صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آسیب های ازدواج موقت در مردان متأهل( ازدواج هاي مدت دار اهل تسنن)

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

آسیب های ازدواج موقت در مردان متأهل( ازدواج هاي مدت دار اهل تسنن)

در موضوع گذشته مربوط به ازدواج موقت به آسیب های ازدواج موقت در پسران مجرد اشاره کردیم االان قصد داریم به صورت مختصر به آسیب های ازدواج موقت در مردان متأهل بپردازیم این آسیب ها عبارتند از :
    1- انتقال بیماری های مقارتبی احتمالی به همسر دایمی خود که باعث مشکلات بهداشتی می شود.
    2- صرف انرژی روانی برای شناسی احساسات ، هیجانات و انتظارات همسر موقت و هزینه اقتصادی برای رفع نیازهای مالی
    3- از آنجایی که اکثر مردها به دلیل کمبودها و نیازهای برآورده نشده به ازدواج موقت اقدام می کنند اما در بعضی موراد این روابط موجب بارداری و مشکلات دیگر در همسر موقت می شوند که شروع فشارها و استرس های شغلی و کاهش بهداشت روانی می شود.
    4- ایجاد کمبود های شدید عاطفی و شروع اختلافات زناشویی. مردی که در کنار همسر دایم ، همسر موقت اختیار کرده به دلیل تخلیه روحی و هیجانی در کنار همسر موقت حوصله برقراری رابطه صمیمی با همسر خود را ندارد و مانند فردی است که کامل سیر شده و از بهترین غذاهانیز لذت نمی برد. این بی حوصلگی باعث افسردگی زن شده و در بعضی موارد زن مجبور میشود به دلیل نیازهای عاطفی و یا انتقام از همسر با وجود احساس گناه با جنس مخالف خارج از خانواده خود رابطه ایجاد کند که این کار باعث متلاشی شدن خانواده می شود.
    6- در بعضی از موارد مرد چون خود به دلیل جست و جو ی همسر موقت تجربه هایی مانند ابراز علاقه زنان شوهر دار به دلیل نیاز ها و یا افرادی دیگر را دارد دچار نوعی بدبینی شدید نسبت به همسر دایمی خود می شود و اقدام به اعمال محدودیت های نامناسب نسبت به زن دایمی خود می کند.

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    کتاب،موسیقی و شعر
    نوشته
    81
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    436

من اصلا با اصل قضیه مخالفم چه برسه به بحث کردن و شمردن مضراتش..به نظر من آوردن این مطالب قبح قضیه رو کم میکنه...اصلا همچین مردی حیفه اسم مرد رو بذاری روش چه برسه بخوایم براش دل بسوزونیم و راهکار بدیم...
    نذر کردم گر از این غم به در آیم روزی
    تا در میکده شادان و غزل خوان بروم

5. صلوات ها 8

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط ebham 1 نمایش پست ها
    من اصلا با اصل قضیه مخالفم چه برسه به بحث کردن و شمردن مضراتش..به نظر من آوردن این مطالب قبح قضیه رو کم میکنه...اصلا همچین مردی حیفه اسم مرد رو بذاری روش چه برسه بخوایم براش دل بسوزونیم و راهکار بدیم...
    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
    باعرض سلام و خسته نباشید از اظهار نظرتان در مورد موضوع ازدواج موقت ما یکی از ویژگی های منحصر به فرد ما انسان ها نسبت به سایر موجودات بهره مندی از قدرت تفکر و استدلال منطقی و اگر نگاهی به زندگی داشته باشید تمام اشیاء و وسایل و هرچه ما می بینیم براساس منطق و عقل بنا شده است بنابراین شاید نظر شخصی شما همین باشد که فرمودید ولی اگر کسی از شما بخواهد و یا اینکه خودتان را به جای ایشان بگذارید و بپرسید برای چی ازدواج موقت ایراد دارد ؟ به نظر شما جواب منطقی قانع کننده خواهد بود یا جواب احساسی اگر جواب احساسی باشد خود این فرد هم در مقابل شما یک جواب احساسی می دهد در مدح ازدواج موقت و نهایتا بحث به نتیجه ای نخواهد رسید بنابراین در هر موضوع و مسئله ای منطق و استدلال عقلانی باعث پیشرفت و به کرسی نشاندن حرفمان خواهد بود موفق باشید

7. صلوات ها 11

علاقه
    قرآن, اهل بیت,خلاقیت, هنر, فقه, فلسفه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

با سلام

همونطور که در تاپیک آسیب های ازدواج موقت در پسرهای مجرد بحث ازدواج موقت از نظر دینی مطرح شد مناسبه به ازدواج مردان متاهل نیز پرداخته شود.

روایت صحیحه از کافی ج 5 ص 320 :
    امام رضا علیه السلام می فرماید: سه چیز از سنت های پیامبرهاست : عطر و گرفتن ناخن و کثرت همسر.

بله! وقتی نگاهِ غربی بیاد توی جامعه ترویج بشه و ذهن مردم شستشو بشه, میان , شبهه می کنن که چرا پیامبرها این همه زن داشتن.

روایت صحیحه از وسائل الشیعه ج21 ص15 :
    اسماعیل بن فضل هاشمی می گوید:امام صادق علیه السلام به من فرمود: آیا از وقتیکه از پیش خانواده ات خارج شدی متعه کردی ؟ گفتم : بخاطر کثرت همسرانی که با من هستند خداوند مرا از متعه بی نیاز کرده است. حضرت فرمود: و اگرچه بی نیاز بودی ولی من دوست دارم که سنت رسول الله (صلی الله علیه و آله) را زنده کنی.

چرا با پیش داوری و کوته نظری باید اجازه بدیم این سنت به دست مردان جاهل بیفته !؟

نکاتی که از دو روایت به دست میاد:

1:تعدد همسر و کثرت ازدواج (حتی خارج از نیاز) مساوی با هوسبازی و دوری از توجه به خدا نیست!

2:نه تنها متعه اختصاص به مردان مجرد و شرایط حاد نداره بلکه مردان متاهل حتی در صورت بی نیازی برای احیای اون , می تونن به متعه اقدام کنند.(چه برسه به اینکه امروزه مردان بخاطر بسته بودن جو جامعه نیازمند باشند)

موفق باشید

.
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن من عاداهم

9. صلوات ها 9

نوشته
    80
    حضور
    1 روز 18 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    202

نقل قول نوشته اصلی توسط اميدوار نمایش پست ها
    در موضوع گذشته مربوط به ازدواج موقت به آسیب های ازدواج موقت در پسران مجرد اشاره کردیم االان قصد داریم به صورت مختصر به آسیب های ازدواج موقت در مردان متأهل بپردازیم این آسیب ها عبارتند از :
    1- انتقال بیماری های مقارتبی احتمالی به همسر دایمی خود که باعث مشکلات بهداشتی می شود.
    2- صرف انرژی روانی برای شناسی احساسات ، هیجانات و انتظارات همسر موقت و هزینه اقتصادی برای رفع نیازهای مالی
    3- از آنجایی که اکثر مردها به دلیل کمبودها و نیازهای برآورده نشده به ازدواج موقت اقدام می کنند اما در بعضی موراد این روابط موجب بارداری و مشکلات دیگر در همسر موقت می شوند که شروع فشارها و استرس های شغلی و کاهش بهداشت روانی می شود.
    4- ایجاد کمبود های شدید عاطفی و شروع اختلافات زناشویی. مردی که در کنار همسر دایم ، همسر موقت اختیار کرده به دلیل تخلیه روحی و هیجانی در کنار همسر موقت حوصله برقراری رابطه صمیمی با همسر خود را ندارد و مانند فردی است که کامل سیر شده و از بهترین غذاهانیز لذت نمی برد. این بی حوصلگی باعث افسردگی زن شده و در بعضی موارد زن مجبور میشود به دلیل نیازهای عاطفی و یا انتقام از همسر با وجود احساس گناه با جنس مخالف خارج از خانواده خود رابطه ایجاد کند که این کار باعث متلاشی شدن خانواده می شود.
    6- در بعضی از موارد مرد چون خود به دلیل جست و جو ی همسر موقت تجربه هایی مانند ابراز علاقه زنان شوهر دار به دلیل نیاز ها و یا افرادی دیگر را دارد دچار نوعی بدبینی شدید نسبت به همسر دایمی خود می شود و اقدام به اعمال محدودیت های نامناسب نسبت به زن دایمی خود می کند.

سلام. دوست عزیز جناب امیدوار مواردی را برشمرده اند به عنوان آسیبهای ازدواج موقت مردان متاهل. اما چند نکته در این باب مطرح است:

1. اولا موارد مذکور در بهترین حالت احتمالی هستند و نه قطعی. منطقا ازدواج موقت مردی متاهل به نتایج بالا نمی رسد و حتی ممکن است نتایج معکوسی داشته باشد. دقت کنید منظورم ربط منطقی موضوع است.
    2. موارد ذکر شده بر چه مبنایی ارائه شده اند؟ به شق منطقی چند حالت متصور است:

الف) یا تحقیقی میدانی و جامع صورت گرفته و مردان متاهل زیادی (تعداد نمونه در اینجا شرط نزدیک بودن به صدق است) مورد پرسش قرار گرفته اند و از این سوالات نتایج بالا حاصل شده است.
    بر فرض انجام چنین کاری، این تحقیق در نهایت پژوهشی استقرایی است و اگر 1000 مرد متاهل اینگونه باشند منطقا نتیجه نمی دهد که نفر هزار و یکم نیز چنین است. البته می توان با روش های دقیق آماری و البته دستاوردهای احتمالات این نتایج را بهینه کرد و در اکثر این تحقیقات نیز از این روش ها استفاده می شود، اما با وجود این، لزوما و منطقا این نتایج قابل تعمیم نیستند.
    ب) ممکن است موارد مذکور تصورات نویسنده یا برداشت های او از موارد جزئی بوده، که در این حالت بحث علمی درباره این آسیبها بی مورد است.
    ج) ممکن است نویسنده محترم این موارد را صرفا به عنوان آسیب های احتمالی مطرح کرده باشد.

در این حالت هر پدیده ای حتی ازدواج دائم نیز با آسیب هایی احتمالی روبرو است و می توان اسیب هایی را برشمرد. و بر شمردن این آسیب ها به معنای منفی بودن یک امر نیست.

11. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نقل قول نوشته اصلی توسط hamrah نمایش پست ها
    ممکن است نویسنده محترم این موارد را صرفا به عنوان آسیب های احتمالی مطرح کرده باشد. در این حالت هر پدیده ای حتی ازدواج دائم نیز با آسیب هایی احتمالی روبرو است و می توان اسیب هایی را برشمرد. و بر شمردن این آسیب ها به معنای منفی بودن یک امر نیست.
    سلام
    بله اين ها علل احتمالي است. كه بايد افرادي كه شرعا نياز به اين نوع ازدواج دارند متغيير ها را كنترل كنند.
    در اين كه ازدواج مدت دار يك نياز اجتماعي است هيچ شك و شبهه اي نيست برخي از افراد (خانم يا آقا ) به جاي نوشتن ضوابط و حدود اين حكم الهي با ان در مي افتند و حاصل اين مي شود كه در كشورهاي اهل تسنن به جاي يك ازدواج مدت دار ازدواج هايي با نام ديگر بدون ضوابط ازدواج مدت داري كه در شيعه مطرح شده است سبز شده است
    آسیب های ازدواج موقت در مردان متأهل( ازدواج هاي مدت دار اهل تسنن)
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۰/۰۶/۰۷ در ساعت ۲۲:۲۸
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

13. صلوات ها 8

نوشته
    80
    حضور
    1 روز 18 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    202

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    سلام بله اين ها علل احتمالي است. كه بايد افرادي كه شرعا نياز به اين نوع ازدواج دارند متغيير ها را كنترل كنند. در اين كه ازدواج مدت دار يك نياز اجتماعي است هيچ شك و شبهه اي نيست برخي از افراد (خانم يا آقا ) به جاي نوشتن ضوابط و حدود اين حكم الهي با ان در مي افتند و حاصل اين مي شود كه در كشورهاي اهل تسنن به جاي يك ازدواج مدت دار ازدواج هايي با نام ديگر بدون ضوابط ازدواج مدت داري كه در شيعه مطرح شده است سبز شده است

-----------------------------

سلام ممنونم. از نظر گرانبهاتون. به نکته جالبی اشاره کردید و نمودار ازدواج هایی که کشیده بودید بسیار جالب بود. چندنکته :

1. هر پدیده ای و هر امری هم نتایج مثبت می تواند داشته باشد هم منفی. اکثر امور فردی (نه اجتماعی- دقت کنید من ازدواج موقت را پدیده ای اولا و باذات فردی می دانم) به خود افراد وابسته است (individually) یعنی به صورت فردی مضرات و محاسنش مشخص می شود. برای این امور پیچیدن نسخه ای واحد چندان صحیح نیست، چون متغیر های زیادی وجود دارد که ثابت کردن این متغیرها برای تعمیمی کلی بسیار سخت است. در واقع در همین امر ازدواج موقت برخی متغیر ها امور روانشناختی و صرفا فردی هستند که از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. حکم الهی مشخص است. در این که این پدیده توسط شرع تایید شده شکی وجود ندارد و اتفاقا براساس نظر اکثر مراجع تفاوتی میان فرد مجرد و متاهل وجود ندارد و حتی برای متاهلین شرایط اضطرار نیز قید نشده است. اما آیا برای هر فرد متاهلی این پدیده مناسب است یا نه بحث دیگری است و شرایط آن فرد مهم است.
    2. نکته بعدی اسن است که امور شرعی و احکام به احساسات ما وابسته نیست، اگر من از امری خوشم نیاید لزوما دلیلی بر برد بودن آن نیست و بر عکس. مثلا ممکن است من از خوردن مشروب خوشم بیاید، و حتی جالب است بر اساس نظر آخرین مقالات پزشکی مقدار کمی شراب قرمز روزانه اثر حمایتی دارد. یعنی از بیماری قلبی جلو گیری می کند، اما آیا بدین دلیل من مجازم استفاده کنم؟ تمام فلسفه وجودی احکام برای ما ناشناخته است.

پی نوشت:
    1. دقت کنید دین اسلام همانند یک پکیج است و اگر احکام شرعی را بپذیریم باید تمام ان را پذیرفت و نمی توان سلیقه ای عمل کرد. قطعا اگر ما متخصص در امور شرعی نباشیم، عقلایی ترین کار رجوع به متخصص است تا حجتی برای مات در روز قیامت باشد.
    2. البته تما این سخنان برای کسی هست که شرع را به همین شیوه حاضر پذیرفته باشد.

15. صلوات ها 5

نوشته
    80
    حضور
    1 روز 18 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    202

باز به نظرم ذکر 4 نکته دیگر لازم است:

1. اولا ازدواج موقت امری مباح است. مباح یعنی مجاز بودن یک عمل.

مجاز بودن: اگر فردی عمل الف را انجام دهد کار نادرستی نکرده است.

اما واجب بودن یک عمل یا الزام بر یک عمل چنین تعریف می شود:

واجب بودن: اگر فردی عمل الف را انجام ندهد کار نادرستی کرده است

دقت کنید این دو از هم متفاوت است. ازدواج موقت امری الزامی نیست، بلکه امری مباح است و اگر فردی انجام داد کار نادرستی نکرده است.

2. در ازدواج به طور کلی و در ازدواج موقت به طور خاص دو نفر قرار دارند، هیچ اجباری در میان نیست بلکه تراضی طرفین لازم است. بنابراین اگر دو نفر این نکاح را انجام می دهند باید به لوازم و تاثیرات ان اگاه باشند و بپذیرند. شاید بدین دلیل است که اذن پدر برای دختر باکره توسط اکثر مراجع احتیاط واجب ذکر شده است. بنابراین اگر دو نفر به این امر راضی می شوند و تحت حدود الهی آنرا انجام می دهند دیگر تمام شرایطی را که بر آن مترتب است پذیرفته اند. در نتیجه سخن از مرد متاهل و بد بودن چنین فردی بی معنی است. چون این رابطه یکطرفه نیست. اگر کسی به لوازم چنین ازدواجی نا اگاه است طبعا برای او انجام چنین چیزی با خطراتی روبرو است.

3. تصور اکثر افراد این است که در این میان زن نادیده گرفته می شود، اتفاقا در این ازدواج بیشترین حقوق برای زن است و شروطی که قبل از عقد می گذارد به لحاظ شرعی بر مرد انجام آنها واجب است. خانمی که این ازدواج را می پذیرد به هر دلیل که هست طبعا شرایط آن را می داند و سخن از هوسرانی مردان بی معنی و ناراست است.

4. هر پدیده ای اسراف و زیاده روی در ان چندان مقبول نیست. مثلا خوردن غذای حلال، مباح است. حال اگر کسی زیاده روی کند اثرات ان آشکار می شود ( رجوع به بیمارستان). تعدیل در هر امری مناسب است و البته این به معنای شرط اضطرار نیست.

17. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    سلام بله اين ها علل احتمالي است. كه بايد افرادي كه شرعا نياز به اين نوع ازدواج دارند متغيير ها را كنترل كنند. در اين كه ازدواج مدت دار يك نياز اجتماعي است هيچ شك و شبهه اي نيست برخي از افراد (خانم يا آقا ) به جاي نوشتن ضوابط و حدود اين حكم الهي با ان در مي افتند و حاصل اين مي شود كه در كشورهاي اهل تسنن به جاي يك ازدواج مدت دار ازدواج هايي با نام ديگر بدون ضوابط ازدواج مدت داري كه در شيعه مطرح شده است سبز شده است
    بارك الله فيهم
    با دست پس زدن و با پيش كشيدن
    و اسمش را نيار خودش را بيار
    دو ضرب المثلي است كه در رابطه با مخالفت هاي ظاهري اهل تسنن با ازدواج مدت دار اسلامي نمود دارد

«كُلُّ شَيْءٍ جاوَزَ حَدَّهُ اِنْعَكَسَ ضِدَّهُ ؛هر چيزي كه از حد خودش تجاوز كند نتيجة ضد آن را مي دهد .»

با حكم ازدواج مدت دار اسلامي در افتادند به ازدواج هاي مدت دار سرطاني بي ضابطه گرفتار شده اند

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۰/۰۶/۰۸ در ساعت ۰۰:۵۵

19. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نقل قول نوشته اصلی توسط hamrah نمایش پست ها
    تصور اکثر افراد این است که در این میان زن نادیده گرفته می شود، اتفاقا در این ازدواج بیشترین حقوق برای زن است و شروطی که قبل از عقد می گذارد به لحاظ شرعی بر مرد انجام آنها واجب است. خانمی که این ازدواج را می پذیرد به هر دلیل که هست طبعا شرایط آن را می داند و سخن از هوسرانی مردان بی معنی و ناراست است.
    سلام
    اين امر در ضمن مشاوره با خانم هايي كه ازدواج مدت دار را مي پذيرند نمايان است. البته چيزي كه من به آن رسيده ام اين است كه بسياري از خانم ها نمي دانند كه در ضمن عقد مي توانند شروطي داشته باشند.
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۰/۰۶/۰۸ در ساعت ۰۱:۰۱

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۴, ۱۶:۳۵ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری