جمع بندی چطور می تونم زندگیمو تغییر بدم؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چطور می تونم زندگیمو تغییر بدم؟

بسم الله الرحمن الرحیم
پسر 25 ساله ای هستم که کاری ندارم و اراده ندارم تصمیمی رو که می گیرم عملی کنم برای نمونه میگم چند ماهه که میخوام بیام و مشکلمو اینجا مطرح کنم ولی موفق نمیشم، نمی تونم، نمی دونم چی بنویسم. کارها برام مشکل شده، تو کارهای ساده و روزمره ی خودم درموندم مثلا حموم و غسل کردنم نزدیک دو ساعت گاهی هم بیشتر طول میکشه. مسواک زدنم ده پونزده دقیقه طول می کشه درحالیکه مال بقیه پنج دقیقه هم طول نمی کشه. کلا در کارها کند هستم.

بزرگترین کاری که تو زندگیم می کنم اینه که نماز میخونم. توی خونه اسیرم و نمی تونم جایی برم. دو سال پیش رفتم پیش روانپزشک و علائممو به دکتر گفتم. گفتم که خیلی نگران از دست دادن خونوادمم برای همین همش براشون دعا می کنم. گفتم که حموم رفتن اونقدر برام سخت و دشواره که یکسال میشه که حموم نرفتم (البته سرمو تو تشت می شستم) دکتر MDD ، OCD تشخیص داد، دارو داد و هنوز هم دارم داروهاشو مصرف می کنم.

الان شش ماهی میشه ازدواج کردم. به خانمم گفتم که میرم سر کار ولی تا الان نرفتم اینجوری پیش بره باز هم نمی تونم. راستی تا یادم نرفته بگم که تو رابطه زناشوییم هم مشکل دارم، به این شکل که اونقدر که از نجس شدن و غسل کردن ترس دارم که به انزال نمی رسم یا شاید خودم به نوعی خودمو کنترل میکنم تا به انزال نرسم و همین خاطر لذتی نمی برم منتها سعی می کنم که همسرم از رابطه زناشویی لذت ببره.

اینم بگم از کودکیتا همین چند سال پیش که پدر و مادرم برای جدایی از هم در دادگاه شکایت کردند (اما بخواست خدا این اتفاق نیفتاد) پدر و مادرم بشدت و مدام با هم دعوا داشتند. کودکی خوبی نداشتم ولی الان که خدا بینشون رو اصلاح کرده الحمدلله خیلی فرق کرده و خوبه.

همسرم که بیست سالشهوقتی می بینه که من اینطوریم ازم نا امیده و قشنگ می فهمم که دوستم نداره:Ghamgin: تورو خدا بگید من چطور می تونم زندگیمو تغییر بدم چطور می تونم از دست وسواس راحت بشم. چطور می تونم همسرمو که خیلی دوستش دارم خوشحال کنم؟
(نوشتن همین مطلب چند ساعت طول کشید)

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: امیدوار

تسنیم.;350926 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
پسر 25 ساله ای هستم که کاری ندارم و اراده ندارم تصمیمی رو که می گیرم عملی کنم برای نمونه میگم چند ماهه که میخوام بیام و مشکلمو اینجا مطرح کنم ولی موفق نمیشم، نمی تونم، نمی دونم چی بنویسم. کارها برام مشکل شده، تو کارهای ساده و روزمره ی خودم درموندم مثلا حموم و غسل کردنم نزدیک دو ساعت گاهی هم بیشتر طول میکشه. مسواک زدنم ده پونزده دقیقه طول می کشه درحالیکه مال بقیه پنج دقیقه هم طول نمی کشه. کلا در کارها کند هستم.

بزرگترین کاری که تو زندگیم می کنم اینه که نماز میخونم. توی خونه اسیرم و نمی تونم جایی برم.

دو سال پیش رفتم پیش روانپزشک و علائممو به دکتر گفتم. گفتم که خیلی نگران از دست دادن خونوادمم برای همین همش براشون دعا می کنم
. گفتم که حموم رفتن اونقدر برام سخت و دشواره که یکسال میشه که حموم نرفتم (البته سرمو تو تشت می شستم) دکتر mdd ، ocd تشخیص داد، دارو داد و هنوز هم دارم داروهاشو مصرف می کنم.

الان شش ماهی میشه ازدواج کردم. به خانمم گفتم که میرم سر کار ولی تا الان نرفتم اینجوری پیش بره باز هم نمی تونم.

راستی تا یادم نرفته بگم که تو رابطه زناشوییم هم مشکل دارم، به این شکل که اونقدر که از نجس شدن و غسل کردن ترس دارم که به انزال نمی رسم یا شاید خودم به نوعی خودمو کنترل میکنم تا به انزال نرسم و همین خاطر لذتی نمی برم منتها سعی می کنم که همسرم از رابطه زناشویی لذت ببره.

اینم بگم از کودکیتا همین چند سال پیش که پدر و مادرم برای جدایی از هم در دادگاه شکایت کردند (اما بخواست خدا این اتفاق نیفتاد) پدر و مادرم بشدت و مدام با هم دعوا داشتند. کودکی خوبی نداشتم ولی الان که خدا بینشون رو اصلاح کرده الحمدلله خیلی فرق کرده و خوبه.

همسرم که بیست سالشهوقتی می بینه که من اینطوریم ازم نا امیده و قشنگ می فهمم که دوستم نداره:ghamgin:تورو خدا بگید من چطور می تونم زندگیمو تغییر بدم چطور می تونم از دست وسواس راحت بشم. چطور می تونم همسرمو که خیلی دوستش دارم خوشحال کنم؟

بسمه‌تعالي
دوست خوبم سلام عليكم
از اينكه شاهد رنج حضرتعالي هستيم ناراحتيم، اما به خاطر اعتماد حضرتعالي، پذيرش مسئله، و عملي نمودن تصميم براي مكاتبه خوشحاليم. ضمن اينكه از شما به خاطر حسن اعتمادتان سپاسگزارم توجه شما را به نكات زير جلب ميكنم:
1- بخش عمده‌اي از درمان و برطرف كردن مسئله، به پذيرش و شناخت آن برمي‌گردد. بنابراين حضرتعالي نيمي از راه را طي كرده‌ايد كه طبيعتا با ياري خدا و پشتكار نيم ديگر را نيز پشت سر خواهيد گذاشت.
2- بنا بر توضيحات شما، تشخيص بنده نيز اين است كه حضرتعالي به وسواس(ocd) ابتلاء داريد.
3- بعد از اضطراب و افسردگي، وسواس يكي از شايع ترين آزردگيهاي رواني، در سراسر دنياست.
4- وسواس ارتباط ناگسستني با اضطراب دارد و اصولا از اختلالات اضطرابي است، لذا با افزايش اضطراب افزايش و با كاهش اضطراب، كاهش مي‌يابد.
5- در بروز وسواس فاكتورهايي چون وراثت و محيط دخيل هستند.
6-اين اختلال، قابل درمان و برطرف شدن است، پس نگران نباشيد.
7- براي درمان وسواس از روشهاي مختلفي مانند روان درماني؛ دارو درماني و يا تلفيقي از هردو استفاده مي‌شود. در صورتيكه وسواس سطحي باشد نيازي به استفاده از دارو نيست.
8- معمولا طول دروه روان‌درماني وسواس بيش از 6 ماه است.

با توجه به اين نكات لازم است؛
الف) در كنار مصرف دارو، لازم است حضوري به يك روانشناس باليني ( ونه روانپزشك) مراجعه كنيد تا با فراگيري فنون شناختي-رفتاري بر وسواس غلبه پيدا كنيد ( البته روانشناسان سبكهاي مختلفي دارند و ممكن است روانشناسي از درمان ديگري غير از روش شناختي-رفتاري استفاده كند، ضمن اينكه ممكن است تشخيص روانشناس عدم نياز به مصرف دارو باشد).
ب) از خودسرزنشگري فاصله بگيريد و بيشتر با خود مهربان باشيد
ج) موفقيتهاي خود را فراموش نكنيد و آنها را به خاطر داشته باشيد.
د) با تسامح به موضوعات نگاه كنيد و سطح توقعات را ازخود كاهش دهيد.
ذ) تفر يح و مسافرت را فراموش نكنيد.
ر) ورزش را در برنامه شخصي بگنجانيد( ورزشهاي هوازي مانند دوندگي، كوهنوردي و شنا مناسبتر است)
ز) به اندازه كافي استراحت كنيد و بخوابيد.
ك) روزانه در هواي ازاد 30مرتبه نفس عميق بكشيد.
و...
رعايت موارد فوق الزامي است، چرا كه با پيگيري اين موارد، سطح اضطراب حضرتعالي كاهش پيدا مي‌كند و در نتيجه با كاهش اضطراب شاهد كاهش وسواس خواهيد بود ( البته براي كاهش اضطراب روشهاي متعدد ديگري وجود دارد كه مي‌توانيد با پيگيري به انها دست بيابيد)

در زمينه ارتباط با همسر، استحمام و... نيز، لازم است تدريجا مدت زمان را كاهش دهيد. يعني سعي كنيد كه رفته رفته ميزان ارتباط با همسر و استحمام را افزايش دهيد. هرچقدر كه امتناع شما از اين امور بيشتر باشد، وسواس شما شدت بيشتري پيدا مي‌كند.
بنابراين در ارتباط با همسر تنها به فعل آميزش بينديشيد و در لحظه حضور داشته باشيد. و با تمركز بر نحوه آميزش از پرداختن به موضعاتي مانند غسل و...ذهن خود را منحرف كنيد( اساسا به موضوعاتي چون نجاست، وسواس و... نينديشيد، چرا كه وظيفه شما را شرع مشخص نموده است، هر متنجسي با آب جاري يكبار پاك مي‌شود و هر جنابتي با شستن سرو گردن، طرف راست، طرف چپ به نيت غسل برطرف مي‌شود. و طبق دستور شرع كثيرالشك و وسواس نبايد به شك خود اعتنا كند، و غسل و طهارت او حتي اگر شك و يا يقين به بطلان آن داشته باشد، درست است. پس رعايت شرع به اين است كه احكام را طبق رساله و منطبق با دستور ائمه انجام دهيم، نه اينكه طبق فتواي خود عمل نماييم!!)
اگر شما بي اعتنايي كنيد و مثلا به خيال خود با غسلي باطل نماز بخوانيد يا با بدني نجس، براي مدتي اذيت خواهيد شد. اما بدانيد در صورتيكه اين اذيت شدن را براي مدتي تحمل كنيد و مقاومت داشته باشيد، رفته رفته اين تابو شكسته مي‌شود و درمي‌ِيابيد كه نه بدنتان نجس بوده و نه غسلتان باطل!!! پس با توكل به خدا دل به دريا بزنيد و براي مدتي اذيت شدن را( واي غسلم باطل است، واي بدنم نجس است، واي نمازم باطل است، واي مگر مي‌شود مسلمان باشي و...) تحمل كنيد. اگر تحمل نموديد انشاءالله بهبودي را تجربه خواهيد كرد.
در پايان به ياد داشته باشيد حضرتعالي بخشي از راه را رفته‌ايد، پس با توكل به خداي متعال و استعانت از ائمه معصومين(ع) با عملي كردن نكات فوق نيمه ديگر راه را نيز مي‌توانيد طي كنيد.
در پناه خداي متعال موفق باشيد

سلام
ذکر لااله الاالله بسیار مفید است البته قبلش بسم الله الرحمن الرحیم یادتون نره

حرفای استاد امیدوار واقعا درسته
شما باید دل به دریا بزنید ...هرموقع وضو مسواک غسل یا هرچیز دیگه ای خواستیدانجام بدید و هی مرتب تو ذهنتون اومد که اه نشد!اشتباه شد!هنوز کافی نیست و... یه کلام به خودتون بگید......اشکال نداره....ولش کن...بی خیال...اوایل کمی استرس دارین از این حرف ولی واقعا با این که سخته ولی نباید برگردید و انجام بدید
همیشه به خودتون بگید انشاالله درسته...انشاالله کافیه....حتی اگه دیدید ذهنتون خیلی لجبازی میکنه...بگید اصلا دلم میخواد....خدا میگه اشکال نداره تو گیر میدی....و با صدای بلند هم اینو بگید...

البته باید خدارو شکر کنید که وسواس شما مورد ساده ای هست
نمیدونم این مورد رو میدونید یا نه اما باز میگم:
اگر ندونید چیزی نجس هست یا نه پاکه!
این حکم دین هست بیشتراز این که نباید کاسه داغ تر از آش باشیم نه؟:ok: عمیقا به این حکم عمل کنید ...به خودتون سخت نگیرید...دنبال تحقیق و تفحص نباشید که ببینید فلان چیز پاکه؟کافیه؟یا هرچیز دیگه ضمنا میتونید از همسرتون کمک بخواین یعنی بهش بسپارین ککه رفتار شمارو کنترل کنه مثلا اگه دید غسلتون داره طول میکشه بهتون بگه.....و البته اگه خودتون قبل از انجام کارهاتون واسه خودتون وقت تعیین کنید خیلی خوبه...مثلا بگید من الان میخوام برم مسواک بزنم...10 دقیقه فقط...و سر ده دقیقه مسواکتون رو زیر آب بگیرین و تمام!!اگه با خودتون قول و قرار بذارین خیلی زود خوب میشین

همه چی حله نگران نباشید .....:Gol:

سلام ... منم یه مدت اینجوری بودم ... راستش برای من خیلی سخت بود که تونستم از اون شرایط بیام بیرون ...
1- اگر میخواهید کاری رو انجام بدین که مطمین هستین درست هست ... مدت زمان تصمیم گیری و اجرا رو به صفر برسونید ... تصمیم میگیرید بروید حمام ... همان لحظه بروید ... تصمیم میگیرید نماز بخوانید ... همان لحظه برید وضو بگیرید .... تصمیم میگیرید مسواک بزنید ... همان لحظه بروید و مسواک بزنید ... مدت زمان بین تصمیم و اجرای تصمیم رو به صفر برسونید .
2- زندگیتون رو پر کنید از کارها و احساسات خوب و درست ... کتاب بخونید ... تحقیق کنید ... دنبال کار باشید ... مهربانی کنید ... اگر بی کار بودین برین کلاس ... مثلا کلاس زبان ... یا مکانیکی ... یا ... ولی هیچ زمانی رو چرت نزنید ... یا بی کار نباشید ....
3- اگر هم کاری نداشتین ... نخوابید ... حتی شده تلویزیون نگاه کنید ولی نخوابید .
4- ورزش ... مثلا بدنسازی برای شما میتونه خیلی خوب و مفید باشه ...
5- تو خونه کمتر بمون .... خانوما از اینکه آقایون تو خونه بمونن متنفرن ... این عمل باعث میشه بهت سرکوفت بزنه ... و هی اعتبار شما و غرور و اعتماد به نفست هم کم بشه ...
6- برد و باخت عادت هست ... برای اینکه میخوای عادت به بردن بکنی باید از بردهای کوچک شروع کنی .... و گرنه اگر بخواهی از بردهای بزرگ و کارهای بزرگ شروع کنی ... مدام شکست میخوری و عادت به شکست خوردن میکنی ... یه کار کوچیک .... از یه جای کوچیک پیدا کن ... کم کم برو جلو ... نه این که دنبال فلان کار تو فلان شرکت باشی ...

امیدوارم که تو زندگیت موفق بشی .

*بسم ألله...*
سلام آقای تسنیم.
از اینکه ناراحتین ناراحت شدم و از اینکه تشریف آوردین و سوال پرسیدین خوشحال!
همینکه مساله ای که آزارتون میده مطرح میکنین یعنی اینکه قصد دارین
با اراده ای آهنین و با یه یا علی "علیه السلام"،انشاءالله درمان رو شروع کنین!

نقل قول:
دکتر MDD و OCD تشخیص داد

Obsessive Compulsive Disorder
وسواس اجباری
Major Depressive Disorder
افسردگی ماژور یا عمده
همانطور که مستحضرین این دو اختلال نشانه یه سابقه هستن!
افسردگی ماژور شامل طیف وسیعی از اختلالات خلقی میشه و وجه اشتراک همه این اختلالات "خلق افسرده" است یعنی یه حس بی علاقگی یا لذت نبردن،نا امیدی و غمگینی،احساس بی ارزشی و اندوه...
حالا وسواس جبری چیه؟
یه سری افکار و خیالات هست که باعث هراس شما میشه و یه اضطرابی رو شما حس میکنین و این اضطراب تا زمانیکه یه عملی رو انجام ندین به آرامش تبدیل نمیشه!!
متاسفانه آرامش ماندگاری نیست و دوباره شما از یه موضوعی مضطرب میشین و دوباره اون عمل انجام میشه و...
افرادی که کمال گرا هستن بیشتر دچار میشن.
اگه کارها اونطوری که میخوان انجام نشه این افراد میریزن به هم و رنجیده خاطر میشن.
مدام نشخوار ذهنی دارن و برای ساده ترین تصمیمات کلی با خودشون کلنجار میرن.
یه سره تردید دارن و ساعتها با خودشون فکر میکنن که ممکنه الآن فلان شه و ای وای نکنه الآن فلان شه و نگرانی از اینکه نکنه ..نکنه ...اینها زندگی عادیشون رو مختل میکنه!
تصویرسازی ذهنی قوی دارن!
هراس از اینکه چیزی بهشون سرایت نکنه!
توضیح خواستن از خونواده که بیا بشین برام دقیق تعریف کن از صبح که رفتی بیرون چی شد؟
در زمینه بهداشت هم هی میشورن هی آب میکشن!
همانطور که جناب استاد "امیدوار" بزرگوار فرمودن؛
ژن درش دخیله و استرس باعث تشدیدش میشه و قابل درمان هست و نیازمند مراجعه به روانشناس بالینی و اجرای دقیق تکنیکهای ارائه شده از سوی درمانگر و صد البته پاکسازی درون بدن از مواد مضر که انشاءالله عرض میکنم!
آقای تسنیم. به نظر حقیر این وسواس در دوران کودکی به صورت خفیف بوده و با مشاهده جو متشنج و روابط تیره و تار مامان و بابای عزیزتون در یه دوره زمانی و فشار روحی روی حضرتعالی و اضطراب اینکه نکنه مامانو بابام جدا شن و ...خلقتون افسرده شده و وسواس کامل نمایان شده!

ادامه دارد...

*بسم ألله...*
سلام علیکم
آقای تسنیم.
لطفا در برابر رفتار و اون عمل وسواسی مقاومت کنین،نه در برابر افکار وسواسی!!
به این صورت که حضرتعالی طیق فرمایشتون حین رابطه زناشویی دچار وسواس میشین که نکنه الآن نجس شم و یا آلوده و یا هر فکر دیگه...
اینها فکر وسواسی هست و مقاومت کردن و یا مرور مکرر این افکار حین رابطه زناشویی یعنی ختم رابطه و این قطع رابطه همون عملی است که شما ازتون خواهش میکنم مدتی حتی به سختی هم که شده مقاومت کنین و قطع نکنین...اشکال نداره فوقش اینه که شما بدنتون میخواد آلوده بشه!!!
خب این در دین مبین اسلام دستور براش داریم و حل شده!!
غسل میکنین و اون هم با مقدار مشخصی آب و شرایطی خاص!
نیاز نیست شما سه ربع زیر دوش بمونین و مدام فکر کنین که الآن تمییییییییز شدم و آیا قبوله یا باطله؟؟!!
جناب استاد "امیدوار" بزرگواری کردن و فرمودن حکم شرعی در این مواقع چی هست و وظیفه ما به عنوان مسلمان چیست!
افرادی که همانند حضرتعالی با این مشکل مواجه هستن وقتی دقیق فکر میکنن میبینن خودشون هم کلافه شدن و متوجه میشن که خونواده عزیزشون هم به تنگ اومدن از این رفتار و با دیدن برخورد خونواده مضطرب میشن و دوباره همین اضطراب باعث شدت یافتن افکار وسواسی و بعد پشیمانی و خستگی و بی حوصلگی و ...میشه!
ادامه دارد...

*بسم ألله...*
سلام علیکم

آقای تسنیم. هرگاه خون دربدن خشک شه یا رطوبت خیلی کم شه فرد پافشاری بیش اندازه روی موضوعی می کنه چه درمورد مسائل اقتصادی یا اموری از قبیل کارهای روز مره پافشاری می کنه و کلا بهم ریخته ست ذهنش و از دست خودش کلافه!
همه ناشی ازافزایش سودا است.پیاده روی درجائی که پشتی بلندی داره ویا روی سنگلاخ و از همه ورزشها بهتر شنا بسیار موثره و این اعمال به شدت می تونه درمانگر باشه.
در مورد میوه ها هم انار ترش شیرین چهل روز بصورت انار کامل و قبل از نوش جان کردن "بسم الله ا لرحمن الرحیم" بگین.
الآن که فصلش نیست رب انار "ملس" که ترش و شیرینه خیلییییی مفیده!
شربت آب زرشک (زرشک سیاه مخصوص تهیه شربت هست) میتونین همراه مقداری نمک جایگزین انار باشه تاموقعی که تیرگی خون برطرف شه.

[SPOILER]توصیه های استاد حسین خیراندیش
[/SPOILER]

ادامه دارد...

*بسم ألله...*

آقای تسنیم. لطفا هشتاد روز همه موارد زیر رو رعایت بفرمایین؛
[=Times New Roman]
الف)
[=Times New Roman] دو قاشق غذاخوری رب انار ملس (ترش و شیرین) را داخل یک لیوان آب ریخته شبها یک ساعت بعد از شام میل کنید
ب) روزی یک استکان آب زرشک طبیعی یکساعت بعد از ناهارمیل کنید
پ)
دود اسپند سریع جذب مغز میشود و آنرا گرم میکند.روزانه یک بار اسپند دود کنید
ت) جوشانده (اسطوخودوس + سنبل الطیب) شبی یک لیوان همراه با یک قاشق غذاخوری عسل میل کنید.میزان اسطوخودوس و سنبل الطیب حدود یک قاشق غذاخوری سرخالی از هر کدوم داخل قوری چینی حاوی یک لیوان آب جوش ریخته و 2 عدد لیموعمانی اضافه کرده و یک ربع روی شعله غیر مستقیم گذاشته و بعد صاف میکنین و با یک قاشق عسل نوش جون کنید
ث) چکاندن روغن سیاه دانه داخل بینی شبی ۳ قطره به صورت یک روز درمیان یعنی یه شب داخل حفره بینی سمت راست و فردا شب داخل حفره بینی سمت چپ (۴۰ روز)
ج) زیتون صبحها ۷ عدد ـ انجیر ۷ عدد شبانگاهبرای اینکه سودا از بدن دفع شود باید از مسهل استفاده کرد تا پاکسازی بدن راحت تر صورت بگیره و استفاده از انجیر خیسانده شده در یک استکان گلاب بسیار نافع هست و زیتون صبحگاهی هم مفید
چ) ارده با شیره انگور و یا (شهد خرما) و یک قاشق مرباخوری کنجد هفته ای ۵ وعده صبحانه همراه با نان سنگک میل کنید.لطفا نون فانتزی و لواش میل نکنید
ح) شربت عسل روزی ۲ استکان به این صورت که یک قاشق غذاخوری زعفران دم کرده که خارج از یخچال نگهداری کردید را داخل یک لیوان آب جوشیده ی گرم ریخته و یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کرده و نوش جان کنین.این شربت رو لطفا جایگزین چای بفرمایین چون چای به شدت سودای بدن را زیاد و عروق را مسدود میکند
خ) استشمام مداوم عطرهای گرم (گلاب یا گل محمّدی ـ یاس ـ نرگس) شبها زیر بینی گرفته و در بستر هفت نفس عمیق بکشید و صبح ها قبل از برخاستن از بستر نیز هفت بار نفس عمیق بکشید.میتونین مقداری از این عطر به پشت لب بالا بمالید
د) مالیدن روغن کنجد یا روغن سیاه دانه روی ملاج سر هرشب حدود ده دقیقه خوب ماساژ دهید و اگر حسش نبود به جای ماساژ با دست با برس فلزی آرام آرام ملاج سر را ماساژ بدید تا سودای نشسته بر مغز از بین رفته و مغز گرم شود
ذ) روزانه (بادام درختی 14 عدد ـ کشمش 40 عدد اگر مویز در دسترس هست 21 عدد به جای 40 عدد کشمش میل کنید با 19 عدد نخودچی) دانه دانه مثل آدامس جویده شود تا جذب بزاقی شود
ر) ترک آب بین غذا و نخوردن آب یخ (منظور آبی که داخل پارچ قالب یخ باشد)
ز) سکنجبین (یک لیوان سرکه انگور طبیعی + 2 لیوان عرق نعناع + 2 لیوان عسل) با هم ترکیب کرده و در شیشه ای خارج از یخچال نگهداری کنید و از این ترکیب ۳/۱ لیوان ریخته و بقیه لیوان را آب جوشیده گرم "داغ نباشه" بریزید یک ساعت بعد ازشام میل کنید.بعد از سه ماه مصرف سرکه انگبین ماهی یکبار حجامت عام انجام شود
س) دو قاشق غذاخوری خاکشیر + یک قاشق مرباخوری ترنجبین را داخل یک لیوان آب جوشیده ی گرم ریخته و صبح ناشتا قبل از نماز صبح بنوشید
ش) اسفند خوراکی از عطاری معتبر تهیه و صبح و شب تا چهل روز یک قاشق مرباخوری فقط قورت دهید و لطفا آسیاب نکنید و نجوید و بعد از قورت دادن یک استکان آب ولرم بنوشید
ص) ترک غذاهایی که ایجاد سودازا؛(بادمجان_عدس_سوسیس و کالباس_خیارشور_ادویجات تند_گوشت ماهی مخصوصا قزل و مرغ و گوساله و گاو_چای سیاه و سبز _قهوه و نسکافه_سرخ کردنی ها_قارچ_ گشنیز_ شاهی_ نوشابه_سیب زمینی سرخ کرده_سیگار _قلیان و انواع کنسرو...)
ط) تماشای زیاد تلویزیون و مکالمه طولانی با تلفن همراه ممنوع
ظ) شیر فقط به صورت گرم و همراه با سه عدد خرما یا یک قاشق غذاخوری عسل
ع) شبها ترک سردیها (سالاد_دوغ_گوجه خیار_دلستر و لبنیات)
غ) خواب قبل از نیمه شب شرعی
ف) حمام با آب ولرم (آب داغ و آب سرد ممنوع)
ق) غذاهای خورشتی پرچرب گوسفندی که کمی دنبه همراه خود گوشت هست در هفته سه وعده استفاده نمایید.روغن و رب صنعتی بهتره میل نکنید
ک) گیاه افتیمون به اندازه یک قاشق غذاخوری دم کنین و روزی یک لیوان به جای چای بنوشید.برای رفع سردی حاکم بر مغز افتیمون بسیار مفید است
گ) میوه های مفید؛ سیب،خربزه،انگور،گلابی
ل) با گل اسطوخودوس و یا گل محمّدی مربا درست کنین و به جای شکر هم وزن خود گل "عسل" بریزید.مربای پخته شده با عسل برای شما بسیار مفیده.

[SPOILER]
[=Times New Roman]و تنها اوست شفادهنده روح،روان و جان
[/SPOILER][SPOILER]
توصیه های جناب استاد خیراندیش و جناب استاد روازاده
[/SPOILER]

تسنیم.;352965 نوشت:
اونقدر بیحوصله م که نمی تونم پاسخ های شما دوستان عزیزو [که زحمت کشیدید و تایپ کردیدو] بخونم. استاد امیدوار خیلی بجا فرمودید که: از خودسرزنشگري فاصله بگيريد و بيشتر با خود مهربان باشيد اصلا از خودم راضی نیستم راستش تا همین سال گذشته از خودم بیزار بودم از اول سال یه مقدار یکمقدار فهمیدم که نباید اینقدر با خودم نامهربان باشم آخه روانشناس ها میگن که اگه میخوای بقیه رو دوست داشته باشی باید اول خودتو دوست داشته باشی. یه خواهرزاده ی دو ، سه ساله دارم که وقتی بطرفش میرفتم و بهش محبت میکردم اون روی خوش نشون نمی داد و منو پس میزد، منهم اینطور میومد تو ذهنم که این بچه حقیقت وجود آدمها رو می بینه حتما من آدم بد و شیطانی ای هستم که با من اینطور رفتار می کنه! و الان همین طرز فکرو درباره کبوتر خواهر زادم دارم.

استاد امیدوار یوقت فکر میکردم این بیماری وسواس ساخته ی ذهنمه و خودم خواستم که بهش مبتلا باشم و خودم انتخابش کردم اما الان که دقت میکنم می بینم یکی از خواهرهام هم مبتلاست و اطرافیانش هم می دونن و متاسفانه اون هم توزندگی و تربیت فرزنداش موفق نبوده همینطور مادرم هم میگفت که پدرم هم تو جوونیش تو غسلش وسواس داشته اونقدرکه بمن می گفته بیا نگاه کن ببین تمام بدنمو آب می گیره یا نه مادرم گفت بعد یه مدت دیدم که دارم خودم هم مثل اون می شم دیگه نرفتم.

استاد امیدوار یچیز دیگه هم هست اینکه من یا خوشحال و پر انرژی ام یا غمگین و بیحال ، اصلا آدم متعادلی نیستم. حضرت امام علی (علیه السلام) می فرمایند که نادان را نبینی مگر در حال افراط یا تفریط. من این نشونه ها رو در خودم می بینم ولی نمی خوام که جاهل و نادان باشم. از نعمت عقل کم بهره ام و راستش فکر میکنم این تقصیر خودمه به این خاطر که از کلاس اول راهنمایی یعنی از 12 سالگی تا همین چند سال پیش به عادت زشت خود ارضایی مبتلا بودم. توبه کردم الان شاید خدا گناهامو بخشیده باشه ولی خب عوارضش که از بین نمیره. باورم نمیشه این رازو اینجا گفتم امیدوارم انشاءالله اونهایی که به عادت زشت خود ارضائی مبتلایند همینطور اون روانشناس هایی که میگن خودارضایی عوارض جسمی نداره این مطلب رو ببینن و بفهمند که خود ارضایی عقل آدم را از بین می برد و می دزدد و ترک کنن و زندگی و آیندشونو مثل من تباه نکنند.
برای محبتی که به بنده داشتید و خیرخواهانه توصیه هایی فرمودین از استاد امیدوار بزرگوار ، یاس گرامی ، جناب محمدی و سادات موسوی بزرگوار خیلی سپاسگذارم. الهی خدا همه شما رو خوشحال کنه.

امیدوارم خدا بحق امام زمان (عج) به من بیچاره هم ترحم کنه. آمین

سلام ...
من کارشناس نیستم و نظر کارشناسی هم نمیتونم بدم ...هر شخصی هم با شخص دیگه فرق داره ... ولی اینا کارایی بود که من برای حل مشگلم انجام دادم :
1- من وسواس نداشتم ولی فکر میکنم اگر بتونی نماز اول وقت بخونی میتونی ریشه وسواست رو از بین ببری .
2- این سرخوشی و ناراحتیت هم نشونه یه جور افسردگی شماست .
3- ورزش . بدنسازی . کوهنوردی . کار . کلاس آموزشی . استخر . سونا . اینا چاره کار شماست .
4-توی یک یا دو تا کار از همه حرفه ای تر شو ... صبح تا شب روش وقت بزار ... ولی از همه حرفه ای تر شو ... این کار باعث رشد تو میشه . همه ازت کمک میخوان ... تو جامعه برای خودت کسی میشی ...
5- هر کس تو زندگی مشگلی داشته باشه ... همه چیزو میخواد بندازه گردن اون ... شما هم همه چیزو داری میندازی تقصیر خودارضایی . ولش کن بابا ... هی به خودتم تلقین نکن ......
6- یادمه یه پستی رو تو همین سایت خوندم که میگفت یه چیزی داریم به نام تلقین ... اگر کسی خدا رو با صفاتش صدا کنه ... چون خود اون شخص به صورت ظرف اون صفات محسوب میشه ... خصوصیات اون صفات در اون شخص تبلور پیدا میکنه ... من هم این قضیه رو امتحان کردم ... صفات خدا رو لیست کن ... اون چیزهایی که توشون ضعف داری رو پیدا کن ... و شروع کن به یاد کردن خدا با اون اسامی ... برای من که جواب داد .

اگر بخوای واقعا مشگلت رو حل کنی ... کارت خیلی سخته ... کار راحتی اصلا نیست ... شروع کردنش یه طرف .... رو مسیر موندن یه طرف ... اگر هم بخوای تو خونه بمونی روز به روز کارت سخت تر میشه ... نظر شخصیم اینه که باید از یه کلاس یا جای عمومی مثله بدنسازی ... یا یه کلاس یا .... شروع کنی ...

ایشاااله زودتر مشگلت حل بشه .

*بسم ألله...*
سلام علیکم
جناب استاد امیدوار مهربون و بزرگوار فرمودن چکیده نسخه بالا رو تقدیم حضورتون کنم
لطفا 40 روز تمام موارد؛
1) اسفند دود کردن
2) اسفند خوراکی از عطاری معتبر تهیه و هر روز غروب 1 قاشق مرباخوری قورت دهید.
3) ترکیب رب انار ملس (ترش و شیرین) با آب جوشیده
4) جوشانده (اسطوخودوس + سنبل الطیب + لیموعمانی) یک لیوان همراه با یک قاشق غذاخوری عسل به جای چای
5) زیتون ۷ عدد (صبح)
6) انجیر ۷ عدد خیس شده در یک استکان گلاب (شب)
7) ارده با شیره انگور و یا (شهد خرما) هفته ای ۵ وعده صبحانه
Dirol استشمام مداوم عطرهای گرم
9) روغن مالی ملاج سر و ده دقیقه ماساژ
10) بادام درختی 14 عدد دانه دانه جویده شود
11) ترک آب بین غذا و نخوردن آب یخ
12) 2 قاشق آب زرشک سیاه+2 قاشق عرق نعناع+2 قاشق عسل با آب جوشیده گرم،یک ساعت بعد ازشام
بعد از سه ماه مصرف،ماهی یکبار حجامت عام
13) شیر گرم با سه عدد خرما یا یک قاشق عسل
14) ترک سردی و سودازا مخصوصا شبها
15) غذاهای خورشتی پرچرب گوسفندی سه وعده در هفته
16) دم کرده افتیمون هر روز
17) سیب،خربزه،انگور،گلابی
18) مربای گل اسطوخودوس با عسل
19) حمام با آب ولرم
20) خواب کافی

[SPOILER]و تنها اوست شفادهنده روح،روان و جان[/SPOILER]

سلام و عرض ادبی دوباره خدمت استاد امیدوار بزرگوار و همه دوستان گرامی
به لطف خدا از اول همین ماه یعنی تیر ماه تا الان که بیست و سومه تیره دارم مرتب میرم سر یه کاری. با اینکه دو شیفته و منم بخاطر وضعیتی که دارم تو بعضی چیزها به مشکل بر میخورم اما باز هم خدا رو شکر میکنم چون کار مناسبیه و همونطور که تا الان تونستم از پسش بربیام (آخه خودم باورم نمیشه 3 هفته س دارم میرم سر کار) انشاءالله از این به بعد هم میتونم. موضوعی که هست اینه که همونطور که مستحضرید من وسواس دارم و بعضی کارام مثل حموم رفتن و غسل کردن طول میکشه حالا با این برنامه ی جدید گاهی یه وضعی پیش میاد مثلا همین الان وضعیتم اینجوریه که جمعه رفتم حموم و غسل کردم (چون فقط جمعه تعطیل هستم و وقت دارم حموم برم) شب شنبه خوابیدم و اتفاقی نیفتاد پس شنبه رو پاک و پاکیزه رفتم سرکار و نمازمم همونجا تو مسجد خوندم ولی دیشب یعنی شب یکشنبه تو خواب محتلم شدم و بلاجبار امروز همینجوری رفتم سرکار و به ناچار نمازهامو دارم با تیمم بدل از غسل با همون لباس نجس میخونم تا موقعیکه انشاءالله فرصت کنم حموم برم و غسل کنم. آیا امکان داره خدا این نمازهامو قبول کنه؟ ظهر ها نزدیک ساعت 2 میام خونه و ساعت 4:30 باید دم در باشم یعنی فقط دوساعت و نیم وقت دارم که نهار بخورم و استراحت کنم. چون غسلم خیلی طول میکشه نمی تونم تو این وقت برم غسل کنم. شب ها نزدیک ساعت 10 شب میرسم خونه و تا شام بخورم موقع خواب میشه و از خستگی نمیتونم برم غسل کنم چون اگر برم دیگه تا صبح باید تو حموم باشم یا کم کمش تا ساعت 2 نیمه شب.
چون میدونم نباید در هیچ حالی نماز رو ترک کرد منم به ناچار همینطوری نماز می خونم، حالا بگید خدا اونقدر مهربون هست که نمازهامو قبول کنه؟

[="Tahoma"]

تسنیم.;350926 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

بزرگترین کاری که تو زندگیم می کنم اینه که نماز میخونم. توی خونه اسیرم و نمی تونم جایی برم.

دو سال پیش رفتم پیش روانپزشک و علائممو به دکتر گفتم. گفتم که خیلی نگران از دست دادن خونوادمم برای همین همش براشون دعا می کنم
. گفتم که حموم رفتن اونقدر برام سخت و دشواره که یکسال میشه که حموم نرفتم (البته سرمو تو تشت می شستم) دکتر MDD ، OCD تشخیص داد، دارو داد و هنوز هم دارم داروهاشو مصرف می کنم.

الان شش ماهی میشه ازدواج کردم. به خانمم گفتم که میرم سر کار ولی تا الان نرفتم اینجوری پیش بره باز هم نمی تونم.

راستی تا یادم نرفته بگم که تو رابطه زناشوییم هم مشکل دارم، به این شکل که اونقدر که از نجس شدن و غسل کردن ترس دارم که به انزال نمی رسم یا شاید خودم به نوعی خودمو کنترل میکنم تا به انزال نرسم و همین خاطر لذتی نمی برم منتها سعی می کنم که همسرم از رابطه زناشویی لذت ببره.

همسرم که بیست سالشهوقتی می بینه که من اینطوریم ازم نا امیده و قشنگ می فهمم که دوستم نداره:Ghamgin: تورو خدا بگید من چطور می تونم زندگیمو تغییر بدم چطور می تونم از دست وسواس راحت بشم. چطور می تونم همسرمو که خیلی دوستش دارم خوشحال کنم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

برادر از نظر بنده مشکلات شما از جانب شیطان لعین است.

چنانچه که وسواس از طرف شیطان است.

و همچنین هیچ وقت عملی را به بعد موکول نکنید.مثلا اگر جنب شدید.در اولین فرصت به حمام برید.همچنین سوره جن و ناس را هم زیاد بخوانید.برای غسل تنها به همه جا دوبار دست بکشید تا اطمینان کنید.برای مسواک بعد پنج دقیقه از روی ساعت.دهان خود را آب بکشید.

حضرت مهدی(عج):هیچ چیز مانند نماز بینی شیطان را به خاک نمی مالد،پس نماز بگزار و بینی شیطان را به خاک بمال.

[=arial]تلقین تلقین تلقین....

سلام علیکم دوست گرامی
یه حاج آقائی سر منبر میگفت در جوانی اگر شب جائی میهمان بودم و محتلم میشدم :
1-ابتدا می رفتم دستشوئی و بدن و جامه خود را آب میکشیدم.(البته در حدی که شرع گفته پاکه و نه در حدی که آنها را بریزیم توی تشت و دو ساعت چنگ بزنیم:Cheshmak:)
2-با یک کاسه آب به اتاق برمیگشتم و گوشه فرش را جمع می کردم و غسل می کردم (البته شاید در حد دو مشت آب روی زمین می ریخت که مشکلی پیش نمی آمد.
3-هنگام اذان بیدار می شدم و وضو می گرفتم و نماز... (فرداش هم هیچکس چیزی نمیفهمید)
به همین سادگی!!
من خودم تا حالا این کار را نکردم ولی یه بار تو اتاق با یه فنجون آب وضو گرفتم که فقط چند قطره آب رو زمین ریخت.
(رسول اکرم ص با سه مشت آب وضو می گرفتند)
و اما راهکار پیشنهادی :
1- بعد از ظهر که 2.5 ساعت وقت دارید یه غسل 10 دقیقه ای بکنید و اگر به دلتون نچسبید به همون تیممها احتیاطا ادامه دهید تا زمانیکه بر اساس نظرات کارشناسان و دوستان دیگر کاملا بهبود یابید.
2-برای برطرف شدن یا کمتر شدن آثار گذشته شما بر زندگی فعلی شما کتاب "وضعیت آخر" اثر تامس هریس ترجمعه اسمعیل فصیحی میتونه مفید باشه.(در کل هر چی اطلاعات روانشناسی شما بیشتر بشه بهتر خواهید بود)
موفق باشید.

سلام ب نظرم یکی از علل وسواس بیکاریه به طوری که شخصی که تو سال کنکور بود وقتی سرگرم درس میشد وسواسش کمتر شد یکی از علل دیگرش هم عدم آشنایی به احکامه مثلا من خودم نمیدونستم آبی که از شستن لباس نجس جاری میشه در صورتی که رنگ و بوی نجاسات نداشته باشه پاکه که به خاطر همین خیلی اذیت میشدم ولی از اون موقعی که متوجه شدم راحت تر شدم ی کتابی در مورد وسواس تو همین سایت بود اگه پیدا کنید ومطالعه بفرمایید خیلی مفیده و همون طور که گفتن فکر میکنم شما کثیر الشک باشید اسلام به فکر شماهم بوده پس به وسواستون اعتنا نکنید راه علاج همینه کتاب گناهان کبیره شهید دستیب رو هم میتونید مطالعه کنید. یادتون باشه وقت شما خیلی با ارزشه طوری نباشه که به عقب برگردین و ببینید لذت زندگی کردن رو به خاطر افکار و اعمالی که مطمئنا از طرف شیطان رواز دست داده باشید و بدنید هیچ وقت برای شروع دیر نیست نگید از فردا چون اون فردا هیچ وقت نمیاد از همینحالا شروع کنید ان شاء الله بدون شک موفق میشوید ماهم دعا گو هستیم:Gol:

mah.17;368206 نوشت:
ب نظرم یکی از علل وسواس بیکاریه

کاملا موافقم.
از همه دوستان خوبم یه دنیا سپاسگذارم که با حرف های قشنگ و امیدوارکنندشون کمک می کنند. الهی خدا همتونو خوشحال کنه و خوشحال نگه داره (آمین)
:Gol:
همش میام می خوام یه چیزایی بنویسم ولی حوصله نمی کنم Sad عمری باقی بود می گم یه خواهشی دارم خواهش می کنم دعام کنید گناه نکنم، تو این ماه رمضونی شیطون رفته تو جلدم پدرسوخته خوبه دربنده ها!

ممنون از راهنماییتون

تسنیـم;367473 نوشت:
سلام و عرض ادبی دوباره خدمت استاد امیدوار بزرگوار و همه دوستان گرامی
به لطف خدا از اول همین ماه یعنی تیر ماه تا الان که بیست و سومه تیره دارم مرتب میرم سر یه کاری. با اینکه دو شیفته و منم بخاطر وضعیتی که دارم تو بعضی چیزها به مشکل بر میخورم اما باز هم خدا رو شکر میکنم چون کار مناسبیه و همونطور که تا الان تونستم از پسش بربیام (آخه خودم باورم نمیشه 3 هفته س دارم میرم سر کار) انشاءالله از این به بعد هم میتونم. موضوعی که هست اینه که همونطور که مستحضرید من وسواس دارم و بعضی کارام مثل حموم رفتن و غسل کردن طول میکشه حالا با این برنامه ی جدید گاهی یه وضعی پیش میاد مثلا همین الان وضعیتم اینجوریه که جمعه رفتم حموم و غسل کردم (چون فقط جمعه تعطیل هستم و وقت دارم حموم برم) شب شنبه خوابیدم و اتفاقی نیفتاد پس شنبه رو پاک و پاکیزه رفتم سرکار و نمازمم همونجا تو مسجد خوندم ولی دیشب یعنی شب یکشنبه تو خواب محتلم شدم و بلاجبار امروز همینجوری رفتم سرکار و به ناچار نمازهامو دارم با تیمم بدل از غسل با همون لباس نجس میخونم تا موقعیکه انشاءالله فرصت کنم حموم برم و غسل کنم. آیا امکان داره خدا این نمازهامو قبول کنه؟ ظهر ها نزدیک ساعت 2 میام خونه و ساعت 4:30 باید دم در باشم یعنی فقط دوساعت و نیم وقت دارم که نهار بخورم و استراحت کنم. چون غسلم خیلی طول میکشه نمی تونم تو این وقت برم غسل کنم. شب ها نزدیک ساعت 10 شب میرسم خونه و تا شام بخورم موقع خواب میشه و از خستگی نمیتونم برم غسل کنم چون اگر برم دیگه تا صبح باید تو حموم باشم یا کم کمش تا ساعت 2 نیمه شب.
چون میدونم نباید در هیچ حالی نماز رو ترک کرد منم به ناچار همینطوری نماز می خونم، حالا بگید خدا اونقدر مهربون هست که نمازهامو قبول کنه؟

بسمه تعالی
با سلام و تحیت
خب پیشرفت شما جای خوشحالی و تبریک دارد. طبعا با همین همت و البته توکل به خدا خواهید دید که بیشتر از این می توانید پیشرفت کنید.
در مورد غسل و تیمم مستحضرید که همانگونه که غسل دستور خداست تیمم نیز زمانی که امکان غسل به هر دلیلی وجود نداشته باشد مثلا امکان قضا شدن نماز وجود داشته باشد، همین حکم را دارد و دستور خداوند است و انشاءالله که نماز شما قبول درگاه حق خواهد بود چرا که خداوند به بندگان سهل گیر و مهربان است. اما برای اینکه نماز شما کاملتر شود بهتر است قبل از تیمم غسلی کوتاه در حد 5 دقیقه انجام دهید (این غسل درست است و دیگر نیازی به تیمم نیست) و چون ممکن است این غسل به شما نچسبد آنگاه تیمم هم کنید. تا هم غسل کرده باشید و هم بواسطه تیمم خیالتان راحت باشد.

سوال:

تسنیـم;350926 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
پسر 25 ساله ای هستم که کارها برام مشکل شده، تو کارهای ساده و روزمره ی خودم درموندم مثلا حموم و غسل کردنم نزدیک دو ساعت گاهی هم بیشتر طول میکشه. مسواک زدنم ده پونزده دقیقه طول می کشه
به روانپزشک
گفتم که حموم رفتن اونقدر برام سخت و دشواره که یکسال میشه که حموم نرفتم (البته سرمو تو تشت می شستم) دکتر MDD ، OCD تشخیص داد، دارو داد و هنوز هم دارم داروهاشو مصرف می کنم.
وسواس باعث شده که در زندگی زناشویی هم با مشکل مواجه شوم و نتوانم ارتباط جنسی خوبی داشته باشم. لطفا زندگی من را نجات دهید

بسمه‌تعالي
دوست خوبم سلام عليكم
از اينكه شاهد رنج حضرتعالي هستيم ناراحتيم، اما به خاطر اعتماد حضرتعالي، پذيرش مسئله، و عملي نمودن تصميم براي مكاتبه خوشحاليم. ضمن اينكه از شما به خاطر حسن اعتمادتان سپاسگزارم توجه شما را به نكات زير جلب ميكنم:
1- بخش عمده‌اي از درمان و برطرف كردن مسئله، به پذيرش و شناخت آن برمي‌گردد. بنابراين حضرتعالي نيمي از راه را طي كرده‌ايد كه طبيعتا با ياري خدا و پشتكار نيم ديگر را نيز پشت سر خواهيد گذاشت.
2- بنا بر توضيحات شما، تشخيص بنده نيز اين است كه حضرتعالي به وسواس(ocd) ابتلاء داريد.
3- بعد از اضطراب و افسردگي، وسواس يكي از شايع ترين آزردگيهاي رواني، در سراسر دنياست.
4- وسواس ارتباط ناگسستني با اضطراب دارد و اصولا از اختلالات اضطرابي است، لذا با افزايش اضطراب افزايش و با كاهش اضطراب، كاهش مي‌يابد.
5- در بروز وسواس فاكتورهايي چون وراثت و محيط دخيل هستند.
6-اين اختلال، قابل درمان و برطرف شدن است، پس نگران نباشيد.
7- براي درمان وسواس از روشهاي مختلفي مانند روان درماني؛ دارو درماني و يا تلفيقي از هردو استفاده مي‌شود. در صورتيكه وسواس سطحي باشد نيازي به استفاده از دارو نيست.
8- معمولا طول دروه روان‌درماني وسواس بيش از 6 ماه است.

با توجه به اين نكات لازم است؛
الف) در كنار مصرف دارو، لازم است حضوري به يك روانشناس باليني ( ونه روانپزشك) مراجعه كنيد تا با فراگيري فنون شناختي-رفتاري بر وسواس غلبه پيدا كنيد ( البته روانشناسان سبكهاي مختلفي دارند و ممكن است روانشناسي از درمان ديگري غير از روش شناختي-رفتاري استفاده كند، ضمن اينكه ممكن است تشخيص روانشناس عدم نياز به مصرف دارو باشد).
ب) از خودسرزنشگري فاصله بگيريد و بيشتر با خود مهربان باشيد
ج) موفقيتهاي خود را فراموش نكنيد و آنها را به خاطر داشته باشيد.
د) با تسامح به موضوعات نگاه كنيد و سطح توقعات را ازخود كاهش دهيد.
ذ) تفر يح و مسافرت را فراموش نكنيد.
ر) ورزش را در برنامه شخصي بگنجانيد( ورزشهاي هوازي مانند دوندگي، كوهنوردي و شنا مناسبتر است)
ز) به اندازه كافي استراحت كنيد و بخوابيد.
ك) روزانه در هواي ازاد 30مرتبه نفس عميق بكشيد.
و...
رعايت موارد فوق الزامي است، چرا كه با پيگيري اين موارد، سطح اضطراب حضرتعالي كاهش پيدا مي‌كند و در نتيجه با كاهش اضطراب شاهد كاهش وسواس خواهيد بود ( البته براي كاهش اضطراب روشهاي متعدد ديگري وجود دارد كه مي‌توانيد با پيگيري به انها دست بيابيد)

در زمينه ارتباط با همسر، استحمام و... نيز، لازم است تدريجا مدت زمان را كاهش دهيد. يعني سعي كنيد كه رفته رفته ميزان ارتباط با همسر را افزايش دهيد و از طرف دیگر از سطح توقف در حمام تدریجا کم کنید. هرچقدر كه امتناع شما از اين امور بيشتر باشد، وسواس شما شدت بيشتري پيدا مي‌كند.
بنابراين در ارتباط با همسر تنها به فعل آميزش بينديشيد و در لحظه حضور داشته باشيد. و با تمركز بر نحوه آميزش از پرداختن به موضعاتي مانند غسل و...ذهن خود را منحرف كنيد( اساسا به موضوعاتي چون نجاست، وسواس و... نينديشيد، چرا كه وظيفه شما را شرع مشخص نموده است، هر متنجسي با آب جاري يكبار پاك مي‌شود و هر جنابتي با شستن سرو گردن، طرف راست، طرف چپ به نيت غسل برطرف مي‌شود. و طبق دستور شرع كثيرالشك و وسواس نبايد به شك خود اعتنا كند، و غسل و طهارت او حتي اگر شك و يا يقين به بطلان آن داشته باشد، درست است. پس رعايت شرع به اين است كه احكام را طبق رساله و منطبق با دستور ائمه انجام دهيم، نه اينكه طبق فتواي خود عمل نماييم!!)
اگر شما بي اعتنايي كنيد و مثلا به خيال خود با غسلي باطل نماز بخوانيد يا با بدني نجس، براي مدتي اذيت خواهيد شد. اما بدانيد در صورتيكه اين اذيت شدن را براي مدتي تحمل كنيد و مقاومت داشته باشيد، رفته رفته اين تابو شكسته مي‌شود و درمي‌ِيابيد كه نه بدنتان نجس بوده و نه غسلتان باطل!!! پس با توكل به خدا دل به دريا بزنيد و براي مدتي اذيت شدن را( واي غسلم باطل است، واي بدنم نجس است، واي نمازم باطل است، واي مگر مي‌شود مسلمان باشي و...) تحمل كنيد. اگر تحمل نموديد انشاءالله بهبودي را تجربه خواهيد كرد.
در پايان به ياد داشته باشيد حضرتعالي بخشي از راه را رفته‌ايد، پس با توكل به خداي متعال و استعانت از ائمه معصومين(ع) با عملي كردن نكات فوق نيمه ديگر راه را نيز مي‌توانيد طي كنيد.
در پناه خداي متعال موفق باشيد

سایت انجمن گفتگوی دینی/ انجمن مشاوره/ کارشناس: امیدوار/ 1395.1.27

موضوع قفل شده است