صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال و جواب بی پرده در مورد اسلام و قرآن

نوشته
    19
    حضور
    9 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

سوال و جواب بی پرده در مورد اسلام و قرآن

بسم الله الرحمن الرحیم
    اول از همه سلام خدمت دوستان ، عزیزان ، براداران و خواهران حاضر در این سایت :

از نامگذاری تاپیک مشخص است که قصد دارم تا با همراهی سایر دوستان ، کاملا بی پرده و به دور از تعصبات و اعتقادات افراطی مذهبی به طرح سوالاتی پیرامون ادیان بخصوص اسلام بپردازم و ابهامات ذهنی خودم (و شاید سایر دوستان) را برطرف بسازم.

تذکر : منظور از بیان بی پرده مسائل ، ایجاد فرصت توهین به اعتقادات و عقاید نیست!

من یک جوان ایرانی (به ظاهر مسلمان) هستم ولی در باطن (از نظر خودم) در حال حاضر اعتقاد به هیچ دین ، گرایش ، فرقه و عرفانی ندارم و صرف اینکه در خانواده ای مسلمان به دنیا آمده ام ، هیچ الزامی برای پذیرفتن آن برایم ایجاد نمی کند ، چرا که باور دارم اعتقادات را باید جستجو کرد و یافت ، نه اینکه از والدین به ارث برد !! چرا که به ارث بردن همانا و به باد دادن ارث همانا...(گرفتاری جامعه امروزی ما)

پیشاپیش خدمت دوستان متذکر بشم هدفم از طرح این سوالات ، نفی اسلام ، تلاش برای مخدوش ساختن چهره قرآن و تبلیغ منفی علیه این دین نبوده و صرفا ابهامات و سوالات پیش آمده شخصی در طول سال ها می باشد که انشاالله به کمک دوستان به همان روشنی و سادگی که مطرح شده ، پاسخ داده خواهند شد.

1-آیا از دیدگاه اسلام تمام انسان ها (مسلمان و غیر مسلمان) سرانجام بهشتی یا جهنمی خواهند بود؟

اگر خیر => پس تکلیف بقیه چیست؟
    اگر بله =>پس فرق مسلمان ها و غیر مسلمان های وارد شده به بهشت در چیست؟(چه الزامی به مسلمان بودن برای ورود به بهشت وجود دارد؟)

برای روشن تر شدن موضوع مثالی میزنم.
    انسانی در نظر بگیرید که دین واحد خودش را دارد (اعتقاداتش). او بسیار مهربان ، بخشنده و خوش رفتار با مردم است و هیچ کار ناپسندی انجام نمیدهد ؛ در عین حال نه مسلمان هست نه مسیحی نه زرتشتی و ... نه قرآنی می خواند و نه نمازی ... حتی نام این ادیان را هم نشنیده. آیا جایگاه او جهنم است؟
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این سوالات به مرور تکمیل تر خواهد شد
    و با ارائه جواب از سمت کارشناسان و کاربران
    در ادامه سوالات جدید مطرح می شود.

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۳/۰۱ در ساعت ۰۵:۵۳ دلیل: قرار دادن یک سوال در هر پست

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

با نام و یاد دوست

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

با سلام خدمت شما کاربر گرامی و عرض ادب

از اینکه اینچنین دغدغه حقیقت یابی دارید بسیار خرسندم

از دیدگاه اسلام نه همه بهشتی هستند و نه همه جهنمی.توضیح آنکه خدوند انسان ها را خلق کرد تا در این جهان و با اختیای که خداوند بزرگ به آنها عنایت کرده است راه حقیقت و کمال را بیابند و در مسیر سعادت گام نهاده و به کمالی که شایسته اوست برسند.روشن است خداوند حکیم ابزار شناخت را نیز به انسان اعطا نموده و او را مجهز به پیامبر درونی(عقل) و پیامبر بیرونی(انبیاء و رسل) نموده است.

انسان ها خود با برگزیدن راه خود سرنوشت خود را رقم خواهند زد و خود را یا سعادتمند و یا خسران زده می کنند و این کالایی است که خود انسان برای خود انتخاب نموده است.
    "و من یطع الله و رسوله یدخله جنات تجری من تحتها الانهار". [1]

از دیدگاه اسلام نیز به این دلیل که دین اسلام حق است و خداوند از انسان خواسته است از این دین تبعیت کنند روشن است تخلف از آن انسان را به نتیجه ای جز خسران نخواهد کشاند.
    خوبي و بدي داراي دو بُعد است. بُعد اول، حُسن و قُبح فعلي و بُعد دوم حسن و قبح فاعلي. حُسن و قبح فعلي عبارت است از: اثر سودمند يا زيانبار كاري در جامعه. در استدلال مذكور فقط اين جنبه از حُسن و قبح مورد توجّه واقع شده و نتيجهگيري شده است كه به همين خاطر نتيجه نادرست ميباشد. حُسن و قبح فاعلي عبارت است از: «انتساب عمل به شخص فاعل و انگيزههاي نفساني و روحي فاعل كه موجب آن عمل شده است.»[2]
    پس حسن و قبح فعلي به اثر خارجي عمل مربوط ميشود و حسن و قبح فاعلي به چگونگي انجام عمل از سوي فاعل مربوط ميشود. براي اينكه يك عمل خير باشد تا اينكه مستحق دريافت پاداش گردد، سودمند بودن عمل به تنهايي كافي نيست، گرچه اهميتش انكارناپذير است، بلكه بايد ديد فاعل با چه نيّت و چه منظوري و هدفي اقدام به انجام عمل كرده است. اگر داراي نيت و هدف خير باشد كارش خير است يعني حُسن فاعلي هم دارد.[3]

اللهم صل علي محمد و آل محمد

7. صلوات ها 9

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

اما شاید چنین بپرسید که این در صورتی است که شخص بداند اسلام حق است و در واقع جاهل به اسلام نباشد در حالیکه ممکن است برخی باشند که از حقیقت خبر نداشته باشند .در این صورت تکلیف انسان هایی که جاهل هستند چه می شود؟

در پاسخ می گوییم همانگونه که اسلام تبعیت از اسلام را از انسان ها خواسته است به این مطلب نیز اشاره کرده است که خداوند عادل و حکیم است و در حق هیچ انسانی ظلم روا نمی دارد و از انسان چیزی را که در توان او نیست طلب نخواهد کرد و یکی از این مصادیق طلب اسلام از شخصی است که جاهل غیر مقصر بوده است و توانایی حقیقت یابی ندارد.روشن است خداوند با این شخص به عدالت رفتار خواهد کرد.
    اما روشن است بین این اشخاص و انسان هایی که آگاهانه از حق روی گردانی می کنند تفاوت دارد و چنین نیست که آن ها نیز مانند انسان های نیکوکار وارد بهشت شوند.
    به طور خلاصه هر کسى که حقیقت به او نرسیده باشد و او نیز دراین حقیقت مقصر نباشد، مستحق دوزخ نیست، زیرا دوزخ جایگاه گنهکاران است، نه کسانى که به حقیقت نادان هستند.[4]

[1] نساء، 13
    [2] ر.ك، مطهري، مرتضي، عدل الهي، قم، انتشارات اسلامي وابسته به جامعه مدرسين حوزة علميه، 1361، ص 291
    [3] همان، از ص 261 ـ 293
    [4] ر.ک مطهرى استاد شهید مرتضى، عدل الهى: انتشارات اسلامى، تهران، بخش هشتم صص: 319 - 427 و کتاب نقد همان، مقاله »کافر مسلمان و مسلمان کافر« از »محمد حسن قراملکى«.

اللهم صل علي محمد و آل محمد

9. صلوات ها 9

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط arisff نمایش پست ها
    آیا از دیدگاه اسلام تمام انسان ها (مسلمان و غیر مسلمان) سرانجام بهشتی یا جهنمی خواهند بود؟

اگر خیر => پس تکلیف بقیه چیست؟
    اگر بله =>پس فرق مسلمان ها و غیر مسلمان های وارد شده به بهشت در چیست؟(چه الزامی به مسلمان بودن برای ورود به بهشت وجود دارد؟)

برای روشن تر شدن موضوع مثالی میزنم.
    انسانی در نظر بگیرید که دین واحد خودش را دارد (اعتقاداتش). او بسیار مهربان ، بخشنده و خوش رفتار با مردم است و هیچ کار ناپسندی انجام نمیدهد ؛ در عین حال نه مسلمان هست نه مسیحی نه زرتشتی و ... نه قرآنی می خواند و نه نمازی ... حتی نام این ادیان را هم نشنیده. آیا جایگاه او جهنم است؟
    سلام
    این خیلی خوب است قصد تحقیق در معارف اسلام را دارید
    در مورد بهشت و جهنم باید اول ببینیم تصور در مورد آن چیست ؟
    شاید بعضی فکر کنند که بهشت مانند باغی است در شمال شهر تهران که صاحبش بر اساس یک قانون و قرارداد صرف شروطی گذاشته تا بتوان به آن وارد شد و جهنم هم یک زندان در جنوب آنست با همین ساختار قراردادی
    اگر تصور در مورد بهشت و جهنم این است درست نیست
    برای اینکه بدانیم بهشت و جهنم چیست باید ببینیم انسان چیست؟
    انسان از نظر دانشمندان مسلمان عبارتست از حقیقتی چند لایه که از جسم آغاز می شود که در متنش حقیقتی بوجود میاید بنام روح .
    روح انسان که حقیقت انسان است برساخته علم و عمل اوست
    این علم و عمل است که نوع تعامل و ارتباط انسان را با هستی تعیین می کند
    از نظر اسلام همانطور که آتش بیرونی سوزاننده است برخی اعمال و باورها هم روح را می سوزاند و همانطور که آب خنک و سیراب می کند برخی کارها و عقیده ها هم روح انسان را خنک و سیراب می سازد
    آن دسته اعمال و باورهایی که باعث می شود انسان در یک ارتباط زیبا و دل انگیز با مجموعه هستی قرار بگیرد مورد تایید و تاکید و بلکه دستور دین قرار گرفته است
    و آنچه باعث بهم خوردن این رابطه زیبا می شود مورد منع و پرهیز دین واقع شده است
    پس دین از حقایق خبر می دهد و در صدد ساختن شایسته حقیقت وجودی انسان است
    اگر کسی خود را در تحت تعلیم خودساختگان عالم قرار داد نتیجه اش ساخته شدن روحی جاوانی با تعاملی زیبا و روح افزا با هستی خواهد بود
    اگر کسی خود را نساخت یا بد ساخت دچار ارتباطی عذاب آور و حسرتی دائمی در این ارتباط می شود
    حال با این فرمول تکلیف همگان روشن است
    میزان هم افقهای برتر دین الهی است
    هرکس خود را بر این میزان ساخت فطوبی له و حسن مآب
    و هرکس نساخت یا بد ساخت به بدساخته خود گرفتار خواهد شد و عذاب دردناک را خواهد چشید عذابی که جز از ساخته دست و عمل و باور او نیست لذا قرآن کریم به جهنمیان می فرماید : آیا چیزی جز عمل خودتان پاداش گرفتید ؟
    امیدوارم در این معانی تامل و دقت کافی بفرمایید
    هنر اندیشمند در خوب فهمیدن کلام دیگران است
    هرجا مبهم بود سوال کنید
    والله الهادی الموفق

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۲/۰۳/۰۵ در ساعت ۰۸:۳۹
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

11. صلوات ها 3

نوشته
    421
    حضور
    2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

نقل قول نوشته اصلی توسط arisff نمایش پست ها
    آیا از دیدگاه اسلام تمام انسان ها (مسلمان و غیر مسلمان) سرانجام بهشتی یا جهنمی خواهند بود؟
    به نام خدا
    سلام

مهم تسلیم بودن در برابر امر خدا است.

"انا لله و انا الیه راجعون"
    "وعدالله المؤمنین و المؤمنات جنات تجری من تحتها الانهار خالدین فیها و مساکن طیبه فی جنات عدن و رضوان من الله اکبر ذلک هو الفوز العظیم"
    "وَأَنَّا لَا نَدْرِي أَشَرٌّ أُرِيدَ بِمَنْ فِي الْأَرْضِ أَمْ أَرَادَ بِهِمْ رَبُّهُمْ رَشَدًا"

خدا برای کسانی که مستضعف باشند امتحانهایی قرار می دهد و در صورت قبولی و تسلیم در برابر الله، آنها را به رستگاری راهنمایی می کند.
    البته جالب است که انسان برای یک لقمه نان دنیای دو روزه دنبال یادگیری زبان دیگر برود و تا آن سوی کره زمین سفر کند و یا در مملکت خود به هزار راه درست و نادرست کشیده شود، ولی حاضر نباشد برای بررسی درستی سخن عده ای که حرف از سعادت ابدی می زنند تحقیقاتی انجام دهد. بنابراین خیلی از افراد روی زمین واقعا مستحق عذاب هستند.
    ویرایش توسط aminj : ۱۳۹۲/۰۳/۰۵ در ساعت ۱۰:۳۲
    مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

13. صلوات ها 5

نوشته
    19
    حضور
    9 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

سلام و درود بر دوستانی که تا به اینجا در این تاپیک با من همراه شدن و به ارائه پاسخ در حد توان پرداختن.
    با تشکر از هماهنگی جناب طاهر و پاسخ های کامل جناب اندیشمند و حامد عزیز .

در یک جمع بندی کلی از پاسخ ها به این نتیجه می رسم که:
    • بله . امکان ورود غیر مسلمان به بهشت وجود دارد به شرطی که از وجود دینی به نام اسلام بی خبر باشد و در عین حال اعمال نیک انجام داده باشد.
    • کسانی که با اطلاع از دین اسلام و آشنایی با مفاهیم آن ، باز هم از تفکرات و اعتقادات خود (حتی اگر منجر به اعمال نیک و خیر شود) پیروی کنند ، (از نظر اسلام) رستگار نمی شوند و حق ورود به بهشت ندارند.

مثال: من که در ایران زندگی می کنم و از اسلام و مبانی آن کاملا با خبر هستم ولی به دلایلی پیرو این دین نیستم. ولی به عنوان یک انسان (نه مسلمان) ، کمک کرن به نیازمند را دوست دارم و انجام میدهم چون احساس سبکی و طراوت و لذتی خاص برایم به همراه دارد (که مسلما برای همه انسان ها همینطور است) ، با پدر و مادرم خوش رفتار هستم چون حق به گردنم دارند و دروغ نمیگم تا بعدها شرمنده نشوم و ...
    تمامی این رفتارها خوب است و مسلمان و غیر مسلمان هم این ها را میداند و درک میکند ، و اتفاقا اسلام هم با تک تک آنها موافق هست و توصیه می کند. و تنها فرق من با یک مسلمان ، عمل نکردن به احکام (نماز - روزه - زکات و ...) و تعدادی از اصول ( اعتقاد به حضرت محمد (ص) و ...) دین اسلام است. و به همین دلیل رستگار نخواهم شد؟

دوستان عزیز
    کاری ندارم ،
    آیا آخرتی هست یا نه.
    کاری ندارم ،
    خدایی وجود دارد یا نه.
    کاری ندارم ، بهشت و جهنمی هست یا نه.
    کاری ندارم ، از کجا آمده ام و به کجا خواهم رفت.
    کاری ندارم ، فرشته ای نظاره گر اعمالم هست یا نه.
    کاری ندارم ،
    برای کارهای خوبم پاداشی میگیرم یا نه.
    کاری ندارم ،
    به خاطر کارهای اشتباهم مجازات می شوم یا نه.

در حال حاضر اعتقادات من در این جمله خلاصه می شود:

فقط میدانم بهتر است اعمالی انجام دهم که از درون احساس میکنم که درست و نیک است
    چون یک انـــســـان هستم.
    در نهایت اگر:

آخرتی وجود داشت ، چه بهتر
    خدایی وجود داشت ، چه بهتر
    بهشت و جهنمی وجود داشت ، چه بهتر
    به دنیا آمدنم هدفی داشت ، چه بهتر
    فرشته ای اعمالم را ثبت کرد ، چه بهتر
    برای کارهای خوبم پاداش دادند ، چه بهتر
    و اگر هیچکدام از این ها هم وجود نداشت ، باز هم چیزی از دست ندادم.

نظر شما در مورد این اعتقاد چیست؟

ویرایش توسط arisff : ۱۳۹۲/۰۳/۰۵ در ساعت ۲۰:۴۱

15. صلوات

نوشته
    32
    حضور
    19 روز 7 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    82

سلام
    یک جمله شنیدم فکر کنم از حضرت علی - ع - بود :به مشرکان گفته بود فرض کنیم پس این دنیا دنیایی و حساب کتابی نباشه آیا در این صورت ما ضرری کرده ایم ولی اگه بعد این دنیا ، دنیایی دیگه باشه آیا شما راه فراری دارید ؟!
    دفع خطر احتمالی عقلا واجبه
    ویرایش توسط پریشان : ۱۳۹۲/۰۳/۰۵ در ساعت ۲۰:۰۸

17. صلوات

نوشته
    19
    حضور
    9 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط پریشان نمایش پست ها
    سلام
    یک جمله شنیدم فکر کنم از حضرت علی - ع - بود :به مشرکان گفته بود فرض کنیم پس این دنیا دنیایی و حساب کتابی نباشه آیا در این صورت ما ضرری کرده ایم ولی اگه بعد این دنیا ، دنیایی دیگه باشه آیا شما راه فراری دارید ؟!
    سلام دوست من
    الان این نکته رو تو تکمیل پیغام من گفتید یا در جواب اون؟
    چون منم به همین موضوع اشاره کردم و گفتم که
    به خاطر میوه های بهشتی ، کار خوب نکنیم
    به خاطر وجود فرشته ها و ضیط اعمالمون کار خیر نکنیم
    به خاطر وجود روز قیامت به فقیر کمک نکنیم

همه این ها رو فقط و فقط به خاطر اینکه موجودی به نام انسان هستیم انجام بدیم.

19. صلوات

علاقه
    Atheism
    نوشته
    687
    حضور
    7 روز 15 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1506

نقل قول نوشته اصلی توسط پریشان نمایش پست ها
    سلام
    خب با مسلمان بودن، خطر احتمالی از مسیحیت و یهودیت و زرتشت و زوس و آپولو و Thor و هیولای اسپاگتی و "جــوجــو کبیر در ته دریا" کماکان وجود داره و راه فراری نیست

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری