّجُلُ الَّذِى لَمْ تُسَمِّ عَائِشَةُ قُلْتُ لاَ . قَالَ هُوَ عَلِىُّ بْنُ أَبِى طَالِبٍ .بخاري

حتي بعد از شنيدن خبر شهادت امام (ع) سجده شكر بجا آورد !!!!!!!

همچنين هنگاميكه اصحاب شهادت دادند كه پيامبر (ص) به علي (ع) وصيت كرد بلافاصله گفت نخير سر پيامبر روي سينه من بود و جان داد !!!! در حاليكه طبق احاديث صحيح شيعه وسني امام علي (ع) فرمود كه سر پيامبر بر سينه من بود وروحش به رفيق اعلي پيوست !

بخاري در صحيح خود وهمچنين امام احمد حنبل در مسند و تر مذي و ابن ماجه در سنن خود آورده اند كه عايشه ميگفت: من نسبت به هيچ زني به اندازه خديجه رشك نبردم. زيرا پيامبر بسيار از او ياد ميكردوبر او درود ميفرستاد به آنحضرت گفتم چرا اينقدر از يك پير زن از پير زنهاي قريش ياد ميكني كه مرده و هيچ اثري از او باقي نمانده و خدا زني بهتر از او به تو عطا نموده(منظورش اين بود كه من دختر باكره بودم واو زني سالمند) اين حرف را كه زدم چهره رسول الله(ص) تغيير كرد كه جز به هنگام وحي آنطور تغيير نميكرد. بعد فرمودند :نه هرگز خداوند بهتر از او به من نداده است وقتي كه مر دم به من كافر شدند او ايمان آورد و وقتي مردم مرا تكذيب كر دند او تصديقم نمود و وقتي مردم مرا از خود راندند با اموالش ياريم كرد وخداي عزو جل از او به من فرزند داد(سيدة النساء فاطمة) در حالي كه از ديگر زنان محرومم كرد.

البته بايد به عائشه كمي حق داد چون عقيم بود ودر سن 18 سالگي هم شوهرش را از دست داد !!!!

در صحيح بخاري و مسلم (هما اصح كتب بعد كتاب الله عند العامه) آمده كه قاسم بن محمد گويد: عايشه گفت واي سرم درد ميكند پس رسول خدا (ص) فرمود اگر آن روز بيايد كه من هم زنده باشم(وتو مرده باشي) پس براي تو استغفار ميكردم و برايت دعا ميكردم . عايشه گفت وا مصيبت من بخدا قسم ميدانم كه تو منتظر مرگ من هستي و مردنم را دوست ميداري و اگر آن روز بيايد حتما ساعتهاي آخرآنروز با برخي همسرانت همبستر ميشوي . ببين حتي رسول الله (ص) چه قدر از عايشه بيزار است.

در صحيح مسلم و بخاري و ترمذي و مسند امام احمد حنيل و سنن نسايي و ساير كتب در باب فضايل ميبينيم كه فضايل اهل بيت را از ساير مردم و زنان جدا ميسازند و طبق موضوعات قبل اثبات گشت كه اهل بيت پامبر منحصرا 5نفر آل عبا هستند كه درصحيح مسلم آمده كه گفتيم اهل بيت چه كساني هستند ؟ زنانش؟ گفت نه بخدا قسم چرا كه زن ممكن است مدتي با شوهرش باشد و سپس اورا طلاق دهد و بسوي پدر و قومش باز گردد ولي اهل بيتش ؛ اصل و ريشه و خانواده اش هستند كه پس از او صدقه برآنها حرام شده است.

همچنين جسارت و توهين بخدا و رسولش :

حديث عَائِشَةَ، قَالَتْ: كُنْتُ أَغَارُ عَلى اللاَّتِي وَهَبْنَ أَنْفُسَهُنَّ لِرَسُولِ اللهِ صلى الله عليه وسلم، وَأَقُولُ: أَتَهَبُ الْمَرْأَةُ نَفْسَهَا فَلَمَّا أَنْزَلَ اللهُ تَعَالَى (تُرْجِى مَنْ تَشَاءُ مِنْهُنَّ وَتُؤْوى إِلَيْكَ مَنْ تَشَاءُ وَمَنِ ابْتَغَيْتَ مِمَّنْ عَزَلْتَ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكَ) قُلْتُ: مَا أُرَى رَبَّكَ إِلاَّ يُسَارِعُ فِي هَوَاكَ
أخرجه البخاري في: 65 كتاب التفسير: 33 سورة الأحزاب: 7 باب قوله (ترجى من تشاء منهن)

حتي در رسالت پيامبر (ص) شك داشت مثل عمر :

قالت عائشة فلما رأيت ذلك قلت : يا لعباد الله ! غلبتنا هذه اليهودية على رسول الله
قالت : فقال رسول الله صلى الله عليه و سلم يا أم عبد الله إن متاعك كان فيه خف وكان متاع صفية فيه ثقل فأبطأ بالركب فحولنا متاعها على بعيرك وحولنا متاعك على بعيرها قالت : فقلت ألست
تزعم إنك رسول الله قالت : فتبسم قال : أو في شك أنت يا أم عبد الله ؟ قالت : قلت : ألست تزعم إنك رسول الله ؟ أفهلا عدلت ؟
وسمعني أبو بكر وكان فيه غرب - أي حدة - فأقبل علي فلطم وجهي فقال رسول الله صلى الله عليه و سلم مهلا يا أبا بكر فقال : يا رسول الله أما سمعت ما قالت ؟ فقال رسول الله صلى الله عليه و سلم : إن الغيري لا تبصر أسفل الوادي من أعلاه

قال حسين سليم أسد : رجاله ثقات

واما تيرباران كردن تابوت امام حسن (ع) توسط عائشه :

حافظ كبير ابن عساكر در تاريخ دمشق :

[=Traditional Arabic]قال وأنا ابن سعد أنا محمد بن عمر نا علي بن محمد العمري عن عيسى بن معمر عن عباد بن عبد الله بن الزبير قال سمعت عائشة تقول يومئذ هذا الأمر لا يكون أبدا [=Traditional Arabic]يدفن ببقيع[=Traditional Arabic] الغرقد ولا يكون لهم رابعا والله انه لبيتي اعطانيه رسول الله صلى الله عليه وسلم في حياته وما دفن فيه عمر وهو خليفة إلا بأمري وما آثر علي عندنا بحسن

ابن شبه نميري در تاريخ مدينه اش آورده :

[=Traditional Arabic]حدثنا محمد بن يحيى، عن محمد بن إسماعيل، عن فائد مولى عبادل أن عبيد الله بن علي أخبره، عمن مضى من أهل بيته: أن حسن بن علي رضي الله عنهما أصابه بطن، فلما حزبه وعرف من نفسه الموت، أرسل إلى [=Traditional Arabic]عائشة[=Traditional Arabic] رضي الله عنها أن تأذن له أن يدفن مع رسول الله صلى الله عليه وسلم، فقالت له: نعم، ما كان بقي إلا موضع قبر واحد، فلما سمعت بذلك بنو أمية استلاموا هم وبنو هاشم للقتال، وقالت بنو أمية: والله لا [=Traditional Arabic]يدفن فيه[=Traditional Arabic] أبدا.

[=Traditional Arabic]وبلغ ذلك حسن بن علي رضي الله عنهما، فأرسل إلى أهله: أما إذا كان هذا فلا حاجة لي به، ادفنوني في المقبرة إلى جنب أمي فاطمة.
[=Traditional Arabic]فدفن في المقبرة إلى جنب فاطمة رضي الله عنها

[=Times New Roman]پس از آنکه امام مجتبى – علیه السّلام – وفات یافت ، هاشمیان خواستند او را پهلوى جدّش پیغمبر اکرم – صلّى اللّه علیه وآله – دفن نمایند، ولى یکباره بنى امیه قیام کردند و مسلّح و مجهز شده ، آماده جنگ شدند. در رأ س آنها مروان حکم و سعیدبن عاص و عایشه قرار داشتند[=Times New Roman].[=Times New Roman]در کتاب مقاتل الطالبیین ابوالفرج اصفهانى مروانى در شرح حال امام حسن – علیه السّلام – از على بن طاهر بن زید روایت مى کند که وقتى خواستند امام حسن – علیه السّلام – را دفن کنند، عایشه سوار قاطرى شد و از بنى امیه و مروان حکم و سایر طرفداران ایشان کمک گرفت و مردم را بر علیه امام حسن علیه السلام می شوراند. عایشه گفت: به خدا سوگند تا مو در سر من هست، نمی گذارم حسن علیه السلام را در اینجا [=Times New Roman]([=Times New Roman]کنار قبر پیامبر صلی الله علیه و اله و اتاق حضرت زهرا سلام الله علیها) دفن کنید[=Times New Roman]. [=Times New Roman]و جنازه آن حضرت را تیرباران کردند, تا آنکه هفتاد تیر از جنازه آن حضرت بیرون کشیدند.(۱[=Times New Roman])[=Times New Roman]در آنجا بود که ابن عباس گفت: روزى قاطر سوار و روزى شتر سوار است ! یعنی روزی سوار بر شتر می شود و به جنگ با مولا علی علیه السلام می رود و روزی بر قاطر سوار می شود و با جنازه حسن بن علی علیه السلام مقابله و جنگ می کند[=Times New Roman].

[=Times New Roman]مسعودى مى نویسد: آن روز عایشه سوار قاطر سفید وسیاهى بود.
[=Times New Roman]شاعر در همین خصوص مى گوید:
[=Times New Roman]تجملت تبغلت و لو عشت تفیلت
[=Times New Roman]لک التسع من الثمن و فى الکل تصرفت
[=Times New Roman]یعنى : اى عایشه ! روزى سوار شتر شدى ، روز دیگرى هم قاطر سوارى کردى ، اگر بمانى ، سوار فیل هم خواهى شد! تو از هشت یک ارث خانه پیغمبر، یک نهم مى برى ، ولى همه را تصرف کردى . (یعنی با اینکه تنها مالک بخشی از خانه پیامبراکرم صلی الله علیه و اله هستی ولی در همه آن تصرف کردی و مانع دفن امام حسن علیه السلام در آن خانه شدی.)
[=Times New Roman]اسناد:
[=Times New Roman](۱) منع عایشه از دفن کردن امام حسن علیه السلام: الطبقات ۸/۱۷۵، مختصر تاریخ دمشق، ابن عساکر ترجمة الامام الحسن علیه السلام، و انساب الاشراف، ترجمة الامام الحسن ۳/۶۱، مقاتل الطالبین ۷۴٫ عایشه سوار قاطر شد و با بنی هاشم مبارزه کرد تا جسد امام حسن علیه السلام دفن نشود: مجمع البحرین، الطریحی۱/۵۷۲، شرح اصول کافی، المازندرانی ۶/۱۶۷، الایضاح، ابن شاذان ۲۶۲، تاریخ الیعقوبی ۲/۲۲۵ .

رواياتي در کتب شيعه و اهل تسنن وجود دارد که ثابت ميکند عايشه در هنگام دفن سبط اکبر پيامبر اکرم امام حسن مجتبي از دفن ايشان در کنار قبر پيامبر جلوگيري کردند و اجازه ندادند که آن حضرت را در آنجا دفن کنند هر چند که امام حسين اصلاً قصد دفن کردن امام حسن را در آنجا نداشتند .روايات در کتب شيعه در اين موضوع زياد است و فقط به عنوان نمونه يک مورد آن را از کتاب شريف اصول کافي جلد 1 صفحه 303 براي دوستان ميخوانم که شيخ کليني با سند خودش نقل ميکند که جنازه امام حسن را براي خواندن نماز به جائيکه هميشه پيامبر اکرم نماز ميخواندند بردند و وقتي خبر به عايشه رسيد سوار بر آن قاطر معروف خودش شد و خودش را رساند و اين جملات را گفت : « نَح إبنَکُم عَن بَيتِي فَإنَّهُ لاَ يُدفَنُ فِيهِ شَيءٌ وَ لاَ يَهتِکُ عَلي رسول الله حِجَابُهُ : پسر خودتان را از خانه من دور کنيد کسي حق ندارد در آنجا کسي را دفن کند و شما حق نداريد حجاب پيامبر را پاره کنيد » بعد امام حسين عليه السلام بلند شد و محکم جواب او را داد که کسي که حجاب پيامبر را دريد ما نيستيم قبل از ما تو خودت حجاب پيامبر را دريدي و پدرت و عمر را در آنجا دفن کردي ( يعني اگر دفن کردن در کنار رسول خدا پاره کردن حجاب ايشان باشد پيش از ما شما اينکار را انجام داديد ) ... بحث به درازا کشيد و امام حسين فرمودند اگر ما دفن کردن در کنار پيامبر را جايز مي دانستيم تو مي داني که ما حتما در آنجا دفن مي کرديم بر خلاف ميل تو ولي جايز نمي دانيم ، بعد محمد حنفيه بلند مي شود و مي گويد « يَا عَايِشَۀ يَومٌ عَلي بَغلٍ وَ يَومٌ عَلَي جَمَلٍ فَمَا تَملِکِينَ نَفسَکَ وَ لاَ تَملِکِينَ لِعَدَاوَۀَ لِبَنِي هاشم » يا عايشه چه خبر است يک روز سوار شتر هستي و يک روز سوار قاطر تو نه مالک خودت هستي و نه مي تواني در روي زمين قرار بگيري بخاطر عداوت و دشمني با بني هاشم .ابن عبد البر قرطبي مفسر و دانشمند پرآوازه اهل سنت در کتاب بهجۀ المجالس مي گويد : « لَمَّا مَاتَ الحسن أرَادَ أَن يَدفَنُوهُ فِي بَيتِ رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم فََأَبَي ذَلِکَ عَايشۀ وَ رَکَبَت بَغلَۀً وَ جَمَعَتِ النَّاس فَقَالَ لَهَا إبن عباس کَاَنَّکَ أََرَدتَ أَن يُقَالَ يَومَ بَغلَۀٍ کَمَا قِيلَ يَومَ الجَمَل : وقتي امام حسن از دنيا رفت خواستند او را در کنار قبر پيامبر دفن کنند عايشه از اينکار جلوگيري کرد و سوار قاطر شد و مردم را هم دور و بر خودش جمع کرد ( آماده جنگ شد ) عايشه چرا دست بر نميداري و چرا اين کارها را انجام ميدهي يک بار يک کاري انجام دادي عليه اهل بيت که معروف شد به روز جمل ( روز شتر ) آيا ميخواهي يک روز ديگر هم معروف شود به روز قاطر ؟ اين کار را نکن » . کتاب بهجۀ المجالس و انس المجالس ـ جزء الاول من قسم الاول ـ صفحه 100 بلاذُري در انصاب الاشراف و ابن ابي الحديد معتزلي در شرح نهج البلاغه نوشته اند که هنگاميکه امام حسن عليه السلام از دنيا رفت خواستند او را دفن کنند ولي مروان اجازه نداد و گفت نه ، عثمان در قبرستان يهوديهان دفن باشد و امام حسن شما در کنار قبر پيغمبر ؟ ما اجازه نمي دهيم ( ميدانيد که وقتي عثمان را ياران رسول خدا و صحابه به قتل رساندند کسي اجازه نميداد که او در قبرستان مسلمانان دفن شود و سه روز جنازه اش در مزبله داني مانده بود و بعد از سه روز او را شبانه بردند و در قبرستان يهودي ها دفن کردند و مروان هم از اين جريان ناراحت بود و ميگفت چرا عثمان در قبرستان يهودي ها دفن باشد ولي امام حسن در کنار پيامبر دفن شود ؟ ما هرگز اجازه نمي دهيم ) بعد ميگويند که بين بني هاشم و بني اميه درگيري هايي رخ داد و در اين بين ابوهريره پيش افتاد و با مروان صحبت کرد و مروان خيلي تند جواب ابوهريره را داد . و در ادامه اين روايت را نقل مي کند که عايشه در حقيقت براي دفاع از مرواني ها اين مطلب را گفت که : « ألبَيتُ بَيتِي وَ لاَ آذُنُ أنَ يَدفُنُ فِيهِ أحَد : خانه خانه من است من اجازه نمي دهم کسي را در اين خانه دفن کنيد » . انصاب الاشراف بلاذري کتاب بسيار معتبري است و بلاذري هم فرد بزرگي است و متوفي 297 است و از علماء قديم اهل سنت است در جلد اول صفحه 389 و عين همين روايت را ابن ابي الحديد در شرح نهج البلاغه جلد 16 صفحه 8 نقل ميکند و ابن ابي الحديد هم از بلاذري نقل ميکند .ما سؤال ميکنيم اگر عايشه قصد جنگ نشد چرا اين همه افراد را دور خودش جمع کرد ؟ چرا پياده نيامد ؟ چرا سوار بر قاطر آمد ؟ چرا خودش را براي جنگ آماده کرد ؟ چرا بجاي پشتيباني از فرزند رسول خدا از مرواني ها که پيامبر آنها را از مدينه طرد کرده بود دفاع کرد ؟يعقوبي هم در تاريخ خودش مي نويسد که عايشه در حاليکه سوار بر قاطر خاکستري رنگي شده بود جلو آمد و گفت : « ألبَيتُ بَيتِي وَ لاَ آذُنُ أنَ يَدفُنُ فِيهِ أحَد: اين خانه خانه من است و به هيچکس هم اجازه دفن نميدهم » بعد جالب است که قاسم بن محمد بن ابي بکر جلو آمد و در جواب عايشه گفت : « يَا عَمَۀُ مَا غَسَلنَا رُؤُسَنَا مِن يَومِ الجَمَلِ الأحَمَر ، أَتُرِيدِينَ أَن يُقاَلَ يَومَ البَغلَۀُ الشَّهبَاء ؟ : ما هنوز سرمان را از ننگ روز شتر سرخ ( جنگ جمل ) نشسته ايم تو ميخواهي يک روز ديگر هم واقع شود بنام روز قاطر خاکستري ؟ » يعني ما هنوز از آن روز سرافکنده ايم و آن ننگ را نشسته ايم چرا ميخواهي دوباره براي ما ننگ به بار آوري ؟اين روايت در کتاب تاريخ يعقوبي است که شيعه و سني هم آن را قبول دارد جلد 2 صفحه 225 آمده است .همين مطلب را عماد الدين ابو الفداء در تاريخ خودش کتاب المختصر في اخبار البشر نوشته که عايشه اجازه دفن نداد و گفت : « ألبَيتُ بَيتِي وَ لاَ آذُنُ أنَ يَدفُنُ فِيهِ أحَدفَدُفِنَ بِالبَقِيعِ وَ لَمَّا بَلَغَ معاويه مَوتَ الحَسن خَرَّ سَاجِداً لله : وقتي خبر به معاويه رسيد براي خدا سجده کرد » . المختصر في اخبار البشر ـ جلد 1 ـ صفحه 127حالا اين سؤال ممکن است پيش بيايد که اصلاً چرا عايشه جلوگيري کرد از دفن امام حسن عليه السلام ؟مالکيت اين خانه مال عايشه بود حال اگر ارث رسيده بود از پيغمبر که قبل از او بايد حضرت زهرا هم ارث ميبرد و قبل از او امام حسن که نوه پيغمبر بود ارث ميبرد و اگر ارث نرسيده بود اين خانه را چه کسي به عايشه داده بود ؟ و عايشه از کجا مالک شده بود ؟ و ...

اما مشكلات عائشه :

حجاب ساير امهات مومنين مانند حضرت خديجه وام سلمه و... رضي الله عنهم حتي قبل از نزول آيه حجاب چگونه بود ؟

اما بررسي روايات عامه بيانگر اين مطلب است كه ام المومنين مذكور قبل و بعد از نزول آيات حجاب مشكلاتي داشته مثلا :

حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرٍ قَالَ: نَا وَكِيعٌ، عَنِ الْعَلَاءِ بْنِ عَبْدِ الْكَرِيمِ الْيَامِيِّ، عَنْ عَمَّارِ بْنِ عِمْرَانَ، رَجُلٍ مِنْ زَيْدِ اللَّهِ، عَنِ امْرَأَةٍ مِنْهُمْ، عَنْ عَائِشَةَ أَنَّهَا شَوَّفَتْ جَارِيَةً، وَطَافَتْ بِهَا وَقَالَتْ: «لَعَلَّنَا نَصْطَادُ بِهَا شَبَابَ قُرَيْشٍ»ابن ابي شيبه المصنف

از عايشه روايت شده که روزي کنيزي را آرايش کرده و او را در کوچه ها چرخاند و گفت شايد بتوانيم با اين کنيز جوانان قريش را شکار کنيم !!!

مثلاً غسل کردن عايشه جلوي برادر رضائي ! خودش را نقل کردند و روايت در صحيح مسلم است که : « قَالَت عَايِشَۀ دَخَلَت عَلَيَّ رَسول الله صلي الله عليه و آله و سلم وَ عِندَ رَجُلٌ قَائِدٌ فَاشتَدَّت ذَلِکَ عَلَيهِ : عايشه ميگويد روزي پيامبر بر من وارد شد و ديد که يک مرد پيش من است پس بسيار عصباني و ناراحت شد و من غضب را در چهره او ديدم و گفتم رسول خدا اين برادر رضائي من است حضرت فرمودند اين که فرقي نميکند » و در ادامه فرمودند : « وَ إِنَّمَا الرِّضَاءَۀُ مِنَ المُجَاعَۀ : شير خوردن فقط براي اين است که از گرسنگي نجات پيدا کند نه اينکه با همديگر محرم باشند و کنار يکديگر بنشينند » خلاصه پيامبر از اين جريان خيلي ناراحت شدند .

ورضاع كبير كه عايشه مدعي است آياتش از قرآن حذف شده است !!!!!!! اولين تحريف كنندگان قرآن !

مسلم نيشابوري در صحيح ترين کتاب خودش بعد از قرآن نقل کرده است : « عَن عبد الله بن شهاب الخولاني قَالَ کُنتُ نَازِلاً عَليَ عَايِشَه فَحتَلَمتُ فِي ثَوبِي فَغَمَضتُهَا فِي المَاءِ : من روزي بر عايشه وارد شدم و محتلم شدم در لباسم و بعد آن را با آب شستم » .

همچنين كدام زن مسائل رختخوابش را جلوي مردان بازگو وتشريح ميكند ؟!

محمد بن إدريش شافعي رئيس فرقه شافعي ها در کتاب اختلاف الحديث اين روايت را نقل ميکند : « عَن عَايِشَۀ قَالَت إِذَا إِلتَقَي الخَتَانَانِ فَقَد وُجِبَ الغُسل فَعَلتُهُ أَنَا وَ رَسولُ الله فَغتَسَلنَا : قاسم از عايشه نقل کرده که وقتي زن و مرد با هم همبستر شوند و دو تا ختنه گاه با هم ملاقات کنند غسل واجب ميشود پس من و رسول خدا اينکار را انجام داديم پس غسل کرديم » .

حدثنا بشر بن معاذ العقدي حدثنا محمد بن دينار الطاحي حدثنا سعد بن أوس عن مصدع أبي يحيى عن عائشة : أن رسول الله صلى الله عليه و سلم كان يقبلها و هو صائم و يمص لسانها .صحيح ابن خزيمه

همچنين عايشه پيامبر (ص) را از نظر جنسي مثل مردان ديگر معرفي ميكند !!!!!!!!!!!!!!!!!

حتي خود عائشه هنگام مرگ معترف بود كه گناهان و بدعتهايي در اسلام وارد كرده :

[=Simplified Arabic]إسماعيل بن أبى خالد ، عن قيس ، قال : قالت [=Simplified Arabic]عائشة[=Simplified Arabic] - وكانت تحدث نفسها أن تدفن في بيتها - فقالت : إني [=Simplified Arabic]أحدثت[=Simplified Arabic] بعد رسول الله حدثا ، ادفنوني مع أزواجه. فدفنت بالبقيع رضى الله عنها [ابن سعد في (الطبقات) ، وصححه الحاكم في (المستدرك) ، ووافقه الذهبي في (التلخيص).
[=Simplified Arabic]قال الذهبي : تعنى بالحدث مسيرها يوم الجمل ، فإنّها ندمت ندامة كلّية ، وثابت من ذلك ، على أنها ما فعلت ذلك إلا متأولة ، قاصدة للخير ، كما اجتهد طلحة بن عبيد الله ، والزبير بن العوام ، وجماعة من الكبار ، رضى الله عن الجميع (سير الأعلام).
[=Simplified Arabic]وقد قيل إنها مدفونة بغربي جامع دمشق ، وهذا غلط فاحش ، لم تقدم رضى الله عنها إلى دمشق أصلا ، وإنما هي مدفونة بالبقيع ، ومدة عمرها : ثلاث وستون سنة وأشهر.

http://hojjah.googlepages.com/ayeshe.zip

سلام و عرض ادب
جناب عمر فاروق به مطالب اشاره کرده اند که در زیر می آید:

1-

نقل قول:
[=arial narrow]دوست عزیز بنده در پستهای قبلی با استناد به اکثر کتب تفسیری شیعیان اثبات کردم که شان
[=arial narrow]نزول ایات افک در مورد حضرت عایشه میباشد و فکر نمیکنم که با این مطلب مخالف باشید

اولا برادر عزیز وقتی دوستان برای شما از صحیح مسلم و از قول صحابی رسول خدا که به قول شما اهل سنت هم عادل هستند هم بهشتی دلیل می آورند که ایشان گفته است زنان پیامبر جزو اهل بیت نیستند شما در جواب گفته صحابی را رد میکنید و میگویید او اشتباه کرده است!!!
حال چطور از ما انتظار دارید حرف بزرگوارانی را قبول کنیم که نه بر عدالت مطلقشان دلیلی است و نه بر بهشتی بودنشان نص صریحی؟؟؟

شما میگویید نظر

زيد بن ارقم بر خلاف گفته بقیه صحابه است ، اگر این طور است نطر بقیه صحابه را بیاورید که گفته باشند زنان پیامبر جزو اهل بیت هستند؟؟؟

ثانیا چطور ماجرای به این مهمی را هیچ کدام از صحابه پیامبر نقل نکرده اند؟ و چرا فقط خود عایشه نقل کرده است آن هم در روایتی که میگوید:

4550 حدثنا مُوسَى بن إِسْمَاعِيلَ حدثنا أبو عَوَانَةَ عن أبي بِشْرٍ عن يُوسُفَ بن مَاهَكَ قال كان مَرْوَانُ على الْحِجَازِ اسْتَعْمَلَهُ مُعَاوِيَةُ فَخَطَبَ فَجَعَلَ يَذْكُرُ يَزِيدَ بن مُعَاوِيَةَ لِكَيْ يُبَايَعَ له بَعْدَ أبيه فقال له عبد الرحمن بن أبي بَكْرٍ شيئا فقال خُذُوهُ فَدَخَلَ بَيْتَ عَائِشَةَ فلم يَقْدِرُوا فقال مَرْوَانُ إِنَّ هذا الذي أَنْزَلَ الله فيه ) وَالَّذِي قال لِوَالِدَيْهِ أُفٍّ لَكُمَا أَتَعِدَانِنِي ( فقالت عَائِشَةُ من وَرَاءِ الْحِجَابِ ما أَنْزَلَ الله فِينَا شيئا من الْقُرْآنِ إلا أَنَّ اللَّهَ أَنْزَلَ عُذْرِي
صحيح البخاري ج 4 ص 1827 اسم المؤلف: محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي الوفاة: 256 ، دار النشر : دار ابن كثير , اليمامة - بيروت - 1407 - 1987 ، الطبعة : الثالثة ، تحقيق : د. مصطفى ديب البغا

اگر این روایت را قبول دارید باید قبول کنید که به جز آیه افک آیه دیگری در شان عایشه نازل نشده است از جمله آیه تطهیر.

2-

نقل قول:
[=arial]اولا کلمه اهل بیت خودش جمع است و احتیاجی نیست این کلمه را اهل البیوت بخوانیم تا معنای جمع بدهد
[=arial]ایا شما از کلمه اهل بیت برداشت جمع میکنید یا مفرد؟
[=arial]و اینکه چرا در جملات قبلی این اتفاق نیفتاده دلیلش بسیار واضح است چون در جملات قبلی کلمه اهل بر سر
[=arial]بیت نیامده است و از طرفی در جملات قبلی منظور از بیوت به اعتبار همسران پیامبر است ولی در اهل بیت
[=arial]به اعتبار خود پیامبر است که بیت امده نه بیوت، یعنی
[=arial]خانه های ازواج مطهرات به اعتبار نسبت به پیامبر
یک خانه حساب می شوند. در این آیه منظور از "بیت" چهار دیواری نیست، بلکه مراد و منظور خانواده است

در کدام ترجمه و تفسیری آمده که کلمه اهل البیت جمع است؟؟!!
کلمه بیت به معنای خانه است و وقتی با الف و لام آمده اشاره دارد به یک خانه خاص نه تمام خانه ها
و وقتی آیه میگوید میخواهم اهل این خانه را از هر پلیدی پاک کنم مشخص است که منظور آیه افرادی هستند که در آن خانه (خانه حضرت فاطمه(س) ) زندگی میکرده اند
[=arial]از طرفی شما جواب بنده را ندادید که چرا در ایه 73 سوره هود برای اهل بیت ضمیر کم امده نه ضمیر کن

نقل قول:

اگر استدلال شما درست بود در این ایه باید به جای ضمیر مذکر ضمیر مونث می امد

زیرا افراد آن خانه هم مذکر بودند و هم مونث همانطور که در خانه حضرت فاطمه (س) نیز پیامبر علی و حسنین علیهم السلام بوده اند

3-

نقل قول:
[=arial]دوست عزیز در کجای سخن شیخ الاسلام ابن تیمیه امده که (الله در جواب آیه تطهیر را نازل میکند.)

[=arial]ایشان فقط میگویند پیامبر برای انها دعا کرد نمیگویند که شان نزول ایه تطهیر در مورد ایشان است

بله پیامبر دعا کرد که خدایا که علی فاطمه و حسنین علیهم السلام را از هر پلیدی پاک کن. و خداوند در جواب این آیه را نازل کرد .همچنین پیامبر (ص) بعد از نزول آیه بارها و بارها ایشان را به نام اهل بیت خود خوانده است اما هرگز در هیچ روایتی نیامده که همسران خود را اهل بیت بخواند. آیا شما سندی خلاف این مطلب دارید؟؟

نقل قول:
[=arial]در مورد جناب ام سلمه نیز خواهشا روایت را با متن عربی و اسنادش بیاورید تا باهم ان را بررسی کنیم

- حَدَّثَنَا عَفَّانُ، حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ سَلَمَةَ، قَالَ: حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ زَيْدٍ، عَنْ شَهْرِ بْنِ حَوْشَبٍ، عَنْ أُمِّ سَلَمَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ لِفَاطِمَةَ: «ائْتِينِي بِزَوْجِكِ وَابْنَيْكِ» . فَجَاءَتْ بِهِمْ، فَأَلْقَى عَلَيْهِمْ كِسَاءً فَدَكِيًّا، قَالَ: ثُمَّ وَضَعَ يَدَهُ عَلَيْهِمْ، ثُمَّ قَالَ: «اللَّهُمَّ إِنَّ هَؤُلَاءِ آلُ مُحَمَّدٍ، فَاجْعَلْ صَلَوَاتِكَ وَبَرَكَاتِكَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، إِنَّكَ حَمِيدٌ [ص:328] مَجِيدٌ» . قَالَتْ أُمُّ سَلَمَةَ: فَرَفَعْتُ الْكِسَاءَ لِأَدْخُلَ مَعَهُمْ، فَجَذَبَهُ مِنْ يَدِي، وَقَالَ: «إِنَّكِ عَلَى خَيْرٍ»

مسند احمد جزء 44 ص 327

نقل قول:
[=arial] یکی از دلائلی که پیامبر مخالفت کردند که ایشان هم زیر کساء قرار نگیرند این بود که در زیز کساء
[=arial]نامحرم (حضرت علی و حسنین) بودند ایا شما خودتان راضی میشوید تا همسرتان با نامحرمان در زیر
[=arial]یک چادر قرار گیرند

برادر من ظاهرا شما اصلا کتبتان را مطالعه نمیکنید؟ مگر شما عایشه را بهترین زنان پیامبر نمیدانید؟
چطور عایشه که به قول شما مقام بالاتر از ام سلمه داشته به مردان نامحرم وضو گرفتن یاد میداده اما ام سلمه نمیتاند وارد کسائی شود که نامحرم در آن باشد؟؟؟
«... أخبرنى سالم سبلان قال: وكانت عايشة تستعجب بأمانته وتستأجره فارتنى كيف كان رسول اللّه صلى‏الله‏عليه‏و‏سلم يتوضأ... وغسلت وجهها ثلاثا ثمّ غسلت يدها اليمنى ثلاثا واليسرى ثلاثا ووضعت يدها في مقدم رأسها ثمّ مسحت رأسها مسحة واحدة إلى مؤخره ثمّ امرت يديها بأذنيها ثمّ امرت على الخدين. قال سالم: كنت آتيها مكاتبا ما تختفى منى فتجلس بين يدى وتتحدث معى...»سالم سبلان - كه به خاطر امانتداريش عايشه او را اجير كرده بود- مى‏گويد: عايشه به من نشان داد كه رسول خدا صلى‏الله‏عليه‏و‏آله چگونه وضو مى‏گرفت... سه بار (عايشه) صورتش را شست سپس سه بار دست راستش و سه بار دست چپش را شست و سپس دستش را جلو سرش قرار داد و آن را به تمام سرش كشيد و گوشهايش را مسح كرد و بر دو گونه‏اش كشيد. سالم مى‏گويد من آنگاه كه عبد مكاتب بودم نزد او مى‏رفتم. او خود را از من نمى‏پوشاند بلكه مقابل من مى‏نشست و با من گفتگو مى‏كرد... .
صحيح بخارى، ج 3 ص 225، كتاب الشهادات، باب شهادة الأعمى و... .سنن نسائى، ج 1، ص 93، كتاب الطهارة، باب 83، ح 100.

نقل قول:
این مهدی که شما میگوید همان مهدی شما نیست بلکه مهدی است که اهل سنت به ان اعتقاد دارند
و هنوزهم به دنیا نیامده است

فعلا فرض کنیم فرق کند که این مورد بحث دیگری میطلبد

آیا همین مهدی شما به گفته پیامبر جزو اهل بیت شده است یا نه؟؟؟
چرا پیامبر به مهدی به عنوان اهل بیت اشاره کرده است اما یک بار هم به زنانش به عنوان اهل بیت اشاره نکرد؟؟؟؟

چرا نگفته است قتیله مرتد شده هم جز اهل بیت است و واجب الاطاعت؟؟!!!!

نقل قول:

اگر قرار بود با انما اراده ها تکوینی شود پس حتما در این ایه نیز اراده شیطان تکوینی است:

(إِنَّما يُرِيدُ الشَّيْطانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَداوَةَ وَ الْبَغْضاءَ فِي الْخَمْرِ وَ الْمَيْسِرِ وَ يَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَ عَنِ الصَّلاة)
(91مائده)

دوست عزیز چرا سفسطه میکنید؟ مگر شیطان با خدا قابل قیاس است؟؟ آیا در این آیه اسم افرادی خاص آمده ؟؟؟ آیا اسم مکانی خاص آمده؟؟؟
اراده تشریعی خداند به تطهیر همه انسانها تعلق گرفته است ، آیا در این آیه مخاطب الله همه انسانها هستند یا عده معدود و مشخصی ؟؟

نقل قول:

دوستان جواب این شبهه را دادند

اما در مورد این که میگویید عایشه به قصد جنگ به بصره نرفت!!!!

ابن عبد البر قرطبی در کتاب الإستیعاب می‌نویسد:

فلما كان بعد ايام جاء عبد الله بن الزبير في ليلة ذات ريح وظلمة وبرد شديد ومعه جماعة من عسكرهم فطرقوا عثمان بن حنيف في دار الامارة فاخذه ثم انتهوا به إلى بيت المال فوجدوا اناسا من الزط يحرسونه فقتلوا منهم اربعين رجلا وارسلوا بما فعله من اخذ عثمان واخذ ما في بيت المال إلى عائشة يستشيرونها في عثمان وكان الرسول اليها ابان بن عثمان فقالت عائشة اقتلوا عثما بن حنيف
فقالت لها امراة نشادتك الله يا أم المؤمنين في عثمان بن حنيف وصحبته لرسول الله e فقالت ردوا ابانا فردوه فقالت احبسوه ولا تقتلوه فقال ابان لو اعلم انك رددتني لهذا لم ارجع وجاء فاخبرهم فقال لهم مجاشع بن مسعود اضربوه وانتفوا شعر لحيته فضربوه اربعين سوطا ونتفوا شعر لحيته وحاجبه واشغار عينه.

ترجمه :
بعد از چند روز عبد الله بن زبیر در یک شبی که باد شدیدی می‌وزید، تاریک و بسیار سرد بود، به همراه گروهی از سربازان خود آمدند و عثمان بن حنیف را در دار الإماره محاصره و دستگیر کردند.
سپس به بیت المال رسیدند، دیدند که مردانی از قبیله زط از آن محافظت می‌کنند. چهل نفر از آنان را کشت و سپس أبان بن عثمان را پیش عائشه فرستاد تا در باره آن چه با عثمان بن حنیف و بیت المال انجام داده بود، مشورت کند.
عائشه گفت: عثمان بن حنیف را بکشید!!!

زنی به او گفت: تو را به خدا سوگند می‌دهم که مراعات عثمان بن عفان را بکنی چون او صحابی رسول خدا، (ص) بوده است.
پس عائشه گفت: أبان را برگردانید و دستور داد: عثمان بن حنیف را زندانی کنید و نکشید .
أبان گفت: اگر می‌دانستم که مرا به خاطر این رد می‌کنی، برنمی‌گشتم. مجاشع بن مسعود گفت: عثمان بن حنیف را کتک بزنید، و ریشش را بکنید .
پس او را چهل تازیانه زدند و موهای ریش، ابرو و مژه‌های او را کندند.

الاستيعاب في معرفة الأصحاب ، اسم المؤلف: يوسف بن عبد الله بن محمد بن عبد البر الوفاة: 463 ، دار النشر : دار الجيل - بيروت - 1412 ، الطبعة : الأولى ، تحقيق : علي محمد البجاوي
الاستيعاب ج 1 ص 368

اگر او برای اصلاح رفته بود، چرا دستور کشتن عثمان بن حنیف را داد؟

آیا کشتن یک صحابی رسول خدا (ص) که هیچ گناهی نکرده است، جایز است؟

آیا سرقت بیت المال مسلمانان و کشتن چهل نفر از محافظان آن جایز است؟

مگر خداوند نفرموده است که :

وَ مَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فيها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظيماً (النساء/93).
و هر كس، فرد باايمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازاتِ او دوزخ است در حالى كه جاودانه در آن مىماند و خداوند بر او غضب مىكند و او را از رحمتش دور مىسازد و عذاب عظيمى براى او آماده ساخته است

عمر فاروق;351330 نوشت:

اگر کتبتان را مطالعه کنید مشاهده میکنید که شما اهل سنت بین اهل بیت در آیه تطهیر و اهل بیت در حدیث ثقلین فرق قائلید همانطور که آلوسي به صراحت مي‌گويد:

أن النساء المطهرات غير داخلات في أهل البيت الذين هم أحد الثقلين.

روح المعاني، ج 22، ص 16

صدرا;352854 نوشت:
شما همین اولا را ثابت بفرمائید، که زن بعد از طلاق دادن توسط شوهرش هنوز اهل او محسوب می گردد.

سلام علیکم و رحمة الله

دوست عزیز شما مثل اینکه به کلام بنده توجه نمیکنید
این از بدیهیات است که همسر بعد از جدا شدن از شوهرش از اهل بیت او خارج میشود
شما خودتان جواب خودتان را داده اید مگر ام المومنین عایشه از پیامبر جدا شدند که از اهل بیت ایشان خارج شوند؟

بنده عرض کردم در کجای لغت عرب امده که همسر ان هم همسر پیامبر، بعد از فوت شوهرش از اهل او خارج میشود
مگر شما اعتقاد ندارید که همسران پیامبر امهات المومنین هستند و بعد از فوت پیامبر ازدواج با انها حرام است
و ایشان باید تا اخر عمر در عده پیامبر بمانند
اگر اینها را قبول ندارید که با نص قران مخالفت کرده اید و اگر این را قبول دارید دیگر جای بحثی باقی نمیماند
که حضرت عایشه جزء اهل بیت پیامبر هستند

صدرا;352854 نوشت:
علاوه بر اینکه گفته شد که اهل البیت عنوانی خاص برای علی و فاطمه و حسنین علیهم السلام در زمان پیامبر صلی الله علی و آله بوده که در تعابیری دیگر با عنوان :«عترت، آل، ذوی القربی»،آمده است و احدی در آن زمان خود را مصداق این امر ندانسته، شما که مدعی هستید عایشه از همین اهل است روایت یا نقل قولی از او را برای دوستان ما بیان بفرمائید.

دوست عزیز چند بار بگویم که ما خمسه طیبه و امهات المومنین را باهم جزء مصادیق اهل بیت،عترت و یا ذوی القربی
میدانیم نه جدای از هم ، اگر قرار باشد داماد و نوادگان یک انسان جزء اهل بیت او باشند به طریق اولی همسران
ان شخص نیز (در صورت عدم طلاق) جزء اهل بیت او محسوب میشوند، ان هم همسران پیامبر که امهات المومنین
هستند و بعد از پیامبر ازدواج با انها حرام است

و اینکه چرا حضرت عایشه یا کسانی دیگر ادعا نکرده اند که زنان پیامبر جزء اهل بیت او هستند، به این دلیل
که این موضوع از بدیهیات میباشد و احتیاجی به تاکیید و اشاره ندارد،
مثل این می ماند که بگوییم چرا حضرت فاطمه در هیچ جایی ادعا نکرده اند که جزء اهل بیت حضرت علی هستند
خوب این اظهر من الشمس است که حضرت فاطمه جزء اهل بیت حضرت علی میباشد و احتیاجی به تاکیید
ایشان ندارد

صدرا;352854 نوشت:
البته آنچه مورد توجه است در نوشته ی جنابعالی تطبیق مصداق عایشه با حدیث ثقلین است که از اموری است که:مما یضحک به الثکلی ؛ که طبق مفاد آن اصحاب عایشه در جنگ جمل به حدیث ثقلین تمسک کردند و علیه امام زمان خود خروج نمودند؟!!!!!!!!!لابد در دلیل خروج عایشه علیه امام علی علیه السلام وی خود را از اصحاب کسا می دانسته و گمان می کرده که پیامبر صلی الله علیه و آله رهبری امت را بعد از خود به خانواده ی ایشان مرحمت نموده اند.

پاسخ شما را در پست قبلی دادم ولی شما جوابی به بنده ندادید

صدرا;352854 نوشت:
اما آنچه در مورد عایشه مورد اتفاق امت است که در قرآن کریم به صراحت بدان پرداخته شده همان است که در سوره ی تحریم آمده که آن دو گناهکار بوده اند و قلوبشان از حق منحرف گشته است که در پست اول گفته شد.

پاسخ شما را در پست قبلی دادم ولی شما جوابی به بنده ندادید

[=arial]:[=arial] إنّ زيد بن أرقم سئل عن المراد بأهل البيت هل هم النساء ؟ قال: لا / وأيم اللّه ، إنّ المرأة تكون مع الرجل العصر من الدهر ، ثمّ يطلّقها ، فترجع إلى أبيها وقومها.

[=arial]در صحيح مسلم آمده که از زيد بن ارقم سؤال شد آيا به زنان پيامبر (ص) اهل بيت پيامبر گفته مي شود يا خير؟ پاسخ داد همسر يک مرد از اهل بيت آن به حساب نمي آيد زيرا چه بسا زني با مردي يک عمر زندگي مي کند ولي در آخر عمر طلاق گرفته و به خانه پدرش رفته و جزء اهل بيت پدر محسوب مي شود

[=arial] صحيح مسلم: ج 7 ص 123، (رقم 6381)، كتاب فضائل الصحابة، باب فضائل علي بن أبي طالب (ع).

عمر فاروق;352935 نوشت:

سلام علیکم و رحمة الله

شما خودتان جواب خودتان را داده اید مگر ام المومنین عایشه از پیامبر جدا شدند که از اهل بیت ایشان خارج شوند؟

بنده عرض کردم در کجای لغت عرب امده که همسر ان هم همسر پیامبر، بعد از فوت شوهرش از اهل او خارج میشود
مگر شما اعتقاد ندارید که همسران پیامبر امهات المومنین هستند و بعد از فوت پیامبر ازدواج با انها حرام است
اگر اینها را قبول ندارید که با نص قران مخالفت کرده اید و اگر این را قبول دارید دیگر جای بحثی باقی نمیماند

این یک قاعده ی کلی است نمیشود بگوییم در اینجا میشود و در اینجا نمیشود.هرجا به نفع شما بود ازش استفاده کنید و هر ضرر شماست بگویید در اینجانیست در حقیقت حضرت زهرا اگر فقط همسر علی (ع)بود شامل ایشان نمیشد
والسلام

[=times new roman]وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ و در خانهاى خويش آرام گيريد، وَ لا تَبَرَّجْنَ و نيز اظهار زينت و محاسن خويش مكنيد، تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ چنانك اهل جاهليت پيشين كردند در روزگار نادانان نخستين، وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ و نماز بپاى داريد، وَ آتِينَ الزَّكاةَ و از مال بدهيد، وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ و فرمان بريد خداى را و رسول او را، إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ ميخواهد اللَّه، لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ كه از شما ببرد همه تاشها و ناخوشها، أَهْلَ الْبَيْتِ اى خاندان رسول، وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً (33) و پاك كند شما را پاك كردنى.

توجه نداری اخوی عمر فاروق آیه مشروط است یعنی شامل کسی میشود که به شرط عمل کند و الا یطهرکم تطهیرا یعنی معصومیت که شما اصل انرا قبول ندارید حال چگونه شده که عایشه که بر علیه امام زمانش خروج نموده معصوم از گناه شده و شامل اهل بیت ، فرزند تنی نوح بواسطه نافرمانی از اهل بیت او خارج گردیده و ذریه ظالم حضرت ابراهیم مشمول معصومیت او نمیشوند انوقت در مورد عایشه استثنا وجود دارد ؟

علی مع الحق;352917 نوشت:
اولا برادر عزیز وقتی دوستان برای شما از صحیح مسلم و از قول صحابی رسول خدا که به قول شما اهل سنت هم عادل هستند هم بهشتی دلیل می آورند که ایشان گفته است زنان پیامبر جزو اهل بیت نیستند شما در جواب گفته صحابی را رد میکنید و میگویید او اشتباه کرده است!!!

عمر فاروق;352935 نوشت:
و اینکه چرا حضرت عایشه یا کسانی دیگر ادعا نکرده اند که زنان پیامبر جزء اهل بیت او هستند، به این دلیل
مثل این می ماند که بگوییم چرا حضرت فاطمه در هیچ جایی ادعا نکرده اند که جزء اهل بیت حضرت علی هستند
خوب این اظهر من الشمس است که حضرت فاطمه جزء اهل بیت حضرت علی میباشد و احتیاجی به تاکیید
ایشان ندارد

[=times new roman]
سلام علیکم و رحمه الله

برادر بزرگوار جناب عمر فاروق

بدیهیات را من و شما نباید برای دین ( اصول یا فروعش ) تعئین کنیم تا زمانی که شریعت بنا بر کتاب و سنت وجود دارد و خود بیان نموده.

إنّ زيد بن أرقم سئل عن المراد بأهل البيت هل هم النساء ؟ قال: لا / وأيم اللّه ، إنّ المرأة تكون مع الرجل العصر من الدهر ، ثمّ يطلّقها ، فترجع إلى أبيها وقومها.
صحيح مسلم: ج 7 ص 123، (رقم 6381)، كتاب فضائل الصحابة، باب فضائل علي بن أبي طالب (ع).

اما در مورد حضرت زهراء سلام الله علیها و حسنین و علی علیه السلام که فرمودید بدیهیات را نگفته اند لازم است عرض کنم که چنین نیست .
پیامبر اکرم این بدیهیات را - برای اینکه اشتباهی که فهم اهل بیت روی ندهد - بیان فرموده . جناب عمر فاروق
آیا بدیهیات دین خود را از پیامبر قبول میکنید ؟

ودعا رسول الله صلى الله عليه وسلم الحسن والحسين وعليا وفاطمة فمد عليهم ثوبا فقال اللهم هؤلاء أهل بيتي فأذهب عنهم الرجس وطهرهم تطهيرا
سنن النسائي الكبرى ج5/ص113

امهات المومنین ام سلمه و عائشه در این ماجرا حضور داشتند و باز خودشان آن بدیهیات را ذکر کردند و گفته اند زنان پیامبر از اهل بیتش نیتسند که دوستان بزرگوار روایات مربوطه را آوردند.

والسلام علیکم جمیعا و رحمه الله

یاحق

حامد;352866 نوشت:
سلام
مگر یک سوال را چند بار می پرسند آقا
آقای محترم برادر محترم
شیعه نه عایشه و نه هیچ یک از زنان دیگر پیامبر ص را اهل بیت پیامبر ص نمی داند
آن اهل بیتی که قرآن کریم معرفی فرمود منحصر در خمسه طیبه است
چه اینکه از ویژگیهای اهل بیت طهارت از تمامی رجسهاست
و چگونه ممکن است همچون عایشه ای که به تحریک دشمنان و دنیاطلبان به جنگ امیر مومنان ع می رود از رجسها پاک باشد و بلکه بسیاری اعمال دیگر او که نشانه عدم پاکی او از مطلق رجسهاست
از این دلیل هم بگذریم روایات متواتری هم هست که در آن مصداق اهل بیت مشخص شده است
قبلا هم گفتیم که :
عقلا محال است خدای حکیم امت پیامبر اعظم ص را به تبعیت از چیزی دعوت کند که یکی مخالف و دشمن دیگری است
مگر اینکه بگویید عقل در دیانت جایی ندارد
به نظر شما وقتی عایشه به جنگ امیر مومنان علی ع رفت
عایشه بر حق بودن یا امیر مومنان علی ع ؟
یا هردو ؟
یا هیچیک ؟
یا امثال این موضوعات سرنوشت ساز و روشنگر را فراموش کنیم ؟
و آخر اینکه مقام معظم رهبری توهین به مقدسات اهل سنت و همچنین همسران پیامبر ص و ازجمله عایشه را منع کرده اند و هرکس مدعی ولایت است بایدبه این فرمان گردن نهد
والله العالم الموفق

سلام علیکم و رحمة الله

اولا باید از دوستان عذر خواهی کنم که کمی دیر جواب میدهم؛ شدیدا درگیر امتحانات اخر ترم هستم

اما بعد...

برادر حامد من یک سوال ساده از شما کردم ولی متأسفانه هیچ یک از شما جوابی به بنده ندادیده اید
فقط یک سری روایت موضوع و ضعیف اورده اید که ان شاء الله در پستهای بعدی ضعف این روایات را
از حیث سند و دلالت اثبات خواهم کرد

سوال بنده این بود که اگر اهل بیت در ایه تطهیر دلات بر زنان پیامبر نمیکند پس چرا در ایه 73 سوره هود
خداوند خطاب به زن حضرت ابراهیم از واژه اهل بیت استفاده میکند

مگر ظاهر قران برای ما حجت نیست مگر نه اینکه ایات را باید با ایات دیگر تفسیر کرد

چرا به قسمت اول ایه تطهیر توجه نمیکنید، چرا فقط قسمت اخر این ایه را مد نظر قرار میدهید
قسمت اول همین ایه قرینه محکمی است که منظور از اهل بیت همان زنان پیامبر هستند

""
وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتِينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَه

از دوستان عزیزم خواهش میکنم یک بار فقط یکبار این ایه را بدون موضع گیری و تعصب بخوانند

و اینکه گفتید چرا حضرت عایشه به جنگ حضرت علی رفت؟
دوست عزیز جوابتان را در پستهای قبلی داده ام مراجعه کنید
فقط این را بدان که حضرت عایشه به نیت کمک کردن به حضرت علی رفت نه جنگ با ایشان
و جنگ جمل به واسطه فتنه منافقینی مثل عبد الله بن سبا یهودی رخ داد

عمر فاروق;353279 نوشت:
سلام علیکم و رحمة الله

اولا باید از دوستان عذر خواهی کنم که کمی دیر جواب میدهم؛ شدیدا درگیر امتحانات اخر ترم هستم

اما بعد...

برادر حامد من یک سوال ساده از شما کردم ولی متأسفانه هیچ یک از شما جوابی به بنده ندادیده اید
فقط یک سری روایت موضوع و ضعیف اورده اید که ان شاء الله در پستهای بعدی ضعف این روایات را

سوال بنده این بود که اگر اهل بیت در ایه تطهیر دلات بر زنان پیامبر نمیکند پس چرا در ایه 73 سوره هود
خداوند خطاب به زن حضرت ابراهیم از واژه اهل بیت استفاده میکند

مگر ظاهر قران برای ما حجت نیست مگر نه اینکه ایات را باید با ایات دیگر تفسیر کرد

چرا به قسمت اول ایه تطهیر توجه نمیکنید، چرا فقط قسمت اخر این ایه را مد نظر قرار میدهید
قسمت اول همین ایه قرینه محکمی است که منظور از اهل بیت همان زنان پیامبر هستند

""
وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتِينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَه

از دوستان عزیزم خواهش میکنم یک بار فقط یکبار این ایه را بدون موضع گیری و تعصب بخوانند

و اینکه گفتید چرا حضرت عایشه به جنگ حضرت علی رفت؟
دوست عزیز جوابتان را در پستهای قبلی داده ام مراجعه کنید
فقط این را بدان که حضرت عایشه به نیت کمک کردن به حضرت علی رفت نه جنگ با ایشان
و جنگ جمل به واسطه فتنه منافقینی مثل عبد الله بن سبا یهودی رخ داد

سلام
اولا منظور این نیست که در عرف عرب زن جزء اهل بیت نیست
امیدوارم بعد این همه سخن متوجه منظور ما شده باشید
منظور این است که اهل البیت یک استعمال خاص با مصادیق متفاوت است که در آیه تطهیر معرفی شدند که مشمول زنان پیامبر و از جمله عایشه نیست
چه اینکه روایات این را می گویند
و اینکه شرط اصلی اهل البیت بودن طهارت از مطلق رجسهاست که در غیر خمسه طیبه کسی سراغ ندارد
دوم اینکه هرچند ادعای شما در مورد فردی بنام عبدالله سبا ( خیالی) و اشتباه عایشه در همراهی اهل جمل را نادیده بگیریم
باز هم قابل قبول نیست کسی از اهل بیت باشد که چنین فاحش مورد سوء استفاده به زعم شما منافقین قرار گیرد
چه اینکه خدای متعال آدرس کج و معوج به کسی نمی دهد آدرسش سر راست است
امکان پذیر نیست خدای متعال به پیروی از افرادی دعوت کند که به این سادگی دچار اشتباهات بزرگ می شوند
ضمن اینکه اشتباهات و تخلفات ایشان منحصر در این مورد نیست که بخواهید با شخصیت خیالی بنام عبیدالله سبا حلش کنید
دیگر اینکه اگر قرار است عایشه از اهل بیت باشد دلیلی ندارد باقی زنان پیامبر ص نباشند آیا می توانید ثابت کنید تمامی ایشان مصداق اهل بیت خالی از گناه و اشتباه اند ؟
موارد اشتباه و تخلف ایشان بیش از اینهاست
پس مصادیق اهل البیت همان خمسه طیبه اند و ما مامور به پیروی از غیر ایشان نیستیم ایشان اند
و آخر اینکه قرار است تبعیت از ثقلین برای همیشه موجب مصونیت امت از گمراهی باشد آیا از زنان پیامبر ص امروز کسی هست که این حقیقت را تحقق بخشد
اما از اهل بیت نبوت و رسالت امروز امام عصر امام دوازدهم هستند لذا سخن ما درست است و شما به خطا رفته اید
فراموش نکنید که در روایات مسلّم اهل سنت خلفای پیامبر دوازده نفرند

والله الهادی الموفق

حامد;353286 نوشت:
منظور این است که اهل البیت یک استعمال خاص با مصادیق متفاوت است که در آیه تطهیر معرفی شدند

تعصب تعصب تعصب نمیگذارد شما به ظاهر این ایه توجه کنید

""

(ای زنان رسول) در خانه های خود بمانید و زینتهای خود را مانند زمان جاهلیت اشکار نکنید

و نماز بخوانید و زکاة بدهید و از خدا و رسولش اطاعت کنید خداوند اراده کرده است

که از شما

خمسه طیبه!! رجس را ببرد و شما را تطهیر کند!!!

به تعبیر شما از این ایه زنان پیامبر باید حجاب را رعایت کنند، نماز بخوانند،زکاة بدهند و خدا

و رسولش را اطاعت کنند تا

خمسه طیبه!! تطهیر شوند

نتیجه اینکه خمسه طیبه تطهیرشان را مدیون زنان پیامبر هستند!!!

خنده دار نیست؟؟

:Nishkhand::khaneh:

شاید هم گریه دار؟؟

:Ghamgin:

عمر فاروق;353306 نوشت:
تعصب تعصب تعصب نمیگذارد شما به ظاهر این ایه توجه کنید

""

(ای زنان رسول) در خانه های خود بمانید و زینتهای خود را مانند زمان جاهلیت اشکار نکنید

و نماز بخوانید و زکاة بدهید و از خدا و رسولش اطاعت کنید خداوند اراده کرده است

که از شما

خمسه طیبه!! رجس را ببرد و شما را تطهیر کند!!!

به تعبیر شما از این ایه زنان پیامبر باید حجاب را رعایت کنند، نماز بخوانند،زکاة بدهند و خدا

و رسولش را اطاعت کنند تا

خمسه طیبه!! تطهیر شوند

نتیجه اینکه خمسه طیبه تطهیرشان را مدیون زنان پیامبر هستند!!!

خنده دار نیست؟؟

:Nishkhand::khaneh:

شاید هم گریه دار؟؟

:Ghamgin:

سلام
هرکس اندک سواد عربی داشته باشد می داند خطاب در ین آیه عوض شده است
چون در تمام خطابات مربوط به زنان پیامبر ص ضمیر خطاب جمع مونث است
اما در خطاب آیه تطهیر ضمیر مذکر است
ما نمی دانیم در کجای عالم ، عرب به جمع زنان خطاب مذکر می کند
شما متعصبید که نمی توانید دقت بفرمایید و ظرافتها را ببینید
آقاجان دو دوتا چارتای عقلی که ساده است نیست
چطور خدای متعال امت اسلام را در کنار قرآن بی عیب به تبعیت از گروهی فرمان می دهد که در بی عیبی به پای قرآن نمی رسند ؟
چطور تبعیت از گروهی که با هم جنگ و دشمنی دارند امت را از گمراهی حفظ می کند ؟
چطور ؟
والله الهادی الموفق

حامد;353329 نوشت:
سلام
هرکس اندک سواد عربی داشته باشد می داند خطاب در ین آیه عوض شده است
چون در تمام خطابات مربوط به زنان پیامبر ص ضمیر خطاب جمع مونث است
اما در خطاب آیه تطهیر ضمیر مذکر است
ما نمی دانیم در کجای عالم ، عرب به جمع زنان خطاب مذکر می کند
شما متعصبید که نمی توانید دقت بفرمایید و ظرافتها را ببینید
آقاجان دو دوتا چارتای عقلی که ساده است نیست
چطور خدای متعال امت اسلام را در کنار قرآن بی عیب به تبعیت از گروهی فرمان می دهد که در بی عیبی به پای قرآن نمی رسند ؟
چطور تبعیت از گروهی که با هم جنگ و دشمنی دارند امت را از گمراهی حفظ می کند ؟
چطور ؟

سلام علیکم

هرکس اندک سواد عربی داشته باشد می داند که خود کلمه اهل بیت مذکر است و معنای جمع میدهد
دقیقا همین اتفاق در ایه 73 سوره هود افتاده است:

قالُوا أَ تَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ رَحْمَتُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ
عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ إِنَّهُ حَمِيدٌ

اگر حق با شما بود در این ایه نیز باید به جای ضمیر مذکر ضمیر مونث می امد

عمر فاروق;353342 نوشت:
هرکس اندک سواد عربی داشته باشد می داند که خود کلمه اهل بیت مذکر است و معنای جمع میدهد
دقیقا همین اتفاق در ایه 73 سوره هود افتاده است:

قالُوا أَ تَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ رَحْمَتُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ إِنَّهُ حَمِيدٌ

اگر حق با شما بود در این ایه نیز باید به جای ضمیر مذکر ضمیر مونث می امد

سلام
عنوان در تذکیر و تانیث خطاب معیار نیست بلکه معیار جنس مخاطب است یعنی جنس مخاطب در خطاب معیار است نه اسم و عنوانش
مثلا اگر شما به زنی که اسم مذکر دارد بخواهید خطاب کنید نمی توانید به اعتبار اسمش خطاب مذکر کنید بلکه باید خطاب مونث بیاورید
لذا امدن ضمیر خطاب مذکر نشان دهنده آنست که خطاب به زنان نیست بله اگر دلیلی برای ورود زنی در اهل البیت باشد داخل است اما اصالتا خطاب به زنان نیست
از نظر ما زن حضرت ابراهیم می تواند جزء اهل بیت ابراهیم ع باشد
چون او مادر اسحاق و یعقوب بوده است
کسی که در تکون حجت الهی واسطه است باید مطهر و پاک باشد در حالیکه هیچیک از زنان پیامبر ص مادر حجت الهی نبوده اند بلکه تنها فاطمه زهرا س است که مادر دو حجت الهی یعنی حسن ع حسین ع بوده است
در هردو خطاب هم غلبه عددی و شرافت مذکر باعث تذکیر خطاب است
والله الهادی الموفق

سلام
کسی که پای درس پاکان ننشست راه بجایی نبرد
در زیارت جامعه کبیره که یادگار نورانی امام هادی علیه السلام است می خوانیم :
السلام علیکم یا اهل بیت النبوه
این بیان نورانی به ما می آموزد که اهل البیت اهل بیت شخصیت الهی نبی اکرم اند نه اهل بیت شخصیت بشری او
و از آنجا که شخصیت الهی نبی اکرم ص مصون از رجسهاست اهل بیت او نیز باید مصون از رجسها باشند
لذا هیچیک از اطرافیان پیامبر ص که جزء اهل بیت عرفی او هستند جزء اهل البیت نیستند بلکه اهل البیت پیامبر ص کسی است که طهارت محضه از رجسها داشته باشد
اما چگونه می توان افرادی را که این حد از طهارت را ندارند بلکه خطاهای فاحش در زندگی خود داشته اند مصداق اهل بیتی باشند که به صفت طهارت محضه موصوف گشت
والله الهادی الموفق

[="Black"]

عمر فاروق;353279 نوشت:

احادیث زیادی از صحیحین اهل سنت دوستان اوردند.مگر شک در احادیث صحیح بخاری و مسلم از دیدگاه اهل سنت جایزه؟!

mohamad7;352941 نوشت:
: إنّ زيد بن أرقم سئل عن المراد بأهل البيت هل هم النساء ؟ قال: لا / وأيم اللّه ، إنّ المرأة تكون مع الرجل العصر من الدهر ، ثمّ يطلّقها ، فترجع إلى أبيها وقومها.

در صحيح مسلم آمده که از زيد بن ارقم سؤال شد آيا به زنان پيامبر (ص) اهل بيت پيامبر گفته مي شود يا خير؟ پاسخ داد همسر يک مرد از اهل بيت آن به حساب نمي آيد زيرا چه بسا زني با مردي يک عمر زندگي مي کند ولي در آخر عمر طلاق گرفته و به خانه پدرش رفته و جزء اهل بيت پدر محسوب مي شود

صحيح مسلم: ج 7 ص 123، (رقم 6381)، كتاب فضائل الصحابة، باب فضائل علي بن أبي طالب (ع).

در ضمن خود شما به بسیاری از مسائل و روایاتی که دوستان از کتب روایی معتبر اهل سنت اوردند هیچ گونه پاسخی ندادید مخصوصا در صفحه 3 !
[/]

حامد;353363 نوشت:
از نظر ما زن حضرت ابراهیم جزء اهل بیت ابراهیم ع است چون او مادر اسحاق و یعقوب بوده است
کسی که در تکون حجت الهی واسطه است باید مطهر و پاک باشد در حالیکه هیچیک از زنان پیامبر ص مادر حجت الهی نبوده اند بلکه تنها فاطمه زهرا س است که مادر دو حجت الهی یعنی حسن ع حسین ع بوده است
در هردو خطاب هم غلبه عددی و شرافت مذکر باعث تذکیر خطاب است

جسارت نباشد واقعا سخنان شما خنده دار است

در کجای قران ، روایات یا لغت عرب امده : زن در صورتی که مادر حجت الهی باشد جزء اهل بیت شوهر

محسوب میشود چرا تفسیر به رأی میکنید این را از کجا در اوردید

حتما در این ایات نیز زلیخاه و زن حضرت لوط مادران حجت الهی هستند :

[=arial]
وَ اسْتَبَقَا الْبابَ وَ قَدَّتْ قَمِيصَهُ مِنْ دُبُرٍ وَ أَلْفَيا سَيِّدَها لَدَى الْبابِ قالَتْ ما جَزاءُ مَنْ أَرادَ بِأَهْلِكَ سُوءاً إِلَّا أَنْ يُسْجَنَ أَوْ عَذابٌ أَلِيمٌ (یوسف25)

ان دو به سوی در از هم سبقت گرفتند و پیراهنش را از پشت پاره کرد و در استانه در، اقای ان زن را یافتند
زن (زلیخاه) گفت: کیفر کسی که قصد بد به همسر تو دارد چیست؟

[=arial black]
فَأَنْجَيْناهُ وَ أَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ قَدَّرْناها مِنَ الْغابِرِينَ‏( نمل 57)

[=arial]
پس نجات دادیم او (لوط) را و خانواده او را بجز همسرش مقدر کردیم او از بازماندگان باشد

ملاحظه میکنید که در این ایه إمرأته به وسیله استثنای متصل از أهله جدا شده است یعنی امراته نیز جزء اهله بوده است

ثانیا ان موقع که خداوند خطاب به همسر حضرت ابراهیم میفرماید

رَحْمَتُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ
[=arial]هنوز حضرت ساره صاحب فرزند و یا به قول شما حجت الهی نشده بودند(به ایات قبلش مراجعه کنید)

واگر میگویید که در این ایه به جهت تغلیب مذکر بر مونث ،ضمیر مذکر امده
خوب ماهم همین جواب را به شما در ایه تطهیر میدهیم یعنی ضمیر مذکر برای
تغلیب مذکر(پیامبر) بر مونث (همسران) امده است

با عرض سلام

جناب عمر فاروق! در صفحات قبل سوالاتی مطرح شد که ظاهرا ترجیح دادید نادیده بگیرید

ظاهرا شما معنای کلمه اهله را با معنای کلمه اهل البیت یکی تصور کرده اید

کلمه اهل البیت را برای ما معنا کنید

آیا معنای کلمه اهل البیت چیزی جز "اهل این خانه خاص " است؟

و آیا وقتی الله میفرماید:

منظورش شخصی خارج از آن خانه است؟؟

پس چرا در آیه تطهیر اشخاصی خارج از آن خانه را وارد اهل آن خانه میکنید؟!!

عمر فاروق;353379 نوشت:
جسارت نباشد واقعا سخنان شما خنده دار است

در کجای قران ، روایات یا لغت عرب امده : زن در صورتی که مادر حجت الهی باشد جزء اهل بیت شوهر

محسوب میشود چرا تفسیر به رأی میکنید این را از کجا در اوردید

حتما در این ایات نیز زلیخاه و زن حضرت لوط مادران حجت الهی هستند :

وَ اسْتَبَقَا الْبابَ وَ قَدَّتْ قَمِيصَهُ مِنْ دُبُرٍ وَ أَلْفَيا سَيِّدَها لَدَى الْبابِ قالَتْ ما جَزاءُ مَنْ أَرادَ بِأَهْلِكَ سُوءاً إِلَّا أَنْ يُسْجَنَ أَوْ عَذابٌ أَلِيمٌ (یوسف25)

ان دو به سوی در از هم سبقت گرفتند و پیراهنش را از پشت پاره کرد و در استانه در، اقای ان زن را یافتند
زن (زلیخاه) گفت: کیفر کسی که قصد بد به همسر تو دارد چیست؟

فَأَنْجَيْناهُ وَ أَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ قَدَّرْناها مِنَ الْغابِرِينَ‏( نمل 57)

پس نجات دادیم او (لوط) را و خانواده او را بجز همسرش مقدر کردیم او از بازماندگان باشد

ملاحظه میکنید که در این ایه إمرأته به وسیله استثنای متصل از أهله جدا شده است یعنی امراته نیز جزء اهله بوده است

ثانیا ان موقع که خداوند خطاب به همسر حضرت ابراهیم میفرماید رَحْمَتُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ
هنوز حضرت ساره صاحب فرزند و یا به قول شما حجت الهی نشده بودند(به ایات قبلش مراجعه کنید)

واگر میگویید که در این ایه به جهت تغلیب مذکر بر مونث ،ضمیر مذکر امده
خوب ماهم همین جواب را به شما در ایه تطهیر میدهیم یعنی ضمیر مذکر برای
تغلیب مذکر(پیامبر) بر مونث (همسران) امده است

برادر
شما واقعا چقدر سواد دارید ؟ اهل علمید یا نه
این حرفها را از کجا میاورید
ما کی گفتیم هرجای قرآن کلمه اهل بود طرف مادر حجت الهی است
ما می گوییم اهل البیت انبیاء الهی خانواده عادی و عرفی آنها نیستند
بلکه اهل البیت انبیاء کسی است که در وجهه الهی ملحق به او باشد
لذا پسر نوح اهل بیت نوح نیست چرا چون : انه عمل غیر صالح
اما ساره هست چون مادر حجج الهی است
و دیگر اینکه ساره از جهت برخورداری از طهارتی که شایسته تولد دو حجت الهی است از اهل البیت است نه از این جهت که ان حجتتها را متولد کرده باشد او می تواند از اهل بیت باشد چون در طهارت ملحق به همسر خویش است
و این طهارت منشا تولد دو حجت الهی از اوست
ضمنا فلیضحکوا قلیلا و لیبکوا کثیرا
خوب حالا چرا هی از دادن پاسخ به سوالی که از اول تا به حال تکرارش کرده ام طفره می روی ؟
حداقل
بگو نمیدانم بجای اینکه تمام تقصیرها را به گردن موجودی خیالی بنام عبدالله سبا بیندازید .
والله الهادی الموفق

به این روایت توجه فرمائید:

أَخْبَرَنَا الشَّيْخُ الْإِمَامُ الزَّاهِدُ صَدْرُ الدِّينِ شَيْخُ الشِّيُوخِ أَبُو الْقَاسِم عبد الرحيم بْنُ إِسْمَاعِيلَ بْنِ أَبِي سَعْدٍ الصُّوفِيُّ وَالشَّيْخُ الْإِمَامُ أَبُو أَحْمَدَ عَبْدُ الْوَهَّابِ بْنُ عَلِيِّ بْنِ عَلِيِّ بْنِ الْأَمِينِ قَالَا أَنَا أَبُو الْقَاسِمِ هِبَةُ (اللَّهِ) بْنُ

الْحُصَيْنِ أَنَا أَبُو طَالِبِ مُحَمَّدُ بن مُحَمَّد غَيْلَانَ أَنَا أَبُو بَكْرِ مُحَمَّدُ بن عبد الله بن إِبْرَاهِيم (48 ب) الشَّافِعِيُّ نَا إِسْحَاقُ بْنُ مَيْمُونٍ الْحَرْبِيُّ نَا أَبُو غَسَّانَ نَا فُضَيْل عَن عط عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيِّ عَنْ أُمِّ سَلَمَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا قَالَتْ

نَزَلَتْ هَذِهِ الْآيَةُ فِي بَيْتِي {إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرا} قلت يارسول اللَّهِ أَلَسْتُ مِنْ أَهْلِ الْبَيْتِ قَالَ إِنَّكِ إِلَى خَيْرٍ إِنَّكِ مِنْ أَزْوَاجِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَتْ وَأَهْلُ الْبَيْتِ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَعَلِيٌّ وَفَاطِمَةُ وَالْحَسَنُ وَالْحُسَيْنُ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ أَجْمَعِينَ

هَذَا حَدِيثٌ صَحِيحٌ وَقَدْ رُوِيَ مِنْ وَجْهٍ آخَرَ دُونَ ذكر أم سَلمَة قلت يارسول اللَّهِ وَقَدْ رَوَاهُ أَبُو سَعِيدِ سَعْدُ بْنُ مَالِكِ بْنِ سِنَانٍ الْخُدْرِيُّ صَحِبَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَرَوَى عَنْهُ الْكَثِيرُ رَوَى عَنْهُ ابْنُ عُمَرَ وَجَابِرٌ وَابْن عبد الله (49 أ) وَأَبُو سَلَمَةَ وَأَبُو صَالِحٍ وَعُبَيْدُ الله بن عبد الله بن عتبَة وَحميد بن عبد الرحمن وَعَطَاءُ بْنُ يَسَارٍ وَمَاتَ سَنَةَ أَرْبَعٍ وَسَبْعِينَ
وَهَذَا يَدْخُلُ فِي رِوَايَةِ الصَّحَابِيِّ عَنِ الصَّحَابِيِّ

وَقَوْلُهَا وَأَهْلُ الْبَيْتِ هَؤُلَاءِ الَّذِينَ ذَكَرْتُهُمْ إِشَارَةً إِلَى الَّذِينَ وَجِدُوا فِي الْبَيْتِ فِي تِلْكَ الْحَالَةِ وَإِلَّا فَآلُ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِم كلهم أهل الْبَيْت وَالْآيَةُ نَزَلَتْ خَاصَّةً فِي هَؤُلَاءِ الْمَذْكُورِينَ وَاللَّهُ أَعْلَمُ

کتاب الاربعین فی مناقب امهات المومنین /جز1 صفحه105

افلاکیان;353378 نوشت:
نوشته اصلی توسط mohamad7
: إنّ زيد بن أرقم سئل عن المراد بأهل البيت هل هم النساء ؟ قال: لا / وأيم اللّه ، إنّ المرأة تكون مع الرجل العصر من الدهر ، ثمّ يطلّقها ، فترجع إلى أبيها وقومها.

در صحيح مسلم آمده که از زيد بن ارقم سؤال شد آيا به زنان پيامبر (ص) اهل بيت پيامبر گفته مي شود يا خير؟ پاسخ داد همسر يک مرد از اهل بيت آن به حساب نمي آيد زيرا چه بسا زني با مردي يک عمر زندگي مي کند ولي در آخر عمر طلاق گرفته و به خانه پدرش رفته و جزء اهل بيت پدر محسوب مي شود

در ضمن خود شما به بسیاری از مسائل و روایاتی که دوستان از کتب روایی معتبر اهل سنت اوردند هیچ گونه پاسخی ندادید مخصوصا در صفحه 3 !

[=arial]سلام علیکم و رحمة الله

دوست عزیز در پستهای قبلی عرض کردم که درگیر امتحانات پایان ترم هستم و کمتر وقت میکنم وارد سایت شوم
و از طرفی حجم مطالب دوستان بالا است و من هم نمیخواهم مختصر جواب دهم پس کمی
طول میکشد تا پاسخ دهم
ولی مطمئن باشید پاسخ دندان شکنی در راه است مخصوصا برای صفحه 3 که شما گفتید.

اما در مورد روایت جناب زید ابن ارقم قبلا هم جواب داده ام ولی باز برای شما تکرار میکنم

در اینکه این روایت از حیث سند درست است شکی نیست ولی از حیث دلالت خیر چرا که :

اولا این روایت سخن خود پیامبر نیست بلکه نظر یک صحابی می باشد و ممکن است که ایشان هم نظر
و اجتهاد شخصی خود را بیان کرده باشند و قبلا هم عرض کردم که اهل سنت قول یک صحابی را
در صورتی حجت میدانند که نظر ایشان مخالف با قران، روایات و اجماع دیگر صحابه نباشد
وقتی خود قران واژه اهل بیت را در مورد زن حضرت ابراهیم به کار میبرد دیگر دلیلی ندارد اجتهاد جناب
زید بن ارقم را حجت بدانیم ( لا اجتهاد فی مقابل نص)

ثانیا جناب زید بن ارقم این روایت را مقید کرده اند به شرط « إنّ المرأة تكون مع الرجل العصر من الدهر
ثمّ يطلّقها ، فترجع إلى أبيها وقومها»
و همه میدانیم که هیچیک از همسران پیامبر در زمان حیات پیامبر
از ایشان جدا نشده اند تا شامل این روایت شوند و بعد از فوت ایشان هم ازدواج با انها حرام است
و ایشان تا اخر عمر باید در عده پیامبر بمانند( دقت کنید)

[=arial]ثالثا علاوه بر این حدیث دیگری در صحیح مسلم موجود است که زید بن ارقم اهل بیت بودن ازواج
مطهرات را تایید کرده است، در صحیح مسلم آمده است، یزید بن حبان می گوید: من و حصین بن مبره
و عمر بن مسلم نزد زید بن ارقم رفتیم و با او چند لحظه ای نشستیم، سپس به او گفتیم: ای زید برای
ما آنچه که از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیده ای چیزی بیان بفرما. زید بن ارقم حدیثی
طولانی در مورد اهل بیت بیان کرد تا اینکه به اینجا رسید: «أذکرکم الله فی أهل بیته.
فقال له حصین: و مَن أهل بیته یا زید؟ ألیس نسائه مِن أهل بیته؟ قال: نسائه مِن أهل بیته و لکن
أهل بیته من حرم الصدقة بعده، قال و مَن هم؟ قال هم آل علی و آل عقیل و آل جعفر.»

این حدیث ضمن اینکه اهل بیت بودن ازواج مطهرات را ثابت می کند، به این نکته نیز اشاره دارد
که اهل بیت دو گروه هستند؛ آنهایی که بنابرعرف و لغت ازاهل بیت به شمار میروند که
ازواج مطهرات هستند واحترام انهابر امت لازم وضروری است و گروه دوم اصل وعصبه پیامبر هستند
که صدقه برای آنها حرام است، که همان خمسه طیبه هستند

علی مع الحق;353387 نوشت:
جناب عمر فاروق! در صفحات قبل سوالاتی مطرح شد که ظاهرا ترجیح دادید نادیده بگیرید

ظاهرا شما معنای کلمه اهله را با معنای کلمه اهل البیت یکی تصور کرده اید

کلمه اهل البیت را برای ما معنا کنید

آیا معنای کلمه اهل البیت چیزی جز "اهل این خانه خاص " است؟

و آیا وقتی الله میفرماید:

منظورش شخصی خارج از آن خانه است؟؟

پس چرا در آیه تطهیر اشخاصی خارج از آن خانه را وارد اهل آن خانه میکنید؟!!

سلام علیکم و رحمة الله

برادر علی مع الحق از شما انتظار نداشتم زود قضاوت کنید بنده در گیر امتحانات اخر ترم هستم
و کمتر وقت میکنم پاسخ دهم و از طرفی مطالب دوستان زیاد است
و الان هم در حال درس خواندن هستم و هم در حال تحقیق برای جواب دادن به دوستان
اگر کمی صبر کنید جواب تک تک شما را به مدد الهی میدهم

و اما گفتید که چرا ما کسانی خارج از خانه را وارد خانه پیامبر میکنیم

مگر در خانه پیامبر کسی غیر از زنان پیامبر زندگی میکردند
این شما هستید که کسانی دیگر را وارد خانه پیامبر میکنید
دقیقا این اشکال به خود شما وارد است نه به ما چرا که شما خمسه طیبه را
که در خانه ای غیر از خانه پیامبر (خانه حضرت علی) زندگی میکنند وارد خانه پیامبر میکنید
ایا حضرت فاطمه و علی و حسنین در خانه پیامبر زندگی میکردند یا زنان پیامبر در خانه ایشان بودند؟؟
فکیف یحکمون

در مورد حضرت ابراهیم هم دقیقا همین حکم جریان دارد یعنی نمیتوانیم
بگوییم که همسران حضرت ابراهیم خارج از خانه ایشان بوده اند ولی خانواده دختر حضرت
ابراهیم در خانه ایشان بوده اند

عمر فاروق;353409 نوشت:
سلام علیکم و رحمة الله

برادر علی مع الحق از شما انتظار نداشتم زود قضاوت کنید بنده در گیر امتحانات اخر ترم هستم
و کمتر وقت میکنم پاسخ دهم و از طرفی مطالب دوستان زیاد است
و الان هم در حال درس خواندن هستم و هم در حال تحقیق برای جواب دادن به دوستان
اگر کمی صبر کنید جواب تک تک شما را به مدد الهی میدهم

و اما گفتید که چرا ما کسانی خارج از خانه را وارد خانه پیامبر میکنیم

مگر در خانه پیامبر کسی غیر از زنان پیامبر زندگی میکردند
این شما هستید که کسانی دیگر را وارد خانه پیامبر میکنید
دقیقا این اشکال به خود شما وارد است نه به ما چرا که شما خمسه طیبه را
که در خانه ای غیر از خانه پیامبر (خانه حضرت علی) زندگی میکنند وارد خانه پیامبر میکنید
ایا حضرت فاطمه و علی و حسنین در خانه پیامبر زندگی میکردند یا زنان پیامبر در خانه ایشان بودند؟؟
فکیف یحکمون

بگوییم که همسران حضرت ابراهیم خارج از خانه ایشان نبوده اند ولی خانواده دختر حضرت

علیکم السلام و رحمة الله

برادر عزیز اگر این طور است سر فرصت پاسخ دهید موردی ندارد (بنده هم درگیر امتحانات هستم)

ببینید الله کلمه بیت را با الف و لام آورده است . این نشان میدهد منظور اهالی یک خانه ی خاص میباشد

ما معتقدیم این آیه در خانه حضرت فاطمه (س) نازل شده است و شما نیز میگویید آن خانه خاص خانه ام سلمه بوده است

حتی اگر آن خانه را خانه ی ام سلمه فرض کنیم که الله اشاره به آن خانه دارد ، باز هم شما نمیتوانید بقیه امهات المومنین را اهل آن خانه بدانید زیرا هر کدام خانه مجزا داشته اند

علی مع الحق;353418 نوشت:
برادر عزیز اگر این طور است سر فرصت پاسخ دهید موردی ندارد (بنده هم درگیر امتحانات هستم)

ببینید الله کلمه بیت را با الف و لام آورده است . این نشان میدهد منظور اهالی یک خانه ی خاص میباشد

ما معتقدیم این آیه در خانه حضرت فاطمه (س) نازل شده است و شما نیز میگویید آن خانه خاص خانه ام سلمه بوده است

حتی اگر آن خانه را خانه ی ام سلمه فرض کنیم که الله اشاره به آن خانه دارد ، باز هم شما نمیتوانید بقیه امهات المومنین را اهل آن خانه بدانید زیرا هر کدام خانه مجزا داشته اند

دوست عزیز قبلا هم عرض کردم که خانه های امهات المومنین به اعتبار شخص پیامبر یک خانه محسوب
میشوند و منظور از بیت در این ایه خانواده ی پیامبر میباشد که شامل همه امهات المومنین و همینطور
خمسه طیبه میباشد

در مورد حضرت ابراهیم هم همینطور است چرا که ایشان نیز دو یا چند همسر داشتند ولی خداوند
در این ایه از واژه اهل بیت استفاده میکند نه اهل البیوت

عمر فاروق;353426 نوشت:
دوست عزیز قبلا هم عرض کردم که خانه های امهات المومنین به اعتبار شخص پیامبر یک خانه محسوب
میشوند و منظور از بیت در این ایه خانواده ی پیامبر میباشد که شامل همه امهات المومنین و همینطور
خمسه طیبه میباشد

در مورد حضرت ابراهیم هم همینطور است چرا که ایشان نیز دو یا چند همسر داشتند ولی خداوند
در این ایه از واژه اهل بیت استفاده میکند نه اهل البیوت

ظاهرا اصلا به سوال بنده توجه نفرمودید:

سوال این بود: معنای کلمه اهل البیت آیا چیزی جز اهل یک خانه خاص میباشد؟؟؟؟ کلمه بیت با الف و لام معرفه شده است و مشخص است که قصد الله یک خانه خاص است و نه چند خانه
پس نمیتواند مراد از اهل البیت تمام خانه های پیامبر باشد بلکه فقط و فقط مراد یک خانه است

در مورد آیه حضرت ابراهیم توجه فرمائید:

[=Traditional Arabic]وَ لَقَدْ جَاءَت رُسلُنَا إِبْرَهِيمَ بِالْبُشرَى قَالُوا سلَماًقَالَ سلَمٌفَمَا لَبِث أَن جَاءَ بِعِجْلٍ حَنِيذٍ(69) فَلَمَّا رَءَا أَيْدِيهُمْ لا تَصِلُ إِلَيْهِ نَكرَهُمْ وَ أَوْجَس مِنهُمْ خِيفَةً[=Traditional Arabic]قَالُوا لا تخَف إِنَّا أُرْسِلْنَا إِلى قَوْمِ لُوطٍ(70) وَ امْرَأَتُهُ قَائمَةٌ فَضحِكَت فَبَشرْنَهَا بِإِسحَقَ وَ مِن وَرَاءِ إِسحَقَ يَعْقُوب‏(71) قَالَت يَوَيْلَتى ءَ أَلِدُ وَ أَنَا عَجُوزٌ وَ هَذَا بَعْلى شيْخاًإِنَّ هَذَا لَشىْ‏ءٌ عَجِيبٌ‏(72) قَالُوا أَ تَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِرَحْمَت اللَّهِ وَ بَرَكَتُهُ عَلَيْكمْ أَهْلَ الْبَيْتِإِنَّهُ حَمِيدٌ مجِيدٌ(73

همانطور که مشخص است در این آیه نیز منظور از اهل البیت ، اهل آن خانه خاص است نه هیچ خانه دیگری[=Traditional Arabic]

عمر فاروق;353279 نوشت:

علی مع الحق;353418 نوشت:

سلام علیکم و رحمه الله

بررسی و پاسخ به سوالات اگر مدتی دیگر سپرده شود بهتر است تا دوستان بزرگوار فرصت کافی داشته باشند.

عمر فاروق;353399 نوشت:
ولی مطمئن باشید پاسخ دندان شکنی در راه است مخصوصا برای صفحه 3 که شما گفتید.

بهتر است فرصت کافی میسر باشد .
درمورد روایت زید بن ارقم سند برای اثبات وجود دارد هم از کتاب و هم از سنت که بخشی ذکر شده و ان شاء الله مابقی در زمان مقتضی عرض خواهد شد

همچنین در مورد آیاتی که شما استدلال فرمودید.

شما و همه دوستان دانشجو موفق باشند .

یاحق

عمر فاروق;352935 نوشت:
سلام علیکم و رحمة الله

دوست عزیز چند بار بگویم که ما خمسه طیبه و امهات المومنین را باهم جزء مصادیق اهل بیت،عترت و یا ذوی القربی
میدانیم نه جدای از هم ، اگر قرار باشد داماد و نوادگان یک انسان جزء اهل بیت او باشند به طریق اولی همسران
ان شخص نیز (در صورت عدم طلاق) جزء اهل بیت او محسوب میشوند، ان هم همسران پیامبر که امهات المومنین
هستند و بعد از پیامبر ازدواج با انها حرام است

ایشان ندارد

با سلام و عرض ادب

1) همسر اینچنین است که با طلاق از اهلیت شخص خارج می شود بخلاف فرزندان که تا ابد در اهلیت شخص باقی می مانند و این خود تفاوتی بزرگ است.

2) با اینکه فرزند اهل شخص محسوب می گردد؛ با این حال در مورد فرزند حضرت نوح می خوانیم که خداوند می فرماید او از اهل تو نیستوَ نادى‏ نُوحٌ رَبَّهُ فَقالَ رَبِّ إِنَّ ابْنِي مِنْ أَهْلِي وَ إِنَّ وَعْدَكَ الْحَقُّ وَ أَنْتَ أَحْكَمُ الْحاكِمِينَ، قالَ يا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِح...»[1]بنابراین مراد از اهل در آیه تطهیر نیز صرف قرابت با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نخواهد بود.

3) آیه ی تطهیر در بیان طهارت مطلقه برای اهل بیت علیهم السلام است؛ در حالی که در سوره ی تحریم می خوانیم:«إِنْ تَتُوبا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْرِيلُ وَ صالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذلِكَ ظَهِيرٌ، عَسى‏ رَبُّهُ إِنْ طَلَّقَكُنَّ أَنْ يُبْدِلَهُ أَزْواجاً خَيْراً مِنْكُنَّ مُسْلِماتٍ مُؤْمِناتٍ قانِتاتٍ تائِباتٍ عابِداتٍ سائِحاتٍ ثَيِّباتٍ وَ أَبْكارا»؛ اگر از كار خود توبه كنيد (به نفع شما است) زيرا دلهايتان از حق منحرف گشته و اگر بر ضد او دست به دست هم دهيد (كارى از پيش نخواهيد برد) زيرا خداوند ياور او است، و همچنين جبرئيل و مؤمنان صالح، و فرشتگان بعد از آنها پشتيبان او هستند. اميد است اگر او شما را طلاق دهد پروردگارش بجاى شما همسرانى بهتر براى او قرار دهد، همسرانى مسلمان، مؤمن، متواضع، توبه‏كار، عابد، هجرت كننده زنانى ثيبه و باكره.که این آیه بیانگر گناهکار بودن این دو زن(عایشه و حفصه) می باشد؛ و خداوند متعال می فرماید در صورت عدم توبه خداوند و جبرئیل و صالح مومنان و فرشتگان یاور پیامبر صلی الله علیه و آله خواهند بود و بعد خداوند خبر می دهد که در صورت طلاق آنان خداوند همسرانی بهتر از آنان را نصیب پیامبر صلی الله علیه و آله می نماید زنانی مومن ...که این امر نشان از این دارد که همسران پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بهترین زنان زمان خویش نیز نبوده اند.

4) عایشه از دستور خداوند متعال :«و قرن فی بیوتکن»؛ تخلف ورزید و علیه امام زمان و خلیفه ی به حق پیامبر صلی الله علیه و آله خروج نمود. اگر افشای سرّ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله چنین پیامدی را دارد که این افراد را در مقابل جبهه ی الله قرار می دهد، خروج بر خلیفه ی منصوب و منصوص رسول اکرم صلی الله علیه وآله چه تبعاتی را برای آنان به همراه خواهد داشت؟!!!عایشه خود روایتی را از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله قل می نمایدکه :« إن الله قد عهد إلي : أن من خرج على علي فهو كافر في النار ( وأجده بالنار ) . قيل : لم خرجت عليه ؟ قالت: أنا نسيت هذا الحديث يوم الجمل حتى ذكرته بالبصرة ، وأنا أستغفر الله»[2].خداوند با من عهد نموده كه هر كس بر على خروج كند كافر است و جايگاهش در آتش مى باشد، گفته شد پس چرا علیه او خروج نمودی؟ وی گفت من این حدیث را در روز جمل فراموش نمودم تا اینکه در بصره به یاد آن افتادم، و من از خدا طلب بخشش می نمایم.

حال سوال این است که ام المؤمنین عایشه چگونه مصداق اهل در آیه ی تطهیر خواهد بود.البته اگر در روایات باب مراجعه بفرمائید خواهید دید که در بیان حدیث کسا دیگر ذکری از ازواج به میان نیامده است، واگر ازواج نیز داخل در این آیه بودند پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله چنین عملی را در مورد آنان انجام می داد. لذا در صحیح مسلم می خوانیمفقال له حصين ومن أهل بيته يا زيد أليس نساؤه من أهل بيته قال نساؤه من أهل بيته ولكن أهل بيته من حرم الصدقة بعده»؛[3]و بخاری نیز بخاطر همین امر است که هر جا به نام زهرا سلام الله علیه می رسد با ذکر سلام الله علیها از آن حضرت یاد می نماید.

5) اینکه زنان پیامبر صلی الله علیه و آله به واسطه ی وضوح چنین امری از بیان اینکه اهل بیت (به معنای خاص ان) هستند خود داری نموده اند امری خلاف واقع است؛ زیرا آیه ی تطهیر از بزرگترین مناقب به شمار رفته و از جمله مقامات خاص اهل بیت است، که تبعا چنین مقامی مورد آرزوی دیگران نیز بوده است اما در آن بهره ای نداشتند؛ لذا ام سلمه رضی الله عنها از پیامبر صلی الله علیه و آله می پرسد وأنا معهم يا رسول الله ؟ قال ، إنك على خير»؛ آیا من نیز با آنان هستم، که آنحضرت فرمودند تو بر خیر هستی. اما از زمره ی آنان نمی باشی.وام المؤمنین عایشه نیز شخصیتی نیست که منقبتی از سوی خدا و رسول او در موردش وارد گشته باشد و با این حال در زندگی سیاسی و اجتماعی خویش از آن استفاده نبرد.اما اینکه چرا حضرت زهرا سلام الله علیها نگفته است من اهل علی بن ابی طالب هستم خلط بحث است؛ زیرا ما منکر این نیستیم که زن اهل شخص است؛ بلکه می گوئیم اهل در آیه ی تطهیر اهل خاص است که شامل ازواج نمی گرددد؛ علاوه بر اینکه علی و فاطمه علیهما السلام هم کفو هم هستند، بخلاف همسران پیامبر که همسری آنحضرت شرف زنان محسوب می گردد نه شرف پیامبر صلی الله علیه آله در حالی که در زندگی علی و فاطمه سلام الله علیهما شرافت طرفینی بوده است. ودیگر اینکه همه ی اهل بیت علیهم السلام(بجز امیر المؤمنین که برادر پیامبر است) خود را فرزند پیامبر صلی الله علیه و آله می دانستند و جایگاه رفیع خویش را به مردم متذکر می ساختند.

6) نکته ای که همواره قابل تامل است این است که اگر عایشه اهل آیه ی تطهیر بود و علی علیه السلام و حسنین علیهم السلام نیز خمسه ی طیبه هستند چگونه عایشه علیه امام معصوم خروج می نماید؛ آیا انسان عاقل می تواند بپذیرد که دو انسان پاک و مطهر در مقابل یکدیگر قرار بگیرند؟ البته عایشه علیه حق خروج نمود و مقابل حق جز باطل نخواهد بود، و ما دو جبهه ی حق مقابل هم نخواهیم داشت.

موفق باشید.

[/HR][1].هود/46:« نوح به پروردگارش عرض كرد: «پروردگارا! پسرم از خاندان من است و وعده تو (در مورد نجات خاندانم) حق است و تو از همه حكم‏كنندگان برترى!» فرمود: «اى نوح! او از اهل تو نيست! او عمل غير صالحى است [فرد ناشايسته‏اى است‏]».

[2].ینابیع المودة،ج2، ص275.
[3].صحیح مسلم،ج7،ص123.

عمر فاروق;353399 نوشت:
اولا این روایت سخن خود پیامبر نیست بلکه نظر یک صحابی می باشد و ممکن است که ایشان هم نظر
و اجتهاد شخصی خود را بیان کرده باشند و قبلا هم عرض کردم که اهل سنت قول یک صحابی را
در صورتی حجت میدانند که نظر ایشان مخالف با قران، روایات و اجماع دیگر صحابه نباشد
وقتی خود قران واژه اهل بیت را در مورد زن حضرت ابراهیم به کار میبرد دیگر دلیلی ندارد اجتهاد جناب
زید بن ارقم را حجت بدانیم ( لا اجتهاد فی مقابل نص)

[=arial]ابتدا باید بگم شما متوجه نیستید روایت از پیامبر نقل کردند که فرموده اند :اهل بیت من علی،فاطمه،حسن،حسین است حتی ام سلمه می اید میگوید من هم بیایم حضرت می فرماید:تو از پاکانی ولی از اهل بیت من نیستی
سنن الترمذي: ج 5 ص 361/ سنن الترمذي 5: 328. قال عنه الألباني: صحيح. صحيح سنن الترمذي، الألباني 3: 306 ح 3205./
مسند أحمد ج 6 ص 323، المعجم الكبير للطبراني ج 3 ص 53،الدر المنثور ج 5 ص 198.
ثانیا شماها 1400 سال است که میگویید فهم صحابه را نمی فهمید و مسلم اگر استدلال او غلط بوده پس چرا مسلم او را رد نکرده!

عمر فاروق;353399 نوشت:
ثالثا علاوه بر این حدیث دیگری در صحیح مسلم موجود است که زید بن ارقم اهل بیت بودن ازواج
مطهرات را تایید کرده است، در صحیح مسلم آمده است، یزید بن حبان می گوید: من و حصین بن مبره
و عمر بن مسلم نزد زید بن ارقم رفتیم و با او چند لحظه ای نشستیم، سپس به او گفتیم: ای زید برای
ما آنچه که از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیده ای چیزی بیان بفرما. زید بن ارقم حدیثی
طولانی در مورد اهل بیت بیان کرد تا اینکه به اینجا رسید: «أذکرکم الله فی أهل بیته.
فقال له حصین: و مَن أهل بیته یا زید؟ ألیس نسائه مِن أهل بیته؟ قال: نسائه مِن أهل بیته و لکن
أهل بیته من حرم الصدقة بعده، قال و مَن هم؟ قال هم آل علی و آل عقیل و آل جعفر.»
این حدیث ضمن اینکه اهل بیت بودن ازواج مطهرات را ثابت می کند، به این نکته نیز اشاره دارد
که اهل بیت دو گروه هستند؛ آنهایی که بنابرعرف و لغت ازاهل بیت به شمار میروند که
ازواج مطهرات هستند واحترام انهابر امت لازم وضروری است و گروه دوم اصل وعصبه پیامبر هستند
که صدقه برای آنها حرام است، که همان خمسه طیبه هستند

[=arial]مساله ای نیست اگر میگویید گفته ی ما خطای اجتهادی است پس این رو هم من می گویم روایت خطای اجتهادی است و البته تناقضی اشکار!!!
[=arial]نکته:اتفاقاً قرآن صراحت دارد كه اين ايه در باره زنان پيامبر نازل نشده است ؛ زيرا اولاً پيش از آن از ضماير مؤنث استفاده كرده و در ولی بعد که به مساله معصومیت میرسد کلا ضمیر عوض میشود ضمير مؤنث میشود مذکر ؛ ثانياً : در آيات قبل از كلمه «بيوتكن» و به صورت جمع استفاده كرده و در اين جا از كلمه «بيت» ؛ ثالثاً : هيچ يك از زنان پيامبر در طول تاريخ زندگيشان ادعا نكرده اند كه جزء اهل بيت هستند . و دهها دليل ديگر .

عمر فاروق;353279 نوشت:

با سلام

الحمد لله که جواب داده شده و هرکس عقل سالمی داشته باشد اورا کافیست . اما اگر شما هم یکبار آیه شریف را بدقت بخوانید میبینید که در اول وآخر آیه از بیوتکن استفاده شده چون زنان پیامبر (ص) متعدد ودر خانه های مختلف سکونت داشتند واگر خدای متعال همه زنان را اراده کرده بود بسادگی در وسط آیه هم مثل اول وآخرش میفرمود : اهل البیوت : .

اما اخبار صریح وصحیح ومتواتر از فریقین هم حتی از خود عایشه وام سلمه که اقرار دارند جزو اهل کساء نیستند جالب است ویکی از علل حسادت جناب عایشه به اهل بیت هم همین نرفتن زیر کساء رسول الله (ص) بوده است .

نقل قول:
بگوییم که همسران حضرت ابراهیم خارج از خانه ایشان بوده اند ولی خانواده دختر حضرت

اگر در اخبار دقت کنید حضرت ابراهیم (ع) اولا دوتا زن داشته دریک خانه بعدها هاجر را از ساره دور کرد زیرا جناب ساره ناراحت میشد حتی پس از اجازه از جناب ساره برای دیدن هاجر، حضرت ابراهیم (ع) پس از آمدن از فلسطین به مکه حتی برای استراحت از اسبش پیاده نشد چون به ساره قول داده بود .دوم اینکه آیه میفرماید رحمت وبرکات خداوند بر شما اهل البیت است كه هنگام بشارت به فرزند به ابراهیم گفته شد .

مشکل شما اینست که مطالعاتتان کم است وتازه وارد مناظره شده اید وگرنه 10 سال قبل در سایتهای وهابی نیز همه شبهات را پاسخ داده ایم که در لینک زیر آمده اند :

http://javdan.blogfa.com/cat-24.aspx

موضوع قفل شده است